No. 20499 DINSDAG 11 JANUARI Anno 1927 STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. MUZIEK. BUITENLAMP. Het voornaamste nieuws van hortpp. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cta. per regeL Bij regel&bonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdverteDtiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdag9 en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DE2ER CODRANTl Voor Leiden per 3 maanden 12.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 10.18. „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. PROF. SNOUCK HURGRONJE. De commissie gevormd om prof. Snouck Hurgronje, den kenner van het Arabisch en den Islam, op zijn zeventigslen verjaardag op 8 Februari, een huldeblijk aan te bieden heeft een belangrijke som gelds bijeenge bracht, die den hoogleeraar zal worden aan geboden voor een te vormen fonds voor de studie der Oostersche talen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Morgenmiddag te halfdrie houdt de Ka mer van K. en F. alhier haar eerste verga dering in dit jaar. Behalve benoemingen (voorzitter, ondervoorzitter tevens voorzitter Grootbedrijf en voorzitter Kleinbedrijf en leden der verschillende Commissiën) komen de volgende punten op de agenda voor: Ver zoek aan B. en W. om over de uitbreidings plannen der gemeente te worden gelioord. Wisseling van pasmunt op het postkantoor te Leiden op Zaterdag; Verbetering in het vervoer te water in verband met onder houdsplicht der gemeente Leiden van vaar water buiten Leiden gelegen en kosten van telefoongesprek na de eerste drie minuten. EEN 25-JARIG JUBILEUM. Onder vele blijken van belangstelling herdacht heden onze stadgenoot, de heer A. J. den Hollander, den dag, waarop hij voor vijf-en-lwintig jaar als plaatsvervangend rentmeester werd verbonden aan het kan toor van den rentmeester van het Hoog heemraadschap van Rijnland. Hedenmorgen werd de heer Den Hollan der in den intiemen kring der ambtenaren gehuldigd. Namens het bestuur van Rijn land werd hel woord gevoerd door den Dijk graaf, mr. Tijnacker Hordijk, die gewaagde van de groote energie en werklust van den jubilaris en de opgewekte en voortreffelijke vervulling van diens taak roemde. Ook namens de hoofdambtenaren en ambtenaren werd de heer Den Hollander toegesproken, waarbij de gelukwenschen vergezeld gingen van stoffelijke blijken van waardeering. Van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, in welker be stuur de heer Den Hollander reeds meer dan 25 jaar zitting heeft, was mede een deputatie uit het bestuur aanwezig, welke met eenige vriendelijke woorden een bloe menmand aanbood. DE MUREN VAN JERICHO. Gisteravond hield de Herv. (Geref.) Staats partij (afd. Leiden) in de groote zaal van het Nutsgebouw een openbare vergadering, waarvoor als spreker was uitgenoodigd ds. L. Boer, Hertf. predikant te Amsterdam, die met een rede, getiteld „De muren van Jericho" optrad. De goed bezochte vergadering werd geleid door den voorzitter den heer C. Bloot, die de vergadering verzocht aan te vangen met het gemeenschappelijk zingen van Psalm 27 7, waarna de spreker zelf in gebed voorging, om daarna er op te wijzen dat zijn onder werp het middelpunt vormt van Jozua 6 om er vervolgens aan te herinneren dat wij de beteekenis van dit woord dat spreker ook met het oog op onzen tijd tot uitgangspunt van zijn rede heeft gekozen, vinden in He breen 11 30 n.l. dat de muren van Jericho door het geloof zijn gevallen Israël zag tegen de onneembare muren van Jericho op en achtte den toestand hopeloos, maar de muren zijn door Gods Almacht ten slotte gevallen, waarvoor Israël zelf niets behoefde te doen! En zoo kwam spr. tot onzen eigen tijd en ons eigen land en volk, waar goddeloozen en de mannen en vrouwen die God moesten kennen