AGENDA. MUZIEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. Sladszaa! (groole zaal): Zanpersavond van Chr Zangverenigingen 8 uur. Volkshuis: Inst voor Arb. Ontw.: Spr. de heer Kleerekoper. 8 uur. Wgkgebouw Levendaal: Lezing over de Oir. verpleging van lijders aan vallende ziekte. 8 uur. Vrijdag. Nulszaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Mr. J. Schokking over „De Volkenbond". 8 uur. Sladszaal (groole zaal): Leidsche Chr. Bcslurenbond: Filmvoorstelling. Bataaf9che Petroleummij. 8 uur. Wijkgebouw Phóbe (O. Vest 91): Spr. de heer De Jong. 8 uur. Dagelijks. „Casino bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 1 uur kinder- en lamilie matinêe. „Cily theater" Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matlnée te 2 uur „Luzor Ihealer". Stationsweg- Bioscoop- en Variélê voorstellingen Dageliiks te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinte te 2 uur Volksgebouw: Potemkin-film. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van: Maandag 10 tot en met Zondag 16 Januari a s waargenomen door de apotheken van de H H G H Blan ken. Hoogewoerd 171 telef. 502 en D. J. v. Driesum. Mare 76 telefoon 406. RECLAME. BLOEMENFEEST [22] JANUARI Stadsgehoorzaal 65C5 DE ZAAL WORDT EÉN BLOEMENTUIN Een veering zoo Moverend, als nooit gezien wenschelijk geacht een cursus te organi- seercn om den leek eenigszins op de hoogte te brengen met de geheimnissen van een ontvangtoestel. Het doel is den deelnemers aan den cursus deze kennis bij te brengen door een serie van 10 lezingen, waar met vele proeven, platen en projectie-plaatjes de behandelde slof wordt verduidelijkt. Uitgegaan wordt van de gedachte, dat geen van de deelnemers eenige kennis heeft van eleclriciteit of van radio, zoodat de lessen te volgen zijn door ieder die er belang in stelt. Voor deelname aan den cursus enz. raad plege men de advertentie in dit Blad. In de advertentie van het Leidsche Volkshuis in ons Btad van gisteren inzake de lezing van den heer Sem Dresden 9tond abusievelijk vermeld, dat op den avond zelf kaarten verkrijgbaar zouden zijn ét 10.15 per stuk. dit moest zijn A f 0.20. Tevens verzoekt men ons mede te doelen dat het concert van Zondag a s. is uitgesteld tot Zondag 23 Januari. W de R., uit Leiderdorp, heeft bij de politie alhier aangifte gedaan van mishan deling door den caféhouder H., die hem dusdanig toetakelde, dat hij bloedend aan den mond verwond werd. Over eenzelfde feit beklaagde zich mcj. Van D uit de Goegerrilsteeg, die door mej. la Br. legen het onderlijf geschopt zou zijn. Bij de politie is aangifte gedaan van vermissing van een tweewietigen hand wagen. gemerkt H. v. W.. welke onbeheerd in de Ruime Consciënlieslraat was achter- gelalen. Gisteravond, omstreeks 5 uur, had op de Heerenstraat een aanrijding plaats tus- sc.hen twee auto's, respectievelijk bestuurd door S alhier, en Van der A uit Zoeter- woude. Beide voertuigen werden bescha digd; de bestuurders verweten elkaar wederkeerig de schuld. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Bossi: Jeanne d'Arc. Een vooraanstaande koorvereeniging is aan haar positie verplicht van tijd tot lijd een stap te zetten buiten het kringetje der bekende en overbekende werken. De vraag: wat dan ter uilvoering te kiezen, is een zeer netelige; want ze liggen nu juist niet opge schept de goede en bruikbare composities. De keus was ditmaal gevallen op een werk van den voor eenige jaren te Rome overle den conservatorium directeur Enrico Bossi, die als organist naam maakte en door een vrij groot aantal gedegen, meest groot aan gelegde