20520 VRIJDAG 4 FEBRUARI Anno 1927 STADSNIEUWS. li betoo&. waarvan wij slechts de oie lijnen hebben gevolgd, kwam de heer pn A. Maas aan hel woord. Het voornaamste nieuws van heden. IDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts per regel. Bi) regHaboiinempnt belangrijk lageren prija KHne Advertentien uitsluitend hii vooruitbetaling Woensdags en Rrdag> 50 Cts bij n maximum aantal woorden van 80 Ifecasso volgens post recht Voor evenfueele opzending van brieven mits norto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordelndsplefn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 3f> per week 7 018. Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn per week„0.18. Franco per post t 2 85 portokosten lit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DEZEGGENSCHAP IN DE BEDRIJVEN. Het debat StenhuisMaas. hp uitnoodiging van de Studenlenvereeni- i voor Sociale Lezingen- alhier verklaar- I de heeren R. Stenhuis, voorzitter van N.V.V. en Simon A.. Maas, eere-voorzit- [van hel Verbond van NedeTl. Fabnkao- jereenigingen zich bereid tot een open- r debat over „Medezeggenschap in de frijfsleiding". Jvereeng&komen werd, dat de sprekers U?n eersten avond hun reeds Zaterdag j.I. Ids Blad gepubliceerde slellingbn zouden jchten, terwijl de tweede avond zou be ft zijn voor re- en dupliek, teerste treffen had gisleravond in het fe-auditorium der Universiteit plaats De Jngstelling was bevredigend, doch niet fcngewoon groot. In hoofdzaak bestond [auditorium uit dames- en heerensluden- [eenige belangstellende voormannen der moderne arbeidersbeweging en f enkele induslrieelen uitsluitend behoo- I lot de jongere generatie, be voorzitter van de Studentenvereniging |heer C. Binnerts opende de bijeenkomst l een kort inleidend woord waarin bij deelde dat zijne vereeniging die eerst had fcloeid, een paar geleden in verval geraak- Izoodat op de laatste vergadering slechts ^hoorders tegenwoordig waren. gewone lezingen schijnen niet meer te jfcken en daarom heeft het nieuwe bestuur de vereeniging nieuw leven in te ten door het doen houden van debat- leden van vooraanstaande personen van schillende geestesrichting op sociaal en jnomisch gebied. pe voorzitter meende voor den eersten 1 al bijzonder te zijn geslaagd, zoowe1, k de personen als wat het onderwerp be- Bfa de sprekers aan het gehoor te hebben pesteld gaf hij eerst het woord aan den ir Stenhuis. Rede van den heer R. Stenhuis. ^?pr. ving aan niet zich te verontschuldi- i wegens heeschheid Ondanks de slechte fcditie waarin hij in dat opzicht verkeert Me hij het toch eer zijn plicht hier op te Jen. dan ter elfder ure de vergadering af lelegrafeeren. pet lag niet'in spr.'s bedoeling uit te Wei ll over de vraag hoeveel een fabrieksraad peggen moet hebben. Ook wil hij niet vra- J of de arbeiders wel steeds de meest ge- Jukten zullen kiezen als leden van in te (len fabrieksraden en of de vakvereeni- wel immer de meest aangewezenen |!en benoemep in het bestuur van de be ltslak. iVe hebben volgens spr. in maalschappe- vragen niet voornamelijk te maken met ^we willen, doch met datgene wat door maatschappelijke ontwikkeling geboden 1 noodzakelijkheid is geworden, je eisch van de medeztjggensschap in jwneming en bedrijf wordt door de ar- jdersbeweging gesteld om langs evolutio- jten weg de proletarische revolutie te vol- pen. £n deze eisch heeft voor de practijk «rbeidersbeweging tweeërlei beleekenis. plens beteekent zij, dat de bourgeoisie ge- Weid gegeven wordt het mogelijk te ma- dat de proletarische beweging binnen de van parlementarisme en democratie pi- Tweedens is de beteekenis, wanneer [proletarische beweging gedrongen wordt F'en de frenzen van het parleraen ta pe en de loonstakingen den vfeg der Nleerende beweging wordt opgedreven, |2e beweging haar program heeft 1 dat opzicht erkent spr. de verdienste 1 hel R. K. bedrijfsradenstelsel. De eischen van raedezeggensschap en be- pfsorganisalie leggen dus den nadruk op 1 evolutionair der socialistische