I Officleele KennSsaevinqên. No. 2O509 ZATERDAG 22 JANUARI Anno 1927 Oit lommer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van hetlen. PRIJS DER ADTERTENTOH: 80 Ct». per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdverteDtiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts.. bij een tnasimum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchique- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTl Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week /0.1& Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18. Franco per jx>st 2.85 portokosten. >:jel mSCHRIJTING VAN LEERLINGEN i VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden: 1o. dal tot het doen inschrijven van leer- ,-J ijngen voor de toelating, met Maart a s., tot de openbare lagere scholen op het Schnllers- veld, aan de Dnivenbodestraat. aan de Haverstraat, aan de Panl Krngerstiaat, aan dc Znidsinget, aan de Mednsastraat en aan de Vronwenkerksteeg, gelegenheid zal wor den gegeven aan die scholen van 24 Januari tot en met 12 Februari e.k. dagelijks, be halve Zondags, van des voormiddags half- negen lot negen uur en op Maandag, Dins dag, Donderdag en Vrijdag bovendien van halftwee lot twee uren des namiddags; 2n. dal bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden vertoond'; 3n dat de kinderen op 1 Maart a s. den leeftijd van vijf en een half iaar moeten hebben bereikt, f 'SRr AUG. L. REIMERIXGER, Welh. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, den 22sten Januari 1927, 7084 VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op Maandag 24 Jannari 1927, des nam 1p twee uur. Da vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. t Te behandelen onderwerpen: Voorstel a. tot overplaafsing naar de Leerschool van mej. G. C. Öroeze, thans onderwijzeres aan de school Maresingel A.; b. c.q .tot overplaatsing naar de school Maresingel A, van mej. S. M. Blom, thans onderwijzeres aan de school Vrouwenkerk- eg A. "Voorstel tot verhuring van het winkel huis -aan de Botermarkt no. 29, hoek Gangetje, aan H. Link. (24) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van de N.V. De Leidsche Broodfabriek om vergunning tot het uitbreiden van de brood- en beschuit- bakkerij in het perceel Nieuwe Mare No 1, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie A. No. 556. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 5 Februari e.k. des voormiddags te halfelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerech tigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden z;jn verschenen, ten einde bun bezwaren mondeling toe te lichten. AUG. L. RETMER1NGER. Welh. loco-Burgemeester. VAN STRTJEN, S°cretaris. Leiden, 22 Januari 1927. 7095 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Openbare Bewaarscholen in het Elisabethshof, aan de Van der Werff- straat en in dq Groenesteeg tot en met den 12en Februari a.s. gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen en wel des voormiddags var. kwart vóór 9 tot ha li- tien en uitgezonderd Zaterdag des namiddags van kwart vóór 2 tot kwart over 2 uur. De leerlingen moeten 1 Maart a.s. al thans den leeftijd van drie jaren bereikt hebben. AUG. L. RETMERÏNGER' Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden. 22 Januari 1D27. 7< FLORIS HENRIC VERSTER. t Ginternamiddag verspreidde zich het ge rucht dat onze stadgenoot, de kunstschilder Kloris Henric Vers ter, wonende op de bui tenplaats „Groenoord" aan den Haarlem merweg, welke buitenplaats onlangs door de gemeente werd aangekocht in verband met de plannen tot aanleg van een nieuwe veemarkt, aldaar op noodlottige wijze het leven had verloren. Het gerucht bleek, helaas, waar le zijn. Te twee uur in den middag was de heer Ver eter in den tuin gaan wandelen en zal zich "waarschijnlijk, zooals hij meer deed, over «eri bruggetje dat een eilandje in den vijver raet den oever verbindt, naar dit eilandje hebben willen begeven. Men vond