No. 2051O MAANDAG 24 JANUARI Anno 1927 EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN SO Cts. per regel Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Adrertenliên. uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 50 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven j0 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per 3 maanden 2 35 per week f 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2.35 -f- portokosten. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen P. HERFST JZN. t De dood eischt in de laatste dagen vele offers van onze gemeente. Thans vervullen ■wij weder den droeven plicht onzen lezers mede te deelen dat de heer P. Herfst Jzn oudste firmant van de firma Herfst en He.- der, fabriek van vernissen, verfwaren enz.4 een bloeiende industrie waarop Leiden trotsch mag zijn in den afgeloopen nacht is heengegaan. Hij werd in 1853 te Waddings veen geboren, vestigde zich echter reeds als jongeman in Leiden en aan hem is hel in de eerste plaats te danken dat de bekende Leidsche firma Herfst en- Helder tot de hoogte is opgevoerd, als waarvan wij in 1925 toen de zaak 50 jaar bestond hebben kunnen getuigen. De heer Herfst heeft naast zijn bekendheid als.goed zakenman, ook de achting van zijn mcfeburgers welen te verwerven door zijn eenvoud en vriendelijkheid en bovenal door zijn nobel karakter waarvan allen zullen getuigen die in ecnigerlei opzicht met hem jn aanraking kwamen. Hij was een van die stillen in den lande, van wie een kracht ten goede uitgaat in den kring waarin zij leven. Zoo zal in Leiden ook dc naam van wijlen P. Herfst nog vele jaren na ziin dood worden jMÉoemd. HET BLOEMENFEEST DER NED. HANDELSREIZIGERSVEREENIGING. Een in alle opzichten geslaagd feest. Stelt u zich voor de groote Stadszaal. neen, denkt u deze liever geheel weg en waant u verplaatst in een bloementuin, een lusthof zóó weelderig met bloemen getooid, dat gij meent op het schoonste plekje der aarde te zijn aangeland. Overal waarheen gij; het oog wendt, ontwaart ge bloemen: zachtrose rozen naast lila lathyrus, waar over een fluweelachtige gloed schijnt te lig gen. Zeldzaam lieflijk steekt het frissche groen der klimopranken hiertegen af. Voor en achter u. aan uw linker- zoowel als aan uw rechterzijde, ja zelfs boven uw hoofd "lachen de zonnige gezichtjes van Flora's kinderen u legen met hun vriendelijksten glimlach en hoog, heel hoog boven u prijkt de maan aan den hemel en zendt haar mat glanzend licht over dit schoone tafreel. Rozengeur en maneschijneen combi natie, welke tot een welhaast spreekwoor delijke uitdrukking is geworden voor al wat mooi en lieflijk is. m Heb iïebt ge u thans voldoende in deze idylle S ingeleefd? Zoo ja, dan verzoeken wij u be- 'lleefd ons thans te willen volgen naar Het /je bloemenfeest, dal Zaterdagavond de afdee- ling Leiden van de Nederlandsche Handels- reizigersvereeniging ten bate van haar Vrij- j willig Ondersteuningsfonds had georgani- j seerd, doch alvorens ons derwaarts te be- geven, moeten wij u nog even verzoeken uw verwachtingen niet itl te hoog te span- I opdat ge niet de risico loopt, afgaande tden roem van het Winterfeest in l^et vo- P jaar, u straks teleurgesteld te gevoelen, '*nne?r blijkt dat uw veronderstelling, dat Winterfeest niet ie overtreffen zou zijn, inflerdaad bewaarheid is. Bieden wij thans het feestgebouw binnen; peen, ik verzeker het u: wij bevinden ons y bier in de Stadsgehoorzaal en niet op- een bloemententoonstelling, maar waarom blijft ge. staan en zegt ge. niets.ah, ik zie het overweldigd door zóóveel schoon- /liieid. Is het niet verrukkelijk al die bloe menweelde? Beschouw nu eens aandachtig één enkele roos van dichtbij, neem deze, welke zoo juist uit haar groen omhulsel ge barsten lijkt te zijn of gene, die in vollen bloei prijkt. Ge zoudt het op een afstand niet willen gelooven, dat het „slechts" 