speelbal der fortuin binnenland. Uitgewogen Blikgroenten gemengd nieuws. feuilleton. m No. 20520 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 Februari Tweede Blad Anno i J. SCHOONDERGANG SPEET de nuverheidsbaad. jJ je jongste vergadering van den Nij- iyKeidsraad werd in de plaats van den A. Spanjaard, die als fid van den raad ■afgetreden, als plaatsvervangend voor- Kr gekozen de heer ir. W. II. v. Leeuwen, ■ilvoerig heeft de raad van gedachten Ksseld over de regeling betreffende het Benen van gedeeltelijke staatsgaranties oor uilvoertransacties (export-credieten) Kij is daarbij tot de conclusie gekomen, de geldende regeling niet ongewijzigd Al worden gehandhaafd, omdat deze voor rtisch gebruik ongeschikt is gebleken. een uit zijn midden gekozen commis- heeft de raad opgedragen te hestudeeren, t mogelijk is, de bestaande' regeling te ;igen, of een nieuwe regeling te ont- pen. oorts is besproken de maatregel, waar huistelefoon-installaties slechts op het met kunnen worden aangesloten, wan- zij door het rijk in gebruik zijn ge l- raad is daarbij lot de conclusie geko- dat daardoor niet alleen de installa- s van huistelefoon-inrichtingen in hun aan worden bedreigd, doch ook de be ien van het bedrijfsleven worden ge- iad. Den minister van Waterstaat is ocht te willen bevorderen, dat de maat- weder worde opgeheven. [et besluit van B. en W. van 's-Graven- waarbij voor het onbeheerd laten staan automobielen een jaarlijksch recht van wordt geheven, heeft den raad aanlei- gegeven, den minister van Binnen- eche Zaken en Landbouw voor te stel- jenoemd besluit ter vernietiging aan de i voor te dragen, indien de Haagsche «nteraad het mocht handhaven. luil ilsttl b I 280)1 TOER VAN LANDBOUWPRODUCTEN. Waakzaam tegen besmetting, pde gisteren onder leiding van minister aan heit Departement van Binnenland- Zaken en Landbouw met de Centrale idbouworganisaties gehouden vergade- is algemeen de meening uitgesproken, in Nederland redelijkerwijs alle moge- maatregelen worden getroffen om het ir van overbrenging van smetglof door del van landbouwproducten uit Neder- te voorkomen, zoodat er voor het en van invoerbeperkende maatregelen J andere regeeringen' geen gegronde even geacht worden aanwezig te zijn. wens, bij de groote verbetering, die in laatsten tijd in den gezondheidstoestand den veestapel, wat het mond- en klauw- betreft, is ingetreden, is dit gevaar sterk verminderd. Intusschen was de idering overtuigd, dat om den gunsti- loestand te bestendigen, het noodzake- is ook in den vervolge bij voortduring haam te zijn. DE HERZIENING VAN HET HANDELSVERDRAG MET SPANJE. De nitvoer van kaas en vee. Bond van Kaasproducenten te Gouda [taan den Minister van Binnenlandsche n en Landbouw geschreven, dat hij, de bezwarende omstandigheden ader de producten van den Holland- landbouw als kaas en vee in Spanie een worden ingevoerd, waarbij naast hooge invoertarieven, waardoor de dezer producten sterk wordt belem- nog kbmt de bezwarende concurren- RECLAME. zooals: 7868 hndijvie Doperwtjes - Snijboonen Spcrsieboonen - Spinazie. feeerengracht 63 Telef. 601. tie, doordat uit andere landen, met name uit Zwitserland, tegen lager invoerrecht mag worden ingevoerd; hoopt, dat het mo gelijk zal zijn bij de herziening van het handelsverdrag met deze groote Nederland- sche belangen rekening te houden en in- 'dien het al niet mogelijk is, gunstiger voor waarden dan andere landen te bedingen, -in deze toch de meest begunstigingsclausule in het verdrag worde opgenomen. MAATREGELEN TEGEN WATERSNOOD. