S. G. J. DE GROOT Brocacles Sigaren- en Sigarettenkokers No. 20496 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Januari Tweede Blad Anno 1927 GEMENGD NIEUWS. Reparatie-Inrichting UIT DE RIJNSTREEK. INGEZONDEN. RADIO-PROGRAMMA KUNST EN LETTEREN. DE GRIEP. In 'ft-Gravenzande rijn op het oogenbïïk meer dan 1000 personen bedlegerig ten gevolge van griep of influenza. In bijna ieder huis is een of rijn meerdere rieken. In geen ander Westlandsch dorp zijn deze ziekten zoo algemeen onder de inwoners verbreid. Te Stavoren liggen 500 personen te bed. Het aantal sterfgevallen is, gelukkig, zeer klein. Op de te IJmuiden binnengekomen stoom- treiler Dorothea lagen schipper, stuurman en 2 matrozen te kool. IN HET RUIM VAN EEN SCHIP GEVALLEN Gistermiddag is de 49-jarige bootwerker P. Meyboom op de werf van Wilton te Rot terdam in het ruim van een schip gevallen. In zeer ernstigen toestand is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij in den loop van den avond is over leden. DOODELIJK ON 13VAL. Op het terrein van de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij werd gistermiddag in bewusteloozen toestand gevonden de £3-jarige scheepmaker R. G. Kwak, uit de Paulus Potterstraat. Hij bleek een her senschudding gepaard met oorbloeding te hebben bekomen. Door den G.G.D. is hij naar het zieken huis aan den Coolsingel verroerd, waar hij, zonder bij kennis te zijn gekomen, in den loop van den avond is overleden. Men is van meening, dat den man een on geval is overkomen, en dat aan misdaad niet behoeft te worden gedacht. VRACHTAUTO TE WATER. Gistermorgen geraakte een vrachtauto van de Coöp. Handelsvereeniging te Gouda bestuurd door C. S. te Stolwijk, door den piint. op den Goudsoheweg te water. De bestuurder kon rich met moeite redden. Hij verwondde zich vrij ernstig aan zijn handen, maar kwam er overigens goed af. BOTSING TUSSCHEN TWEE GOEDERENTREINEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft op het spoorwegemplacement Dordrecht, naar „Het Volk" meldt, een bot sing plaats gehad tusschen goederentrein 2133, welke op den goederentrein 4123 is geloopen. Persoonlijke ongelukken hebbe^ niet plaats gehad. Er is belangrijke mate- rieele schade aangericht. Het verkeer onder vond geen vertraging. DIEFSTAL VAN NIKKEL-BRONS. De politie te Utrecht heeft een 22-jarigen los werkman en een 40-jarigen opkooper aangehouden, die zich hebben schuldig ge maakt aan diefstal van 800 K.G. nikkel brons ter waarde van f 600. Voorts is als verdacht van heling in -deze zaak aangehouden een 18-jarige opkooper. De diefstallen zijn in de laatste maanden van 1926 gepleegd uit een perceel aan de Oude Gracht aldaar. TOCH KEUS GEMAAKT. Woensdag bracht een Vlaamsch spre kende dame 'n bezoek aan 'n horlogewinkel aan het Rokin to Amsterdam. Zij liet zich tal van horloges toonen, doch geen van alle kon haar tot koopen nooden. Hierop verliet zij den winkel. Eerst eenigen tijd later kwam de winkelier tot de ontdek king, dat de lastige bezoekster toch keus had gemaakt en verdwenen was met een horloge ter waarde van f 245. Hij heeft bij de politie aaügifte van den diefstal gedaan. KINDERMOORD. Bij een familie te Utrecht is in de dienst bodenkamer het lijkje ontdekt van een pas geboren kind> Daar vermoed wordt, dat mis drijf