VIRGINIA AGENDA. AMSTEROAMSGHE ANTHRACIET Mij. Leidsctie Begrafenis-Onderneming MUZIEK. BINNENLAND. „*t Staat niet stil bij mij om Chief Whip en dat ver- wondert mij niets! Ik zelf als vakman rook nooit anders en heb nog geen sigaret ontmoet die in alle opzichten zoo „af' is: Ook met kurk en Goud BUITENLAND. Zaterdag. Den Burcht: Uitvoering Leidsch Har moniegezelschap „De Post". Halfnegen ram. Stadszaal: Uilvoering mol bal „Brun- hilde". 8 uur. L"Union: Samenkomst Ned. Leger des Heil». 8 uur. Zondag. Stadszaal (groote zaal)Uitvoering R.- X. Gem. Zangver. „Pulchri Studio". 8 uur. Stadsevangelisatie (Morscbweg 59): Ra diodienst. Halfzes nam. Jeruël (Groene6teeg 16): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Vrije Evang. Gem. (Middelstegraeht 3) Samenkomsten des morgens en 'savonds te halfzeven. Volksgebouw: Concert mandoline-club „Krebusüipo". 8 uur. Haandag. In den vergulden Turk: Jaarl. alg. leden- verg. der 3-Octobervereenigmg. 8'It uur. ITJnion: Kapperswedstrijd. 8 uur. Leidsche Schouwburg: N.V. Ver. Rolt. Hofstadtooneel „De revue-girl". 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Residentie-orkest. 6 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Jan tot en met Zondag 30 Jan. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Telefoon 807. De geneeskundige dienst te Leiden wordt Zondag door alle huisartsen per soonlijk waargenomen. Te Oegstgee st wordt de Zondags dienst waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. RECLAME. Apotheek „De Vijzel". De Kempenaer- straat 4. Oegstgeost, Telef. 271, dag en nacht geopend. RECLAME. Hecpensinjjel 34/35 - Telef. 1523. Zornvnldifie «iedieiiin0 in elk opzicht. Verzegelde zakken. Iti-tti de bioscopen. Het programma in het Casino-theater vangt aan met hel gebruikelijke Journaal, dat om. de teraardebestelling van het stof felijk overschot van den op zoo noodlottige wijze te Leiden om het leven gekomen Am- slerdamsche rechercheur Kok in becid brengt. -Na een komische twee-achter „Een nare geschiedenis", opgenomen in Holly wood, wordt als ëorste hoofdfilm vertoond „Een moderne Hercules", een interessante sporffoman in 5 acten, waarin een jeugdig athleet de hooidrol vervult. Allerlei moei lijkheden weet hij door zijn geweldige li chaamskracht te overwinnen en de danz van zijn vader, die aanvankelijk de spor tieve aspiraties van zijn zoon met leedz oogen aanziet en als onnuttig kwalificeert, is het loon voor zijn krachtdadige bemidde- "xa de pauze draait de sensationecle film „Het gevaarlijke drietal" met in de hooidrol Lon Chaney. Zij. die dozen arlist reeds eerder in actie zagen, weten over welk een buitengewone mimiek hij'beschikt Zijn spel in „Het gevaarlijke drietal maakt op dezen regel geen uitzondering Aan spanning ontbreekt het evenmin, zoodat wij met een gerust hart onzen lezers kunnen aanbevelen deze rolprent te gaan zien, zij is een druk bezoek ruimschoots waard. Luxor-theater brengt de verfilming van Herman Heyennan's bekende werk „Droom koninkje", een verhaal voor groote kinderen zooals de schrijver het indertijd zelf beti telde. fs het noodig hier den inhoud uit voerig te vermelden? Wij mecnen dat het verhaal bij het meerendeel onzer lezers welbekend zal zijn en stippen daarom al leen nog maar even aan dat alles hier draait om Koertje, het vijfjarig manke zoontje van een electricien te Amsterdam, dat lichame lijk bij z'n vriendjes ten achter staat, maar zooais zoo vaak het geval is hen juist verre overtreft in intelligentie. De knaap is een droomer. die zich zelfs bij z'n spel