GELDKONINGEN. No. 20494 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 Januari Derde Blad Anno 1927 UIT ONZE STAATSMACHINE RECHTZAKEN. VAN RECHT EN ONRECHT. KUNST EN LETTEREN. Uw Hoofdhuid PUfiOL VRAGENRUBRIEK. SPORT. FEUILLETON. BEGROOTING TOOR HET ZUIDERZEEFONDS 1927. De Minister van Waterstaat heeft een s commissie ingesteld, welke tot taak heeft een advies uit te brengen over de vraag, van welke provinciën, tot welken omvang en op welke wijze de betaling gevorderd kan worden van een bijdrage, welke ge vraagd mag worden krachtens de Wet tot afsluiting en droogmaking van de Zuider zee. Deze vraag moet beantwoord worden met het oog op eventueele besparing op de uitgaven of vermeerdering van inkomsten, welke van de uitvoering der betreffende werken een direct gevolg zijn. Deze com- missie komt dus te staan midden in de «r financieele kwesties, welke met de droog- legging en afsluiting in direct verband g slaan. Het middenpunt der financiën, voor dit groole doel benoodigd, is het Zuiderzee- I fonds, waarvan we van de begrooting in s- deze bijdrage een en ander willen zeggen. Er is verschil tusschen een gewone de- partementsbegrooling en deze begrooting. Immers, wanneer in een bepaald jaar de voor het één of ander doel bij de begroo tingen toegestane gelden niet werden ge bruikt, vervallen zij. Anders echter werd bepaald ten opzichte van het Zuiderzee- fonds. De in een vorig dienstjaar toegestane gelden worden, zoover daarover niet ten laste van dat jaar is beschikt, op het nieuwe dienstjaar overgeschreven. In het geheel wordt aangevraagd een som van veertien millioen, zeshonderd duizend gulden, waar bij verschillende memorieposten nog ko men, waarvan do grootte niet kon worden geraamd. Maar behalve dit feit zal de post voor het benoodigde personeel ook wel hooger worden. Immers met het oog op de 1 vele werken, welke in 1927 tot uitvoering zullen komen, zal het personeel uitbreiding moeten ondergaan. In de begrooting is ge rekend op de aanstelling van nog zes lijde lijke ingenieurs en 20 buitengewone opzich ters. Meerdere kosten zal verder met zich brengen de bevordering van de drie nu m dienst zijnde eerstaanwezende ingenieurs tot hoofdingenieurs met het oog op de be langrijkheid en de verantwoordelijkheid van hun werkkring. Ook verschillende leden J van het lagere personeel worden bevorderd, hetgeen verhooging van hun salaris tenge volge heeft. Wanneer de bedijking en de droogmaking van den proefpolder bij Andijk lot stand ge komen zal zijn, hetgeen in het jaar 1927 verwacht wordt het geval te wezen, zal reeds in den zomer van dat jaar met de exploitatie van dien polder een aanvang worden gemaakt, hetgeen uitbreiding van het landbouwkundig personeel tengevolge hebben zal. Het was door het niet in be handeling komen van verschillende wets ontwerpen, welke op dit grootsche werk be trekking hebben, niet mogelijk de werken tot afsluiting van de Zuiderzee reeds in het goede werkseizoen van 1926 te beginnen, waarom deze eerst in 1927 aan de orde zullen komen. Het voornemen is om ln het volgend jaar te beginnen met den bouw der sluizen beoosten Wieringen. met het maken van een omringdijk van den sluisput voor de beoosten de Middelgronden te bouwen sluizen en van het vak van den afsluitdijk tusschen die sluizen en de Fricsch kust, terwijl ook een begin zal worden gemaakt met de verhooging der Friesche zeedijken benoorden die afsluiting, indien althans omlrent het plan tijdig overeenstemming met de betrokken besturen kan worden ver kregen. Verder zal begonnen moeten worden met den bouw