MENTHAFORM TABLETTEN TEGEN GRIEP No. 20515 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 Januari Derde Blad Anno 1927 19 Buitent. Weekoverzicht NIEUWS UIT BELGIE. BROCADES FEUILLETON. eenzame Artieste. tfaxz vormt in Dnitichland een „rechts" kabinet De Chineesche kwestie Enge land alleen Ontspanning in Amerika. Thans mag men als zeker aannemen, dat 4arx slagen zal en vermoedelijk zal, wan neer men dit leest, elders in dit blad offi cieel kunnen worden gewaagd van de vor ming van het" 15e Duitsche kabinet, sinds 0e repuAiek werd ingesteld. Het verloop (van de crisis critisch achterna beschou wend, heeft het er veel van, of het Cen- um dr. Curtius alleen daarom niet heeft §oen slagen, om zelf de leiding te behou- len. De combinatie naar rechts, van luitsch-nalionalen, Duitsche Volkspartij, [entrum èn Beiersche Volkspartij is.voor Elkaar. De Duitsch-nationalen hebben het •ogram van het Centrum aanvaard, zij het Bat in menig opzicht van dat program zoo [ets als groc is gemaakt. De republikeinsche laatsvorm, de politiek van Locarno, ze Reeten veilig. En verklaart Stresemann in eigen persoon het niet zelf? 't Is alleen pknaar jammer, dat het buitenland .een ge wicht trekt van „wie lacht daar" en trots het „autos epha" (hij heeft het zelf gezegdl JSreinig vertrouwen heeft. Tot zelfs het En- [jïelsche, radicale blad de „Manchester ^■uardian" toont openlijk wantrouwen. Waarom het Centrum, dat aanvankelijk I miets wilde weten van een samengaan met de Buitseh-nationalen, zoo plotseling is ge- aid? Heusch niet door en wegens het joep van president Hindenburg. De wer- jelijke reden schijnt gezocht te moeten (orden in binnenlandsche aangelegenheden en wel speciaal in onderwijs-kwesties: be vorderen van de religieuse school, 't Is meer ieurd, dat schoolkwesties partijen te za- pen bracht! Doch in hoofdzaak wegens dit Stste punt hebben de democraten alle jedewerking geweigerd. In al het andere zelfs voor hen nog wel een modus v-i- ^endi te vinden zijn geweest, gelooven we jessler, die als minister van rijksweer blijft, zal nu wel gedesavoueerd worden de democraten en dus in de lucht ;omen te hangen, politiek 'gesproken. I Of bet nieuwe kabinet een lang leven leschoren zal zijn? We meenen ontkennend Kp deze vraag te moeien antwoorden. De f socialisten zullen thans zonder twijfel zon der eenige beperking in de oppositie gaan en zoodoende een te sterken druk uiloefe- LRen op den linkervleugel van het Centrum, Ifiie volstrekt niet van harte meedoet aan de Reuwc combinatie. Maar enfin, Duitsch- Hndheeft vooreerst dan weer een regeering. ■Had China de sprong is wel heel wijd, tan Duilschland naar China, doch worden ■standen niet hoe langer hoe meer heel ■trekkelijk? ook maar een regeering; |_wat zou het dan sterk staan. Nu reeds ont- ^kkelt het verdeelde land een pressie paar buiten, die bewonderd worden moet. Het staat immers, al wel vast, dat het Chï- ■eesche nationalisme over de gansche linie al zegevieren. De leus China voor de Chi nezen is geen ijdele klank meer, zal bin- en afzienbaren tijd werkelijkheid zijn. i Uit hetgeen Engeland bereid is te doen, Blijkt zonneklaar, dat de Chineezen terug ave kunnen erlangen van grondgebied, hten, die de WesterSche mogendheden in en land onvereenigbaar zouden oordeel en et het nationale fatsoen etc. Alleen de ch van erkenning en volledige bescher- ing van eigendom en privaatbezit der bilenlanders, gelijk overal, het bolsjewis- ■sch Rusland dam uitgezonderd wordt vol- ■di? overeind gehouden. In Noord-China lal deze eisch wel weinig bezwaren onder- frarinden, doch hoe Kanton er tegenover staat, Rnder druk van uit Moskou? Dat zal nog na- iBer moeten blijken. Engeland zelf blijft er leer ongerust over, blijkbaar, want behalve groote vlootkrachten, zullen, ook een 14.000 man troepen naar Sjanghai worden gediri