20521 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Februari Tweede Blad Anno 1927. BINNENLAND. a l«gen. g6meente Emmen zal aan?e" Leidsche Begrafenis-Onderneming GEMENGD NIEUWS. L. V, ESGH Wzn., Haarl str. 210, Tel. 20G3 UIT DE RIJNSTREEK. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge- eester van Nieuwstadt. S. D. Douwen; is benoemd tot ridder in de orde van den sderlandschen Leeuw Hr. Ms. Adjudant, [Schout bij Nacht jhr. J. C. F. v. Mühlen, lelijk adjudant van Z. K. II den Prins der derlanden, Herlog van Mecklenburg. X DERL. GESCHENK AAN 'T BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR. }isleren heeft in het aan het Koninklijk eis te Brussel belendende Bellevuepaleis afvaardiging van het bestuur van den jd van Nederlandsche Vereenigingen en [amen in België, vergezeld van Hr. Ms. ant, jhr. dr. C. G. W. F. van Vreden- rch, overhandigd het huwelijksgeschenk 3 prins Leopold van België en prinses [rid van Zweden, aangeboden door de derlandsche kolonie in België. [)it geschenk, een prachtig bord van 52 i. diameter, in Blauw Delftsch porce- i, vervaardigd door De Porceleijne Fles dragend de wapens der Vorstenhuizen a België en Zweden, de in elkaar ge- engelde letters L en A en, als datum, No- mber 1926,. terwijl op den achterkant [meld slaat, in opdracht van wien het rd gemaakt, ging vergezeld van een sier- ;e oorkonde, in gothisch letterschrift met idversiering van den heer Meeuwissen te pel. DE LOODSDIENST. k de bijzondere commissie voor georga- ttfd overleg in zaken, rakende het per- eel van het loodswezen, heeft in de op dezer te 's-Gravenhage gehouden verga- ing een bespreking plaats gehad omtrent eventueelen overgang van dien tak van nst van het departement van Marine ar dat van "Waterstaat. Niemand der leden verklaarde zich vóór en overgang; een voorstel om den bedoel- tak van dienst te doen overbrengen ar een ander departement werd verwor- waarna de commissie zich bij meerder- id van stemmen uitsprak voor de wen- lelijkheid om hel loodswezen te laten blij- d ressorteeren onder het departement van arme. DE H. C. DRESSELHUYS-STICHTING. Tot leden van hel bestuur der H. C. Dres- Ihuys-Stichting uit welker rente een deel propagandakosten van den Vrijheide ed zal bestreden worden, zijn benoemd de er S. van den Bergh, mevrouw B. Boon n der Starp, prof. mr. A. van Gijn, dr. W. van der Meulen en mevr. J. StamDres- huys, de dochter van wijlen den leider. (Vrijheid). VUILVERWIJDERING. Het hoofdbestuur van het Genootschap ter vordering van den landbouw in Drenthe, nnis genomen hebbende van het rapport, gebracht door de commissie ingesteld bij sluit van den minister van binnenland de zaken en landbouw van 17 Juli 1925 onderzoek van het vraagstuk der vuil- rwijdering heeft in een adres aan genoem- a minister zijn groote instemming ba il met het plan door de meerderheid zer commissie in haar rapport ontwikkeld. e tenuitvoerlegging van dit plan acht hoofdbestuur voor den Drentschen land en daarmede voor de geheele provin- Drenthe van groot belang. Daardoor toch jaarlijks een hoeveelheid van 300.000 meter straat- en huisvuil uit de ge- ïente 's-Gravenhage naar Drenthe worden voerd enorme hoeveelheden plantenvoe- 'gsstoffen bevattende, welke dienstbaar nnen worden gemaakt voor het landbouw- ontginningsbedrijf in deze provincie. Be- Ive als directe bemesting heeft het mate- groote waarde voor blijvende verbete- [lder gronden in Drenthe, alsmede ter be- 'Wing van de veelvuldig voorkomende t'Dningsziekte. Bij de verwijdering