No. 20502 VRIJDAG 14 JANUARI Anno 1927 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van herten. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEB 4DVERTENTLEN 80 Ct» per regeL Bi) regelabonnement belangrijk lageren prija Kleine Advert--ntiên uitsluitend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij -en maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cta Bureau Koordelndspteln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURAKTi Voor Leiden per 8 maanden 12.36 per week /O 18. Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn, per week ,0.18. Franco per post 2 36 portokosten Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. De Koningin en de Prinses bezoeken Katwijk-aan-Zee. GAAT PRINSES JULIANA TE LEIDEN STUDEEREN? Het is al weer geruimen tijd geleden, dal hier ter stede het gerucht de ronde deed, dat H. K. H. Prinses Juliana aan de Leid sche Hoogeschool zou komen studeeren. Thans i9 dit gerucht opnieuw komen op duiken. zulks in verband met een bezoek, dat gistermiddag H M. de Koningin en H. K" H Prinses Juliana aan Katwijk aan Zee brachten en dat ten doel zou hebben de huur van een villa, in welke de Prinses Haar intrek zou nemen gedurende Haar studietijd. Naar aanleiding van dit feit hebben wij ons tot diverse universitaire autoriteiten gewend-, wij hebben evenwel geenerlei zekerheid kunnen erlangen, wat een even tueele studie aan onze Universiteit belreit zoodat wij bovenstaande conclusie slechts onder voorbehoud publiceeren. Over het bezoek aan Katwijk aan Zee schrijft ons onze correspondent aldaar het voliende: De heer D. Taat. eigenaar der villa's „De Hoogzate" en ..'t Waerle" aaneengebouwd staande aan den uithoek van den Noordbou'e vard, kreeg gistermiddag bezoek van H. M de Koningin en H. K. H. de Prinses Juliana met klein gevolg. De heer Taat was er door onzen burg meester eenigszins op voorbereid, doordat hem de mededeeling was gedaan, dat hij „hoog" bezoek zou ontvangen, doch wie er zouden komen, was vooralsnog onbekend Toen dan ook H.H. M M .met de auto's voor kwamen. was de heer en mevrouw Taat niet weinig verwonderd dat ze zulke hooge Be zoeksters kregen. Het bezoek duurde ongeveer een vol uur. Met veel interesse werden de verschillende kamers bezichtigd. Daarna werd thee ge presenteerd Naar wij vernemen stond dit bezoek in verband met de te volgen studie van de Prinses aan de Leidsche Hoogeschool en u'n nu in rustige aangename en stille omgeving te kunneD studperen, schijnt het plan te De- staan, om door Hare Koninklijke Hoogheid de villa's van den hper Taat. voor den tijd van minstens, een jaar, tot een verblijf voor Haar in te richten Tien jaar gelpden. in den zomer van 191G heeft H .M de Koningin, bij Haar zes- weeksch verblijf alhier, reeds kennis ge maakt met dpze schoone villa's waardo >r thans de keus waarschijnlijk daarop is ge vallen Doordat de familie's die thans de villa's bewonen. elder9 onder dak zouden moeten hebben, spreekt het van zelf dat nog geen definitieve beslissingen genomen konden wordpn. We hopen van harte dat een en ander een gunstig verloop moge hebben en gehoord de vele stemmen in de gemeente zal ..Onze Prinseshier buitengewoon welkom zijn. EEN KWART-EEUW IN DIENST DER LIJDENDE MENSCHHEID. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn dat zuster Lena Laüeman haar intrede deed als verpleegster in het Diaconessenhuis al hier. Wie zou in het schuchter meiske van toen de bekwamp hoofdzuster van nu ver moed hebben, de rechterhand der bestu rende Zusters, de vertrouwde hulp der doc toren de steun der inrichting, waaraan zij haar levenswerk heeft gewijd? Al spoedig bleek dat het jonge meisje een 8° e kracht was: lief voor hare patiënten, rouw in haar werk. met een paar vlugge tfH'i m°t een helder verstand en „art.vo1 toewijding Het moeilijke werk crrnnrfi,. u*1!' z'i daardoor spoedig en Huis vrn 71 t" ^estadigen groei van het T 00 l'1- zoodal haar een steeds fnelirvJ Ti V^n verplegingswerk werd toebedeeld en toevertrouwd Voor hoevelen is die kwieke zuster met het opgewekte gezicht en vriendelijk hu meur een goede bekende? Zij heeft voor ieder een vriendelijk opbeurend woord die. waar het noodig blijkt met een kwinkslag öen moedeloozen den moed weder weet te hergeven, die altijd als bij intuïtie schijnt te voelen waaraan de patiënt behoefte .j nooit te veel moeite is op wel- Ken tijd ook van den dag nf van den nacht, om iets te verzinnen tot semak of opbeurinir stillen pa^ën^en en ^un PÜnen te doen Maar niet alleen de patiënten waardee- ren naar haar aangeboren verpleegster- eigenschappen, haar scherpe blik en zuive re intuïtie worden door professoren en dok toren op hoogen prijs gesteld, in vol ver trouwen stellen zijn de patiënt onder de hoede van Zuster Lena Als alle vorderin gen der medische wetenschap en de voor treffelijkste verpleging niet meer kunnen baten, hoe wist zij dan zulke zieken voor hun laatste en grootste reis te bemoedigen en hun nabestaanden te troosten in de da gen van 9mart. Een waarlijk goede verpleegster is nog niet zij. die de kunst van verpleging tot in de kleinste bijzonderheden verstaat, daar moet nog bijkomen de liefdevolle toewijding en het warm kloppend hart, waardoor zij zichzelf vergeet en slechts het belang van den patiënt laat wegen. Wie dat vermag i9 eerst een ideale verpleegster die al de goede eigenschappen van de ware zuster in zich vereenigt. Zuster Lena wij hebben het van alle zijden vernomen, behalve van haar zelve omdat zij menschenlof niet noodig heeft Zuster Lena vereenigt al deze goede eigen schappen in zich. Daarom zullen velen met het Huis den dag van morgen beschouwen als een feest dag in de eerste plaats voor haar zelve maar niet minder voor het Diaconessen- huis dat op zulke zusters trotsch is en haar zal welen te waardeeren. Mogen wij haar en het Huis toe wen- schen dat de band van saamhoorigheid tusschen hun beiden nog vele jaren onge broken zal blijven bestaan tot heil der zie ken en lijdenden eD van hunne families en vrienden Laten velen, ook buiten het Diaconessen huis hun belangstelling morgen toonen en daarom hun waardeering uitspreken voor 't werk in den persoon van zuster Lena! ZANGERSAVOND VAN CHR. ZANGERSVEREENIGINGEN. In de groote Stadszaal had gisteravond het jaarlijksche zangersfeest van de bij den ring Leiden en Omstreken aangesloten Christelijke gemengde zangverenigingen plaats, waaraan ditmaal niet minder dan dertien verenigingen deelnamen, t. w. „Zang zij onze Leus" en „Halleluja" uit Leiden, „Excelsior" uit Leiderdorp en War mond, „Zang en Vriendschap" uit Hazers- woude. „Zingt den Heer" uit Zoeterwoude, „Looft den Heer" uit Lis9e. „Halleluja" uit Oegslgeest en Oude-Wetering, „Soli Deo Gloria" uit Noordwijk-aan Zee, „Concordia" uit Noordwijkerhout. ..Advendo" uit Noord- wijk-Binnen en „De Lofslem" uit Voorscho ten. „Koudekerk's Gemengd Koor" zag zich te elfder ure genoodzaakt zich terug te trek ken. Het behoeft waarlijk geen verwondering te wekken, dat de zaal stampvol was, daar het totaal aantal zangers en zangeressen de 700 overschreed, talloos velen zagen zich 9lecht9 een staanplaalsje op het bai- con toebedeeld. De ringvoorzitter, de heer G. Goethart, uit Zoeterwoude, opende