GELOKONINGEN. gemengd nieuws. binnenland. feuilleton. No. 20510 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 24 Januari Tweede Blad Anno 1927 ■g KWATTA5 DatsKmTIA TUCHT-UNIE. Te Amsterdam is onder leiding van dr. P. H. Ritter Jr. uit Utrecht een buitengewone algemeene vergadering van de Tucht-Unie gehouden. In de plaats van den afgetreden algemeen- voorzitter dr. C. Easton, is als zoodanig ge kozen de heer A. R. Ophorst te Amsterdam. Op voorstel van den voorzitter werd bij ac clamatie besloten den afgetreden algemeen secretaris den heer J. M. van Hoogstraten te Baarn tot eerelid te benoemen. Deze gaf een overzicht van het ontstaan en het werk der Tucht-Unie. Nadat spr. ten slotte had medegedeeld dat hij gaarne het redacteurschap van het or gaan van de Tucht-Unie zal blijven waar nemen, werd ter vervanging van den aftre denden secretaris gekozen kapitein P. II. Hamelberg uit Utrecht In de middagvergadering heeft mevr. W. Wynands Francken-Dyserinck een inleiding gehouden over het onderwerp: „Wat kan het gezin doen in den strijd tegen de tuch teloosheid van de jeugd?" CONFLICT BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN TE WIERINGEN. Bij de Zuiderzeewerken te Wieringen is een staking uitgebroken, die een 50 man om vat. De maatschappij tot uitvoering van de Zuiderzeewerken lost langs het nieuwe ka naal bij den Anna Paulowna-polder een 1000 kubieke meter zand. Verschillende ploegen arbeiders, daarmede belast, losten hel zand f 0:50 per kubieke meter. Ten gevolge van de zeer zware omstandigheden waaronder hier gewerkt moet worden, kunnen zij geen hooger daggeld maken dan ongeveer f 2. Het hoogste daggeld dat door een ploeg is ge haald bedroeg f 3.65. Door de arbeiders is hierop een arbeidsloon geëischt van f0.75 per kubieke meter, hetgeen door de werk gevers is geweigerd. Onderhandelingen met de directie zijn nog gaande. Zaterdagmorgen vroeg kwam eon aak met puin aan, welke gelost moest worden. De schipper nam toen zelf een ploeg arbeiders aan, die voor f 0.75 per kubieke meter het puin gelost hebben. De werkgevers hebben reeds 60 cents geboden, "hetgeen gewei gerd is. („Tel."). STAKING UITGESTELD. Door het bestuur der Twentsch-Gelder- sche f abrikan ten vere&niging is een schrijven gericht aan het hoofdbestuur van den mo dernen textielarbeidersbond „De Eendracht" om de te Winterswijk voor heden aange kondigde staking 14 dagen op te schorten. De reeds in werking zijnde loonsverlagingen zullen dien tijd dan worden ingetrokken en het reeds verminderde loon worden bijbe taald. Op advies van het hoofdbestuur van „De Eendracht" is op een vergadering met het personeel der fabriek besloten dit advies te aanvaarden. Wordt in deze a.s. 14 dagen geen overeenstemming verkregen, over de de verschillende eischen, dan treedt auto matisch heden over 14 dagen de staking in. Naar wij voorts nog vernemen, is deze wending in liet conflict vooral toe te schrijven aan de omstandigheid, dat noch de moderne bond van textielarbeiders, noch de fabrikantenvereenigmg in deze loonsver laging waren gekend. COMMISSIE SOCIALE R.-K. HOOGESCHOOL. Naar de „Volkskr." verneemt, zal het bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond binnenkort installeeren een commissie, welke zal rapporteeren over „de stichting eener Katholieke Sociale Hoogeschool voor arbeiders". Is het blad wèl ingelicht., dan hebben zich bereid verklaard in deze commissie zitting te nemen de heeren: prof. P. Aal- berse, Den Haag; Henri Hermans. Den Haag; B. Ilinterding. Amsterdam; Alb. v. de Meys, Utrecht; P. J. S. Serrarens, Rijsen- burg, en dr. M. Verhoeven, Tilburg. Door.liet gerechtshof te 's-Hertogen- bosch is, ter