PUROL LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 Februari UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. VISSCHERIJBERICHTEN. TRAM OF AUTOBUS. Ruwe Huid FAILLISSEMENTEN. Ho. 20518 e Derde Blad Anno 1927 katwijk-aan-zee. Chr. Oranfe-Vereeziiging. I" Gisteravon4 hield voor de Chr. Oranje vereniging in de zaal voor Prol. Bel. ds. Voorsteegh een lezing over „Het land van iNassau". De heer den Dikken opende de bijeen- I(komst door te laten zingen van Psalm 138 [vers 3 en 4. waarna hij voor ging in gebed. Hierna leidde hij met een kort woord den (spreker in, waarna ds. Voorsteegh gelegen heid kreeg zijn rede uit te spreken. Hij be gon met,er aan te herinneren dat hij zoo gelukkig was geweest om in de Julimaand |van het jaar 1926 te mogen behooren tot het "reisgezelschap dal het Nassausche land had ezocht en dat hij op verzoek der Oranje- Vereeniging ter dezer plaatse hedenavond |eenige reisindrukken zou weergeven. Spre ker leide ons rond in dat won der schoon e land van Nassau, in het land waar inder- Idaad de steenen spreken van de groole da- Iden die God heeft gewerkt in de harten der |Nassauers voor de zaak van ons Vaderland. Bij elke ruïne, bij elkjcasteel en bij elk his torisch plekje bleef spreker eenige oogen- blikken stil staan om ons terug te voeren in (iet grijs verleden en om ons te laten zien wat de Nassauers voor de Nederlanden heb- jben veil gehad. Maar al te weinig, merkte jpreker op is het besef bij ons levendig dat, behalve de zoo bekende historische perso pen, als Prins Willem I, Prins Maurits, •rins Frederik Hendrik en later Prins Wil lem III en Prins Willem IV, ook vele andere Kassauers hun goed en bloed hebben veil |ehsd voor de zaak des Vaderlands. Door t geheele Nassausche land heen leidde spreker ons ten slotte naar den zoo bekenden (Dillenburg om hier eenigszins uitvoeriger bij stil te staan. Op ontroerend schoone wijze (verhaalde ons spreker van slotvrouwe van ÏWIenburg, Juliana van Stolberg en hoe zij [kaar levens-devies „Het eeuwige boven het (tijdelijke" tot waarheid heeft gemaakt door Èaar zonen te geven voor de zaak der Refor matie in déze lage landen. Ten slotte eindig de spreker met te zeggen dat daar bij de Jrulnes van den Dillenburg nog staat de oude (linde waaronder in het donkere 1568 de Ne- prlandsche afgevaardigden Prins Willem |vm Oranje-Nassau kwamen smeeken om ich geheel te geven aan de zaak der Refor- latie in ons Vaderland, maar staat daar de mde linde, zoo zeide spreker, bij ons staal Idwr Gods goedheid nog steeds den ouden l(tenje-boom en na eeuwen hebben wij we- [fo een Juliana uit dat oude geslacht. Nadat nog een couplet van het Wilhelmus kas gezongen eindigde spreker met dank- jebed. Hetgeen de heer den Dikken in zijn voor- koord zeide. dat de .thuisblijver wel weer bngelijk zullen hebben, is inderdaad bewaar heid. NOORDWIJK. Bij. tot Nut van 't Algemeen Departement Noordwijk. Gisteravond werd in het „Hof van Hol- ind" voor de leden van bovengenoemde itschappij een voordrachtavond gehou- Jen, waarvoor was uitgenoodigd de heer J. Iternheim, uit Amsterdam. De voorzitter, de heer Adr. Dorsman, wnde met een hartelijk welkom en maakte ^end dat in dit seizoen de heeren prof. nappert en H. de Boer een lezing zouden louden. Tevens werd medegedeeld, dat de mur van het Nutslokaal is opgezegd, waar door de Nutsbibliotheek en de openbare leerzaal zijn verhuisd naar LinJenplein 4. verschillende leden hebben veel boeken aan gve bibliotheek geschonken, zoodat de voor- ^lilter hoopt, dat er ruim gebruik van de >eken zal worden gemaakt. Voor een aan- ichtig gehoor begon de declamator een ge pelte uit de „Camera" van Hildebrand voor dragen over een visite bij de familie >tastokiets van Dickens (Picwick), van «yermans en anderen. Te ongeveer elf F v^erd met een woord van dank deze Kond gesloten. 