DE KETTING No. 20518 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 Februari Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. f OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te [Alkmaar G. A. Verkade, cand.-notaris te IJmuiden zijn benoemd tot subs, griffier: bij de rechtbank te Amsterdam mr. J. L. Veltrup, griffier bij het kantongerecht te Brielle: bij de rechtbank te Maastricht jhr. mr. R A. van Rijckevorstel te Berlicum, wnd. grif fier bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch; bij hel kantongerecht te Rotterdam mr. C. H. Plug, wnd. griffier bij de rechtbank aJ- daar; is op verzoek eervol ontslagen met dank ,T. L. Th. Sanders als burgemeester van Roermond. NEDERLAND EN TURKIJE. Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken deelt mede, dat, volgens ingekomen telegrafisch bericht van onzen gezant to Konstantinopel, op 27 Januari j.l. met de Turksche Regeering nota's zijn gewisseld, waarbij de cLd. 1 Februaxi 1926 gesloten overeenkomst, die de voorloopige handels betrekkingen regelt tusschen Nederland en de Turksche Republiek, welke overeen komst laatstelijk tot 15 Febr. 1927 was verlengd, met ingang van laatstgenoemden datum wederom voor een tijdsduur van zes maanden is verlengd. DE EX-KROONPRINS OP WIERINGEN. De ex-kroonprins van Duitschland, die linds Maandagavond op Wieringen ver- toeft, heeft bij den burgemeester gelo- geerd. Gistermorgen begai hij zich met lijn gastheer eerst naar het gemeentehuis to vervolgens bracht hij verschillende be zoeken. Ook op den weg sprak hij al de kennissen aam Zijn bezoek is, hoewel na eerst te zijn aangekondigd en daarna te zijn tegenge sproken, zeer goed voorbereid. Zoo ver toeven op Wieringen thans verschillende Troegere bewoners, vrienden van den ex- kroonprins, die na diens vertrek naar Duitschland waren verhuisd. Voorts wordt van den ex-kroonprins thand «en film gemaakt, hetgeen eveneens schijnt te zijn georganiseerd. Vroeger heeft hij zich steeds tegen het maken van een film opname op Vvrieringen verzet, doch nu ver gemakkelijkt hij het werk van den opera teur op alle mogelijke wijze. Gistermiddag om drie uur heeft de ex- kroonprins een auto-tocht gemaakt naar Den Oever, in tegenwoordigheid van den burgemeester van Wieringen en zijn Vriend, den heeT Couraou, uit Middelburg Zij hebben de Zuiderzeewerken bezich tigd en verschillende particuliere bezoeken gebracht. Om 5.20 waren zij wederom te Hypolitus- boef. De ex-kroonprins bracht nog enkele bezoeken in 't dorp en begaf zich vervol gens naar (kt woning van den burgemees- Ier. Hedenmiddagom drie uur vertrekt de ex-krooitbrins van Wieringen, waarschijn lijk gaat de reis dan weer naar Doorn. HET „EIGEN GEBOUW" VAN BLOEM BOLLENCULTUUR. Verbouwing of nieuwbouw. De commissie voor de exploitatie van een i,Eigen Gebouw." uit het hoofdbestuur van ^Bloembollencultuur", beslaande uit de hee- ren E. H. Krela<m H. M. Ruvsenaars Hzil, J. M van Til, J. Valkering Tz. en H. J. Voors, heeft het volgende schrijven gericht aan de afdeelingen: iNaar aanleiding van het door sommigen uitgesproken denkbeeld om wèl het plan tot aankoop van de terreinen-Figée aan te Truien, maar inplaats van op verbouwing aan te sturen op nieuwbouw, acht de comnu.isie voor de exploitatie van het gebouw uit het Hoofdbestuur het gewenscht het volgende ocder uwe aandacht te brengen: ledereen zal in beginsel nieuwbouw ver dien bvven verbouwing. Men moet echter rekening houden met hetgeen bereikbaar is, 60 mi staat het vast, dat in dit geval Toor nieuwbouw ongeveer f 100.000 meer