werken in de voorste rij moet ge plaatst worden van de moderne Italiaansche componisten. Zijn „mysterium" Jeanne d'Arc beleefde gisteravond te Leiden zijn tweede uitvoering in Nederland. De bekende geschiedenis van het zeven tienjarig boerenmeisje uit Lotharingen, dat haar land, de wanhoc^ ten prooi na al de tegenslagen in een honderdjarigen oorlog te gen Engeland, de redding bracht, die men nauwelijks durfde hopen, heeft, al is zij door de wetenschap als een onaantastbaar histo risch feit gesteld, van haar religieus-mystiek karakter niets verloren. Het poëtische gebeu ren heeft vele scbr ivers en componisten ge- ir.spireerd: van de literaire bewerkers is Shaw de laatste van de muzikale Bossi Beider werken zijn met meesterhand ge schreven. Doch evenmin als Shaw. ontsnapt Bossi geheel aan de kritiek De geschiedenis van Jeanne d'Arc doorschrijdt in haar veel zijdigheid alle gebieden der kunst Ze heeft naast een lyrisch poëtisch karakter ook trek ken van fel bewogen dramatiek. En nu is Bossi's talent in beide richtingen niet even sterk. Dramatisch in den zin van scherpe contrasteering van tegengestelde krachten is Bossi eigenlijk nooit. Ook als hij „dramatico" boven een onderdeel zet, dan is het toch meer schildering van een stemming, dan uit beelding van een conflict. Zoo is dan ook de gansche partituur van overwegend lyrisch karakter. Maar in deze betrekkelijke eenzij digheid heeft Bossi in dit .mysterium" zoo veel schoons neergelegd dal het meer belang stelling verdient dan er tot dusver voor aan den dag is gelegd. De muziek is altijd ge distingeerd, niet diepzinnig maar ook nooit triviaal (zelfs niet in het drinkerskoor); er komen deelen in voor van ontroerende schoonheid (Jeanne's geboortedorp, haar op roeping, haar droefenis in den kerker en meer nog). Ze is verder gematigd modern te noemen hoofdzakelijk door een tot systeem verheven eigenaardig gebruik van de sep time in tooncombinaties, waar men ze niet zou verwachten. De instrumentatie is na tuurlijk zeer gezocht en zeer kleurrijk. En het werk boeit door de noodige afwisseling van begin tot eind. Maar het is ontzaglijk moeilijk. Als niet alles superieur is, koor, solisten en orkest, dan zal het al heel gauw ongenietbaar worden. Bossi schrijft voor de menschelijke stem alsof ze een instrument is en eischt van haar dezelfde intonatie-mo gelijkheden, tot voor hel kinderkoor toe. Wat de uitvoering van het werk betreft zij er op gewezen dat Toonkunsls voorzitter Dr. Grommel in vóór den aanvang eenige toe gevendheid verzocht. Vele koorleden waren ziek, Mevrouw Mac Arden moest op het laat ste oogenblik door ziekte aftelegrafeeren, waarvoor Mej. Mia Pellenburg inviel en de heeren Van Tulder en Van Oort waren ver kouden. Desalniettemin is de uitvoering in alle opzichten uitmuntend geslaagd. De ko ren hebben groole trefzekerheid aan den dag gelegd, het kinderkoor heeft ons op dit punt soms verbaasd. De klank was, zooals we dit van het geschoolde Toonkunstkoor gewoon zijn. Tot op het laatst toe (de koren zijn vrij wel doorloopend in actie) bleef de klank frisch en krachtig en van gesloten eenheid. In het engelenkoor in den Proloog hadden de bassen het een oogenblik met de zuiverheid te kwaad. Wie het kinderkoor heeft ingestu deerd komt een bijzonder woord van lof toe. Prachtig klonken die reine en frissche kin derstemmen. Mia Pellenburg heeft een volkomen gave creatie van de tilelpartij geleverd. Haar stem klonk ongewoon charmeerend, (hoe stralend kwam de tweegestreepte bes er uil!) en haar voordracht was uiterst suggestief. Van Tulder bleek