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben het volgende ter kennis gebracht van de besturen der waterschappen en polders, met dijkszorg belast. De hooge waterstand in December 1925 en Januari 1926 heeft andermaal de nood zakelijkheid in het licht gesteld om bij voortduring nauwlettend toe te zien op den staat van de middelen, welke voor het keeren van het water moeten dienen. Tn verband hiermede vestigt de Minister van Waterstaat de aandacht op de wen-* schelijkheid dat beheerders van sluizen in hnogwaterkeerende diiken vóór den winter de daarin gelegen beweegbare keeringen beproeven. Gedep Staten dringen er bij de besturen op-aan. dat voor zoover hen aangaat, over eenkomstig (de aanwijzing van den Minister gehandeld zal worden. DE SCHENDING VAN GEHEIM TE UTRECHT. In de gistermiddag gehouden Gemeente raadsvergadering te Utrechl deelde de voor zitter mede, dat namens 26 der 39 Gemeen teraadsleden was ingekomen de volgende motie: De Raad, van oordeel, dat een Raadslid, dat zich heeft schuldig gemaakt aan schending van geheimen, welke hem in zijn functie als zoodanig zijn ter kennis gekomen en tegen over den burgemeester desgevraagd hier omtrent een onware verklaring heeft afge legd. de aan zijn Raadlidmaatschap ver bonden functies niet langer behoort uit te oefenen; betreurt, dat de heer D. Jelles blijkbaar deze opvatting niet is toegedaan en gaat over tot de orde van den dag. De heer van Lier (V.B.) deze motie toe lichtend. verklaarde dat samenwerking met den heer Jelles in den Raad onmogelijk is. De heer Jelles (SDA.P.), voor het eerst sedert geruimen tijd weder aanwezig, bood den Voorzitter en den Raad zijne veront schuldigingen aan voor wat hij misdeed, doch verzekerde het verzoek neergelegd in de motie niet te zullen inwilligen, daar zijne partij hen. het vertrouwen niet opzeg de en zijne partij heeft te beoordeelen of hij zijn mandaat ter beschikking zijner kiezers heeft" te stellen. De Voorzitter bracht daarna de motie in stemming. De geheele S.D.A.Pi-fractie verdween in de antichambre en de motie werd met alge- meene stemmen aangenomen. Niettemin keerde de heer Jelles in de Raadszaal terug en woonde de geheele ver dere vergadering bij, alsof er niets gebeurd was. BANK VOOR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Een daadwerkelijke bestrijding van den woeker. Nhar wg vernemen, zegt de „M>bde", zal binnenkort worden opgericht een Bank voor Maatschappelijk Hulpbe'.oon. Verschi lende vooraanstaande personen hebben reeds toe zegging gedaan in den raad van beheer zitting te nemen.' Het hoofdkantoor van de Rank zal te Rotterdam worden gevestigd. Men beoogt door middel van deze instel ling te komen tot een meer daadwerkelijke bestrijding van den woeker. ONWILLIGE HARDERWIJKERS. De werkverschaffing wordt stop gezet. De werkloozen-commissie te Harderwijk heeft, wat het uitzenden van, werkloozen naar elders betreft, niet veel eer van haar werk. De eerste ploeg tewerkgestelden aan de Baaksche beek te V'orden legde het werk neer na slechts één dag gewerkt te hebben en de tweede ploeg heeft dit na veertien da gen werkens gedaan. De werkloozen-commissie is een paar maal naar Vorden geweest om de grieven van de werklieden te onderzoeken. Zij is van oordeel dat een deel der arbeiders niet voldoende aanpassingsvermogen heeft, en dat wordt vergeten, dat in werkverschaffing gewerkt moet