ook tevergeefs op de muren van Jericho aanstormen. Zij moeten het ten slotte ook uitroepen dat zij het niet kunnen, daar wil God ook met hen heen. Wij moeten ook zoover komen dat wij niet meer op knappe politieke koppen bouwen, maar van den Heere alleen het heil verwachten. Israël moest leeren en ervaren en wij moeten hetzelfde ervaren: dat wij geen tel zijn in den loop der wereld, maar alles van God moeten hebben Wij moeten tot het besef komen dat wij zelf niets, maar dat God in ons midden alles is. Dit is de grootste ont goocheling die God den trotschen mensch kan doen ondergaan- doet gij niets, ik uw Heere God zal het alleen doen. Men wil zelf de eer hebben en dan mag God ook nog hel pen, maar dat God algenoegzaam is en dat Hij alles zal doen ondanks en zonder den mensch dat wil er niet in Doen. doen, doen, is onze leus, bouwen op de rede des men- schen is ons doel God kan het daar zonder doen. Eerst toen God de zaak in Israël ho peloos had laten worden, gaf men zich aan Hem over. Zoo ver is het in ons land volgens spr. nog niet gekomen in huis. in kerk en Staat, maar zoover zal het kornen. De be keerden voelen het wel en verstaan deze les des geloofs. De mensch op de knieën en God regeeren zoo zal het ook hier worden even als het zoo geworden is bij Jericho. Eu als dit niet de groote waarheid was, wat zou er dan worden van Gods kinderen? Zooals Israël moest zien op den Verbonds kist met het verzoendeksel, zoo moeten wij zien op het verzoendeksel van het Nieuwe Verbond. Zooals door het geloof den enkelen mensch door God wordt gered, zoo zal eenmaal oók de natie bekeeren en redden op zijn tijd. Spr. smeekte het van God af om in ons zondige menschen het besef te wekken dat niet wij God dragen en dienen, naar wij het begee- ren, maar dat Hij ons zal dragen. God zal eenmaal aldus spr. in vervoering tot de rivieren zeggen: stop uwe bronnen, mijn volk moet er door en tot de rotsen wijk van uw grondvesten want mijn volk moet er wandelen en tot de wilde dieren zal hij toe roepen voor mijn volk moet gij uit den weg gaan. Als dan eenmaal ook Rome weer in zijn klauw alles wil verscheuren, zal God Zijn Waarheid weder doen triumfeeren, zooals Hij het tijdens de hervorming deed. Daarvoor is ons ook Jericho tot voorbeeld. Vanwaar zal de hulpe komen? immers van God al leen. Daarom geen coalitie van geloovigen en ongeloovigen, de coalitie heeft ons niet kunnen redden en zal ons niet redden. Wij moeten hebben een Christendom dat gelooft niet in eigen kracht maar in de kracht Gods en dat alleen met God wandelt, met God die ue hoogste majesteit is en de grootste Be trouwbaarheid, waar alles onbetrouwbaar heid is in deze wereld. Hierna onderbrak de vprige spreker even zijn rede om na op dringende wijze de col lecte te hebben aanbevolen, de aanwezigen verzocht te zingen Gezang 65 1. Daarop wilde spr. een korte toepassing geven. Vraagt men de Christelijke voorman nen en de Christenen in de achterhoede of inderdaad de muren van Jericho zijn ge vallen, dan zal niemand daarin twijfel koesteren. Maar als men thans, zooals spr. heeft duidelijk gemaakt, hetzelfde wil doen en aan God alleen alles overlaten, dan wil zelfs de Christenmensch van onzen tijd dit niet, evenmin als toen de Israëlieten Jericho vruchteloos belegerden. Dit moet anders worden en dit zal anders worden al9 wij in Hem gelooven. Zoekende in menschelijke dwaasheid de verdoemenis, zal God ons plaatsen in zijn hemel door de genade in Jezus Christus en door het Geloof dat het hoogtepunt uitmaakt van den on- sterfelijken mensch, aldus besloot spr. zijn welsprekend gedeeltelijk persoonlijk en ge deeltelijk politiek woord. Nadat de aanwezigen nog Psalm 42 3 hadden gezongen, besloot ds. Boer de bijeen komst met dankgebed. Bij den uitgang werd nogmaals gecollec