de voor hem ingeroepen clementie niet noodig te hebben. Zijn zuivere echte tenorgeluid (dat is minder een kwestie van omvang dan van timbre) oefende als immer zijn bekorende werking uit. De kleinere partijen waren in handen van Mej. To van der Sluis, sopraan, en Mej. An nie Woud, alt, die beiden van goede zang kunst en karaktervolle voordracht te genie ten gaven (de laatste is een veelbelovende debutante), terwijl Hendrik van Oort, van wiens verkoudheid ook niets te bespeuren viel, met mooie stem en met veel zeggings kracht do door hem voor te stellen personen uitbeeldde. Het Residentie-orkest heeft de moeilijke partituur virtuoos gespeeld. Virtuoos omdat het nagenoeg zonder voorbereiding moest gebeuren. Bijzonder moet Stotijn worden ge noemd voor zijn verrukkelijk voorgedragen hobosolo in den aanhef van hel werlc. De orgelpartij werd door onze stadgenoote Mej. de Haas lofwaardig vervuld. De leiding van het geheel was in handen van den directeur van Toonkunst Anton Tierie, die door zijn rustig en overtuigend directiegebaar. waarin zich zijn gansche persoonlijkheid uit. de vele uitvoerenden zoo mooi weet te bezielen en tot een éénheid te binden. De uitvoering was een meesier- prestatie van dirigeerkunst. De volle zaal heeft alle uitvoerenden met warmte toegejuicht. DE ALGEMEFNE TOFSTAND. Het incident te Mainz. De beide Fransche soldaten, die in den nacht van Zaterdag op Zondag een Duitscn meisje hebben mishandeld, zijn gearres teerd. Zij zullen voor den Fransehen Krijgsraad terecht staan. DUITSCHLAND. Het centrum tegen Cnrtins. Geruchten over Rijksdag-ont binding. Curtius heelt gisteren legen 12 uur ds? vertegenwoordigers der vakbeweging ont vangen, die hem de eischen der arbeiders meedeelden In de eerste plaats verlangden zij een regeling in den arbeidstijd, desnoods bij noodverordening, omdat de inwerking treding van het ontwerp ..bescherming van den arbeid" nog langen tijd op zich zal la ten wachten. Daarbij sloten zich aan de eisch lot be teugeling van overwerk, bijzondere be scherming in bedrijven waar met giftige gas sen en stoffen gewerkt wordt, en wettelijk geregeld# Zondagsrust. Ten aanzien van di* verplichte verzekering tegen werkloosheid verlangden de afgevaardigden verhoogmg van de financieele deelneming van rijk en bondsstaten. Voor de vrije vakvereenigingen heeft ex- kanselier Herman Müller er Curtius op ge wezen dat de door hem vertegenwoordigde vakbonden een opneming van de Duitscb- nationalen iD de regeering met hel sterks'e wantrouwen zouden begroeten, en wel in de eerste plaats wegens het gevaar voor de bui tenlandsche politiek Een regeering m-it Duitsch nationalen kan onmogelijk waar borg bieden voor voortzetting van de zegt-u rijke politiek van Locarno en Thoiry en bo vendien behooren Duitsch-naiionalen in ie regeering van de republiek Duitschland in het geheel niet thuis. De voortzetting van Ir politiek des vrede9 is volgpns de vakbonden de voornaamste voorwaarde ook voor herstel en ontwikkeling van het binnenlandsche economische leven. Curtius antwoordde dat hij voor voort zetting van de politiek van Locarno was, maar dat hij niet inzag dat evenlueele op neming van Duitsch-nationalen een belem mering voor deze politiek kan beteekenen. Het heette, dat Curtius ook de vertegen woordigers ontvangen zal van het Rijksver- bond der Duitsche industrie, opdat zij zich zouden kunnen uitspreken omtrent de eischen der vakbonden. Maar of dit nog wel zin heeft? Na een gedachlenwisseling van 21/a uur heeft de fractie van het Centrum in den rijksdag zich toch. gelijk verwacht met alge- meene