Leidsche Begiafenis-On erneminp KERK- EN SCHQOLNIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. INBRAAK. Vermoedelgfk door middel van opensluiting Eftn uit eeo perceel in de Ten straat te Amsterdam ontvreemd ean bedrag groot f300, een effect van 100 p. st., 2 Toten en diverse gouden en zilver^ sieraden ter waarde van pl.m. f1000. BRANDSTICHTING. Gisternacht is te Uden het kippenüok van den gemeen te-veld wachter Van H. af gebrand. Ongeveer honderd en twintig kip pen kwamen in de vlammen om. Br wordt gedacht aan brandstichting. BRANDEN. Te Arnemuiden is Maandagavond een schuurtje van den landbouwer Coppoolse door onbekende oorzaak in vlammen op gegaan. Eon geit en een paar konijnen kwamen daarby om en ook gingen enkele werktuigen verloren. Verzekering dekt ten deele de schade. De boerdery van Albers te Mill is tot den grond toe afgebrand. Veel vee is in de vlammen omgekomen. Verzekering dekt de schade. Te Amsterdam is de kruidenierswinkel met achterhuis van den neer Bijkerk, Ege lantierstraat 180, hedennacht uitgebrand. i)e oorzaak was een weggeworpen sigaret De bewoners konden zich in veiligheid brengen. Verzekering dekt de schade gedeeltelijk. De bovenverdiepingen kregen waterschade. f 21.000 ZOEK GERAAKT. De directeur der Geld. Credietvereeniging te Winterswijk heeft bij de politie aldaar aangifte gedaan van het feit, dat hij 24 De cember j.l. f21.000 per post had verzonden naar een Bank te Berlijn, welk "bedrag niet is overgekomen. Er wordt een onderzoek ingesteld. MOTOR GESPRONGEN. In de fabriek voor gestoomde granen van de firma Poot Zonen, te Terwolde» is een Krupp-hoogdruk-motor, terwijl deze in beoryl werd gesteld, gesprongen. Een der fii man ten kreeg vrjj ernstige verwondingen aan hoofd en boenen. De zolder van de labnek werd beschadigd. ONDER EEN VALLENDEN BOOM. Bij het kappen van dennenboomen ge raakte de landbouwer S., uit Echterbosch onder een der vallende boomen, met het ongelukkig gevolg, dat de man zóó ernsfcg werd gewond, dat hij aan de verwondingen overleden is. (Tel.) ONDER EEN WAGEN GERAAKT EN GEDOOD. Gisteren was te Garmmge (Dr.) de land bouwer J. B. bezig met paard en wagen mest naar het land te vervoeren. Terug kee- rende van het land werd het paard schich tig en sloeg op hol. B. viel van den wagen, tusschen de raderen. De wagen ging over zijn borst en drukte de borstkas in. B. was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw met 2 kinderen achter. LUK OPGEHAALD. Uit het Rietdiep te Paddepoel bij Adorp is opgehaald het lyk van mej. B., een zenuwpatiënte uit Sappenneer, die voor ongeveer 6 weken zich uit de kliniek van prot. Wiersma te Groningen wist te ver wijderen en nadien spoorloos was verdwenen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het slachtoffer van het rijwielongeluk onder Cromvoirt, waarvan w\j in ons vorig blad melding maakten, de heer P., uit Nieuwkuik, is aan de gevolgen der bekomen verwondingen in het Ziekenhuis te 's-Her- togenbosch overleden. (Msbde). HET MES. Bij een twist in het gehucht Gebroek bij Roermond bracht P. C. den weduwnaar H. S. met een mes eenige steken toe, waar bij een der longen is geraakt. S. werd m zorgwekkenden toestand naar het hospitaal te Roermond vervoerd. De dader heeft zich bij de politie aldaar aangemeld. De oorzaak moet gezocht worden in een liefdeskwestie. „SPOKEN" TE AXEL. Het spookt sinds eenigen tijd bij een tweetal gezinnen te Axel, aldus wordt aan de „Tel." gemeld. Bij één der gezinnen, woonachtig aan den Nieuwendijk, werden een poosje geleden des nachts allerlei ver dachte geluiden gehoord, die den bewoners