worden. Zij heeft den indruk gekregen, dat bij een deel der arbeiders be paald onwil in het spel is. Besloten is de werkverschaffing te Har derwijk op 17 dezer stop te zetten. HET CONFLICT IN DE KLEEDINGINDUSTRIE. Gisteravond belegde het bestuur van den Bond van Kleedinginduslrie een vèrga- dering te Amsterdam. Het voorstel, om bij de fabriek Heeren Jongenskleeding firma Broekman en Zoon aan de Oudeschans te staken, werd met groote meerderheid ver worpen. DE DUITSCHE EX-KEIZER. De Duitsche Generaal-veldmaarschalk von Mackensen is na een gedenkfeest der Gross- Berliner Kriegerverein van het 50-jarige dienstjubileum van den ex-keizer te hebben geleid, waarin hij mededeelde een brieftele- graro aan den voormaligen keizer te hebben gezonden met de groeten van de leden van alle graden van het vroegere leger en de vroegere vloot, waarop een dankbrief van den ex-keizer was; ingekomen, welken hij voorlas, met den nachttrein naar Doorn vertrokken. Daar heeft hij gisteren den ex-keizer d» groeten van het oude leger persoonlijk overgebracht OVERREDEN. In de Moesstraat te Groningen is gisteren het 12-jarig dochtertjé van de familie Kloostra door een auto overreden en ernstig aan borst en hoofd verwond. In zorgwek- kenden toestand werd het meisje naar het Academisch ziekenhuis oyergebracht. waar het aan de gevolgen is overleden. De chauf feur, die niet geheel vrij zou uitgaan, is doorgereden en wordt door de politie ge zocht. MET VUUR GESPEEW3. Een politieagent te Vlaardingen, die in de nabijheid van het plantsoen Het Hof sur veilleerde. hoorde een kind om hulp roe pen en toen hij in het plantsoen een onder zoek instelde bemerkte hij daar een zes jarigen jongen, wiens kleeren inbrand stonden. De agent wist het vuur te dooven en bracht het kind naar een dokter, waar bleek dat de jongen, die met vuur gespeeld had. ernstige brandwonden bekomen had. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar hij gistermiddag overleed. INSLUIPERS GEARRESTEERD. Twee jonge mannen zijn in de Binnen Wieringerslraat te Amsterdam in de woning van een oude vrouw binnengedrongen, toen zij wisten dat deze afwezig was. Zij hebben een geldkistje medegenomen waarin ge borgen waren een rentekaart en een gou den oorknopje met 5 diamantjes, een ivoren olifantje benevens f 1. Dit kistje hebben zij op straat in een an der gedeelte van de stad opengebroken. Wat voor hun geen waarde had. wierpen zij in' een trapportaal. Dit werd door een meisje gezien dat een politie-agent ervan in ken nis stelde. Deze laatste kon een der mannen aanhouden. Bij fouilleering bleek, dat hij voorwerpen uit het kistje bij zich had. Ook de tweede dader was weldra in arrest. BEKNELD GERAAKT. De 22-jarige 'H. B., die te Hoorn gister middag tusschen een handwagen en vracht auto bekneld geraakte, bleek na overbren ging naar het ziekenhuis aldaar, te zijn overleden. m 100 JAAR. De oudste inwoonster van Bussum, mej. T. Hi 1 horstHeerschop, wordt vandaag hon derd jaar. DUITSCHE INBREKER AANGEHOUDEN. In den afgeloepen nacht is door een sur- veilleerenden agent van politie te de Bildt een Duitscher aangehouden, voorzien van een tasch met inbrekerswerktuigen. Bij o'nderzoek bleek, dat de man go'ederen bij zich had afkomstig van inbraken zoowel te Jutphaas als te Delden. Het rijwiel dat hij bij zich had. bleek eveneens in Delden te zijn ontvreemd. Hij is door den burgemeester ter beschik king der Justitie gesteld. BRANDEN. Te Paterswolde is brand ontslaan