van ruil zooals deze thans te 's-Gravenhage "it toegepast en bij verbranding zullen voor den landbouw nuttige stoffen ver- 'fn gaan. uit een economisch oogpunt verdient trom naar de meening van het hoofdbe- ur v'an het D L. G het bedoelde plan leveling, te meer nog daar, mocht dit [an slagen, het ongetwijfeld door meer ge- Nlen zal worden nagevolgd. Bet hoofdbestuur acht dan ook het nemen een goed opgezette proef met de land- "w kundige aanwending van straat- en isvuil van zoo groote economische betee- B's voor de toekomst, 'dat het bij den rai- Ler er op durft aandringen het plan met e hem ten dienste staande middelen te "en bevorderen. UIT EMMEN. m de zitting van den gemeenteraad van 'men heeft de burgemeester G. Kootstra ^gedeeld Bat er in het afgeloopen jaar •otere vraag naaf turf is geweest. Vanuit Pen zijn 17289 schepen afgevaren tegen in 1925. Uit een en ander trok de cfemeester de conclusie, dat de vooruit- rden V°°r gunstig genoemd kunnen Wat de werkverschaffing betreft deelde ri,'t G' dat voor de uitvoering van wer- oinnen de gemeente ten koste is gelegd ten van - e" voor werken ren de gemeente f 825.000. Bovendien is i.iteerd voor kindertoeslag f47.000 en impn™anZOr|! bevolking van L ls..van -13155 verminderd op 42248. .f,!;1 vernemen ligt in de bedoeling I Et/nnJi'-ll 'n verhand met den slerh- veenvi I? °eStand van kinderen in acie een Dr™,he. voor die pro- tdplaaf. ,art? 'e benoemen, die als KON. VER. VAN NED.-INDISCHE OUD-STRIJDERS. In de te Rotterdam gehouden vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Koninklijke vereeniging van N^d.-Indische Oud-strijders van Land- en Zeemacht uit Ned.-Indië „Je Maintiendrai", is door den heer C. A. Gee- vers, len penningmeester, het 53e jaarver slag uitgebracht over 1926 De boeken toonden aan, dat aan zieken geld en ondersteuning aan ouden van dagen alsmede aan uitkeeringen aan d# weduwen een bedrag van f 1437.20 was uitgekeerd, tegen f 1280.45 in 1925, alzoo weder een meerdere uitgave van f 156.75. In het afgeloopen. jaar waren aan de beurt van aftreden de heer J. L. W. v. Vliet, 2e voorzitter, J. G. Kroes, 2e penningmees ter en J. Arens, 2e secretaris; beide eerstge- noerrtde heeren stelden zich, om particuliere redenen, niet herkiesbaar, terwijl de heer Arens bii acclamatie herkozen werd. De heeren v. Vliet en Kroes werden door den voorzitter dank gezegd voor hun vele en belangrijke bemoeiingen bij voorkomende gelegenheden aan de vereeniging betoond. Met een groote* meerderheid van stemmen werdvde heer A. van Zutphen gekozen als 2den voorzitter, terwijl de heer W. Smits eveneens met een groote meerderheid ge kozen werd als 2den penningmeester. LOONCONFLICT TE VAASSEN. Het personeel der Ijzergieterij Vulcanus te Vaassen heeft besloten, de door de directie aangekondigde loonsverlagingen voor ma chinevormers, roostervormers en handvor mers niet te aanvaarden, maar te beproeven, door middel van de organisaties nieuwe be sprekingen in te leiden. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 8«l - 1-EIOEN 4' 30 DE MOORD IN DEN HAAG. "Wij lezen in de Res.bode: Naar wij uit politioneele kringen verne men, wint de overtuiging meer en meer veld, dat de te Brussel aangehouden personen niets met den moord aan het Bezuidenhout hebben uil te staan. Hun uitlevering is ten slotte gevraagd, wijl het gewenscht is, dat elk spoor, hoe on belangrijk oogenschijnlijk, nauwkeurig wordt nagegaan, zoodat men tenslotte de zekerheid heeft, alles te hebben gedaan wat mogelijk was om