den schrik op het lijf joegen. Een jongen uit dat gezin, die de vorige week des avonds laat huiswaarts keerde, zag plotseling groote lichtbollen, die uit het donker voor hem opdoemden en daarna weer even ge heimzinnig verdwenen. Op Oudejaarsdag had de familie kennis sen bezocht in de omgeving. Toen men 's avonds op den autobus wachtte, zag men plotseling een vreemde gestaltè voor zich op den weg dansen. De gedaante verdween ijlings in het donker, toen men om hulp riep. Later verscheen deze vreemde ge daante in het gezin dat aan den Buiten singel woont. Het spook stond voor het bed, toen de vrouw des huizes ontwaakte. Doo- delijk verschrikt wekte zij haar man, waar op het geheele huis werd doorzocht, waarbij men echter niets verdachts gevonden heeft. Nu wordt de rust in beide gezinnen ge lijktijdig verstoord. Zoo begon in het eene gezin een hobbelpaard plotseling te dansen, zonder dat iemand het aanraakte, terwijl in het andere een geluid werd vernomen, alsof alle deuren opengerukt werden en de wekker afliep, zonder dat de veer gespan nen was. Verschillende dezer verschijnselen zijn ook door andere personen waargeno men ten huize van beide families. Men heeft al wacht gehouden en alles doorzocht, doch de spookverschijnselen blij ven aanhouden, zonder dat ook maar eenig licht in deze duistere zaak verkregen is. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Handel zijn in het tijd vak van 23 tot en met 31 December 1926 in Nederland uilgesproken 83 faillissemen ten tegenover 82 faillissementen in hetzelf de tijdvak van het vorig jaar. Van 1 Januari tot en met 31 December 1926 zijn uitgesproken 3793 faillissementen tegenover 4176 in 1925. ECLIPSEN IN 1927. „Hemel en Dampkring", het orgaan van de Nederlandsche Vereeniging voor weer- en sterrenkunde, derit male: Dit jaar zullen er 5 eclipsen voorkomen (3 van de zon en 2 van de maan), terwijl er een doorgang van Mercurius voor de zon zal plaats hebben. De ringvormige zoneclips van 3 Januari en de gedealtelyke van 24 December zijn op het Noordelijk halfrond met zichtbaar. De zonsverduistering vaL 29 Juni is in Engeland en Scandinavië totaal, io ons land partieel. De totale maaneclips van 15 Juni is hier te lande niet zichtbaar, die van 8 Dec. wel; op 10 November passeert Mercurius de zonneschijf, van zonsopgang (7.09 tot het einde ven den doorgang (8.50) zal het verschijnsel hier te lande zichtbaar zijn. „Je patroon trouwt immers morgen?" „Ja, dan zal hij ook eens ondervinden, hoe het een ondergescnikte te moede is." RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KKEREWEER TEI.EKOO» 8«t - l/KI 5KN 4' 30 PREDIKBEURTEN. LISSE. Chr. Geref. Kerk: Donderdagnam., 7 u., ds. Jansen, uit Leiden. Ned. Prot Bond: Donderdagnam., 8 u., ds. P. D. Tjalma, uit Gouda. «I NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Stavoren: O. S. Cazemier, cand. te Grbningen. Bedankt: Voor Ter KapleAkma- rijp: O. S. Cazemier, cand, te Groningen. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Katendrecht: A. J. Bouma, te Wanswerd, en G. Laarman, te Klundert. Beroepen: Te H. J. Heida, te Vlaardingen. HET ONTSLAG AAN Ds. W. ONNEKES. „De Weet" meldt, dat het kiescollege en de kerkeraad der Hervormde gemeente te Paramaribo; tezamen de geheele gemeente vertegenwoordigende, bjjjengekomen in net kerkgebouw der gemeente op Dinsdag 9 en Maandag 15 November 1926, naar aan leiding van het door den Gouverneur van 8uiir*ccme, mx. A. J. A.A. baron van Heemstra, bij zyn beschikking van 30 Oct. 1926, no. 35o5, aan den predikant der gemeente, ds. W. Bronneger Onnekes, ge geven ontslag, besloten heeft: 1. Aan te teekenen, dat door de boven aangehaalde ontslagresolutie de band van het Surinaamsche Gouvernement met ds. W. Bronneger Onnekes thans als verbroken kan worden aangenomen, maar dat de band van dien predikant met de Hervormde gemeeni© te Paramaribo onverzwakt is blyven be staan. 