in 't spél is, heeft de politie een uitge breid onderzoek ingesteld. De dienstbode vertoeft op het oogenblik in de Rijkskliniek te Utrecht. BLOEDVERGIFTIGING. Te Wesldorpe is een 17-jarig meisje, dat een klein wondje aan de hand had opgeloo- pen, onder hevige pijnen aan bloedvergif tiging overleden. ONDER DE TRAM. Gistermorgen is zekere S. N. bij Uden, toen hij op de in beweging zijnde stoom tram naar Veghel wilde springen, misge- nprongen en onder de wagens geraakt. Hij werd op slag gedood. SCHIP VERBRAND. Vermoedelijk ten gevolge van schoor steenbrand vloog de lading van het scheep je „Martha", liggende te Zwindersche ka naal, in brand. De lading, bestaande uit 778 pakken stroo en bestemd voor de stroo- cartonfabrieken te Oude-Pekela, werd een prooi der vlammen. De opvarenden konden zich ternauwernood in veiligheid brengen. De lading was verzekerd, doch het hou ten schip niet. GESTIKT. Een kindje van den heer Diemen te Mus- eelkanaal kreeg bij het middagmaal een beentje in de keel en is op weg naar den dokter gestikt. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Toen de 56-jarige ploegbaas H Pornmee gistermorgen even voor het station Heerlen de lijn wilde oversteken, werd hij gegrepen door de locomotief van een personentrein uit Maastricht Met zware wonden aan het hoofd en een afgerukt been werd hij naar het station vervoerd. Geneeskundige en geestelijke hulp was daar spoedig aanwe zig. Maar na eenige minuten overleed de ongelukkige. DE LUTINE-KAAP VERDWENEN. Door de directie van het loodswezen wordt bekend gemaakt, dat de Lutirre-kaap op de Westkust van Terschelling verdwenen is en niet weer zal worden opgericht. Deze simpele mededeeling roept een stuk geschiedenis in het geheugen, dat hiermee afgesloten wordt. Op 9 October 1799 strandde het Britsche marineschip „Lutine", dat door de kooplie den Benjamins en Goldsmid uitgerust was om onder meer een groote geldsom over te brengen van Londen naar Nederland en Duitschland. in de Westgronden van Ter schelling. Naar beweerd werd zou de goud schat niet minder dan tusschen 400.000 en 900.000 Pond Sterling bedragen en bestemd zijn. gedeeltelijk voor de Britsche troepen op Texel en gedeeltelijk voor kooplieden in Hamburg. Het juiste bedrag is nimmer bekend ge worden doch bleek aanlokkelijk genoeg om verschillende pogingen tot berging te wagen 't Geluk bij deze berging was afwisselend, dan eens was de buit groot en dan weer werd er niets gevonden. Tot het begin der eeuw werd er niets gevonden. Tot het be gin dezer eeuw werd ongeveer 1.2 millioen gulden aan waarde boven gebracht. Een latere expeditie bracht geen geld doch andere zaken uit hpt wrak aan de op pervlakte, die voor den historicus nog waar de hebben. Zooals bekend, hangt de groote scheepsbel nog in het gebouw van Lloyds te Londen en ze wordt alleen geluid als aange kondigd wordt dat een schip vermist wordt. Eenige jaren geleden had men nog het plan een nieuwe expeditie tot berging van waarden of goederen uit het wrak uit te zenden doch het bleef bij een plan. Nu de kaap verdwenen is en niet meer opgericht wordt, zullen nieuwe pogingen wel achterwege blijven, omdat men genood zaakt zou zijn eerst w§er peilingen te gaan nemen om de ligplaats van het wrak terug te vinden. OP EEN KRIB