teerd. NOGMAALS DE STAKING BIJ DEN HEER POPTIE. Reeds meermalen is in onze kolommen een uiteenzetting gegeven van het stand punt zoowel van den patroon als van de werknemers inzake het conflict bij den heer Poptie. Het bestuur van de Leidsche Broodbak kerspa troonsvereeniging meent evenwel, dat de zaken niet juist zijn voorgesteld en deelt ons ter opheldering nog het volgende mede: De heer Poptie heeft zich om steun ge wend tot het Centraal Bestuur van den Ne- derlandschen Bakkersbond. tengevolge waar van zich de heer Kloet uit Haarlem bereid verklaarde met het Centraal Bestuurslid den heer Kuipers een conferentie te houden met het bestuur van den Alg. Bond van Arbei ders in het Bakkersbedrijf. Tot deze confe rentie waren ook uitgenoodigd de voorzitter en secretaris van de Leidsche Patroons- vereeniging. De heer Poptie verklaarde zich toen be reid den eisch inzake de loonkwestie door den Alg. Bond gesteld, in te willigen. Al leen de keuze van zijn personeel be schouwde de heer P. als een zaak van zijn recht, waarop van werknemerszijde werd gezegd, dat het dan onnoodig was de onder handelingen voort tc zetten. De heer P. ver liet daarop de vergadering. Het bestuur van de Patroonsvereeniging meent dat op de meest onbehoorlijke wijze getracht is het bedrijf van den heer P. ten gronde te richten door de cliëntèle syste matisch te bewerken. Tegenover de rechten der arbeiders stelt het bestuur de rechten van den patroon, waarop evenmin inbreuk mag worden gemaakt. Wellicht ware het beter geweest, wanneer de heer P. direct de bemiddeling van de Leidsche Patroons vereeniging had ingeroepen, doch dit is nu eenmaal niet anders. Nu de zaken echter zóó staan, wilde het bestuur niet nalaten deze opheldering te verstrekken, opdat een ieder zich een eigen oordeel kunne vormen en dienovereenkomstig handele. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad die zal geleid worden door den loco-burgemeester, den heer Aug L. Reimeringer, zal plaats hebben op: Maan dag, 2-1 Januari a.s. Gistermorgen omstreeks kwart voor elf waren op de terreinen der Stedelijke Gasfabriek twee werklieden bezig een betonnen paal af te bikken, waarbij de een. zekere P. v. d. B den kouwbeitel vasthield, terwijl de andere F. Y. den voorhamer han teerde. Op een gegeven oogenblik "i<*ed Y. uit, waardoor d? hamer zijn collega juisl boven het rechteroog raakte en deze bloedend ver wond werd. Hij werd in het Sint Eliaabeths- gesticht verbonden. De politie alhier heeft pToces-verbaal opgemaakt tegen de gebroeders W., die zich tegen de politie verzetten, toen deze hun vader wegens openbare dronkenschap wilde arresteeren. HET VEREENIGD HAAGSCH TOONEEL. „Suikerfrenle", blijspel in 3 bedrijven van Henri van Wermeskerken. Zooals bekend heeft het Vereen. Haagsch Tooneel, leider J. F. Mertens, met „Tropen- adel" een succes-tocht door ons land ge maakt, waar Esther de BoerVan Rijk als gast optrad in de rol van Betje' van der Kooy. Het stuk heeft, dank zij haar creatie, meer dan 1000 opvoeringen gehaald. Wij voor ons hebben nooit geaarzeld om Tropenadel weinig belangwekkend te noe men, zelfs grof, zoowel van structuur als anderszins, maar het publiek verlachte zich er inl Geen wonder, dat het gezelschap na dit succes het vervolg op Tropenadel, dat het vroeger niet bepaald heeft willen doen, op het repertoire bracht om het succes voort te zetten. En daarin is het gezelschap hij het publiek wederom geslaagd zoowel hier als elders. „Suikerfreule" het is lang geleden, dat# het repertoire hield en wij zagen het nog niet vertoond is even grof, even bere kend op goedkoop succes. Het geeft Betje v. d. Kooy in Indië aan het ver-indischen met als intrige in hoofdzaak het te voor schijn komen van een dochter van v. d. Kooy, waarvan Betje niets weet. Dat