arbeiders- beging, doch zijn de eerste programpun- f der proletarische revolutie, welke een pggelijke taak heeft te vervullen. De Pletarische revolutie moest nieuwe banden Ken, niet van vrijheid doch van gebonden- ppr neemt aan dat het kapitalisme niet 'r legen zijn/taak is opgewassen wat de Mf jaren van crisis waarin het verkeert rijst. Het is niet meer in staal de op de Korde slaande problemen op te lossen om h nieuwe periode van algemeene wefvaart te luiden, wal spr. in hel vervolg van zijn oog nader trachtte aan te toonen om te ïcludeeren dat de kapitalistische herstel- kanen reeds nu aan het licht treden. Ln toch is het productie-apparaat groot genoeg om zooveel voort te brengen als noo- ros is voor een matige welstand voor heel de ™|ropeesche bevolking. [Maar dan moeten zoo werd geleidelijk f conclusie ontwikkeld - de arbeiders ^zeggenschap hebben in het productie- Rede van den heei S. A. Maas. I lpnB,a°niWikkplde a,,ereerst de stelling dal BWpiHinerKm eggenssrhaP in de he kaar ontstaan dankt aan onvol. doende kennis der leiders van de arbeiders beweging van hel wezen der onderneming en het bedrijf in onzen tijd en van de wederkeerige betrekking en de wisselwer king van de daarin werkzame elementen. Hij staat bij dit debat in een minder gunstige positie tegenover de verdediger van mede zeggenschap, wiens aanleiding schijnt te zijn ontroering door ontberingen, leed van den medemensch en die niet alleen sympathiek is om zijn medelijden maar ook belangstel ling wekt door de stelligheid, waarmede hij genezing van alle kwalen belooft. Spr. ging allereerst na wat alzoo ten gunste van medezeggenschap wordt aange voerd en stelt buiten debat de argumenten, die door den heer Stenhuis en de zijnen als syndicalistisch worden verworpen om zich te bepalen tot datgene wat wordt beweerd ten gunste van de medezeggenschap als noodzakelijk element van het gemeen schapsbedrijf en als medium om in het par ticulier bedrijf het gemeenschapsbedrijf voor le bereiden en levert daarop een scherpe critiek om daarna de stelling te poneeren, dat het groote levensprincipe is- instand houding van individu en soort. Het is ook eenvoudig niet mogelijk zich menschelijke voortbrenging ander9 te denken dan als een op dit beginsel steunende functie al wordt niet ontkend, dat de functie van menschelijke voortbrenging nog voor grooter verbetering vatbaar is. Een ondernemer is in wezen niet verschillend van elk ander menschelijk individu; immers hij is iemand, die zijn vermogen van geestelijke en zede lijke werkzaamheid inzet, om op een wijze, die hem zelf zoo goed mogelijk lijkt, zijn eigen behoeften te bevredigen. Hoewel spr. niet beweert dat alle onder nemers op ideale wijze de behoeften van hun verbruikers en medewerkers bevredi gen, toch meent hij dat allen die aan de onderneming en het bedrijf medewerken, daartoe in staat en bereid blijven, doordat zij zich redelijk bevredigd weten voor hun behoeften. De meening van de predikers van mede zeggenschap, dat de mensch door een on deugdelijk productiestelsel, gebaseerd op anti-maatschappelijke beginselen, belet zou worden zichzelf te zijn. berust volgens den heer Maas op een onjuiste stelling. Komende tot zijn laatste stelling, n.l. dat het schermen met de leuze van medezeg genschap onvèrmijdelijk prikkelt tot bot singen, waarvan de leiders zelve geen en kele voor de betrokkenen gunstige uitkomst kunnen verwachten, durft de heer Maas met vrijmoedigheid te zeggen, dat daardoor zooal geen verraad aan de belangen der arbeiders wordt gepleegd, in ieder geval een aanran ding van hun belangen en aan die van de menschheid plaats vindt. Besluitend ontveinst spr. zich niet dat het gemakkelijker is tot inkeer te manen dan tot inkeer te komen. Zoo is zijn taak gemakkelijker dan die van zijn tegenstan der. Ook doen zich hier vragen van beleid gelden, waarin de verantwoordelijke leider, de ondernemer van het geestelijke en zede lijke bedrijf der arbeidersorganisatie geen medezeggenschap kan