GEVAREN. Woensdagavond omstrefeks halfacht is „De Stad Amsterdam III", van de N.V. Gusrta-af E. van den Brouck, te Antwer pen, bij mist op de tweede krib boven Nieuwe Veer, in de gemeente Streefkerk, gevaren. De boot is middendoor gebroken; vooreinde en achtereinde kwamen beide aan den grond. Getracht zou worden de boot bij hoog water vlot te sleepen en met een stoompomp het binnendringende wa ter weg te pompen. De boot zal dan naar een werf te Krimpen a.d. Lek worden ge sleept. De bemanning behoefde het schip niet te verlaten. Mevrouw Goud zal». Ja en ons Sjar- reltje is ook op het gymnasium. Hij leert wel zes talen. Fransch, Duitsch, Engelsch, Grieksch, Latijn en hoe heet dat laatste ook weer Algebra. Sjarreltje, zeg eens tegen de juffrouw: Hoe maakt u het, in 't Algebra RECLAME. Noordsinde 11 Leiden - Telef. 706 6283 ALPHEN. Bij den gisteren in het café van den heer Schouten gehouden openbaren afslag werden 2 woonhuizen staande aan de Bloemstraat alhier en welke in bod ston den op f 3100, door den heer W. v. d. Wel alhier afgemijnd op f 150. Woensdagavond omstreeks 10 uur reed de heer S. uit Hazerswoude op den Oost Kanaalweg nabij het stoomgemaal alhier door het slippen van zijn motor in de langs den weg gelegen sloot. Behoudens een nat pak, kwam hij met den schrik vrij. De motor werd later met vereende krachten weer op het droge gehaald. Gevonden voorwerpen2 handschoe nen, 1 tabakspijp, 1 snoeimes, kinder- schaats, sjaal, portemonnaie inhoudende 0 cent, l idem, inh. 15 cent. Inlichtingen bij de politie Woensdag gaf de jeugdzangvereeni- ging „De Kleine Stem", baar eerste uit voering, onder leiding van haar directeur, der. heer IC. J. de Beun, uit Gouda. De zaal was zeer goed bezet en het uit voerige programma werd door de kinde ren keurig afgewerkt Na enkele zangnummers, werd opgevoerd de operette „Arbeid Adelt" in 6 taferee- len en na de pauze„Hans en Grietje" in 3 bedrijven Allen keerden zeer voldaan huiswaarts. BODEGRAVEN. De bevolking in 1926. Bodegraven, dat voor een 25 jaar nog maar een paar duizend inwoners telde, is in korten tijd gegroeid tot een plaat9 van ruim 6000 inwoners. Met den toenemenden handel nam ook het inwonertal toe. De laatste jaren zijn we er echter wel aan gewend, dat die toename heel langzaam gaat. Jaarlijks stijgt het aantal ingezetenen s.ecbla met enkele tientallen. Dat is ook dit jaar weer het geval. Op 1 Januari telde onze gemeente 6242 personen en op 31 December 6276, een toename dus van *34 personen Het aantal mannen nam toe met 30 en het aantal vrouwen met 4. Geboren werden in totaal 64 mannen en 75 vrou wen. Er overleden 24 mannen en 23 vrou wen. Er vestigden zich 202 mannen en 245 vrouwen, terwijl vertrokken 212 mannen en 293 vrouwen. Voorts werden er 36 huwe lijken gesloten en geen echtscheidingen in geschreven. De pluim veetentoonstelling. Naar men ons mededeelt is de tentoonstel lingscommissie zeer voldaan over het ver loop der tentoonstelling. Het aantal bezoe kers heeft de 1000 verre overschreden Vorig jaar was het in zekeren zin iets nieuws, doch het is een verheugend teeken. dat ook de tweede maal de belangstelling in geen enkel opzicht is verflauwd. Het slachthuis. Uit goede bron vernemen wij, dat het gemeentelijk slachthuis op Zaterdag 15 de zer zal worden geopend. Die