No. 2O504 MAANDAG 17 JANUARI Anno 1927 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. jÉS s -11/ Het voornaamste nieuws van heden. DAGÜL J PRIJS DER AD VERTE NTIEN f EO Cts. per regel. Bi) regelabonneruent belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woordeD van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor 01reotle en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35 per week 013. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nommer bestast uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. P. van de Rotte en rechtverkrijgenden, tot het uit breiden van de machinefabriek en repa ratie-werkplaats in het perceel Langeslraat No. 8, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie C No. 1819; b. M. F. Taverne en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de inrichting voor 't bewerken van vleesch- waren in het perceel Donkers teeg No. 17, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. No. 531. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Januari 1927. C. B. DUYSTER t Na een kortstondige ongesteldheid is he denmorgen in den ouderdom van ruim 75 jaar in het Diaconessenhuis alhier, waar hij sedert Vrijdag 7 dezer ter verpleging was opgenomen, overleden de heer C. B. Duys- ter, in leven muziekleeraar hier ter stede en gedurende meer dan veertig jaar organist der Pieterskerk. De tijding van zijn overlijden komt wel heel onverwacht; nauwelijks een week ge leden dirigeerde hij persoonlijk in den Schouwburg 'n uitvoering van de leerlingen zijner zangschool. Met welk een jeugdig vuur, met welk een liefde voor zijn werk wijdde hij zich toen nog aan zijn taak; wei nig konden zijn leerlingen bevroeden, dat het de laatste maal zou zijn, dat hij zich in hun midden bevonddat deze zoo bij uitstek werkzame man weinige dagen later de eeuwige rust zou zijn ingegaan Wijlen de heer C. B. Duyster. Met den heer Duyster is een in Leidsche muziekkringen en ook daarbuiten bekend en geacht man heengegaan. Comelis Ballhasar Duyster ontving zijn muzikale opleiding aan het Conservatorium in Den Haag. destijds nog Koninklijke Mu ziekschool geheeten. waar hij zich in de eerste plaats in het fluitspel bekwaamde en daarnaast piano en orgel studeerde. De jonge Duyster stond indertijd bekend als een zeer kundig fluitist, wiens medewerking ook als solist bij verschillende Leid sche orkesten op hoogen prijs werd gesteld. Van 1 April 1871 tot 30 September 1885 fungeerde hij als organist der Doopsgezinde Gemeente, om na afgelegd vergelijkend examen, waarbij als examinator o.m. de be kende musicus Nicolaï optrad, met ingang van 1 October van dat jaar te worden be noemd tot organist der Pieterskerk, welk ambt hij dus ruim 41 jaar bekleedde zeer ten genoegen van predikanten zoowel al9 van kerkbezoekers. Gedurende al dien tijd verzuimde de heer Duyster vrijwel geen enkelen kerkdienst; waren er bijzondere predikbeurten te ver vullen. steeds werd de heer Duyster bereid gevonden zijn post voor het orgel in te ne men en immer kwam in zijn wijdingsvol orgelspel de groote liefde, welke hij voor zijn kunst koesterde, tot uiting. Het is deze groote liefde voor de muziek in het algemeen en zijn vak in het bijzonder ook geweest, die hem in staat heeft gesteld om tot het laat ste toe ondanks z'n hoogen leeftijd zijn werk met buitengewone blijmoedigheid en opge wektheid te verrichten. Met welk een bij kans heilige liefde kon hij spreken over h-et orgel in de Pieterskerk, z ij n instrument, dat hij zoovele jaren achtereen bespeelde en waarmede hij zich één gevoelde Het zal vreemd zijn een ander in zijn plaats te zien aangesteld. Doch ook op ander gebied heeft de heer Duyster zich in het plaatselijk muziekleven naam gemaakt; in de eerste plaats als di recteur van het voormalige gemengd koor „Melosophia", hetwelk onder zijn leiding zeer verdienstelijke uitvoeringen van diver se groote werken gaf. Ook in de naaste omgeving van de Sleu telstad was de heer D. geen onbekende; zoo ':-"d hij "pruimen tijd op als directeur van een gemengd koor in Noordwijk. terwijl hij lot aan zijn dood er vrijwel dagelijks op uit trok om in vele