1 Gistermorgen werd de R.-K. kerk al- fIer Ie 9 uur door den Hoog Eerw. Heer L A. A. M. Westerwoudt uit Haarlem in- Pogend. Dit was voor de parochianen en «eestelijken, die zich zoolang moesten be- Fjpen een groote dag. De plechtige Hoog- ps, opgedragen door den pastoor, geas- [isteerd door rector Braakman en doctor Jjagenaar resp. als diaken en sub-diaken, Ferd door een groote menigte geloovigen fijeewoond. Tevens was op het Priester- foor aanwezig pastoor Sarter e.a. Het vol- ge zangkoor zong zeer verdienstelijk. 'Aan het postkantoor alhier en de daar- fcnder ressorteerende wijkkantoren werd ge urende de maand Januari op de Rijkspost- ^aarbank ingelegd f 5499.56 en terugbe- •ald f7642.23. Het laatste door dat kantoor FSegeven boekje draagt het nummer 6303. I Voor den post-chèque en girodienst prd aan het postkantoor alhier en de daar- Ner ressorteerende wijkkantoren, gedu- pnde de maand Januari op de diverse re- Pningen gestort f 139.800.52 en terugbe- I fiald f 70.038.37. Er hadden 564 stortingen fa 236 uitbetalingen plaats. Irr den gemeentelijken keuringsdienst uier werden gedurende de maand Ja- Juari ter keuring aangegeven: 25 runderen, r4 varkens en 1 paard, totaal 130 stuks-, ^eronder waren 9 huisslachtingen (var- T, 5 erwiil werd ingevoerd 15407» K.G. v efsch en 54 K.G. varkensvleesch. lotaal 16947» K.G. iia7«^aal-men ons mededeelt, bestaan er Bl««».en 1Jhet gemeentebestuur de los- Iliel- r*!?11-, Jan Z^anenbrug voor pu- Ff k ®ebmik uit te schakelen. helft nlfr on^esteli,r:!r zijn in de tweede free br„f£ard 'nuari terugontvangen En? üinnen,and: Truus Men- tdres rdam; en een briefkaart zonder NOORD WIJKERHOUT. Tnlndersvergadering „Eensgezindheid'*. In café ,,'t Wapen van Noordwijkerhout" vergaderde de tuindersvereeniging „Eensge zindheid". Wegens ongesteldheid was de voorzitter, de heer E. Oostdam Hzn. verhinderd. Daar om opent de heer L. M. v. Noort de vergade ring met een toepasselijk woord. Hij hoopte dat 1927 voor allen een beter jaar zal zijn, dan 1926 geweest was. Het volgende verslag wordt uitgebracht: In het veilingsgebouw aan Piet-Gijzen- brug werd in 1926 geveild voor f11500.438. Van de kooplui werd ontvangen f 115.083. Aan de tuinders werd uitbetaald f 100.052; 74.000 sloffen aardbeien werden aangevoerd, benevens 1300 sloffen augurken, 4900 z. erwten, 4312 z. witte capucijners, 7123 z. tuinboonen; 29047 z. dub. heerenb.15836 z. stamheerenb. zonder draad; 28438 z dub. stamboonen met draad. 17960 z. snijboonen; 8000 z. pronkboonen. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. „De Eensgezindheid" kon hel over deze functie s. echter niet eens worden. De stem men bleven geheel verdeeld, niemand kreeg voldoende meerderheid van stemmen, zoo dat het resultaat was, dat geen enkel be stuurslid verkozen werd. Men hoopt in een volgende vergadering voorspoediger te zijn en een definitief bestuur te kunnen samen stellen. Hierna stelt de heer D. de Boer voor een accountant te benoemen, die de boeken en bescheiden der vereniging aan een streng onderzoek zal onderwerpen. Bij acclamatie wordt hiertoe besloten. Daar er in de kas echter geen middelen zijn om een accountant behoorlijk le sala- rieeren, zullen de leden onderling de noodige gelden bijeen brengen. De heer E. Oostdam Jb.zn. neemt hierop het woord en zegt dat de benoeming van een accountant getuigt van wantrouwen jegens het aftredende bestuur en den aftredenden voorzitter. De laatste, de heer E. Oostdam Hzn. heeft zijn allerbeste krachten aan de vereeniging