De Haringvisscherij in 1926 No. 20501 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 Januari Derde Blad Anno 1927 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. IN EN OM DE HOOFDSTAD. De uitkomsten der haringvisscherij waren in 1926 al even slecht als in het vooraf gaande jaar. Toenmaals weten de reeders het ongun stige bedrijfsresultaat aan de schrale vang sten. Zij klaagden, dat de haring niet meer zoo overvloedig in de Noordzee voorkwam, als in vroegere tijden en gaven daarvan de schuld aan de treilvisscherij, in het bijzon der die op haring en de vangst van jonge haring (zoogenaamde zeebliek") in onze zeegaten Zij drongen daarom bij de Regee ring aan op stappen, waardoor aan de treilvisscherij eenige beperking opgelegd en de aanvoer van zeebliek verboden zou worden en vonden daarvoor steun in de Tweede Kamer. Het gevolg was de benoe ming van de Staatscommissie in zake de haringvisscherij. Inmiddels was het seizoen 1926 begon- nnen met vee! grootere vangsten dan dat van 1925 en die ruimere vangsten bleven gedurende de geheele Schotsche visscherij. Die-hards onder de klagers over den ach teruitgang der haringvangsten opperden toen twijfel aan de vooruitzichten der vis scherij op de Doggersbank, die vooral in de laatste jaren had teleurgesteld, maar ook die viel erg mee. Opmerkelijk genoeg was het resultaat der visscherij. welke in Octo ber en November in de buurt van Lowe stoft en Yarmouth uitgeoefend pleegt te worden en waarbij een ander in de vorige jaren vrij overvloedig haringras wordt ge vangen, dit jaar, althans voor de zeillog- gers, verhoudingsgewijze niet zoo gunstig. Voor een groot deel was dit aan 't storm achtige weder te wijten, waarvan vooral de zeilschepen te lijden hebben. Ook met de visscherij op hetzelfde haringras in het Kanaal aan het einde van het seizoen ging het niet zoo voorspoedig, als het zich aan vankelijk liet aanzien, aldus de heer P. E. van Renesse, in „Ec. St. Berich'en". Gemiddeld per reisdag waren de aanvoe ren in de verschillende maanden als volgt: 1928 19CS Maanden Stoom-, Mot.- Zeil- St.- Mot.- Zeil loggers logg. logg. logg. logg. logg. Mei 1442 965 79» 1122 462 Juni 1523 887 514 758 618 160 Juli 1124 963 494 882 896 236 Augustus 1317 803 466 634 342 249 September 1473 1174 624 967 621 847 October 2114 1463 314 1409 837 590 November 2200 13S0 600 1727 1207 627 December 1103 684 390 661 534 425 Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat de maand van den aanvoer lang niet altijd die van de vangst is. daar de schepen dikwuls lang op de vischgronden verblijven cn df thuisvnart eveneens tijd vereischt. Niettegenstaande de vangstresultaten der visscherij bij Yarmouth en Lowestoft zich niet zoo gunstig van die van het vorige jaar onderscheidden, waren de vang sten over het gehpel. hoewel niet ruim, toch beduidend beter dan in 1925. Zij bedroegen nl. gemiddeld per reisdag: Jaar Stoomloggers Motorloggers Zeillogger9 K.G. K.G. K.G. 1928 1491 1013 612 1925 1034 677 428 1924 1731 1132 790 1923 1904 1023 812 1922 1371 822 596 1921 1375 856 572 1920 2026 1448 1098 1919 1815 1347 999 De ongunstige uilkomslen van de teelt H-uui/iuaft, uai ue ueiging om ter haringvangst uit te varen aanvankelijk nog niet sterk was. Nauwelijks was echter ge bleken. dat de vangkansen beter waren of een betrekkelijk groot aantal haringschepen koos zee. Dit aantal groeide allengs aan, doch lot niet meer dan 58 stoom-, 41 motor en zeilloggers. In October begon het reeds weder te verminderen, doordat toen 1 stoom logger en 4 zeilloggers vergingen en 11 zeilloggers de visscherij beëindigden, meerendeels in verband met de schade, Ti .k aa sl°rmen aan schip, tuigage ol vleet