- INGEZONDEN. Leidsche Begrafenis-Onderneming WETENSCHAPPEN. SPORT. Bloest, Keelpijn UIT DE RIJNSTREEK. (kuiten verantwoordelijkheid der Redactie) BFcopie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. NOGMAALS DE OVERGANG VAN HET LAGER NAAR HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. Geachte Redacteur, Mag ik u nogmaals vragen om eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen? plet is mij namelijk een behoefte om den heer Noach op zijn laatste artikel met een lort woord te antwoorden. De heer Noach letreurt het. dat ik den naam der H. B. S. liet noem, waar men met weinig huiswerk betere resultaten verkrijgt dan te Leiden Ik beende zulks niet te kunnen doen, alvorens bet den directeur dier H. B. S. in overleg y treden om met officieele cijfers te kun- [en komen. Ik schreef onmiddellijk na het blikel van den heer Noach; door ziekte joest ik een paar weken op het antwoord jachten, dat ik eenige dagen geleden om- ling. De heer Zimmermann, directeur dpr n B. S. te Middelburg verstrekte mij wel tillend de cijfers der overgangexamens van je 1ste naar de 2de klasse en tevens eenige inlichtingen, die ik hieronder volgen laat. lolgens de cijfers van den heer Noach zak ten er van 1917 tot en met 1926, dus gedu- fende tien jaar, gemiddeld 22,9 pCt. van ffle leerlingen. Over diezelfde jaren was het Tercentage der H. B. S. te Middelburg ge Jiddeld 16,9 pCt. De heer Zimmermann schrijft mij, dat {roe?er te Middelburg het systeem gevolgd L-erd, wat bijna aan elke H. B. S wordt tdaan. dat de leeraren op een rooster het Cntal minuten inschrijven, benoodigd voor [et huiswerk, dat opgegeven wordt. De heer fimmermnnn meende, naar aanleiding lener tienjarige ervaring met dit systeem te Jboeten breken, omdat hij. en terecht, meen- Ké dat niet iedere lit raar bij machte is vol Boende te beoordceien hoeveel tijd de ge tone leerling besteedt aan het opgegeven lerk. Vandaar de in- toiling van een klasse- rtrtegenwoordiger, die in overleg met zijn Medeleerlingen den directeur opgeeft ïoeveel tijd er voor het huiswerk \ordt gebruikt, waarna de directeur in over leg treedt met de leeraren. De regel is. dat n de eerste klasse 1 uur, in de tweede id derde klasse 2 uur. in de vierde klasse Jit uur en in de vijlde klasse 3 uur huis fcerk wordt opgegeten Na wat ik persoon Bk zag van het huiswerk alhier, zijn de Een hierboven genoemd vrij wat korter Ln die te Leiden. Dat velen en vooral Jeel ouders mijn bezwaren deelen van het Inmalige huiswerk is mij voldoende he lend; mijns inziens zal een actie, zooals (Kindervriend" die voorstelde weinig of liels baten, wanneer niet de leeraren zelf (rillen begrijpen, dat er een grens is aan de Inspanning van jeugdige hersens; ware het liet mogelijk eens een proef te nemen met [rat minder werk, om dan de resultaten na pgaan; het geldt hier toch een belang voor Ie jeugd en ten slotte ook voor de leeraren, p'anneer men zijn beste krachten met on vruchtbaarheid ziet geslagen, is zulks niet llleen onaangenaam, maar werkt ontmoe digend. Dat de resultaten der Middelburg- Iche H. B. S. niet slecht zijn, kan uit de fcindexamencijfers blijken. Gemiddeld wer pen over de tien genoemde jaren 13,6 pCt. per candidaten afgewezen. I U dankzeggend voor de verleende plaats- fuimle. Hoogachtend, P. DE HAAS. Naschrift. Den 7den Januari schreef de heer De Haas, dat op een hem bekende H. B. S het (uiswerk tot een minimum was beperkt, jhoogsiens een uur. meestal minder", 't Ge- |>eurt dikwijls, dat men het verleden schoo- ziet (in zijn herinnering) dan het in- [erdaad was. Of is men van de Middel- Jrgsche H. B. S. teruggekeerd van de dalingen zijns weegs? Blijkbaar wel, want iu zijn er voor huiswerk uitgetrokken van l'ls tot 3 uur! 1 