noodig is dan voor verbouwing, waarvoor de cijfers in bijzonderheden nauwkeurig zjjn begroot Voor de verbouwingsplannen, die toch niet alleen een beursgebouw omvatten, maar ook tentoonstellingszaal, vergaderzalen, kantoorlokalen en garage, zjjn de jaarlijk- sche kosten met inbegrip van rente en af lossing te vinden uit de jaarlyksche gewone inkomsten. Voor nieuwbouw, die f 100.000 meer eischl, is dit niet het geval. Nieuwbouw zou derhalve alleen mogelijk zijn, indien een bedrag van f 100.000 als gift in eens, niet als leening, door het vak voor dit doel beschikbaar werd gesteld. Blijkt het vak bereid dit bedrag vóór 1 Maart a.s. ter beschikking te Stellen (buiten de obligatie- leening om), dan is nieuwbouw mogelijk, maar ook dan alleen. Mocht dit bedrag echter niet beschikbaar worden gesteld, (tan kan van nieuwbouw geon sprake zijn, en zou elk voorstel van die strekking slechts tot gevolg hebben, dat het geheele plan-Figée op losse schroeven wordt gezet He'; is derhalve gewenscht dat alle afdee'.ingen, die dè totstandkoming van een gebouw te Haarlem wenschen, ziqh voor verbouwing verklaren, en vóór het des betreffende voorstel (punt d van den be schrijvingsbrief op blz. 11) stemmen. Voorts zouden de voorstanders van vestiging te Haarlem goed doen zich niet te verklaren voor oen eventueel voorstel voor nieuwbouw, tenzij vaststaat dat daarvoor een extra be drag van f 100.000 als gift .-«schikbaar wordt gesteld. SAMENWERKING VAN HOOFDARBEIDERS EN OVERHEIDSPERSONEEL. Op enkele bijeenkomsten van het bestuur van het Verbond van Vakorganisaties van hoofdarbeiders in Nederland (V. V. H.) en van het Comité van Neutraal Overheidsper soneel (C. N. O. P.) is de mogelijkheid eener samenwerking tusschen beide corpo raties aan bespreking onderworpen. Nadat deze aangelegenheid in de weder- zijdsche instanties was behandeld, werd ten aanzien van enkele, bepaalde punten, als hoedanig o.m. genoemd werden de me dezeggenschap, de rechtspositie en de zie kenverzorging, reeds in beginsel tot het plegen van onderling overleg beèloten. De wijze, waarop hieromtrent, alsmede over andere voorkomende belangen samen werking zal plaats hebben, zal binnenkort worden vastgesteld, terwijl een speciale commissie beHagt werd met het voorbereiden van een plan, om een meer permanenten vorm van samenwerking in de toekomst ippgelijk te maken. DE CONTRACT-ACTE IN HET IJMUIDER VISSCHERIJBEDRIJF. De IJmuidcr Federatie heeft wederom te IJmuiden en Egmond met de bemanning der binnenzijnde schepen vergaderd. Beide ver gaderingen waxen door ruim 300 man be zocht. Men hechtte evenals in de vorige ver gaderingen volle goedkeuring aan het plan inzake het Fonds voor Sociale Voorziening en machtigde het bestuur op doze basis een contract voor twee jaar af te sluiten. Het bestuur der IJmuider federatie acht thans verder vergaderen niet meer noodig en heeft aan het bestuur der beid reeders- vereenigingen medegedeeld, dat het mach tiging heeft het contract ai te sluiten. SALARlgACTIE VAN HET RIJKSPERSONEEL. Maandag 11 kwam het Comité ter be hartiging van de algemeen e belangen van Overheidspersoneel (A.C.O.P.) in Amster dam in vergadering bijeen. Uitvoerig werd de huidige positie van het Rijkspersoneel besproken. Besloten werd de salarisactie onverzwakt voort te zetten. Met leedwezen werd ge constateerd, dat de Katholieke Centrale van Overheidspersoneel blijkbaar al heel weinig invloed op de R. K Kamerfractie kan uitoefenen, zoodat een persbericht over een gehouden bespreking van deze Centrale over uitvoering der motie-Bulten om „tactische redenen" achterwege bleef. Besloten werd op audiëntie te gaan bij den Minister van Justitie ter bespreking van de aangenomen motie-Ter Laan over de Ambtenaarawet en de uitblijvende ver vulling der vacature van directeur van hev Centraal Bureau van Voorbereiding- voor Ambten arenzaken. Naar aanleiding vaa een tweetal door de Kroon ten aanzien van het verleenen van wachtgeld genomen beslissingen werd vastgesteld, dat deze belangrijke beslui ten buiten het Georganiseerd Overleg om, genomen zijn Besloten werd zich over deze kwestie schriftelijk tot den voorzitter der Centrale Commissie te wenden. Nog valt mede te deelen, dat binnenkort een conferentie zal plaats hebben tusschen de Xederlandsehe Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en het A. C.O. P. en wel over het verband, dat meer en meer gelegd wordt tusschen de salarissen van het Rijks- en het Spoorwegpersoneel. EEN DREIGEND CONFLICT TE VLAARDINGEN. In het Haringpakkers- en Kuipersbedrijf te Vlaaxdingen dreigt een conflict, daar de Vereeniging van Haringhandelaren, zonder overleg met de arbeidersorganisaties te heb ben gepleegd, de loonovereenkomst, die op 31 Januari 1.1. afliep, op Maandag 7 Februari door een nieuwe loonregeling wilde vervan gen. Naar aanleiding hiervan is in de gis teravond gehouden gecombineerde besturen- vergadering der arbeidersorganisaties van gedachten gewisseld. Met algemeene stem men werd besloten, het bestuur der Ver eeniging van Haringhand^laren een schrij ven te doen toekomen, waarin wordt mede- deeld, dat deze wijze van handelen wordt gelaakt: voorts, dat de besturen der arbei dersorganisaties weigeren, onder deze om standigheden kennis te nemen van den in houd der hun ter hand gestelde loonlijsten en dat zij ook een bespreking daarover niet wenschen aan te vragen voor èn aleer een desbetreffende circulaire door het bestuur ta ingetrokken of de toepassing daarvan zóó lang wordt uitgesteld, tot besturen en leden voldoenden tijd gehad hebben, deze te be spreken. Ten slotte wordt in dit schrijven verzocht vóór 5 Febr. antwoord te mogen ontvangen. INT. TRANSPORTARBEIDERS-FEDERiTIE In de te Utrecht voortgezette vergadering van de Internationale Transportarbeiders- Federatie werd medegedeeld, dat tot de I. T. F. zijn toegetreden de bonden van machinisten en stokers in Duitschland, be- hoorende tot het transportbedrijf, met 5000 leden, de Britsch-Indische zeeliedenbond met 30.000 leden, de Zeeliedenbond in Ben galen met 20.000 leden en de bond van chauffeurs in Polen met 18 leden. In totaal zijn thans 85 organisaties aangesloten met een totaal ledenaantal van naar schatting 1.250.000 leden. Nieuw contact is verkregen met de orga nisaties in Noorwegen en Griekenland, evenals met het spoorwegpersoneel in Li- tauen en Portugal, zoodat in Europa bijna alle daarvoor in aanmerking komende or ganisaties zijn aangesloten, behalve 'die van Rusland. Ook buiten Europa heeft de I. T. F. weer contact gekregen o.a. met de Amerikanen, de Mexicanen en met Z.-Afrikaners. De voorzitter van de I. T. F., de heer Cramp, gaat in verband daarmede een rondreis ma ken door Canada en de Yereenigde Staten. Voorts werd medegedeeld, dat de Engelsche transportarbeiders, die een renteloos voor schot van f350.000 van de I. T. F. hadden ontvangen, bepicht hebben gezonden, dat zij financieel wederom in staat zijn dit be drag terug te betalen. Medegedeeld werd, dat in verschillende landen een enquête zal worden gehouden betreffende de toestanden voor het tram personeel in die landen. De resultaten daar van zullen