hadden toegebracht. In 1925 wprd de visscherij met een be duidend groofer aantal schepen uitgeoefend nl door 61 stoom-, 38 motor- en 331 zeil- lcggers. Vooral de deelneming der zc liog- gers was dit jaar veel geringer. Verschei dene van deze vaartuigen en vooral de hou ten zeilloggers zijn na de mislukte teelt 3925 uit de vaart genomen, andere bleven opgelegd, omdat de uitrusting te vee! zou kosten de vooruitzichten der visscherij en de middelen hunner reederijen in aanmer king genomen. De totale vangst bedroeg rond 49 970.000 KG.. waarvan 16 960 000 K G. door de stoomloggers 7.530.000 K G. door de motor- mggers en 25 440.000 K.G. door de zeillog gers gevangen werden. Gemiddeld per vaar tuig bedroeg hun vangst in ronde cijfers respectievelijk 292.000 K.G.. 184.000 KG. en 90.000 K G In de jaren 1914—1924 (de jaren 1917 en 1918 toen het bedrijf niet of nagenoeg niet kon uitgeoefend woiden niet medegerekend), bedroeg de gemiddelde vangsl per vaartuig- voor de stoomloggers 250 000 K.G.. voor de motorloggers 172 000 K G en voor de zeilloggers 98 000 KG Dit jaar is de verhouding dus iets gunstiger voor de stoomloggers dan in genoemd tijd perk. Omstreeks October is er reeds op gewe zen. dat in het afgeloopen jaardeel veel lagere prijzen voor de pekelharing betaald waren, dan in dezelfde periode van he( voorafgaande iaar en in het licht gestdd. dat de oorzaak hiprvan gezocht moet worden eonerzijds in de grootere productie van dit artikel en anderzijds in de slechtere gele genheid om het af te zetten Nadien kwam er m dit opzicht eenige verbetering Voor eerst was de aanvopr in November hier te lande ongeveer 26.000 kantjes, die in De cember meer dan 10.000 kantjes kleiner dan die van het vorige jaar en in de tweed* plaats leverde de Engelsche-wal visscherij voor de Britten heel wat minder op dan in 1925, omdat dezen haar, in verband met het gebrek aan bunkerkolen en het slechte weder, minder druk uitoefenden en hun vangsten over het algemeen kleiner waren. Tot half December bedroeg de aanvoer dit jaar te Yarmouth en Lowestoft niet meer dan 679 416 cran9 tegen 811 640 crans in het vorige jaar. Daarvan werden gezou ten 444 842 tonnen tegen 581 020 in 1925. De totale productie van gezouten Noord- zeeharing bedroeg in beide jaren: 1926 1925 Schotsche visscherij 935.237 tonnen 688.506 tonnen Engelsche visscherij 444.842 tonnen 581.020 tonnen Hollandsche visscherij 497.360 (zee)L 381.024 (zee)L Duitsche drijf- netvisscherij 179.400 (zee)t 127.370 (zee)t. Te zamen 2.056.839 tonnen 1.777.920 tonn. Die van 1926 overtrof die van 1925 dus met rond 280.000 tonnen. Bovendien vingen de Duilschers met het treilnet rond 41 millioen K.G. haring tegen 26 millioen K G. in 1925. Hoewel de Noorsche gezouten haring een ander goedkooper en minderwaardig product is, dan de Britsche. Hollandsche en Duitsche pekelharing, moet er intusschen rekening mede gehouden worden, dat Noor wegen dit jaar slechts rond 590.000 tonnen gezouten haring produceerde tegen 1.017 000 kinnen in 1925 en dat de voorraad van het Hollandsche, Britsche, Duitsche en Noor sche product te zamen begin 1926 op niet meer dan 650.000 tonnen, begin 1925 daar entegen op 1.300.000 tonnen, dus het dub bele. geschat werd. Omtrent de opbrengst van onze haring visscherij zijn geen cijfers beschikbaar, die eenige aanspraak op nauwkeurigheid en betrouwbaarheid kunnen maken. Lang niet alle haring wordt dadelijk na aanvoer op de publieke afslagen verkocht. Vele reeders zijn nl. tevens handelaars en verknopen de haring, welke hun schepen aanbrengen, ge heel of ten deele uit dc hand Dikwijls wachten zij daarmede, in de hoop. dat de haringprijzen zullen stijgen, of omdat er geen