gewijd, gedurende tal van jaren, en heeft haar met hel oude bestuur te samen tot een zeer vooraanstaande en belangrijke organisatie weten op te voeren. Ondank is ook weer in dit geval 's werelds loon. Hij stelt daarom voor, niet eerder over te gaan tot verkiezing van een nieuw be stuur, alvorens de accountant de boeken der vereeniging aan een minitieus onderzoek heeft onderworpen. Hij spreekt zijn volle vertrouwen uit, dat alles in de beste orde bevonden zal worden en dat daarna het oude bestuur unaniem zal worden herkozen en gerehabiliteerd. Aldus besloten. De vereeniging telt heden 265 leden. Het voorstel om erwten op contract te tee- len ,zal in nadere overweging genomen wor den. Eerst zal aan verschillende fabrikanten gevraagd worden, welken prijs ze zullen willen betalen. Daarna zal men beslissen of men zal teelen, of contract of niet. SASSENHEIM. Het jubileum van den heer Posthumus. De chef-veldwachter, de heer C. Posthu mus heeft Dinsdag den dag herdacht, dat hij 25 jaar bij de politie was. Aan belongstejling heeft het den Jubilaris niet ontbroken. De receptie, gehouden in de Raadzaal, is druk bezocht. Zijn collega's, leden van de schietvereeniging „Wilhel- mina" gaven "hiet alleen een blijk van be langstelling door op de receptie te verschij nen, maar ze vereerden Posthumus tevens een divan, waaraan later door enkele ken nissen een passend kleed werd toegevoegd. Ons dunkt, dat de jubilaris en zijn gezin dezen dag wel in dankbare herinnering zul len houden. Gemeanteraad. Nieuwjaarswenschen Waterleiding -en gastarieven Grondaankoop en verhuring. Voorzitter, de burgemeester. Afwezig: de heeren Van Zonneveld, op reis, en Van Rijn, ziek. De voorzitter opende deze eerste verga dering in het nieuwe jaar met den gebrui- kelijken nieuwjaarsspeech, waarin hij wees op de uitstekende samenwerking in 1926; hij hoopte en vertrouwde, dat deze ver standhouding in 1927 niet minder zal zijn. Na den leden een goed jaar toegewenscht te hebben, ook voor hun gezin, antwoordde de heer Speelman op de woorden van den voorzitter. De heer Speelman wënschte den voorzitter met zijn gezin alles goeds toe in 1927. Hij zeide: het nieuwe jaar begint voor u niet best. Ik heb^toch gehoord, dav Ged. Staten de salarisverhooging, u door ons verleend, niet hebben goedgekeurd, wat ik in Ged. Staten ten zeerste afkeur. Waar wij hier uw werk op prijs kunnen stellen en de salarisverhooging goed vinden, moes ten Ged. Staten geen spaak in het wiel steken. Als zij aan normen zijn gehouden, is het noodig, dat deze normen worden verhoogd. Ingekomen stukken: 1. De voorzitter deelde mede, dat de havengelden in 1926 hebben opgebracht f 1082. 2. Schrijven van Ged. Staten, dat het College geen termen aanwezig acht tot ver hooging van het salaris van den burge meester met f500. Deze zaak zal door den heer Warnaar in geheime zitting even worden besproken, naar aanleiding van een onderhoud, dat hij heeft gehad met den Commissaris der Koningin. 3. Een mededeeling van den voorzitter, dat het woonwagenkamp zal worden inge richt aan den Warmonderdamsche-weg. 4. Het terrein Sporthoff is verhuurd aan „Teylingen" voor f 500 per jaar, terwijl met de andere vereeniging a. d. o. nog geen overeenstemming is verkregen. 