4 Hulstbloemen zijn van papier vervaardigd. J*oe sierlijk zijn die bloembladen gebogen, het is waarlijk of de makers Moeder Natuur ~^de loef hebben willen afsteken. Ieder exem- jaar is een kunstwerk op zich zelf en zoo lin er liefst vijftienduizend!! Begrijpt ge Jirj* "Ken wil, hoeveel moeite, hoeveel «jd, hoeveel geduld het gekost heeft om het zoover te brengen. Wij, die zulks wèl we en, meenen dan ook in de eerste plaats tot VGrsieringscommissie, bestaande uit jpevr. A. W. van HaarlemStrengers en de "eeren C. L. Korenhoff en L. Burggraaf een woord van warme hulde te moeten richten voor den buitengewonen arbeid, dien zij zij zjch getroost heeft. En wij zijn er zeker rvan *e fPreken uit naam van allen, die dit ffeest bijwoonden, wanneer wij zeggen, dat ^an dit drietal het leeuwenaandeel van het ucces van dezen avond toekomt. In het .bijzonder dient mevr. Van Haarlem ge- loemd, die zich hoofdzakelijk met den bloe- aen-aanmaak belastte! Was het ontwerp reeds geniaal, de uit kering ervan getuigde van een bijzonderen •maak en groote artisticiteit. Daarnaast illen wij echter noemen de feestcommis- ie, bestaande uit de heeren F. van Haar- [lem, C. van Vloodorp en J. Roodenburg; ant de aankleeding van de zaal moge ner saldo een zeer belangrijk onderdeel van het geheel uitmaken, er zijn nog' zoo talloos eel andere zaken, welke een degelijke voorbereiding absoluut eischen, wil het werk met succes bekroond worden. En van deze taak heeft de feestcommissie voor noemd zich op uitnemende wijze gekweten. De leiding van het bal was evenals het vorig jaar opgedragen aan den heer H. J. van Leeuwen Jr., hetgeen dus zeggen wil, dat alles als „op rolletjes" ging. Wanneer wij tenslotte nog iets willen vertellen over den avond zelf. dan zijn wij er van te voren reeds van overtuigd, dat wij daarin zeer onvolledig zullen zijn. Het is nu eenmaal niet wel doenlijk een derge- lijken stroom van indrukken onmiddellijk te verwerken en in een geregeld verslag weer te geven, terwijl bovendien de plaats ruimte een factor is, waarmede wij reke ning dienen te houden. De belangstelling zoowel van de zijde der toeschouwers als der deelnemers was enorm. Op de ba Icons was iedere stool be zet en zelfs in de vestibule hadden velen nog een plaatsje gevonden; bet aantal aan vragen overtrof vele malen dat der beschik bare plaatsen. Tn de zaal heersehte even eens een gezellige drukte: naar schatting bewogen zich circa vierhonderd gecostu- meerden over den dansvloer. Over het alge meen was er van de costumes zeer veel werk gemankt,zoodat de jury, welke ge vormd werd door mej. Rijninks uit Den Haag en dc heeren Kloet uit Haarlem. Ver hoog uit Rotterdam en Rijks en van Rijnber gen uit Den Haag een bijzonder lastige taak te vervullen had. Nochtans volbracht zij deze op een wijze, boven onzen lof verhe ven. De uilslag was, dat prijzen werden toegekend aan: Mooiste groep: 1. Gevolg rozen- kavalier, fruitmand. Origineelste groep: 1. Drie bloemenpoljes. mand met wijn; 2. drie Pierrettes, fruitmand. Geestigste groep: 1. Vier Ja panners. fruitmand; 2. vier bloemen tuiltjes, 2 flesschen wijn. Mooiste paar: 1. Sigarenbandjes, bak met bloemen. Origineelste paar: 1. Snippers en Co., waterstek Geestigste paar: 1. geleider met beer. kist sigaren -f- 2 doozen postpapier; 2. Amerikanen, doos bonbons. Mooiste dame: 1. Bergerelte. vapo- risnteur; 2. klaproos, poederdoos. Origineelste dame: 1. Pier rette, tinnen vaas; 2. idem, doos met zeep. Geestigstedame- 1. Bokbicr- dame, dameslaschje; 2. Leidsche Zwem school, doos met zeep. Mooiste heer: 1. Valentino, porte feuille; 2. Mephislo, doos sigaretten. Origineelste heer: 1. Tik-iak- too, sigarettenkoker; 2. Leidsche Mout, doos sigarettén. Geestigste heer: 1. 