vraag is naar het artikel Het bedrag, waarvoor zij hun haring afstaan, is du9 niet dat, hetwelk zij er voor gekregen zouden hebben bij verkoop onmiddellijk na aan voer: het is grooler of kleiner al naar ge lang de prijzen sinds den aanvoer gestegen of gedaald zijn, het,is toegenomen met de handelswinst of verminderd met h°l han- delsverlies. De opbrengst der visscherij i3 het bedrag, dat verkoop dadelijk na den aanvoer zou hebben opgeleverd. Zelfs al zouden alle reeders-handelafon bereid zijn, mede te deelen, hoeveel zij voor hun haring gemaakt hebben, dan nog zou men dus voor de gevallen, waarin deze niet bij aanvoer verkocht is. niet weten, hoeveel de op brengst der visscherij is geweest In zulke gevallen moet men de waarde bij aanvoer sc ha tl en op grond van de prijzen bij pu- b'ieken verkoop, onmiddellijk na aanvoer voor haring van dezelfde soort gemaakt In derdaad doen de betrokken reeders dit zelf. om te kunnen berekenen, hoeveel er besomd is en hoeveel zij dus aan de bemanning als het aan dezen toekomend deel van de be somming hebben uit te betalen. Het ligt voor de hand. dat deze schafting niet erg nauwkeurig kan zijn. want wie kan zeggen hoe de prijzenloop zou zijn geweest, indien alle aangevoerde haring inplnats van slechts een deel zou znn geveild. Voor een buiten staander is schatting van de waarde der haring bij aanvoer vrijwel onmogelijk om dat er een eroot aantal soorten en kwali teiten worden aangevoerd, die de meest verschillende prijzen onbrengen en niet be kend is. hoeveel van elk dier soorten wordt aangevoerd De cijfers, welke betreffende dc opbrengst der door onze schepen aan ge voerde gezouten haring worden gepubli ceerd. zijn dan ook verkregen door een zoo ruwe raming, daf zij geen basis voor een vergelijking der geldelijke uitkomsten van het bedrijf in verschillende jaren kunnen opleveren. Zeker is echter, dat die uitkomsten in 1926 evenals in hel voorafgaande jaar zeer onbevredigend zijn geweest Voor de stoomloggers was dit te meer het geval, om dat ook de steenkolenprijzen tengevolge van de Britsche mijnwerkprsstaking sterk geste gen waren. De steenkolen vormen nl.. zij het ook niet in die mate als bij de treil vis scherij. ook bij de drijfnelvisscherij met stoomloggers een belangrijke post op de exploitatierekening. Een ongunstige factor was ook dit jaar. uat in de ongeveer 6 winter- en voorjaars maanden, gedurende welke de vaartuigen z, niet "iet de haringvangst bezighouden s.ecnts met meer of minder groot verlies de of treilvisscherij uitgeoefend kon worden. Niettegenstaande de gemeente s .ravenhage ^eze ver'iezen voor de Sche \eningsche schepen tot een zeker bedrag voor naar rekening nam. was de deelneming 3it ,.j ib^'jven dan ook gering. Hetzelfde placht ook vroeger het geval te ïjn. loen verdienden vele visschers even hJli 'n 269 maanden genoeg, om het ge- e jaar van te kunnen leven en was ook m andPre vakken de toestand niet zoo roos- eung Dat is alles anders geworden- dp oonen tijdens het haringspizoen zijn tenge volge van de dage besommingen immers zij bestaan hoofdzakelijk in een deel der besomming voor de meeste visscher» voldoende gedurende dien lijd hun gezin van te onderhouden, zoodaf er voor de periodp der -seizoen-werklooshe'd niet of althans riet veel van kan over schieten. Onze Kalwijksche correspondent wees hier reeds meerdere malen op Red. „L. D Ook dit jaar is het Britsche bedrijf weer minstens even zwaar getroffen als het onze De resultaten der Duitsche driifnetvisscherij op haring zijn nog niet bekend, maar er is geen reden, om te meenen. dal die heter geweest zullen zijn De malaise in het be drijf der Noordzéedrijrnetvisschprs is een al gemeen verschijnsel. Dat is begriineliik om dat zij overal dezelfde oorzaken heeft on gunstiger afzeteelegenheid met onvoldoende ingekrompen productie en sterk toegenomen bedrijfskosten. ALPHEN. In het gebouw dor St.