aanvaarden. Maar spr. acht het zijn plicht naar de mate van zijn kracht de critiek te steunen waar deze gerechtvaardigd is Zoo besluit spr. met den oprechten wensch. dat de stoffelijke, geeste lijke en zedelijke kracht de arbeiders in het begin, de menschheid in het einde geluk kiger zal maken. Beide sprekers werden met aandacht ge volgd en aan het einde toegejuicht. Het was een geslaagde avond. Het debat dat over een week zal volgen zal echter nog interessanter zijn. NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Woensdagavond hield de afd. Leiden dezer vereeniging haar jaarvergadering. De voor zitter opende de vergadering, ging de ge beurtenissen van het afgeloopen jaar na en herdacht wijlen den heer F. A. des Tombe, mede oprichter der afdeeling. Hij schetste zijn bijzondere verdiensten op het gebied van Natuurhistorisch Verenigingsleven; hierop verhieven de aanwezigen zich een oogenblik van hun zetels. Hierna had de be stuursverkiezing plaats, volgens rooster trad af dr. F. P. Muller die zich niet herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd vervolgens geko zen dr. J. A. W. Groenewegen. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken af gehandeld waren, werd het woord verleend aan den heer N. Tinbergen, biol. slud. te Den Haag, die in plaats van den voor dezen avond aangekondigden echter door z^e^,e verhinderden spreker den heer dr. J. A. Groenewegen optrad. De heer Tinbergen vertelde aan de hana van zelf genomen lantaarnplaatjes bijzon derheden van het. leven der Elanden op de Kurische Nehrung een der barsteenkusten aatn de Oostzee. Dit schiereiland be slaat uil een aan de Oostzee grenzende duinenrij, hierbinnen een strook drijfzand vervolgens de Pall.we een zeer moerassige woeste boschsireek en vervolgens een kunst matige duinenrij aan den kant van het Haf», een binnenzee. De Kurische Nehrung is door het Duilsche Rijk tot natuurmonument gemaakt. Nadat eerst eenige fraaie foto's van op de Nehrung gelegen dorpjes vertoond waren liet spreke ons foto's vaD de Eland zien Dit overigens in Europa zoo zeldzame hert leeft op de Nehrung in een kudde van 50 stuks. Kunst matig wordt dit aantal k». plui minus 50 beperkt daar anders te groote schade aan den boschbouw zou worden toegebracht. De foto's waren door den heer Tinbergen gemaakt in November de bronstijd der Elanden. Dan komen de anders verspreide exemplaren in troepjes bijeen en vertoon den zich ook overdag buiten het bosch zoo dat ze te fotografeeren zijn. Teneinde de Elanden ..onder schot" te krijgen boots'e men den roep van de slier na. Deze komt daar dan op ai teneinde met zijn mede dinger te vechten. Zoo konden de beesten schitterend gekiekt worden. Op de foto's zag men duidelijk de kenmerken van den Eland, het typische platte gewei, dat naarmate de stier ouder is meer einden bevat, en de „baard" een huidplooi onder den kin met korte haren. Verder vertoonde spreker nog eenige fraaie foto's van een boomvalkennest met jongen op de Veluwe. Om de twee dagen was hoog in een boom een kiek genomen. Duidelijk zag men de jonge valkje9 hun donsveertjes verliezen en hun veerenpakje krijgen Nadat de voorzitter den spreker voor zijn zeer interessante causerie bedankt had sloot hij de vergadering. OUDERAVOND SCHOOL AALMARKT. De aansluiting van het Lager bij het middeluaar Onderwas. In het gymnastieklokaal van de openbare school aan de Aalmarkt werd gisteravond een buitengewoon druk bezochte ouderavond gehouden, die wegens ongesteldheid van het hoofd der school, geleid werd door het plaatsvervangend hoofd, den heer De Jong. Na lezing der notulen, die ongewijzigd wer den goedgekeurd, gal de voorzitter liet woord aan den heer H. van Slooten, directeur der Gem. Kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen alhier, die een uitvoerige rede hield over een onderwerp, dat thans opnieuw in 't centrum veler belangstelling staat, n.l. den overgang van 't Lager Onderwijs naar de Middelbare Scholen, H.B.S. en Gymna sium. In zijn