BERICHT ËN SPEELBAL DER FORTUIN No. 20521 ZATERDAG 5 FEBRUARI Anno 1927 kfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws j van heden. 1 KERK- EN SCH00LNIEUWS. LEIDSCH PI PIP I PRIJS OER ADVERTENTlENi 80 Ct» per regel - Bi] regelahumiement belangrijk lageren prij». Kleine Advertentiên uitsluitend hh et.irnilhetaiing Wnensdaga en aterdag» V) Ot, bij o maximum aantal woorden xan SO Incaaeo ro!gens poetrecht Vooi eveptueelp opzending van brieven Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cla Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT) Voor Leiden pér 3 maanden ƒ2 35 per weekƒ0 18. Buiteo Leiden waar agenteD gevestigd zijn. per week *0.13. Franco per p^st 2 35 -f portokosten. it nummer besteat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. laandag zu'len wij een aanvang (ten met een nieuw, boeiend lllleton, getiteld Naar het Engelscti van RAFAEL SABAT1NI. DE DIRECTIE KOEPOKINENTING. [ordemeester en Wethouders van Leiden ïgen ter algemeene kennis, dat met in fo van Woensdag 9 Februari e.k. eiken msdag, telkens des namiddags om 2 uur, ^iet Elisabethshof aan de Oude Vest gele- iheid zal worden gegeven tot kostelooze feting en herinenting. let trouwboekje moet worden medege- lcht. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Februari 1927. 7679 HINDERWET. .jrgemeester en Wethouders van Leiden j iezien het verzoek van: j de Leidsche Coöperatieve Melkinrich- H tfDe Landbouw", ora vergunning tot het Ireiden van de zuivelinrichting in het reel Rijnsburgersingel No. 23, kadastraal tod Gemeente Leiden, Sectie A No. 1079; u. M. Blaaser, om vergunning tot het op- l!en van een lompenbewaarplaats in het reel Doelensteeg No. 17. kadastraal be id Gemeente Leiden, Sectie F No. 258; Belet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Beven kennis aan het publiek, dat ge node verzoeken met de bijlagen op de :retarie dezer gemeente ter visie gelegd il?mede dat op Zaterdag, den 19 Februari I. des voormiddags te half elf uren op het pdhuis, gelegenheid zal worden gegeven I bezwaren tegen deze verzoeken in te ingen, terwijl zij er de aandacht op vesti ll, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, I niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet r het gemeentebestuur of een zijner leden j verschenen, teneinde hunne bezwaren [ndeling toe te lichten. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, geiden, 5 Februari 1927. 7678 MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. De Romans van Manrits. In de gisteravond in 't gebouw van het Nut van 't Algemeen gehouden maandelijk- sche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde hield de heer C. L. Schepp te 's Gravenhage een voordracht over: „De romans van- Maurits". Naar het oordeel van spr. valt aan Mau- rits, eigenlijk geheeten P. A. Daum, als schrijver iets goed te maken. Wel is waar toch wordt hij tamelijk veel gelezen, maar van waardeering uit min of meer officieel letterkundigen kring bleek weinig of niets. In de gebruikelijke handboeken wordt hij tóf niet, óf slechts terloops genoemd. Van Deys- sel wijdde jaren geleden een paar korte op stellen aan zijn werk en dat is vrijwel alles, wat van erkend gezaghebbende zijde over Maurits het licht zag. Spr. vindt dat te wei nig. Wel is Daum geen gchrijver van waar lijk groote allures: om geestelijken stijl, ora woordkunst als zoodanig bekommert hij zich in het geheel niet; tot iels sterk ontroerends brengt hij het niet zoo heel vaak, maar hij is doorloopend echt en waar, daarenboven in hooge mate onderhoudend en niet zelden van een opmerkelijke beeldende kracht. Re den genoeg om hem recht te geven in de Nederlandsche Letteren niet over het hoofd te worden gezien. Daarbij zijn wij in Indisch werk van we zenlijke waarde, vooral uil den lijd, waarin Maurils schreef (laalsle kwarl der vorige eeuw) niel zoo