vervulling eener vacature van raadsheer in dat college, de volgende alpha- betische lijst van aanbeveling opgemaakt: mT. J. B. W. Baron v. Hugenpolh, advocaat en procureur te 's-Herfogenbosch en raads heer-plaatsvervanger in het gerechtshof al daar; jhr. mr. E. A E. van Meeuwen, vice- president der arrondissements-rechtbank te *s-Hertogenbosch; jhr. mr. C. O. M. van Nis pen, president der arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch. UIT NED. OOST-INDIë. VONNIS WEGENS MOORD. BATAVIA 22 Jan. (Aneta). De daders van den roofmoord op den employé van de Ba- taafsehe Petroleum-Maatsehappij den heer Nikkels, die tijdens een geldtransport in het Palembangsche werd doodgeschoten, wer den veroordeeld één tot vijftien jaar en twee tot levenslange gevangenisstraf. IN EEN AUTO GESTIKT. Vrijdagavond, toen de chauffeur II. van den mineraalfabrikant S. uit den Haag met een vrachtauto naar Zegwaart reed, had liet 14-jarig broertje van H. in de overdekte laadruimte van den auto plaats genomen. Bij aankomst te Zegwaart bleek het knaapje geheel bedwelmd door gassen, van olie- en benzine-dampen, welke zich door de kieren van den bodem van den auto in de laad ruimte hadden ontwikkeld. Pogingen, om de levensgeesten op te wekken, mochten niet meer baten. DE MOORD TE DEN HAAG. Volgens „de Ct." staat de ontsluiering van den geheimzinnigen roofmoord aan het Bezuidenhout er niet zoo wanhopig voor, als men aanvankelijk dacht. Uit de reconstructie van den moord, de positie van het slachtoffer in de keuken waarbij niets in de onmiddellijke nabijheid wees op wanorde, welke ten gevolge van hel binnendringen van onbekenden zou kunnen zijn ontstaan alsmede uit aanwijzingen, die alsnog op het politiebureau zijn binnenge komen, kan thans met vrij groote zekerheid worden afgeleid, dat de dader van den moord moet worden gezocht onder de be kenden der familie Wilk. De politie had voorts vernomen, dat een zeker persoon een waardevolle verklaring zou kunnen verstrekken omtrent den ver dachte van den moord. Deze hoofdgetuige \s, echter naar Amsterdam «vertrokken, waar heen een Ilaagsch inspecteur van politie eveneens afreisde om te trachten hein op te sporen. Aan zijn getuigenis wordt door de politie de grootste waarde gehecht. Hij kan mededeelingen doen, waardoor naar alle waarschijnlijkheid zal komen vast te slaan, wie de dader is. De politie heeft de gedachte losgelaten als zou de dader gezocht moeten worden onder bedelaars of inbrekers, die in de om geving van het Bezuidenhout plegen rond le zwerven. Wellicht dal men spoedig voor groote ver rassingen komt te staan. Aan de politie te Amsterdam is opsporing, aanhouding en voorgeleide gevraagd van een drietal onbe kende mannen. De opgegeven signalemen ten zijn als volgt: Nummer 1. Leeftijd ongeveer 30 jaar. lengte ongeveer 1 meter 70, wit mager ge laat, scherpe neus. geen snor of baard en in 't algemeen een ongunstig uiterlijk. Hij draagt een geruite'pet, een donkere overjas ^en geen boord. Nummer 2. Leeftijd 30 a 35 jaar, lengte ongeveer 1 meter 73. gewoon postuur, bleek gelaat, donker haar. Hij draagt een donkere overjas en een zwarten slappen hoed. Nummer 3. Heeft een flinke zwarte snor. Draagt een gestreepte broek, donkere over jas en slappen hoed. De politie le VGravenhage meent dat ter men aanwezig zijn om deze personen aan een verhoor te onderwerpen. Zaterdagnacht, omstreeks kwart voor vier, werd op den Gedempten Burgwal, te den Haag de 20-jarige schoenmaker F. W. van L., een Duitscher van afkomst, zwaaiende met een schoenmakersmes aangetroffen, ter wijl hii riep: „Ik heb den moord op het Be zuidenhout niet gedaan." De man. die niet normaal