der bruggen over het kanaal de Ewijcksluis-Oostoever, waarvoor nog f 350.009 noodig zal wezen, terwijl ook zal moeten overgegaan worden tot verhooging van den Oeverdijk en van den noordelijken havendijk, welke noodig is gebleken in ver band met de verhooging, welke de storm- toestand hier tengevolge van de afsluiting van het Amsteldiep reeds heeft ondergaan en die bij voortgaande afsluiting van de Zuiderzee nog toenemen zal. Verder moeten allerlei kleinere werkjes op Wieringen nog tot stand worden ge bracht, eveneens met betrekking tot de af sluiting van het Amsteldiep. Komt de bedijking van den proefpolder nog in 1926 klaar, dan zal men in 1927 den polder droog kunnen leggen en kunnen in den zomer de ontzilting enz van den droog geworden grond ter hand genomen kunnen worden. Voor het afwerken van den polder en de te nemen proeven onder leiding van landbouwkundigen, zal voor 1927 nog noo dig wezen f80.000. Verder is er op gerekend, dat zoo mogelijk nog in 1926 zal worden aanbesteed het maken van een omringdijk voor den bouw put van het nabij Medemblik te stichten ge maal voor den nieuwen polder, welk werk met den aanleg van een aan den bestaanden zeedijk bij Medemblik aansluitend dijkvak in 1927 moet worden uitgevoerd, terwijl bovendien begonnen zal worden met een tweetal dijkvakken van den dijk Wieringen Medemblik en van een aan het eiland Wieringen bij den Oever aansluitend dijk vak met wat daarbij behoort. Verder is gerekend, dat in 1927 begonnen zal worden met den moerdijk langs de zui delijk van het achter den afsluitdijk door het Amsteldiep te vormen boezemmeer en met een in dien meerdijk nabij de Haukes te bouwen schutsluis tot toégang naar den nieuwen polder, zoomede een teersluis aan den mond van het scheepvaart- en afwa teringskanaal langs de Noord-Hollandsche kust, terwijl eindelijk ook met den aanleg van dit kanaal, en met den bouw van een schutsluis tegenover Kolhorn, welke vanuit het kanaal toegang zal moeten geven voor den nieuwen polder, zal moeten worden be gonnen. In het geheel zal boven de bedragen, welke reeds bij de begrooling voor 1925 werden toegestaan, voor 1927 zijn te reke nen op een uitgaaf van f 6.500.000 voor de afsluiting der Zuiderzee en van f6 700 000 voor de indijking en droogmaking van het Wieringermeer. Daar de te onderhouden werken, welke alle behooren tot die voor de afsluiting der Zuiderzee, door het gereed komen van het afwaterings- en scheepvaarlkanaal van EwijcksluisOostoever en verschillende dijksverhoogingen op Wieringen in 1926 een aanzienlijke uitbreiding hebben onder gaan, dient voor 1927 ook op een hooger bedrag voor onderhoud te worden gerekend. Uit een en ander is den lezers duidelijk geworden, dat het werk der afsluiting en drooglegging der Zuiderzee zonder ophef maar met kracht wordt voortgezet. Het moge al veel geld kosten, in den loop dpr jaren is door het rijk wel geld uitgegeven, dat minder productief was. Wanneer we op de hooge kosten zien. dan mogen we daarbij denken aan het oud-Nederlandseh handels- spreekwoord: de Cost gaet voor de Baet uyt VERDUISTERING VAN f 30.000. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, N. F., beklaagd van verduis tering van ongeveer f 30.000 ten nadcele van de naaml. Venn. .Jaffa" aldaar. De eisch was een jaar en negen maanden, met aftrek van de voorhechtenis. Verdediger was mr. Muller Massis uit Amsterdam. DE VERDWENEN DEURWAARDER TE SITTARD. De ontslagen gemeente-deurwaarder H. Houben, te Sittard, wiens verdwijning in den afgeloopen zomer zooveel sensatie verwekte, had zich voor de Rechtbank te Maastricht te verantwoorden, ter zake van voortgezet mis drijf van verduistering. Gedurende vijf jaren had hij ongeveer f 3800 weten te verduiste ren. In Juni j.l. was hij nadat hij achterstal lige belastinggelden bij de staatsmijnen had geïnd, naar Duitschland vertrokken. Den 20en Augustus keerde hij terug, nog in het bezit van de helft van de meegenomen f 1000. Het O. M. eischte acht maanden gevange nisstraf, waarbij enkele verzachtende om standigheden in aanraking genomen werd- den. xxxn. (Nadruk verboden). Voor wat, hoort wat Een tweetal vonnissen door Amslerdam- sche kantonrechters gewezen, geven een goede illustratie van het spreekwoord hier boven afgedrukt. In juridische kringen be dient men zich liever van een fraaien La- tijnschen term en spreekt dan van exceptio non adimpleti contractus. Beide bedoelen te zeggen, dat het niet aangaat om van de tegenpartij te verlangen, dal die haar ver plichlingen zal nakomen, als men zelf het zijn eigene niet doet. Veelal immers vloeien de wederzijdsche verplichtingen uit de zelfde bron voort, zoo bijv. een koopover eenkomst. A. verkoopt een zaak, omdat hij daarvoor het geld wil ontvangen, dat zij hem kan opbrengen en omgekeerd B. be taalt den prijs, omdat hij die zaak begeert te hebben. Nu ontleedt men die samenhan gende verplichtingen wel in twee geheel losstaande en redeneert dan: A. verbindt zich zijn zaak aan B. te leveren; B. ver- plicht zich om aan A. een som gelds te betalen. Die twee verplichtingen zijn beido bindend, d. w. z. als niet vrijwillig cr aan voldaan wordt, kan door middel van den rechter de nakoming worden afgedwongen De strenge consequentie brengt dan mee. dat A. nakoming door B. kan eischen, on verschillig of hij zelf heeft gepraesteerd, en omgekeerd. Men gevoelt hoe onbillijk dit is De par tijen verplichten zich toch immers niet maar, doch juist omdat zij met het offer, dat zij brengen, zelf een recht beoogen te verkrijgen. Omdat verder in het verkeer contante betaling nu eenmaal niet steeds en onder alle omstandigheden mogelijk is, geeft een van de twee crediet, hetzij uit drukkelijk afgesproken, hetzij krachlens gebruik. Hij praestcert al reeds in de meer of min gewaarborgde verwachting, dat de ander het gegeven vertrouwen niet zal mis. bruiken. Het zou echter met alle billijkheid in strijd zijn om te verlangen, dat hij dit ook zou doen, wanneer hij na het sluiten der overeenkomst de overtuiging krijgt, dal de tegenpartij waarschijnlijk niet, of niet ten volle aan haar verplichtingen zal vol. doen. De faillissemenlswet geeft een rege ling voor het geval de tegenpartij na het sluiten der overeenkomst failliet is ver klaard. Buiten faillissement zal men de partij, die lol de eerste praestatie gehouden is, het recht niet kunnen ontzeggen de zaak eerst eens aan te zien. Heeft de tegenpartij dan de vrijmoedigheid om toch in rcchto nakoming te vragen, dan is het billijk, dat de ander weigert of minst genomen zeker heid eischt, dat zij zelf straks niet achter het net zal visschcn. De toedracht in de beide Amsterdamsche zaken was aldus: nog niet geheel voltooide woningen waren reeds verhuurd onder toe zegging, dat de afwerking binnen enkele weken zou plaats hebben. In het vooruit- zicht daarop trokken de huurders er in en betaalden eenigc maanden telkenmale de huur, ofschoon de verhuurder met de af- werking weinig ernst maakte. Tenslotte wei gerden zij de op 1 Juli vervallen termijnen te betalen. De verhuurder riep toen de hulp des rechters in, om het spelletje, dat zoo lang goed was gegaan, nog wat voort te zetten