2. Te bepalen: a. dat door den kerke raad der Hervormde gemeente te Paramaribo stappen zullen worden gedaan om te be letten, dat in de toekomst een procedure buiten den kerkeraad om door den Gou verneur kan woruen geopend als tegen ds. Onnekes is geschied; t>. dat vooralsnog geen pogingen zullen worden gedaan om in de plaats van ds. Onnekes een anderen pre dikant te doen uitzenden; c. dat door den kerkeraad afschrift van dit besluit zal wor den gezonden aan ds. W. Bronneger Onnekes, aan den Gouverneur van Suriname, aan den Minister van Koloniën, aan de Koloniale Staten van Suriname en aan de commissie tot de Prot Kerken in N.O. en W.I. te 's-Gravenhage. De motie is onderteekeod door voorzitter en secretaris ds. J. W. Poort en A. Th. de Miranda. BODEGRAVEN. Uitvoering van „Inter Nos". Dinsdagavond gaf de mandoline-club Inter Nos, haar eerste uitvoering in hot2l van Rossum. De belangstelling voor deze uitvoering overtrof onze verwachtingen. De groote zaal was zoo goed als gevuld. Een openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den heer D. Cremer, die er aan herinnerde dat de vereeniging nog slechts een half jaar bestaat. Hij gaf uiting aan zijn blijdschap over zoo groote opkomst. Vervolgens voerde even het woord de heer J. Beyen, die enkele woorden van vriend schap sprak namens de muziekvereen. „Crescendo" en bloemen aanbood. Onder leiding van den directeur, den heer F. W. van Staalduinen, te dezer plaatse, voerden nu de leden het uit een twaalftal punten bestaande programma uit. Er werd ontegenzeggelijk verdienstelijk gespeeld. Niettegenstaande den korten oefeningstijd en de jeugd van een groot deel der leden, was men over het algemeen de muziek goed meester. Vooral vóór de pauze was er dan ook algemeene aandacht; na de pauze, die wel wat lang duurde, was het publiek wat rumoerig, waardoor veel van het fijne verloren ging. Toch vielen ons ook toen een paar goede nummers o. a. „Die Husaren kommen" van Ritter op. Van de werkelijk mooie nummers voor de pauze viel blijk baar de „Sledenvaart" het meest in den smaak. Op verzoek werd dit nummer dan ook tot besluit herhaald. De uitvoering werd herhaalde malen door applaus onderbroken. Ten slotte sprak dè heer Cremer een slot woord, waarin hij lof bracht aan den direc teur en aan hem en aan den heer Van Ros sum, die gratis een half jaar lang zijn zaal afstond, een plant aanbood. Hiermede was het officieele deel der bijeenkomst gesloten. Een aantal bezoekers bleef echter nog eenigen tijd bijeen. WADDÏNXVBEN. Maandagavond werd de gewone na jaarsvergadering gehouden van de vereeni ging Ziekenzorg alhier, onder leiding van den heer G. J. Spruijt. De begTooting voor 1927 werd opgemaakt en vastgesteld lot een bedrag in ontvangst en uilgaaf van f 1630. Uit het verhandelde bij de begrooting bleek dat het ledental 1017 bedraagt. Het verslag van den secretaris, den heer van der Weerit werd voorgelezen waaruil bleek dat van hst materiaal der vereeniging veelvuldig ge bruik wordt gemaakt. Verder werd rapport uitgebracht door de commissie van inspectie, waaruit blijkt dat de magazijnhouder Koster alle materialen in uitstekende conditie houdt. Herbenoemd werd de heer van der Weerdl, die reeds 22 jaar secretaris is De voorzitter wensch'e den secretaris geluk met zijn herbenoeming Als leden der commissie werden benoemd de 'heeren Jac. Gerts, C. Oudshoorn en P. Verheul. De commissie belast met het na zien der rekening zal bestaan uit de heeren de Wilde, de Rooij en van Eeuwen. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. De jongelingen, die in 1908 zijn gebo ren, moeten zich voor aangifte voor den dienstplicht aanmelden ten raadhuize op Donderdag 6 Januari a.s. van 912 uur voorm. ZWAMMERDAM. Loop der bevolking. Ingekomen en vertrokken personen in deze gemeente, gedurende de maand De cember 1926. Ingekomen: Uit Bodegraven Teunis Zaal en gezin,loodaschbrander, C 143. Uit Amsterdfim, Elisabeth Straver, wed. Johannes Rijnbeek eD gezin, zonder beroep, C 103 Uit Lonneker, Gerrit Jan Klomp, boerenknecht, A. 109 Uit Bodegra ven, Cornelia Klazina Maria van Veldhui zen, 7. b., C. 49. Uit Beverwijk, Alida Ma ria Petronella Bussing, huishoudster, C. 80. Uit Reeuwijk, Pieter Koster en gezin, landarbeider, D. 15. Uit Reeuwijk, Jau Grondman en gezin, landarbeider, D. 72. Uit Leiderdorp, Catharina Louisa van der Poll, dienstbode, B. 17. Uit Bloemendaal, Dieuwertje Loos, religieuse, C. 49. Uit Bo degraven, Simon Voordouw, veehouder, B. 36. Uit Dortmund, Duitschland, Anna Höhn, religieuse, C. 49 Uit Hazerswoude, Abraham van Dam, veehandelaar, B. 94. Uit Bodegraven, Wijnanda van Dam, dienstbode, C. 121. Naar 's-Gravenhage, Malakkastraat 40, Cornelia Jacoba Brack, wed. Aart Kruijt, zonder beroep, A 33 Naar Gouda, Lange Tiendeweg 102, Pieter Adriaan Konijn, bo- terhandelaar, D. 50 Naar Bodegraven, Kerkstraat 21, Johanna Elizabeth v. Kam pen, dienstbode, B 72. Naar Sassenheim, Bijdorp 1, Elizabeth Cornelia van Vliet, dienstbode, C. 55. Naar Dortmund, Duitscn land, Wilhelmina Schlickau, dienstbode, C. 49. Naar Paderborn, Duitschland, Eli sabeth Hester, dienstbode, C. 49 Naar Salzkotten, Duitschland, Clara Hoffmann, religieuse, C. 49. Naar Utrecht, Admiraal van Gentstraat 59, Wouter Dirk Eliza Jan van ds Bund en gezin, boekhouder, A. 110. Naar Harmeien, p.a. G. Wesseling, Agnes Griese, dienstbode. Naar IJssel- monde, David v. Harten, bakkersknecht, A. 34. Door de Geref. Meisjesvereeniging „Per9is" alhier, zijn in hel afgeloopen jaar 114 kleedingstukken vervaardigd, waarvan 90 stuks zijn uitgedeeld aan 19 daarvoor in aanmerking komende gezinnen, terwijl de overige 24 stuks voor de zending zijn be stemd. Aan de jongelingen, geboren in 1908. die in den loop dezer maand voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven, zal voor de aangifte ter inschrijving in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarie ,op Donderdag 6 Ja nuari a.s., des voormiddags van 9 tol 12 uur. Gedep. Staten dezer provincie hebben hunne beslissing omtrent de goedkeuring der gemeente-begrooling voor het dienstjaar 1927 verdaagd en hiermede den raad in kennis gesteld. HAARLEMMERMEER. Door de politie werd Dinsdag te Hui zen gearresteerd en naar Hoofddorp over gebracht de koopmari W. B., als verdacht van in den Haarlemmermcerpolder ge- pleefde diefstallen. KATWIJK AAN ZEE. De directeur van de N.V. Velleman en Verdonner te Amsterdam, deed gisteren bij de politie alhier aangifte, dat bij den rij wielfabrikant S. aan den Sluisweg alhier een rijwiél in de efalagek&st stond waar aan een voorvorkkroonstuk, waarop de N.V. bovengenoemd patent heeft. Het rijwiel is in beslag genomen De heer Verdonner is bereid geen vervolging in te stellen, mits de firma S geen rijwielen, als het in be slag genomene in den handel brengt. Hedenmorgen ontving de familie Schaap Burgersdijkstraat alhier bericht van het overlijden van den heer Jacob,Schaap in leven onderwijzer aan de openb. lagere school alhier. De overledene was ruim 60 jaren oud en sedert enkele jaren op wachtgeld gesteld LISSE. Loop der bevolking. Over December 1926 zijd vertrokken: J. A. Mittelmeyer en gez., n. Arnhem. J. M. Wagenaar, n. Akersloot C. A Zwet sloot, n. Leende Achelsche Kluis. G. v. d. Horst, n. 