in deze zaak licht te ontsteken. Nog altijd heeft de meening, dat de dader geen onbekende is geweest, de overhand. Met groote zekerheid kan worden aangenomen, dat het slachtoffer met den misdadiger te vo ren koffie gedronken heeft. Er is althans kort voor den moord iemand ten huize van de vrouw geweest, die daar koffie gedronken heeft, want er stonden twee gebruikte kopjes op tafel. Tot nu toe heeft zich niemand aan gemeld als de persoon, die tusschen 10 en 12 uur tüj de vrouw koffie gedronken Ipeft. Uit dit zich opzettelijk schuil houden mag geconcludeerd worden, dat deze persoon er meer van weet. De te Brussel aangehoudenen zijn totaal onbekenden van de familie Wilk, en de vrouw zou met dezen zeker geen koffie heb ben gedronken. Alleen zou de mogelijkheid kunnen bestaan, dat zij door uit te kijken, handlangersdiensten aan den dader bewezen hadden, maar deze mogelijkheid moet als zeer gering worden beschouwd. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat de dader medeplich tigen heeft gehad. Ten slotte deelde men ons nog mee, dat het buitengewoon moeilijk is voor de politie, in deze Poolsche familie-relaties of betrek kingen met bekenden wegwijs te worden; men staat er telkens voor onoplosbare puzzles. LUK GEVONDEN. Gistermorgen is nabij de Boonersluis te' Maasland uil den Nieuwen Waterweg ge- vischt het lijk van een 2Ö-jarig persoon. Ver moedelijk was dit lijk van V., roeier te Per nis, die in Dec. j.l. bij het roeien verdronken is. Het lijk is naar de algemeene begraaf plaats te Maasland overgebracht. VROUW VERBRAND? Donderdagmiddag viel 't een oud vrouwtje dat op het Hofje van Val aan de Linker- Roltekade te Rotterdam woont,, op, dat zijl den geheelen dag nog niets gehoord of gezien had van haar buurvrouw, die alleen in een aangrenzend huisje woonde. Zij her innerde zich, dat leveranciers, die er dien morgen waren geweest, geen gehoor had den gekregen. Den nacht tevoren had zij haar buurvrouw echter nog hooren hoesten. Met haar dochter, die op bezoek was gekomen, heeft zjj toen een onderzoek in gesteld. Zg bemerkten, dat de gordijnen, welke nog neergelaten waren, berookt waren. Door een spleet konden zij een stukje van de kamer overzien. Zij zagen daarin een stoei staan, waarvan de leuning half ver brand was. De politie werd gewaarschuwd en deze forceerde de buitendeur. In de kamer vond men het Iqk van de bewoonster, de 73-jarige A. M. R., weduwe van R. E., op den grond liggen. Het Jjjk was gedeel telik verkoold. Uit verschillende omstandigheden wordt net volgende afgeleid: In den loop van den nacht is de vrouw opgestaan, om een kc-ortsdrankje in te nemen. Een kopje met eenig poeder stond nog op de tafel. Vermoedelijk is zij toen dcor een oe- roerte getroffen en op den stoel gevallen, waarbij de brandende petroleumlamp om gevallen is, waardoor een begin van brand is ontstaan. Het vloerkleed is gaan smeu len en de stoel is door het vuur aangetast, waardoor ook de vrouw in brand geraakte. Of zij op dat oogenblik al overleden was, af dat zjj toen bewusteloos is geweest, is neg niet uitgemaakt In elk geval is, toen de leuning doorgebrand was, de vrouw op den grond gevallen. KIND VERDRONKEN IN EEN TOBBE. Gisteren zou juffrouw De R., uit de Se ringenstraat te Rotterdam, haar tweejarig dochtertje in het bad doen; zij had daartoe een tobbe met warm water klaar gezet. Terwijl zij nog even net een en ander was gaan halen, is het kind in de tobbe ge vallen en verdronken. INBRAAK TE HAARLEM. In den nacht van Woensdag" op Donder