dorpen in den omlrek zijn leerlingen in het piano- of orgelspel te on derrichten. Een groot deel van zijn algemeene be- i kendheid dankt hij aan zijn relaties met de Burgerzangschool, waaraan hij als leeraar verbonden werd tijdens het directeurschap van den heer Wettrens. doch welke hij na derhand onder eigen beheer overnam en voortzette en waaraan hij steeds zijn beste krachten wijdde. Hoeveel mannen en vrouwen van mid delbaren leeftijd zullen er niet zijn, die van het zangonderwijs in hun prille jeugd van den heer D. ontvangen, in de school aan de Aalmarkt, niet de meest aangename herin neringen hebben behouden? Hoevelen zullen niet hebben genoten van de aardige kinderoperettes, welke ieder jaar in den Schouwburg onder zijn leiding wer den gegeven? Tenslotte noemen wij den heer Duyster als den leider van de Koraaluitvoeringen in het Van-der-Werffpark op den dag van de j herdenking van Leiden's Ontzet. Niet minder dan dertigmaal heeft deze nestor der Leidsche dirigenten het jaarlijk- sche feest op plechtige wijze geopend. De ..koraalmuziek" is voor het tegenwoordige geslacht evenzeer een traditie geworden als de „uitreiking van haring en wittebrood". De 3-October-vereeniging erkende zijn ver diensten door hem in 1921 ter gelegenheid Zuster Lena te midden van d e haar gebrachte Bloemenhulde. van de 25ste uitvoering, welke hij leidde, de zilveren eere-penning der vereeniging aan te bieden. Met den heer Duyster is een man heen van wien naar waarheid getuigd kon worden: hij werkte zoolang het dag was". Zijn nagedachtenis zal bij velen in eerbie dige herinnering bewaard blijven, j ruste in Vrede. De ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Vr"dag a s. 's middags te twaalf uur op de begraaf plaats Rhijnhof. ZUSTER LENA GEHULDIGD. Hoe Zuster Lena Lalleman, die Zaterdag den dag herdacht, waarop zij vijf-en-twin tig jaar geleden als pleegzuster in het Leid sche Diaconessenhuis in betrekking kwam, in deze inrichting en daarbuiten wordt ge waardeerd, hebben onze lezers kunnen zien uit de levensschets .an deze merkwaardige vrouw in ons blad van Vrijdag. Doch nog in veel sterkere male is dit uitgekomen in de waarlijk grootsche huldiging, welke Zater dagnamiddag heeft plaats gehad. In een der versierde zalen van het Huis waren met het bestuur, de Directrice en de hoogleeraren en doctoren, die veel in het Diaconessenhuis de geneeskundige practijk uitoefenen, oud-natiënten en anderen, die tot deze instelling in betrekking staan, aanwe zig. Van de oud-patiënten noemen wij om enkel een greep te doen hier den oud burgemeester jhr. de Gijselaar, dr. Scato de Vries, ds. Groot Enzerink. mr. Cosman. Ook het verplegend personeel was, voor zooverre de dienst het toeliet, aanwezig. Klokke drie uur werd de jubilaresse, een voudig in voorkomen, binnen geleid en door de aanwezigen hartelijk begroet. Nadat zij naast de directrice, zuster Louise, wier rechterhand zij immers is, had plaats genomen, trad de president van het bestuur, prof. dr. M. H. van Nes naar voren, om mede namens de dames Los, die hier niet tegenwoordig konden zijn, in een even sympathieke als hartelijke toespraak Zuster Lena op dezen feestdag geluk te wenschen. Hij gedacht haar van den tijd af, toen zij voor 25 jaar als een eenvoudige verpleegster, gansch uit roeping, hier haar intrede.mocht doen, om daarna als hoofdverpleegster ook aan andere zusters leiding te geven en ein delijk als waarnemende directrice, aan wie het bestuur de leiding gerust kon overlaten als zuster Louise eens niet aanwezig kon zijn en van haar vermoeiende laak eens rust moest zoeken in een stillere omgeving. In al deze drie kwaliteiten, was zij de moeilijk te evenaren, niet te overtreffen verpleegster en vrouw, zoodat een gezonde bijna jaloersch kon zijn op de zieke die door haar werd ver pleegd. Het woord diacones stamt van een ander woord, dat dienen beteekent In die dienende liefde, die zuster Lena in het bloed zit, het geheim van dit alles, zoekt spr. bij haar in de navolging van Hem, die niet gekomen was om gediend te worden, maar om te dienen. Moge aldus besloot spr. zijn treffende toespraak, die niet