-Joseph Ver eeniging gal de R.-K. Zangvereniging ..Oefening Baart Kunst" alhier haar jaar- lijksehe uitvoering. Het lijvige, uit 19 num mers bestaande programma, werd keang uitgevoerd en getuigde van ernstige studie der leden. De heer Th. v. Niekerk, uit Leiden, heeft zich dan ook geneel gegeven om zjjn menschen zoover te krijgen. Het strijkorkest „SL Bonifacius" zorgde voer een aangename afwisseling O.B.K. kan met genoegen terugzien op de behaalde resultaten. De zaal was flink bezet AALSMEER. De verkoop van weldadigheidszegels heeft aan het postkantoor alhier opgebracht f 163.06. Wegens een ziekteverlof gedurende een tweetal maanden aan den heer J. W. Luik. is door B. en Ws. dezer gemeente tol tijdelijk gemeen le-opzichter benoemd de heer W. Maarse Wzn. HAARLEMMERMEER. Nieuw Kerkgebouw. Het aan den Aalsmeerderweg bij den Vijf- huizérweg staande kerkgebouw „Marana- tha" (Ned. Hervormd) verkeert reeds eenigen tijd in een houwvalligen toestand en is voor een behoorlijk gebruik niet meer geschikt te achten, zoodat besloten werd om al het mo gelijke in hel werk te stellen om ter plaat se een nieuw kerkgebouw te verkrijgen en daartoe een beroep te doen op de medewer king en financieelen steun van de gemeente leden. Daartoe in staat gesteld door belangrijke reeds toegezegde financieele bijdragpn kon aan het plan om ter bereiking van het be oogde doel een bouwfonds te stichten reeds voor 'n groot gedeelte uitvoering worden ge geven. Het ligt in de bedoeling, teneinde tot een spoedige en voldoende versterking van dit bouwfonds te kunnen geraken, ook een bazar te organisecren, in de hoop en de ver wachting dat de opbrengst hiervan zoo be vredigend zal zijn. dat lot de stichting van hpt kerkgebouw definitief kan worden be sloten. BTLLEGOM De uitvoering van Tropcnadel door ILI.T.O. is een succes geweest. De zaal van hotel Sistermans wa9 eenige dagen te vo ren al uitverkocht. De regisseur, de heer J. Paling verzocht om een mild oordeel, omdat een der spelers wegens een buitenlandsche reis door een invaller vervangen moest wor den en een ander een dubbele rol waarnam wegens een griepgeval. De uilvoering was ten bate der Hillegomsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose en al zoo had hij woorden van dank te spreken tot de wel willende medewerkers te weten de Jasz- Band ..Ever Fun" van Haarlem, de heeren Hoogervorst en van Gennip en mej Kroon. De aanwezigheid van de bestuursleden der t.b.c.-vereeniging werd mede zeer gewaar deerd. Het blijspel van Henri van Wermers- kerken is voortreffelijk opgevoerd ondanks den invaller en de doublure. Allen gaveo een beschaafd spel. waarom hartelijk is gelachen. De dames werden met bloemen gehuldigd: de heer Vooren. secretaris d-*r t.b.c -vereeniging vertelde, toen hij H T.T O. bedankte, dat de lighal gereed is op de meu bileering na en verzocht aan de dames om steun voor den a.s. bloempjesdag in het voorjaar De jonge tooneelvereeniging H T.T O. heeft een buitengewoon groot succes van hare eerste uilvoering gehad en waagde het nu al om het vervolg, de Suikerfreule aan te kondigen. KATWIJK AAN ZEE. Mej. J. v. Rhijn, die 20 jaar als boetsterhoofdvrouw bij den heer P. Meer burg werkzaam was, heeft' op haar ver zoek eervol ontslag gekregen, en in haar plaats is aangesteld' mej. de wed. W. OuwehandZwaan. De melkprijs is hier met 1 cent per Liter zonder oorlog verhoogd. Ze kost thans 16 cent per literI Het voetbal terrein, in gebruik b'tf do Katwjjksche Voetbalvereeniging