geerd. De eerste afdeelingen, uit Britsch- Indiê, zijn trouwens reeds gearriveerd. Deze Engelsche politiek vindt bitter wei nig waardeering. In Engeland zelf staat, La bour er pal tegenover en ook de liberalen zullen vermoedelijk het regeeringsstandpunt niet billijken. Amerika, vooral de politici als Senator Borah, aarzelen evenmin afkeuring uit te spreken en ook Japan gaat niet mee. Algemeen vraagt men. waarvoor zoo'n macht noodig is en of zulk wapenverloon niet provoceerend zal werken. En daarin ligt ongetwijfeld een kern van waarheid. Machtsvertoon wekt bij een nationalistisch getinte beweging als van zelf tegen-machts- vertoon. Dan een onvoorzichtigheid van een van beide zijden en de oorlog is er. Veel. zoo niet alleé, zal afhangen van Kanton, gelijk gezegd Hoe zal men daar reageeren op de, dat lijdt geen twijfel, zeer milde onderhandelingsvoorwaarden, door Engeland pas gesteld. Zal men daar tevre den zijn rpel het direct bereikbare? Afwach ten is de boodschap. Het nationalisme, dat in China zoo krach tig thans spreekt, schijnt de kloof tpsschen Noord en Zuid te verkleinen. Zoo de diverse persoonlijke ijdelheden, machtswellust en veroveringsdroomen den aanvoerders eens konden worden getemperd en phina een eenheid werd Welk een macht zou dat 'and van 400 millioen inwoners kunnen ontwik kelen. Een vereend China, dat zich ontwik kelt, geeft bijkans onbegrensde mogelijk heden Engelan'd. Amerika en Japan, de drie groote machten ,die elkaar in 't verre Oos ten bekampen, zij het nog vreedzaam, voe ren ieder een politiek voor zich. Wille» Ja pan en Amerika soms visschen in troebel water, door Engeland opgeworpen?- Het conflict in Amerika schijnt bezwo ren te worden. Mexico heeft zich voor arbi trage verklaard 'en ook in de Ver. Staten gaai de strooming in die richting. De Senaat heeft zich reeds in dezen zin uilgesproken. Hei gezond verstand schijnt te zullen zege vieren. De geruchten over bijlegging van den strijd in Nicaragua nemen in "verhou ding daarmee ook vasteren vorm aan. Van hel een komt het ander. RECLAME. 9950 (Van onzen bijzonderen correspondent). Het overlijden van prinses Charlotte van België of de ontknooping van het Mexicaansch avontnnr. Brussel, 25 Januari. De telegraaf heeft u het nieuws gebracht van het overlijden van prinses Charlotte, keizerin van Mexico, het vierde kind van Leopold I en koningin Marie-Louise van België, in het historisch kanteel van Bou- chout. te Meisse bij Brussel een van de schilderachtigste Brabantsche hoekjes op den leeftijd van bijna 87 jaar Met deze ge beurtenis wordt het laatste bedrijf gespeeld van het groot Mexicaanseh avontuur, dat in onzen modernen tijd van nuchter realisme en trnnen-ondergang schijnt als een nare ro mantische droom, een ver in het verleden liggende geschiedenis van den onbezonnen ridder uit het oude Europa, die uitging om een keizerrijk te veroveren voor zijn vrouw. Maar het heengaan van prinses Charlotte, „Keizerin van Mexico", herinnert er aan dat RECLAME. 7349 ZUIVEREN MOND EN KEEL - VOOR KOMEN DE KWAAL PRIJS 60 CTSf P» FLACON BIJ APOTHEKERS 6 DROGISTEN dosis durf- en wilskracht, wat hem \veinig berekend maakte voor de reusachtige taak, die hem werd opgelegd. Hij aarzelde, wou waarborgen en vroeg aan de Me&icaansche afvaardiging, dat het Mexicaansche volk zou stemmen over zijn keizerschap.... Men vertelt, dat, in afwachting van den uitslag van dit referendum, hij aan de in- tiemen uit zijn omgeving de hoop uitsprak, dat de uitslag „slecht" zou wezen De uit slag, die echter niet onpa'rtijdig was be komen. eisehte. dat Maximiliaan de kei zerskroon. waarvoor, sedert de eerste keizer van Mexico, Augustin Iturbide, die in 182-1 was doodgeschoten, niet veel liefhebbers meer waren, zou aanvaarden. Napoleon III Joonde hem verslagen van zijn vertegen woordigers in Mexico, die