stemmen aangesloten bij hel stand punt van het bestuur der fractie en besloten zoowel dr. Curtius als dr. Stresemann in dien9 functie van voorzitter "der Duitsche volkspartij op de hoogte te stellen van de be zwaren, die hel Centrum tegen een regeering van rechl9 oppert. Het bestuur van de democratische fractie heeft eveneens vergaderd Partij-voorzitter dr. Koch hield een inleiding over den bin- nenlandschen polilieken toestand, ook bracht hij verslag uit over zijn besprekingen met den rijkspresident en dr. Curtius. Er gaan geruchten dal als Curtius niet zou slagen. Hindenburg tot Rijksdagontbinding zal overgaan, maar bevestigd zijn deze njg geenszins. ENGELAND. Voorstellen van Henderson. Henderson, de vroegere minister van bin nenlandsche zaken in de arbeidersregeering, heeft in een rede voorgesteld dal de eerste- ininisler een conferentie van vertegenwoor digende lichamen van arbeid en kapitaal onder voorzitterschap van den Speaker van het Lagerhuis bijeen zou roepen om over den induslrieelen toestand in zijn geheel te be raadslagen. Hij achtte de vraag rijp voor overweging, of niet een of ander vast nationaal lichaam een economische raad of een parlement van de industrie ingesteld zou kunnen worden, dat toegerust moest zijn met een be voegden technischcn staf en waarin niet al leen de partijen moeten vertegenwoordigd zijn, die aansprakelijk zijn voor hetgeen or in de industrie gebeurt, maar ook vertegen woordigers uit den kring der wetenschappe lijke staathuishoudkundigen en de finan cieele wereld opgenomen dienen te worden. Henderson'9 voorstellen hebben verschil lende commentaren uitgelokt. Groole industrieelen blijken niet eensge zind wat het nut ervan betreft. Terwijl som migen ze goedkeuren, toonen anderen zich sceptisch. Lee, de secretaris van den bond van mijn eigenaren, vreest bijvoorbeeld dat de voor gestelde lichamen niet vrij zouden zijn van politieke invloeden en verklaart dat de beste manier om den vrede te verzekeren, hierin bestaat, dat men industrieele vraagstukken uilsluitend op een industrieele basis behan delt. De menschcn van de vakbeweging zijn ook verschillende mecningen toegedaan. ITALIË. Do Staatsraad. Gemeld wordt, dat de Staatsraad, het or gaan, waarbij alle belangrijke beslissingen over geschillen in het bestuur van het land liggen, binnenkort zal worden gereorgani seerd. Alle niet-fascistische leden zullen door fascisten vervangen worden. Daar in den Staatsraad verscheidene le den van vroegere ministeries zitting hebben, die niet tot de fascistische partij behooren, zullen vele vooraanstaande mannen uit den Raad verdwijnen. Binnenkort zullen ook in den diplomatie- ken dienst verscheidene personen worden vervangen door fascisten. POLEN. Polen en den Volkenbond. De begrootingscommissie van den Land dag heeft in derde lezing in het budget de crediefen voor de permanente vertegen woordiging van Polen bij den Volkenbond geschrapt. Het heet, dat de Landdag dit besluit zal vernietigen, maar Polen's liefde voor den Volkenbond blijkt toch niet erg grootl ROEMENIE. Een grensincident. Volgens een bericht uit Boekarest zijn bolsjewieksche soldaten eergislernacht bij Boegaz over den Dnjestermond gekomen en hebben met machinegeweren en handgrana ten de Roemeensche grenswacht aange vallen. De bolsjewiki werden geslPund door een kanonneerboot, die met zijn lichtbun dels het terrein verlichtte. Na een hevig ge vecht werden de bolsjewiki afgeslagen en zij vluchten in de richting van Odessa Een Hoemeensch soldaat is gedood. De autori teiten houden een onderzoek. NOORWEGEN. De