scheen te zijn. werd overgebracht naar het polilie-buroau aan de Prinseslraat. waar bleek, dat hij in een volkslogement had gelogeerd, waaruit hij midden in den nacht was weggegaan met de mededeeling. dat hij het er niet kon uithouden. Hij is naar 't ziekenhuis overgebracht voor een onderzoek naar zijn geestvermogens. EEN GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Zaterdagnacht is, naar de „Voorw." meldt, een goederentrein welke om 1 uur 24 te Feijeuoord binnen moest komen, bij het binnenloopen gederailleerd. Do loco motief is, aldus het blad, tot de buffers in den grond gezakt. Tien goederenwagens zijn ontspoord, waarvan één in de -loot terecht kwam. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De schade is groot. INBRAKEN. Zaterdagavond hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot de tweede-hand?zaak van den heer K., aan de Hoefkade te Den Haag. L'e inbrekers zijn door een poort, naast htt pand gelegen, in een brandgang gekomen. Vermoedelijk zullen zij dus van een valschen sleutel gebruik gemaakt hebben. Uit deze brandgang zijn zij, na over een heining geklommen te zijn, in den tuin achter de zaak gekomen. Hier hebben zij eerst een vensterruit vernield. De ruit bestond uit glas en lood. Verschillende stukjes glas heboen zrj stukgeslagen en het lood er uitgebroken tot zij een gat kregen, waar zij doorheen konden kruipen. Vervolgens zijn zij de achterkamer doorgegaan naar den winkel. In de étalage stond een kast met verschil lende laden, waarin goud, brillonten, zil veren munten en zilverwerk. Deze kast heb ben zij uit de étalage gehaald en haar naar de achterkamer gebracht Op hun ge mak hebben zjj de bovenste Laden leeggehaald waarin het goud en de brillanten warei. De onderste lade, waarin zilverwerk en zil veren munten, hebben zij onaangeroerd ge laten. De waarde van het gestolene bedraagt meer dan f1500. Lte politie heeft een onderzoek ingesteld. Er zijn veel vingerafdrukken. LOTERIJ-KWESTIES. Eenige maanden geleden werd le Rotter dam tegen de z.g. Express Bank te Schie dam, welke zich bezig hield met de uit gifte van premienummer-combinatiecoupons, waardoor men, door de nummers van ver schillende coupons op te tellen, prijzen kon winnen, procesverbaal opgemaakt. Na onderzoek is thans de zaak naar de openbare terechtzitting verwezen. Hangende dit onderzoek ontstonden plot seling verschillende banken met een der gelijk systeem o.a. de Rekencentrale, de Internationale Handel Mij. „Mercurius", de Internationale Mij. „Voorwaarts". Laalstge- genoemde maatschappij was het grootst van opzet: er werden drie landhuizen in uitzicht gesteld, en voorts een collectie auto's, motor rijwielen enz., in totaal een waarde van ruim f200.000. De loten van de Rekencen trale kosten een kwartje, 'die van de ..Mer curius" twee kwartjes en van de „Voor waarts" drie stuivers per stuk. De politie had tot nog toe geen aanleiding gevonden, tegen deze zaken op te treden doch thans is dil door de Justitie gelast. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen de direc teuren; de coupons en het verdere materiaal zijn in beslag genomen. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat door de directie van de Express Bank tegen de directies der genoemde drie maatschap pijen een aanklacht is ingediend, wegens overtreding van het auteursrecht, daar deze directie van meening is, dat genoemde maat schappijen niet het recht hebben haar svsleem te volgen. EEN AUTO OP EEN SCHUIT. Gisteravond kwam de heer K. met zijn auto de Wijnhaven te Rotterdam afrijden. Behalve genoemde heer zaten in deze auto nog vijf passagiers. Vermoedelijk ten gevolge van den mist heeft de bestuurder te laat de bocht van den weg gezien; Inphata van den Wolfshoek op te rijden, reed hij de Leuvenhaven in. De vrij groote wagen kwam, wonder ho ven woöJer, terecht op een langs den wal liggende motorboot. Naast dit vaartuig !ag nog een lichter, geladen met turf en deze stuitte de auto in den val. Omwonenden hoorden een hevigen slag Z. K. H. DE PRINS. E. K. H. de Prins is, vergezeld van zijn edjudantrkapitein ter zee, Jhr. von MSbleo, voor korten tijd van 's-Gravenhage naar het butenland vertrokken. HET „EIGEN GEBOUW" VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. Hoe men in Hillegom over het plan Figee denkt. Men schrijft ons uit Hillegom: De bloembollenstreek is weer eens in beroering gebracht door het nieuwe voor- stel van het hoofdbestuur der Algem. Ver- eeuiging voor Bloembollencultuur iu zake de leurs. doo. het terrein der oude machi nefabriek Figee daarvoor aan te bevelen, liet terrein aan de Leidschevaart te Haar lem heeft dit op alle andere vroeger afge stemde terreinen voor, dat het vrij gun- tetig is gelegen. Verder blijft er naar de meening van de bloembollenhandelaar, en kweekers, die wij er over spraken, niet veel aantrekkelijks over. De gebouwen zijn oud, althans gebruikt en als machinefa briek ruw, vettig, zwart en smerig. Het hoofdbestuur heeft een uitgaaf be cijferd van f312.000. Dat is veel, maar naar de meening van bloemisten komt het da werkelijkheid lang niet nabij. Men gaat uit van de veronderstelling, dat veel afgebroken en nieuw opgebouwd moet wor- den en dan verwacht men een uitgaaf die Eet half millioen nadert .Zoo'n eigen ge bouw is niet te financieren. De kopstuk ken van het vak in het centrum der streek blijven voor hun eigen voorstel, het plan Hillegom. dat ook op dc agenda voor de algemeenr vergadering staat, maar dat door het hoofdbestuur vroeger en ook nu weer op den achtergrond is geschoven, ter wijl het weet dat vele leden tegen Haar lem. en voor Hillegom zijn als zetel en centraal gebouw van dc bloembollencul tuur. Dit ontstemt, maar nog meer ontstemde dat het hoofdbestuur tot het plaatsen van obligaties voor het terrein Figee te Haar lem is overgegaan lang vóór de algemeene [vergadering, die op 7 Februari a.s. gehou den wordt. Alzoo zonder besluit en zon der machtiging van een ledenvergadering. De leden in den Zuid (de bloembollenstreek ten zuiden van Haarlem) zien in die hou ding van het hoofdbestuur een opzettelijk terugdringen van het Hillegomsche plan. Zij svenschen hun centraalgebouw in het midden van den handel en van de cultuur, en zij meenen dat het centrale gebouw op een schitterend mooi gelegen, door de ge meente Hillegom aangeboden terrein, veel cti veel goedkooper zal worden, dan de oude machinefabriek te Haarlem. Die ge bouwen zijn en blijven oud, ook al worden er 'eenige tonnen gouds aan restauratie besteed. De uitbreiding van de Streek-telefoon met Hillegom, Lisse en Sassenheim als centrum, welke uitbreiding eerstdaags in werki ng zal treden, heeft weer eens be we- fcenl dat Haarlem net op de grens van het toéntrum ligt. Overveen en Haarlem als meest noordelijk gelegen plaatsen konden het kamen niet verder brengen dan 21 aan sluitingen op dit streeknet voor de bloem bollenstreek. Dit is de meening van verschillende vak- menschen, wien wij om hun oordeel vroe gen; Straks zullen de afdeelingen verga deren en hun houding bepalen ten opzichte van Haarlem of Hillegom. HET NEDERL.