in rapporten verwerkt en in een daarna te houden internationale conferen tie worden behandeld. Besloten werd voorts einde Februari a.s. in Rotterdam een internationale haven arbeidersconferentie te beleggen. In' beginsel werd besloten tot instelling van een internationaal solidariteitsfonds. Besproken werden voorts verschillende maatregelen betreffende uitvoering van re soluties, die door de te Parijs gehouden con ferentie naar het uitvoerend comité waren de schouders op, ging naar het tafeltje, nam zijn hoejl af: „Pardon, u permitteert toch er Ij nergens plaats „Zeer zeker." Zij gingen zitten ,de vrouw tegenover Brencken, de man naast hem. „St, kellnerl Wat wil je gebruiken, schat? Koffie of chocoiade?" „Twee koffie, gaarne." Brencken keerde zich om en legde zijn hand op den schouder van den andere: „Wel. goeden middag, Radmitz." Deze sprong plotseling op: „Wel verduiveld, wie ben je? Ach. Bren cken, jij? Ik dacht, dat je in West-Afrik a waart-, wat voer je hier uit?" „Ik ben voor mijn gezondheid hier." „En verder?" „Wilt ge me eerst even yoorstellen?" „O, pardon, Mieke, overste Brencken, een oude vriend van mij; wij waren 9amen op de krijgsschool." De blonde vrouw gaf den vreemde de hand en zeide: „Ik ben blij u te ontmoeten." „Vertel eens,'Brencken, hadt je genoeg gezien daarginds? En leef je nu voor je gezondheid? Je ziet er uit als het volle leven zelf. Neen, maar, wat ben ik ontzet tend blij je te zien." „Dat is zeer vriendelijk van je," zeide Brencken. „Uw man had alfïjd een onbe grijpelijke voorliefde voor mij. mevrouw. Ik ben er geheel onschuldig aan. Ja geluk kig ben ik weer in Duitschland en ik hoop het oude regiment terug te komen. Maar hoe maak jij het, Radmitz?" De andere rekte zich eens behaaglijk uit: „Zooals je weet, is mij tie uniform altijd verwezen. De vergadering hechtte voorts haar voorloopige goedkeuring aan een door het Hollandsche bureau ontworpen nieuwe regeling van de rechtspositie van het per soneel van de I. T. F. Aan het Hollandsche bureau werd opgedragen, om vóór de defi nitieve vaststelling alsnog in onderhande ling te treden met het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland ten einde op deze regeling ook haar goedkeuring te verkrijgen. In verband met de situatie ln China is door het uitvoerend comité een resolutie aangenomen, waarin het zijn instemming betuigt met het protest der Engelsche arbei dersbeweging legen de militaire voorberei dingen, die aldus het comité kunnen leiden tot het uitbreken van een oorlog in het verre Oosten, hetgeen voorkomen moet worden. Ten slotte werd besloten de volgende zit ting te Rotterdam te houden. NED. CENTRAAL FILMARCHIEF. In d^algemeene ledenvergadering van het Nederlandsch Centraal Filmarchief werden het jaarverslag van den secretaris en dat van den penningmeester goedgekeurd. Geconstateerd kon worden, dat het film- bezit ook in 1926 niet onbelangrijk is toe genomen. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden: prof. mr. R. Fruin, mr. D. W. K. de Roo de la Faille en D. S. van Zuiden werden herkozen. VEER WILLEMSDORP—MOERDIJK. Naar wij vernemen, zegt de „Msbde", heeft de Minister van Waterstaat toezegging gedaan, dat de tarieven van het rijksveer WillemsdorpMoerdijk spoedig zullen wor- deji herzien, zoodat binnen korten tijd een verlaging der veergelden venvacht kan worden. DE RENTELOOZE HYPOTHEKEN IN HET LAND VAN MAAS EN WAAL. In het Land van Maas en Waal heeft een groot aantal toekomstige bewoners van hui zon, welke door de bouwbureaux, ingesteld door de Watersnood-Commissie, worden