VIRGINIA AGENDA. AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET Mij. INGEZONDEN. nAls dokter wordt mij dikwijls gevraagd Welke sigaret kunt li mij aanbevelen?" Mijn antwoord is onveranderlijk «Doe als ik, rook Chief Whip I Wat betreft zuiverheid en kwaliteit zijn ze de bestel" Ook met kurk en Goud BUITENLAND. Zaterdag. Sladszaal: Pluimveetemtoonstelling. Van 105 eD 710 uur. Volksgebouw: Inst, voor Arb. Onlw. Film voorstelling te 2 en 8 uur nam. Zondag. Jeruël (Groenesteeg 16): Samenkomsfcan te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Samen komst te 8 uur. StadszaaJ: Pluim veetentoonstelling. Van 95 uur. ITJnion: 4de Wedstrijdavond Leidsche Dilettantenclub. 8 uur. Vr)je Evang. Gem. (Middelstegracht 8): Samenkomsten des morgens en des avonds. Maandag. Leidsche Volkshuis: Lezing met licht beelden van mr. Salm uit Amsterdam, over: „Een reis door hot hemelruim". Kwart over acht. Nutsgebouw: Orde. van de Ster in het Oosten. Spr. mej. Gantvoort. 8 uur. Zomerzorg: Tooneeluatvoering afd. Leiden der Ned. Reisvereeniging. 8uur. Dinsdag, Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Samen komst te 8 uur. Volksgebouw: Lezing met lichtbeelden van den heer Chr. W. Souftree, uit Gouda. 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z c e* (Gomcentezaal): Staatk. Geref. Partij. Spr. de heer E. Kuyk, uit Amsterdam. Ilalfacht nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Iloogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur ktndpr- en lamilie matinée. „City theater" Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luzor-theater", Stationsweg: Biotoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken word', van Maandag 31 Januari tol en met Zondag 6 Febr a s waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt Vischmarkt 8. Telef. 552. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door de doctoren: Boonacker, Morst, Kist, Poort- maD en Timmermans. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Timmermans, telet, 890. RECLAME. Apotheek „Do Vijzel". De Kempenaer- straat 4. Oegstgeest, Telet. 274, dag en nacht geopend. 7085 Ileerensingel 34/35 - Telef. 1323. Zorgvuldige bediening in elk opzicht. Verzegelde zakken. ISH',1 Evangelisatiegebouw, Hooftstraal: V.m. 9.30 uur en nam. 6.30 uur, ds. Rappard, uit Barneveld. Gerei. Kerk, Hooftstraat: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Wientjes. Gerei. Kerk, Raadhuisstraat: Voorm. 10 uur, ds. Schouten en nam. 6 uur, de heer Oranje. Geref. Kerk, de Ruijterslraat: Voorm. 10 uur. de heer Oranje en nam. 6 uur, ds. Schouten. BODEGRAVEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halltien, en nam., 6 uur, ds. Pott. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam., 6 uor, ds. Dam. Geref. Gemeente: Voorm.. halftien, preek- lezen, en nam., halfzeven, ds. Van Keemen. BOSKOOP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur (H. Doop), dr. Glas. N«a.-Herv. (Geref.) Evangelisatie: Voorm., halftien, en nam., 6 uur, ds. Dekker, uit BJeitwjjk. SaJvatori: Voorm., halftien, en nam., 6 uur, ds. Brusse, uit Den Usag. Gerei. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam., 6 uur, ds. Fernhout. DE KAAG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm.. halllien (H. Doop), ds. Van Baaien. HAZERSWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halftien (H. Dop) tn nam., halfzeven, ds. Luuring. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam., 2 uur, ds. Gispen. HILLEGOM, Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam„ 6 uur, (H. Doop), ds. Grol Ie. Geref. Kerk: Voorm.. 10 uur, en nam., 6 uur, ds. J. van Herksen. Chr Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam., 5 uur, ds. Zwiep; Donderdng.vjjn., 7 uur, ds. Groen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halftien, en nam., 6 uur, ds. Bollee. Geref. Kerk: Voorm., haifiien, en nam., 6 nnr, ds. Meyering. KATWIJK-AAN-ZEE. Gerei Kerk Voorm 10 uur. en nam 6 uur, ds. Woudstra, uit Leiderdorp. KOUDEKERK. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halftien' (H. Doop' en nam halfzeven, ds. Israël Geref. Kerk Voorm., halftien en nam. halfzeven, ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, en nam. hallzeven (H. Doop), ds. H. Mondt; Woens- dagnam., 7 uur, ds. H. Mondt, bijbellezing. Geref. Kerk: Voorm., halltien en nam. halfzeven, de heer J. v. d. Sijs. LISSE. Nea.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam., 5 uur, ds. G. van D^k Azn. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam., 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. (H. A- en Dankz.). Cnr. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam., 5 uur, doctorandus A. v. d. Ueyden, uit Apeldoorn. Geref. Gemeente: Voorm., halftien, en nam., 4 nur, ds. H. A. Minderman Ned. Prot. Bond: Voorm., kwart over tien, ds. Binnerte, uit Haarlem. NOORDWUK-BINNRN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur en nam. hallzes, ds. Van -Haaltent Geref. Kerk: Voorm., 10 uur en nam. 3 uur, ds. De Waard, uit Rijnsburg. NOORDWIJKERHOUT. Ned.-Herv. Kerk: Voorm-, 10 uur (H. D.), ds. P. Hofstede. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. Doop) en nam. 5 uur, ds. F. G. Hospers. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam. 5 uur, ds. Koers. OEGSTGEEST, Ned.-Herv. Gemeente: Yoorm., 10 uur, in net „Groeno Kerkje", en nam. 5 uur, in „Irene", ds. T. J. Jansen Schoonhoven; W< «tsdagnam., halfacht, in „Irene", rjjoet- lezing. SASSENBEIM. Neo.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, es ram., 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam., 6 uur, ds. Boeyenga. Oir. Geref. Gemeente: Dinsdagnam., 7 uur, ds. H. Velema, uit Drachten. VALKENBURG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. Doop) en nam., halfzeven, ds. Hermanidea. VOORHOUT. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. F. G. H. Nicolaï. VOORSCHOTBN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, en 5 uur, ds. H. P. Fortgens, WADDINXVEEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halftien (H. Doop), en nam., 6 uur, ds. H. A. de Geus. Geref. Kerk: Voorm., halftien en nam. halfzes, ds. W. Veder. WOUERUGGE. Ned.-Herv, Kerk: Voorm., halftien, en mm., halfzeven, ds. Joh. Kpne Geref. Kerk: Voorm., halftien, pro:kiezen, en nam., 2 uur, ds. Van Heyningen, uit Ter Aar. Ned. Prot, Bond: Nam., 7 uur, ds. J. P. de Graaf, uit Naaldwjjk. ZOETERWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur. ds. J. H. Mulder. ZWAMHERDAM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur (H. Doop), en nam., halfzeven, ds. Klots. Rem. (Geref.) Gemeente: Voorm., 10 uur, ds. Cramer. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam., halfzeven, ds. Wissink. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Drogeham: F. C. Willekes, te Birdaard, Te Elburg. B. G. C. Steenbeek, Ie Wierden: Tb Varik: J. Kramer, te Elden; Te Pulten (G.); I. Kievit, te Baarn. CHR. GEREF. KERK. Beroepen; Te Amsterdam-Oósl: H. Hoo- gendoorn, te Bunschoten. De. J. KNOTTENBELT. Gisleren heeft ds. .1. Knottenbelt, oud- secrelaris van de Synode der Ned.-Herv. Kerk. z'n 80sten verjaardag gevierd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al ol niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. OVERGANG L.O. NAAR HET MIDDELBAAR ONDERWIJS, Geachte Heer Redacteur. In uw blad van 4 Fehr. zegt uw bericht gever in het bericht over den Ouderavond van de School aan de Aalmarkt, van den heer Van Slooten: „Aan de hand van verschillende cijfers „toonde hij aan, dat, als de M. S. klaagt „over een teveel aan leerlingen, die er niet „hooren, zij zelve door het toelaten na „een examen van kinderen, die geen ver klaring van geschiktheid van 'I hoofd der „school konden krijgen voor een groot „deel schuld draagt van dien ongewensch- „lon toestand". Zooals uil het slol van het bericht vol doende blijkt is hier ook gedacht aan do Gem. HBS met 5-j. C. Nu hoop ik van harte, dat het bovenaan gehaalde per ongeluk in genoemde bewoor dingen door uw berichtgever is geplaatst.,, Wanneer toch een autoriteit als de Direc teur van de Gem. Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen misleidende dingen zou hebben gezegd, die een blaam zouden kunnen werpen op de Gem. H. B. S. met 5-j. C., dan zou het heel bedenkelijk worden. De waarheid is deze: Sedert het thans geldende Koninklijk Be sluit zijn er van de Leidsche Scholen in het geheel tot de H. B. S. toegelaten 280 leerlingen, waarvan 13 met examen. Van de leerlingen die met vrijstelling zijn toe- gelalen, bleken eT 59 en dus 21 pCt. niet te voldoen; van de leerlingen, die examen deden 6, dus 2 pCt.; waarlijk een bedrag, dat tegenover de 21 pCt. nauwelijks in aan merking komt Daar het bericht juist gaat over de School aan de Aalmarkt is 't misschien niet on dienstig mede te deelen, dat van de 280 toegelaten leerlingen er slechts 81 met vrij stelling van de Aalmarkt afkomstig waren, en dat er van deze 81 bleken 30 leerlingen, dus 87 pCL, niet mee te kunnen. De Directeur der Gem H B S m. 6-j. C., Dr. J. C. SCHALKWIJK. STEUNREGELING VISSCHEltSWEDUWEN Geachte Redactie. Aangezien het nu ongeveer drie weken geleden is, dut schrijver dezes over boven staand onderwerp eenige regels plaatste waarop tot mijn leedwezen geen „debat volgde vraag ik beleefd nog eenmaal plaat sing van enkele regels. Om allen schijn te vermijden als zou dit in mijn vorig schrijven direct ol indirect ge richt zijn tot het pasopgerichte londs tot steun van wed. betrokken bij den ramp van verleden jaar moet uitdrukkelijk gezegd dat deze commissie zich uitsluitend kan en moest bepalen tot die gevallen ont slaan tijdens den storm van het nu pas af- getoopen seizoen. Wij hadden echter zoo gaarne eens iemands meening gehoord omtrent de ons schijnbare onrechtvaardige verhouding wel ke nog steeds bestaat in het verleenen van^ daadwerkelijke hulp. Het geval van de genoemde Wed. H. K. staat niet op zich zeil er zijn meer zulke gevallen en waar het algemeen bekend is, dat ieder varensgezel 1 pCt. van zijn gage moet missen voor „hulp aan nagelaten be trekkingen enz." en er nog een 40.000 gul denfonds beslaat en wie weet wat meer, ziet geachte Red. waar er eenerzijds 16.50 plus f 3 kindertoeslag (per kind) gege ven wordt dat geeft ons namens die Wed. de klacht in de pen: waarom de andere maar 50 centen. Nogmaals, het pas opgerichte co mité valt hier geheel buiten maar wie geeft nadere verklaring en zoo mogelijk hetere levenspositie aan eergenoemde Wed. H. K.? Met dank voor plaatsing teekent Hoogachtend. C. K. Naschrift Het bestuur van het Fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrek kingen van de verongelukte vissèhers te Katwijk" heelt zooals wij uit naam van dit bestuur reeds voor eenige weken meedeelde een afgebakende taak en de inzender heeft toen kunnen zien dat het fonds ook zooda nig wordt beheerd. Dat sluit ook ons inziens echter niet uit dat men voor een speciaal geval zooals de inzendqr op het oog heeft, eens van dien re gel kan afwijken. Nood breekt wet. Wij hebben ons overtuigd dat het bestuurslid dat in Katwijk woont er althans ook zoo over denkt. Laat de inzender eens met hem pra ten en dan degelijk over de z.g. onregelma tige ondersleuning. Men kan ter plaatse de zaken beter beoordeelen dan hier. En wij weten dat het Fondsbestuur van goeden wille is. Red. L.D. JCLAME. Chief Whip op iadera lipt ARDATH LONDON DUITSCHLAND. Voortzetting van het debat in den Rijksdag. Het debat in den Rijksdag is gisteren voort gezet. Het woord was eerst san den leider der centrumlractie Guerard Deze zeide dal hij hoopte, dat de socialisten niettegen staande hun principiecle oppositie tegen de nieuwe >3geering bun taak trouw zullen blijven om de hoeder