Quick Boys, en waaraan 't vorig j3ar zoo veel ten koste is gelegd om het geschikt te makeü voor de competitie-wedstrijden, is doer den verhuurder, door het rijkelijk met mest te bestrooien, in dusdanigen staat ge bracht. dat het totaal ongesctiikt voor het doel is. Men ziea nu uit naar een ander sjieel terrein. LISSE. De winkelbenrs. ..aar aanleiding der te houden winkel- beurs 1927 ..Lisse Vooruit" had Woensdag avond een vergadering plaats in het veiling lokaal van 'nel H. B G. De hper Tolle, direc teur van het gas- en waterleidingbedrijf, was aan de bestuurstafel aanwezig tot het geven van nadere toelichting omtrent g°- bruik van gas en water. De leiding der vergadering was in handen van den heer F. C J. v. d. Eerden, voorz van de R. K. Middenstandsvereeniging „dt Hanze", die de aanwezigen welkom heet'e. Het lag, zoo zeide spr., thans in de be doeling eens nader uiteen te zetten wat men bedoelt met het houden van een winkel- beurs. Aan de hand van de ervaring met „de winkelweek 1925". gingen er verschillend.- stemmen op. weer iels in het leven te roe pen, om le komen tot meerdere reclame voor den handeldrijvenden middenstand. De voorzitter zeide dat er overleg is ge pleegd tusschen dc beide organisaties. De R.K. Middenstandsvereeniging „de Han/e' en de neutrale dito „Lisse en Omstreken" hebben een overeenkomst getroffen en van daar ziet u deze combinatie, aldus de spr., hier aan de tafel De heer C Barnhoorn, architect en de heer v. d. Zaal hebben zitting in de tech nische commissie. Van het eleclnciteitsbe- drijf en van het gas en waterleidingbedrijf zal de mecsl mogelijke medewerking worden verleend, onder voortehoud dat er voldoen de samenwerking zal zijn tusschen hen cn de standhouders De beide directeuren van genoemde bedrijven hebben in verband daarmede zitting genomen in de technische commissie. De burgemeester en de secretaris der ge meente zijn bereid gevonden om zitting te nemen in hel eere-enmitê. Wat nu het huren der stands betreft deelt de voorz mede. dal het in de bedoeling ligt, dat als er winst wordt gemaakt bij de le houden winkelbeurs dit gerestitueerd zal wórden, en wel als volgt: 50 pet aan de standhouders. Van het overige 25 pet. aan de ongeorganiseerde en 75 pet. aan de led>-n van de beide organisaties. Voor de stands zal f 2.50 per -M2 worden gerekend. In het gebouw zijn 600 M2. ter beschik king. Door het bestuur is een koslenrekening gemaakt van ongeveer f 1400 zoodat h?t voor de hand ligt, dat bij voldoende deel name, deze rekening kan worden gedekt. Voor eenige attractie teneinde oen grootc toeloop van het publiek te verkrijgen, heeft het besluur zich in verbinding gesteld mAt de vereeniging Ned. Fabrikaat, om eenig aanschouwelijk onderwijs van een en ander. Dit is tot een goed resultaat gekomen. Ech ter kan dit niet alle avonden gegeven wor den. dat was te saai en te duur. Ook i9 ver binding gezocht met de Yereenigingen van Bloembollencultuur afd. Lisse. en dat gaf als resultaat dat verschillende toezeggingen zijn gedaan, voor het inzenden van bloeien de bolgewassen. Ook voor de kinderen zal een middag wor den gegeven, waarin hun een film zal wor den vertoond, en hun ook gelegenheid gege ven zal worden lot het bezichtigen van de verschillende stands. Nadat door den voorzitler een en ander nader uiteen is gezel, wordt gelegenheid ge geven tot gedachtenwisseling, waarvan een ruim gebruik wordt gemaakt. Op een desbetreffende vraag wordt mede gedeeld, dat er gelegenheid is. de inzendin gen te verzekeren tegen brandschade tegen f 0.75 per mille voor 14 dagen. Als uiters'en datum voor inschrijving der inzendingen is gesteld 31 Januari. Een wenk werd gegeven, dal als er