5. Hoewel de nieuwe laan vóór Konings huis eigenlijk niet mag beplant worden, heeft de heer Van Koningsbruggen toch be planting toegestaan en wel met accacia's. Hierna volgde een praatje over ons drink water. Wat er eigenlijk behandeld werd, werd niet gezegd. Uit de gesprekken notee- ren we, dat de heer Van Breda B. en W. in overweging gaf, zulke personen, die b.v. een maand of langer niet van het leiding water kunnen profiteren, doordat ze tijde lijk hun woning niet kunnen betrekken of moeten verlaten, niet het minimumtarief te laten betalen. Den heer v. d. Geest was een geval be kend, dat de huiseigenaar de leiding had laten aanleggen, maar de huurder had geen aanvrage ingediend om aansluiting. Deze huurder moest toch betalen. De voorzitter beloofde onderzoek. Nu eerst bleek ons, dat in behandeling was een verordening op de waterleiding. Deze verordening bevat bepalingen, waar mee B. en W. meer macht verkrijgen, om de gelden voor het gebruikte water te innen. De heer Bisschops wilde het water door de huiseigenaars laten betalen, wat voor B. en W. een groot gemak zou zijn en het zou goedkooper zijn. Hoewel de heer Warnaar deze maatre gel ook aanprees en voorstelde, om eens met de grootste huiseigenaren te confereeren, zag de voorzitter in de toekomst voetangels en klemmen; de huurders zullen de dupe worden. De voorzitter drong aan om niet langer over deze zaak le spreken. De veror dening is goed. De machtiging werd met algemeene stem men verleend. Hierna had de benoeming plaats van de leden der stembureaux. Omdat dit een haast eindelooze stemming bleek te zijn. stelde de heer Speelman voor. in het vervolg de leden maar te laten benoemen door den voorzitter. Machtiging werd verleend aan B. en W. tot het verleenen van voorschotten aan bij zondere scholen. Het bestuur van de De Visserschool vroeg een rijwielbewaarplaats, kosten plm. f 400. Goedgekeurd. Het voorat-el van B. en W. om de reduc tie van het gasverbruik, voor grootere ge bruikers, te bepalen van 3 op 4 cent, werd goedgekeurd. Dit betreft het verbruik bo ven de 600 M3. De heeT Verkley vond be ter de 600 M3. te verlagen tot 500 M3. en de reductie te bepalen op 3 cent, dan zou den meerderen van de reductie profiteeren. De heer Van Breda sloot zich hierbij aan, maar wilde 550 M3 als grens zien. De heer Kroon zag liever den gasprijs verlaagd; daarvan genieten allen, vooral de minder gesitueerden. De Voorzitter bestreed den heer Krom. Doot de reductie van de grootverbruikers te behouden, komt dit allen ten goede. Hij raadt ten sterkste aan het voorstel van B. en W. aan te nemen, wat geschiedde met 2 stemmen tegen, die van de heeren Verkleij en Krom. Besloten werd 5 aandeelen meer te ne men in het Electriciteitsbedrijf, wat noodig is wegens toeneming der bevolking. De nieuwe laan voor het Koningshuis werd gedoopt Wilhelmina 1 aannadat er eenige malen over gestemd was. De Raad keurde goed den aankoop van grond voor de reconstructie Teylingerlaan, voor f 2 den M2. B. en W. werden gemachtigd enkele gronden van het Grondbedrijf te verhu ren, als voorloopige maatregel. Deze laat ste zinsnede werd op voorstel van den heer Speelman toegevoegd. In geheime zitting zal deze zaak nog maals worden besproken. Hierna geheime zitting. WASSENAAR. Bloembollencultuur. Dinsdagavond vergaderde in café Van der Zalm de afd. Wassenaar van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De voorzitter, de heer A. Versteeg, heette alle aanwezigen welkom en sprak de hoop uit, dat dit jaar voor de leden voorspoedig zou zijn. Hij weesN er op, dat dit van het afge- loopen jaar, vooral voor de kweekers van Darwintulpen, niet kon worden geluigd. Ook heette hij de pers welkom. Hij zag in haar tegenwoordigheid een blijk van be langstelling voor de bloembollenteelt, die wat in onze gemeente moet inboeten, maar toch voorloopig niet zal verdwijnen en met de zee, de duinen en de bosschen voor vreemdelingen aantrekkingskracht zal blij ven bieden. Wegens afwezigheid van den penning meester, deed de secretaris rekening en verantwoording. De inkomsten bedroegen 1131,79, de uitgaven f92,97, zoodat