ten huize v. den heerW. Paul; doordat de vlam in een pot met vet sloeg. Het eenige, dal kon worden gered, was een geit Huis en in boedel gingen in de vlammen op. Een en ander was verzekerd. De molen van den polder Hensbroek is afgebrand. Gisteravond heeft in het centrum der stad Groningen een hevige brand gewoed boven het tapijtmagazijn van de fa. Mole naar in de Guldenstraat. Het bovenhuis werd bewoond door mej. I. Becker, die daar een costumeschool heeft. De brand woedde het hevigst in de zitka mer van mej. dr. Thibaut, die bij mej. B. op kamers woont. Met vier slangen op de waterleiding heeft de brandweer het vuur gebluscht De scha de is aanzienlijk, terwijl het tapijtmagazijn veel waterschade kreeg. Nadat het gezin van den landbouwer W. Oosten te Uffelte zicli eergisterenavond had ter ruste begeven, werden de bewoners uit den slaap opgeschrikt door hevig gekraak. Het bleek, dat het geheele achterhuis in lichte laaie stond, meldt de „Asser Crt.". Het vuur greep zeer snel om zich heen en in minder dan geen tijd was de geheele boerderij één vuurzee. Een brandspuit kon wegens watergebrek niets uitrichten, en zoo kwam het, dat men moest aanzien, dat de boerenplaats tot den grond toe afbrandde Niets kon worden gered. /Acht stuks rund vee. zestien 'varkens en één paard kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend GESTOLEN BOOMEN. Dezer dagen zijn uit de bosschen van een landgoed te Lage Vvuursche ongeveer 70 sparreboomen gestoten. In samenwerking met de gemeentepolitie heeft de rijksveld- wacht te Baarn de daders, drie inwoners uit Huizen in beslag genömen. en de daders in voorloopige hechtenis gesteld. VERDRONKEN. Onder Milsbeek is uit de Niers het lijk op gehaald van den 50-jarigen K. G.. die sinds eenige dagen in het klooster aldaar verblijf hield en voor familiebezoek naar Milsbeek was vertrokken. Vermoed wordt, dat G., door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken is. Hij was ongehuwd. Te Grijpskerk is de postbode E. Gelling te water geraakt, en verdronken. DE MOORD TE IÊRSEKE. Woensdag is de justitie uit Middelburg weer den geheelen middag te Ierseke ge weest, waar zij verscheidene personen heeft gehoord. Naar verluidt, is bij het sectie-onderzoek gebleken dat de wonde niet is toegebracht met een bijl of een zwaar stuk ijzer, zooals aanvankelijk gedacht werd, doch met een vlijmscherp mes, dat diep in de hersenen is doorgedrongen. De verdachte R. blijft hardnekkig ontken nen en beweert, den avond van den moord om 10 uur naar bed te zijn'gegaan. De bar bier Remmé heeft evenwel voor de justitie pertinent verklaard, dat hij verdachte na 11 uur zijn woning heeft zien binnengaan. 4 ONDER EEN SCHIP GERAAKT. Toen mej B. uit Arendonk in België per fiets van de Hollandsche grens af naar Reusel (N.-Brhuiswaarts keerde, en langs het Kempisch kanaal reed, werd zij geraakt door het touw van een schip, waar aan een paard gespannen was. De scheeps- jager had de fout begaan het paard aan den verboden kant te laten trekken, waar door de juffrouw in het kanaal onder het schip terecht kwam. De schipper stelde' zwemmende alles iD het werk om haar te redden, doch het was vruchteloos. Toen men haar bovenhaalde, was zij reeds ge storven. Mej. B. was moeder van één kind* OVERREDEN. De zevenjarige J. de M.. te Vlaardingen, liep al spelende in de le Van Leyden Gael- straat aldaar achterwaarts het trottoir af en werd gegrépen door een vrachtauto, dio juist passeerde. De zware wagen ging het knaapje over het lichaam Ernstig gewond werd hij opgenomen en in zorg wekkend en toestand naar het ziekenhuis vervotrd. VALSCHE MUNTER. Te Repein heeft de politie bij een Neder- landsrhen veefokker in beslag genomen een aantal uit gips gemaakte platen lot vervaar diging van valsch Duilsch zilvergeld en Ne- derlandsche guldens, alsmede een aantdl valsche munten en. geréedschappen. Jantje: „Vader, ik heb u een kwartje uit-» gespaard.