naliet indruk te maken, niet enkel op Zuster Lena zelf maar op allen die zich om haar heen hadden geschaard, gereed om haar de hand te drukken moge de Heere u nog vele jaren sterken en de kracht schenken uw heerlijk liefdewerk te volbrengen. Uit naam van het bestuur bood de voorzitter haar ten slotte een keurig dames-schrijfbureau aan, dat op hetzelfde moment werd binnengedragen en voor de zuster werd geplaatst. Spontaan klonken teekenen van instem ming en toen deze waren opgehouden, richtte namens een comité van professoren, doctoren en anderen dr. De Bruine Groene- veldt zich tot de jubilaresse. Wij leven thans in de eeuw waarin de menschen zich laten voorstaan op hun rechten en plichten eerst in de tweede plaats worden genoemd ving spr. aan. Bij u is dit anders, zeide spr., u hebt u enkel de ver vulling van den plicht tot levenstaak geko zen, een waarlijk niet gemakkelijke taak. En als spr. naspeurt hoe zij daartoe komt dan constateert hij dat deze plichtsvervul ling in eerste instantie een gevolg is van haar godsdienstige overtuiging. Maar in dit geval komt er nog iets bij. De hoogste plicht van de vrouw ligt volgens spr. in het moe derschap en in de liefde van de moeder tot het kind. Daarin is geen remplaceering mogelijk. Met eene uitzondering echter. De zuster, zooals zuster Lena deze taak uit in- nerlijken drang heeft gevoeld, draagt de moederplicht over op den zieke en zooais de moeder zorgt voor haar kind, liefst voor haar zieke kind. zoo heeft zuster Lena haar liefde gegeven aan de patiënten. Professoren en doctoren die hier hebben gewerkt zijn daar getuige van geweest, de verpleegde patiënten hebben het ervaren en zij vonden thans de gelegenheid.om door de aanbieding van een stoffelijk blijk van waardeering daarvan getuigenis af te leggen. Uit naam van zeer velen bood hij zuster Lena een gouden dameshorloge met ketting in etui. waaraan nog was toegevoegd een zilveren lepelkistje Doch hiermede was het geschonken bedrag niet verbruikt en met een album, waarin de namen der deelne mers waren geschreven, bood hij haar een couvert aan met inhoud om a.s. zomer daar voor een uitstapje te maken naar de hooge bergen waarvan zij zooveel houdt, Ook op deze hartelijke toespraak volgden teekenen van warme instemming. Prof. Zaayer voegde aan de rede van dr. Bruine Groeneveldt nog een persoonlijk woord toe en toonde haar die van een por tret niet wilde weten, toch een portret, da teerend uit den tijd dat zuster Lena pas 18 jaar nog aan het begin van haar loopbaan stond, om te doen uitkomen hoe zij ondanks haar inspannenden arbeid slechts weinig was veranderd. Hij herinnerde er aan, dal zij steeds denkt aan de belangen van het Diaconessenhuis, aan de patiënten en aan de doctoren en eerst in de laatste plaats aan zich zelf. Hij voegde aan de haar aangebo den blijken van belangstelling nog een klein persoonlijk bewijs toe in den vorm van een zilveren inktkoker, passend bij het haar aangeboden bureautje. Hierna dankte zuster Lena, meer vrouw van handelen, den van spreken, met een enkel hartelijk woord, waaruit bleek dat zij onder al deze blijken van belangstelling klein en verlegen was geworden. Vervolgens drukten de talrijke vereerders en vrienden waaronder vele oud-patiënten zuster Lena de hand en onderhielden zich met haar terwijl inmiddels vriendelijke zus ters ververschingen aanboden. HOOGE VLEESCHPRIJZEN TE LEIDEN. Eenigen tijd geleden wendde het bestuur der afdeeling Leiden van de Ned. Vereen, voor Huisvrouwen zich tot de besturen van de zusterafdeehngen in Zuid- en Noord- Holland met het verzoek, de daar ter plaatse geldende prijzen van de verschillende kwa liteiten vleesch te willen meedeelen. 