's-GraveDhage P. v. d Doe, n. Hillegom P v. Egmond, n. Heemstede. E. Berkhout, n Haarlemmermeer. P. Ph. Zonneveld en gez.,«o. Haa-lemmermeer. Ch. Wolterman, n. Beverwijk. C Nieten, n. Alkemade. B. J. v. d. Eerden, n. Haar lem. J. G. Broekhof, n. Noordwijkerhout. M. J. van Haastrecht, n Warmond. M. Scholten, n. Zwolle. P. Hersevoort, n. Zwolle. S. de Groot, n. 's-Gravenhage. J. v. d. Meer, n. Heemstede. A. L. Fictoor en gez., n. Hillegom. J. Biersteker, n. Rofc. terdam. M. Rooyakkers, n. Noordwijker hout. C. A. G. Rooyakkers, n. Noordwij kerhout. N. Buurman, n. 's-Gravenhage. B. v. Drunen geb. Van Rijn, n. Nieuw- veen. Gevestigd zijn: S. Th. Zwetsloot, v. Haarlemmermeer. C. W. Kouwetaar, v. Hillegom. C. H W. Arends, v. Hillegom. W. Q. Versteegen, v. Schipluiden. P. J. Berkhout, v. Boxmeer. Th. Schumacker, v. Roermond. A. Andringa, v Dubbeldam. C. v. d. Linden, v. Dubbeldam. L. Goor, v. Haarlemmermeer J. v d Bent en echtg. v. Haarlemmermeer. K C der Hollander, v. Oegstgeest. B. de Jong, v. Hillegom. W. P Kerkvliet en echtg., Sassenheim. P den Besten, v. Schoten. J Bijls, v. Alk maar. W. v. Maanen, v Bloemendaal. A. A. v. d. Berg, v. Hillegom. W. M M Bo- gers, v. Noordwijkerhout, J. J. Smid, v. LTithuizermeeden ~M. Wathers, v. Hille gom. S. M. v. Werkhoven, v. Voorhout. M v. Boven, v. Yerseke M P. v. Rooyen v Haarlemmermeer. P. Korsuise, v. Haar lemmermeer. H. Bekker en gez., v Burgh. P J van Riek, v. Stompwiik. J. H. A. G. Bolder, v. Amersfoort. P. H. Duyndam, v. Schoten. P. S. Baak, v. Woubrugge H. J. van Tol, v. Noordwijkerho-ut. D. Soldaat en echtg., v. Barneveld Th. A. Koppers, v. Warmond. J. W. v. Eyk. v. Stompwijk. A. van der Linden, v. Hillegom. T. J. Has ten, v. Hillegom. F. Bomers en ge2., v. Ursem. W. L. van Biezen, v. Valkenburg C. van Gerven, v. Haarlemmermeer. M. Vlugt, v. Warmond S. v. d. Swet, v. Noordwijkerhout. C. M. Spruyt v. Sassen heim. J. Spruyt, v. Sassenheim. H Th. Lamers, v. Sassenheim. J. D. Karap, v. Amsterdam. J Molendijk, v. Bloemendaal. B. U. Kroon, v.« Alphen a d Rijn. H A. W. J. Russel en echtg., v. Bloemendaal. Bevolking 31 Dec. 1925 7261 en 31 Dec. 1926 7484. De Pluimveetentoonstelling. Bij de alhier gehouden tentoonstelling van „Pluimvee- en Konijnensport", wer den de volgende prijzen toegekend: Verg. zilv. med. van de gemeente Lisse, voor het hoogst aaDtal behaalde punten, C: de Graaf, Oegstgeest Voor hoenders groote en middenrassenwisselbeker, uit- geloafd door het bestuur, C de Graaf; voor de fraaiste inzending f 7 50, voor op ééD na de fraaiste inzending, P. Haan, Haarlemmermeer; zilv. schild voor één kleur en één ras C. de Graaf; beker vuur mooiste Ned rassen, W E. Neuteboom, te Leiden; beker voor mooiste coll Padua's, P. Haan; wisselbefcer voor fraaiste coll. leghorn, C. de Graafzilv med. voor fraaiste coll. wit leghorn, P S. M v. d. Meyden, alhier; zilv. med. voor de fraaiste colle. patrijs leghorn, C. de Graaf; zilv. dat niet elk willekeurig Hoofd eener school competent mag geacht worden, een derge lijke „verklaring" af te geven. Wanneer men die bevoegdheid gegeven had aan de Hoofden van die scholen, die vóór 1920 jaar lijks candidalen voor het toelatingsexamen opleidden, die dus uit ervaring wisten, wat een a.s. H. B. S.