troonrede. Bij de opening van de Kamer las de Ko ning de troonrede voor. waarin gezegd wordt, dat de regeering bij het opmaken van het begrootingsontwerp het ais haar voornaamste taak beschouwd heeft de uit gaven te beperken. In de verwachting, dat de daling dor prijzen zal aanhouden, meent de regeering tot een vermindering der amb tenaars-salarissen. ten bedrage van 192 millioen kronen, met 12.5 millioen over te kunnen gaan. Een. wetsontwerp tot wijzi ging van het wetboek van strafrecht door verzwaring der straffen op zedemisdrijven en misdrijven in dronkenschap begaan, is in voorbereiding. VEREENIGDE STATEN. De luchtvloot. President Coolidge heeft bij het Congres een verzoek ingediend om opening van een supplementair crediet van 4 495.000 dollar voor den aankoop van vliegtuigen en hun uilrusting. MEXICO. Voor een scheidsgerecht. Draadloos wordt gemeld dat de ministei van Buitenlandschp Zaken van Mexico heeft verklaard, dat Mexico geen militair conflict met de Vereenigde Staten zoekt en than3 voorstelt alle meeningsverschilien voor te leggen aan een te Washington zitting ne mende Amerikaanseh-Mexicaansche com missie, die als scheidsgerecht optreedt. NICARAGUA. De V. S. zetten de actie voort. Admiraal Latimer heeft opnieuw Ameri- kaansche troepen in Nicaragua laten landen. Hij heeft de geheele oostkust van Nicaragua tot neutraal gebied verklaard. De Amerik. minister van staat Kellogg verklaart in een document, dat hij aan de Senaatscommissie van Buitenlandsche Za ken heeft voorgelegd, dal men voornemens is gebruik te maken van Latijnsch-Amerika en Mexico als basis eener communistische actie tegen de Ver. Staten. CHINA. Een samenvatting van den toestand. Volgende berichten geven een samenvat ting van den toestand: Te Hank au is het op dit oongenblik rus tig. Gisteren werd de Engelsche vlag op nieuw op het consulaat geheschen. De Chi- neesche overheden verklaren, dat de Kan- tonneesche vlag er enkel uitgestoken is, om eiken aanslag tegen de gebouwen te voorkomen tijdens de jongste betoogingen. O'Malley, van het Engelsche gezantschap te Peking stelt thans een onderzoek m naar den toestand om door bemiddeling van den Engelschen gezant te Peking ver slag uit te brengen. Te Tsjangsa, waar de algemeene staking en do boycott afgekondigd zijn, zijn de meeste buitenlandsche vrouwen cn kinue- ren veiligheidshalve aan boord van de oor. logssrbepen gebracht. De toestand daar tor plaatse schijnt ernstig. Te Tsjoenking zijn de vrouwen en kin deren thans vertrokken. Verschillende En gelsche cn Amerikaansche zendelingen ko men op advies der consulaire ambtenaren, van hun geïsoleerde posten in het binnen land aanzetten. Te Koeling zijn een aantal Engelsche en Amerikaansche onderdanen, ook enkele vrouwen en kinderen, achtergebleven of schoon zij blijkbaar beperkt zijn in hun vrijheid van beweging. Tc Kioe-Kiang zijn naar gemeld wordt de kantoren der USG door Chineesche soldaten geplunderd, die de wachten over rompelden, die er door him eigen divisie opgesteld waren. Vele troepen zijn goruimen tijd zonder soldij gebleven en de tuoht heeft er in sommige gevallen onder geleden. Men meldt ook, dat de economische en finan cieele moeilijkheden, die door de Chinee sche kooplieden ondervonden worden ten gevolge van de heerschende verwarring de Kantonneesche overheden bezorgd maken. Het Chineesche kabinet te Peking be sloot dat Wellington Koo verder de func ties van efvrste-minister eh minister van buitenlandsche zaken z-al waarnemen Het kabinet besloot ook een decreet te publi- ceeren waardoor de buitengewone belas