alles tenslotte op zijn pootjes terecht komt, spreekt vanzelf. Al mogen wij er dan niet mee wegloopen, het publiek heeft zich wederom in 't alge meen kostelijk geamuseerd. Het leeuwen deel van dit amusement komt op rekening van Esther de Boer-Van Rijk, die Betje in haar verdere ondervindingen in Indië weer ten voelen uit typeerde, 't Was kostelijk spel. Jammer alleen, dat deze actrice haar gaven niet kan geven in ander, beter too- neelwerk in een beter milieu. Gaarne erkennen wij, wat het milieu van gisteravond betreft, dat het niet zoo slecht was in de gegeven omstandigheden, maar voor een actrice als mevr. de Boer roept toch feitelijk iets anders. Haar optreden als gisteravond wekt bij ons zelfs een gevoel van weemoed Reden om de andere medespelenden te noemen zien wij niet. Het was over 't al gemeen voldoende, al hield John Timrott de caricahiur, die hij van den administrateur maakte, niet geheel en al vol, zoodat hij tenslotte terugviel. De schouwburg was goed bezet en. gelijk gezegd, heeft men zich geamuseerd. Dus veel applaus. KUNSTKRING VOOR ALLEN. Marcel Maas. Het notenbeeld van een sonate van Mozart is, in iets sterker mate nog dan zulks bij muziek van andere meesiers het geval iis, een hoogst onvolkomen aanduiding van wat haar auteur er mede wilde zeggen. On volkomen in dezen zin, dat men precies en op technisch juiste wijze, met in-acht- neming van alle vooidrachlsteekens, die sonate kan spelen. zonder nog maar een tipje te hebben opgelicht van den sluier, die het essentieele, den geest van het werk be, dekt houdt. Noten geven, evenals de woorden der taal, de idee slechts benaderend aan. En zooals alleen hij, die den spreker of schrijver kent. diens woorden volkomen kon verstaan, zoo is het ook slechts aan wie de figuur Mozart kennen, voorbehouden, diens sonate zóó te begrijpen gelijk hij dat zelf ge wild moet hebben. Zoo staat het gewichtig ste achter de noten. En dal is alleen le be reiken door dichterlijk aan te voelen wat des dichters is. Bij Mozart is dat de zeer subtiele functie van den reproduceerenden kunstenaar: het is het primaire van het Mo- zartspel. Dat maakt het ook zoo ontzaglijk moeilijk. Marcel Maas, de Brusselsche pia nist, die hij een vorig optreden hier ter stede zulk een gunsligen indruk vestigde, heeft met de voordracht der 3e sonate in C ge toond Mozartspeler bij uitnemendheid te zijn. Dat houdt zoowat alles in, wat men maar goeds van een pianisl kan zeggen. Fijnheid, sierlijkheid e"n voornaamheid, in gegeven door poëtisch aanvoelen, zijn de aanwijsbare factoren van zijn spel. Zelden hebben we een Mozartsonate zóó in den gpesl en in den stijl hooren spelen En dan mist ze haar uitwerking nooit. Van het vele sublieme, dat we gisteravond hoorden, was dit wel het hoogtepunt. Het geheele programma was, in den grond der zaak, om deze sonate gegroepeerd. Een. prachtige c moll loccata en fuga van Bach (geen bewerking van een orgelstuk) leidde Mozart in en een zevental „sonaten" van Dominico Scarlatti, die; echter geen sonaten zijn in de gangbare beteekenis van het woord doch enkelvoudige stukken zonder doorwerking, volgden er op. Vooral voor deze fijne stukjes van den 18e eeuwschen Italiaan, die men nooit op een programma ontmoet, zijn wij den pianist erkentelijk. Na de pauze een drietal representatieve nummers van Ravel (Ondine, Forlane en Menuet) waarvan vooral het tweede bekoort door ongemeene Fransche elegantie en een „Dance" (die ver uitgaat boven wat zijn naam aanduidt) en de bekende Arabesque van Debussy, alle belangrijke moderne wer ken, welker hoogte door de ullramodernen nog niet is bereikt kunnen worden, en die dan ook, voorloopig. de geschiedenis der muziek afsluiten. Dal deze poëtische stem mingsstukjes door den Fransch georiënteer- den pianist in het gunstigste licht werdAn geplaatst, behoeft nauwelijks te worden ge zegd. Een fameus gespeelde zesde Rhapsodie van Liszt sloot den buitengewoon mooien avond. De volle zaal heeft den sympathieken klaviervirtuoo9 na elk nummer warm gehul digd. Het applaus noodzaakte hem aan het eind van het eerste programmadeel het rag fijne c dur stukje van Scarlatti te herhalen. Na een ovatie aan 't slot speelde hij als extra een Spaanschen dans van Granados. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitsche ontwapening. Generaal Von Pawels en Förster hebben zich gistermiddag naar het secretariaat van den gezantenraad begeven, 's Avonds hebben zij een langdurige conferentie gehad met den voorzitter Jules Cambon. Er zullen nog ver scheidene besprekingen gehouden worden, vóó. de gezantenraad bijeenkomt. Bij deze besprekingen zijn geen schriftelijke docu menten gewisseld. DUITSCHLAND. Opdracht aan dr. Cnrtios voor een naar rechts rich wendend kabinei. De rijkspresidenl heelt gistermorgen den voorzitter van den Rijksdag, Loebe, ontvan gen en vervolgens den leider der economi sche partij. Bredt. en den afgevaardigde der Beiersche volkspartij, Leicht. 's Middags voerde hij besprekingen met de leidende parlementariërs, o. a. graaf Westarp en den afgevaardigde van 't Centrum, von Guerard. Hindenburg heeft daarop 's avonds den Rijksminister van economische zaken. dr. Curtius ontvangen, wien hij opdracht gaf een kabinet te formeeren. Dr. Curtius heeft de opdracht voorloopig aangenomen, doch behield zich het nemen van een definitieve beslissing voor totdat de resultaten der fracfiobesprekingen bekend zullen zijn. Hij deelde aan den vertegenwoordiger van Wolff mee, dat het er om gaat op den grondslag der vroegere politiek van het midden gemeenschappelijken arbeid met de Duitsch-nationale volkspartij mogelijk te maken Dergelijke onderhandelingen van het midden naar rechts voeren is de op dracht. die de Rijkspresident hem toever trouwd heeft. Ook een regeering met de Duitsch-nationalen zal het gemeenschappe lijk welzijn bevorderen en den socialen nood tegemoet komen, zooals de vorige re gering van het midden. Veel kans op slagen heeft hij niet. gelijk reeds gemeld. Slaagt hij niet dan schijnt van zijn kant een poging om met de socialisten het eens te worden, thans uitgesloten. Dat zou Marx dan waarschijnlijk moeten nro- beeren. ITALIË. Wapendepot ontdekt. Naar gemeld wordt, is een groot wapen depot van de communisten ontdekt Ie Col- legno, gelegen in de provincie Turijn. Er werden machinegeweren, en zelfs een klein kanon aangetroffen. HONGARIJE. De verhouding tot Italië. De te Boedapest verschijnende „Pesti Naplo" deelt mee. dat de Hongaarsche pre mier graaf Bethlen in Februari naar Rome zal gaan. teneinde er de quaestie van een vrijhaven voor Hongarije aan de Adriatische zee te bespreken. De Italiaansche regeering neemt in deze quaestie een zeer tegemoet komende houding aan en zou o.a. hebben aangeboden Fiume tot vrijhaven voor Hongarije in te richten. In de Hongaarsche politieke kringen ge looft men. dat Bethlen te Rome zal streven naar een politieke aansluiting bij Italië, voorts zou hij ook de Hongaarsche konings- quaestie ter sprake willen brengen. Naar verluidt zijn zoowel de Italiaansche regee ring als het Vaticaan voorstanders van een troonsbestijging van aartshertog Albrecht. POLEN. Nog een rede van Zalewski Zalewski. de Poolsche minister ran bui tenlandsche zaken, heeft te Warschau her woord gevoerd op den openingsdag van een nieuw opgerichte vereeniging voor de stp die van internationale problemen Uit de rede blijkt, aldus de correspondent van de „Vossische Zeitung" te Warschau, dat de BINNENLAND. Dr. H. B. Dorgelo, van Eindhoven, be noemd tot hoogleeraar te Delft Twee ontslagen agenten van politie en