laat meegaan naar het rijk der wonderen, waar heen hij dan ook herhaaldelijk z'n ouders meevoert. Er heerscht geluk in de kleine woning in Oud-Amsterdam, doch weldra komt helaas de tegenslag' werkeloosheid, verdachtmakingen, armoede, met als gevolg dat de familie verhuist naar Heerlen waar de Vader werk vindt in de mijnen Werk, en.... een spoedige dood hij een ontplof fing. Sleeds tragischer wordt dan het ge beuren als ook de moeder, aan de wan hoop ten prooi, door een val komt te ster ven. en Koertje, de niet begrijpende droo mer alleen achterbliift ver van „Vali en Moessie". die' hij niet missen kan De hoofdrol in dil levensdrama wordt op zeer goede wijze vertolkt door een iandge- nootje Henkie Klein die deze „greep" uit Heyerman's werk maakt tot een uitstekend filmproduct waarbij hij door Willem van der Veer. als den Vader, op onverbeterlijke wijze wordt bijgestaan Voor de pauz» wordt vertoond: „De farmer uit Teras" een aardig verhaal in zes acten De directie van hel Cfty-Theater brengt ook deze week hare bezoekers weer een bij zonder aantrekkelijk programma Na het geillustreerd Wereldnieuws, wordt als eer ste hoofdfilm voor de pauze vertoond „De man met'hel zwarte masker" sensationeels film in 6 aclnn met iD de hoofdrol Harry Careij Deze geschiedenis speelt zich af in de omstreken van hef dorpje Calitoro. dicht bij de Mexicaansche grens, welke streek langen tijd door een gemaskerden ruiter onveilig wordt gemaakt Sherif Alva rez en zijn mannen trachtten hem te van gen. doch telkens is hij hen te glad af. en slaagt er zelfs in. het geld dat door de dor pelingen bijeengebracht is. voor het stich ten van een nieuwe kerk te stelen, en den sherif te vermoorden. Tenslolfc weet een ze kere Phil, eerst in dienst bij den Sherif, doch ontslagen daar hij zich meer met zijn liefhebberijen onledig houdt, dan werkt voor zijn patroon. Na tallooze moeilijkheden en veel tegenwerking, den waren bandiet ontmaskeren om als belooning de aller liefste dochter van den Sherif Patty tot vtouw te krijgen. Na de pauze krijgen we het optreden van den hekenden en gevierden Parodist Harry Woodward die ons een half uur op voor treffelijke wijze bezighoudt. Reeds bij zijn eerste alleraardigste voordracht als „boe rendeern" oogstte hij veel succes. Het tweede nummer waarin hij optrad als „matroos van een onderzeeër" was niet minder aardig, terwijl wij mecnen dat zijn laatste nummer „Janneman m'n Suiker- moppie" wel het meest in den smaak viel. Het publiek was meer dan voldaan, wat bleek uit het warm en welverdiend ap plaus wat Woodward ten deel viel. Tenslotte als tweede hoofdfilm „Senor Tom" filmspel in 5 acten met in de hoofd rol Tom Mix en zijn wonderpaard Tony. Don Fernado, laalsle afstamming vou een oud geëerd geslacht heeft een dochter Mamuetita en een pleegzoon Juan, die het geld tracht meester te worden van den pleegvader. Tom de eenige zoon van de vroeggeslorven oudste dochter van Don Fernando, komt juist op tijd om het zaakje op te knappen. Na vele schietpartijen, en mef behulp van zijn trouw en verstandig paard slaagt hij er in Juan onschadelijk te maken en trouwt tenslotte met Manuelita. Ook deze film is keer interessant, terwijl de muzikale begeleiding goed ot haar recht kwam. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechten mej. II. M. Suyling; doctoraal examen Romaansehe taal- en letterkunde de heer G J. Brakkee (met lof)u,candidaats- examen klassieke letteren de heer K. S. J. M. de Vreeze: economisch candidaatsexa- men Indologie de heer M. Hins. Beroepen is bij de Ned. Hervormde Gemeente (vacature-prof. Plooy) ds. A. D. Meetor, te Loosduinen. Door B. en W. is besloten de proef met de verkorting van de door de stenogra fen gemaakte analytische verslagen van den gemeenteraad vanaf 1 Januari 1927 voorloopig te slaken. Door den heer Groeneveld werd In de laatste raadszitting er over geklaagd eerstens over hel laat verschijnen van de officieeie raadsverslagen en in de tweede plaals over de al te korte besnoeiing waardoor den zin van het eigenlijk gesprokene soms moeilijk was le onderkennen. Bij den inspecleur der directe belas tingen 2de afdeeling in de inspectie Leiden is een bedrag van I 203 65 gestort wegens te weinig betaalde rijksinkomstenbelasling over het belastingjaar 1922/1923. Men deelt ons van den Geneeskundigen Dienst mede dat het aantal griepgevallen in deze gemeente sterk aan het afnemen is, zoodat men kan zeggen dat de epidemie hier geweken is. De Stadsevangelisatie „Jeruêl", Mid delstegracht, heeft met algemeene stemmen besloten, zich officieel te vormen lot een Vrije Evangelische Gemeenschap, op den zelfden reglemenlairen grondslag als de Vrije Evangelische Gemeenten in andere plaatsen van ons vaderland en wel overeen komstig het te Rotterdam geldende regle ment, Tot bestuur der gemeente werden alle leden herkozen, die in de jaren dat de corpo ratie op de Middelstegracht werkzaam is, zitting haddendeze hebben allen hunne De- noeming aangenomen. In de verdeeling der bestuursfuncties is wel eenige wijziging ge komen. Thans zijn er twee penningmeesters, een voor den Evangeliearbeid, n.l. de heer G. S. Bogaards en voor kindervoeding en ver pleging, welke arbeid den naam slichting „Jeruël" blijft behouden, de heer W. Moe- nen, Oude-Rijn 11 f; als'secretaris fungeert de heer van der Ploeg: waarnemend voorzit ter de heer van der Berg; de overige bestuur- deren zijn de heeren: A. Kruit, van der Hoe ven en van der Horst (voorzitter). Daar de bovenleiding op het station alhier, tot 20 meter op den Rijnsburgerweg voortdurend onder stroom (spanning) slaat, heeft de 'Directie der Ned. Spoorwegen bij speciale dienstorder het Leidsche personeel opmerkzaam gemaakt dat aanraken der dra den nu levensgevaarlijk is. Bij de firma G. Naeff le Den Haag is in stevig cartonnen omslag in druk ver schenen de inaugurale rede over „De physisch-chemische gesteldheid der kol- lolde eiwitten en haar beteekenis voor het organisme" door prof dr. H. G. Bungenberg de Jong uitgesproken ter gelegenheid van de aanvaarding van het hoogleeraarsambt aan de Universiteit alhier. Gisteravond omstreeks 8 uur is op de lijn van de Noord-Zuid-l-Iollandsche Tram weg Maatschappij even over den overweg op den Rijnsburgerweg alhier bij het ran geeren een tramwagen ontspoord, die onge- veef een meter naast de rails kwam te staan Met dommekrachten gelukte het na ongeveer een half uur den wagen weer 'n de trambaan te krijgen Hel tramverkeer naar Oegstgeest Katwijk en Noordwijk, als mede de verbinding met Den Haag mei de H T M. sfond gedurende dien tijd ge heel stil. Toen gistel-middag de winkelbediende J. S. uit de Paradijssteeg kwam fietsen en de Haarlemmerstraat wilde oprijden, werd hij aangereden door een bestelauto, bestuurd door J. C. de J. uit Oude-Wetering, waar door hel rijwiel werd gegrepen en totaal vernield. De jongen bekwam geen letsel; den autobestuurder heeft geen schuld. Wij verwijzen naar de publicaties be treffende inschrijving voor de Openb. lagere scholen en Bewaarscholen. Gistermiddag is in de Spoorliaven aan den Haagweg een schip, beladen met kolen (brandstoffen) gezonken. Daar hel schip aan den kant ligt, is het 'niet hinderlijk voor de scheepvaart. Door den heer W. Oudshoorn is bij de aanbesleding van de uifbreiding van de fa briek van „De Landbouw" niet ingeschre ven voor f 41.136 doch voor f 40.126. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 8BI LEIDEN 4'- 30 ABONNEMENTSCONCERT Dr. DE KOOS. Capet-kwartet Hel verschijnsel, dat een specifiek Fransch strijkkwartet-ensemble tot de eerste Beet- hovenvertoJkers van den tegenwoordigen tijd behoort, zou opmerkelijk zijn. als Beet- hovon naar de gewone maat gemeten zou mogen worden. Dan zou men moeten zog gen: muziek van een geboren Rijnlander, van Nederduitsche afkomst, ademt Ie zeer Germaanschen geest dan dal de Gallische esprit haar zou kunnen verstaan of ook maar benaderen. Maar Beethoven, zoowel de mensch in zijn denkwijze ds de kunste naar in zijn scheppingen, gaat boven de grenzen van zijn geboorteland uit Hij heeft iels van Goethe, maar ook van Rousseau en ook van Shakespeare. Gelijk Beethoven "de gansche menscjiheid zoo na aan 't hart lag, zoo behoort zijn geestelijke nalatenschap aan ieder, die zich een wijle kan bevrijden van het verengende begrip der nationaliteit. Zoo gezien, zullen de beste Franscfïen en de beste Duitschers, die immers hot men schel ijke gemeen hebben, in verheffenden wedijver streven naar het groolmensehe- lijke om waardig don meester te dienen. Tot die beste Franschen behooren Lucien Capel en de zijnen, die in hun sublieme Ceelhovenvertolking even goed van anderen landaard zouden kunnen zijn. Hoor het Capetkwartet en het zal U duidelijk worden wat het zoo ongeveer zeggen wil, als men Beelhovens muziek universeel noemt. Dan hoort ge. dat Beelhovens geest nooit in dienst heeft gestaan van een vorstelijken begunstiger, gelijk met Haydn het geval was, noch dat hij. als Mozart, gedwongen werd le produceeren om in 't leven te kun nen blijven. Beethoven's muziek is in vrij heid ge.ioren: ze is het produet van den zich vrij en onafhankelijk voelenden geest. Elk zweem van amusementskunst is haar vreemd. Er zijn oogenblikken bij Beethoven (in no. 3 van het proeram'ma. op 95 hiiv.) dat de geest zich in die mate onmiddellijk manifesteerd, dat men zich nauwelijks be wust is loc.h slechts muziek te hooren. Beel hovens kunst raakt 's menschen diepste innerlijk. Ze is, muzikaal, hel hoogst be reikbare. Het Capetkwartet is het ideaal wel zeer nabij gekomen. In ongeëvenaarde beheer- sching van de veel omvallende techniek van het kwartetspel kan het viertal zich, naar de intenties van zijn leider den pri marius Capet. onbekommerd overgeven aan den zin, aan de diere gedachle van het werk, die in waarheid het spel der voortref felijke kunstenaars heheerscht. Do hooge opvatting van hun taak als Beethoven- spelers, dat i3: met zelfnegatie den grooten meester te doen spreken, heeft den avond gemaakt tol een blijvende genieting. We zullen hun reproductie der drie kwartetien (op. 18 no. 1. op. 74 en op. 95) nog lang dankbaar gedenken. De goed bezette zaal heeft de kunstenaars warm gehuldigd; aan 't eind een ovatie gelijk. Eonigszins ongewoon, de spreker zelf wees er al op. was het om aan dezen avond een inleidend woord van dr. R. Mengelberg (e doen voorafgaan. De spreker schetste in korte trekken de beteekenis van Beethoven in de geschiedenis der muziek: hoe met B. de nieuwe tijd wordt ingeluid: hoe door hem de muziek haar onafhankelijke positie in de concertzaal, losgemaakt van kerk dienst en van het tooneel. heeft verkregen: hoe. met name