datum is meer dan een maand na den aanvankelijk aan- gekondigden openingsdatum. Er is den laat- sten tijd geweldig hard, zoogoed als dag en nacht gewerkt aan het monteeren der ma chines en dergelijke. Het afwerken zal voor een groot deel volgende week nog moeten geschieden. Het is zeker wel belangwekkend op te merken, dat de spoorwegaansluiting, die oorzaak was, dat het gebouw op Zwam- merdamschen grond moest worden ge sticht, niet zal worden gemaakt. Het kan soms vreemd gaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Engelbertus Theodorus, Z. v, L. v. d. Boogerd en B K. Pijnacker. Overleden: Bastiaan Kemp 65 j., gehuwd met J. Verwey Cornelis Johannes van Leeuwen 9 mnd. Ondertrouwd; Jan Chr. Roor 26 j. en N. de Rooy 23 j. A. G. Boelen 24 j. en H. Wolswijk 19 j. Th. J. Overes 21 j. en A. J. de Koogel 19 j. Gevestigd: J. C. Huisman, dienstbode, van Zegveld P: Verseput en gezin, landar beider, van Alphen a. d. Rijn A. Werk hoven. boerenknecht, van Hoenkoop J. v. Rokel en gezin, los werkman, van Am sterdam A. van Hoeren, boerenknecht van Zegveld H. Verkaik, visscher, naar Utrecht. Vertrokken: E. van Wensveen, onder wijzer naar Rotterdam A. Verwey, dienst bode naar Gouda N. Groeneveld, zonder beroep, naar Rotterdam S. Groeneveld, 'zonder beroep, naar 's-Gravenhage J. v. d. Neut, boerenknecht, naar Barwouds- waarder W. Haanstra en gezin, Rijks veldwachter, naaar Winschoten. In de goed bezette Ned. Herv. Kerk sprak Woensdagavond ds. W. J. Lokhorst van Rotterdam voor de Herv. Jongelingsver. „Calvijn" over „De jonkheid niet veracht". Deze titel ontleende de spreker aan 1 Sa muel 17 vers 42. Goliath verachtte David om zijn jonkheid, doch deze overwon in Gods kracht. Dat moet ook de jongen van de Jongelingsvereeniging doen, was de hoofdinhoud van de rede. Natuurlijk wees spr. ook op den plicht van de Herv. Gem. om de vereeniging te steunen. Gisteren is nu eindelijk de Van Tol straat voor het verkeer afgesloten. Men is begonnen de straat voor de zooveelste maal op te graven, ditmaal voor de persbuis. die van het toekomslige bemalingsstation der riolen naar den Rijn wordt gelegd. Ts dat klaar, dan volgt nu de bestrating. Het zal nog wel weer even duren, maar dan zal de verbetering ook groot zijn. Het verkeer wordt nu voor eenigen tijd weer omgeleid door Willemstraat en Oud-Bodegraven. De uitslag der aanbesteding van Ge meentewerken over 1927 luidt - Timmerwerk: Joh. de Jong f319; A. v. d. Oudenrijn f379; v. d. Neut en Snaterse f 450; K Haring en Zn. f 416. Slucadoorswerk: A. Ooms f225; N. Hoo- gendoorn f 222. Smidswerk- W. Bos 148: A. Kloot f99. Metselwerk- A. Ooms f925: N. Hoogen- donrn f731; Overes en Van Katwijk (laatste met inhegrip van sfueadoorswerkV Schilderwerk: A. Bekker f.690 Dirk Scheer f359; Koenekoop en Burggraaf f450; G. Hoogeveen f324.50; J. v d Vlist f284; P. Pauw f474. Voor massa was ingeschreven door S. Mulder voor f2400. Hef werk werd voor alle vakken aan de laagste inschrijvers gegund. LEIDERDORP. 