later de euning van het bruggetje gebroken. Vermoe delijk is de schilder uitgegleden en in het water gevallen. De huisgenooten hebben echter geen hulpgeroep gehoord, doch toon zij later, omdat de heer V. langer dan ge woonlijk weg bleef gingen zoeken, vonden zij hem in den vijver, waaruit hij circa half ver, nadat de politie, die inmiddels was ge arriveerd. levenloos werd opgehaald. Onze A criticus schrijft nader: i RSier. ag is door een noodlottig ong°- Juk 6o jaar oud plotseling overleden de schilder Floris Verster. Nauwelijks, kort ge leden. van een ernstige operatie hersteid. verloor hij zijn zoo trouwe echtgenoote mevr. erBter—Kamerlingh Onnes. Dien zwaren siag is hij niet le boven gekomen, de drang tot werken ontbrak, er was iets in hem ge broken. Weinige Leidenaars zullen hem gekend hebben, deze wat afgezonderde schijnbaar stille man, die toch innerlijk een zoo hevrg hartstochtelijke was, en nog minder zullen er zijn, die wisten met welke wonderlijke gaven hij bedeeld was. Uiterlijk had hij al vroeg iets ouds en het leek of het leven langs hem ging zonder veel beroering. ITij zocht nooit de openbaarheid, waarin hij des ondanks door zijn werk vaak betrokken werd. Hij had enkele vertrouwde vrienden en kennissen maar, die hem in zijn villa aan de Haarlemmerlrekvaart van tijd lot tijd bezochten. Hij hield zich door hen en door het lezen van tijdschriften en boeken goed op de hoogte van wat er voorviel in de kunstwereld. Hij placht niet veel te zeggen meest, maar kon plotseling soms met een raak gezegde iets typeeren en raakte wel een3 in vuur als hij, de praticiër, zich stootte aan onbescheiden- of platheid. Daar op „Groenoord" een van de weinige buitenplaatsen in Leiden die ons uit de vo rige eeuw nog gebleven zijn en die nu ook al gaat verdwijnen, om plaats te maken voor de stichting van een nieuwe veemarkt aldaar, heeft hij van zijn trouwen af ge woond. Daar had hij ook zijn atelier, met het groote raam aan den tuinkant, waar door het licht binnenviel en vloeide over de voorwerpen voor zijn stillevens; het deed het tin van kannen en borden opleven in milde schaduw en weeke lichtpartijen, het gaj schoonheid aan aarden kruiken of een simpel stukje kalkmuur een paar grijs- grauwe roeken of goudschitterende bokkin gen. een houten nap met eieren op zinken .Wijle» da baar Vaxstar in si]n atelier, aanrecht, maar ook kon hot een rijke toef bloemen in gloed zotten; daar waren bloed- roode tulpen en edele witte rozen, een duis ter fonkelende cactus, sprankelend dui zendschoon en sombere scabiosa, viooltjes als. bontgekleurde vlinders, ja, al wat de wisselende seizoenen brachten in grij9blan- ke gemberpot of roomig wit aarden kruikje, soms weelderig uitgelegd in cristallen, gla zen. of porceleine schaal. Daar leefde hij zijn leven en sprak hij uit wat diep in hem verborgen lag, kort en ht*- vig soms. in één groote passie, dan weer in langdurige nooit verflauwende aandacht, met onnaspeurbaar meesterschap. Florentius Hendricus Verster werd 9 Juni 1861 te Leiden geboren Hij was de zoon van wijlen den heer F. H. Verster van Wulver- horst, oud-administrateur van het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie en rentmees ter van het Hoogheemraadschap Rijnland. Ziin voor enkele jaren overleden broer Cor nells Versier, de bekende heraldicus, is eenigen tijd als conservator van het Muse um ..De Lakenhal" voor het kunstleven in Leiden vruchtbaar werkzaam geweest. Flo ris Versier zelf. was lid van de commissie voor het museum, hetwelk een tweetal wer ken van hem bezit n.l. een leekening op papier met gekleurd krijt van een flesch met een bloeiende tak Eucalyptus, ge schenk van C. J. Baron Leembruggen. Deze leekening is '96 gedateerd. In 1924 schonk de Vereeniging van Belangstellenden in de Lakenhal een stilleven van Verster aan dit museum. Het is in 1924 gemaakt en stelt voor een houten tafelblad waarop een fin nen bord staat met 'n blikken kan. waarin