No. 2O501 DONDERDAG 13 JANUARI Anno 1927 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cta. per regeL Bij regelabonneoient belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij en maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven J0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden 2.35 per week JOli Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn. pet week,0.18 Franco per post 2 35 -f- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. (Vervolg van gisteren). Na de uitvoerige en zeer gedocumenteerde rede, waarmede de voorzitter, de heer D. ten Cate Brouwer, gistermiddag de eerste vergadering in dit jaar opende en de her benoeming van de door de Kamer te be noemen leden van het bureau, zooals wij dit gisteren nog konden mededeelen, nam de heer J. van der Steen, bij afwezigheid van den heer A. Mulder, als oudste lid, het woord, om namens de geheele Kamer een woord van dank te richten t°t den voor zitter voor diens openingsrede, waarin de toestand van handel en bedrijf in het dis trict zoo juist werd gekenschetst en voor de werkkracht door hem, gedurende het ge heele jaar in het belang der Kamer eD daardoor in het belang van handel en nij verheid, ontwikkeld. Dat hij, evenals de on dervoorzitter en voorzitter van het Groot bedrijf de heer Boot Sr. en de voorzitter van het Kleinbedrijf, de heer Molkenboer, het vertrouwen der Kamer bezit, blijkt uit hun herbenoeming met zoo goed als algemeene stemmen. Spr. spreekt de hoop uit, dat God hen en ook den secretaris weder dit jaar kracht en lust lot hun werk moge geven en dat het hen en de hunnen goed moge gaan. (Applaus). De voorzitter, erkentelijk voor deze woor den, dankte den heer Van der Steen er voor mede namens de heeren Boot, Molkenboer en mr. Knibbe. Over sommige der gisteren reeds mede gedeelde ingekomen stukken had, zooals wij toen al opmerkten, eenige gedachten- wisseling plaats. Het schrijven van de Ned. Spoorwegen dat geen plannen bestaan om het vervoer van personen en stukgoederen op den spoor weg HoofddorpLeiden stop te zetten, is door het Bureau in handen van de Commis sie van Vervoer, Post en Telegrafie gesteld. Het antwoord van de Mij. heeft niet allen twijfel opgeheven, omdat in het midden wordt gelaten op welke wijze het vervoer zal geschieden. Er kan ook bedoeld zijn autovervoer. Besloten werd de zaak voor- loopig te laten rusten. De commissie blijft intusschen diligent. Een schrijven van de K. v. K. te Meppel, om aan te dringen op wederinvoer der kilo meterboekjes, werd na eenige opmerkingen van den heer Heringa gerenvoyeerd naar de commissie van vervoer. De Kamer te Hoorn had omtrent de auto- concessieverleening een adres gericht aan Ged. Staten van Noord-Holland en nu ver zocht zij ook, dat ook de Kamer van Rijn land dienaangaande zich tot dit college in Zuid-Holland zou worden, aangezien dit een zaak van algemeen belang is. De heer Zonneveld merkte naar aanlei ding daarvan op dat de Haarlemsche Ka mer advies heeft gevraagd aan Hillegom over het autobusvraagstuk. Hij had gedacht dat Haarlem ook de Leidsche Kamer zou hebben geraadpleegd. Hij vreest dat het Hil- legomsch advies niet geheel onpartijdig zal zijn geweest, omdat daar van de stoomtram geprofiteerd wordt. Z.i. moet de stoom tram verdwijnen. Het is geen vervoermid del meer van onzen tijd. De autobussen vol doen aan een gevoelde behoefte. De voorzitter zou deze materie in han den willen geven van de Commissie van Vervoer. De heer Wernink, zelf lid dier commissie, vindt dit goed, doch zou wen- schen dat haar rapport dan door de Kamer zal worden behandeld. De Kamer van Vlaardingen had medege deeld dat zij een haringkeur heeft inge voerd en wenschte dat dit ook door de Leidsche Kamer zou geschieden. Het Bureau heeft zich in dezen tot het gemeentebestuur van Katwijk gewend en tot de vereeniging van Vischhandelaen, doch nog niets daaromtrent gehoord. De heer Meerburg zegt dat