inzendingen zijn op radiogebied. deze standhouders zich gehou den moeten weten aan eenzelfde golflengte en aan vastgestelde tijden. Nader wordt toegezegd dat iedere stand houder over een slopcontact kan beschikken en dat de electriciteitskosten zullen bedra gen 10 cent per K W. Uit de besprekingen bleek dal er nog ver schillende attracties zullen zijn, en dat er veel zorg zal worden besteed aan dé straat verlichting aldaar en aan de gebouwen. Staande de vergadering lieten vele aan wezigen zich definitief inschrijven. Enkele hielden nog eenige reserve. Mededeeling wordt gedaan dat de gebou wen tijdens de tentoonstelling des nachls zullen worden bewaakt. De tentoonstelling zal geopend zijn van af 25 Febr. (ot 3 Maart, uitgezonderd des Zondags. Hierop werd onder dankzegging deze bij eenkomst gesloten. Voor hel comité voor Christelijke win- terlezingen alhier trad d9. K. Schilder op in „Rehoboth". Als onderwerp was door den spreker gekozen ..Mefislo of Satan" Dp hoofdpersonen uit Goethe's eerste deel van Faust, als Menhisto. Faust en Gretch-n, werden voor de vrij talrijke aanwezigen ge- teekend. Het was een hoogstaand geleerd betoog, hetgeen voor velen wel wat zwaar was. NOORDWIJKERBOUT. ProteMantsch Ziekenhuis-verplegingsfcnds. Woensdagavond vergaderde in „De Ge meentewoning" het Protestantsche Zieken- huis-verplegingsfonds „Hulp in nood". De opkomst was flink. De voorzitter, de heer D. J. Westrik. opende met een hartelijk woord en herdacht het vele goed9, dat door het fond9 in 't afgeloopen jaar verricht wa3. Het aantal leden is steeds stijgende, terwijl het aantal zieken gelukkig niet buitenge woon groot was. De vereeniging telt heden 320 leden. De penningmeester, de heer J. Bouwmees ter Jzn deed rekening en verantwoording. Een commissie, benoemd door het bestuur, en bestaande uit de heeren Alb. Koudijs Sr. en L. J Mens had ten huize van den pen ningmeester de boeken en bescheiden aan een kritiek onderworpen en alles keurig in orde bevonden Er wa9 een batig saldo van f217 80. waardoor het reserve-fonds steeg tot f870.98 geplaatst op de plaatselijke Raif feisen-Bank. terwijl in kas bleef f 43 85 Eén lid was achterstallig met het betalen der contributie, en zal daarover worden aange sproken. De heer R. van Dijk. 1ste commissaris sprak zijn voldoening uit over de goede wer king van het fonds en over de zeer accura te boekhouding van den heer J Rouwmees- ler Jzn. Als blijk van waardeering zal deze heer kunnen kiezen, tusschen eene grati ficatie of een souvenir van bijzondere be- teekenis De heer G. Musegaas werd met algemeene stemmen herkozen als 2en commissaris. Een nieuw reglement werd uitgedeeld. Art. 3. spreekt van naastenliefde o i. niet alleen mannen en vrouwen van Protest ge zindte worden opgenomen doch ook uitzon deringen zijn toegestaan. Zoo telt het fond3 ook eenige Kalh en Geref leden; De uil- keering is gelijkstaande aan de verpleegkos- ten 3e kl. van 't Acad Ziekenhuis le Lei den. Alleen wordt toegestaan vrij vervoer naar het Ziekenhuis, vrije terugtocht is uit gesloten. Ontbinding der Vereeniging geschiedt niet eerder dan na een daartoe uitgeschre ven vergadering en als drie vierden van het aantal leden voorstemmen, zal het batig saldo ten goede komen aan de Ned.