en bediende zich van de redeneering hiervoor aangegeven; de huurders hadden Zich nu eenmaal verbonden tot betaling van huur; die verplichting moesten zij na komen. Mochten zij hem, verhuurder, iets te verwijten hebben, zoo had hij verder kunnen zeggen, dan zouden zij hem des wege aan kunnen spreken. De kantonrechters dachten er echter an ders over. Overwogen werd, dal de ver plichting tot huurbetaling de tegenpraesta- tie is voor de verbintenis van den verhuur der en dat dus. wanneer deze tekort schiet in zijn voornaamste verplichting, n.1. den huurder het genot van het gehuurde te ver schaffen zooals dat is overeengekomen, hij ook geen aanspraak op betaling van de huur kan maken, of met andere woorden: voor wat, hoort wat. De brutale verhuurder werd dus afgewezen. MEVROUW ESTHER DE BOER—VAN RIJK WEER TE LEIDEN. „Tropenadel" tweede deel („Snikerfrenle"). Toen mevr. De Boer van Rijk zoo enorm succes oogstte met Tropenadel. schreef Henri van Wermeskerken een nieuw stuk, geheel voor haar, dat Ljj Suikcrfeule doopte en dat zonder een vervolg op Tropenadel te zjjn, toch het vervolg was van de lach wekkende avonturen, welke Betje van der Kooy in het tropische land en wel het plantersleven moest doormaken. Maandag 10 Januari zal mevr. De Boer van Rjjk, die nog steeds op haar eero- tournee door Nederland is, met de 1000ste Tropenadel, in Lelden met Suikerfreule in den Schouwburg gasteeren. HULDIGING Dr. WILLEM ROTAARDS. Op 21 Januari a.s. wordt dr. Willem Royaards 60 jaar. In verband hiermede heeft zich een co mité gevormd, ten einde den grooten kunste naar namens het Nederlandsche publiek te huldigen. Deze huldiging zal plaats vinden op den avond van Donderdag 20 Januari a.s. in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Daartoe aangezocht door de vroegere leden van de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Too- ncel" zal dr. Royaards dien avond met hen Balzac's „Mercadet" opvoeren. HULDIGING OUD-RIJKSBOUWMEESTER PETERS. In de Louis XV-zaal van „Pulchri Studio" te Den Hahg, is gistermiddag de ouf-Rijks- bouwmeester C. H. Peters, die j.l. Zater dag den 80sten verjaardag vierde, gehul digd. Onder de bloemstukken was er een van de Vereeniging „Die Haghe". Ook waren vele telegrammen van huldiging en gelukwensch ingekomen. Toen de heer Peters met zjjn familie leden had plaats genomen nam prof. J. A. G. v. d. Steur als voorzitter van het comité het woord. De heer J. G. E. baron Van Lyndem, hoofd van don Rijksgebouwendienst sprak den heer Petera toe namens den Minister van Financiën. Hierna voerden het woord de heer dr. Haslinghuis, als voorzitter van de Prov. Zuidh. Archeologische Commissie, de heer Mulock Houwer, oud-directeur van openbare werken te Groningen, en de heer Lelyveld namens Pulchri Studio; jhr. Gevers Deynoot namens de Haagsche Academie, dr. v. Gel der namens Die Haghe, en deelde de be noeming van den heer Petera mede tot eerelid dar verceoiging. De heer Petera heeft daarna uitvoerig zjjn dank betuigd. Vermelding verdient nog, tilt het thans gelukt is, ae verzameling, die den heer Peters op kunsthistorisch gebied bezat en heeft aangeboden aan de Technisctte Hooge- school, daar onder te brengen, met behulp van particulieren en van minister Waszink. RECLAME. wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge dea morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tnba 80 ct 6223 Mej. v. d. B., te L. Ga op zulke voor waarden niet in en geef hem dit duidelijk te kennen. Natuurlijk blijft u wel gehouden het geleende geld terug te geven. N. N., te B. Ook