-BELGISCH VERDRAG. Onder zeer groote belangstelling van de zijde der studenten heeft Zaterdag ten over scan van notaris C. Onnen te Utrecht de telling plaats gehad van de ingekomen ant woorden van studenten aan onze universi teit» en hoogescholen, op het verzoek van hetpnde vorige jaar op aanstichting van «enige Amsterdamsche studenten in het leven geroepen nationaal studentencomité om zich uit te spreken over het Neder- ïandschBelgisch verdrag. Van de 4502 in gekomen antwoorden waren 69 blanco uit gebracht, 187 voor het verdrag en 4216 er tegen. Geautoriseerde rerlaling naar hel En-elscb ran E. PHILIPS OPPEN HEIM. door K M. D. SPIES—VAN DER LINDEN. ■l?" ''e' kaar uit zonder iets te vra- vin k'I ?n no* z'en- dat Vine de hoek if-M f ^eiD omsloeg. Zij volgde hem adem- 6tond zij stil en hield een voorbij rijdende taxi aan. -L,'' "^ton Mansions." zei ze tegen den kunt,,eUr' alsjeblieft zoo hard als je rt/J? ree^ er liep snel de vestibule SU j-6n glD° *n lift- De Portier kwam haastig op haar toe. allerlei menschen geweest, juf rouw, die om uw adres gevraagd hebben, u- u we?Segaan bent," deelde hij mee. ;,ik zal het achter laten bij mijn vertrek.' telde zij haastig B^ij stapte uit op de vijfde verdieping en onder te aarzelen liep zij recht door naar H.™rs van Norris Vine. Zij was zoo L s dood. Na dat laatste bezoek van ïaar huiverde zij er voor terug er binnen gaan Nochtans haalde zij een sleutel uit P ar zak, draaide het slot om, trad binnen •n merkte, zooals zij verondersteld had, dat tAeu i eers' was- Zi) koek rond naar een «cnuilplaals. aanvankelijk vergeefs. dien lijd deed zij haar best om alles ■l haar geest te bannen, behalve twee be langrijke feiten. Norris Vine zou hier ko men en het stuk bij zich hebben! Het was haar laatste kans. Indien zij dezen keer niet slaagde, bleef haar niets over dan wan hoop! Rechts van de buitendeur was een kleine kleerkast. Het was de eenige plek in de twee kamers waar eenige mogelijk heid bestond zich te verbergen en Virginia ging er met kloppend hart in en trok de deur achter zich toe. Nauwelijks was zij daar. of zij hoorde 't geluid van een sleutel in het slot. Zij kromp ineen en hield den adem in. toen hij voorbij ging. Norris Vine ging de zitkamer binnen. Zij hoorde hem zijn hoed en jas uittrekken en die neer gooien. zij hoorde hem een stoel bij de tafel schrijven. Hij begon dus zijn telegram te schrijven. HOOFDSTUK XX. Tooverij. Heel zachtjes duwde Virginia de deur open. een, twee. drie duim. Zij kon nu Vine aan de tafel zien zitten met verscheidene vellen papier voor zich en een boek. dat een code scheen te zijn, en waarvan hij de bladen nadenkend omsloeg. Haar oogen waren strak gevestigd op de rol papier links van hem. Zij twijfelde niet, of dat was het stuk.^ dat gestolen was. het stuk waar zij, om 't te veroveren, die heele wanhopige onderneming voor begonnen was. Het ge zicht ervan, zelfs op dien afstand, greep haar aan. Het eene plan na het andere vloog haar door 't ho^fd Er hingen over jassen in de kast. Zou zij op haar teenen er uit kunnen komen, hem er zoo een over het hoofd gooien pn met het papier ont snappen voor hij haar tegen zou kunnen houden? Maar als zij niet ook den tijd had hem op te sluiten, welke kans zou zij dan hebben om 't huis uit te komen? Zij keek naar hem, terwijl hij schreef zonder over dreven haast, maar nu en dan het code boek naa9t zich raadplegend. Als hij maar eens opstond en voor een oogenblik naar zijn slaapkamer ging, dan kon zij misschien haar slag slaan. Zij kon haar hart onder haar kleedje voelen bonzen. Elke zenuw van haar was gespannen. En toen, opeens, gebeurde er iets. Er ontsnapte bijna een kreet aan haar lippen, bijna had zij een onwillekeurige beweging gemaakt, want zij ontdekte op eens, dat zij niet de eenige was. die Norris Vine bespiedde. Heel zacht was een man, zonder jas en op sokken, uit de slaapkamer geslopen, waar hij verborgen