zeer gedocumenteerd betoog, dat met onverdeelde aandacht van 't begin tot 't emde werd aangehoord, wees spreker in de eerste plaats op de vele en groote moei lijkheden, die vooral in den eersten tijd van hun verblijf op de Middélb. Scholen, onzen kinderen wachten. Die eerste maanden tus- schen 't begin van den cursus en het eerste rapport zijn de moeilijkste en geen wonder is het, dat menige leerling dan 't spoor Dijster raakt. Gewezen werd op de verschil lende middelen, die men ter oplossing van aeze bezwaren aan de hand had gedaan, die echter geen van alle afdoende waren geble ken. Verder behandelde inleider uitvoerig de vraag, welke leerlingen z. i. op de M. S. moesten worden toegelaten, waarbij hij de bepalingen van het desbetreffende Koninkl. Besluit aan scherpe critiek onderwierp. Aan de hand van verschillende cijfers toonde hij aan, dat, als de M. S. klaagt over een teveel, aan leerlingen, die er niet hooren, zij zelve door het toelaten na een examen van kinderen, die geen verklaring van geschikt heid van 't hoofd der school konden krijgen voor een groot deel schuld draagt van dien ongewenschten toestand. Hij eindigde met een pleidooi voor een aansluitingseom- missie, zooals men die reeds in verschillen de plaatsen aantreft en wekte de aanwezigen op tot een krachtige propaganda voor deze instelling, waarvan z. i. niet anders dan heil verwacht kon worden. Een opgewekt debat volgde op deze rede, waaraan o.a. werd deelgenomen door den heer Noach, leeraar a. d. H.B.S. alhier, die het met inleider in menig opzicht eens was, doch op andere punten van gevoelen ver schilde. wat hij uitvoerig uiteenzette. Nadat inleider in zijn repliek de verschillende sprekers beantwoord had, dankte de heer Roos, voorzitter der oudercommissie, hem voor zijn uitvoerig en onderhoudend betoog, waarmee de vergadering door luid applaus instemde. Nadat nog eenige zaken van huis- houdel ijken aard waren behandeld, sloot de voorzitter deze opgewekte en laten we hopen vruchtbare bijeenkomst. DE LEIDSCHE PLUIMVEETENTOONSTELLING. Zonder eenig officieel gedoe is hedenmor gen de Leidsche Pluimvee-tentoonstelling voor het publiek toegankelijk gesteld. De zaal keurig en kleurig versierd met bonte vlaggetjes levert een vroolijken aanblik op. Der traditie getrouw is de ruimte op en bij het podium in beslag genomen door een aantal stands voornamelijk van pluimvee voeder-artikelen, granen, zaden, ochtend- voer. enz. enz. Vóór het podium vinden wij stands van P. Sluis' Ochtendvoer, de Chemische Fa briek Noord-Holland uit Beverwijk, onzen stadgenoot D. Groeneveld Jr., die naast een collectie voeder- en drinkbakken, een aan schouwelijke voorstelling heeft opgesteld van de goede kwaliteiten van het Cleve- lands Eggs meal, waaraan een 15-lal don zige kuikentjes zich te goed doen en de firma J. v. d. Nat. Morschstraat alhier, cLe met een smaakvolle expositie granen en zaden vertegenwoordigd is. Op het podium valt het oog direct op een verkeersagent, die onophoudelijk de aandacht vestigt op een stand van de firma de Gruyter. De firma Bertels en Co., uit Amsterdam maakt in een mooie vitrinekast voornamelijk reclame voor haar lijnzaadkoekjes, terwiil een fraaie toom van 6 witte leghorns van de fokkerij „Nooit te klein" uit Warmond dat in een HoM 1182 eieren legde, eveneens de aandacht trekt. De firma gebrs. Blonk te Leiden en Eind hoven, Hols' Pluimveevoederfabriek te 's-Gravenhage en de Haagsche Pluimvee centrale hebben hier ook een plaatsje ge vonden. Een stand van pluimveeteelt-lec- tuur ontbreekt al evenmin als de fraaie uitstalling eereprijzen voor deze tentoon stelling uitgeloofd. In de vestibule vinden wij tenslotte nog een aantal broedmachines in allerlei grootte en valnesten opgesteld. Ten overvloede deelen wij nog even mede dat dit jaar voor het eerst de tentoonstelling ook heden-. Vrijdagavond van 710 uur ge opend zal zijn, terwijl morgenavond een strijkje in den Foyer de gezelligheid nog zal verhoogen. NEDERLANDSCHE LEGER DES HEILS. Op 't alhier gehouden congres v. h. Neder- landsch Leger des Heils heeft de Konunan- dant, de heer G. Maste. nog enkele mede- deelingen over hel afgeloopen jaar gedaan Bij het Nederlandsch Leger des Heils zijn 60 Officieren en 500 soldaten aangesloten en het omvat 30 verschillende werkafdedia- gen, zooals nachtasyls tehuizen voor meis jes en dakloozen. kinderbewaarplaatsen, in richtingen voor hel gratis verstrekken van voedsel, Barmhartigheidsposten, Korpsen, enz. In 1926 zijn 120.000 maaltijden gratis uitgereikt. 