wanneer u niet in het bezit is van een huurceel, ia zooge naamd pandbeslag bij niet-belaling der huurpenningen mogelijk. ZEILEN. TEWATERLATING ACHTMETERJACHT. Van de Amsterdamsche Scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. is gistermiddag inet goed gevolg het achtmelerjacht „Hollandia" te water gelaten, dat deel zal nemen aan de wedstrijden te Genua, die medio Februari zullen worden gehouden. Het jacht is gebouwd voor de heeren ir. L. Doedes en M. de Wit, en zal 18 Jan. a.s. per s.s. „Prinses Juliana" naar Genua worden vervoerd. De totale lengte van het vaartuig bedraagt 14.28 M., het zeilopper- vlak 72.5 vierk. Meter. BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. Do uitslag van den wedstrijd De Pool II D. O. S. II luidt als volgt: pnL brt h.s. gem. c. J. Koning (de P.) 96 46 14 2.13 R. Vos (D. O. S.) 125 46 16 2.71 A. Bink 125 50 25 2.50 M. Kulk 120 50 16 2.40 II. Renée 87 4ö 17 1.93 A. J. Offenbcrg 125 46 17 2.71 II. H. 69 42 9 1.64 A. J. Offenberg (res.) 125 43 12 2.90 D. Mioch 61 46 7 1.32 N. N. 125 47 20 2.C3 D. O. S. 620 car.; de Pool 438 car. Woensdagavond vindt plaats: de Pool III D. O. S. III, en Vrijdagavond de Pool I Excelsior I. PROF. VAN DELFT TE LISSE. Prof. J. v. Delft, uit 's-Gravenhnge, heeft in den Ned. R.-K. Volksbond te Lisse een biljart-séance gegeven. Als tegenpartij fun geerde de heer C. Th. Duivenvoorden aldaar Gespeeld werd 500 car. cadre door den prof. Daarentegen kreeg de heer Duivenvoorden 350 punten voor en speelde deze libre. Er was ontzaglijk veel belangstelling. De prof behaalde in 18 beurten 500 car., waarbij de hoogste serie 182 bedroeg. Het gemiddelde was 27. De heer Duivenvoorden kreeg in 18 beurten 95 punten met als hoogste serie 14. Gemiddelde 5 27. Na afloop gaf de heer Van Delft kunst en fanlasieslooten, welke met bewondering werden gadegeslagen door de vele lief hebbers. DAMMEN. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN DER „LEIDSCHE DAMVEREENIGING". Aan deze nederlaagwedstrijden, georga niseerd door de „Leidsche Damvereeniging" ter herdenking van haar 4-jarig bestaan in April a.s. zullen de volgende hoofdklasse clubs deelnemen: K. D. O. en R. D. G., uit Den Haag en de 2e klasser D. O. S. uit Naaldwijk. Vermoedelijk zullen ook de hoofdklasse-vereenigingen W. Z. D. V. en M. D. uit Den Haag van de partij zijn. ter wijl uit „de Rijnstreek" nog enkele inschrij vers verwacht kunnen worden, vermoede lijk uit Alphen a. d. Rijn (waar 2 clubs zijn) en uil Waddinxvcen. Er wordt gespeeld met een ploeg van 15 spelers. De eerste wed strijd vindt plaats op 11 Jan. a.s. in het clublokaal der „Leidsche Damvereeniging" „Maison Bernsen", Breestraat 157 en wel tegen „Kracht Door Oefening" uit 's-Gra- venhage. Als le en 2e prijs zijn uitgeloofd een groots en kleine zilveren lauwerkrans. SCHAKEN. WASSENAAR—VOORSCHOTEN. De wedstrijd tusscheD de Waasenaar- gche en Voorsohotensche Schaakclub, gas teravond te WaBsenaar gehouden, is door Voorschoten gewonnen met 64. Geautoriseerde vertaling naar hel Engelsch van E PHILIPS OPPENHEIM. door W. u. D. SPIES—VAN DER LINDEN. 