Voor eenige jaren heeft de toenmalige p'recleur der Leidsche H. B. S. een zeer (onscentieus onderzoek ingesteld naar den dien de leerlingen aan het huiswerk dden. Over den aard dezer enquéle NrkeÜjk nóg degelijker dan door „klasse- fategenwoordigers" wil ik hier zwijgen. Haar het resultaat leverde geen angstwek kende overbelasting der jeugdige hersenen pp- En overtrof, zoo men gemiddelde getal- p gaat berekenen, niet dat der Middelburg- phe H. B. S. Of sedert dien de eischen puncto huiswerk in Leiden zijn ver gaard? Wij weten het niet. Maar wel dat hrecleur en leeraren der Leidsche H B S. Mijd bereid zijn gegronde klachten te "iderzoeken en deskundige adviezen te fv'^rwegen. Alleen: voor „klassenvertegen- roordigers" mogen wij behoed blijven! Dit pteem is wel zeer modern, maar even on- dig als onpaedagogisch. Intusschen 1 hiermee over „huiswerk" niet alles ge- pfd, wat er over te zeggen is. Daarvoor zou over eenige kolommen meer moeten be- (jhikken dan de geachte Redactie van het D." mij waarschijnlijk ter beschikking fou willen stellen. Het resullaat der Middelburgsche H. B S. F' in cijfers uitgedrukt niet slecht fijn. Waarom ook? Ook onze Zeeuwsche lollcga's zullen voor hun taak berekend zijn. "laar... het gunstige cijfer der eindexa mens zegt niet alles. Gevraagd dient ook ie worden (en ik deed dit al eerder in ant woord op het „Ingezonden" van den heer De Haas op 10 Januari), hoe de resultaten Per leerlingen zijn n a het verwerven van pel einddiploma. Dat overigens onze Leid- T ft wa* eindexamens be- BSi 8 ver6eHjking met andere scholen kan ijioorstaan. is in bevoegde kringen in den s t i g e r. Ons werk is dus nog niet tot on vruchtbaarheid gedoemd. Zoo de heer De Haas meent, door zijn artikelen de oplossing van het probleem van den overgang van het lager naar het middelbaar onderwijs te hebben opgelost en daar ging het toch om moet ik hem die illusie ontnemen. Inmiddels hopen wij nog altijd op een poging daartoe van de be voegde en daartoe aangewezen autoriteiten! B. M. NOACH. HET OMSTREDEN PAND AAN DE AALMARKT. Mijnheer de Redacteur! Eenigen tijd geleden heeft in uw blad een ingezonden stuk gestaan, waarin ge protesteerd werd tegen het voor de firma Van Nelle aan de Aalmarkt gezette pand en waarbij ook ik min of meer in verzuim werd gesteld. Ik was niet van plan op dez-e ontboezeming van iemand die aJ zeer slecht op de hoogte bleek, in te gaan. Nu echter soortgelijke klanken m den gemeen teraad zijn vernomen, vind ik het wel zaak tegen deze protesten op te komeD. Indien er te Leiden een schoonheidscom missie bestond, zooals helaas niet 't geval is, zou deze zeer zeker het bestreden ont werp hebben goedgekeurd. Een schoon heidscommissie mag zioh geen partij stel len voor of tegen een bepaalde richting, doch heeft alleen te letten op degelijke, ernstige architectuur. En geen enkele des kundige zal het gebouw deze hoedanigheid ontzeggen. Nu tracht men deze waarheid krachte loos te maken, door zich op het standpunt te stellen, dat een gebouw moet aanpassen aan zijn omgeving. Dit is zeker waar, maar toch binnen zekere grenzen. Men kan toch niet den ei6ch stellen, dat in de oude stad maar steeds in de oude trant moet voortge bouwd Men zou dan niets krijgen dan geestelooze nabootsingen en de ware kun stenaars met eigen opvattingen zouden worden uitgesloten. Enkele bijzonder gave gedeelten moeten gespaard blijven, in hoofdzaak kan dit echter alleen door be houd van het bestaande, en in de buurt van belangrijke gebouwen moet men voor zichtig zijn, maar verder kan men niet gaan en hoeft men niet te gaan. Ik ontken echter volstrekt dat dit ge bouw in deze omgeving misstaat. Ja, het komt nu eerst recht uit, hoe leelijk de aan grenzende panden links