tingen van Washington a 2V£ pCt. wor den ingevoerd. BUITENLAND^CH GEMENGD. STELENDE WELDOENERS. Gedurende een schitterend bal te War schau, dat plaats had onder leiding van de echtgenoole van maarschalk Pilsoedski, den eersten minister van Polen, bespeurde een dame, die even te voren had gedanst met een juist aan haar voorgesteld jongmensch, dat haar diamanten armband was verdwe nen. Zij trachtte den jongen man te vinden doch hij was eveneens verdwenen. Een vriendin bracht de dame toen in connectie met ambtenaren van de geheime politie. De laatslen constateerden dat even na het vermissen van den armband, twee hee ren het gebouw hadden verlaten in een schitterende auto. De auto was zoo mooi, dat een der buiten dienstdoende agenten het nummer had onthouden. Eenige uren later werd de car aangetroffen voor een woning in een der aristocratische wijken. De politie, denkende met bandieten te doen te hebben, wilde met revolvers in de hand het huis binnendringen. Toen zagen zij een bordje op de deur, meldende: „Genootschap tot het verlecnen van steun aan de armen van Warschau". Binnen zag dc politie twee jongelieden in avondkleeding, die in een der vertrekken rustig zaten te rooken. Het tweetal bekende den laatsten tijd 16 diefstallen van denzeifden aard te hebben gepleegd en de opbrengst der gestolen voor werpen te hebben verdeeld onder vereeni- gingen vnn liefdadigheid. Aangetroffen wer den boeken, waarin nauwkeurig waren aangetcekend alle giften en diefstallen. De twee dieven van bizonderen aard. Oldavinski en Bilkowskv geheeten beiden rijke, bekende industrieelen zijn gear resteerd en naar een krankzinnigen-gesticht gezonden. EEN MAN, WIENS TABAK VERGETEN WAS. De volgende tragisch-komische gebeur tenis heeft zich to Kerleviu (Frankrijk) afgespeeld Een zekere Mme Raiguau, die uit Plouyé waar zij inkoopen was wezen doen, terug keerde, werd door haar echtgenoot ver rast met de vraag, of zij er aan gedacht had, tabak voor hem mede te brengen. Op het ontkennend antwoord der vrouw barst te haar heetgebakerde echtvriend in hevige woedde los; daarna gieep hij een touw, liep naar den «tal en hing zich op. Gelukkig kwam zijn buurman nog juist bijtijds toeijlen om het koord door te snij den en kon hem aldia het leven redden. GAS-VERGIFTIGING. In de Duitsche kunstharsfnbnek te Ber lijn zijn, naar de ..Voss. Ztg." meldt, gis termiddag 2 arbeiden d>e werkzaamheden aan een benzme-tank hadden te verrieh ten, welke des morgens met stikstof was gevuld om den drukweerstand te ondoi- zoeken en dien men des middags weer had laten leegloopen, door het inademen van vergiftige gassen bewusteloos gewuN den. De brandweer werd ter hulp ontbo den, doch ook één der brandweerlieden geraakte bewusteloos. De 3 bewusteloozen werden naar het Augrsta Victoria-zieken- huïs overgebracht, waar de twee arbeiders spoedig daarop overleden. ONGELUK IN EEN MIJN. In een mijn te Kattowitz i« een mijn werker, die een uft wilde betreden, van 120 meter hoogte neergestort en gedood, terwijl een andere tusschen de lift en den schachtwand werd doodgedrukt. DROEVIG EINDE. W .