de instrumentale muziek aan B. alles te danken heeft: om ten slotte in een korler beschouwing te treden van het karakter van Beelhovens composities in de drie ontwikkelingsperioden, die men pleegt te onderscheiden. De spreker werd met aandacht aangehoord en hem viel dankbaar applaus ten deel. HET „EIGEN GEBOUW" VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. Bezwaren tegen het plan-Ftgee. Het'„Weekblad voor Bloembollencultuur" meldt: De voorzitter hoeft op 22 Januari hel na volgend schrijven ontvangen van het be stuur der afdeeling Hillegom: „De afdeeling Hillegom verzoekt het Hoofdbestuur de besturen der afdeelingen In gezamenlijke vergadering bijeen te roe pen zooals dit reeds eenmaal heeft plaats gehad, destijds voor het plan ..Spaar en Hout", Ier bespreking en verduidelijking „Plan-Figee". Gaarne a^u de afdeeling Hillegom zien, dat alle afdeelingen inzage kregen van hel rapport der deskundigen, daar met de tot op heden verstrekte gegevens hel zeer moei lijk is zich in te denken, dat van deze machinefabriek een waardige en bruikbare RECLAME. Chief Whip op ieders lipf v tf ARDATH LONDON zetel van Bloembollencultuur te maken Is, ook in verband met de geraamde honderd duizend gulden (voor verbouwing)." Hoogachtend: Namens het Bestuur der afd. Hillegom: (w.g.) J. R. N. J. BIJL v. DUIVENBODE. De voorzitter heeft op dit schrijven op 25 Januari het navolgend antwoord verzonden: „Naar- aanleiding van uw schrijven van 22 dezer heb ik het genoegen u mede te deelen, dat nog deze week aan de afdee lingen zal worden toegezonden een speci ficatie van de begrooting, opgemaakt door den heer S P. Rijnierse. aannemer te Over- vcen, voor de verbouwing van de gebouwen der Haarl. Machinefabriek v.h. Gebrs. Figee voor zoover die voor de eventueele vesti ging der Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur aldaar bestemd zijn. Deze speci ficatie zal ook in het orgaan worden opge nomen. Het komt mij voor dat deze speci ficatie met de uitvoerige toelichting van den beschrijvingsbrief ook in verband met de bezichtiging van de gebouwen, de afdee lingen ruimschoots in staat stelt om zich een oordeel te vormen omtrent de aanhan gige plannen. Daarom schijnt mij een bijeenroeping van vertegenwoordigers der afdeelingen vóór de algemeene vergadering overbodig, vooral omdat dezen tijdens de bezichtiging reeds in de gelegenheid zijn geweest, alle gewenschte inlichtingen in te winnen." Hoogachtend, (w.g.) ERNST II. KRELAGE, Voorz. der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur. mariniers naar indifi. Op verzoek van de Indische Regeering vertrekt in Februari een contingent mari niers naar Ned.-Indië ter versterking van de daar aanwezige macht. vereeniging voor volkenbond en vrede. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede hield te 's-Gravenhage een buitenge wone algemeene vergadering ter voorziening in een vijftal vacatures in het hoofdbestuur, ontstaan door overlijden of tusschenlijdsch aftreden. "Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen mevrouw H. van BiemaHijmans en mevr. C. A. Kluyver te 's-Gravenhage en de heeren prof. mr. J. H. Carpentier Altmg, mr. J. Limburg en prof. mr. M. W. F. Treub, allen te 's-Gravenhage. In de onmiddellijk, daarna gehouden ver gadering van het hooldbestuur der vereeni ging werd tot president in de vacature, ont slaan door het overlijden van wijlen mr. H. C. Dresseihuya, benoemd mr. J. Limburg. Tot ondervoorzitter werd benoemd mr van Rijckevorsel te 's-Gravenhage, terwijl tot leden van het dagelijksch bestuur