dag heeft iemand zich toegang verschaft tot het perceel van den heer J. K„ aan nemer, aan den Kinderhuissingel 64, te Haarlem, door overklimming van een schut ting en het verbreken van een ruit iu het kantoor. Uit een niet gesloten bureau op dat kantoor is een bedrag van f2919, hoofd zakelijk aan bankpapier, ontvreemd1. De politie stelt een onderzoek in. EEN GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Gisteren is op het spoorweg-eoiplacement te Blerick, tegenover den overweg, een goe derentrein ontspoord, ten gevolge van ver keerden wisselstand. De hoofdlijn werd ver sperd, dóch spoedig hersteld, zoodat het treinverkeer geen storing onderging. Persoonlijke ongelukken hadden er niet btf plaats, en de aangerichte materieale schade is niet van groote be teekenis. JEUGDIG AVONTURIER. De politie te Arnhem heeft, naar de Tel. meldt, een 14-jarigen „wereldreiziger" aan gehouden, die de ouderlijke woning in Den Haag was ontvlucht. Hij had zich meester gemaakt van de porlemonnaie van zijn moe der en zich voorzien van een hoeveelheid sigaretten. Gewapend met een Lord Lister roman, welke als Baedeker moest dienst doen, besloot hij een reis om den aardbol te gaan maken. De Arnhemsche politie heeft aan de illu sies van den jongen reiziger een einde ge maakt en hem naar zijn ouders terugge stuurd. BEDREIGING VAN NATUURSCHOON. Men schrijft uit Dieren aan het Hbl. Een noodkreet is opgestegen in de ge meente Rheden, die een van haar schoonste lanen bedreigd ziet door een lang vermdede en sinds een half jaar geconstateerde gas vergiftiging. Een geheimzinnige ziekte deed tal van beuken sterven en tastte ook reeds een aantal eiken aan. In enkele jaren tijds moest een zestigtal beuken, deel6 particulier, deels rijkseigendom, geveld worden. Uit de burgerij wordt dringend hulp ge roepen. EEN RIJWE5LDIEF. Door de politie te Rheden werd zekere G., een 27-jarige zwerver, aangehouden, die een rijwiel bij zich had', dat bij onderzoek bleek te Deventer gestolen te zijn. De man werd ter beschikking van den commissaris van politie te Velp gesteld Bij een nader verhoor bleek, dat hij te Deventer nog een rijwiel had gestolen, doch dit elders weer had laten liggen. Ook de rqwielbelasting- plaatjes bleken van zjjm gading fce zijn ge weest G., die ook reeds voor inbraken veroordeeld was, werd na zijn verhoor naar Deventer overgebracht en ter beschikking van den commissaris van politie aldaar tiaar gesteld ENGELSCH MOTORSCHIP BIJ BATH GEZONKEN. Het Engelsche stoomschip „Phyllis Hud son", varende van Antwerpen naar London, is nabij Bath door het Nederlandsche stoom schip „Java", dat van Antwerpen naar Rot terdam voer, overvaren en in het midden vaarwater boven het baken bij Baalhoek ge zonken. De bemanning, bestaande uit vijf man, is te Vlissingen geland. Het s.s. ,*ava" zette de reis voort. DE WISSELWERKING. Een journalist, niet onmiddellijk in func tie stapte dezer dagen te Axzl met eenige personen uit hel trammetje, toen zijn jour nalistieke instinct hem copie deed vermoe den in een heer, die aan de controle een kaart toonde, waarop de journalist het fas- cineerende woord „politie" meende te 'ezen. Hoe het kwam, wie zal het zeggen, maar het reporters brein bracht een en ander in verband met den roofmoord te 's-Graven hage en in dien geest richtte hij voorzichtige vragen tot den controleur, die slechts ver klaarde het afdoende: „er niets van te weten." Toen de journalist echter 'e avonds op de boot naar Hansweert stapte plukte hij de wrange vruchten van