ge bouwd, geweigerd de overeenkomsten te lee- kenen inzake de rentelOoze hypotheken. Naar wij vernemen, zijn thans te Wamel en Beneden Leeuwen alle werkzaamheden aan de huizen gestaakt. De huizen, welke reeds betrokken zouden kunnen worden, zijn gesloten. De geheele nieuwbouw ligt zoo goed als stil. Ook in andere plaatsen zijn 'dergelijke maatregelen genomen en. naar wij verder vernemen, zullen overal de werkzaamheden aan den nieuwbouw in het overstroomde gebied worden stopgezet, als de bewoners blijven weigeren te teekenen. CEORGANISEERD OVERLEG DER MILITAIREN. Hel hoofdbestuur van de Vereeniging van •ofheieren van de Ned. landmacht heeft in hel Georganiseerd Overleg aangewezen als leden majoor E. H. v. d. Akker van den gen. staf en kapitein H. Eggink der administratie eji als plaatsvervangende leden de kapiteins A J. Mans der art. en mr. J Schuitemak*4 der inf. EEN AUTO-SPOED-BESTELDIENST. Bii de directie der Zfuid Htellandsche) A utgbus) Maatschappij) bestaan uitge werkte plannen over de oprichting van een spoed besteldienst met luxe-krachtwagens tusschen d£ vier grootste steden van ons land. De route is als volgt samengesteld: 's-Gravenliage, Delft, Rotterdam, Gouderak, Gouda, Schoonhoven, Indijk, Harmelen, Utrecht, Hilversum, Bussum, Weesp, Am sterdam, Halfweg, Maarlem, Bennebroek, Rijnsburg, Leiden, Wassenaar, 's-Graven- hage. De route zal dus die eener kringlijn zijn. Met dezen dienst zouden dan tweemaal per dag pakketten, kleine colli kunnen wor dt n verzonden naar genoemde plaatsen. De tarieven moeten ook zeer laag zijn. Bij informatie bij de Z.H.A.M. bevestigde de directie het feit, dat deze plannen be staan, maar wilde zij zich er niet verder over uitlaten. („Vad.") te warm geweest en de helm to zwaar. Daar om beiv ik uit den dienst gegaan. En toen nam ik een vrouw, op wie ik trotsch kan zijn." Mieke Radmitz lachte flauwtjes: „Het is maar goed, dat de heer Bren cken je grappen nog van vroeger kent, Heino." Brencken lachte: „Ja, mevrouw, ik verheug mij hem zoo weinig veranderd terug te zien." Radmitz schudde gelaten het hoofd: „Wat doet het er toe of ik veranderd ben of niet? Ik beD gelukkig, Brencken. en dat is voor mij allea Wat een heerlijk leven heb ik, nu ik mij niet meer over rij lessen en inspecties behoef te verontrusten. Ik heb mij geheel teruggetrokken. Alleen zie ik de vrienden weer bij een heeren diner of in den manoeuvretijd. En toch dien ik het vaderland: ik woon op het land en ik verbouw aardappelen." „Zeer groote, zeker." De vrouw lachte even: „Bravo!" „Brencken, ik stuur je vanavond nog mijn secondanten, bij gebrek aan beter zal het de Ober uit het Kurhaus zijn. de man ziet er zeer fatsoenlijk uit. Mijn geheele leven word ik van onbeschrijflijke dom heid beschuldigd, omdat ik jaren geleden eens zakte voor het krijgsschool-examen. Niet iedereen kan toch ook een ster zijn. zooals jij. Waarom ben je al niet lang mi nister van oorlog? Je bent er juist de man voor Waarom ging je indertijd toch eigen lijk naar Afrika?" i Brencken nam zijn sigaar uit den mond en zeide: „Ieder heeft daar zijn -eigen bedoeling In de dezer dagen te Utrecht gehouden jaarlijkse he vergadering van het Nederl« Genootschap van beroepsdansleeraren is het bestuur als volgt samengesteld- J. J. Con-» standse, voorzitter, C. C. van der Zanden, secretaris, J. Waldekker, penningmeester, A. W. van Eek, II. Leviet. De audiëntie van den minister van Onderwijs zal Maandag niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. DE LANDVOOGD TE PADANG. PADANG, 1 Febr. (Aneta). Honder den schoolkinderen zongen den landvoogd toe op bet erf van de woning van den resident. De receptie was zeer druk be zocht. Meisjes in inheemsche kleederdracht boden den landvoogd als. souvenir een weefsel aan. De landvoogd bezichtigde de cementfabriek Indaroeng Ofschoon te Sa- wahloento een griep-epideroie heerscht, is de landvoogd derwaarts gegaan. PADANG, 1 Febr. (Aneta). De land voogd maakte een rondgang door de ce mentfabriek Indaroeng en zegde allen mogelijken steun toe. Een dochter van den ass.