zijn maar dat is toch zeker geen argument En het zeer lage pand van den heer Kluit wordt nu een beetje zielig, maar ook dit mist alle architecturale beteekenis en een hooger gebouw daar zou beter in de omgeving passen. Waartegen het nieuwe gebouw een ter geenszins vloekt, dat is tegen de Waag Het is veeleer het eerste gebouw in deze omgeving dat er mee in evenwicht is! net komt m.i. trouwens zelden voor, alleen bij grillige, drukke bouwwerken, dat degelijke moderne architectuur een omgeving roet een niet al te geprononceerd karakter be derft. En iets totaal verschillends doet het gewoonlijk beter dan iets halfslacutigs. Het ergerlijke van het geval is voor mij echter niet, dat men zoo geschrokken is van een modern bouwwerk. Dit vind ik zeer begrijpelijk en ik heb heusch van de moderne architectuur geen hooggespannen verwachtingen. Maar wel dit, dat men jaar in, jaar uit zonder cenig protest de ongelooflijkste wanstaltigheden, ook op de mooiste punten heeft laten zetten. iN ie mand, behalve ik, is daar ooit tegen opge komen. Maar nu wordt eT eens (wat heel, heel zelden gebeurt) een gebouw van be teekenis gezet, dat alleen een beetje on gewoon is... en nu is Leiden in last. Ik meen dat de Leidsche raad zich daarmede in cultureel opzicht buitengewoon gebla meerd heeft. Waarmee ik echter niet wil zeggen, dat er niet meer leden waren, die de protesten niet onderschreven. J. A. N. KNUTTEL. RECLAME. adto-transporten, crematie H. P. H. KEEREWEER TEI/EFOOA' 801 - EEIIJEfl 4' 30 ZWAARTEKRACHTMETINGEN. De Loc. meldt dat met de duikboot K. 13 begin Februari a.s. een tocht zal gemaakt worden langs Java's Zuidkust met het doel zwaartekrachlmetingen te doen in den die pen trog nabij het Ghrismas-eiland. Deze af metingen worden uitgevoerd door ir. dr. Ve- ning Meinesz. ?|ande genoegzaam bekend. Sinds 1921 to* u i V'6"ttaiu uenena. öinas ïyzJ tTHi het. .?choole*amen werd ingevoivd u- eindexamen tot nu toe afge- L T.an.de 241 "nrlidalen ot S.7 pCt. ■Voer dien tijd was het cijfer nog gun- VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. Dc secretaris-penningmeester van den L. V. B. zal Woensdag wegens familie omstandigheden geen spreekuur houden. SPORTBRIEF UIT ENGELAND. CorinthiansNewcastle. Londen, 30 Jan. '27. (Van een bijzonderen medewerker). Gedurende de 10 jaren, dat ik in Enge land woon, heb ik vele mooie, spannende en opwindende voetbalwedstrijden gezien. Een meer interessante ontmoeting dan van middag in de „Cuptie" lusschen de beste amateurs en de beste beroepsspeler? van dit voetballand kan ik mc echter niet herin neren. Geen wonder dan ook dat de beroemde Crystal Palace ground, zoo menigen vreem deling bekend voor haar schitterend weke- lijksch vuurwerk, tjokvol was, en óver de 06.000 menschen f 60.000 betaalden om bij dezen historischen strijd aanwezig te zijn. Of ze allen het verloop der gebeurtenissen hebben kunnen volgen, betwijfel ik, daar het veld van de Corinthians wel zeer groot, en schilderachtig gelegen is, doch nu juist niet modern is ingericht voor dergelijke massa's. Dat een overwinning voor de Corinthians meer populair zou zijn geweest dan die der Newcastle-mannen, was al dra duidelijk uit het verschil in volume van aanmoedigingen voor de twee elftallen en ik kon niet na laten dit idee te analyseeren, daar beroeps- voetbal in Engeland toch zoo uiterst popu lair is. Honderdduizenden menschen bren gen in den winter eiken Zaterdagmiddag door met de professionals te bewonderen en het aantal toeschouwers bij de amateur- wedstrijden kan daar in de verste verte niet mee vergeleken worden. Dit is natuurlijk niet te verwonderen, als men het verschil in spelgehalte kent en het feit dat de profs vaak hun leven en ledematen wagen in de worsteling