nevens do als zoodanig reeds zitting hebbende leden werden gekozen mej. L. L. A. van Eeghen te Amsterdam, mevrouw C. A. Kluyver en de heeren mr. V. H. Rutgers le 's-Graven hage en Jan Schilthuis te Rotterdam. In de door den w.n. voorzitter, mr. A. van Rijckevorsel geleide ledenvergadering, was door dezen de nagedachtenis van wijlen den heer Dresseihuya herdacht. Op den voor grond werd gesteld, het vele. dat de heer Dresselhuys voot de vredesbeweging in hel algemeen en voor de Vereeniging roor Vol kenbond en Vrede in het bijzonder heeft ge daan. Geschetst werden de nimmer falende energie, de onvermoeidheid .die de over leden president ook in deze functies aan den dag dag legde. Aan het einde der vergadering werden door den heer Elink Schuurman do gebeurte nissen in China ter sprake gebracht. Bij Kon. besluit is op verzoek eenJ ontslagen met dank jhr. mr. G C. v. Wei'!* als lid en voorzitter van den Pensioenrui- In den ouderdom van 88 jaar is te M Haag overleden de heer J. F. C. Roelaic oud-directeur der posterijen. De overledil was ridder in de orde van Oranje-Nasstl Met de a.s. zomerdienstregeling tl Ned. spoorwegen, zal het buurtverkeer vsï belangrijk worden uitgebreid en op klól trajecten de prijzen worden verlaagd. DE ALGEMEENE TOESTAND, Uit den Volkenbwt De raad van beheer van het mternaw naai arbeidsbureau uit den Votkenbotij heeft een Duitsoh verzoek om de DuiteéJ taal, zooal niet als derde officieeie tuil dan toch als voorkeurtaaj aan te nemr. zoowel voor vertalingen als voor de fc thentieke erkenning van offioieeie teksta en redevoeringen, naar de commissie vw het huishoudelijk reglement verwerc Spanje, Italië en Polen eischten onmiddi lijk hetzelfde voorrecht voor hun taaL I Verder is besloten, het verwachte dek/ c-ver deu achturendap uit te stellen, tow het rapport van de speciale commissiiV ingekomen. DUITSCHLAND. Het kabinet Marx is gevorml- Huiszoeking bij een rechbó organisatie. Gisteren is door de a.s. regeeringspartSjl tot het laatst toe nog over diverse portelw I les getwist. Ten slotte schijnt men hel c-'l geworden te zijn over volgend kabinet: Rijkskanselier en minister voor het zelte gebied: dr. Marx, centrum; Buitenlandsche Zaken: dr. Stresemaöl Duitsche Volkspartij; Binnenlandsche Zaken en vice-kanselif Hergt, Duitsch-nationaal; Financiën: dr. Koehler, centrum; Economie: dr. Curtius, Duitsche Volb| partij Arbeid: dr. Brauns, centrum; Justitie: Graef (Thüringen), Duifpch-ns tionaal; Rijksweerbaarheid: dr. Gessier; Posterijen: Stingl, Beiersche VolkspaA Verkeer: dr. Koch (Dusseldorp), Duitsch nationaal; Volksvoeding en landbouw: Schie Duitsch-nationaal. Deze lijst wordt als definitief beschouw. Rijkskanselier dr. Marx zal deze li' t middellijk doorleggen aan den Rijkspres- dent, die de eindbeslissing nemen moet Gessier heeft reeds als lid der demoerf sche partij ontslag genomen. Het staat nog niet volstrekt vast, dat i» nister Sting] de portefeuille van posferijrt weer aanvaarden zal. daar zijn gezow; heidsfoestand niet bevredigend is; voor be geval dat hij zou weigeren, zal in zijn p'*aa staatssecretaris Schaetal (Müncbenl den, die eveneens tot de Beiersche volt»' partij behoort. De politieke politie te Berlijn ginï verrassing tot huiszoekingen over bi) voornaamste leden van de rechtsradicaje ganisatie „Weerwolf" en nam daarbij n gens de „Vosrisrhe Ztg." behalve heel bezwarend materiaal ook een machines weer in beslag. Tien leden werden nver»^ bracht naar de politieke afdeeling van^

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2