65.000 nachtverblijven en maal tijden zijn in de inrichtingen verstrekt de zusters van barmhartigheid hebben 15 000 urén gewerkt, het huisbezoek heeft 5000 uur bedragen. Er zijn 2000 maatschappelijke bijeenkomsten van de allerarrtisten gehou den. waar zij steun en onderricht ontvin gen en waar zij verpoozing vondeft Voorts zijn er 3000 samenkomsten van geestelijken aard en 1000 openluchtsamenkomsten ge houden en is een bedrag van f20 000 recht streeks aan de armen uitgekeerd In 137 gevallen is in de gevangenissen hulp ver leend; 67 personen zijn onder het toezicht van reclasseeringsafdeelingen geplaatst. Van twee-derde van dit aantal gevallen is het resultaat bevredigend te noemen. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Gisteravond hield prof. J. P. Verhaar fWarmond) in het' Universiteitsgebouw (Kloksteég 23) zijn vijfde aeademievoor- drachl over Christus Avondmaal en de Roomsche Mis. Na in een korte inleiding het verband met de vorige voordrachten te hebben aangege ven, zelte spreker in hel eerste gedeelte uit een, welke de katholieke leer is over Chris tus' Avondmaal ;n de voortzetting daarvan in de H. Mis. Volgens de Katholieke Kerk is de heilige Mis de vernieuwing van Christus' Avondmaal, waarin de zelfstandigheid van brood en wijn veranderd wordt in de zelf standigheid van Christus' Lichaam en Bloed (zelfstandigheidsverandering of transsub stantiatie) en waarin dan Christus wpzen.ijk en waarachtig tegenwoordig is en blijft onder de gedaanten van brood en wijn, zoo lang de accidenten van brood en wijn blij ven voortbestaan, terwijl de geloovigen zich met deze spijze kunnen voeden (H. Com munie). In het tweede gedeelte werden de gronden behandeld, waarop deze leer der Katholieke Kerk is gebaseerd. Vooreerst de II. Schrift. Ten eerste uit Joh. 6: 51 enz. waar Christus uitdrukkelijk belooft, dat Hij zijn vleesch en bloed te eten en te drinken zal geven. Uit het geheele ver haal blijkt, dat' Christus deze belofte letter lijk en niet figuurlijk bedoelde. Ten tweede uit de woorden der inzetting, door Christus gesproken bij het laatste Avondmaal (Matth. 26: 26—29; Marc. 14: 22—25; Luc. 22 1520; I Cor. 11: 2325). Uil de-woorden en omstandigheden blijkt duidelijk, dat deze woorden alleen in letterlijken zin kunnen worden verstaan, gelijk ook Luther bekende. Ten derde uil I Cor. 11: 2329. waar Pau- lus verklaart, dat de onwaardige, die aan dezen maaltijd deel neemt ,zich schuld'g maakt aan het Lichaam en Bloed des Heeren, omdaj hij het Lichaam des Heeren niet onderscheidt van gewone spijze. Een tweede bewijs is gelegen in de alge meene opvatting van hel oude christendom Van af den eersten tijd onmiddellijk na de apostelen werden Christus' woorden letter lijk opgeval, vierde men het H Avondmaal en beleed men de tegenwoordigheid van Christus' H Lichaam en Bloed onder de ge daanten van brood en wijn. Spreker las een lange reeks van getuigen der eerste vijf eeuwen voor, waaruit deze algempen-christe- lijke opvatting overduidelijk bleek. In een korte peroratie zelte spreker de be teekenis dezer kalh. leer voor hel praktisch geloofsleven der Katholieken uiteen. De volgende voordracht over Mis-offer en Kruis-offer wordt gehouden op 17 Febr. PROPAGANDA-KUNSTAVOND NEDERLANDSCHEN BLINDENBOND. Op Maandag. 