7-mnandsch kindje, boorden- en manchettendoos: 2. Charleston-maniak, tabakspijp. Te ruim halftien had de intocht plaats van den Rozenkavclier met groot gevolg, door de muziek ingehaald met de ..Einzug der G&ster" uit „Tannhaüsor". Hel schouw spel leverde een prachtigen aanblik op, waarvan hel costuumhuis Erato. dat de cos- tuums ontwierp en leverde alle eer had. Even later deed ook de Rozenkoningin in een draagstoel gezeten, haar „joyéüse en- trée" omstuwd door tal van edel vrouwen, voorgesteld door leden van de damesgym- nastiekvereeniging „Nieuw-Brunhilde", uit gedost in sierlijke, zelfvervaardigde cos- tuumpjes. Na een ommegang door de zaal zette het hooge echtpaar zich op den opge- richten troon, terwijl het gevolg zich rondom den zelel schaarde. Te hunner eere werd opgevoerd het ..Ballet des Fleurs ontwerp van den heer IT. J. van Leeuwen, dat evenals bij de eerste opvoering voor de Volksbijeenkomsten ook nu veel succes oogstte. Hierna werd de versieringscommissie ge huldigd; de afdeelingsvoorzitter, de heer J, Roodenburg. bracht in eenige welgekozen woorden den dank der vereeniging over en bood een fraaie bloemenmand aan, waarna de heer Van der Linden eveneens woorden van dank en warme waardeering sprak en aan mevr. van Haarlem een manicure-doos en aan de heeren Korenhoff en Burggraaf! een zilveren potlood overhandigde, waaraan de heer Geytenbeek als persoonlijke atten tie een eenige uren te voren genomen foto van de versierde zaal toevoegde. De heer Korenhoff richtte zich nog tot den heer Van Haarlem, voorzitter der feest commissie, dankte hem voor de prettige samenwerking en den verleenden steun en bood hem onder luide bijvalsbetuigingen een krans aan. Het behoeft wel geen betoog, dat de feest vreugde tot diep in den nacht duurde, zoo dat de ochtendschemering reeds gloorde toen eindelijk de muziek zweeg. Het bloemenfeest der Ned. Handelsreizi- gersvereeniging zal bij velen nog lang in de meest aangename herinnering blijven voort leven. UITVOERING VAN HET HARMONIEORKEST „T. A D." Het was Zaterdagavond reeds de 31ste maal dat het in Leiden zoo goed bekend staande Harmonie Orkest ,.T. en D." een uit voering gaf. De „Graanbeurs" waarin deze uitvoering werd gegeven, was geheel met belangstellenden gevuld. Van de directie waren aanwezig, de heeren II. TI. Tieleman, II. B. Tieleman Jz. en N. TL Dros Jr., ver schillende leden van het kantoorpersoneel en een aanlal donateurs en donatrice's. Waar deze uitvoering tegelijk als een feest avond was bedoeld had men zich verzekerd van de medewerking van het trio Van der Woerd, terwijl een Jaszband was geënga geerd, om in de rustpoozen de aanwezigen op hare wijze eenig muzikaal genot ie ver schaffen. De voorzitler, de heer Daniël Cornel, opende te halfnegen de bijeenkomst met een hartefijk welkomstwoord in het bijzonder zich richtend tol de aanwezige directeuren, hel kantoorpersoneel en de heeren cn da mes donateurs en donatrices. Mij dankte de beschcrmheeren voor de in 1926 weder genoten steun, waardoor het be stuur in staal werd gesteld om door aan schaffing van instrumenten en muziek hel korps op peil te brengen. Ook de dirigent had daartoe, door zijn kalme en waardige leiding, bijgedragen. Hij bracht ook hem daarvcnr dank. eveneens aan de leden zelf, die steeds op de oefeningavonden op het appèl zijn. Tenslotte sprak hij den wensch uit dal ook deze avond mocht slagen en dal alle aanwezigen van een genoeglijken feest avond zullen genieten. Na deze zeer toegejuichte toespraak werd het muzikaal programma geopend met een in opgewekten maat gespeelde marsch van A. Doring. getiteld: ..Distantgreeting", waar uit al dadelijk bleek, hoe goed dirigent en korps elkaar verslaan Achtereenvolgens werden nog gegeven: Ouverture „Pittores- que" van F. Scheenenberg, „Le Réve" van den heer dirigent zelf, waarvan in 't bijzon der moet worden vermeld de pistonsolo van den heer 11. W. Jagel. waarna nog volgden: „Concert Valse Confidence" van F. Fran cois, Grande Fantasie „Osveta" van M. Kes- scls en Marche „Lorraine" van L. Ganne. We kunnen moeilijk zeggen welk van de zes nummers ons het best is bevallen: zij wer den alle zuiver én met gevoel gespeeld. De aanwezigen wisten het goede spel te waardeeren, wal zij mol een telkens her haald applaus loonden. Een enkele maal was het applaus zoo overweldigend dat hot gespeelde nummer moest worden herhaald. Dc Harmonie „T. en D." heeft Zaterdag avond weer een welgeslaagde uilvqering aan de vele^muziekavonden kunnen toevoegen, waarmede wij haar feliciteeren. Na de pauze heeft het trio Van der Woerd met een vijftal aardige tooneelstukjes en voordrachten met zang, die goed werden ge speeld. en waarmede cosluums en grimee ring in overeenstemming was, de aanwezi gen kostelijk vermaakt. Het zal wel niet de laalsle maal zijn dal „T. en D." bij haar uilvoeringen medewer king komt vragen van dit gezelschap, dat zich daaTop dan zeker geen enkel oogen'olik zal hebben te beraden maar onmiddellijk ,,ja" zal zeggen. Onder leiding van den heer Nico van Wijk volgde nog een opgewekt bal. MANNEN-ZANGVEREENIGING „KUNST NA ARBEID". Van muziek naar zang is eei* geleidelijke overgang en het is dit vooral wanneer het zoonïs hiermede werklieden organisaties geldt. De bekende Zangvereeniging „Kunst na Arbeid" wordt in hoofdzaak ook gevormd door mannen, die den zang beoefenen na een moeizaam volbrachte dagtaak en heeft eveneens een langen staat van dienst ach ter zich. Zaterdagavond kwam zij bijeen in de concertzaal „L'Union" aan cle Sleenstraat die ook geheel gevuld was op den achter grond van het tooneel prijkte in een kleu- Tig transparant de naam der vereeniging met het jaar der opriqfcting, benevens een opwekking om als lid of kunstlievend lid toe te 1 reden. De avond werd ingezet met het „Vaandel lied" der vereeniging, dat met groote op gewektheid werd gezongen, terwijl het vaandel zelf in de zaal voor het podium stond. Daarna hield de voorzitter, de heer Jac. de Groot de openingsrede. Hij heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, voor al ook de donateurs en donatri ces, die door hun bijdragen het bestaan der vereeniging. mogelijk maken, waarom hij tot de vergaderende en over hun hoofden heen tot de Leidsche burgerij zich richtte met het verzoek de vereeniging met hun do nateurschap te steunen. Het deed hem leed dat de eere-voorzitter en ouden dirigent, de heer Ph. Rank A.J.zn., die jaren lang den Zang heeft geleid en waaraan „Kunst na Arbeid" veel verplicht is vanavond wegens ongesteldheid van zijne vrouw verhinderd is tegenwoordig te zijn. Na zijn heengaan als directeur, heefl de vereeniging eenigen tijd gesukkeld, met het optreden als dirigent van den heer W. Hoogzaad uit Zoeterwoude, is er weer nieuwe bezieling in het koor geva ren. Spr. gelooft dat het bestuur in hem de rechte man op de rechte plaats heeft ge vonden en onder applaus dankte hïj den heer Hoogzaad, die bij zijn drukken werk kring als gemeente-ontvanger, den tijd weet te vinden om zijn muzikaal talent aan „Kunst na Arbeid" te geven: Hij beval ten slotte de verschillende attracties in de pau ze te houden tot stijving van de ka9 met warmte aan. Daarna werden eenige mooie liederen voor mannenkoor ten geboore ge bracht, die met stille aandacht werden be luisterd. Wij gelooven ook dat K. na K. weer op den goeden weg is. Na de pauze, waarin men zich vermaakte njet touwtrekken, spijkerslaan enz. om aar dige prijzen trad het tooneelgezelschap on der leiding van den heer W. F. van Klave ren, waarvan de leden voor 't grootste deel uit de Zangvereeniging werden gerecruteerd met een aardig programma op. Het pakkend tooneel-spel „Kerstnacht" werd met gevoel gespeeld en maakte een diepen indruk op de aanwezigen, die het met spanning volgden. Daarop werd gege ven ..Arme Rijken" een vroolijk spel in één bedrijf, waarmede een meer opgewekten geest in de zaal de overhand kreeg en waar bij hartelijk