een lak judaspenningen is geplaatst, de ach tergrond wordt gevormd door een grijsgroen gebloemd damast gordijn. De meeste musea hier te lande bezitten een of meer werken van dezen grooten stillevenschilder. Het Museum Boymans verwierf nog kort geleden een zelfportret van hem, want niet alleen als slilievenschilder was hij onvergelijke lijk sterk, hij heeft ook buitengewoon rijke portretten geschilderd. We denken aan het portret van zijn vrouw en zijn vader, het portret van de heer H. uit Utrecht en het zelfportret uit de collectie Kröller in den Ilaag, welke verzameling de schoonste Ver- sters bergt Verster was leerlirig van de H.B.S. al hier, lot het vierde jaar. daarna kreeg hij leiding van den lithograaf Bos. In den win ter van '78—79 volgde hij de lessen van Breitner in perspectief, die deze gaf op Ars Aemula Natura, de door Frans van Mieris gestichte schilderschool. Daarna tot '82 be zocht hij de ITaagsche Akademie, vervol gens werkte hij ongeveer een half jaar on der leiding van Bourson te Josse-ter-Noode bij Brussel, hij maakte vooral naaktstudics. Het spreekt van zelf dat Breitner, slechts enkele jaren ouder dan Verster. maar met hem don grooten schildershartstocht ge meen hebbende, grooten invloed op hem had. maar ook de oudere Weis9enbruch. de grootste en meest weidsche uit de Haagsche School, was voor hem van veel beteekenis. Zoo heeft hij zich ontwikkeld tot een van de grootste schilders die Nederland rijk wa3. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag a.s. orn 2 1/2 uur op de begraafplaats aan de Groenesteeg. VP.AGEN VAN DEN HEER WITMANS ^AAN B. EN W. De heer A. I. Wilmans Mzn. heeft den gemeenteraad schriftelijk verzocht in de eerstvolgende vergadering de navolgende vragen aan B. en W. te mogen stellen: le. Is het juist dat ter vervulling van een vacature voor hulpkierk aan het bureau van den Geneeskundigen Dienst, het voorne men bestond, deze aan te vullen zonder ge gadigden op te roepen, en dat dit is voorko men doordat de Commissie voor dien dienst een oproeping wenschte. 2e. Is het juist dat ongeveer 55 personen zich hebben aangemeld, waarvan hel groot ste gedeelte, woonachtig in deze gemeente. 3e. Waarom heeft dan een benoeming plaats gehad van iemand buiten de ge meente woonachtig en toevallig dezelfde, dien men oorspronkelijk zonder sollicitatie wilde benoemen. 4e. Waarom is afgeweken van de voor dracht gedaan door de Commissie, waarop de benoemde als No. 8 voorkwam, met voorbijgang van No. 1 en 2, beiden inwoners van deze gemeente. Het komt over het algemeen genomen on- gewenscht voor, dat geschikte candidaten in de gemeente woonachtig worden gepasseerd, door hen die elders woonachtig zijnin dit geval waren er zeker een tiental die zeer geschikt werden geacht HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK. Hedenmiddag heeft opnieuw één der in het Academisch Ziekenhuis ter verpleging opgenomen slachtoffers van het spoorweg ongeluk bij De Vink, de heer A. Metz uit Rotterdam, nagenoeg volledig hersteld de in richting kunnen verlaten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaats examen rechtsgeleerdheid de heeren: H. F. A. Geise (Leiden) eD J. Verwer (Leiden); voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de hee ren F. K. Bokma (Leeuwarden) en C. J. Nierstrasz (Warnsyeld), DE BIOSCOPEN. Dc directie van het City-Theater brengt deze week een uitstekend verzorgd pro gramma, dat wij onzen lezers gaarne aan bevelen. Het vangt aan met egnige interes sante beelden uit het circus-leven, die ons bekend maken met het lief en leed, dat dik werf onder een laag verf voor het oog ver borgen ligt. Als eerste hoofdfilm wordt ver toond een bewerking van Mark Twain's no velle „De Vankee-ridder" een onware, doch hoogst vermakelijke geschiedenis van een dandy uit de 20ste eeuw. die zich in zijn droom teruggevoerd ziet tot den tijd, toen in Engeland koning Arthur met zijn „ridders van de ronde tafel" regeerde. Erg