Griep FORMAMINT AGENDA. reclame. Bloemenfeest 22 Jan frankritk. italië. polen. nicaragua. china. TELEGRAMMEN. reclame. Tegen Maandag. Leidsche Schouwburg: Ver. Haagsch Too- neel: „Suikerfreule". 8 uur nam. Stadszaal (Groote zaal). Kunstkring voor Allen: PiaDO-avond Marcel Maas. 8'„i uur. Nulsgebouw: Herv. (Geref.) Staatspartij. Spr. ds. L. Boer, uit Amsterdam. Prediker: Spr. P. Zandt, uit Delft. 8 uur. Dinsdag. Nulsgebouw: Ver. „Oost en Weal", afd. Leiden. Lezing van pater Vertenten. 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Mij. tot Bev. der Toonkunst afd. Leiden. Generale repetitie „Jeanne d' Are". Ilalfacht. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Volkshuis: Vertelavond met lichtbeelden voor kinderen. 6uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van: Maandag 10 tot en met Zondag 10 Januari a.s waargenomen door de apotheken van de LI II G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesum. Mare 76, telefoon -106. Stads-Gehoorznal 6421 Groepen Rozer-Koningin en Rozen- La val icr met groot gevolg. PST Koopt tijdig uw kaarten "W cr bij maakt, nog opmerkelijker worden. Voor het legertje van 100 000 man (het be staat uit 3708 officieren, 203 officieren van gezondheid, 200 paarde-artsen en 94.000 on dorofficieren en manschappen) is niet min. der dan 480 millioen mark uitgetrokken, n.l. 434.410.050 M. loopende uitgaven en 45.650.800 M. uitgaven in eens. Voor het onderhoud van de vestingen in het oosten is het vrij geringe bedrag va a 2.853.720 M. mi getrokken, voor pontons, pioniers- en bruggeDmateriaal 4.635.200 M. op de loopende en 800 000 M. in eens. Op merking verdien dat eerstgenoemd bedrag „overdraagbaar" is, d.w.z. ook voor an dere doeleinden kan worden gebezigd. Diezelfde ove.drang/tamheid vindt oe Vossische bij het fc..o'dstuk: legeru*«"e- riaal. Voor onderhoud en aanschaffing van geweren (waarvan de rijksweer er 106.GcO heeft) is niet minder dan 5.931.100 M. uit getrokken, voor de machinegew. 8.464.700 M., voor het geschut 5.712.000 M., voor mijnvverpers 1.924.000 AL In het geheel is dat 2.237 500 M. meer dan het vorige jaar. Deze hoogere bedragen dienen, Daar het oordeel der Vossische, om een appeltje voor den dorst te hebben, om m.a.w. fondsen te scheppen voor latere behoeften. Dit blijkt nog sterker uit de schromelijk hooge ramingen voor de aanschaffing van muni tie, die op de loopende lityaven ?n do uitgaven in eens tot eeD bedrag van bijna 34 millioen mark genoteerd staan. Als men bedenkt, dat het vredesverdrag van Versailles het rijk aan geschut- en geweermunitie 46.200.000 patronen toe staat, dan blijkt uit de begrotingscijfers, dat voor de uitgetrokken bedragen gemak kelijk al deze patronen aan te schaffen zijn. Voor militaire oefeningen is 10.614.400 M. uitgetrokken, voor manoeuvres, oefe- ningsreizen e.d., nog 6 millioen M boven dien. De Vossische vermoedt, dat uit deze bedragen veel wordt besteed voor „sport ontwikkeling" en dergelijke dingen. He blad hoopt, dat de begrotingscom missie uit den Rijksdag van de overdreven militaire uitgaven heel wat zal schrappen, niet alleen in het belang van de belasting betalers, maar ook van de rijksweerbaik heid zelf. Deze toch zal zich pas volkomen aan haar militaire taak kunnen wijden, als niet langer veel rijksgeld voor rechts- radicale organisaties en sportclubs wordt uitgegeven. De nationalisten, die voor zulke organisaties en sportclubs ijveren, moeten dan maar de noodige middelen uit eigen zak betalen. De „Vossische Zeitung" vestigt voorts de aandacht op de marinebegrooting, die uitgaven van een kwart milliard mark of 221 665.670 mark voorziet, hetgeen meer dan het dubbele is van de begrooting voor 1924. Senaatsverkiezingen De Action Iranpaise op den index. Na de eersle stemming voor de bezetting 7an 108 zetels voor den Franschen Senaat zijn 63 senatoren gekozen, waarvan 2 con servatieven. 