gelachen werd. Ook hier werd de avond met een bal be sloten waarbij de dansleeraar Planlfeber de leiding had. TOONEELWEDSTRIJD LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. In l'Union, in de Steensiraat, had gister avond, wederom voor een. vrijwel geheel ge vulde zaal, de derde wedstrijdavond plaats van den door de Leidsche Dilcttanlenclub uitgeschreven tooneelwedslrijd. Het waren drie Ilaagsche vereenigingen, die nu optra den in eerlijken kamp. Luctor et Emergo gaf het drama van de bekende schrijfster Felicie Jehu „Haar laatste dag". Dan volgde de Tooneelver. Oud-Haagsche Brandweer met eon tooneclsludie van S. Falkland (Heyermans) „Het Kind" en tenslobe de vereen. Hooger zij ons Doel mei hel blijspel van J. B. Schuil „Chaine Anglaise". Met volle aandacht zijn de drie een- acters gevolgd en hel applaus deed telkens wel zien, dat het gebodene op prijs werd ge- sMd. Dc alhier lot arls bevorderde semi-arts F. W. J. Croughs is bestemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij het leger hier te lande. Het schilderwerk der Chr. Geref. Kerk aan de Steenschuur alhier, is door den aannemer opgedragen aan de Leidsche Coöp. Schildersassociatie. Zaterdagavond werd de 16-jarige bakkersleerling II. G. M. D„ uit Zoeter woude, terwijl hij op den Hooge-Rijndijk fietste, plotseling onwel, tengevolge waar van hij kwam te vallen en een ernstige hersenschudding bekwam. In bewusteloozen toestand werd hij per rijwielbrancard naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht, waar zich' zijn toestand ernstig liet inzien. Gis termorgen kwam hij weer bij kennis; zijn toestand is momenteel bevredigend. Gistermorgen ontstond een begin van brand in den kelder van het café van den heer N. aan den Nieuwe-Rijn, doordat eenige goederen begonnen te smeulen en een dikke rood verwekten. Met eenige emmers water werd het vuur gebluscht. Gistermorgen is vermoedelijk tenge volge van een explosie een sleenen schoor steen van het perceel Breeslraat 77 geVal- len en gedeeltelijk op het glazen dak van de keuken van den heer K. en gedeeltelijk op de straat terecht gekomen, wonder boven wonder zonder iemand te kwetsen. Een rijwiel, dat vijf weken geleden al hier werd gestolen, is dank zij de politie, in een sloot tc Voorschoten teruggevonden. Zaterdagavond is ten nadeele van den heer van E. uit den tuin van de builen- societeit „Amicilia" een rijwiel ontvreemd. Eveneens werd door A. IT. wonende in het Korenhof aan de Oude Vest een oud rijwiel vermist. Door J. V. is bij de politie aangifte ge daan, dat door zekeren'van E. van zijn win kel in de Willemstraat een groote spiegel ruit is vernield. Ten nadeele van den schipper G. is een vaatje, inhoudende 50 60 L. machine-olie, hetwelk hij op den wal aan het Utrechtsche Veer had geplaatst, ontvreemd. De heer K. deed bij de politie aangifte, dat hij door zekeren G. B. II. voor een bedrag van f 5 is opgelicht. Aangehouden is de zwerver J. H. S., die van de Justitie nog eenige dagen hechtenis te goed had. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 2-18 volwas senen en 12 kinderen, in totaal 260 personen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk en Rusland. De Russische ambassadeur te Parijs Ra- kofsky heeft met den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken Briand een lang durig onderhoud gehad over de Fransch Russische schuldkwestie. Rakofsky zal zich binnen enkele dagen naar Moskou begeven om verslag van zijn besprekingen met Briand uit te brengen. Naar verder gemeld wordt, heeft de Russische ambassadeur een nota overhandigd, waarin de Russische re geering ertegen protesteert, dat Frankrijk in het Verdrag met Roemenië aan laaüige- BINNENLAND. Vergadering van de Tnchtnnie. Een familiedrama in het Brabantsche plaatsje Budel. BUITENLAND. Scheuring in de Engelsche liberale partij. In Frankrijk is vonnis geveld inzake de