-" Vader; „Prachtig. En hoe dan?" Jantje- „Wel. ,u zou me een kwartje ge ven, als ik van school een goed getuigschrift zou meebrengen. Nu, wat ik bij me heb, is erg slecht". -8- BUITENLANJISCH GEMENGD. NA 38 JAREN Een tragische geschiedenis welke haaC oorsprong vindt in een 38 jaar geledpn be- ganen moord houdt opnieuw de gemoederen in de Vogezen bezig. Daar leefden voor een veerligtal jaren in de vallei van de Rudlin te Habeaurupt, de echtgenooten Adam en hun vier kinderen. Op een goeden dag verscheen in hun woi ning een 70-jarige vrouw, de weduwe Bar- thelémy geboren Dodin. die de echtelieden verzocht haar in pension te nemen, waar tegen zij hun haar spaarcentjes 3200 francs zou vermaken. Na eenige aarzeling werd het voorstel aan vaard, maar daarmee haalde zich de familia Adam den onverbiddf lijken haat op den hals van de gebroeders Dodin, die zich onterfd voeldpn. Daar zulks de familie Adam begon te ver- Velen, beduidden zij den 21sten Juli 1888 aan de weduwe, dat zij maar weer moest vertrekken. Op haar hoogen leeftijd wist deze niet wat te beginnenze bad en smeek te om te mogen blijven. Den volgenden mor* gen om 5 uur bleek de weduwe uit de wo-i ning der familie Adam verdwenen. Deza raakte verdacht; een der broers Dodin dien de zelfs een aanklacht in en een onderzoek werd ingesteld. Dit had intusschen geen gevolg. In Januari 1889 herinnerde zich plotseling een der buren, een zekere Duchamp, toen 27 jaar oud dat hij in den bewusten nacht van 21 op 22 Juli 's nacht9 tusschen twee en drie uur licht bij zijn buurman had gezien. Hij had daarop door een raam gekekfen, waarvan het gordijn niet goed was dichtge trokken en had de beide echtelieden en hun zoon Justin, bij het lijk van de weduwe Barthelémy zien staan. Hij meende dat de zoon een mes in de hand hield. Later had hij gedacht, dat de familie Adam, na de we duwe vermoord te hebben, haar lijk had ver brand. Daar Duchamp nu juist niet al te gunstig bekend stond, werd aan zijn verklaringen door het parkel weinig geloof geslagen; al thans op dat oogenblik. Bijna twep jaar later werd in het bosclï van den Rudlin in een sparreboom het lijk van de weduwe gevonden, reeds een ge raamte. Nu werd het onderzoek heropend, als gevolg waarvan de echtgenoten Adam en hun 'zoon Justin werden gearresteerd, be schuldigd van moord op de weduwe. Op 18 Maart 1891 werden zij voornamelijk op de verklaringen van Duchamp elk tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. Het vonnis was nauwelijks uitgesproken of een hartver scheurend schouwspel vertoonde zich voor de oogen der aanwezigen. Terwijl vader en zoon luide hun onschuld betuigden en de andere kinderen snikkend zich voor de voe ten der rechters wierpen, werd plotseling de moeder krankzinnig. Naar de gevangenis .dig Naar het Engelsch van RAFAEL SABATINI. Geautoriseerde vertaling van A. T. lel was veel voor een man. dat alles te eo toch had George Monk, die door de rSte vijanden een politieke weerhaan en fde meeste Engelschen „eerlijke George" ^erad