bezwaar lijk is dit overigens niet, gezien de glansrijke overwinningen, welke hij in het toumooi- spel keurig in smoking uitgedost weet te behalen. Bij andere gelegenheden zijn het weer do moderne vuurwapenen, die hem in staat stellen tal van netelige posities tot een goed einde te brengen. Na de pauze krijgen wij het machtige filmwerk in 10 bedrijven „Nero". Do ge schiedenis van het oude Rome tijdens het schrikbewind van dezen onmenschelijkcn tiran mogen wij voldoende bekend achten dan dat wij er thans in bijzonderheden in af zouden dalen. Rome met zijn schitterende bouwwerken, de pracht en praal aan het hof van dezen onwaardigen telg der Cesaren, de „brood en spelen" in den grootschen Circus Maximus en de Christen-vervolgingen, dit alles zien wij op het witte doek afgebeeld. Machtig en indrukwekkend zijn de opnamen van den geweldigen brand der Heilige Stad, geslicht om Nero slechts stof te schenken om ziju prulverzen te dichten. De rol van Nero wordt op meesterlijke wijze vertolkt door Jacque9 Grébillat liet strijkje verdient een woord van bij zonderen lof voor de voortreffelijke begelei ding. 't Programma in het Casino-Theater is deze# week weer zeer aantrekkelijk Zooals steeds vangt men aan met het wereldnieuws met zeer actueele kijkjes. Hierna verschenen Watt cn Ilalfwatt als wereldreizigers ten tooneole. Hierovef behoeven wij niet veel le zeggen, na hetgeen wij dienaangaande de vorige week reeds schreven. Na de pauze de hoofdfilm „Een moderne Venus" in 8 acten. Dit is een schitterend filmwerk in kleuren uitgevoerd. Vooral de ensceneering van deze film is buitengewoon fraai. De geschiedenis van deze film draagt zich in 't kort als volgt toe: Een jongmeisje is verloofd met den zoon van een cröme-fabrikant, doch daar haar eigen vader ook een dergelijke zaak drijft, komen spoedig de jongelui in conflict De verloving wordt verbroken doch het meisje zint op een idee om haar vader, wiens fa briek slecht gaat, te helpen. Do uitkomst komt spoedig, daar er in het land een schoonheidswedstrijd wordt uitge schreven en zij veel kans op succes heeft Zij neemt spoedig een besluit, schrijft in cn reeds in de voorwedstrijden wordt zij als het schoonste meisje uitgeroepen. Haar ex-ver loofde komt dit ter oore en hij doet zijn best het meisje voor de officieele wedstrijden weg te lokken, dit lukt hem maar ten deele. Zooals gewoonlijk is er'een „derde" in het spel, die de booze plannen van den concur rent-ex-minnaar weet te verijdelen en weet te bewerkstelligen, dat zij alle intrigues ten spijt toch aan den wedstrijd deel neemt en met het gewen9chte resultaat. De belangen van haar vader zijn hiermede in niet geringe mate gebaat, zoodat het „eind goed, al goed" ook hier weer van toepas sing is. Het Luxor-Theater brengt voor de pauze een Wild-We9t-film in vijf acten, waarin Cycloon Bob de hoofdrol vervult. Zijn voort durende strijd tegen de „Jakhalzen", of-te- wel: „De bende van de vier vingers" i9 waarlijk niet van interesse ontbloot, en doze wordt te spannender door het feit dat de leider der misdadigers een dubbele rol speelt en aldus steeds op de hoogte blijft van de plannen der politie, tot wie ook Cycloon Bob behoort. Door dit verhaal is de liefdeshisto rie gevlochten van een jongedame, wier hart nu eens naar den politieman, dan weer naar het misdadigers-opperhoofd overhelt. Het is ten slotte Bob, die voor de ontmas kering zorgt, en na een spannende achter volging te paard komt ten slotte het einde met den dood van den boef en het huwelijk van het meisje met den held van het ver haal. Na de pauze „De gebroeders Schellenberg" een rolprent met een nietszeggenden naam, doch die zeer goed spel brengt. De inhoud is gauw verteld. De gebroeders Schellenberg zijn werkzaam op een groote fabriek, die echter in de lucht vliegt, welke uitbarsting aan tweehonderd menschen het leven kost. Direct daarna wordt de eene broer, Wenzel, door den hardvochtigen en kouden