ieder reeder zijn eigen werk heeft en voelt niet veel voor een algemeen merk. De reeders zullen er weinig gebruik van maken; overigens zou veeleer deze zaak behooren tot de compe- dentie van de Staatscommissie ter behar tiging der visscherij be langen. Er wordt nu niet verder op de zaak ingegaan. De Com missie van den Ned Zuid-Afrikaanschen Handel, waaraan een subsidie van f 10 door de Kamer was verleend berichtte dat zij deze bijdrage moeilijk kon aanvaarden, waar de minimum contributie f50 bedraagt, Naar aanleiding van het schrijven van de. firma Gebrs. Taat te Katwijk om er bij den Directeur Generaal der Posterijen en Tele grafie op aan te dringen om het rayon van 15 K.M voor telefoon gesprekken van f 0.20 per 3 minuten voor zee- en grensplaatsen uit te breiden had het Bureau hierover de .Commissie voor het vervoer reeds geraad pleegd en dit had geadviseerd, niet op het verzoek in te gaan. Toepassing van dif 9ysteem zou tot eigenaardige consequenties kunnen leiden. De heer Meerburg vondt er toch veel Waars in, en het spijt hem dat de commissie geen nadere inlichtingen heeft ingewonnen. De heer Van Ginkel, namens de Commis sie sprekende, wijst er op dat plaatsen als Den Helder en sommige plaatsen op de Veluwe in hetzelfde geval verkeeren. De heer Heringa meent toch ook dat de kustplaatsen wel misdeeld zijn, omdat zij slechts plaatsen die 71/2 K M van hun verwijderd liggen kunnen bereiken. De heer De Jong merkt op dat Roelof- arendsveen met de Braassemermeer achter zich in hetzelfde geval verkeert. Voor zoo'n gemeente zou dan ook een uitzondering moeten worden gemaakt. De voorzitter brengt ten slotte het voorstel van het Bu reau om zich neer te leggen bij het advies der commissie in stemming, dat met op twee na algemeene stemmen werd aange nomen. Tegen stemden de heeren Dijkdrent en Meerburg. Hierna kwam aan de orde de benoeming der commissies. Bij acclamatie werden herbenoemd: Voor de Commissie voor Vervoer, Posten Telegrafie: de heeren N. C. F. v. Ginkel, voorzitter; Jhr. C. C. Roëll, P. A. Wernink, W. van der Laan. C. G. J. Alkemade, G. J. van der Kolk. leden. Deze commissie werd met nog een lid uitgebreid, waarvoor aangewezen werd de heer L. G. Jongenburger. Voor de Commissie van het Handels-re gister: de heeren J. Heringa, voorzitter; Th. C. F. Stynman, J. van der Steen, en G. G. J. Alkenrade, leden, met toevoeging van een vijfde lid. den heer W. v. d Laan. Voor de Commissie voor Handelsonder wijs: de heeren J. Heringa, voorzitter; H. M. Simonis en P. A. Wernink, leden. Aan deze commissie werd nog toegevoegd de heer W. A. Wouterlood. Al de gekozenen namen, voor zoover zij aanwezig waren, hun benoeming aan. De voorzitter wenschte de benoemden geluk. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de heer Van Ginkel is benoemd tot lid van den Nijverheidsraad, waarmede hij dezen geluk wenscht. (Applaus). Tegelijk felici teert hij de Kamer met deze benoeming De werkzaamheden van den Nijverheidsraad en die der Kamer grijpen meermalen in elkaar. De Kamer zal daardoor van de kennis van haar medelid kunnen profi teered Hierna kwam in bespreking een voorstel van het Bureau, om aan B. en W. van Leiden te verzoeken over de uitbreidings plannen dezer gemeente te worden gehoord. De heer Sanders heeft daartegen per soonlijk geen bezwaar, maar hij acht, wat het eventueel verzoek beoogt, dit niet prac- tisch. Beter acht hij, dat de Kamer haar wenschen kenbaar maakt aan B. en W die daarmede dan gaarne rekening zullen houden. Hoe licht lekt bij overlegging der plannen er iets van uit. wat aanleiding zou kunnen geven tot voorbarige criliek. De voorzitter meent, dat het niet wel aan gaat wenschen te kennen te geven voor men den inhoud van het uitbreidingsplan kent De heer De Gooyer kan zich het antwoord van den voorzitter begrijpen. Men kan over een zaak, die onbekend is, moeilijk zijn wenschen uiten. De heer Sanders meent, dat men B en