25 jaar burgemeester. Op 2 Juüi hoopt de heer G. v. d. Valk Bouwman, burgemeester dezer gemeente, zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. WADDINXVEEN. Alhier is opgericht een vereeniging „Het Zwembad". Deze zal behoudens goedkeuring van den gemeenteraad het door de gemeente te slichten zwembad exploiteeren. De raad voteerde voor dit doel dertigduizend gulden. Op de boerderij van de weduwe H. in den Zuidplaspolder deden zich den laafsten tijd zeven gevallen van miltvuur voor onder den veestapel, alle met doodelijken afloop. Thans is de besmetting geweken. Met dat al is het voor deze weduwé een enorme schade post. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Hilda, d. van Jan Vesseur en van Wilhelmina de Wit. Overleden Hendrikus van der Laan, 81 j., echtgenoot van Cornelia Lagerwaard, eerder weduwnaar van Annigje Hoogendoorn. Een drietal schapen toebehoorende aan den veehouder Th. Verbij in den Tem pel, zijn verscheurd in de weide gevonden. Ook bij den veehouder van Leeuwen is een schaap, vermoedelijk door een hond, ver scheurd. De politie speurt ijverig naar de bloed dorstige honden, maar tot nog toe zonder resultaat. (Buiten verantwoordelijkheid dpr Redactie) Copie van at of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven.. ONTWERP VERDRAG MET BELGIË. M. de Red. Nu de tijd nadert voor behandeling in de Eerste Kamer, komen verschillende adres sen o.a. van hoogleeraren, studenten, ver schillende K. v. K. enz., gericht tot de Eerste Kamer, waarin op verwerping van het Belgische tractaat aangedrongen wordt, of althans de meest bedenkelijke bepa lingen uit het ontwerp verwijderd te krijgen. Mijn inziens is de hoogste tijd aange broken om een groote adresbeweging ge richt tot de Eerste Kamer voor verwerping op touw te zetten waarop ieder rechtgeaard Nederlander, die de belangen van Neder land lief is kan teekenen. Zeer velen mopperen en pruttelen dat een dergelijk verdrag van zoo ingrijpende beteekenis in de Tweede Kamer is aange nomen, en dat nog wel hoe. Laten zij die dat doen bedenken dat men zoo niet verder komt en wij men iets bereiken, de koe bij de horens moet vatten. Wie van de lezers neemt het initiatief voor het richten van een groote adresbewe ging aan de Eerste Kamer tegen het Bel gische tractaat? Hoogachtend Uw abonné J. P. K. OVERGANG VAN DE LAGERE SCHOOL NAAR DE H.B.S. OF HET GYMNASIUM. M. de Redakteur. 'Wilt u mij veroorloven een enkele kant tekening te maken bij het belangwekkende artikel van de heer Noach, in uw blad van 5 Januari, over: „De Overgang van de La gere School naar de H.B.S. of het Gym nasium?" Hoe men het toelatingseksamen ook in richt. het zal noodzakelijk een lapmiddel blijven, dal is zonder twijfel ook de mening van de heer Noach. Een onderzoek naar verstandelijke vermogens, zoals deze zich dat voorstelt, zal in de praktijk vrijwel on doenlijk zijn, vrees ik, bij zulk jong goedje. Maar zou er niet een ander middel te vin den zijn om. zo al niet hel toelatingseksa men. dan toch de toelating zelf beter te re gelen. meer overeenkomstig de belangen der kinderen en der scholen? Verondersteld dat het ekèamen op de ge wone wijze wordt afgenomen Ik geloof dat ieder die aan een grote school heeft les gegeven mij zal toegeven dat. zelfs in grote klassen, op 't ogenblik waarop de Kerstva kantie begint, van verscheidene leerlingen reeds gezegd kan worden dal zij bijna zeker het onderwijs in hun klasse niet lot het einde met vrucht zullen kunnen volgen. En dat het dus beter voor hen zou zijn geweest indien zij een jaar later waren gekomen. Ik