was geweest en keek nu door de kier van de half-ge- opende kamerdeur. Virginia voelde, hoe de nagels van haar vingers in 't vleesch dron gen. Daar stond zij. verslagen, met stokken- den adem. Als bij ingeving gevoelde zij, dat haar de kaarten uit de hand werden ge nomen, dat zij getuige zou worden van handelingen, die sneller en juister zouden voltrokken worden dan wanneer zij er de bewerkster van geweest was. Norris Vine was verdiept in zijn werk. Zij zag hem dieper en dieper over de tafel buigen en zij hoorde zijn pen sneller over het papier gaan. Zijn geheele aandacht was op zijn arbeid gevestigd. Zij zag den man, die achter de deur loerde, aldoor meer naar voren komen. Zij kende hem niet, maar zij kon zien. dat hij een alhleet was aan zijn breede schouders, aan zijn lange armen en aan zijn veerkrachtige houding, die hem, terwijl hij daar stond te loeren, op een tijger deed lijken, gereed voor den sprong. Wat zijn voornemen was. daar kon zij geen denkbeeld van vormen. Het bloed klopte haar in de aderen als nooit te voren. Haar adem kwam scherp en snel en zij moest met alle macht de snikken terug houden, die van opgewondenheid in haar borst opwelden. Wat was hij van plan te doen. die man, die daar hurkte en zich staalde als voor een groote krachtsinspan ning? Weldra zou zij het weten. Hij sloop tot de uiterste grens, waar de deur hem nog beschutting bood. Zij zag hem zijn hoofd een weinig naar links wen den en zijn blik zich vestigen op een be paalde plek aan den muur. Toen keek hij weer naar den man. die zal te schrijven, alsof hij den afstand tusschen hen mat, alsof hij precies berekenen wilde, hoe de beweging genomen moest worden, die hij van plan was uit te voeren. Toen, terwijl zij vol spanning toekeek, kwam opeens de ontknooping. Den man spande zijn spieren, gereed om te springen. Zij zag hem zijn sprong nemen, hij raakte iels met de hand aan en de kamer was in duisternis gehuld. Zij hoorde hem door de kamer op de tafel tocsin-lien en zij hoorde den doffen kreet van Norris Vine, die opsprong om dezen onbekenden aanvaller tegemoet te paan Zij wist maar al le goed in de duisternis welken kant de strijd op zou gaan. Norri9 Vine, tenger, een vijand van beweging, zonder spieren, onvoorbereid, had niet de minste kans tegenover egn aanval als deze. Virginia's gedachten werkten snel in die korte oogenblikken. Zij hoorde het hijgen van de twee mannen, terwijl zij in eikaars omarming heen en weer zwaaiden en zij aarzelde geen oogenblik. Op haar teenen en RECLAME. JAVA. REEPEN Slechts één merk kan't beste zyn' 6449 en onmiddellijk daarop hulpgeroep. Zij snel den naar buiten en konden de inzittenden uit hun benarde positie redden. Enkelen hunner hadden lichte kwetsuren. GESTRAND OP DEN RAZENDEN BOL. Van de Texelsche visschersschuiten T X 15 en TX 95. die Woensdagavond op den Razenden Bol strandden, is Donderdag de eerste vlot gebracht en in de haven te Oudeschild binnengebracht. Het scheepjj was weinig gehavend en kon met pompen boven water worden gehouden. Ook de tweede tracht men af te brengen. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN STOOMTRAM. De autobus van den dienst WinkelAlk maar is bij den overweg bij Winkel in botsing met de stoomtram SchagenWog- num gekomen. De auto is geheel vernield'. De chauffeur kwam er vrij goed a*» doch eon in de auto zittende dame werd ernstig gewond. HET EINDE VAN EEN SMOKKELSCHIP. Niet in het minst zal men op een zomer- schen dag van het jaar 1S96, toen op de scheepswerf van de Bath Iron Works te Bath in Michigan (Ver. Staten) met vlag en wimpel in top een voor dien tjjd reeds groot stoomjacht van brjna 500 bruto ton van de helling