er een voordeelig saldo was van f 38.82. De heeren Nell en Hoogeveen zagen rekening en be scheiden na en bevonden alles in orde. Met groote meerderheid van stemmen werd tot voorzitter herkozen de heer A. Versteeg. De heer Versteeg dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en liet zich een herbenoeming welgevallen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden aangewezen de heeren A. Versteeg en J. Kloosterman en tot hun plaatsvervangers de heeren A. Berbee en A. Hoogeveen. Hierna kwam het voorstel van het hoofd bestuur tot aankoop van het gebouwen complex Figee te Haarlem aan de orde. De voorzitter gaf een uiteenzetting van het ge heele verloop van de eigen-gebouw-kwestie. Hij deelde mede te Lisse een voorbespreking te hebben medegemaakt en ook naar Haar lem te zijn geweest, om het complex-Figee te bezichtigen. Hij had een vrij goeden in druk gekregen en vond het voorstel van het hoofdbestuur niet onaannemelijk. Het voor stel van een der afdeelingen, om de gebou wen ie sloopen en op het terrein 'n nieuw gebouw te stichten, achtte hij.niet uitvoer baar om de groote kosten. Mat dit laatste ging de vergadering accoord Echter waren meerdere leden vóór aanneming van het voorstel-Hillegom Zij voelden meer voor een modern ingericht gebouw op een flink ter rein. Deze laatsten wonnen het pleit, want bij meerderheid werd besloten, dat de afge vaardigden allereerst zullen stemmen vóór het voorstel-Hillegom. Mocht dit worden ver worpen, dan zal er gestemd worden vóór het bestuursvoorstel. Bij de rondvraag drong de heer L. van Egmond er op aan, om een adres te richten tot den gemeenteraad, waarin gevraagd werd, dat een bepaling in de politieverorde ning zal worden opgenomen, waarbij het verboden werd honden gedurende een drie tal maanden te laten losloopen. Algemeen werd dit voorstel toegejuicht. De voorzitter wees er op, dat het thans reeds verboden is honden te laten losloopen en drong er op aan, dat de leden op uitvoering van die be paling zouden aansturen. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Onder leiding van den heer D. de Boer Dzr., te Stompetorcn, is een vergadering van het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden, waar is besproken welke houding de afdee lingen dienen aan te nemen tegen de op vatting, dat de fazant vrijwel overal onder het wild wordt gerangschikt. In voorbereiding is de stichting te Woer den van een lagere landbouwschool, waar voor veel belangstelling is, zoodat waar schijnlijk op eeri flinken jaarlijkschen toe loop is te rekenen. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- Comité vraagt nadere gegevens over het totstandkomen van de beursnoteeringen van inlandsehe granen en zaden. Getracht zal worden van de noteeringen te Rot terdam en Amsterdam gegevens te ver krijgen. De veehoudcrsonderlinge te Alkmaar noodigt de H. M. v. L uit met eenige an dere organisaties m Zuid-Holland een arbi tragecommissie te vormen. De Onderlinge is bereid een depot voor kosten te storten. Besloten wordt aan de uitnoodiging te vol doen doch mede te deelen, dat het hoofd bestuur het op prijs zal stellen, indien zij vooraf met de wederpartij tot overeenstem ming komt over de voor arbitrage uit ve noodigen organisaties. Hierna wordt het rapport der commissie oud leerlingen behandeld. Getracht is daarin een weg aan te wijzen, langs wel ken is te bereiken, dat oud-leerlingen ac tief gaan deelnemen aan het verenigings leven, op een wijze, welke de centrale or ganisatie versterkt. Besloten wordt het rapport als leiddraad bij verdere bespre kingen te gebruiken. De heer F. B. Löhnis, oud-inspecteur van den landbouw, heeft bericht ingezonden, dat