-IIcrv. Kerk alhier. De broodprii9 is alhier verhoogd, en bedraagt thans 14 cent per melkbroodje. NOORDWÏJK-AA W-ZEE. Onze plaatsgenoot de heer Th Admiraal P. ILzn slaagde in den Haag voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie, afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Vereenigingen (Mer- curius). OEGSTGEEST. „Bloembollenteelt". Het was den 4den Januari j.l. 38 jaar ge leden, dat in onze gemeente werd opgericht de vereeniging ter bevordering der bloem bollenteelt. Deze vereeniging telde jaren achtereen een groot aantal leden en heeft voor zeer velen vruchtdragend gearbeid. Vooral in den winter werd veel vergaderd en heerschte er steeds een zeer goede verstand houding onderling. In het bestuur bad dan ook jaren achtereen bijna geen wijziging plaats Langzamerhand, vooral den laatsten tijd echter breidde onze gemeente zich uit en kreeg door hare inwoners een meer mo dern aanzien, waaruil bleek dat. hoewel °r meer inwoners kwamen, dc geest toch ver anderde en de vereeniging hare oorspronke lijke bedoeling meer en meer ontgroeide. Een kwijnende tijd brak dan ook aan. Die leden welke de Vereeniging trouw bleven, achtten het raadzamer wat nieuw bloed 'Q het besluur te brengen, waarmede getracht zou worden de vereeniging nieuw leven in te blazen. Dit heeft echter niet mogen baten en zoodoende kwijnde de vereeniging ver der. De vergaderingen gingen vrijwel gere geld door doch de groote animo van vroeger bleef uit. Gisteravond nu was wederom een verga dering belegd in „het Wapen van Oegsl- geest". De voorzitter, dc heer G Lubbe, riep de opgekomenen een hartelijk welkom toe en de secretaris, de heer Donk, las de notuit-n voor, die onveranderd werden goedgekeurd. Voorts werd door den penningmeester financieel verslag uitgebracht waaruii bleek, dat een balig saldo in kas was van f 10 64. Hierna werd voorgesteld de vereeniging op le heffen. Verschillende van dc aanwezige leden voerden het woord en er werd in den breedo gediscusieerd. Het ledenaantal bedroeg tot heden nog 39 en gezien hel batig saldo, meenden enkele leden dat er toch nog niet direct reden be stond tot opheffing. Het bestuur zag een voortbestaan in den vorm van thans niet langer wensohelijk en adviseerde tot opheffing. Werd de gehee.e vereeniging en het doel gereorganiseerd dan is er waarschijnlijk kans van levensvatbaar heid. Na verschillende discussies werd het voor stel tot opheffing in stemming gebracht en aangenomen met 10 tegpn 5 stemmen Voorts werd besloten, het batig saldo, dat tijdens de vergadering nog werd vergroot door verloting van een plant, totaal bedragende f 11.44. be schikbaar te stellen aan de beide alhier be staande vereenigingen voor Wijkverpleging. Alzoo i9 deze vereeniging verdwenen De zoo goede voornemens geuit op de laatste vergadering van de Winkelweek commissia, om in 1927 zoo krachtdadig mogelijk samen (e werken, zullen dus niet tot uitvoering komen. RTJNSBTIRG. De melkprijs is alhier met één cent per liter verhoogd en gebracht op 16 cent. VOORSCHOTEN. De verbetering in de Schoolstraat is bijna voltooid De voormalige onderwijzers- woning nabij de Openbare lagere school is door den nieuwen eigenaar geheel afgebro ken, inplaat9 van gedeeltelijk. De verbreeding van dit sfraatgedeelte, waar de trambaan juist dubbel spoor wordt, was in de toekomst ook hoog noodig. Wanneer het oude schoolgebouw nu nog wat wordt veranderd en verfraaid, zal da aansluiting aan de nieuwe Chr. School nog beter uitkomen. Het nieuwe j'aar zet in. Brandweer en politie. Op de nieuwerwetsche manier werd door hen, die van mcening waren, dat de laatste avond van het weg stervend jaar diende te worden doorgebracht buiten den huiselijken kring en het nieuwe moest worden ver welkomd onder groot gejuich in eet- of bal lokalen, de overgang van 1926 tot 1927, gevierd. Geheel naar den geest de9 tijds, althans in de groote 9teden der wereld, waaronder Amsterdam zich zeker ook wel mag rangschikken. Maar naar ouderwetschen trant werd door degenen, die zich volbloed Amster dammers gevoelen, weder aan den avond

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9