17 republikeinen. 1-1 links- republikeinen. 6 onafhankelijke radicalen, 20 radicalen en radicaal-socialisten, 1 repu- ■blikeinsch socialist en 3 socialisten, hr moesten 44 herstemmingen plaats hebben. Onder de ge- of herkozenen bevinden zich Guy de Wendel. de minister van Juslilw Barthou, de voorzitter der Kamer Peret, Léon Bérard, Caillaux, Pierre Laval. Jour- dain. Clémentel. Bienvenu. Martin Victor Boret. Jonnarl, Dalbiez Fernand David en René Renoult. allen oud ministers. Onder de verslagen eandidaten bevinden zich o.m. de oud-minister Francois Ubert en de president van den Senaat, De Splver*- In de herstemmingen komen o.m. de oud president Millerand en de oud-ministers Steeg. Klotz. Dariac en Pams Bi) de eerste stemming hebben de republi keinen 5 zetels verwonnen, de links-republi keinen 1 verloren-, de onafhankelijke radi calen wonnen er 2, de radicalen en radi caal-socialisten verloren 5 zetels, de repu- blikeinsch socialisten wonnen er 1, evenals de socialisten Bij de eerste herstemming werden geko zen 2 links-republikeinen, 1 onafhankelijke radicaal, 18 radicalen en radicaal-socialis ten, 1 republikeinsch socialist, 6 socialisten en 4 communist. Voor 15 zetels moest od- nieuw worden gestemd. Onder de ge- of herkozenen zijn Pama. Godard. Steeg; ondpr de verslagen eandida ten Israël, die kabinetchef was van Herriot. Millerand komt opnieuw in herstemming. Tusschen de Action fran^aise en het Va- ticaan was het den laalsten tijd tot een con flict gekomen. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs beschuldigde Maurras. den leider der Action zelfs van gebrek aan vader landsliefde, waartegen deze zich verdedigde met aanhalingen van den kardinaal tijdens den oorlog, waarin het tegendeel werd be weerd. De Paus heeft thans de Aclion fran chise veroordeeld en een aantal boeken van Maurras en het dagblad op den Index ge plaatst. Blijkens het Pauselijk schrijven aan kar dinaal Andrieu en het daarbij gevoegde decreet is het plaatsen op den Index van be doelde werken van Maurras en van het or gaan der Action francaise reeds door de H. Congregatie van den Index uitgesproken op 29 Januari 1914. Den 24sten April 1915 heeft, blijkens de heden gepubliceerde docu menten, Z. H. Benedictus XV die veroor deeling tot de Zijne gemaakt. Deze wenschte echter, dat de publicatie van het decreet tot gunstiger tijden zou uitgesteld worden, wanneer men de volle beteekenis van dit besluit rustiger zou kunnen beoordeelen. De fascistische groote raad. In den fascistischen grooten raad bracht Mussolini een levendig toegejuicht rapport uit over den internationalen toestand. De raad besloot dat er drie fascistische feesten zullen zijn: 23 Maart voor de verheerlijking en uiting van de krachten van de jeugd; 21 April voor de viering van den arbeid en de productie; 28 October voor de herdenking van de revolutie. Wijziging in de regeering? Er liepen den laatsten tijd geruchten over wijziging in de regeering. Deze wor den thans door het blad van Pilsudski, „Glos Prawdi," bevestigd. Het is de vraag, aldus het betoog van hot blad, of bet niet de voorkeui zou verdienen, dat Pilsudski een tijd lang zijn