werd, gemakkelijk meer kunnen Rad hij het gewild, dan had hij ko- van Engeland kunnen zijn. waardoor (onmogelijk zijn vaderland een slechter pst had kunnen bewijzen dan door het piel van de monarchie der Stuarts, floe hij medegewerkt had. fJ was een man van middelbare lengte, T gebouwd, maar neigde nu, in zijn fn en vijftigste jaar, tol gezetheid Hij teen donkere gelaatskleur, niet onknap. engheid van zijn mond werd verzacht e y^ndelijkheid van zijn bijziende La groot hoofd, bedekt door een zwarte pruik, verhief zich op-een W'korlp k ■-*'». «ciiiiej £.1 cu up-eeij Toen u1 li ^oven zijn breede schouders. 'I *tèrD h" binnenkwam, keek hij op. Zi!nirPPn neer *eT] stood °P. maar B, dn.,alf aarzelend en verrast. Zijn keSf nalr lT **Pr v°™*™g uit. toen hi, ari(jp p snelle, vlugge schreden van ÏWttdal Woord werd gesproken W aJ1^en d9 tofel hen scheidde, en toen zei Albemarle tot den portier kortaf, dat hij heen zou gaan. Hij volgde het heengaan van den man met zijn oogen, en richtte ze pas op zijn bezoeker, toen de deur gesloten was. Toen vermengde zich op eens zorg met verba zing, die nog-op zijn gelaat te lezen was, en hij stak een hand uit naar den kolonel, die door deze ontvangst eenigszing in de war gebracht was. Holles bedacht, dat voorzichtigheid altijd de overheerschende karaktertrek van George Monk was geweest. „God beware ons. Randall Ben je het werkelijk?" „Hebben tien jaren mij zoo veranderd, dat u dat moet vragen?" „Tien jaren 1" zei de hertog langzaam, verward. „Tien jaren!" zeide hij weer. en zijn zachte, bijna medelijdende oogen keken zijn bezoeker van het hoofd tot de voeten aan. Hij greep de hand van den kolonel een oogenblik vaster. Toen op een9, als verlegen of misschien om te verbergen, dat deze ontmoeting hem trof, zei hij: „maar ga toch zitten." en hij wees naar den arm stoel aan de tafel, recht tegenover den zijne. Holles ging zitten, met zijn degen voor zich en zijn hoed op den grond De hertog ging weer even langzaam zitten, als hij op gestaan was, zijn oogen op den bezoeker gevestigd. „Wat lijk je op Je vader," zei hij einde lijk. ..Dat is ten minste iets goed. terwijl al hel andere slecht is." ..Ja. dat ziet men duidelijk aan je," gaf de Hertog somber toe Randal Holles, de vader, was Monk's liefsten vriend geweest Beiden geboortig uit Potteridge in Devon, waren zij samen opgegroeid." En ofschoon politieke inzichten hen toen gescheiden hadden want Monk was koningsgezind in dien verren tijd, ter wijl Holles als republikein in het Parlement was gekomen was hun vriendschap on veranderd gebleven. Toen Monk eindelijk in '46 een commando van Cromwell in Ierschen dienst had aangenomen, had Hol les invloed uitgeoefend, zoowel op het aan bod als op de aanneming er van. Toen Holles, de zoon. zich later in den krijgs dienst begaf, was het onder de bescherming van Monk, dat hij dienst genomen had. en het was zoowel dank zij Monk's vriend schap als zijn eigen bekwaamheden, dat hij na Dunbar kapitein en na Worcester kalo- nel geworden was. Had hij maar willen blijven onder de leiding van zijn vaders vriend, dan zou hij thgps in geheel andere omstandigheden geweest zijn. Die gedachte lag zoo boven op bij den Hertog, dat hij niet kon nalaten, er uit drukking aan te geven. Holles zuchtte. „Zou ik dat niet weten? Maar...." Hij hield op. „Het antwoord is een lange, droeve geschiedenis. Als u 't goedvindt, laten we er aan voorbijgaan. Uw Genade heeft mijn brief ontvangen. Dat begrijn ik. omdat ik hier ben. U is dus op de hoogte van mijn toestand." „Het deed me meer leed. Randal, dan iets. wat ik me kan herinneren. Maar waarom hebt ge niet vroeger geschreven? Waarom klopte ge tevergeefs aan mijn deur. om door bedienden weggezonden te worden?" „Ik had niet begrepen, dat u zoo onge naakbaar geworden was." De blik van den Hertog werd scherper. „Zegt ge dat met bitterheid?