een politie-agent te Rotterdam wegene inbraak gearresteerd. Bij Groenlo is een zoutlaag van meer 300 M. aangeboord. BUITENLAND. Dr. Cnrtins inderdaad belast met het vormen van een kabinet in Duitschland, zulks met steun der Duitsch-nationalen. De bisschoppen in Mexico gearresteerd. regeering van Pilsudski zich meer en meer aansluit bij het tegen Duitschland gericht standpunt van de nationaaj-democraten en toenadering tot Rusland nastreeft. Zalewski zeidc, dal de verdere ontwik keling van den Volkenbond er van zal af hangen of deze organ.satie aaD al haar leden zonder uitzondering de verplichting zal opleggen het territoriale gebied van alle leden van den Volkenbond te eerbie digen. Duitschland voldoet niet aan deze verplichting eD voert sinds enkelen tijd hardnekkig propaganda in de kwestie van den „corridor", een propaganda die zeer gevaarlijk ls zoowel voor Polen als voor den wereldvrede. Polen zal geen voet breed land van Pommerellen of Silezië prijsgeven. Geruchten over het ruilen van den corridor tegen Litauen of Memel wer den door Zalewski uitdrukkelijk gelogen straft. De minister verklaarde voorts dat Polen in goede verstandhouding met Rusland wcnscht te leven. LITHAUEN. De Memelsche Landdag verboden. De Memelsche Landdag zou gisteravond bijeengekomen zijn, maar de stadscomnicm- dant heeft de vergadering verboden, welk verbod later door den gouverneur van Me- melland bevestigd is, in een brief waarin den voorzitter meegedeeld wordt dat hij de gevolgen moet dragen als hij den Land. dag toch mocht bijeenroepen Het zou de eerste zittmg na de regee- ringswissehng in Kofno geweest zijn. Wegens het verbod der zitting waarin tea motie van wantrouwen tegen het den Land dag opgedrongen directorium Schwellus zou worden aangenomen en eeD protest inge diend tegen de onrechtmatige belemme ring van den Landdag door de militaire dictatuur, heeft de Landdag een protest gericht tot den gouverneur, dat door alle aanwezige afgevaardigden van het een heidsfront onderteekend is. ZUID-SLA VIE. Nieuwe oriëntatie der bnitenl. politiek. Het in enge verbinding met de regeering slaande blad „Morgenhlalt" publiceert een interessant overzicht betreffende de nieuwe wegen der builenlandsche politiek van Joego-Slavië en de op komst zijnde aanslui ting bij Frankrijk en Turkije Uit dil over zicht blijkt een opvallenden afkeer van 1e tot dusverre gevoerde vriendschappelijke po litiek met Italië en leest .men daarin o.a.: De poliliek van hel fascistische Italië in de Balkan veroorzaakte den laatsten tijd een zeer geladen atmosfeer, die haar terugslag vond in de betrekkingen der verschillende Europeesche mogendheden, en hoofdzakelijk een gespannen verhouding teweeg bracht tusschen Italië en Joego-Slavië. Toen het Italië niet gelukte via Joego-Slavië een brug te slaan naar het Balkanschiereiland, heeft hel toch zijn zin welen door te drijven door met medewerking of tenminste met toestem ming van Engeland dpze brug te bouwen via Albanië, en zich daarbij niet ontzien een min of meer vijandelijke houding tegen Joego-Slavië aan te nemen Het gewicht van'dezen stap kenmerkt zich duidelijk door het terugtreden van Nintsjits Deze verande ring in de leiding der builenlandsche poli tiek beleekent tegelijkertijd een herziening der internalionale verhoudingen, en brengt mee. dat Joego Slavië vripnds'hapi»ehjke handen aanknoopt met dip anden die het gopd gezind zijn Onder dezen komi in de eerste plaats Frankrijk in aanmerking. En in den laalsten lijd ook Turkije, dal door het Italiaansche imperialisme al evenzeer be- drpigd wordt Joego-Slavië moet, hopwel h°t *en 9terk leger bezit, waarmedp in Europa rekening gehouden wordt, op grond van de dubbelzinnige houding van Italië een veel

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1