stel mij nu de mogelijkheid vopr dal die kin deren teruggezonden zoudon worden naar de lagere school, in hun eiern belang en in dat van de H.B.S. of van hel Gymnasium. Zij zullen zonder bezwaar h°l onderwijs in hun vroegere klasse weer komen volgen, zonder storend te werken op dat onderwijs. Natuurlijk zou men zeer voorzichtig moe ten zijn met het nemen van dergelijke hé- slissingen Bovendien zijn er ook adminis tratieve bezwaren, zelfs fiscale. En dan de ouders! Toch vraag ik mij af of dit niet het enige werkelijk doelmatige korrek-tief zou zijn op een eks. dat geen zuivere maatstaf kan zijn Een voordeel zou nok zijn dat hel eenigszins preventief zou kunnen wer ken! Hel dankbeeld is nimmer geopperd, voor- zoover ik weet. Ik ben overtuigd dat het zou zijn in 't belang van 't onderwijs, van de scholen en, last not least, van de kinde ren. Deze overtuiging, voorlopig een ge- hpe! fheoretiese. gaf mij aanleiding het denkbeeld hier voor te dragen Met dank voor de plaatsing C. DE BOER. STEUNREGELING VISSCHERS-WEDUWEN. Met belangstelling kennis genomen heb bende van het ingezonden stuk plus toe lichting (van de Red.) zullen er zeker velen met mij zijn die, wat betreft de werkelijke uitkeering, tot de conclusie kwamen dat het inzamelen van giften niet onnoodig is. integendeel. Men leze: De Weduwe K. H. wier echtgenoot in den jare 1915 met een schip van de Reederij Th. Haasnoot ter haringvisscherij ging en nooit terugkeerde ontving tot op heden van het zeemansfonds per week de somma van v ij f t i g centen. Zij bleef met 3 jeug dige kindertjes achter. De diaconie der Her vormde gemeente droeg veel bij. doch een ieder begrijpt dat hier meer is doorgewor steld dan, ik neerschrijven kan Ontbering, armoede enz. enz. Nu is het doel van mijn schrijven dit: Waarvoor en voor wie die nen de in het ingezonden stuk bedoelde fondsen o m. het f 40.000-fonds? (er zijn er meer) Het zou werkelijk de moeite loon en om dit eens nader uit te zoeken namelijk: Welke dip fondsen zijn Wat er (in wer kelijkheid) gedaan wordt of er nog meer Weduwen zijn. die als bovenbedoelde zoo rijk bedeeld worden (S.v.p. geen verkeer de conclusies omtrent de diaconie want die deed veel, zeer veel). Bedoelde Wed. ont vangt nog heden f5.20 p. week v. d. diaconie. Wie wil een en ander eens onder zoeken. In afw. C. K., Katwijk aan Zee. RECLAME. 6378 VOOR ZATERDAG 8 JANUARI. Hilversum (1050 M.). 012 u.: Politieber, 4.305 uur: Concert door het H. D. Of orkest. 55.30: Duitsche les voor be ginners. 5.306 uur: I-'ransche les voor beginners. 6 uur6.45: Concert door het H. D O.-orkest. 6.457.45: Cursus voor boekhouden en handelskennis. 7.45: Politieber. 8.10: Nutslezing. Dr. E. H. Büchner, priv. docent a. d. Universiteit te Amsterdam, over: Energie en stof in dienst van de Menschen. a. Stof en arbeidsver- mogen. 10 uur: Persber. 9 uur: V. A, R. A.-avond. De heer Meyer Smeer, Hulle* broeckliederen. Mej. Willy Sloch, begel. Hr, W. Swaap, viool. Hr. S. Metz, piano. Hr. W, Slier, cello. Spreker: mr. G. W. Sannes, lid van de Tweede Kamer. 1. Valse roman- lique, Heinecke (trio); 2. La Serenata, Toslï (viool); 3. Valse twilight, Treemann (trio); 4. Chanson triste, Tschaikowsky (cello)j 5a. De ooievaar, b. Van ,'t Kosterken, c. Lapper Krispijn, d. De kwikstaart. 