het voorstelden alsof heet het land voor het denkbeeld van het keizerschap gewonnen was en de repu- hlikeinsche Juarislen een partij vormden, die niet meer le vreezen was. Napoleon-111 beloofde ook zijn steun met de wapenen en toen het Maximiliaan ook bleek, dat zijn trotsche vrouw op den kei zerlijken droom haar toekomstig geluk scheon te bouwen, nam hij het aanbod aan. Op 10 April 1804 legde Maximilaan den eed af voor de Mexicaansche afvaardiging en op 14 April scheepte hij zich met zijn vrouw in aan boord van de „Novara", die hem eerst naar Rome bracht om den zegen van den Paus le ontvangen. Op 28 Mei 1861 meerde de „Novara" te Vera-Cruz en veer tien dagen later had onder groole geest drift de blijde intrede plaats van het keizer lijke echtpaar te Mexico-stad. De moeilijkheden bleven' niet uit en de idylle bleek ten shotte niet te zijn zooals de keizerin het optimistisch schreef aan koningin Marie-Amelie. Zij steunde, op 24-jarigen leeftijd, met al haar jonge krach ten, haar echtgenoot om de tegenstanders klein te krijgen. Hoe deze strijd is verloopen is bekend. Uit nota's van Maximiliaan zelf beeft men vernomen, welken toestand hij bij zijn aankomst in Mexico heeft gevonden „Nauwelijks het tiende gedeelte van het land is door onze troepen bezet.... De vijand bevindt zich op eenige uren van Mexico, in de bergen verscholenDe staatskas is totaal leeg Men heeft mr-t het vertrouwen van Napoleon gespeeld.... Ik ben als een blinde naar hier geleid De nederlaag bleef niet uit en deze werd niet alleen bevorderd door een feitelijken toestand, n.l. dat de meerderheid niet voor de heerschappij was gewonnen, maar ook door eigen fouten en door de verandering in de internationale verhouding, o m. het pinde van dén slaven-oorlog, wat de Noord-Ame- rfkannsche Unie in slaat stelde te eischen, dat Frankrijk zich uit Amerika terug trek ken zou. de oppositie tegen Napoleon III zelf, die bovendien moeilijkheden ondervond in zijn betrekkingen met Engeland. Maxi miliaan werd in den steek gelaten door wie hem tol het avontuur hadden gebracht. De Fransche troepen werden teruggeroe pen. het Belgisch legioen, dat reeds groote verliezen hnd geleden, deserteerde gedeel telijk naar Amerikaansche stalen.... Men dacht toen. dat Maximiliaan afstand znu doen van den troon. Maar "lit gebeurde niet Hij zou hem tot den laatslen snik ver dedigen, terwijl Charlotte naar Europe reis de om hulp te bekomen. De strijd van den keizer bracht geen overwinning. Het Bol- gisch legioen werd .op 25 Sept verlslagen. dootde bevolging verder overrompeld en uit geroeid. Maximiliaan trok zich terug te Quere- taro. de laatste stad. die hem trouw bleef, maar belegerd en, door het verraad van kolonel Lopez, die hiervoor 15.000 piasters ontving, veroverd. Hij werd met generaal Miramon Miguel en generaal Mejia gevan gen genomen en na een keizerschap, dal vier jaar had geduurd, met hen terecht gesteld. Het was voor hem hat einde. Maar dit is bekende geschiedenis. Ook de reis van Charlotte, die in haar pogingen om hulp te bekomen, niet slagen mocht. Toen zij in 1866 haar echtgenoot verliet, begon haar lijdensweg, 3e straf onver diend, naar men zegt voor de heersch- zuchtige ambitie, die in regeeren over on deren slechts bevrediging vinden kon. Zij zou haar man nooit meer terug zien en ging vernederingen tegemoet, die zij niet ver mocht te dragen. Zij. werd bij haar aan komst in Europa als genegeerd. Met wie in het ongeluk was wou men geen gemeen schap meer. In een huurkoets moest de kei zerin naar een doodgewoon hotel rijden, in plaats van met de keizerlijke koetsen naar de Tuilerieën te worden gevoerd. Drie dagen later werd eerst door het Fransche Hof een teeken van leven gegeven in den vorm van een uitnoodiging voor St. Cloud, vaar een bewogen onderhoud plaats had tussehen Napoleon III, keizerin