directeur ortslagen ais hij te laat op z'n kantoor ver schijnt, terwijl de ander, naar het voorbeeld van Frederik van Eeden, een kolonie sticht, waar aan werkloozen en ongelukkigen hulp en steun wordt verleend. Wenzel wil rijk worden, lacht om het idealisme van zijn broer, en onverschillig als hij is. grijpt hij ieder middel aan om z'n doel te bereiken. Inderdaad wordt hij rijk, doch z'n liefde voor mooie vrouwen wordt ten laatste z'n ongeluk. Na v§le tragische scènes wordt hij waanzinnig en eindigt z'n carrière in de ko lonie van z-n broer. Ook in dit verhaal uit stekend spel, met Conrad Vejdt in de dub bel* d®j beide broader*, BINNENLAND. Te Leiden is overleden de bekende echilder Floris Verster. Mr. T. J. Noyon vraagt ontslag als procureur-generaal bij den Hoogen Raad. Uitzonderingsbepalingen bi] de wet op het Gedistilleerd. BUITENLAND. Het Centrum machtigt Marx onderhande lingen te voeren voor een coalitie der bur- gerlijke partijen. Pcincarö kondigt een spoedige stabilisatie van den franc aan. Paul Boncour over den toekomstigen oorlog. Het Engelsche vakvereenigingscongret keurt de houding van het bestunr bij de jengnie stakingen goed. Wordt de toestand in China dreigender? Onze sladgenoot, de heer P. van Goinga werd heden becedigd als tweede reserve luitenant bij het 7de regiment infanterie. Geslaagd is voor het Mercuriusdiploma Engelsche Handelscorrespondentie afgeno men te Den Haag (Federatie) de heer E. van der Veen, leerling van het Genootschap „Kennis is M»acht", alhier. De Slscrt. no. 15 bevat de gewijzigde statuten van de Gempngde Zangvereenigmg „Zang zij onze leus" thans genaamd Chris telijke Gem Zangver. „Zang zij onze leus de Leidsche Vereeniging van Induslriëelen en de Unie van Gereformeerde studenten aan openbare hoogescholen onder de zin spreuk: Libertas ex Veritate, thans gen.; Societos Studiosorum Reformalorum (Unie van Gereformeerde Studenten aan Openbare Universiteiten en Hoogescholen in Neder land), onder de zinspreuk. Libertas ex Veri tate, alle alhier gevestigd. Wij verwijzen naar de Officieele Ken nisgeving in dit Blad betreffende de inschrij ving van leerlingen voor openbare lagere scholen. Op drie Donderdagavonden, te begin nen Donderdag 27 Januari zal de heer Rog geveen een cursus geven over „Religie en Kunst", en zal daarbij in hoofdzaak behan delen de werken van Alh Servaes. Zie voor nadere bijzonderheden de adver* ten tie. In het perceel Haarlemmerstraat 251 is gisteren de brood- en banketbakkerswinkel van den heer C. Casteiein geopend. Het in wendige van de winkelruimte onderging een algeheele verandering ten goede, zoodal de uitgestalde lekkernijen in den vorm van heerlijk bruin gebakken broodjes, chocolade- en suikerwerken, koek uit eigen bakkerij, enz. enz. er dubbel lekker uitzien. De installatie voor bakkersbenoodigd- heden werd gpleverd door de firma Schoon- dergangde overige inventaris door de firma Mooy en Waasdorp. De heer A. Batenburg, exploitant van „Zomerzorg" heeft dezer dagen zijn café wederom een uitbreiding doen ondergaan door de serre, waarvan op zomeravonden steeds een druk gebruik wordt gemaakt, doch welke des winters uit den aard der zaak renteloos staat, bij het restaurant aan te 9luiten, waardoor aan circa zestig perso nen een gezellig zitje verzekerd is. De inrichting geschiedde geheel in den geest van het interieur van het café, zoo dat het geheel er bijzonder smaakvol uit ziet. De verbouwing kwam tot stand onder leiding van den aannemer, den heer W. Haak Jr., de firma N Langezaa! plaatste de verwarmings-installatie, terwijl het keurige meubilair geleverd werd door de firma Koh- schulte. De getrouwe bezoekers zullen deze veran dering ongetwijfeld op prijs stellen. Op de Haarlemmerstraat had heden morgen een aanrijding plaats tusschen een auto en een wagen, bestuurd door den fruit handelaar van S.. tengevolge waarvan deze eea hooldssadi bekwam,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1