W. bijv. omtrent geschikte industrieterrei nen enz. toch wel kan adviseeren. En zoo is er meer. De voorzitter gelooft, dat inderdaad de Kamer wel haar wenschen kenbaar kan maken, maar het verdient daarbij zekpr aanbeveling dat de Kamer, zij het dan ook vertrouwelijk, inzage van de plannen kriigt De Kamer zou in deze materie ook overleg willen plegen met andere organisaties. Hoe meer licht daarover opgaat, hoe beter. Nader overleg zal nu gezocht worden met B. en W. Met het voorstel van het Bureau pm zich tot den directeur van het Post- en Tele graafkantoor te wenden om weder de ge legenheid open te stellen, des Zaterdags pasmunt te wisselen, waaraan vooral op dien dag behoefte is. kon de Kamer zich unaniem vereenigen. Op voorstel van den heer Van der Zanden werd besloten als een gewenscht verlangen te mogen vragen voor f 10 aan kwartjes en voor f 5 aan dub bel t jes. Hierna kwam een oude belangrijke kwes tie ook voor onze gemeente, ter tafel. nl. 'Ie verbetering in het vervoer te water in ver band met de onderhoudskosten der gemeente Leiden van deze wateren in de gemeente Leiden gelegen. De voorzitter zette deze zaak uiteen. Tot B- en W. van Leiden was een verzoek ge richt om de betrokken verordening in dien zin te wijzigen dat ook in de nachturen mo torvaartuigen in de Haarlemmertrekvaart mogen varen, voor de schipperij van groot belang. De voorzitter der Commissie voor Vervoer enz. had vooraf een onderhoud ge had met den Dijkgraaf van Rijnland mr Pijnacker Hordijk. Door B. en W. werd medegedeeld dat de gemeente Leiden de onderhoudsplichtige van dit water is. wat de kunstwerken betreft. O kosten zijn vrij groot en daar staan slechte geringe inkomsten tegenover nl. alleen if tol bij het Leidsche Hek. En waar 's nachts er geen controle op de vaart mogelijk i» wordt het gevaar van vernieling zeer groot wat de ervaring reeds heeft geleerd. Door B en W werd er op gewezen da' de oplossing zou zijn. dat deze en andere vaalten in onderhoud bij de provincie wer den genomen, aangezien het hier geen ge meentelijk, maar een provinciaal belang raakt Met dit alleszins klemmend betoog kon le voorzitter en blijkbaar de geheele Kamer in stemmen. De kwestie werd ter nadere over weging verwezen naar de Commissie van Vervoer. Op verzoek van het lid der Kamer, den heer Dijkdrent. had de Commissie voor Ver voer, post, en telegrafie een rapport uitge bracht van het door haar ingesteld onder zoek over de mogelijkheid om de kosten van een interlocaal telefoongesprek, na de eer ste drie minuten per minuut te berekenen en dat niet het tarief bij overschrijding, direct wordt verdubbeld zooals thans het ge val is. De Commissie had gemeend dat dit zou moeten afstuiten op de vele controle en ad ministratie die daarvan het gevolg zou zijn Het aantal telefonisten zou moeten worden uitgebreid. Dit bezwaar scheen volgens anderen de heeren Van der Steen en De Gooyer maakten zich tolk van dezen niet gel den omdat toch het aantal minuten n& drie, gepreciseerd wordt aangegeven, waarover echter bij anderen twijfel bleef beslaan. Tenslotte werd de zaak opnieuw verwe zen naar de betrokken Commissie voor na dere overweging De heer Zonneveld gaf de Commissie in overweging om dan tegelijk bij de directie der post en telegrafie het bezwaar te berde te brengen dat verschillende leden eener firma steeds dubbele kosten krijgen als de een bij ontstentenis van den ander over de zelfde zaak aan het zelfde adres wenscht te telefoneeren. Hij wilde de mogelijkheid scheppen dat in zoo'n geval de telefoon werd overgezet. In een volgende vergadering zal de Com missie nader rapporteeren. Bij de rondvraag brengt de heer Heringa in verband met des voorzitters openingsrede het gebrek aan geschoolde werkkrachten bij de textiel-industrie ter sprake. Er wordt hier aan de opleiding niets ge daan. In gemeenten als Tilburg en Enschedé is dit geheel anders Ligt het niet op den weg der Kamer op deze