Eugènie en keizerin Charlotte. In de koets die haar naar het paleis had gebracht, had deze laatste reeds een hevigen zenuwtoeval gehad. Maar om hulp te bekomen, beheerschte de ongeluk kige zich. Zij herinnerde Napoleon'aan zijn beloften, maar de Fransche keizer wees op de onverbiddelijke eischen van dc politiek en op de hoogere plichten jegens het eigen land. Toen verloor Charlotte alle bezinning, want het beteckende de instorting van alle verwachtingen, en in heftigen toorn riep zij uit, volgens het getuigenis van haar gezel schapsdame, gravin Manuela del Barrio, die, in een zijvertrek wachtende, alles hoorde: „Ik had ook niet moeten vergeten, wat ik hen en wat gij zijt!Ik had moe ten' bedenken, dat er bloed van de Bour bons in mijn aderen vloeit en dat ik mijn geslacht ni<?t mocht beleedigen door mij voor een Bonaparte te vernederen, mij met een avonturier in te laten". Bij het einde van het gesprek wisten de omstanders, dat men nog slechts een zinnelooze voor zich had. In de verdere oogenblikken van strijd om den troon van haar man werden de geestelijke vermogens van pe ongelukkige keizerin vermoedelijk volledig gekrenkt. Het drama in Mexico bleef haar geruimen lijd onbekend. In Zwitserland, waarheen zij zich begeven had, vond zij slechts schijn bare beterschap. Het doel. dat zij zich ge steld had, bleef haar bij: zij wou door den Paus on (vangen worden en begaf zich naar Rome. Het mocht haar inderdaad gelukken lot het Vaticaan door te dringen, maar zij weigerde de traditioneele voorschriften van kleeding. houding, enz. te volgen. Als zij bij den Paus werd toegelaten, gebruikte deze een kop chocolade. Plotseling doopte zij de vingers in den drank en likte zo met ver- Ginds, in dc om?evinf[. waarin zij op- "ide, kwamen allerlei menschen. vele ren, jonge als oude. De ouderen varen t opdringendste; wat vermocht zij er lenl Artiesten uit cabarets en de echte h£me gaven den toon aan. Vijf uur thee, intieme smulpartijtjes en nch-bowl met veel cognac pasten zich geld aan bij den dans onder gramophoon eleidinsr. die eerst tegen den morgen Tklonk. De tante, die zich het lot van de erlooze Liane had aangetrokken, deed allerlei voor haar opvoeding en maakte Daar gasten met veclzeggenden blik attent op de talenten van haar nichtje. Liane was Bper soepel in haar bewegingen, waarmee EU in gebarenspel wist te woekeren: zij be- t eveneens een zachte, boeiende slem. ge bakt voor het zeggen van verzen. Als zij haar kamer, temidden van het school er k. plotseling begon le declameeren. mo- l°?en van eigen vinding en die van dich- luisterde tante in vervoering achter de ur. Liane verzette zich. als zij dit voor de ten moest herhalen, totdat zij er zelf een 'rt van plezier in begon te scheppen. De Eeeren aaiden haar eens langs de wang. de ubrettes trokken haar op den schoot en sten haar onstuimig. Dergelijke en andere erheden stonden haar tegen, maar ook araan gewende zij zich en zij nam zuch- nd dp menschen. zooals ze waren. De menschelijke natuur deed intrêe in r voorstellingsvermogen, haar gevoel, aar zenuwen. Haar hart werd als een vat. rstens-toe vol van de eigenaardigheden, n het menschelijke crealuur. Eerst, in het rste oogenblik, trok hel zich terug, doch odra zij het begrepen had "pr»ndo het zich geheel. Aldus ondervond zij niet alleen met ie gasten, maar met «allen. Si-herpzinnig en ngevoelig gleed zij. tussehen hert door en Weeds opnieuw losten nieuwe gestalten uit »et leven en uil de boeken zich in haar op. les in ééne was zij: prinsps en straat- eid. elf en boekhoudster klooslernon, zone. boeremeid O. kwelling, o zalig heid. al deze te belichamen, in uit3rukking en gebaren zich die allen toe te eigenen. Dit alles was zeer vermoeiend, niet min der uitputtend dan de akelige, nachtelijke feestjes. Liane danste, declameerde, beeldde 'menschen