-er of Gymnasiast moei presteeren in kennis en in begaafdheid, zou de toelating op „verklaring" niet zoo heil loos zijn geweest. In hoofdzaak bi trokken de Gemeentelijke H. B. S. en het Gymnasium vroeger hun leerlingen van de openbare scholen aan de Aalmarkt Boom- markt, Pieterskerkgracht en Breestraat en van de Bijzondere Christelijke school in h?t Noordeinde en de Roomsch-Katholieke scho len van het Rapenburg en de Hoogewoerd. De Hoofden dier inrichtingen konden en kunnen in het algemeen gesproken -- oordeelen over de geschiktheid der kinderen voor het onderwijs aan H. B. S. en Gym nasium, van een willekeurig Hoofd een^r willekeurige stads- of dorpsschool mag men de bevoegdheid tot oordeelen echter niet verwachten. Wanneer de wetgever een toelatings examen voor twaalfjarige kinderen vol strekt uit den booze had geacht, had hij aan de H B S en het Gymnasium als tegen wicht de bevoegdheid moeten verleenen om kinderen, die ongeschikt blijken voor die scholen, voor eenige maanden naar de lagere school terug te sturen. Dit recht heeft evenwel noch hod' Gymnasium noch de H B S En zoo zit men dan opgescheept met kinderen, voor wie het onderwijs te moeilijk is. tot schade van die kinderen zelf, tot verdriet van hun ouders, tot nadeel van het onderwijs in de lagere klassen. Dit on derwijs mag zich niet richten naar de beste leerlingen, het kan zich niet richten naar de sukkeltjes, het moet een norm zoe ken, een gemiddelde, dat voor de meesten. verleerbaar is. Men behoeft geen „man van het vak" te zijn. om in te zien, dat het peil van het onderwijs met dit stelsel van toe lating noodzakelijk naar beneden moet gaan Het fundament, gelegd in de laagste klas sen, werd minder hecht, het gebouw daar op opgetrokken moet met de zwakke krach- j ten der grondslagen rekening houden. III. Zal met de herinnering van het oude toe latingsexamen de toestand plotseling ver beteren? De eerlijkheid gebiedt, deze vraag ontkennend te beantwoorden.Dit moge uit onderstaande cijfers blijken, die weinig verschillen met die, welke wij gaven in het eerste dezer artikelen. Van de 1ste naar de 2de klasse der Ge- meentelijke H B. S. bleven zitten: In 1917: 11 v. d. 53 leerlingen of 20 7 pCt In 1918- 10 v. d. 63 leerlingen of 15.8 pCt In 1919- 20 v. d. 67 leerlingen of 29 8 pCt In 1920. 10 v. d. 64 leerlingen of 15.6 pCt Voor het Gymnasium en de Christelijke II. B S beschikken wij niet over cijfers van deze jaren maar gezien de groote overeen komst in d- getallen n a 1920, kunnen wt nauw-dijk.- aannemen, dat ze heel geweldri van de hier "egevene zullen verschillen In do plaatselijke pers (Leidsch Dbl van 16 Dec. 1926 heeft men kunnen lezen, dat aan hr! Stedelijk Gymnasium te Leiden dat in dit opzicht grooter vrijheid bezit dan j de aan het K. B. van 1920 gebonden II. B. S. het toelatingsexamen weder wordt inge voerd, zooals ook aan het Stedelijk Gym nasium te 's-Gravenhage. Deze maatregel, hoe zonderling het misschien na het bovenstaande moge schij nen lijkt ons zeer verstandig. En wij zouden het toejuichen, zoo het K. B. van .1920 zooveel soepeler werd, dat ook de H. P S. zich weer het recht kon voorbehouden, door een toelatingsexamen zijn eigen leer lingen te kiezen. Dat deze keuze anders zou moeten geschieden dan vroeger, bewijzen de hierboven genoemde cijfers en we komen er nog nader op terug. De invoering van dit (gewijzigd) toela tingsexamen heeft1 vooral dft groote voor deel, dat de misvatting wordt weggenomen, dat de H. B. S. en het Gymnasium voor elk kind, wiens ouders dit verlangen, toegan kelijk zou zijn Deze scholen moeten weer worden de onderwijsinrichtingen vooi de meer dan gemiddeld begaafde leerlingen. Sedert de zoogenaamde Wet-Limburg o. i. zeer terecht ook aan oud-H B. S.