krachten uit sluitend aan de vragen der landsverdedi ging wijdt. Een beslissing in dit opzicht kan reeds deze week worden verwacht. Het blad acht daarom een nieuwe benoe ming van Bartel tot eerste-minister niet uitgesloten De ,Glos Prawdi" roeent ook te kunnen verzekeren dat aan een derge lijke verandering geen principieele beteekc. nis gehecht moet worden, daar Pilsudski in de positie, die hij nu eenmaal inneemt, onafhankelijk is. Een verzoeningsaanbod. Liberale strijdkrachten ten getale van lOC'O man, werden gedwongen zich uit Nau- daime terug te trekken, daar de conserva tieven dreigden, dit dorp te bombardeeren. President Diaz heeft herhaald, dat hij bereid is de liberalen in dc regeering op te nemen, en biedt als verdere concessie een algemeene amnestie aan. Nog altijd onzekerheid. Volgens de laatste officieel© berichten uit Hankau heeft de Chineesche overheid toegestemd om alle Chineesche troepen terug te trekken uit de Engelsche conces sie, die geplaatst zal worden onder con trole van de Engelsche politie en de poli tie der vroegere Russische en Duitsohe concessies, die geadministreerd worden door een gemengde Chineesche en buiten- landsohe commissie. Er is een verbod uit gevaardigd om de Engelsche onderdanen lastig te vallen en men verwacht, dat ae Engelsche onderdanen naar hun zaken zul len tenigkeeren. Men meldt uit Japansche bron te Kioe- kiang, dat de pogingen der Chineesche troepen, om de orde te handhaven, geheel zonder succes schijnen en dat de Engel sche concessie in gevaar verkeert. Nog altijd onzekerheid dus! BUITENLANDSCH GEMENGD, j GRUWELIJKE RECHTSVERSCHAFFING.I Uit Czenstochau ((Polen) wordt gemeld/ dat boeren uit de omgeving zich op gruwe. lijke wijze op een diet die hun al heel af te stellen had gegeven recht hebben ver schaft. Donderdag wisten zij zich van hein meester te maken en in plaats van hem aon de politie over te leveren, bonden ze hem fP een mutsaard dien ze daarop in brand stji- ken. De ongelukkige werd levend verbrand. De politie kon de schuldigen aan (Ie wrcede misdaad eerst na een hardnekl/ig gevecht arresteeren; 28 werden er in ar rest gesteld en het kostte haar de grootjte moeite hen legen de woedende menigte te beschermen. BRUTALE INBRAAK. Te Lyon heef een inbreker, na hei 17-ja- rig dienstmeisje dat alleen thuis was met messteken onschadelijk te hebben gemaakt, in de woning van den fabrikant Gimont zich meester gemaakt van een aantal juweelen ter waarde van 80.000 francs. De toestand van het dienstmeisje, die naar het ziekenhuis werd overgebracht, is hoogst ernstig. EEN MODERNE GROOTHANDEL IN AUTO'S. In het Montmartre-kwartier te Parijs, het bekende centrum van vermaak, namen in de laatste weken de auto-diefstallen een ongehoorde proportie aan. Keer op keer ge- beurde het dal een auto-bezitter, die zijn wagen onbeheerd voor een uitspanningslo kaal had laten staan, wanneer hij dit ver liet de onaangename ervaring opdeed, dat zijn auto reeds een anderen liefhebber had gevonden. Het is de politie thans door een toeval gelukt, op de dieven de hand te leggen. Rechercheurs zagen 's nachts een twee tal jongelui, die aandachtig de zich voor een ontspanningslokaal bevindende auto's be keken. De rechercheurs volgden hen en be merkten dat een hunner een zekere Schely was. een 21-jaar oude deserteur van de vliegafdeeling te Cherbourg. Zijn gezel, de 2f-jarige Robert Lasage; had reeds verschil lende straffen achter den rug; hij leefde, zonder eenig beroep uit te oefenen, op grooten voet in een der voornaamste