vtn het rijk en van de jonge Duilsche republiek te zijn. Deze hoop is gegrondvest op den succes vollen arbeid, welken de socialisten ge meenschappelijk met het centrum in de moeilijkste tijden tot redding van het vader land gepresteerd heben. Als ook de politieke noodzakelijkheid ons nu andere wegen doet gaan. dan hoop ik toch. dat de scheiding van de linksche nabuurpartij niet duur zaam zal tjjn. Ons scheidt slechts een heel dunne lijn (vroolijkheid links, onrust recht) Wij vertrouwen verder op het zoo vaak gebleken inzicht der socialisten dat zij ooit in de opositie, bij allo vastberadenheid, za kelijk zullen optreden en zich aldus nog meer verdiensten voor de versteviging van het parlementaire systeem zullen verwer ven. Guerard verklaarde daarop, dal het cen trum geen zwenking gemaakt heeft en ook de regeeringsverklaring vertoont niets, wat als een zwenking kan uitgelegd worden. Vervolgens gal tiij een overzicht van de jongste crisis en zeide. dat het centrum nog steeds het meest voor de groote coalitie ge voelt; deze is echter door de houding, welke de s-r.ialisten den laatslen tijd' aangenomen hebben, zeer bemoeilijkt. Guerard verklaarde, dat het centrum de redactie van den brief van den rijkspresi dent aan den rijkskanselier niet zeer ge lukkig gevonden had Hel had zich echter met krachtige richtsnoeren gewapend. Deze richtlijnen zijn door alle partijen aangeno men. Dan vroeg de redenaar den Duitsch-natio- nalen spreker Westarp wiens woorden tot misvattingen konden leiden, om nadere toe lichtingen. Zich tot de Duitsch-nalionalen richtend zeide Guerard: Door uw partij zijn tot dus verre de belangen en ontelbare malen ook de symbolen der republiek door het slijk gehaald. Wij verwachten van uw loyaliteit, dat daaraan een ende kome. Een andere houding zou den samenhang der huidige regeering in gevaar brengen. Wij willen geen regeering hebben tegen de socialisten. Wij zijn niet van plan hen van den politieken arbeid uit te schakelen. In dit opziceht zijn wij het geenszins eens met de verklaringen van graaf Westarp, die namens zijn partij zeide te spreken, dat het de verdienste van de Duitsch-nationalen is het centrum en de socialisten los gemaakt te hebben. De centrumspartij bepaalt zelf hoe het zich tegenover de andere partijen stelt. Wij denken er ook niet aan, in de lands- regeeringen de coalitie met de socialisten te verbreken, welke bijv. in Pruisen en Baden uitstekend werkt. Wij betreuren de houding van den Duitsch- nationalen spreker in deze zaak. Zij kan slechts lot een verscherping der tegenstel lingen leiden. De spreker ontkende dan de geruchlen.dat het centrum cultuur-politieke afspraken met de Duitsch-nalionalen getroffen heeft. Onder levendige toejuichingen van het centrum verklaart Guerard ten slotte, dat het centrum ook in de nieuwe regeering aan zijn republikeinsche politiek vasthoudt. Vervolgens voerde afgevaardigde Koch voor de democraten het woord; hij verklaar de, dat de democraten in een zakelijke en rustige oppositie meer zullen kunnen pres- teeren dan in de regeering. Onder algemeene groote spanning legt dan graaf Westarp (Duitsch-nationaal) de vol gende verklaring af: Een revanche-politiek, welke geen Duilsch begrip is of een politiek van geweld heb ik gisteren namens mijn partij ook wegens Duitschland's weerloosheid, voor uitgesloten verklaard Daarom hebben wij ons bereid ge toond aan een buitenlandsche politiek, die aanstuurt op internationale toenadering, ge lijk in de regeeringsverklaring uiteengezet, mede te werken. De eenvoudige vaststelling van het feil dat de Duitsch-nationale ministers aan het laatste kabinetsbesluit over de vestingen in het Oosten en den uitvoer van oorlogsmate riaal niet hebben meegewerkt, heeft een mij onbegrijpelijk opzien gebaard. Zij waren af wezig, omdat zij 61 nog niet benoemd, 61 hun ambt nog niet aanvaard hadden. Het spreekt echter vanzelf, dat de