hij wegens vergevorderden leeftijd be dankt als bestuurslid van het botercon- trolestation Zuid-Holland en het kaascon- trolestatioD Zuid-HollandNoord-Brabant. Aan den heer Löhnis wordt erkentelijk heid betuigd voor het vele, dat hij inzon derheid voor de beide controlestations heeft gedaan. Besloten wordt in beide va catures te benoemen den heer J. v. d. Koogh. Hierna is aan de orde de vraag of het hoofdbestuur is voor afschaffing van den vleeschaccijns. Het blijkt na eenige discussie dat men van oordeel is, dat daar voor toonbankar tikelen een invoerrecht geldt van 8 "fcCt., men het onbillijk acht, dat de producenten van vleesch niet door een invoerrecht be schermd worden De kosten van accijns en keurloon zijn zelfs nog iets hooger dan de kosten, welke voor buitenland-sch vleesch als invoerrecht en keurloon betaald wor den. Indien de accijns wordt afgeschaft, zal dit ongeveer neerkomen op een be scherming van 8 pCt. en op die wijze zal de bevoordeeling van de producenten van andere toonbankartikelen in vergelijking met onze binnenlandsche vleeschproducen- tcn ophouden. Hoe algemeener het 8 pCt. tarief wordt toegepast, hoe meer het een fiscaal karakter verkrijgt, en dit is toe te juichen. Met algemeene stemmen wordt besloten zich voor afschaffing van den vleeschac cijns uit te spreken. Bij de verkiezing van twee leden van bet dagelijksch bestuur, in de plaats van de heeren D. Govers en A. N. Vaandrager, worden bij eerste stemming gekozen de heeren H K. Koster, te Wieringerwnard, en B. C. Huyser, te Scheveningen. Beide heeren nemen hun benoeming aan. Umuiden, 2 Februari 1927. VISCHPRIJZEN. 9 Tarbot per K.Q. f 1.751.50. 4 Griet p. kist van 50 K G. f 5642. 1770 Tongen per K.G. f 3.402. 21 Groote Schol p. kist van 50 K.G. f 27—22. 14 Middelschol per kist van 50 K.G. f 31—25. 33 Zetschol f 42— 24. 110 Kleine Schol f28—13.50. 66 Bot f 14 11.50. 43 Schar f 22—7. 2 Tongschar f 69 35. 11 Vleeten per stuk f 3.30—3. 27 Pie terman en Poontjes per kist van 50 K G. f 119.50. 10 Groote Schelvisch f6850. 28 Middel Schelv. f 5340. 96 Kleinmiddel Schelv f 4026 295 Kleine Schelv. f 27 6.50. 37 Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f 4927. 282 Gullen per kist van 50 K.G. f 198. 22 Lengen p. stuk f 2.901. 31 Heilbot per K.G. f 1.60—1.35. 183 Wijting p. kist van 50 K.G. f 124.40. 52-1 Koolvisch p stuk f 10.53. Er zijn 11 stoomtrawlers binnengekomen K.W. 138, met f 877; KW 147, met f524; KW 132, met f 1278 KW 20, met f 708; KW 74, met f 461 en KW 39, met f 175 be somming. H3- de meening van Ir. burgersdijk. 1 Het tijdschrift „De Ingenieur" beval over de actueele kwestie „Tram of auto bus" eon artikel van de hand van ir. W« J Burgersdijk, directeur van de Noord- Zuid-Hollandscke Trammaatschappij. Hij verdedigt daarin de volgende stelling: Een autobus kan, zoolang rij geëxploi teerd wordt naast een tram, wellicht ren dabel zijn bij lage tarievennadat zij de tram verdrongen heeft en alleen moet voor zien in het vervoer, zal zij niet meer ren dabel kunnen zijn tenzij de tarieven worden verhoogd. De schrijver licht dit als volgt toe Het alleen overgeblevene vervoermiddel^ de bus, heeft andere plichten dan de bus van voorheen, welke slechts aanvullend vervoermiddel was. En tot die plichten be hoort in de eerste plaats, behoorlijk in de bestaande verkeersbehoeften te voorzien. Daarvoor is het noodig zóóveel plaatsruim te aan te bieden, dat het publiek normaal ten aanzien van zijn vervoerswenschen niot wordt teleurgesteld. Om hieraan te voldoen is het, blijkens de bij stads- en intercom munale lijnen opgedane ervaring, nood zakelijk, een dergelijke overmaat van plaatsruimte aan te bieden, dat de gemid delde bezetting der vervoermiddelen niet hooger dan 25 pCt. is. Deze gebiedende verkeerseisch nu plaatst de bus als aanvullend ve-rvoermiddel van tram of trein in geheel andere omstandig heden dan de bus als uitsluitend vervoer middel. In het eerste geval behoeft zij het noodige overschot aan plaatsruimte niet aan te bieden. Daarvoor zorgt het andere vervoermiddel. Het gemiddelde bezettings percentage kan dus bij de bus hoog zijn.