ruim gesorteerd, dal wij al thans niel in eere zouden houden, wat wij hebben; te meer, daar die tijd, voor Indié van groote beleekenis was. Spr. lichtte dit nader toe en betoogde dat wij van de gan- sche Europeesche en semi-Europeesche sa menleving dier dagen, geen andere zoo nauwgezette en zuiver typeerende registree ring bezitten als in het werk van Maurils te vinden is. Daum werd in 1850 te 's-Gravenhage ge boren, ging in '78 als journalist naar Indi3, waar hij aan verschillende dagbladen werk zaam was, stichtte in '86 het thans nog be staande „Bataviaansch Nieuwsblad" en stierf, slachtoffer van het Indisch klimaat in 1898 te Laagsoeren. Zijn romans werden meerendeels geschreven als feuilleton ir de dagbladen, waaraan hij verbonden was en droegen daarvan soms ook wel de sporen. Niettemin echter zijn de beste van een merk waardige eenheid van conceptie en uitvoe ring en bewijzen daarmede de kracht en de echtheid van Daum's scheppend vermogen. Zijn groote eigenschap is zijn niets ont ziende, niets verschoonende waarheids liefde In geen enkel opzicht zet hij de wer kelijkheid aan en toch, wat ons in het leven vaak grauw en onbeduidend lijkt, wordt in zijn hand belangwekkend en boeit ons. Maar daarmede toont hij, in al den eenvoud zijner daagsche verschijning, een waar kun stenaar te zijn, getrouw aan zijn taak en getrouw aan zichzelf. Na daarop de boeken van Maurits afzon derlijk te hebben nagegaan en daaruit een en ander te hebben voorgelezen, eindigde spr met de opmerking, dat er wel aanlei ding was, dit werk nu in herinnering te GESCHENK AAN PRINSES TULIANA. Door de firma B. S. van Kloeten Breestraat alhier, is aan H.K.H. Prinses Juliana in verband met Haar voorgenomen studie aan de Universiteit te dezer stede een fraai-uitgevoerd exémnlaar van de door deze firma in den handel gebrachte Beka-dictaten aangeboden, waarvan wij boven staande reproductie plaatsen. Het cahier met goud op snede, dat voorzien is van een lossen band van Maroccoleder met speciale sluiting, is door de Koninklijke Familie onder dankzegging ian de schenkster aanvaard. brengen, daar het verkeert in de beslissende periode of het al dan niet onder den voet zal geraken. Binnen niet zoo heel langen tijd zullen zij, die het Indiê hebben gekend dat Maurits beschrijft, verdwenen zijn en niemand zal dan meer kunnen getuigen hóe juist het beeld is, dat hij ons daarvan geeft. Vandaar dat spr. in dezen kring de- herin nering daaraan nog eens heeft willen op halen, overtuigd, dat Maurits hier althans niet aan vergetelheid mag worden prijsge geven. De voordracht werd met belangstelling aangehoord en er volgde op het gesprokene eenige gedachtenwisseling. DE STUDENTEN-RIJJOOL. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar op Dinsdag 8 Februari ter gelegenheid van den verjaardag der Huogesehool door de eerste jaars leden van het Leidsch Studentencorps een gecostumeerde rijjool worden gehouden. In den regel vormen de internationale poli tieke toestand of andere onderwerpen van internationalen aard de hoofdschotel voor dezen rijjool; ook ditmaal is zulks hel geval. Van de vijf groepen, waaruit de gecostu meerde rijjool zal bestaan, zal er één gewijd zijn aan den toestand in China en de troe belen te Hankau voorstellen; een andere groep levert een parodie op het Neder- landsch-Belgisch Verdrag met de ministers Van Karnebeek en Vandervelde; weer een andere groep brengt het geruchtmakende i proces tegen den filmacteur Charlie Chap lin in beeld; een vierde groep doet ons zien den ooievaar met pensioen in verband m-t de verjongingskuur van Steinach. De vijfde groep zal den blijden intocht van Prins Car naval voorstellen. De opstelling zal plaats hebben Dinsdag middag halflwee op de Varkenmarkt. De be kroning en prijsuitreiking des namiddags 4 uur op den Burcht. De geheele verzorging van deze rijjoo! is