14 Februari, zal de Neder- landsche Blindenbond alhier een propagan- da-kunstavond houden om meerdere be kendheid te geven aan doel en streven vaD deze organisatie Om nu tot een bezoek aan den avond op te wekken, meenen wij niet beter te kunnen doen daD eenige bij zonderheden over den bond te vermelden. De Ned. Blindenbond werd opgericht in 1S96 en is de cudste Blindenorganisatie in ons land. Thans zijn ruim 7C0 blinden in BINNENLAND. Het debat tusschen de heeren Stenhuis en Maas over de medezeggenschap. Een tweede conferentie van minister Kan met vertegenwoordigers der vier grootste gemeenten over de werkloos!cidszorg. Amsterdam overweegt een verordening te maken ter vervanging der hnurwetten. Verdere beperkingen van den invoer van uarcissenbollen in de Vereenigde Staten. BUITENLAND. De Duitsche regeeringsverklaring en het debat daarover. Briand voor de Senaatscommissie van bnitenlandsche zaken. Opstand in Portngal. Engeland overweegt het plan de troepen voor China niet naar Sjanghai te doen doorgaan. dezen Bond vereenigd Het doel vai^den N.B.B. is, met uitsluiting van alle kerkfc- lijk-godsdienstige en partij-politieke pro paganda, in ons land tot stand te brengen: gemoenschapszorg voor alle Ne- derlandsche Biindeü geheel t«d laste van den Staat, op den grondslag van verplicht onderwijs voor het blinde kind, vakop leiding en productieve ar beid. De particuliere liefdadigheid, waar op thans de blindenzorg geheel berust, 'voorziet niet in de behoeften dor blinden en tevens kweekt dit systeem van, hulpver leening onvermijdèlijk een toestand van diept geestelijke afhankelijkheid. De blin den hebben een duÖbel kruis te dragen, armoede en afhankelijkheid. In de steden zijn de meeste blinden werk zaam bij werkinrichtingen, beter gezegd, plaatsen waar men blinden bijeen brengt om hen eenige afleiding te verschaffen. Het loon bij de werkinrichtingen is over. 't algemeeD zeer laag .In Utrecht is het grondloon f 7.70, 't hoogste loon f 12 per weck. In Amsterdam bedraagt het loon ten hoogste f 14 per week. Ld Rotterdam even eens. In de overige plaatsen zooals Den Haag en Arnhem laat de toestand ook alles» te wenschen over. Op het platte land zijn de omstandigheden, waarin de blinden verkeeren, nog veel ongunstiger, daar zij geheel op zichzelf zijr aangewezen Ook het onderwijs aan blinden is onvoldoende. Het ergste is trouwens, dat vole kinderen buiten het onderwijs blijven. In ons land zijn ongeveer 4000 blinden, waarvan verreweg de mée6ten geen be staanszekerheid hebben De N B.B. is van oordeel, dat de Staat de blinden goeae werkgelegenheid moet bieden, zoodat zij als productieve leden der maatschappij werkzaam kunnen zijn Dit is niet sleohta een blindenbelang doch een algemeen be lang, want immers druki de liefdadigheid op de gansche bevolking AaD dep N.B.B. is verbondeD een zie kenkas voor alle leden, tevens voorziet het Bondsbestuur zeer dikwijls in gevallen van nood en behoeften en steunt beroepsstu die en beroepsuitoefening der leden. Wat nu de propaganda kunstavond be treft, die in L'Union zal worden gehouden, en naar wij hopen zeer veel belangstelling zal trekken, valt nog mede te deelen dat het woord zal worden gevoerd door den blinden-propagandist, den heer Joh v d. Berg en door mevr mr BakkerNort. lid van de Tweede Kamer De zangvereeni- grng „Kunst na Arbeid" alhier, zal haar medewerking verleenen. De heer J van Geldpr en mej. I. M C. Gelink hebben bedankt als quaestor en assessor I van de Litteraire Facjjlteil der Leidsche Studenten Te hunner vervanging zijn candidaat gestefd de heer J. J. de Jong als quaestor en mej. A. C. Jame9 als assessor I. Evenals op de andere stations der Ned. Spoorwegen zijn heden ook de klokken op 't station alhier van de nieuwe tijdregeling van 12-i uur voorzien. Als een groote bijzonderheid meldt ons de heer L. Th. van der Laken. Ooster straat 7. alhier, dat gistermorgen te zijnen huize een vlinder, een zgn. „witje" is ko men aanvliegen Wij tellen nog steeds winter 19271 Het aantal werkzoekenden ingpschre- en bii de Arbeidsbeurs bedroeg gisteren in lot aal 11*1 tegen op 3 Febr. 1926 m totaal 895.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1