ho tels van de Champs Elysées. Van dat oogenblik af verloren de recher cheurs de beide jongelui niet meer uit het oog, en op een goeden avond zagen ze hoe ze in alle kalmte ieder een der elegantste auto's bestegen en in verschillende richting wegreden. Ze werden gevolgd, en bleken naar hetzelfde doel te rijden, een garage in de rue André-Gilles. Hier werden ze ge arresteerd. Ze gaven toe dat ze in enkele weken tijds meer dan zestig auto's hadden weten te be machtigen. De politie tracht thans uit te visschen wie de afnemer van deze moderne groothande laars in auto's geweest is. DOOR EEN HOND GERED. De goudzoeker Oscar Ottersoniz, wonend ta Little Sqauw in Alaska, nagentig mijlen ten Noorden van dan Poolcirkel, werd «enigen tijd geleden op een nacht gewekt dooi het huilen van een nond, die Doven- dien tegen de deur van zijn woning krabde. Toen hij de deur opende, zig hij zijn eigen hond, dien hij aan twee vrienden op een uitstapje naar de goudmijnen in de Brooks- keten had meegegeven. Aan den halsketting van den hond was eaa briefje gebonden met de woorden: „Kom; beiden ernstig ge wond, ontploffing." De hond had bij een temperatuur van veertig graden onder nul een langen weg om een met sneeuw gevulden bergpas van 3000 voet hoog moeten afleggen. Met een buurman begaf Ottersoniz zich met een met honden bespannen slee op weg. Zij vonden de beide gewonden, van wie de een, Dunlop genaamd, door de ont ploffing blind was geworden. Het draadlooze zendstation van Little Squaw bracht de tijding van het ongeval over naar Fairbanks, vanwaar een vlieg tuig de gewonden binnen enkele uren kwam ophalen om zo naar een ziekenhuis over te brengen. DOOR EEN TIJGER VERSCHEURD. In de omgeving van Dharbad (ringelsch- Iudië), terroriseerde sinds maanden een tgger een der dorpen. Behalve een aantal stuks vee, was ook een inlandsche vrouw door het dier verscheurd. Twes Er.gelschen, de heeren 1,8wis en Bathgate, besloten te te trachten het neer te leggen. Ben klop jacht werd georganiseerd en teen de tijger verscheen, schoten de beide jagers, die in een boom waren geklommen, er hun ge weer op af. Gewond vluchtte het dier naar zijl. schuilplaats. Een der beide jagers, de heer Lewis, volgde het, doch hij had nog slechts enkele passen gedaan, of de t'yger keerde zich om, wierp zich op hem en begon hem te verscheuren. Batngatev die eeiugc stappen verder zijn geweer opnieuw stonu te laden, zag het verschrikkelijke too- neel. Hij wierp z,jn vuurwapen weg, greep een bijl en sloeg daarmee met alle kracht den tijger op den kop. Deze kearda zich daarop tegen hem en wierp hem omver. Bathgate viel in zwijm. Toen hj weer tot zichzelve kwam, zag hg den t.jger, net lijk van zijn vriend meesleepend, in het struik gewas verdwijnen. Meer dood dan levend sleepte zich Bath gate naar 't dorp, waar hij den treurigen afloop van de jacht vertelde. Ben nieuwe drijfjacht werd ondernomen, maar slechts liet verminkte lijk van Lewis werd gevon den. De tijger was verdwenen. Sinds is tig met zijn bedrijf in dezelfde streek doorgegaan en heeft opnieuw een inlandsclie vrouw weggesleept. DE PRINS TAN WALES WEER EENS GEVALLEN. De prins van Wales is Vrijdag bij een jachtpartij weer eens met zijn paard geval len. De prins sprong van het vallende dier af, zoodat hij er niet onder kwam, doch be zeerde daarbij den linkerpols. Zijn arm bandhorloge werd totaal versplinterd. Het paard liep weg, doch werd door een ander deelnemer aan de jacht opgevangen. De prins zette nu zijn rit voort, maar leed veel