- Dat dit ook in cjen regel hooger dan wen- sche.ijk is, bewijst het groot aantal malen, dat reizigers geen plaatsruimte vinden en zich tot het andere vervoermiddel moe ten wenden of zullen hebben te wachten tot de volgende busgelegenheid. Valt de tram echter weg en daardoor ook het aan geboden overschot aan plaatsruimte, dan kan de teleurgestelde reiziger derhalve daarop niet terugvallen, dan zal een be hoorlijke vervulling der verkeersbehoeften de bus dwingen aan het publick die plaats ruimte aan te bieden, welke blijkens de practijk thans en in de toekomst noodig zal zijn. En hier demonstreert zich nu het essentieele verschil tuaschen een railver voermiddel en de bus wel ten nadeele van de bus. De exploitatiekosten van een tram wijzi gen zich niet of slechts uiterst gering. Bij de bus daarentegen stijgen de exploitatie kosten nagenoeg in gelijke rede met het aantal bussen, dat in dienst gesteld wordt.. Indien nu een busonderneming de plichten van het uitsluitende verkeersmiddel op zich neemt, en derhalve zooveel plaats ruimte aanbiedt, dat de gemiddelde bezet ting slechts 25 pOt.7 bedraagt, dan laat zich, indien de bus exploitatiekosten be kend zijn, het noodzakelijke tarief eenvou dig berekenen. Hoe hoog de exploitatiekosten, na invoe ring van de wegenbelasting en na vaststel ling der voorwaarden waaronder de con cessies verleend zullen worden, zullen be dragen, is thans nog niet met zekerheid cc zeggen. Een raming van 20 cent voor een bus van 20 a 24 personen zal m.i. echter zeker niet te hoog blijken te zijn. Deze ex ploitatiekosten van 20 cent per K M. zullen derhalve door 5 a 6 reizigers moeten wor den opgebracht, hetgeen derhalve een ge middeld tarief noodzakelijk maakt van plm. 3.6 cent. Bij de veelvuldig bestaande verschillen in kilometertarief zal het bus tarief kunnen worden aangenomen op: voor enkele reis p. K.M. 4.1 cent retours 3.4 abonnementen 2.0 Vergelijkt men hiermede de tarieven, zooals deze op de electrische interlocal© lijnen der N.Z.H. voorkomen: voor enkele reis p. K.M. gem. 2.0 cent retours 2.8 abonnementen 1.0 dan blijkt hieruit tot welke, voor het pu bliek en voor de ontwikkeling der streek onaangename consequenties, het vervan gen van het railvcrvoermiddel door de bus zal leiden. Uit het bovenstaande kan blij ken, dat alleen een busexploitatie lagere kilometertarieven kan aanbieden, indien zij met 'n hooger gemiddeld bezettingspercen tage mag rekening houden. Om tot de nor male tramtarieven te kunnen dalen zal dit percentage ongeveer 45 moeten worden. Een dergelijk percentage kan uitsluitend worden toegelaten, zoolang naast de bui een railvervoermiddel 'bestaat, dat voor het gemiddelde surplus aan plaatsruimte zorg draagt; het kan zeker niet worden toegelaten voor het vervoermiddel, dat uitsluitend in het verkeer zal hebben te RECLAME. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doof 30, Tnbe 80 ct. Uitgesproken: H. van Duijkeren, te Wassenaar, Bloem- luststraat 15. Rechter-comm. mr. J. A. F. van Asperen. Curator: mr. H. Sraalhout, Den Haag. C. Bouman, hotel Bellevue, te Wassenaar, Rijksstraatweg 475. Rechter-comm. mr. C. M. de Kuyper. Curator mr. M. v. d. Heijden, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9