leemte het gemeentebe stuur van Leiden le wijzen? De zaak werd ter nadere overweging in handen gesteld der Commissie voor Handel en Onderwijs, welke commissie op voorstel van den voorzitter, voortaan zal heelen Commissie voor Handels- en Industrie-On derwijs. De heer Van der Steen is het Bureau er kentelijk voor den maatregel dat de leden voortaan een afschrift der notulen thuis ge zonden krijgen, terwijl ten slotte de voor zitter nog mededeelt dat bericht van verhin dering was ingekomen van de leden Alke made, Van der Kolk, Mulder, Roëll en Si monis. Hierna werd de geanimeerde eerste ver gadering in dit jaar te circa half zes gesloten. WUKARBEID, UITGAANDE VAN „PNIËL". In het wijkgebouw Pniël (Middelslegrachl) werd Dinsdagavond een samenkomst gehou den voor belangstellenden, len einde een overzicht le geven van den Wijkarbeid over het jaar 1926 Dr. Riemens heette na de ge bruikelijke opening de vrij talrijk aanwezi gen welkom Na een toespraak over geestdrift" werd een oogenblik gepauzeerd en werd er koffie met speculaas gepresenteerd. Daarna pas seerden de verschillende werkzaamheden van het afgeloopen jaar de revue. In de eer ste plaats de catechisaties. De wijkpredikanl werd daarbij trouw ter zijde gestaan door zijne godsdienstonderwijzers mej. C. Rip- haagen. Een groot percentage der 500 cate chisanten kwam trouw op; alleen geeft bij groote jongens de „concurrentie" met de avondscholen weieens last. De band met de vroegere aannemelingen, die nu en dan in Pniël worden genoodigd en dan steeds in grooten getale verschijnen, bleef bewaard. De heer Schouten, onderwijzer, belastte zich met de kinderkerk, die Zondagsmorgens 1011 uur in Pniël gehouden wordt en goed wordt bezocht. Sommige wijkbewo ners houden om beurten toezicht; over de orde behoeft niet geklaagd le worden; en do kinderen brachten voor de wijk f 256.63 bij ten (afgezien nog van de gaven voor de zen ding). De Zondagschool werd bezocht door ruim 300 leerlingen; het personeel werd na enkele vacatures weer voltallig, en de lijsten voor het Kerstfeest brachten f 30 meer op dan verleden jaar, zoodat vele verrassingen aan de kleintjes konden worden bereid. Dank baar herdacht dr. Riemens de goede en pret tige kerstavonden, en de uitnemende orie die er heerschte bij de toch zoo vrooüjkf- kinderen. De heer de Tombe vertelde daarna een en ander over de Knapen- en Jongeliedenver- eeniging. waarvan hij de leider is (Zondags middags vergadert deze vereeniging). Het ledental is vooruitgaande (samen 30 35^; de belangstelling goed le nomen De Jongp- lingsvereeniging „Uw Bewaarder" moest verleden jaar een soort van (geestelijke) griepepidemie doorslaan, maar is gelukkig vooruitgaande :de heer Standi, zendeling- kweekeling van Oegstgeest, heeft zich met de leiding belast. Vervolgens gaf de heer Van den Wijn gaard verslag van den Mannenavond, die onder leiding van den Wijkpredikanl eens per maand wordt gehouden Allerlei onder werpen werden daar te berde gebracht, de opkomst bedroeg tusschen 120 en 70; uit den aard der zaak voelt men tot het eene onderwerp zich meer aangetrokken dan tot het andere, wat varieert met den aanleg der bezoekers; de onkosten werden uit collecten gedragen, en er was een klein voordeehg saldo over. Daarna volgde een verslag van de Wijk- krans Pniël, die zich ten doel stelt te werken voor behoeftige gezinnen in wijk 6. Dp con tributie is f0.10 per week, terwijl vaak ook kleedingstukken ten geschenke werden ont vangen; andere kleedingstukken vervaar digde. Aan het eind van het jaar worden een aantal behoeftige gezinnen in Pniël tol een gezellige Kerst-samenkomsl genoodigd waar bij dan ook uitdeeiing plaats heeft. De laatste maal mochten we 20 gezinnen op deze wijze bedenken (luO kleedingstukken konden worden uitgereikt, daarbij 19 ons thee, 19 pond suiker, -10 pond rijst, 40 pond havermout, 40 pond bruineboonen en 18 pond spek). Aan 't hoofd van deze krans slaat