om het bruine leer. Het groote enthousiasme voor de Corinthians kan ik dan ook alleen verklaren uit een niet onbe grijpelijke sympathie voor de zwakker ge achte partij. Toch deed het me vreemd aan te zien, dat de algemeen beminde New- castle-club zooveel minder toejuichingen kreeg dan haar tegenstander. De profes sionals zelf schenen ook wat onder den in druk, vooral in het begin, en daar ze. ge loof ik, niet hun gewoon forsch spel durfden spelen tegen de lievelingen van het publiek, hadden ze het hard te verantwoorden. Voeg hier aan toe dat „dame Fortune" niet met hen was en ge hebt de verklaring, waarom de rust met 10 in hun nadeel inging. Nadat hun trainer hen er waarschijnlijk op gewezen had, dat ze niet zooveel consi deratie behoefden te gebruiken tegen de amateurs, die een allesbehalve zacht spel letje speelden,"kwam Newcastle er na de rust meer in. En terecht. Ik stond verstomd over het rauwe tackelen van de beroemde Corinthians. Niet dat het unfair was. maar hun op den man inloopen was zóó forsch, hun trappen zóó hard, onverschillig of er een hoofd of been in den weg zat, en hun onderste boven smijten van hun tegenstan ders zoo pardoes en hardhandig, dat New castle, wakker wordend, zich thuis begon te gevoelen. Het was één van deze hevige botsingen die een vrijen trap opleverde voor Newcastle, juist buiten het strafschopgebied en den gelijkmaker ter wereld bracht 15 mi nuten voor het einde. Hierna was er geen houden meer aan. Schitterend speelden* de mannen van de Tyne. De vermaarde Gallacher, de vernuf tige Schot, die de reputatie heeft van 's we relds besten middenvoor te zijn, maakte kringetjes om de Corinthians-verdediging en het spel van zijn geheele voorhoede was zóó af, dat het een wonder is, dat het maar bij 31 voor Newcastle bleef. Het was een genot om te zien voor een onpartijdig toe schouwer, die sympathiè voor het spel als zoodanig, heeft, en zooals dat zoo dikwijls gaat, de publieke opinie sloeg om als een blad aan een boom en na verrukt staren barstte een oorverdoovend gejuich los van de groote menigte, die als 't ware inééns de meesters ontdekt had en weer erkende. De Corinthians waren heelemaal uitge speeld een kwartier vóór tijd, maar kranig hielden ze vol met de tanden op elkaar tot het fluitje verlossing bracht. Er was veel sympathieks in hun spel en veel goeds, vooral in hun buitengewone snelheid en hun moed. Het blijft echter altijd een klas lager dan het fijn uitgewerkte, weloverdachle en onbegrijpelijk nauwkeurige spel van de hee- ren, die er hun broodje mee verdienen. Newcastle wint de Cup; er is volgens mij geen feam meer in de competitie die hen stoppen kan. KORFBAL. H. S. V. H—S. D. O. O-O. S. D. O. speelde Zondag op het Houtrust- terrein haar laatsten uitwedstrijd. Precies 2 uur werd begonnen. S. D. O. was volledig, maar had de opstelling veranderd, II. S. V. was met eenige oud-eerste-klassers ver sterkt. Direct na den uitworp onderneemt de H. S. V. eenige goede aanvallen, welke haar echter geen succes opleveren. Het 6. D. O.-midden, tegen den sterken wind in spelend, kwijt zich goed van zijn taak, en zet den Leidschen aanval aan het werk. De groen-witte aanval weet eenige malen de Haagsche verdediging te verschalken, maar laat alle kansen onbenut. Tot aan de rust heeft H. S. V. in het veld een klein over wicht, maar haar aanval heeft tegen de hechte S. D. O.-verdediging weinig kans. De rust gaat in met blanken stand. Na de rust heeft S. D. O. het aanmerke lijke voordeel van den krachtigen wind, en heeft daardoor steeds het spel in handen. De H. S. V.