-ers het jus promovendi verleende, is de H. B S. geworden, wat het Gymnasium altijd ge weesl is- een voorbereidingsschool ook voor het Hooger Onderwijs. Tn een onlangs verschenen brochure van een Directeur ■ener Amstordamsche H. B. S. werd de mo gelijkheid voorzien, c^afgezien de daling van het peil van het onderwijs aan de II. B S tengevolge van het minder bruik bare leerlingmateriaal, de H. B S. dit recht om a.s. mannen der wetenschap te vormen, zou kunnen verliezen of in de toekomst al thans niet zou behooren te behouden. Dit zou een ramp zijn voor de H. B. S. en het prachtige werk van Minister Thorbecke on herstelbare schade toebrengen. Wat moeten dan de kinderen beginnen, die aan het gewone lager onderwijs niet genoeg hebben en toch niet behooren tot de meer dan gemiddeld begaafden? Hun plaats is op de M U. L. O -school Dit is geen school voor de sukkels, wam dig hooren ook daar niet thuis Het onder wijsstelsel aan de M. U. L. O. scholen is zoo ingericht, dat de gemiddeld-begaafde leerlingen er genoeg leeren van vreemde talen en de beginselen der wiskunde, dab zij, deze school met succes doorloopen heb bende, behoorlijk toegerust zijn voor hun a.s. beroep, zonder de woorden overbelast met k.nnis, die op H. B. S. of Gymnasium wordt aangebracht en die zij niet kunnen verteren en voor hun verdere loopbaan in de maatschappij niet behoeven. Wanneer de ouders hun kinderen zenden naar die onderwijsinrichting, die bij hun aanleg past en de H.' B. S. en het Gymna sium zich door een toelatingsexamen weer hun eigen leerlingenmateriaal kunnen uit zoeken, zullen de klachten over het ont breken van een goede aansluiting van hef lager en 't voortgezet onderwijs belangriik kunnen verminderen. We zeggen: kun nen verminderen, want de leeraren aar H. B. S. en Gymnasium moeten ook de hand in eigen boezem steken. Ook van hen zijn niet alle geroepenen uitverkorenen. Veelvuldig komen gegronde klachten van ouders, dat het opgegeven huiswerk te veel is of zóó moeilijk door een onvoldoende voorbereiding op school, dat de leerlingen, ook de begaafden, het niet kunnen maken zonder voortdurende hulp der ouders, die dan dikwijls nog meer naar de vacantie verlangen dan hun kinderen. En nu tenslotte nog iets over het toela tingsexamen der toekomst. Het mag niet worden uitsluitend een onderzoek naar pa rate kennis, waardoor de voorbereiding voor het examen ontaarden moet in noodlottige dressuur, die geen waarborg geeft, dat de candidaat het voortgezet onderwijs kan volgen. Naast een examen in noodzakelijke parate kennis worde een onderzoek inge steld naar verstandelijke vermogens; en de onderwijzer, die het kind kennen moet, vrage men om die inlichtingen, welke men meent noodig te hebben voor een juist eind oordeel. Of het onderzoek naar intelligen tie kan geschieden door zoogenaamde „tests" en hoe die eventueel moeten worden ingericht, is een onderwerp van studie op zichzelf. Dit alles worde in overweging ge geven aan een speciale deskundige commissie. De benoeming van zulk een commissie, die de verbindingsschakels heeft te zoeken van het lager onderwijs met dat aan Gymnasium en H. B S.. is de aantrek kelijke. hoewel nfel gemakkelijke taak on- 'er gemeentelijke onderwiis-autoriteiten. Leiden, de klassieke «tnd der wetenschap in Nederland, heeft ook wat het voortgezet onderwijs betreft, een naam hoog te houden I B. M. NO ACH. 2-3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6