uit. alleen slechts in vervoering, als door een demon gedragen. Daarop zonk zij doodelijk-vermoeid in een. droomloozen slaap. Het lachen, haar eigen lachen, had zij al lang verleerd. Een jong acteur van het letterkundig loo- neel was eens tegenwoordig, toen zij. door haar tante geprest, onder luid gejuich een scène uit Wedekind's „Muziek" ten beste gaf. Hij verzocht haar, hem toe te staan, hanr les te geven. De tante was verrukt over het voorstel, dat zij een „groot succes" «achtte. Lian* was verwonderd, wist echter niets er tegen in te brengen. Veel had hij'niet aan haar te verbeteren, hoogstens het spreekorgaan meer naar voren te laten komen, gang en houding over het tooneel te controleeren. kleine uiterlijk heden te corrigeeren. De verschillende dialogen-uit het klassiek en mpdern schouwburg-repertoire ging hij met haar door, niet als schoolmeester, maar als partner., in volle overgave met h«aar re- peteerend. „Kind. hoe kun je alles zoo?" riep hij eens. in bewondering, uit. Zij antwoordde verlegen: „Ach, jij geeft mij zooveel, als ik je vóór mij heb." „Niets kan ik je geven, ik kanalleen maar eruit halen wat reeds in je is." De rollen brachten beiden dicht naar el kaar toe. Tn de liefde-scènes legden zij zich heelemaal geen dwang op. Maar slechts in het vuur van het spel kwamen zij in gloed, in de vreemde gestalten Was hét werk af- geloopen. dan drukten zij elkander kame raadschappelijk de hand en bespraken het plan voor de volgende les. Hij was de eenige onder de mannen harer omgeving, dien zij achtte, voor wien zij zich niet naar beneden haalde. Thuis ontving haar de tante, die haar dag onledig hield met schouwburg-gebabbel, voorlezen van eigpn werk en raadgevingen over de kuDst van het grimeeren. Zij was om Liane's loopbaan niet minder bezorgd vat gebeurde, nog niet zoo ver af is en slechts door haar dood definitief het avon tuur wordt gesloten, hetwelk, met bloedver gieten begonnen, zoo tragisch is geëindigd PrinsesiCharlotte was, naar de getuigenis sen v«an wie haar heeft gekend, een schitte rend-mooie vrouw, een der mooiste vrou wen van haar kijd. Toen zij op 17-jarigen leeftijd op 25 Juli 1857 in het huwelijk trad met den 25-jarigen aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, zoon van aartshertog Franz Carl en een broeder van den keizer Franz Jozef, ook de toenmalige koning van Portugal. Pedro V, had naar haar hand gedongen wat aanleiding gaf tot groote feestelijkheden, waaraan het volk geest driftig schijnt te hebben deelgenomen. Toen zij. zeggen we, naar Weenen vertrok en voor het eerst den Weener Hofburg be trad, „ging er een gemompel van bewonde ring door de rijen van hovelingen". De nieuwe aartshertogin kon lachen, geestig babbelen, beminnelijk en vrouwelijk lief tallig zijn. Fierheid, trots, heersch- en eer zucht waren echter de kenschetsende trek ken van haar karakter en velen baarde hel bewondering, dat'deze vrouw de afstamme linge was van een Duitschen Coburger, een dochter van Leopold I. Zij geleek veel meer op haar moeder, die een dochter van I.ode- wijk Philippe, en nog veel meer, door haar Zuidersche schoonheid, op haar grootmoe der. koningin Amelie, een Napelsche prin ses en kleindochter van Maria-Theresia. Toen zij op 30 Juli 1857 met haar gemaal uit Brussel trok, naar haar nieuw vader land. heeft niemand gedacht, dat deze fier heid, wellicht nog verscherpt door het feit, dat hel moederschap haar door de natuur ontzegd was en haar steeds strak gehouden energie in daadwerkelijke bedrijvigheid vol doening zocht, de oorzaak worden zou van tragischen ondergang.