zijn journ^listieken ijver. Plots doemden voor zijn oogeu de nestels van een maréchaussée, wier bezitteT hem zeide, dgit er uil Axel bericht was gekomen, dat hij alsmaar gesproken had over den roofmoord te 's-Gravenhage en of hij er iets mee uitstaande had. Een wisselwerking dus. Na het vertoonen van identiteitsbewijzen kon de journalist zijn reis vervolgen. (D. v. N. B.), BRANDEN. Te Sellingen is gisteren de geheele behui zing van de weduwe Bakker afgebrand. EEN DIEFSTAL OPGEHELDERD. Dank zij het onderzoek der gemeente politie te Brunssum, meldt de „L. K.", is 't gelukt den dader van den diefstal van f 15(H) btj V. in de K er kevel dstraat te ont dekken. Het is een Hongaar, z:S?re S., die zich echter door uitwijken naar Hongarjje aan een arrestatie heeft weten te onttrekken. Het is de politie echter gelukt zyn ver blijfplaats aldaar te weten te komen. Als verdacht van medeplichtigheid en he ling is zjjn kostbaas, zekere O., aangehouden. Leze werd Donderdag naar Maastricht over gebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. DE „MAASHAVEN" GESTRAND. Het Nederlandsche stoomschip Maas haven is nabij Windau gestrand. Het schip is 29 Januari uit Riga vertrok ken met bestemming naar Poortershaven, om aldaar te bunkeren. Blijkens een telegram van den kapitein is de positie van het schip niet ongevaarlijk. Sleepbooten hebben tevergeefs getracht de Maashaven, welke lek geslooten is, vlot te brengen. De ladinjr wordt gelost. De beman ning blijft voorloopig nog aan boord. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over le afgeloopen week, eindigende 3 Februari in Nederland uitgesproken 92 faillissementen tegenover 93 faillissementen in dezelfde week van hel vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Februari 1927 326 faillissementen tegenover 357 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Kennis: Ik zie, dokter, u schrijft ge dichten? Dokter: Ja, om den tijd te dooden. Kennis: Zoo, dus gebrek aan patiënten. RECLAME. Weldadig doet het thuis U aan Zoo Pantoffels ge gereed vindt slaan Het Adrei: 7676 ALPHEN. De laatste jaren is de woningbouw in wijk Hoorn aanmerkelijk toegenomen en wat voor de hand lag: dit bracht evenveel aansluitingen mede aan gas- en electrici- teitsleiding. Allengs is dit zoo toegenomen, dat om voldoende gastoevoer te houden, een leiding van grooter capaciteit noodig werd. Thans is men sinds eenigen tijd bezig deze gasbuizen te leggen, een rechlstreeksche verbinding langs de H. B. S. door bet gras land naar de Willemstraat. Het werk nadert reeds zjjn voltooiing. BODEGRAVEN. Stand van de schietwedstrijden. Vrijdagavond bg het sluiten der banen was de stand van den wedstrijd als volgt: Personeele Baan Marga (max. 60 p.): K. Moermond, Berkel, 5959 p.; H. A. 11. Roelants, Schiedam, 5958 p.; J. W. v. Eist, Amersfoort, 5957 p.; Amlré Saers, Botterdam, 5860 p.; 11. v. Poelgeest, Am stelveen, 5858 p.; K. Kleywegt, Rotterdam, 58—57 p.; J. J. Kool, Botterdam, 58—56 p.; H. A. Smit, Utrecht, 5856 p.; VV. B. Krcon, Alphen, 58; H. de Groot, Bodegrar ven 5757 p.; B. H. v. Wijk 5757 p.; J. A. Uding, Amersfoort; 5757 p.; J. W. Voesabelt 6757 p.; A. T. Nevens, Rotter dam, 5756 p.; B. M. v. Spronsen, Berkel, 57—56 p.; G. Bergshoef, Alphen, 57—56 p.; Worst, Leiden 57—55 p.; Kriesz, Rotterdam, 6752; W. Kromkamp, Berkel, 5752 p.; A- W. Smit 57 p. Vrjje Baan Marga (max. 72 p.): André A. Saers, Rotterdam ,72 p.; A. C. Mijs, Alpben a. d. R(jn, 72 p.; II. v. Poelgeest, Amstelveetn, 72 p.; K. Kleywegt, Rotterdam, 