-demang van Loeboek-Selasih bood een adatkleeding aan, waarna het gezelschap naar Solok terugkeerde. Overal waren de kampongs versierd en was zeer levendige belangstelling. Met den trein ging de tocht naar Moeara-Kelaban Aan het station Si- loengkang bracht kapitein Hillen met een detachement een militair saluut. Te Moeara-Kelaban werd de landvoogd wegens ongesteldheid van den ass.-resi dent Karsen verwelkomd door controleur Hooykaas, en verder door het waarne mend hoofd van de Ombilinmijnen, ir. Hol leman en door adathoofden. De landvoogd drukte de hand van den heer Wartena, den commandant van het aan het station opgestelde detachement veldpolitie en zeide: „Ik ben er trotsch op uw hand te kunnen drukken." De landvoogd compli menteerde hem met het verrichte, kranige werk en liet de manschappen gelukwen- schen. Te Sawahloento \s de landvoogd dooar mevrouw Karsen in haar woning ontvan gen. DOOR EEN HITÏBLOK GETROFFEN EN GEDOOD. Bij het heien op een bouwweii: aan de Zandvoortsche laan te Heemstede brak een tros, waardoor een werkman, de 59- jarige W., het heiblok op het hoofd kreeg. De man kreeg een hersenschudding en ia aan de gevolgen overleden., VERDRONKEN. Gistermorgen vroeg ia de 31-jarige mej.- Z., woonachtig te IJmuiden-Oost door on bekende oorzaak tusschen IJmuiden en d« Velserbrug in het Noordzeekanaal te wa ter geraakt en verdronken. Het lijk ia eenige uren later opgehaald. KIJVENDE NAARHET SCHUURTJE". Zij hadden vrij geruimen tijd lief en leed met elkaar gedeeld, de Nederlandsche vrouw en de Duitsche man, tot er oneenig- heid ontstond en Ieder ging zijns weegs. Doch niemand wistwaarheen. Zij hebben elkaar daarna gedurende een korte periode uit het oog verloren, tot de man, wiens gangen gingen langs duistere wegen, door de vrouw werd beschuldigd een muntmeter gelicht en kleedingstukken te hebben gekaapt. Ter nader onderzoek werd de verdachte door de politie voorloopig Vastgehouden. Hij op zijn beurt, er mee bekend dat de vrouw aan zijn arrestatie niet geheel on schuldig was, nam wraak en deelde aan de politie mee dat zij indertijd haar eigen kind, van eenige dagen oud, had vermoord. Een onderzoek naar de juistheid van deze krasse beschuldiging had tot gevolg dat defvrouw op het politiebureau, waar de man zat, ont boden, en met haar voornaamsten beschul- mede. Bij mij was het de lust tot vech ten. Bij anderen zijn het hun schulden, bij derden is het de vrouw." Hij zweeg. De blonde vrouw tegenover hem zag hem aan. In haar oogen stond schrik te lezen en een zacht rood tintte haar bleeke wangen. Zij opende de lippen om iels te zeggen, maar zij bedacht zich, keerde het hoofd een weinig om en keek den tuin in. „Nu ja," gaf Radmitz Aen antwoord. Hij sprak verder, met net gemak en de breedsprakigheid, bekrompen menschen eigen, en eigenlijk slechts over zichzelf. Brencken antwoordde werktuiglijk. Wat was er met deze vrouw? Zij gaf den indruk van iemand, voor wie men naar het einde der wereld zou willen gaan, om haar te ver voeren of om te vergeten. Wanneer iemand om haar naar