-verdediging raakt uitgespeeld en de Leidsche aanval krijgt kansen bij de vleet, maar schiet even ongelukkig als on zuiver. Ook een strafworp wordt onbenut gelaten. Tot aan het einde van den wed strijd valt S. D. O. krachtig aan, maar als de scheidsrechter inrukken fluit, zijn nog steeds geen doelpunten gevallen. H. S. V. mag met dit gelijke spel meer dan tevreden zijn. De leiding was weinig beslist. LAWN-TENNIS. WAT DE BEROEPSSPELERS VERDIEND HEBBEN. Suzanne Lenglen keert deze maand naar Frankrijk terug. Zij heeft dan, naar de En- gelsche bladen melden. 240.000 gulden ver diend; f 11-4.000 was haar gegarandeerd, met een deel van de entreegelden. Zij heeft in 37 steden haar 'spel vertoond. Deze week treedt zij het laatst op te Providence. Rhode Island. Mary Browne, de Amerikaansche kampioene, die haar tegenstandster is ge weest en slechts één set van haar gewon nen heeft, ontvangt f81 600. Vincent Ri chards f 8-4 000. De verdiensten voor Pyle, den manager, beloopen tussehen de 120.000 en 180.000 gulden. Pyle is voornemens met zijn spelers dezen zomer ook een toer door Europa te maken en vervolgens naar Japan en Australië te trekken. DAMMEN. COMPETITIE VAN DISTRICT „DE RIJNSTREEK". „De Miss-Blanche-wisselbeker". Deze competitie tussehen „Excelsior" te Waddinxveen en de Leidsche Damvereeni- ging, den titelhouder en houder van den „Miss-Blanche-beker" 1926 wordt gespeeld in een dubbele ronde. De eerste wedstrijd vindt plaats op Maandag 7 Februari, aanv. 8 uur nam. in het speellokaal der „Leidsche Damvcreeniging", maison „Bernsen", Bree- slraat 157, alhier. De thuisclub komt voor dezen wedstrijd volledig uit. Voor beide clubs staat veel op het spel, daar de winnaar uit kan komen in het lan delijk elubkampioenschap 2e klasse. De ont moeting in Waddinxveen wordt nader gere geld. Bij gelijk aantal punten beslist in deze het bordgemiddelde. Verleden jaar speelde de Leidsche club 1010 gelijk en won eenmaal met 128. Verwacht wordt ook thans weder een spannende kamD met onbepaalden uitslag. RECLAME. Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 74-43 ALPHEN. Een 40-jarig jnbügmn. Woensdag, 2 Februari a.s., zal het -40 jaar geleden zijn, dat de heer E. Idelenburg in dienst trad van de firma J. W. Clant en Zoon, alhier. BODEGRAVEN. Voor de maand Januari luidt de ver- keersopgave van den postchèque- cn giro dienst: 771 stortingen f 142.144.96; 208 uitbetaalde chèques f 70.859.42. BOSKOOP. Gemeenteraad. Bespreking te voeren actie i. z. spoedige afwerking van den bonw van den spoorweg Gonda BoskoopAlphen aan den Rijn. Voorzitter: de heer P. A. Colijn, bur gemeester. Tegenwoordig alle leden, met uitzondering van wethouder J. van Geldo ren, wegens verblijf buitenlands. De Voorzitter zegt, dat het wel haast overbodig zal zijn het doel van deze verga dering uiteen te zetten. Het is nu onge veer twee jaren geleden, dat de Raad ovct hetzelfde onderwerp bijeenkwam, in welke vergadering unaniem besloten werd aan te dringen bij de autoriteiten tot een spoe- digen aanleg van den spoorweg. Na dien is in deze gemeente over den spoorweg gezwegen. Er kunnen echter oogenblikken komen, dat spreken plicht wordt. Spreker zelf heeft reeds gemeend het zich tot een plicht to achten, onjuiste cijfers, welke omtrent den aanleg van den spoorweg waren gepubliceerd, recht te zet ten. B. en W. achten het echter goed, dat de raad zich nog eens duidelijk uitspreekt Er is een spreekwoord, hetgeen luidt: „Indien men zijn huid niet verdedigt, wordt zij afgestroopt." Hier is inderdaad iets te verdedigen. B. en W. hebben reeds een motie opge steld, waarvan zij verwachten, dat de raad zich mede kan vereenigen. B. en W. zou den dit niet gedaan hebben, wanneer ook maar eenigszins aan de meening van den raad kon worden getwijfeld- Spreker leest vervolgens de concept motie voor. De heer Brand zegt, dat de spoorweg verbinding voor Boskoop een