72 p.; A. Breedrjk, Bodegraven, 72 p.; A. Saers, Rotterdam, 72 ponten; Jon genburger, Alphen, 72 p.; B. M. v. Spronsen, Peikel, 72 p.; H. A. Smit, Utrecht, 72 p.; K. Moermond, Berkel, 72 p.; T. J. de Vries, Bodegraven, 72 p.; H. Brussard, Rotten dam, 72 p.; J. J. Kool, Rotterdam, 72 p.; Worst; Leiden, 72 p.; A. v. d. Broek, Rot terdam, 72 p.; A. Faas, Rotterdam, 72 p.; Lanck 72 p.; W. B. Kroon 72 p.; A. Vee- ienturf, Bodegraven, 72 p.; N. A. O. v. d. Linden, Alphen, 72 p.; Joh. de Bruyn, De Lier, 72 p.; C. Zaal Tzn., Bodegraven, 71 p.; F. Looy, Bodegraven, 71 p.; G. Bergshoef, Alphen, 71 p. Kampioen Baan Marga (max. 120 p.): H. Gcbel, Bodegraven, 110 p. Dagprijs Marga: J. H. Brassard, Rotter dam. fersoneele Baan Buks (max. 50 p.): A. C. Mijs, Alp hen, 4849 p.; Staalduinen, Naaldwijk, 4848 p.; Dr. Brand, Utrecht, 4743 punten; M. Impelman, Rotter dam, 47—41 p.; J. W. v. Eist, Amersfoort, 46—47 p.; Ruitenbeek, Doorn, 46—46 p.; G. Bergshoef, Alphen, 4645 p.; C. A. Ser- vais, Rotterdam, 4640 p.; J. Worst, Leiden, 46 p.; Brerurkes, Leiden, 45—47 p.; Kley wegt. Rotterdam, 45—47 p.; J. H. v. d. Marl, Monster, 4544 p.; G. W. Bakker, Leiden, 4543 p.; W. R, Zonneveld, Rot terdam, 4540 p.; F. v. Antwerpen, Rot terdam, 4444 p.; Soetekouw, Mcnster, 4437, Bos, Bodegraven, 44 p.; Jongen burger, Alp hen, 44 p. Vaste Baan Buks (max. 150 p.): Dr.Brand, Ulrecnt, 139 p.; J. W. v. Eist, Amersfoort, 138 p.; Wittebrood, Amerongen, 136 p.; Staalduinen, Monster, 136 p.; Borghcut, Rot- terdam, 135 p.; H. A. Smit, Utrecht, 135 p.; H. Ruedesueele, Breda, 135 e-i F- C. Vuurman, Rotterdam, 134 p. Vrije Baan Buks (max. 90 p.): J. W. v.' Eish Amersfoort, 90 p.; H. A. Smit, Utrecht, 90 p.; Ruitenbeek, Doom, 90 p.; Bongaards, Doom, 90 p.; F. C. Vuurman, Rotterdam, 89 p.; F. v Antwerpen, Mon ster, 89 p.; G. Bergshoef, Alphen, 89 p.J G. A. Servais, Rotterdam, S8 p.; A. C. Mijs, Alpben, S8 p.; J. Dekker, Rotterdam, 88 p.; Borghout, Rotterdam, 88 p.; J. Buys, Viaardingen, 88 p.; Kleywegt, Rotterdam, 88 p.; Dr. Brand, Utrecht, 87 p.; Joh. de Bruyn, Be Lier, 87 p. Dagprijs Buks: Wagenveld, Den Haag. i Jubileumbaan Buks (max. 50 p.): J. W, van Eelst, Amersfoort, 4749; J. Ruede sueele, Breda, 47; Zonneveld, Rotterdam, 4644; M. A. van Bemmel, Amersfoort, 4644; A. Scherpenzeel, Wassenaar, 46i 42; N. A. C. v. d. Linden. Alphen, 46; C. A, Servais, Rotterdam, 40; Breurkes, Leiden^ 4545dr. Brand, Utrecht, 45; Van Dalen, Viaardingen, 45; Kleywegt, Rotterdam, 45; J. C. Jongenburger, Alphen, 44 H. Ruede sueele, Breda, 44; D. M. van Buren. Amers foort, 44; J. H. v. d. Marel, Monster, 44;' M- Sjouke, Monster, -44; Wettem, Utrecht, 44 Korpswedstrijd schietvereenigingen, Buks (max. 250 p.); Immer Vaardig, Ifoek van Holland, 206; St. Hubertus, Breda, 198; „Lisse", te Lisse, 185: Nederland en Oranje Alphen. 177; „Joubert", Ouderkerk a. d. IJssel, 166. Korpswedstrijd Burgerwachten Buks (max. 250 p.). Monstersche Burgerwacht, Monster, 215; Wassenaarsche 'pol.-vereen. Wassenaar, 172; Leidsche Pol.-vereen. De Gijselaar, 145; B. V. L. Bodegraven 143. Eere-korpswedstrijd Buks (max. 150 p.)l Willem Tell, Amerongen, 128: Monstersche Burgerwacht 127; Immer Vaardig, Hoek v. Holland. 125; Schietvar. „Juliana", Voor burg, 117. Korpswedstrijd schietvereenigingen. mar ga (max 300 p.): „Joubert", Ouderkerk a. d. IJssel, 274; Nederland en Oranje, Aiphen, 271; Immer Vaardig, Hoek v. Hollend, 271. Korpswedstrijd Burgerwachten, marga (max, 300 p.): Monstersche Burgerwacht 280; Burgerwacht Waarder 272; Wasse naarsche Polilie-vereen. 