82) Hij riep den kellner en vroeg om de reke ning. Zij bad al betaald Zij stond op. „Toe," zeide zij ernstig, „ga niet met mij mee. Ik moet nu gaan en voor wat ik doen wil. moet ik alleen gaan." Hij keek naar den overkant, waar de drie mannen nog zaten. „Goed zei hij, „ik zal je laten gaan. Je zult me toch, denk ik. wel toestaan, je tot de deur van 't restaurant te brengen?" Hij ging met haar naar den uitgang en wilde een taxi voor haar aanroepen, maar zij anlwoordde. dat zij liever wilde loopen. „Ik heb hier een auto. ala je die gebrui ken kunl en ik wil je belooven.' den man niet te vragen, waarheen hij je bracht." ..Daar ben ik niet bang voor." anlwoordde zij „maar ik zou liever loopen. Het is maar een klein eindje. Hij nam baar beide handen stevig in de zijne. „Virginia, mijn liefste," zei hij. terwijl hij met een glimlach op haar neer zag, „goed->n nacht en denk er aan. dal ik morgen naar je toe kom en dal ik die .licence" met zal brengen Je gaal mei me trouwen of je wilt n.'f'.en heel tauw ook." Virginia haastte zich weg, naar adem snakkend. HOOFDSTUK VIII. De verijdelde aanslag. Virginia haalde een oogenbiik verruimd adem. Het was len slotte zoo gemakkelijk gegaan. Zij was kalm het gebouw binn-n gewandeld, was in de lift gegaan, opgeste gen tot de 5e verdieping, had de deur van no. 67 geopend en was binnen geslapt. Zij had een oogenbiik de vrees gekoesterd, dat er een bediende in zijn kamers zou zijn, maar de vrees was ongegrond gebleken. Zij had zichzelf in een klein portaal bevonden mei een gesloten deur vóór zich en een aan haar rechterhand, terwijl een open deur links naar een kleine, eenvoudig gemeubel de, maar gezellige zitkamer voerde. Hier trad zij binnen en zij sloot de deur achter zich. Eindelijk was zij in Norris' heiligdom. Zij zuchtte even, half van verlichting, half van opwinding en toen, spijt gevoelend over de gesloten deur. opende ze die kalm en liet die zoowat een voetlengle open staan. .Zij keek de kamer rond met een snellen, alles omvattenden blik Er was maar één plaats, waar het mogelijk leek, dal belangrijke pa pieren verborgen konden zijn, een kleine schrijftafel mei vakjes bij het venster. Zij ging er voor zitten en keek nauwkeurig één voor één alle papieren na, die zij vond, re keningen .quilanties. prospectussen, heden om liefdadigheid .circulaires aanleekeningen over litteraire onderwerpen Er was veel van dit alles maar niets dat ook maar in het minste geleek op het stuk. dat zij zocht. Zij sloot het bureau met een lichte zucht en er zich van afwendend, ging zij in de ge makkelijke stoel voor het vuur zitten Bijna tegelijkertijd kreeg zij een schok, die haar het bloed door de aderen joeg. De buiten deur was zachtjes open gegaan. Zij had het idee, dat er iemand builen stond, dralend om binnen te komen. Het kon Norris Vino niet wezen, want die zou zijn eigen kamer zonder aarzelen zijn binnen gekomen. Zij veinsde verdiept le zijn in het tijdschrift, dal zij opgenomen had, maar hel was wel haast zeker, door het feit. dat de deur eetj handbreed verder werd open geduwd, dat iemand door den kier gluurde. Zij las door, zonder zich le bewegen, of schoon zij zelfs meende het onderdrukte ademen te hooren van iemand, die naar bin nen keek. Toen hoorde ze de deur van een kamer, die op hel portaal uitkwam, zijn slaapkamer ongetwijfeld, zachtjes open doen. De indringer, wie het dan ook zijn mocht, was blijkbaar daar binnen geslopen. Vir ginia legde haar tijdschrift voor een oogen biik neer en de oogen half gesloten, pro beerde zij te denken In de kamer vlak naast, slechts een paar meter verwijderd en dichter bij de buitendeur dan zijzelf, had zich de man verscholen, die van plan was voor twee duizend vijf honderd pond Norris Vine naar de andere wereld le helpen. Wat zou er gebeuren als zij stil bleef zitten? Als Norris Vine binnen kwam en het tijd stip waarop hij verwacht werd was bijna daar zou zijn aanvaller hem waarschijn lijk achter de deur opwachten. Zij twijfelde er niet aan of de aanval zou snel en plot seling zijn en