de bijeenkomst met het gezamenlijk doen zingen van het Bondslied en ging vervolgens voor in gebed. Na een woord van welkom tot alle aan wezigen. inzonderheid tot het Bondsbe- stuurslid. den heer H Mens en de dirigen ten. wees spr. erop. hoe het lied en de zang in de Schrift steeds een voorname plaats hebben ingenomen. Spr. hoopte, dat deze avond aan het daaraan gestelde doel, n.l. propaganda voor den Christelijken zang. in alle opzichten zou beantwoorden en richtte woorden van dank tot bestuur en leden van „Zang zij onze leus", die zoo welwillend waren ge weest, zich met de zorg voor de voorberei dende en ordemaatregelen tijdens de uitvoe ring te belasten. Tenslotte riep spr. aller toegevendheid in, daar vele koren, tengevolge van de heer- schende griep-epidemie niet dan zeer on volledig konden deelnemen. Hierna werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met de afwerking van het program ma. dat in totaal niet minder dan vijf-en- twintig liederen bevatte. Hoewel de uitvoe ring over het algemeen een zeer vlot ver loop had waarvoor den organisatoren gaarne onzen lof willen wij niettemin het ringbestuur in welwillende overweging geven voor een volgend jaar die maatrege len te nemen, welke noodig zijn om tot be- oorking van den omvang van het program ma te komen. Zulks zal een aandachtiger gehoor en een intensiever belangslelling gedurende het laatste gedeelte van den avond stellij; ten gevolge hebben, hetgeen in de uitvoerende verecnigingen in het auditorium ten goede zal komen. Wanneer wij tenslotte, iets over de uitvoe ring zelve willen zeggen, zij allereerst onge merkt. dat ais geheel de uitvoering op een hooger peil stond dan verleden jaar. de onvolledige bezetting der koren ten spijt. Er l nvT alle linies een onmiskenbare voor uitgang te bespeuren, welke zich in het hijzonder manifesteerde in de prestaties van Zang zij onzp Lpus". dir de heer A Tel- ipur uit Leiden Halleluja" uit Leiden dir. nej Tillv Leening ("alleen de sopraanslem- men waren af en toe te schel van toon), Looft den Heer" uit Lisse. dir de heer C. van der Kpur. ..Soli Deo Gloria" uit Noord- wijk aan Zee, dir. de hec-r Juc. iaiit en „D: Lofstem" uit Voorschoten, dir. de heer S. Leppink Ook „Zang en Vriendschap" uit Hazerswoude. dir. de heer C. van der Keur, van welk koor de helft der leden op het appèl ontbrak, maakte een kranig figuur. De overige vereenigingen gaven elkander weinig toe Nochtans kunnen wij ons niet a! te zeer in bijzonderheden verdiepen - ons verslag zou ander9 schier een geheele pa gina kunnen vullen, waarmede wij dus be doelen. dat on9 stilzwijgen geenszins is een miskenning of onderschatting dier vereeni gingen in hare prestaties, doch uitsluitend een noodwendig gevolg van het feit. dat ook een verslaggever zekere grenzen van plaats ruimte niet mag overschrijden Integendeel en het zij nogmaals uitdrukkelijk be toogd er viel gisteravond heel veel goeds te hooren. Moge de uilvoering in 1928 be wijzen. dat alle thans deelnemende koren, deze stijgende lijn hebben weten te hand haven. De avond werd met dankgebed gesloten. INSTITUUT VOOR ARE.