6a. Hello Aloha I How are you, Bear, b. The Brisson tongo, Norman (trio). 7. Ave Maria, Schu bert (viool); 8. Brise de Mer, Leon Cavallo (cello); 9. Toespraak door den heer G. W, Sannes; 10. De verhuizende meid, b. Stantje en wantje, c. Brief uit Vlaanderen, d. Lief dadigheidslied; 11a. Bye Bye Blackbird, Dixon-Henderson, b. Pimpante et jolie, Popy, c. Serenade Napolitana, Rivelli (trio) 12a. Aan U alleen, b. De jongens zeggen het aan de meisjes, c. De voorspelling, d. De Bietebouw Daventry, 1600 M. 3.20: Concert doot de strijkband van de Royal artillery. L. Sey* mour, contra-alt. E. J. Potts, bariton. G, Ivell en G. Worth, syncopatie-zang. 5.20: Fransche lezing: Some modern French! novels. 5.35- Kinderuurtje. 6.20: Mu ziek. 6 50: Weerber., nieuws. 7.055 Concert v. d. Daventry-kwartet. 7.205 Lezing: The month's reviews. 7.35: De 43 preludes en fugues van Bach. 7.455 Sportlezing: Association football in lighter vein. 8.05: „Winners"-revue, vroolijke muziek en zang door orkest, koor en solisten, 9.05: Sonate no. 11 in A-major, Mozart, II. Dederich, piano. 9.20: Weerber., nieuws. 9.35: „Bats in the Belfry", non« sense, gedichten met muziekbegel. 9.553 Concert. Werken van P. Fletcher o. 1. van den componist. O. Slurgess, sopraan. Or kest. 10.5012.20: Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.20: Nieuwsber. en muziek. 12.60— 2.10: Concert. Orkest Locatelli en Mme, Laplace, zang. 6.055 55: Dansmuziek! door de Jazz Symphonie. 8.5010.505 Gala-concert. Orkest, jazzband en vocale solisten. Königswüsterhausen, 1300 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 2.507.20: Lezingen en lessen. 7.50: Berliner Schlager. Orkest. Else Schumann, 9opraan :L. Appel, sopraan? K. Nieszwandt. tenor; W. Henke, tenor. 9.50—11 50: Dansmuziek door de Kerm- bachkapel. Langenberg, 468 8 M. 10.2011.503 Orkestconcert. 3.505 20: Concert door het groote orkest, o. 1. v. W. Büschkotter, in de klankzaal van Keulen. Hamburg, 394.7 M. 11.50—1.20: Or-, kestconrert. 1 252.10: Kamermuziek. 3.354.20: Kamermuziek. 4.205.153 Fluitconcert. 5 206.10: Vroolijk orkest- concert. 7 2011 15: Concert door do kapel v. d. verkeerspolitie. Daarna dans muziek. Brussel, 509 M. en Antwerpen, 266 M. 5 206.20: Orkesfconcerl. 8 5010.50: Orkestconcert. Om 9 50 een lezing. TIJDSCHRIFTEN. DEN GULDEN WINCKEL. In de 20 December-aflevering is G. H. Pannekoek Jr. al Pratende metDirk Coster, die'hem allerlei bijzonderheden uit zijn leven en litteraire ontwikkeling ver telt F. S. Bosman bespreekt mr. C. P. van Rossem's In Vijf Werelddeelen. In zijn Kroniek van het Proza heeft Gerard van Eckeren het nogmaals over Duczika, en over K. dc Josselin de Jong's hoek De Eone Rich ting. Een groot deel van de aflevering wordt verder ingenomen door Een Dossier over Leopold's Nalatenschap, en de kwestie, ge rezen tusschen mr. M. Nijhoff, en de erven dr. J. II. Leopold, vertegenwoordigd door de uitgevers W. L. en G. Brusse. In de Maand- kroniek wordt o.a. de Hulde aan Wouter Nijhoff behandeld, de herdenking van Emile Verhaeren, het 10e jaar na diens dood, het Verbond van Boekenvrienden, en worden allerlei fragmenten geciteerd uit artikelen in diverse bladen over dr. Bredius. De Uitge» verij en andere onderwerpen,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7