zijzelf zou daarna in de ka mer. waar zij nu was, gevangen gehouden worden; misschien stonden haar zelfs nog erger dingen le wachten In ieder geval lag eenige meters van haar af een man in hin derlaag mei moord in zijn harl en lussch-'n hen beiden was slechts dp gesloten detir, dte ieder oogenbiik geopend kon worden. Welke kans had zij om Norris Vine te waarschu wen? In 't geheel geenl Zij stond op en ging weer zitten. De ge dachte alleen om dichter bij de kamer te komen, waar deze man wachtte, vervuide haar met afschuw en toch was het stellig even gevaarlijk te blijven, waar zij was. te ver om iemand 1e waarschuwen, die binnen kwam en zijzelf na den korten strijd over geleverd aan de genade van den overwin naar. Haar ademhaling werd sneller en zij voelde zich in de val. Waarschijnlijk wist de man in de kamer er naast alles van haar af, wist hij precies, waarom zij daar was en was hij 't al met zichzelf eens, wat hij met haar zou deen. Zij merkte, dat zij hui verend stond te luisteren of de deurknop omgedraaid zou worden, wat het sein zou wezen, dat de man, op wien zij beiden wachtten, gekomen was. Alles wat deze spanning breken kon, dat voelde zij, zou haar welkom zijn. De spanning werd gebro ken op een manier, die even gewoon als schokkend was. De bel van de telefoon, die boven op de schrijftafel stond, ging opeens over. Een oogenbiik van ademlooze beslui teloosheid en toen stapte zij op hel toestel af en nam den hoorn in de hand Gelijktijd'? hoorde zij een heimelijke beweging buiten de deur. Haar mede-bespieder, wie hij dan ook zijn mocht, was eveneens van plan te hooren, wie Norris Vine nog zoo laai op belde. „Wie is daar," vroeg de stem kortaf. „Coniston Mansions, no. 57," antwoordde Virginia, haar slem zooceel mogelijk onken baar makend. „Ja! Maar wie is er in mijn kamers, dat is niet de stem van Janion, is 't wel?" Toen wist Virginia, dat degeen, die sprak, Norris Vine zelf was en bij elk woord, dat zij uilte, draalde zij even. aldoor denkende aan den luisteraar buiten de kamer. „Neen, het is niet de stem van Janion," anlwoordde zij „Wal verlangt u?" „Ik wilde weten, ol mijn knecht daar was. hernam de stem ,Wie bent u en wat doet u in mijn kamers?" „Naar buiten gegaan?" vroeg Virginia, met luide slem en op een toon van verba zing. „U bedoell, dat hij vanavond hier niet meer komt?" De stem aan den anderen kant van de lijn klonk kwaad en ontsteld. „Wat drommel, waar praat u over?" klonk het „Ik ben Norris Vine en ik ben aangesloten met mijn eigen appartementen. Ik wil welen wie u bent en wat u daar doet." „Dan vind ik," zei Virginia, steeds luid sprekende, „dat u dat wel had kunnen be denken, voor u me hier voor niets liet ko men. Ik wacht nu al een half uur op een man, die volgens uw verklaring hier vóór elven zijn zou. En nu vertelt u me, dat hij heelemaal niet komt, dal hij naar builen ge gaan is of zoo iets. Waarom kunl u niet zor gen. dat u de dingen goed weet. U schijnt alles maar na le praten wat u hoort zeggen en te vinden, dat het er niet op aan komt, als u maar zegt dat hel u spijt. Wat een verloren tijd voor me, om nog niets le zeg gen van de kans, dal ze me voor een dief aan zien." „Als u me niet dadelijk zegt, wie u bent,'" kwam de slem weer, ..dan zal ik de politie op u af sluren Begrijpt u niet. dal ik mijn knecht Janion wil hebbpn? Hij moet mijn avondkleeren naar de club brengen Als u niet zegt, wie u bent en wat u op mijn ka mers doet, zal ik binnen vijf minuten met een politie-agent komen." (Wordt vervolgld).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9