'Dit naar aanleiding van de meermalen geuite opmerking dat de vleeschprijzen hier heel hoog zouden zijn. Uit de ingekomen ant woorden bleek dat met Amsterdam. Rotter dam en Den Haag, Leiden mee aan de spits staat, en dat in de meeste plaatsen van ons land de prijzen lager zijn. Het bestuur heeft zich in verband daar mede gewend tot het bestuur der Slagers- Patroónsvereenigingen hier ter stede om deze zaak met dit bestuur te bespreken. Het bestuur zou de zaak in de organisati-s ter sprake brengen. Tot dusverre werd ech ter van het resultaat nog niets vernomen. De prijzen zijn nog gelijk gebleven. Wij vernemen dat de Vereeniging van Huisvrouwen thans verdere stappen over weegt. BINNENLAND. Te Leiden is overleden de heer C. B. Dnyster. Het iaarlijksche gastmaal voor diplomaten ten Hove. Het standpunt onzer regeering inzake het Britsche memorandum over China. De Staatscommissie van onderzoek inzake het institnnt van de iabrikanten is geïnstal leerd. De opening van het Gemeentelijk Slacht huis te Bodegraven. Moorden te Amsterdam en Oss. BUITENLAND. Aan Marx ls thans in Dnitschland opge dragen een kabinet nit de middenpartijen te vormen. Engeland versterkt zijn vloot in de Chinee- sche wateren. Gaat Millerand nit de politiek? PROF. DR. C. SNOUCK HURGRONJE. Prof. dr. C. Snouck Hurgronje, hoog leeraar in het Arabisch aan de Universileit alhier, die op 23 dezer den dag herdenkt, dat hij 20 jaar geleden dit ambt aanvaard ie en op 8 Februari d.a.v. den 70ste levens jaar hoopt te bereiken heeft ons verzekerd dal het zijn nadrukkelijken wensch is dat deze berinneringsdagen onopgemerkt voor bij gaan en dat hij op den 8sten Februari niet in de stad zal zijn. DE NIEUWE ELECTRISCHE K LOK OP HET WACHTFUISTE DER N.Z.H.T.M. AAN HET KORT RAPENBURG. EEN GOEDE VANGST. Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven verliet vrouw W., wonende in de Sint Pancrassteeg. haar huis, ten einde in de stad eenige boodschappen te doen, de deur, zoo als gewoonlijk, op het slot draaiend. Toevallig passeerden even later haar zoon met zijn echlgenoote, die de deur geopend vindend naar binnen stapten in de veron derstelling hun moeder thuis te zullen tref fen. Tot hun groote verbazing vonden zij echter niet hun moeder, doch een vreemde man, die in het bezit was van een electri- sche zaklantaarn en ccr.lge iacUn had open- gelrokken. Bij hun binnenkomst liep de indringer de deur uit; de zoon vertrouwde het zaakje niet erg en snelde hem na Een worsteling ont stond, waaraan eenige juist passeerende polilie-agenten een einde maakten door den man te arresteeren. Deze bleek te zijn de 37-jarige los werkman E. W. alhier, die juist een jaar gevangenisstraf achter den rug had wegens een poging tot inbraak op hel Kort Galgewater. Hij bekende zich toegang verschaft te hebben door middel van een valsche sleu tel. waarvan een aantal op hem werden ge vonden. Hef is niet onmogelijk dat W zich in den laat sten tijd aan meerdpre dergelijkp misdrijven heeft schuldig gemaakt, zoodat de politie in ieder gev-l een goede vangst heeft gedaan. Hij zal een dezer dagen naar Den Haag worden overgebracht, LEIDSCHE JEUGDGROEP VOOR DIERENBESCHERMING. Zaterdagavond hield de Leidsche Jeugd groep voor Dierenbescherming in de keurig aangekleede concertzaal van „L'Union" een feestavond, waarvoor groote belangstelling was? De ruime zaal was beneden geheel bezet, terwijl op de galerij ook nog een aan tal, voor 't meerendeel jongeren, had plaats genomen Aanwezig waren o a. afgevaardig den van de zustergroepen uit Scheveningen en Katwijk en voorts een aantal donateurs, vele ouders en familieleden van de jongens en meisjes en enkele genoodigden. Nadat het Jeugdgroep-strijkje onder lei ding van Henri Welbooren. met eenige aar dige muzieknummers de rechte stemming in de zaal had weten te brengen, ging het gordijn open en verscheen de leider van de groep, de heer D. Eeltjens. die met zijn echt- genoote zich in zijn vrijen tijd gehpel aan deze jeugdbeweging wiidt, voor hef voet licht, om de aanwezigen van hartp welkom te heeten,. waarbij hij epn bijzonder woord richtte tot de afgevaardigden van zuster groepen. om daarna eenigen tijd stil te staan bij hef werk dezer groepen- het aan- kweeken van liefde voor de dieren in het algemeen en het daadwerkeliik optreden tegen dierenmishandeling, in welken vorm ook. zonder daarbij in ziekelijke overdrij ving te vervallen. Zij trachlpn het doel: de bescherming der dieren te bereiken door lezingen, voordrach ten, filmvertooning enz., maar bovenal do<*3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1