pijn. Hij draagt zijn pols tlians in een ver band. FAMILIEDRAMA. Te Svvientoklowice in Opper-Silezië heeft zich een bloedig familiedrama afgespeeld. Een fabrieksarbeider, Mazur geheeten, bracht zijn toekomstige schoonmoeder een bezoek. In de woning dezer laatste kwam het tot een twist, waarbij Mazur een revol ver trok en zijn verloofde en haar moeder neerschoot, waarop hij ontvluchtte. De politie wilde den moordenaar na een vervolging, die verscheidene uren duurde, arresleeren. Toen Mazur zag, dat hij reddeloos verlo ren was, loste hij eenige schoten op de poli tie en schoot zichzelf daarop dood. EEN BRUTAAL HEERSCHAP. Op een landweg, ongeveer een K.M. van Newark in Nottinghamshire werd Vrijdag avond een meisje op de fiets aangehouden door een automobilist, die haar van de fiets trok en trachtte haar aan te randen. Het meisje rukte zich los en liep naar een agent, die toevallig aan kwam fietsen. Deze zocht dadelijk den aanrander op. Spoedig zag hij een auto langs den weg staan. Toen hij den bestuurder van die auto eens aan den tand voelde, trachtte deze weg te rijden. De agent sprong op de treeplank, maar toen de auto goede vaart had, schoot de automobi list op hem. Bij het vierde schot zakte de agent in elkaar en viel op den weg. Dc auto reed weg. De agent zag nog kans zich tot een naburige herberg voort te sleepen en werd vandaar naar het ziekenhuis te Newark gebracht. Hij verkeert in levensge vaar. EEN SPOORWEGONGELUK IN RUSLAND. Een telegram uit Moskou meldt dat op een kleine 100 K.M. voor de stad een sneltrein gederailleerd is, waarbij volgens de eersle berichten 16 menschen gedood en 26 ge wond zijn. De oorzaak was het breken van een as van een der voorste wagens. ERNSTIGE BIOSCOOP-RAMP. Een onbeduidend brandje veroorzaakte een paniek in de Laurierbioscoop, gelegen in een volkswijk te Montreal, waar 1200 per sonen, meest kinderen, aanwezig waren. 77 hunner werden gedood en 20 ernstig ge wond. De brand was spoedig bedwongen. EINDELIJK GEKNIPT. Een roman, die aan een bioscoopgeschle- denis denken doet, heeft Donderdag zijn ontknoopiüg gevonden te Bordeaux, meldt de „N. R. Ct" Frank Kaslor, een Amerikaan, had te Milaan kennis gemaakt met een familie rondreizende ketellappers, Grieken, bestaan de uit vader, moeder en vgf kinieren. Deze oogenschgnlgk arme lieten, leefden niette min op grooten voet. Kaslor slaagde erin de vrouw te verleiden, die haar man 50.000 lire (5000 gulden ongeveer) en verscheidene kostbaarheden ontstal en den Amerikaan volgde. Fer auto begaf het paar zich naar Marseille, waar het trouwde op het Ame rikaanse!) consulaat. Met valsche papieren gingen zjj naar Engeland, waar zij aange houden werden, doch bij vergissing weer losgelaten, en vandaar naar Amerika. Daar werd de vrouw ziek en uitte den wensch haar kinderen weer te zien. Kaslor ging naar Europa en wist den Griek en zijn kinderen op te sporen te St. Ouen. Hg slaagde er in achter den rug van den vader om met de kinderen in aanraking te komen en hen te bewegen tot de bslofie met hem mee te gaan naar Amerika om hun moeder veer te zien. Op het laatste oogenblik waar schuwde echter een van de kinderen zjjn vader, die het Griekschs consulaat in den arm nam. Kaslor werd in een voornaam hotel te Bordeaux gearresteerd. Hij bleek dik in het geld te zitten. De politie speurt thans zjjn verleden na. GEVECHT MET EEN LEEUW. Van een spaDnenden strijd met een leeuw wordt uit Chipirga in Rhodesia melding ge. maakt. Een soldaat en een inlandsch po litieman, die in gezelschap