Afrika ging, was het zeker om te vergeten Zij keek nog steeds den anderen kant uit, hoorde in het geheel niet, wat haar man ver telde; zag niets van de menschen om zich heen. Haar gezicht stond onbeweeglijk en voor haar oogen hing een waas. Haar han den alleen speelden zenuwachtig met haar uitgetrokken handschoenen Zij droeg geen ring, zelfs geen trouwring. Blijkbaar wist zij, dat handen als de hare geen tooi behoeven. Slechts om haar hals droeg zij een ketting. T)it zag Brencken plotseling met groote ver« bazing. Dien kettingvanwaar ken ik dien ketting? Het was geen zeer zware ketting, maar een meesterstuk van oude goudsmeedkunst, een prachtig, waardevol bezit, zooals men slechts in oude familiën van geslacht op ge slacht erft. (Slot volgt), i Uit het Duitsch van G. PAPEN Dl CK. De Kurkapel fe Wiesbaden speelde „de Jjalkürenrit". En het SViesbadensche pu- Hiek, gezond of ziek, oud en jong, goed en plecht, dronk zijn kopje koffie op het terras whaaglijk zich voelende onder de machtige tonen van Wagner's muziek. Brencken zat lui en gemakkelijk in de ton; hij had zijn stok op het tafeltje gelegd, toeld met de linkerhand zijns buurraans ^oelleuning vast en beschouwde het leven 001 zich heen. Onhoorbaar, als zachte Angorakatten *cnoven de kellners tusschen de tafeltjes °°r. steeds bladen met kopjes en gebak JP hun vingertoppen latende balanceèren. *n verwarring van honderden stemmen nulde de lucht, de oude heeren tapten Jonge meisjes lachten en flirt- rinir \A Dekoppen rammelden, de glazen kwf e zon 8cheen helder- En öleeds meer men9chen en werden er tafeltjes bezet. ma/nJifkeD vfrmaakle zich. Sedert twee «en m n ^as weer in het land en sedert van piifr gen hier Na een afwezigheid De ia Jfr0nj Was ki) weer thuis, waren rgebracht in West-Afrika. zijn ffeznndh13^ Reweesl- en een <tee' v*n bad hii epn ei! if daar 6eofferd- Nu machine dL J*rL°r Rekre?en om Schaam noemt L menschelijk Ëerst i;'; jeer °P ?ang te brengen j door de doctoren naar de Riviera gezonden; daarna naar Wiesbaden. En zoo was hij dus hier. En de man. die bij de vrienden naarginds als cosmopoliet beschouwd» werd, verheugde zich als een kind over de vele Duitsche menschen om zich heen. over de Duitsche gemoedelijk heid en de Duitsche muziek. Brencken gevoelde zich flink dien dag; geen hoofdpijn of vermoeidheid. Een zijn zijn sigaar smaakte zoo goed als iets, dat verboden is. maar smaken kan. De jonge vrouwen en jonge meisjes, die daar bij elkaar zaten of rondliepen, kpken den eenzamen man inel een schuinschen blik aan En Brencken keek met buiten gewoon veel pleizier in al die blauwe en bruine oog^n. Het doet goed te weten, dat men nog niet geheel verstompt was, en dat schoone vrouwen nog altijd naar hem keken. Leve het leven! f Een heer en dame kwamen dicht aan hem voorbij. Hij was een groote, zware figuur, met doorgezakte knieën en den eenigszins krommen rug van een cavale rist ;de echte huzaar Een krachtige, een voudige kop met een goedig gezicht. De vrouw was bijna even groot als hij. zeer slank en elegant, een aantrekkelijk-* verschijning in den nauwsluitend gelen mantel; een mooi. frisch, trotsch gezicht onder den hoed met veéren. Mijn hemel, dacht Brencken. wie is dat ook weer? De vtouw kende hij niet. Maar de man? De twee zochten een plaats; maar al de tafeltjes waren bezet. Zij bleven beslui teloos staan. Hij keek naar Brencken. dia 'geheel alleen zat. en maakte een kleine 'opmerking. Zij fronste de wenkbrauwen en kneep haar mond dicht. Maar de man trek

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5