Duitsch-nationale mi nisters, nu zij leden van de regeering zijn geworden, het besluit lullen helpen uitvoe ren. Het inzicht dat geen wederzijdsche toena dering mogelijk is, zoolang Duitsch gebied door vreemde troepen bezet blijft en onder vreemde heerschappij staal, is naar ik weet, gemeen goed. Daaruit volgt de noodzakelijk heid. waarop ik gisteren met nadruk heb gewezen, van verdere onderhandelingen om de aanspraken van Pujtschland op ontrui ming te verwezenlijken. Hiermee heb ik het mijne gedaan om mis verstanden uit den weg te ruimen. Tegen misverstanden is niemand veilig. De afgevaardigde Leicht legde namens de Beiersche volkspartij de verklaring af, dat zijn partij de regeering zal steunen De Volkisrhe afgevaardigde Henning hield een uilvoerige rede, waarin hij vooral de Duitsch nalinnalen aanviel De communistische algevaardigde Hoec- ker las eene interpellatie voor, waarin den nieuwen Duitsch nalinnalen minister van binnenlandschê zaken ven Keubell verwe ten wordt, dat hij op zijn landgoed de ver boden organisatie „Olympia" herbergt haar toestaat zich in het schieten te oelei Deze interpellatie kan eerst later sprake komen. Als eerste spreker der tweede serie kv Landsberg (soc.-dem.) aan het woord richtte felle aanvallen tegen de Duiü nationalen vooral tegen minister von K bell, dien hij verweet tijdens Jen Ka; putsch de zijde van Kapp gekozen te I ben. Von Keubell bestrijdt deze bewering een persoonlijke repliek. De Duitsch-nationale afgevaardigd? jeune-Jung hield zich met de economist kwesties bezig en Kwam op voor krat! dadige voortzetting van de in de regeeriai verklaring aangekondigde economische Liliek. Vervolgens werd het debat tot heden uur verdaagd. Na afloop van de debatten van gisteren door de vier regeeringspartijen een motie i gediend, waarin verklaard wordt dal rijksdag de verklaring van de rijksregeen goedkeurt en haar vertrouwen in de regn ring betuigt. Heden na afloop van hel debat zal wit schijnlijk over deze motie worden gestes! die naar men in parlementaire kringen ae neemt, een meerderheid zal verwen Wordt deze motie aangenomen, dan ver len alle ingediende moties van wantroul FRANKRIJK. Poincaré over de dunde werkeloosheid. In de Kamer is het debat over de due: en de werkloosheid voortgezet Poincaré verzocht de Kamer den te stand niet al te tragisch op te vatteD. deelde mee dat het offieieele cyjfer werkeloozen 156 276 is. Ongeduldige m® schen vragen de wettige stabilisatie M' nen zij dat deze door een order uit kabinet van een minister verwezenlijkt t worden 1 Een kweBtie, waar rentenie loontrekkers en do heele nationale ecot mie by betrokken is, is veel te tngu* keld om'zoo makkelijk opgelost te worde! Poincaré noemde vervolgens alle msd regelen op, die getroffen zijn om de keloosheidscrisis op te lossen. Hu zeidt dat er geen sprake van zyn kan om arbeidscontracten met buitenlandsche beiders te verbreken. De regeering zich tot de buitenlandsche regeermgeo w ten opdat zij hun onderdanen zoudeo ot raden om werk in Frnnkruk te zoeken Men moet de tegenwoordige moeilijk' den niet overdrijven; hun voornaams oorzaak is in de inflatie te zoeken maatregelen der regeflnng tot saneering herstel zullen het land ,n staat stellen tegenwoordige crisis „e boveD te komen DeKamer beeft de overige mterpe ties tot Vrijdag a.v. verdaagd. De communisten hadden een reeke toogingen van werkeloozen georgaoit te Parijs ei, omstreken. Een gering tal, niet meer dan 6 a 6000, woonden vergaderingen bij, die zonder inetde»11 verliepen Fen delegatie van werkelo"1 werd ontvangen door afgevaardigden communisten en sec. radicalen in de Ka® ENGELAND. Canada 60 iaar Domminm Mackenzie King, de Canadeesche pre® heeff gisleren in Ontario op een bijeenk meegedeeld, dat hij in een partirul audiëntie aan den Koning en de Kon' de uilnoodiging van de Canadeesche rei* V*

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2