van zes andere inlanders patrouilleerden, ontmoetten een leeuw in dicht struikgewas. Door het dichte hout was slechts een klein deel van den leeuw te zien, zoodat de soldaat maar op goed geluk moest schie ten. De leeuw werd in een ppot getroffen en toen hij opsproDg, kreeg hij nog een kogel in den muil, terwijl de laatste geweer patroon, die de soldaat nog bezat, in 's leeuws onderlijf werd gedeponeerd. De nog niet doodehjk getroffen leeuw wierp zich nu woedend op den aanvaller. Deze wierp zijn geweer weg en greep zijn revolver, doch werd tegen den grond ge* worpeD, zoodra hij zijn eerste schot met dit laatste schietwapen gelost had. Ofschoon de leeuw door het geweerschot in den muil niet kon bijten, werd de man toch door het dier hevig toegetakeld. Niettemin kon hij het Dog de laatste 5 revolverkogels in het lijf jagen. Do zes zwarten hadden natuurlijk in- tusschen reeds lang de vlucht genomen. De inlandsche politieman echter had moed en doodde den reeds nitgeputten leeuw door bijlslagen. Wegens den grooten afstand naar de naastbijgelegen missiestatie moest de zwaargewonde soldaat bijDa drie dagen op geneeskundige verpleging wachten. WILSON'» ZOMERVERBLIJK AFGEBRAND Aan de Parysche editie van de „Ncw- York Herald" wordt uit New-York geseind: Te Long Branch (New Jersey) is het prachtige paleis „Shadowlawn", de zo- mer-residentie van president Wilson, door brand verwoest. De schade wordt geraamd op 1.250.000 dollar. Te Boston werden door brand een his torisch gebouw en twee belendende villa's vernield. DE SENAATSVERKIEZING IN FRANKRIJK PAHIJS, 9 Jan. (Havas). Bij de derde stemming voor de Senaatsverkiezingen zijn gekozen een Conservatief, een Republi kein, 3 links Republikeinen, 2 Onafhanke lijke Radicalen, 6 Radicaal Socialisten, een Socialist en een Socialist-Communist. Strauss, Klotz en Oannenney zijn onder de herkozönen. Millerand, Dariac en Morain zijn verslagen. PARIJS, 10 Jan. (Havas). Onder de 108 Senatoren welke werden gekozen zijn er 67 aftredenden en 41 nieuwe leden, aldus over de verschillende partijen verdeeld Conservatieven 3, winst 1. Republikeinen 19, winst 2. Republikein-SocialisteD 2, winst 2. Socialisten 10, winst 8, Socialist- Communisten 2, winst 2. Links Republi keinen 19, verlies 8 Onafh. Radicalen 9, verlies 1. Radic. en Radic Socialisten 44, verlies 6. De strijd was vooral verbitterd in het departement Seine waar slechts drie af tredenden werden herkozen waarvan twee eerst bij de derde stemming. Onder de ze ven nieuwgekozenen zijn drie Socialisten, twee Socialist-Communisten, een Onafh.- Socialist en een Radicaal-Socialist. Onder de nieuwgekozenen zijn drie Kamerleden en de voorzitter van den Algemeenen Raad. en andere besmettelijke ziekten beschermt In alle ApotS. en Drog. fl. t.p. flc*ch 6445 VERKIEZING IN HONGARIJE. BUDAPEST, 9 Jan. (Belg. Tel. Ag.) De Magnaten verkozen 38 leden voor da nieuwe Kamer. Alle personen, voorkom aide op de regeeringslrjst en die, voorkomende op de lijst der oppositie, waren aanwezig. Met uitzondering van 16 namen waren zrj gelijkluidend. De regeeringslijst behaalde een groote meerderheid. De naam van Graaf Julius Andrassy werd door de kiezers ge schrapt, omdat hij op twee lijsten voor kwam. Graaf Feza Andrassy werd gekozen inplaats van Graaf Julius Andrassy. Onder de leden, gekozen door de verschillende corporaties, komen voor de violist Eugene Hubay als vertegenwoordiger van het con servatorium en de componist Bela Bartok als plaatsvervanger. DE MEXICAANSCHE PETROLEUM- WETTEN. NEW-YORK, 