opgedragen aan het magazijn Epato van den heer A. J. van der Lijke alhier. DE LEIDSCHE PLUIMVEETENTOONSTELLING. Men verzoekt ons te melden, dat de bijzon dere eerepnjs No. 6, groot geëin. bronzen beeld (kraaiende Haan, 63 c.M. hoog) voor de fraaiste inzending groote of dwerghoenders van hetzelfde ras of kleur niet gewonnen is door J. A. Boom Azn. maar door W. E. Neuteboom te Leiden. De toeloop voor de tentoonstelling was gisteren niel overmatig groot. Evenals vorige jaren wordt hedenmiddag en -avond en morgen de grootsté belangstel ling verwacht. DE BIOSCOPEN. Het Lnxor-theater mocht zich gister avond in een groote belangstelling verheu gen en het waarlijk uitstekende programma verdient een druk bezoek ook in de ko mende dagen ten volle. Na het gebruikelijke Journaal wordt on middellijk aangevangen met de eerste hoofdfilm „Op manoeuvre", de vermakelijke historie van een overste, die niets liever zou willen dan gepensionneerd te worden, hetgeen hij wil bereiken door een groote manoeuvre te doen mislukken. De keizer lijke aartshertog, die de manouvre ook zal bijwonen, geeft echter de voorkeur aan een liefdesavontuurtje en bemerkt dus niets van de algeheele mislukking. Inplaats van de zoozeer begeerde „hooge zijden" krijgt de arme overste de generaalsbiezen. Het variéténummer wordt ditmaal ge vormd door hel optreden van een groep Arabieren, die bewondering afdwongen door hun schier ontstellende lenigheid en acro batiek, die van uitnemend gehalte is. De jongste van het gezelschap hield met veel armgezwaai een toespraak, die ver makelijk was <^oor haar onbegrijpelijkheid. Het nummer oogstte uitbundig succes. Na de pauze wordt als tweede hoofd nummer vertoond „Pantserkluis 13", waar van de titel even geheimzinnig is als de inhoud. Het is een alleraardigste, spannende ge schiedenis, een verhaal van den feilen kamp tusscnen geraffineerde misdadigers en een scherpzinnigen detective, die er na veel moeite in slaagt de bende te ontmas keren. Eerst in de laatste oogenblikken komt de ontknooping, zoodat men den geheelen tijd in spanning omtrent den afloop blijft. Gaarne wekken wij tot een bezoek aan het Luxor-theater op. Het City-theater heeft ook deze week een heel bijzonder programma. Na het interes sante Wereldnieuws, waarbij we o.a. een heel aardig kijkje krijgen op de bananen teelt op de Antillen, wordt direct een aan vang gemaakt met het boeiende, grootsche filmwerk van den acteur Abel Gance, door hemzelf in scène gezet, ,,Het Rad" In deze film worden de hoofdrollen vervuld door Severin Mars en Miss Ivy Close, welker beider spel niet genoeg geroemd kan wor den. De inhoud der film is ongeveer als volgt: Bij een vreeselijk spoorwegongeluk in het bergland van Frankrijk, tengevolge van een defect aan een der signalen, neemt „Sisif", ee machinist, de leiding van het reddings werk op zich en te midden der veronge lukten en vreeselijke ellende, ontdekt hij een klein, hulpeloos meiske. wier moeder ook 'ingekomen is; hij neemt haar me< naar zijn huis en voedt haaT tegelijk met zijn zoontje El ie op. Jaren verloopen en de kleine Norma is opgegroeid lot een mooi, lief meisje, terwijl Elie zich op hel bouwen van violen toelegt Sisif komt tot de ont dekking, dat hij Norma lief gekregen heeft en haar tot vrouw zou begeeren Norma, onbekend met haar werkelijke afkomst, ziet in hem slecht9* een „Vader". „Sisif" wor stelt met zichzelf om zijn geheim voor haar te verbergen, en vraagt raad aan een zeke ren Jacques de Hfcrsan, hoofdinspecteur der Spoorweg-Maatij. Ten einde raad wil hij zelfs een eind aan zijn leven maken wat echter verhinderd wordt. Jacques de Her san wil met Norma trouwen en ofschoon ze niet van hem houdt, neemt ze zijn aan zoek aan, ter wille van haar vader „Sisif", die dit nu ten slotte ook de beste oplossing vindt. Groot is het verdriet van den ouden Sisif, wanneer Norma weg