mej. J. C. Lens. Naast deze krans be staat nog een kleine Martha-krans, d:e sinds 29 jaar voor de Zondagschool werkt, daarbij geholpen door de meisjesvereeniging van mej. Riphaagen. Voorts werd verslag uitgebracht namens het Ziekencomilé, dat zich ten doel stelt, zieken in wijk 6 van versterkende middelen te voorzien. Presidente is mevr. A. L. Rie mensCoolsma, penningmeesteresse mej. B Eigeman. Aan contributies kwam in f 72,67s, giften f58,60, uit busjes 1176,34. uil collec ten in Pniël f 169.81verstrekt werden 2720 L. melk en 841 eieren. Eindelijk gaf de heer G. Jasperse een over zicht van wat door hel Meubilair-comilé is tol stand gebracht. Deze kring van jonge menschen zorgde voor vele verbeteringen In het meubilair van het wijkgebouw; betere stoelen, enz., enz., en wist daarvoor vele honderden met grooten ijver bijeen te garen. De helft van de benedenzaal is thans van stoelen voorzien, terwijl de helft uit ove rigens zeer nette banken bestaal. De kleine bovenzaal, die voor vergaderingen en catechisaties gebruikt wordt, onderging ook een gitote verbetering. Binnenkort hoopt hei meubilair-comité een tweetal kunst-avonden in Pniël te organiseeren, ten einde hel geid voor eenige noodzakelijke dingen bijeen le krijgen (o a een vloerkleed op de bovenzaal, een goede klok, enz.). De predikant bracht dank aan verschei dene bestuursleden van Pniël, voor hun aan gename medewerking. Nadat nog enkele gegevens uit de jaar rekening van Pniël waren genoemd (uitgave aan licht f226.52, aan vuur f 101.10, aan onderhoud f 462.26, salarissen plm .f 1000) sloot dr. Riemens de samenkomst met dank gebed. DE POTEMKÏN-FILM. Gisteravond zijn wij, daartoe uilgenoo- digd, in de gelegenheid geweest deze film, waaromheen zooveel bijzondere sfeer is ge schapen door verbod hier, verbod daar als anderszins eens te zien in het Volksgebouw aan de Heerengracht, waar de vertooningen geprolongeerd zijn tot en met Zondag a.s. Wanneer wij iets over deze film zeggen, dan zal dit zijn geheel los van bedoelde sfeer, waarmede wij bij onze beschouwing niets uitstaande hebben. Wij willen de film slechts bezien als kunstwerk en als niets anders. Eerlijk gezegd, ons oordeel kan dan zeker niet gunstig zijn. Opzet is geweest de opstond op den kruiser Potemkin en de daaruit voortgekomen opstand te Odessa met de onderdrukking daarvan groot op te zetten, doch de regie heeft daarbij wel ge heel gefaald. De groote lijn is telkens en telkens losgelaten om groote aandacht te geven aan kleinigheden, in verhouding lot het gebeuren. Juist in die kleinigheden zijn dan dikwerf tendenzen neergelegd, die het moeten doen. Waar nog bijkomt, dat men van 't begin tot 't einde voelt iets gemaakts voor zich te hebben, niet echts. Men voelt door alles de hand der regie. Het gegeven, zooals dat verwerkt is. ver mogen wij ook niet te beschouwen als een belangrijke historische gebeurtenis en nen is er ook niet in geslaagd, dit in de film er van te maken. Noch de opstand aan boord, noch de opstand te Odessa worden feitelijk stevig opgebouwd en verklaard. Men geeft ze, flauw toegelicht, en werkt ze uit onder, gelijk gezegd, straffe hand der regte. waar bij, daar de groote lijn het niet voldoende kan doen, de kleinigheden worden benut voor zekere revolutionnaire strekking. Een groot film-werk kunnen wij dus in de Potemkin-film niet zien. Met Kunst hoewel er enkele mooie opnamen zijn heeft de film o.i. weinig gemeen. Daardoor komt als vanzelf naar voren de vraag: Wat nut geeft de film dan? Wij kunnen niet anders dan verklaren: wij zien het niet. Onwillekeurig wekken de afschuwelijke moordpartijen zelfs zoo iets als „het dier lijke in den mensch". waarin wij nimmer iets goeds kunnen aanvoelen Geweld, waar ook, mag toch niet heersehen in plaats van orde. in een goed geordende maatschappij, al zullen wij het Rusland van 1905 natuur lijk niet als zoodanig beschouwen. Zooals altijd, de verboden vrucht smaakt