-»] Uit Hamburg wordu gemeld: De vrouw van een wegens inbraak ge arresteerden arbeider uit Mehldorf, die haar man bij zijn ondernemingen geholpen had, heeft zich in haar woning door op hanging van het leven beroofd De man zelf heeft, zonder van de daad van zijn vrouw te weten, in zijn cel zich op dezeil- de wijze zich het leven benomen. SPOORWEGONGELUK TE KONSTANTINOPEL. In het centraal station te Konstantinopel is gisteren een binnenkomende trein door verkeerden wisselstand op een tot vertrek gereedstaanden trein geloopen eD heeft de achterste wagens van dien trein vernield. Er zijn 6 dooden en 20 gewonden, waar van de helft ernstig. EEN MENSCHENOFFER OM REGEN TE VERKRIJGEN. De kafferkinderen van Elydsdorp, een district in Transvaal, zijn volgens een be richt uit Johannesburg aan de Daily Ex press", van schrik bevangen, sinds bekend geworden is, dat een knaapje, dat uit den kraal van zijn vader was verdwenen, <k>or toovenaars is vermoord en op een brand stapel van geneeskundige kruiden is ver brand, om van de goden regen te verkrij gen. De politie wordt in haar onderzoek sterk gehandicapt door het feit, dat toevailig bijna dadelijk na het offer de regen begon te vallen. De ouders zoudeD waarschijnlijk evn aanklacht hebben ingediend, indien de droogte had aangehoudenthans echter gaan zij er groot op, dat het offer van hun kind bet gewenschte gevolg heeft ge had en weigeren zij iedere inlichting welke tot ontdekking der schuldigen zou kunnen leiden. BELASTINGKWESTIES TE GENEVE. GENEVE, 12 Jan. (Belg. Tel. Ag.). De commissie van deskundigen tegen de dub bele belasting en de belastingontduiking die sinds 5 Januari te Genève vergadert, heeft dezen namiddag haar werkzaamheden ge ëindigd na in eerste lezing drie voorontwer pen te hebben bestudeerd voor een conven tie inzake dubbele belasting, belastingont duiking en onderlinge rechtsbijstand tus schen de staten tot het innen der belas tingen. EEN FABRIEKSBRAND. CHEMNITZ, 13 Jan. (V D.) Te Thalheim is in den afgeloopen nacht een groole kousen- fabriek totaal door brand vernield. De schade is zeer groot. VRIJWILLIGE SALARIS-VERLAGING. CAIRO. 13 Jan. (V.D.) De Egyptische mi nisters hebben vrijwillig hun salaris met driehonderd pond sterling per jaar verlaagd en hebben de andere honge staatsambtenaren verzocht hun voorbeeld te willen volgen. DE STRIJD IN NICARAGUA. NEW YORK, 13 Jan. (V. D.). De prasi- dent van Costa Rica heeft zijn bemiddeling aangeboden tusschen generaal Diaz en ge neraal Sacasa in het conflict in Nicaragua. Sacasa heeft het bemiddelingsaanbod aan vaard, doch generaal Diaz heeft nog geen beslissing genomen. UIT CHINA. SJANGHAI. 13 Jan. (Reuter). De eerste onlusten zijn hier begonnen in den vorm van een oproer in twee inlandsche weve rijen. De oproermakers ten getale van dui zend waaronder vele vrouwen, werden na een vechtpartij door de politie uiteengedre ven. De oorzaak van het oproer is niet be kend. PEKING, 13 Jan. (Reuter). Heden zijn drie regecringsbesluilen afgekondigd, w iar- bij een extra-belasting van 2V» percent ge heven zal worden op alle gewone handels artikelen, waarbij voor luxe-artikelen nog vijf percent zal worden toegevoegd. Deze extra-belasting zal den lsten Febr. a.s. van kracht worden; in de regeeringsbesluiten wordt de volkomen onafhankelijkheid van China in het heffen van douanerechten af gekondigd vanaf den lsten Jan. 1929 Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft opdracht ontvangen er bij de mogend heden op aan te dringen, dat een nieuwe douane-conferentie zal worden geopend, blijkbaar om de kwestie van deze belas tingen te regelen. In een der regeeringsbe sluiten wordt verklaard dat men de op brengst van de hiervoor genoemde extra- belastingen als volgt zal gebruiken. 1. Om te komen tol de afschaffing der likin belasting (d i. een internationale be lasting op alle handelswaar). 2. Om binnen- en buitenlandsche lee ningen in herstel te brengen. 3. Voor de uitvoering van bepaalde olan- ncn op administratief gebied. 3—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2