is, en even groot is het leed van Elie. die eerst nu ten volle beseft, hoe ook hij Norma steeds innig heeft lief gehad Norma is echter niet ge lukkig. en in de vacantie haalt ze er haar man toe over een poosje te vertoeven in de plaats, waar Sisif, die intussrhen. door een ongeluk zoo goed als blind gsworJen is, en Elie wonen. Toevalliger wijze komt De Hersan tot de ontdekking, dat Norma e»» Elie elkaar liefhebben en in zijn afgunst en jalouzie daagt hij Elie uit tot een ge vecht, waarbij Elie jammerlijk den dood vindt, terwijl ook hijzelf zwaar gewond w rdt en kort daarna sterft. Tt oude Sisef, wanhopig, beu en inoe van hit Itven met alleen tegenslag en verdriet, vtrw il Norma dat zij de oorzaak zou zijn van den dood van zijn zoon. Doch maanden laicT, tot meer helder inzicht gekomen, brengt Sisif, die intiAschen geheel blind is govurden, zijn laatste gelukkige dagen door met Norma, die hem trouw verzorgt. tot'Jat het rad van zijn leven langzaam tot stil stand komt en hij rustig sterft. Deze film neemt den geheelen avond in bcs'ag en het is ruim halftwaalf als hel einde gekomen is. ij vertrouwen wel, dat het in City de gehtele week niet aan belangstelling zal onibrvken. In Casino-theatei vieren Richard Tal- madge en Harold Lloyd hun triomfen en zij doen het op een wijze, die iederen avond een uitverkocht huis waarborgt. Eerstge noemde houdt voot de pauze het publiek bezig in een vlot gespeelde klucht in zes acten, getiteld „De Erfgenaam", waarin hij een erfenis van een millioen ontvangt op de zonderlinge voorwaarde, dat hij zich op den eersten dag van drie opeenvolgende maanden komt melden bij den notaris 'En wal is nu logischer dan dat er een schurk op de proppen komt, die alle pogingen in het werk stelt den erfgenaam te beletten aan die voorwaarde te voldoen, ten einde aldus zelf het geld In de wacht te sleepen? Op die manier ontstaat een spannend ver haal, waarin zeer veel wordt gevochten, en dat meerdere malen voor den „geluk kigen" erfgenaam een dreigend aanzien krijgt, maar per slot toch tot een goede ont- knoopign leidt.... Voor tijdpasseering in de pauze een keu rig muzieknummertje van Alexander Coret, en daarna is het woord, of liever: de daad. aan Harold Lloyd, die nog altijd één der grootste filmkomieken blijkt te zijn. Onmid dellijk zit men midden in het verhaal al9 men den eens zoo verstokten vrijgezel op weg ziet om boodschappen te doen voor z'n vrouw en hij bepakt en beladen huis waarts keert. Pakjes in. de handen, pakje9 onder de armen,-pakjes om den hals het is een schitterend gezicht, dat te pot sierlijker wordt door het feit. dat hij een levende kalkoen win, die bij de rest wordt opgestapeld. Natuurlijk gaat dit alles niet zonder ongelukken gepaard. De boodschap pen tuimelen, de één na den ander, op straat, en het wordt zoo langzamerhand een hopelooze situatie, die het publiek doet schaterlachen. Met den kalkoen als een hondje achter zich. gebonden aan z'n das, wandelt hij huiswaarts om daar in handen te vallen van de familie van z'n vrouw, die het geheele huis beheerscht. Harold wordt afgesnauwd, doet dienst als „As- schepoes" en ziet tot overmaat van ramp z'n nieuwe auto, dank zij de lieve familie, aan flarden rijden. Maar dan is het genoeg. Hij bedrinkt zich, heeft durf, slaat het eet- serviet kapot en duwt z'n schoonmoeder een zakdoek met chloroform onder den neus. waardoor zij bewusteloos wordt Tn de slotscène meent Harold dan een moord tp hebben gepleegd. Hij is wanhopig, vol komen radeloos en denkt gek te worden als hij in den nacht een spookgestalte door het huis ziet loopen, die z'n gestorven schoon moeder blijkt te zijn. Hij weet niel. dat zij reeds volkomen hersteld is. maar aan slaapwandelen doet en de toestand, die nu ontstaat, laat zich waarlijk niet beschrijven. Men heeft het uitgegierd gisteravond om de vreemde siuaties, die wel buitengewoon ko misch zijn en deze film maken tot de beste, die wi, ooit van Harold Lloyd zagen! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn: voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid mej. P. M. L. van der Meu- len (Den Haag) en de heeren W. H. Sfaver- man (Den Haag). W. E. v. Panhuvs Noord- vjjk-Binnen) en f. A. W. van der Lip (Lei- binnenland. Drente en het stedenvnil. buit#Wland. Voortzetting van het debat over de regeo* ringsverklaring in den Dnitschen Rijksdag, Poincaré over de dnnrte en de werkloos- beid. De opstand in Portugal is onderdrukt den); voor het doctoraal examen wis- en na tuurkunde. hoofdvak Plantkunde, de dames E van Deinse (Den Haag) en N. M. Dekker (Rijswijk). LOCAAL RIJKSTELEFOONNET. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Januari 1927. No. 1849, Chr. Jeugdhulp. Utr. Jaagpad 20 1568, W. Derogee, Leidsche weg 232 1750? A. M Doeswijk, Hooge Rijndijk I 179; 1808, Martin Driernel, fabrica tie en handel van lab.-artikelen. Hnnge- woerd 53; 1906- T. J E. Duivendak, De Kempenaerstraat 60. Oegstgeest, 1772. J v. Iterson, 4de Groenesteeg 76; 1735, J M. Kleinhans, vert. Handels-M" N. Waalsteen afd. straatsteen. Meidoornstraat 35; 1S4-3, J de Lange. Siebollslraat 10: 2593, W C. van Niekerk, graanhandel, Minning E 65, Zoeterwoude; 1729. M S. van de Noordaa, Maredijk 87/89; 1769, J C. Oud. Runder en varkensslagerij. Oude Heerengracht 15? 1781 T. M Sabels. Emmalaan 63, Oegst geest; 1779, J R. Schouten, fabrikant. Sta tionsweg 3a; 2061, mr F. J. J. Trapman, adv. en proc., Breestraat 81; 1835. A. H. van der Vooren. sigarenmagazijn „Oud Leiden", Hooge Rijndijk 74; 7098. mr. A H. Westra. adv. en proc Rapenburg 77: 1739, J. B Wilmink, leeraar Gem. H. B. S 5-j. c., Wasstraat 19; 1680..I. van der Wijt, Sta tionsweg 18a; 2399. Nieuw Ziekenhuis afd. Kinderziekte, Rijnshureerweg. Tot opvolger van dr. Mevering beeft het besfuuT benopmd tol directeur aan de Christelijke H. B S.. Kagerstraal alhier dr, P C van Arkel, leeraar aan het Chr. Lyi ceum te Arnhem. Bij Kon. Besluit fs op zijn verzoek' eervol ontslag verleend aan den reserve- eerste luitenant P A. Blaauw van het 4de regiment infanterie. Ten einde het volgen der colleges door niet-gerechtigden zoovebl mogelijk tegen te gaan, is er den laatsten tijd door een amb tenaar der Universiteit alhier in de college gebouwen herhaaldelijk controle uitge oefend. Thans maakt de rector-magnifirus bekend, dat met ingang v^n 14 Februari deze controle zal geschieden door een amb tenaar, bevoegd om proces-verbaal op te maken. Hij wijst daarom de collegebezoe kers op de noodzakelijkheid, hun inschrij- vingskaart steeds bij zich te hebben. Door eenige brandweerlieden fs heden-* morgen om halfelf ten huize van den heer van O., Tollensstraat 20 een schoorsteen brandje gebluscht. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG, 6 FEBRUARI. LEIDEN. Evang. Luth. Gemeente: Voorin., halfelf do. C de Meyer a Remon. Geref. Gemeente: Voorm., halfelf dr. J. A. Beyerman. Doopsgez. Gemeente: Voorm., 10 uur, ds. Bon ga. -Eglise Wallonne: Dimanche k dix heurea es demie du matin, mr. P. J. Molenaar, pasteur h la Haye. Vrjje Kath. Kerk (Stille Rijn .la): Zater- dagnam., 8 uur, Vespers en Lof; Zondag» vo< m., halfelf, Mis. Rei. Soc. Vereeniging: Nam., 7 uur, mevr. A. Tjadenv. d. VlieB (Enka), uit Bergen (N.-H.). Geref. Gemeente (Nieuwe R$n): Nam., haJfacht, ds. Van Oort, uit Opheusden. Ver. van Vrgz. Herv. (Zaal Volkrinuis): Voorm., halfelf, dr. K. H. Boersema. P. Kmderkerk Rem. Kerk (Ingang Middel weg): Nam., half één, dr. K- H. Boerseraa. ALPHEN. Ned. Herv. Kerk, Julianastraat: Voorm, 9.30 uur, ds. Veldhoen en nam. 6.30 ds. de Bruin. Hulpgebouw Gouwsluis: nam. 6.30 uur, ds. Veldhoen. Ned. Herv. Kerk. Oudshoornscheweg 'oorm. 10.30 uur, ds. v. Linschooten.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1