270: B. V. L. Woer den 258; 6e Reg. Veldartillerie, Leiden, 250. BOSKOOP. Het verkeer met Lelden. Buitengewoon snel heeft het reizigers- vervoer van Boskoop uit zich verplaatst van Gouda naar Leiden. Vroeger ging iedereen en ging alles naar Gouda, hetzij per fiets, hetzij per boot en zoonoodig vandaar naar Den Haag of Amsterdam, voor vergaderin gen of winkelbezoek, schoolkinderen, markt- bezoekers, reizigers, boeren, zakenmenschea zonder uitzondering hun heil in Gouda zoe ken. De winkelstand floreerde en velen sta ken het niet onder stoelen o( banken, dat uit Boskoop koopkrachtig publiek kwam. Tot de autobus kwam. Van dat oogenblik af yas hel pleit beslist De Leidsche winkels waren dikwijls beter voorzien, meer op do hoogte van den tijd. Ook de velen, die niet winkelden in Leiden, maar er slechts kwa men op ziekenbezoek in de verschillende ziekenhuizen, deden dra hun inkoopan in. Leiden. Van Leiden uit werd reclame gemaakti bestelauto's uit Leiden waren geen uitzon dering meer; zelfs ijsco-wagentjes deden die uit Gouda concurrentie aan. Voor een bezoek aan Den Haag, Haarlem of Amster dam maakte men de reis via Leiden. Zoo goed als altijd kon men vaker weg en later thuiskomen. Het is een publiek geheim, dal de win keliers in Gouda het verliee van hel koo pend publiek uit Boskoop in één jaar tijds op meer dan f 100.000 schallen. De genoem de som is niet maar een slag in de ruimte, 'maar gebaseerd op nauwkeurige berekening. Het is geen toeval, dat de Goudsche middenstanders en bijv. ook Vreemdelingen verkeer roepen om een snelle verbinding, een ruime, hreede autoweg naar Boskoop via Bloemendaal en Middelburg. Omdat Leiden sommige scholen, institu ten bezit gaat een deel der schoolkindereu voor nijverheidsonderwijsinrichtingen, huis houd-, kook- en industriescholen in Leiden. Meer dan vroeger, omdat men vaker heen en weer kan, wordt de Leidsche markt bezocht Reizigers en zakenmenschen, die vroegen een reis per boot van Leiden uit ver afschuwden. gaan thans uit de groote ste den via Leiden per bus naar Boskoop. Leiden mag op de autobusdiensten wél zuinig zijn: want wat voor Boskoop geldt, geldt mogelijk evenzeer voor andere plaat sen. Wanneer Leiden er iels toe kan bijdragen dit bedrijf te bevorderen; dat het dan niet nagelaten worde! Want de wegen zijn smal die naar Leiden leiden, en de bussen nemen in omvang en vooral in breedte toe. Daar zijn soms nog tollen: dat ze opge heven worden! Want het afdammen van wegen is feitelijk uit den tijd en geeft slechts tijd- en geldverlies. Als men bedenkt, dat het verleggen van dezen stroom van reizigers zich in een paar tijd heeft afgespeeld, moet men wel ver baasd zijn, dat dit zoo buitengewoon snel is geschied. HAZERSWOUDE. Opening van het nienwe Raadhuis, De officieele opening van het nieuwe Raadhuis zal plaats hebben op Donderdag 10 Februari a.s. Bij die gelegenheid zal de Commissaris der Koningin een bezoek brengen aan ons Dorp. Hij hoopt des nam, te 3 uur aan het Raadhuis te arriveeren. In verband met dit bezoek wordt ver zocht dien dag de vlag uit te steken. Het nieuw gebouwde Raadhuis za! voor het publiek van binnen te bezichtigen zijn op Vrijdag 11 Febr. tusschen 2 en 5 uur namiddag. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Overleden- Maria Jongeneel 35 j., ongeh', (overleden te Oegslgeest). Ondertrouwd: Kornelis Lugtenburg j.m. 24 j., te Naaldwijk, en Teuna Zwaneveld jd. 24 j., alhier,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5