- die niet lang uitblij ven zou. Het jonge echtpaar reisde veel en bezocht o.m. de Iberische landen. Noord- Afrika, Brazilië of wel verbleef aan de kust van de Adriatische Zee. op 6 K.M. van Triest, in het prachtige Gotische kasteel van Miramar. De wittebroodsweken waren de gelukkigste tijd van de prinses, die wellicht bestendig zou gebleven zijn, had de Mexicaansche kwestie zich niet gesteld, en Napoleon II. die van machtsuitbreiding droomde, zijn eerzucht kunnen in toornen De toestand in de nieuwe wereld was op dit oogenblik ingewikkeld. In de Vereenigde Staten woedde de burgeroorlog en in Mexico was er volslagen anarchie. Britsche, Spaansche en Fransche belangen kwamen in het gedrang en de onderscheiden staten stuurden troepen. Mnar in 1862 trokken Spanje en Groot-Brittannië hun manschap pen terug. Napoleon III bleef. Hij wou in Mexico den Kranschen invloed bevestigen, voorkomen, dat de Vereenigde Staten ook latijnsch Amerika onder hun invloed zou den krijgen. Zijn leger veroverde in Juni 1863, onder bevel van generaal Bazaine, Mexico-stad. Een voorloopige vergadering van conservatieven de liberale tegenstan ders onder leiding van Benitö Juarez wa door de Fransche bajonetten over de grens gedreven, had besloten, dat de nieuwe re- geeringsvorm een monarchie zou wezen en op bevel van Napoleon III werd de keizers kroon aangeboden* aan Maximiliaan van Oostenrijk. Hier werd de eerste stap gedaan die leidde naar het drama en hier ook dient de eerste verantwoordelijkheid gezocht waaromtrent de diplomatieke bronnen nog geen vast antwoord hebben gegeven. De avontuurlijke politiek van Napoleon III is er ni<?t vreemd aan, maar ook ander hoogge plaatste personen keizer Franz Jozef, Pius IX, Leopold I van België, de hertog van JJrabant schijnen den «aartshertog te hebben aangespoord het aanbod le aan vaarden. welke aansporing van beslissen- den aard is geweest, want de aartshertog zelf voelde persoonlijk niet veel voor de zaak, had trouwens slechts een matige dan om haar eigen. De loopbaan van een vrouw, aldus wa9 haar meening, grondvest zich vóór alles op h«aar lichamelijke ver schijning en den roep van onverwoestbare jeugd. Nooit te lang jong kon ze zijn; daar om gaf zij zich zelf nog uit voor een dertig jarige en prentte Liane in. dat zij minstens, totdat zij was waar ze wezen moest, veer tien jaar oud had te blijven. Liane, steeds op de vlucht voor haar, sloot zich den langsten tijd op in haar ka mer. verslond, in vurig begeeren naar ziels aandoeningen. de eene rol na de andere, het geheele repertoire der jeugdige karakter- speelster. Haar weinige vriendinnen kende zij al lang van buiten, de conflicten en ca lastrophen der bedenkelijke amourettes kende zij reeds van haar kinderjaren af; de rest was troosllooze eenzaamheid. Haar bleef niets anders over dan haar rollen. Na beëindiging van een harer lessen trad vanachter een kamerschut, ten huize van den leeraar. diens directeur te voorschijn, met vele verontschuldigingen Hij had hanr willen hooren. deed dit heimelijk om haar niet te storen in haar onbevangenheid. Nu bood hij haar. zonder veel woorden, een engagement aan. op het tractement van be ginnelinge. rnaar tevens met het vooruit zicht op het eerste plan werk te krijgen. Zij zou hierover gaarne vreugde gevoeld heb ben, ma.nr het kwam haar slechts als een stuk noodlot en van-zelf-sprekend voor. In de pers verschenen de gebruikelijke mededeel in gen-, met extra nadruk werd van haar jeugd gewag gemaakt; de tante jubelde In den aanvang van het nieuwe speelsei zoen debuteerde Liane in de hoofdrol van een kinderlijke exotische en verwekte op zien, in zoover dit bij de kunstzinnige be langstelling van een provinciestad moge lijk is. Nog tweemaal schoof de directeur haar snel na elkaar naar voreD: meteen waren de dagbladen van buiten-af op hun qui-vive Agenten schreven dringend* brieven, jour nalisten meldden zich bij de opkomende ster .om persoonlijke inlichtingen. TeekenaArs daagden op om haar beeld te schetsen. Toen de eerste caricatuu» van Liane in een be kend spotblad verscheer. wa9 