het zoetst en daarom is de belangstelling groot. Het is de keerzijde der medaille van een verbod, waarmee men zeer voorzichtig BINNENLAND. De beslissing inzake het eigen gebouw van Bloembollencultuur. Vragen van Kamerleden aan de regeering Bij Groenlo zijn eveneens steenkolen aan geboord. BUITENLAND. Het Dnitsche Centrum neemt stelling tegen dr. Curtius' pogingen een kabinet te formeeren. In Engeland pleit oud-minister Henderson voor instelling van een industrieel parle ment. Amerika zet zijn politiek in Nicaragua voort. moet zijn als een tweesnijdend wapen. Maar wat baat napraten over terecht of ten onrechte genomen besLissingen. waarbij beide opvattingen te verdedigen zijn. al naar gelang van het gezichtspunt dat men inneemt? En wat voor beteekenis heeft het, als wij voor ons zeggen speciaal uit ge noemd motief, het verbod niet te beschou wen als gebiedende eisch in 't belang van de Leidsche burgerij, al zij overigens daar naast gesteld dat de Leidsche burgerij niets van waarde is onthouden? Naar wij vernemen, heeft dr. N. J. Beversen, rector van het Sted. Gymnasium alhier, besloten, om na afloop van dezen cursus dit ambt neer te leggen. Geslaagd zijn voor het Mercurlus- diploma Engelsche handelscorrespondentie onze sladgenooten de heeren W Mulder en C. II. Lourens; idem voor het Mprcurius- en Li. Te II -diploma Duitsche handels-cor respondentie de heer A. Keltenis. alhier; idem voor het Mercurius-diploma Duitsche handels-correspondentie de heer J. W. Schneider .alhier. Geslaagd zijn voor het examen boek houden en aanverwante vakken, afgenomen vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden vereenigingen, ter ver krijging van het ..Mercurius"-diploma, de heeren: P. J. Eikerhout, J. Kenbeek. W F. Maas en P. van Weeren. leerlingen van het genootschap „Kennis is Macht", alhier. Mede zijn voor dil examen geslaagd de heeren A. J de Wijs. L. F. M Groffie J. van der Berg. R Marree. A. Martijn en W. J. Sirach, allen alhier, benevens de hper A. J. van der Zwel uit Roelofarendsveen. Commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst hebt en aan de Muziek school alhier benoemd tot hoofdleeraar voor piano-onderwijs de heer Hans Franco Mendes en tot leerares in dal vak onze oud- sladgenoote. mej. Gonda van Dam. Mej. van Dam was een tijdlang leerlinge van Busoni. Italiaan van geboorte en woon achtig te Berlijn Zij is hier te lande met groot succes in de voornaamste centra als pianiste opgetreden. Zendeling H. J. Eggink, een oud-stad- genooi van ons. die zijn verloftijd te Oegst geest heeft doorgebracht en daar zijn zil veren jubileum al9 zendeling mocht her denken. is heden wedpr naar Pargaroetan, den zendingspost van dp classis Leiden der Ned Herv. Gem op Sumatra, vertrokken. Zijn echtgenoote. wier gezondheidstoestand een terugkeer niet toelaat, laat hij te Oegst geest achter, en ook zijn kinderen blijven in het vaderland. Morgen-, Vrijdagavond, komt het kies college der Ned. Herv. Gem. alhier in de Pieterskerk bijeen om een drietal samen te stellen ter beroeping van een predikant in de vacature-dr. Plooij, voortdurende door het bedanken van dr. Lodder, te Doorn. De orthodoxe kerkelijke kiesverenigin gen zullen ook thans wederom ten deze samenwerken. Hel doel is de open predi kantsplaats te doen bezetten door een leeraar van de confessioneele richting. Zooals een advertentie in on9 Blad meldde, zullen a.9 Dinsdagavond 18 dezer in den foyer van de Stadsgehoorzaal alhier o.m twee films vertoond worden- Winter sport in het Zwarte Woud" en ..Een reis langs den Rijn van Mainz naar Holland". De toegangsprijs ad f 0 25 is zoo laag mo gelijk gehouden omdat de Afdeeling L» iden en Omslr van de Ned. Chr. Reisvereeniging een grooten propaganda-avond wil houden. Daar de radio steeds in het brand punt staat van de publieke belangstelling, heeft de Leidsche Radio-Vereeniging het

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1