Cataleensche samenzwering. Engeland blijft versterkingen zenden naar China. noemd land het bezit van Bessarabiê garan deert. Gemeld wordt voorts, dat de Russische Volkscommissaris voor Buitenlandsche Za ken Tsjitsjerin tegen het einde van Februari een bezoek aan1 Parij9 zal brengen. Ver wacht wordt, dat ook de Fransche ambassa deur te Moskou Tegen dien tijd naar Parijs zal aankomen. DUITSCHLAND. Maix aan zijn' tweede poging. De Duitsch-nalionale Rijksdagfractie heeft een speciale commissie benoemd om met Marx te onderhandelen. De Rijksdag gaat Woensdag, in verband met de verkiezingen in Thuringen, op reces tol 2 Februari. De nieuwe regeering zal eerst 3 of 4. Febr. voor den Rijksdag komen. Zaterdagmorgen heeft Marx geconfereerd met Slresemann en Brauns; 's middags ont ving hij achter elkaar Koch, Ekelenz en Ilaas, allen democraten; de prelaat Leicht, van de Bcierschc volkspartij en Weslarp cn Wallraf, van de Duitsch-nationalen. De besprekingen worden heden voortgezet. Bij het centrum blijft de linkervleugel krachtig ageeren legen het opnemen der Duilsèh-nalionalen in de regeering. De brief van Hindenburg, waarbij een be roep op Marx en dc burgerpartijen werd ge daan, luidde: „De buiten- en binnenlandsche politieke toestand van het Rijk eischt een arboids- krachtige en sterke regeering. Dc regeering zal het best kunnen werken als zij steunrn kan op een meerderheid in den Rijksdag. De vorming van zulk een meerderheid onder in vloed van de linkerzijde is, voor liet oogen- blik althans, niet mogelijk; de poging tot het vormen van een regeering, die «leunt op de middenpartijen is mislukt. Ik richt nu tot u, meneer de Rijkskanse lier, het verzoek, om zoo spoedig mogelijk dc vorming op u te nemen van een regeering, die steunt op een meerderheid van de bur gerlijke partijen in den Rijksdag. Ik doe tegelijk een beroep op de in aan merking komende fracties van den Rijksdag, persoonlijke bezwaren en meeningsverschil- len in het belang van het vaderland terzijde te stellen, zich aaneen te sluiten tot samen werking onder uwe leiding en zich te scha ren achter een regeering, die besloten is, niet voor en niet tegen afzonderlijke partijen, maar trouw aan de grondwet voor liet wel zijn vanhet vaderland te werken. Deze nieuwe regeering moet, al behooren lothaar geen vertegenwoordigers van de linksche partijen, toch den bijzonderen plicht hebben, op gelijke wijze als andere slaatsnoodzake- lijkheden de gerechtvaardigde belangen van de breede massa der arbeiders te bescher men. en in het streven, het gehccle Duitsche volk in al zijn schakeeringen te dienen, de voor ons liggende gewichtige politieke, eco nomische en sociale kwesties op te lossen." FRANKRIJK. Het vonnis inzake de Cata- laansche samenzwering. In het proces tegen de Catalaanse he sa menzweerders eischte de ambtenaar van het Openbaar Ministerie veroordeeling van alle verdachten wegens het in het bezit hebben van wapenen. De uitspraak was, dat Macia en Garibaldi wegens het in het bezit hebben van wapenen veroordeeld werden tot twee maanden ge vangenisstraf en honderd francs boete. Do andere verdachten, alle Catalanen, met uit zondering van den Italiaan Rizoli, werden tot een maand gevangenisstraf veroordeeld en vijftig francs boete. De preventieve hech tenis wordt in mindering gebracht Dus zijn zij reeds in vrijheid. Daar de wet op de voorwaardelijke veroordeeling niet van toe passing is, zullen de veroordeelden de proces kosten moeten betaien. Tevens werd besloten tot vernietiging der bij de samenzweerder3 geconfisceerde wapens. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een uitwgzingsdecreet voor alle ver oordeelden geteekend, die een maand tijd zullen krijgen om hun persoonlijke zak.*n te regelen, met uitzondering van Garibaldi, die Donderdagmorgen de grens overschreden moet hebben.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1