9 Jan. (Reuter). Volgens een telegram uit Mexico-City, verklaarde Calles aan bezoekers uit de Vereenigde Staten, dat hg bereid is de geschillen met de regeering der Vereunigde Staten over de nieuwe olie- en landwetten voor te leggen aan het Haagsche Hot indien dit de eenige weg mocht zijn om grootere gevaren van Mexico af te wenden. Calles is van oordeel, dat het intrekken der erkenning van zgn bewind door de Vereenigde Staten in Mexico onmiddellijk de revolutie zou ontketenen, daar zulks door zgr. vijanden zou worden uitgelegd als een aanmoediging der revolutie. Daarom zou hij do kwestie aan het Haagsche Hof willen voorleggen, ofschoon hij meent daardoor te kort te doen aan de Mexicaansche soe vereiniteit. Hg betoogt, dat de petroleum- maatschappijen niets verliezen volgens de nieuwe bepalingen wat betreft hun eigen dommen van voor 1917, daar deze hun voor vgftig jaar zgn verzekerd mét de mogelijkheid van verlenging gedurende dertig jaar. BURGERSTRIJD IN MEXICO. MEXICO, 10 Jan. (N. T. A. draadloos). In de laatste dagen zijn door de federale troepen in verschillende deelen van het land 84 bandielen en revolutionnairen ge dood. Het ministerie van oorlog hepft het be vel uitgevaardigd dat alle personen die de wapenen tegen de regeering opvallen ter dood moeten worden gebracht. ALGEMEENE STAKING IN CHILI? SANTIAGO, Chili, 9 Jan. (Belg. Tel. Ag.) Een algemeene staking dreigt binnen 48 uur uit te breken als de regeering niet tot overeenstemming geraakt met den bond van spoorwegarbeiders, die de autoriteiten beschuldigt van onregelmatigheid in het be heer van sommige fondsen. De studenten geven hun voornemen te kennen zich bjj de beweging aan te sluiten als protest tegen den inval der Vereenigde Staten in Nica ragua. UIT CHINA. HANKOU, 9 Jan. (Reuier) Het is hier dezen morgen in de Britsche concessie zeer kalm. De Chineesche politie is gewapend maar de Britsche politie die gisteravond den dienst hervatte draagt geen wapenen, De Chineesche politie gaf den anti Britsche posters order in ie rukken en verbood open bare bijeenkomsten. Gisteren zijn de Chi neesche soldatenposten ingetrokken .De Raad van Bestuur der Britsche concessie bestaat uit de Kantoneesche ministers van buitenlandsche zaken, verkeerswezen en financiën. LONDEN, 10 Jan. (V. D.). Sir Percival Phillips, de bijzondere correspondent van de „Daily Mail" seint uit Hankow: Ofschoon zij enorme verliezen lijden, hebben lien Britsche firma's een manifest geteekend, waarin zij weigeren in afwach ting van de aankomst te Hankau van een firitschen diplomalieken vertegenwoordiger op Dinsdag a.s. hun zaken te openen In- lusschen verblijven alle leden van de Brit sche Concessie nog sleeds in het gebouw van de Asiatic Petroleum Company, op last van den commandeerenden marine-officier van de Britsche schepen op de Yanglse, daar de toestand nog sleeds een zeer ern stig karakter draagt Admiraal Cameron waarschuwde de Britsche zakenlieden zelfs, dat ieder, die zonder toestemming het gebouw verlaat, alle rechten op be scherming of vervoer naar de Britsche schepen, indien tot algeheele ontruiming wordt overgegaan, verspeelt Toestemming om het gebouw te verlaten wordt slechts :n bijzondere gevallen verleend. De opeeslo- tenen zijn sinds Woensdagavond niet in de frissche lucht geweest. De meesten van hen slapen op den vloer onder een enkele deken. De sterkte der Kantonneesche troepen te Hankau wordt op veertigduizend man ge schat. 3—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2