gleed, gedacht hebben, dat dit door allen bewonderde scheepje in 1926 een roemloos einde zou krijgen op de in den winter zoo gevaarlijke Nederlandse he kust. Na eerst een reeks van jaren als stoom jacht tot genoegen van den eigenaar te hebben gekruist, werd het schip naar Frank rijk verkocht en verbouwd tot vrachtvaar der. De toenmalige eigenaar verkocht heti later weer aan een reederij te St. Brieux, die het den naam Perdreau gaf. Door de kleine afmetingen kon het schip weliswaar geen groote ladingen vervoeren, maar was zeer geschikt vrachten over te brengen naar havens, die door haar grootte of diepte voor andere schepen niet of zeer moeilijk bereikbaar waren. Het schip bleek ook nog vcor andere doeleinden geschikt, zooals later gebleken is. In de stormachtige Octobermaand van het afgeloopen jaar moesten de sleepbootsn cn de reddingsbooten van Nieuwediep uitstoo- meij om hulp te bieden aan een in de Haaksgronden gestrand schip, dat nu hulp seinde. Het gelukte met heel veel moeite en beleid de geheele bemanning te redden, die, na aankomst in veilige haven, mede deelde, dat haar schip, Perdreau genaamd, van Frankrijk met steenkolen en briketeen onderweg was. Omdat de kans cp berging var het schip toch al gering was en mea de kosten voor het ophalen en binnenbren gen van een lading kolen niet wilde maken, beschouwde men het schip eenvoudig als een verloren voorwerp, dat het getal der op de Razende Bol vergane schepen met één ver meerderde. De bemanning reisde dus zonder schip naar Frankrijk terug om te vertellen, dat zij niet in Leningrad maar in Nieuwediep was afgemonsterd. Eenige dagen later was men ten zeerste verwonderd op de Texelsche kust eenige kisten met cognac te vinden, die zonder twjjfel uit het wrak van dit verongelukte scheepje moesten afkomstig zijn. Men ging nu aan de mededeelingeti der der geredden twijfelen en bedenken, dat (Ie lading wel een anders kon zijn dan aange geven was. Indien er werkelijk alcohol in het schip was, zou de berging nog wel eens de moeite waard kunnen zijn. Een dui- met al de gratie en lichtheid, die haar eigen waren, dank zij haar veerkracht en haar jeugd, liep zij de kamer door met snelle, onhoorbare slappen en greep de rol papier, die op de tafel lag. Even zacht als zij ge komen was, ging zij weg. Met zware hijgen van de twee mannen, de half gesmoorde kreten, waarmee Vine hulp van buiten trachtte in te roepen, verdoofden geheel 't zachte gerucht van haar stappen op het vloerkleed. Zij kwam en ging als een droom en toen de man. in wiens armen Vine op stuk van zaken maar een kind was, zijn slachtoffer ten slotte bij zijn kraag over de vloer sleur de en hel electrische licht opdraaide, was de tafel, wa.ar hij zijn blik op vestigde, leeg. Hij liet Vine zwaar op den grond vallen pn stond daar aan den grond genageld, sta rende naar de plek, waar hij nog een oogen blik tevoren de rol papier gezien had. Hij uitte een schorre vloek en Norris Vine nog bij kennis, hoewel half gesmoord ging op den grond overeind zitten en staarde ook, geheel verbijsterd, naar de leege tafel. De papieren waren weg. Er was geen rpoor van over. Er was geen spoor van iemand anders in het vertrek Er was niets, dal rr op duidde, dat temand binnen was gpkomm of weggegaan. De man, die gedacht had de overwinning behaald te hebben, stond daar met zijn handen aan zijn hoofd; het wa? iemand zonder verbeeldingskracht, maar plotseling duizelde het hem en werd hij door een griezelige angst overvalten. Norri9 Vine scharrelde overeind en wist. zich aan alles vasthoudend, hel buffet te bereiken, waar een karaf brandewijn stond. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5