levensbelang blijft. Waar is, dat wanneer de boomkwee- kerij haar concurrentie met andere con currenten wil volhouden, zij bij een spoor weg veel zal winnen door de vermindering van de vrachtkosten, welke zij nu heeft bij het vervoer naar Alphen per boot en de opheffing van de kosten van overladen. Spreker denkt, dat men te Waddinxveen ook blij zal zijn, wanneer de lijn er is. Ten aanzien van het reizigersvervoer wijst hij er op, dat hij vervoer per spoor veiliger vindt, dan vervoer per autobus langs smalle en gevaarlijke wegen. De hoofdzaak is echter goederenvervoer. De kosten van het vervoer van planten naar Alphen be dragen soms meer dan het vervoer per spoor van Alphen naar Rosendaal. Bos koop is als centrum van de boomkweckerij toonaangevend. Wil zij dus blijven wat zij is, de plaats van de boomkweckerij en een plaats worden van 10.000 zielen, dan is aansluiting aan het spoorwegnet noodza kelijk. Spreker gelooft niet, dat de ren tabiliteit zoo tegen zal vallen. De heer Noest zegt zich de VTaag gesteld te hebben of zij, die actie tegen den aan leg van deze lijn voeren niet een bekrom pen figuur maken, en een zeer kortzichti- gen blik hebben. Deze lijn heeft niet alleen de beteekenis van een levensbelang voor Boskoop, doch is voor de geheele streok van beteekenis Ook Waddinxveen kan bij aansluiting aan den spoorweg tot groote ontwikkeling komen. Spreker heeft hierbij het oog op de meubelindustrie daar ter plaatse, welke een belangrijk voordeel beeft bij directe inlading in de wagons en waarbij de kans op beschadiging van de te vervoeren goederen belangrijk daalt. Laat Boskoop ook opkomen voor de belangen van Waddinxveen. Spreker wil het wei eerlijk zeggen, dat men in Waddinxveen geen zin heeft om het indertijd toegezegde bedrag voor deze lijn te betalen. De heer Van der Wolf brengt een wooro van dank aan den Voorzitter, voor hetgeen hij reeds in het belang van deze zaak het!4 gedaan Ook in Waddinxveen is toen het niet eens met de houding van bet Gemeen tebestuur. Hem is bekend, dat een bekend persoon uit die plaats de houding kwali ficeerde als klein gedoe. Spreker vindt de houding van Waddinx veen als die van .een jongen, die zijn zin niet kan krijgen. Indertijd begeerde deze plaats een spoorweghaven. Nu zij op dat punt haar zin niet krijgt, zegt zij: Nu jij ook geen spoorlijn. Spreker noemt zulks vechten op laag water. De heer Mesman wijst op den eigenaar- digen toestand, welke zou ontstaan wan neer de aanleg van den spoorweg zou wor den stopgezet. Mén bouwt bruggen, alles is halverwege klaar, doch de spoor zal niet komen. Zoo iets is alleen denkbaar in ons goede vaderland. Met genoegen heelt spreker geconstateerd, dat er in Waddinx veen personen gevonden worden, die er anders over denken, dan het Gemeente bestuur. Nog geen 24 uur geleden hebben zich de zeer vooraanstaande industrieelen verbonden om met kracht voor den afbouw van den spoorweg te pleiten. Zelfs een lid van den raad daar, zal daaraan zijn volle medewerking verleeneü, cn voorts nog een ander lid, naar spreker meent, een wethouder. Spreker wijst verder op het sluiten der grenzen voor den invoer van boomkwee- kerij-artikelen en de hooge tarieven, welke sommige landen hebben vastgesteld. Daarom is het gelukkig, dat in Boskoop naast de boomkweckerij een nevenbedrijf is gekomen, die der snij bloemencultuur. Maar wil deze tak tot ontwikkeling komen, dan is noodig een spoorweg. De heer Van Kleef wil enkele dingen zeg gen. In Waddinxveen is men een actie begonnen tegen een werk, .hetgeen reeds voor de helft gereed is. Tot nu toe is de zerzijds hiertegen niet geageerd, omdat men meende, dat anderen zich daardoor niet zouden laten beïnvloeden. Maar waar nu door middel van de pers de