zij „arrivée". Alles ging even glad, zelfs niet de minste wrijving. De jongo roem kwam tot haar als een galant cavalier. Hij maakte weinig in druk op haar. Te sterk geleek hij op de menschen uit het Salon der Tante; aan op dringerigheid deed hij voor hen njet onder, ook hij kwam, om zoo le zeggen, met gra- mophoon-begcleiding aangedanst.. Van de oneenigheden van het interne theater-gedoe bleef zij verschoond. Direc teur en spelleider vatten haar als een breek baar, klein bibelot rnet voorzichtige vingers aan. Om rollen behoefde zij niet te vechten, zooals dc collega's. Intrigues tegen haar hadden het doel gemist.' De terzijde-gescho- venen beschouwden haar als een bijzon derheid. die echter ter plaatse r\poit van langen duur kan zijn. Zij stond alleen, maar wenschte zich in deze omgeving niet anders. Alleen sloot zich bij haar aan een oudere figurante, uit een soort van beminnelijke afgunst en zie kelijke vereering. „De één behoeft nauwelijks zijn hand te verdraaien, of hij is er," vond de figurante met droevig-omlaaggetrokken mond; „den meeslen gelukt het hun heele leven niet. Waarom moet ik hier nu al meer dan tien jaren voor dienstmeisje en hofdame figu-- reeren en van jou maken ze direct zoo'n drukte! Is dat niet onbillijk eigenlijk een schandaal?" „Ik kan dat toch nie( helpeni" veront schuldigde Liane zich, bijna bedroefd. „Wees blij. jij hebt ten minste je trouwen tooneel leider Ik l\eb niemand op de we reld." „Onzin, meer durven, dat heb je noodig." „Neen. dank je. Degéne, in wien ik ver trouwen zou stellen, waaraan ik een hou vast zou hebben, moet nog geboren worden. Tot zoolang kunnen mij alle successen" ge stolen worden." 's Avonds had een directeur geluisterd naar een stuk. waarover haar extra lof was toegezwaaid. Deze tooneelkenner gold voor den aller-voomaamste. Het ensemble wist van zijn tegenwoordigheid af en bedierf veel door koortsachtige nervositeit. Na het 9lot der vooretelling werd Liane bij hem in T bureau geroepen. ,.U kunt direct mee naar Berlijn aanfmijn theaters komen en u ontvangt het vijf-dub bele van uw gage van hier, als u hier wordt vrijgelaten." Vragend, nauwelijks onderdanig-V^kend, zag ze tot haar huidigen machtige op. Deze zeide „Zooveel kunnen wij u niet betalen, dus gaat u maar! Ik heb het immers direct ge weten. toen ik den eersten keer naar u luis terde." Nu was ze hem toch dankbaar voor zijn tegemoetkomen. Want nu raakte zij ten minste bevrijd van de tante, van de punch bowl cavaliers en de gramophoon! Tegelijk echter speurde zij hoe de grond haar onder de voeten wegzonk en zij. omhooggetrokken door de onverbiddelijke gestalten, aan wie zij wa9 overgeleverd, huiverend omhoog- z\vcefde in de grenzenlooze, leege ruimte. De eerste repetities in het onwezenlijke huis van oude. beroemde traditie.... on wezenlijk zijzelve. dpor alle sterren nieuws gierig nederbuigend, welwillend gemon sterd! De eerste repetitiën onder een regie, van wier meesleepende kracht zij tot nu toe niet had durven droomen. Daar stond zij, ontdaan van de laatste restes eenor voormalige Liane, en leed als Imogen. Had Liane eigenlijk ooit bemind? Misschien dien eersten partner, die haar slechts als rol behandelde en di<», nadat hij zijn werk met haar geëindigd had. volko men over haar heen keek? Zij sprak: ,,lk arme hen een uit de mode geraakt gewaad. Omdat ik te rijk ben om in de kast te hangen Moet ik versneden, scheur mij mi in flarden!" „Goed zoo!" onderbrak haar de groote regisseur en verbeterde den partner, die baar de repliek gaf. Zij kwam er niet toe om blijde te zijn over dezen groot en. zij het ook spaarzaam toegemeten lof. Met stillen angst dacht zij reeds aan de laatste acte, waarin zij had te glimlachen. Het glimlachen viel Laar steods nog het moeilijkste 8

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9