-ONTWIKKELIN G. ilüïl In de groote zaal van het Volkshuis aan den Apothekersdijk sprak gisteravond voor de afdeeling Leiden van bovenstaand Insti tuut de heer A B. Kleerekuper van Amster dam over- Eenheid en Socialisme. Voor de rede en na afloop daarvan gaven een paar leden enkele vioolnummers met pianobegeleiding ten beste. De heer KI begon mei de opmerking dat hij degenen, die verwachten dat hij voor h*»t „eenheidsfront" zou spreken, zou moeten te leurstellen. Hij wenschte niel over e.m „malligheid" te spreken maar wilde op het versland van de honrder9 een beroep doen Uilvuerig loonde dp spreker daarna aan hoe in de huidige maatschappij van eenheid geen sprake is In hel bijzonder schetste hij dil voor wal betreft de weienschap, de gods dienst en de kunst. Ze dienen niet de menschheid maar bepaalde groepen. Tegen over deze gescheidenheid stelde de heer KI. het socialisme dat niel, zooals sommigen meenen hel eindpunl beteekent van cultuur en geestesleven, maar dal toch de strekking heeft om aan de jammerlijke en vaak fala.e verdeeldheid een einde te maken. Aan hel slot pleitte de spreker voor ont wikkeling en spoordA zijn hoorders daartoe aan. Dan hij twijfelde er niet aan zouden zij tot bewuste medestrijders worden voor een betere maatschappij. Met een woord van dank aan de mede werkers aan dezen avond sloot de voorzitter de vergadering. TENTOONSTELLING LEIDSCHE PLUIMVEEVEREENIGING. De Leidsche Pluimveevereeniging, die in het organiseeren van Pluimvee-exposities een vooraanstaande plaats inneemt, heeft haar 14de tentoonstelling van hoenders, duiven, konijnen enz. uitgeschreven in de Stadsgehoorzaal op 4, 5 en 6 Februari a s., waarvoor al de lokaliteiten van het groote gebouw beschikbaar zullen worden gesteld. De tentoonstelling wordt behouden vol gens de bepalingen van den Raad van Be heer en Toezicht op het gebied der Pluim vee- en Konijnenteelt. Hoewel de defini tieve sluiting der inschrijving op uiterlijk 20 Januari is bepaald, kan nu reeds g ogd worden, dat het aantal inschrijvingen die van vorige tentoonstellingen zal overtreffen. De Raad van Beheer heeft een overeen komst met de Directie van de Nederl. Spoor wegen aangegaan, dat pluimvee en konijnen naar en van de tentoonstelling tegen enkel voudig tarief (d. i. dus 50 pCt. vrachtbe sparing) kunnen worden vervoerd. Het programma blinkt uit door uitge breide klassen, lage inschrijfgelden, vele eereprijzen en hooge klasseprijzen. Juryleden zijn: voor hoenders de heeren G. Muys, Amersfoort; H. L. A. v. d. Horst, Leiden en J. Mantel Jacz., Soesterberg; voor konijnen: F. C. Schaedtler, Rotterdam; voor sierduiven: G. S. Th. van Gink, Voor burg en A. C. M. Dolk, Rotterdam; voor postduiven: G. Heerschop. Haarlem, Jos. Notenboom, Roozendaal en K. G. van Wal- feren. Maassluis; voor Cavia's, watervogels, zang- en sieraadvogels Anton Sulherland, Rijswijk, en voor eieren en stands J. Zaal berg, Oegstgeest, terwijl het hygiënisch toe zicht wordt uitgeoefend door de Leidsche dierenartsen J. C. H. Holsheimer en dr. Roos. Tentoonstellingssecretaris is de heer T. F. Vlieland Jr., Nieuwe Rijn 50. Leiden. Van de talrijke uitgeloofde prijzen noes men wij hier medailles geschonken door H. M. de Koningin, II. M. de Koningin- Moeder, de heer E. L. Baron Sweerts de Landas Wyborgh. commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland en jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, oud-burgemeester van Lei den, benevens een zilv. Lustrumheker. ter waarde van f225. aangeboden in 1921 door eenige leden van de L. P. V. voor dengene op de eerstvolgende vijf tentoonstellingen der L. P. V. die in een der hoofdafdeelingen het hoogst aantal punten behaalt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het artsexamen 1ste ge deelte de heer A. M. Meerloo (Den Raag). Bevorderd is tot arts de heer J. B. W. Speen (Den Haag). Het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente alhier heeft ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. D. Plooy en voortdurende door het bedan ken van dr. Lodder te Doorn het volgende drietal samengesteld: ds K A J. Kalkman, te Werkendam; ds. A D Meeter. te Loos duinen en G. Verdoes Klein, te Dordrecht. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat gistermiddag een hoog leeraar, n.l. prof. Hinlopen Labberton hoog leeraar aan de University of the Oriental Association te Tokio, met goed gevolg aan de Universiteit alhier het doctoraal taal kundig examen Indologie heeft afceleed. Prof. Hinlopen Labberton is in 1874 te Doesburg geboren. Met ingang van 13 Januari j.l. is be noemd tot consulaalssc-rctaris van ie Oesterreichischer Touristen Klub de heer C. J. Cannoo alhier. Voor het Mercurius-diploma Duitsche handelscorrespondentie slaagde de heer D. de Boer, alhier. Lang verwacht en stil gezwegen, Nooit gedacht en toch gekregen. Zoo zal ongetwijfeld menigeen gedacht hebben, toen hij gistermiddag de Borstel- brug op het Kort-Rapenburg passeerde cn daar op het wachthuisje van de N. Z. H. de electrische klok ontwaarde, waarnaar velen reeds lang tevergeefs hadden uitgezien. 't Heeft weliswaar lang geduurd, maar het resultaat overtreft dan ook de verwach tingen. De wijzerplaat laat aan duidelijk heid niets te wenschen over; de vorm is fraai. Gistermorgen is op het station Den Haag een ernstige blokstoring geweest met het gevolg dat geen enkele trein uit de richting Leiden te Den Haag kon binnen komen. Trein 3 en trein 31 van hier kregen hierdoor 25 minuten vertraging. Ook de electrische treinen uit Rotterdam Hofpl. stonden 25 min. aan de Laan van N. Oost- Indië te wachten en weldra was de treinen loop zoodanig in de war, dat verschillende treinen uitvielen. Hoewel verschillende trei nen later nog eenige vertraging hadden, was in den middag de treinenloop weer normaal. De politie alhier heeft aangehouden de 33-jarige J. S.F. als verdacht van, diefstal van eenig geld uit de lade van den winkelier van A. in de Hansenstraat. Tevens is aangehouden de 16-jarige H. J.. schilder te Rotterdam, die in een logement hier ter stede zijn intrek had genomen en in het bezit bleek te zijn van f 189. Bij het verhoor bekende de jongen gistermorgen i| opdracht van zijn patroons Z. en M. een wissel ter waarde van f241.te hebben geïnd, met welk bedrag hij zich uit de voe ten gemaakt had. W. v. d. B.. schipper van beroep, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat van zijn motorboot, liggende in het Rarenhurg. een tweetal ruitjes zijn ingegooid. De loodgieter Th. B uit de Sophinstraat had een derge lijke klacht. Van zijn woning was een ruit ter waarde van f 6 vernield. De politie alhier heeft wegens open bare dronkenschap aangehouden den 53-ja- rigen koopman Fr. F. uit Delft, die door de Kantongerechten te Delft. Haarlemmermeer en Schiedam terzake van diverse overtre dingen was veroordeeld tot een gezamen lijke boete van f21 subs. 21 dagen hech tenis. In deze gemeente is verspreid een cir culaire door de sinds 1 Januari j.l. opge richte „Leidsche Nachtveiligheidsdienst". In die circulaire wordt ieder ingezetene verzocht zich daarbij aan te sluiten ls abonné, opdat een ieder des avonds rustig het hoofd kan neerleggen in het veilig ge voel, dat over hem gewaakt wordt. Verder wordt in die circulaire medegedeeld, dat de bewaking zal geschieden door goed ge schoold en vertrouwd personeel, dat als zoodanig bij de politie bekend staat. De Commissaris van Politie alhier ver zoekt ons ter kennis aan de ingezetenen te brengen, dat bedoelde circulaire en wat daarin vermeld slaat, geheel buiten zijn voorkennis is geschied. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven hij de Arbeidsbeurs, bedroeg gisteren in totaal 1151 tegen 963 op 14 Januari 1926. DE ALGEMEENE TOESTAND. Fran8che ministerraad. Briand heeft gisteren in deri Franschen ministerraad eeu uitvoer,g verslag uitge bracht over den buitenl toestand. Hoewel aan de pers alle inlichtingen zijn gewei gerd, heet het, dat Briand volledig zijn collega's tevreden heeft gesteld. BINNENLAND. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana bezichtigden twee villa's te Katwijk aan Zee. Staat dit In verband met een atndie der Prinses aan de Leidsche Hooge school? De Belgische minister van bnitenlandscha zaken beantwoordt vragen ovei het Neder- landsch-Belgische verdrag. Het voorontwerp van een nieuwe Drank wet Ds. Vermaat en de classis Bolsward der Geref. Kerken. Te Arnhem is begonnen het biljart-tour- nooi om het kampioenschap van Europa. BUITENLAND. Nog geen verdere stappen in de Duitsche kabinetscrisis. De Engelsche regeering neemt stelling tegenover Cook. De Chineesche warwinkel. DUITSCHLAND. Curtius nog altijd aan 't werk. Als vertegenwoordigers van de fractie van het Centrum van den rijksdag hebben von Guerard, Stegerwald en Brauns, rijksminis ter van arbeid, onderhandelingen gevoerd mei den kabinets formateur dr. Curtius »n dr. Streseinann m diens hoedanigheid van voorzitter van de Duitsche volkspartij. In deze bijeenkomst hebben de genoemde lei ders van hel Centrum de beide ministers nogmaals op de hougle gesteld van de be zwaren die deze partij heeft tegen het vor men door dr. Curtius van een kabinet der rechterzijde. In Centrumskringen vermoedt men dat dr. Curtius nu weldra zijn pogingen definitief zat staken; wal dan zal geschieden is nog onbekend Wellicht zal nog door een leider van het Centrum een poging worden on dernomen en in dit verband wordt Steger wald genoemd. Leveren echler ook d°ze pogingen geen resultaat op dan dient met de ontbinding van den rijksdag te worden gerekend. Niemand kent echter de verdere plannen van den rijkspresidenl en op deze plannen komt het tenslotte aan. Voor het geval Stegerwald na dr. Curtius met het samenstellen van een nieuw kabinet zal worden belast, zal hij vermoedelijk trachten de groote coalitie te herstellen. Het zou namelijk in de bedoeling van den rijks- president liggen een volgend kabinetsforma teur de vrije hand te laten. In kringen van de rechterzijde verwacht men van dergelijke pogingen niets, daar de Duitsche volkspar.l) niet voor een samenwerking met de sociaal democralen le vinden zal zijn. Curlius heeft echter nog niet alle hoop opgegeven, want er verluid!, dal hij heden morgen de Duilsch nalionalen zal op Je hoogte brengen van de bezwaren van het Centrum in de hoop dat de Duilsch-nationa- len deze zullen kunnen opheffen. ENGELAND. Weer een mijnconflict. Het bestuur van do mijnwerkersbonden, heoft gisteren weer te Londen vergaderd teneinde de eerste rapporten uit de distric ten. sinds de opheffing der staking te be spreken. De talrijke gevallen, waarin be* paaide stakers niet weer aangenomen waren, werden in bijzonderheden besproken en besloten werd, nogmaals de eigenaars er aan te herinneren, dat ze belooft hebben, dat er geen slachtoffers zouden worden gemaakt. Eenige sensatie veroorzaakten daarop da meuedeelingen van Richardson, dat Bald win geweigerd had het bestuur te ontvan gen, om nogmaals de kwestie der niet weer te werk gestelden onder de oogen te zien, alsmede de weigering van de geheele regeering om Cook te benoemen tot lid werkman van de mijncommissie. Van zijn kant weigerde het bestuur om een drietal op te maken, waaruit de regee ring een keus zou kunnen doen.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1