volksopinie hieromtrent wordt vergiftigd, meent hij, dat het nu de tijd is om dit tegen te gaan. Het gaat hier niet alleen om het goede renvervoer. Ook het passagiersvervoer mag niet uit het oog worden verloren. Voor 6 a 7 jaren was er geen vervocT op Leiden. Nu bestaat er een autobusdienst op Lei den, welke om het uur twee autobussen vol personen naar Leiden vervoert.. Het zelfde was het geval tussehen Leiden en Den Haag. Maar nu is de electriache trein er gekomen, welke het vervoer tot zich heeft genomen, terwijl de autobussen ver dwenen zijn- Spreker gelooft stellig, dat wanneer b.v. een motortractie op deze lijn wordt inge voerd, zooals men die in het buitenland kent, jaarlijks tienduizenden op deze lijn vervoerd zullen worden. De Voorzitter zegt met genoegen ver nomen te hebben, dat van alle zijden in stemming betuigd wordt met de ontwor pen motie. De vraag is: „Wettigt een cultuurgebied als het onze een dergelijke uitgaven I" Eigenaardig is het, dat in de handelingen, van de Tweede Kamer, waarin de aanleg van dezen spoorweg wordt behandeld, niet eenmaal Waddinxveen is genoemd, hieruit blijkt dat het toen ging over het belang, dat Boskoop bij deze lijn had. Met genoegen heeft spreker vernomen, dat de industrieelen te Waddinxveen het nut van den spoorweg hebben ingezien. Hij is voor deze plaats zeer zeker van groote beteekenis. De nieuwe cultuur van snijbloemen is ingezet, toen het zeker was, dat de spoor weg er zou komen. De toename van het kassenoppervlak is dan ook aanmerkelijk. Men kan nu niet op deze wijze handelen om den aanleg van den spoorweg, welke al half gereed is, nu maar op eenmaal stop te zetten. Na nog enkele besprekingen wordt ver volgens onderstaande motie met alge- meene stemmen aangenomen. De Raad der gemeente Boskoop; overwegend© dat de afbouw van den spoorweg Gouda- Boskoop-Alphen a. d. Rijn niet plaats vindt in een zoo snel tempo als voor de economische belangen dezer Gemeente wen. schel ijk is te achten; dat bovendien tegen den afbouw van dezen spoorweg van verschillende zijden actie wordt gevoerd, met name door het College van Burgemeester en Wethouders der gemeente Waddinxveen; dat tot heden tegen deze actie dezerzijds niet openlijk stelling werd gekozen, omdat de overtuiging leefde, dat de spoorverbin ding, ondanks die actie onverwijld ton worden tot stand gebracht; dat er ook thans geen andere verwach ting bestaat dan dat d© spoorverbinding er zal komen dat echter de actie, welke tegen den verderen afbouw gevoerd wordt «enerzijds een onjuiste voorstelling geeft van de kos ten, anderzijds totaal uit het oog verliest het feit, dat, al moge in het algemeen autotractie de locaalspoorwegen in som mige opzichten kunnen vervangen, voor Boskoop autotractie geen oplossing brengt van het vraagstuk op welke wijze het snelst en goedkoopst de dooib- kweekerijartikelen naar het buitenland kunnen worden vervoerd; dat het daarom noodzakelijk is der Re geering er met nadruk op te wijzen, dat de afwerking van de spoorverbinding Gouda-Boskoop-Alphen a d. Rijn nog steeds en in sterkere mate dan vroeger voor deze gemeente een levensbelang is en er derhalve bij de Rc- geerinj, op aan te dringen, dat de afbouw van den genoemden spoorweg met den mcesten spoed geschiedt; dat, nu aan den handel in boomkweeke- rijartikelen hoe langer hoe meer belemme ringen in den weg worden gelegd, de con currentie met buitenlandsche leveranciers van planten grooW wordt; dat die concurrentie in zeer sterke mate bemoeilijkt wordt door de kosten, welk© verbonden zijn aan het verladen van plan ten op een ander station dan dat van deze gemeente, het centrum, waar de produc ten worden gekweekt cn verhandeld, 3—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7