/' Holles sprong bijna van zijn stoel op. „Neen op mijn woordI Ik zweer, dat ik daartoe niet in staat ben, hoe laag ik ook gezonken ben. Wat u heeft, heeft u ver diend. Ik verheug me in uw grootheid, zoo als ieder doet. die u liefheeft" Met voorgewenden spot. als om iedere buitengewone aandoening te bedekken, die hij getoond kon hebben, voegde hij er bij: „Dat moet ik wel. daar het mijn eenige hoop is. Zonder deze kan ik mij wel van London Bridge in het water werpen."^ De Hertog keek hem een oogenblik zwij gend aan. „Wij moeten praten," zei hij daarna, „Er is veel te zeggen." En op zijn korte manier voegde hij eT de vraag bij: „Wil je blijven eten?" „Dat is een uilnoodiging. die ik zelfs van geen vijand zou afslaan." Zijn Genade luidde een zilveren belletje. Da portier verscheen. „Wie is er in de wachtkamer?" De portier noemde een reeks- namén en titels, alle bekend, sommige gewichtig. „Zeg hun. dat ik tot mijn spijt niemand vóór het middagmaal kan ontvangen. Ver zoek hun, wier zaken dringend zijn, heden namiddag weder hij mij te komen." Toen de portier weg was. lachte Holles. De Hertog keek hem bijna onrustig on derzoekend aan. „Ik denk er aan. hoe zij mij aankeken, en hoe zij zutleD kijken, als wij elkander Weer ontmoeten. Vergeef me, dat ik om kleinigheden lach Het is bijna de eenige veelde, die ik mij nog kan veroorloven." Albemarle knikte somber Zoo hij gevoel voor humor bezat, verried hij dit maar zeer zelden, waarom Pepys, die veel van lachen hield, hem waarschijnlijk, zwaar op de hand had genoemd. „Zeg me nu," vroeg hij, wat de reden Is, dat gij thuis gekomen zijt?" „De oorlog. Kon ik in Hollandschen dienst blijven, zelfs al hadden de Hollan ders het mogelijk gemaakt, wat zij niet doden. Gedurende de laatste drie maanden is het voor een Engelschman onmogelijk geweest, zich in Den Haag te vertoonen, zonder dat hij beleedigd werd Al9 hij zoo driftig was. dat hij er boos om werd en een afstraffing toediende, gaf hij zich aan de genade'of ongenade der regeering over en die was er nooit afkeerig van, hem tot een voorbeeld te stellen. Dat i9 één reden. De andere is, dat Engeland in gevaar verkeert, en dat het behoefte heeft aan het zwaard van elk zijner zonen, en in dien toestand bereid zou zijn, mij werk te verschaffen. Gij hebt officieren noodig, hoor ik er varen officieren „Dat is maar al te waar. God weet hett" viel Albemarle hem op bitteren toon in de rede. „Mijn wachtkamer is altijd vol met jonge lieden van hoogen rang. die bij mij komen met aanbevelingen van Hertog ot Graaf die en die. en soms van Zijne Ma jesteit zelf, en men verlangt vaD mij. dat ik plaatsen geef, waardoor die eleganter domkoppen bet bevel krijgen over hun meerderen Hij hield op, misschien be merkte hij, dat zijn gevoelens hem de gren zen van rijn gewone voorzichtigheid deden overschrijden „Maar zooals gij zegt." ein digde hij. aan ervaren officieren is groot gebrek En toch is dat nog geen omstandig heid. waarop gij te veel bouwen moet, mijn vriend." {Wordt .vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5