No. 20494 WOENSDAG 5 JANUARI Anno 1927 Officieele Kennisqevinaen. STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws i van heden. f LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER &D VERTE NTIEN: 80 CtJ. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bi) vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts.. bij een maximum aantal voorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzend'ng van brieven Ï0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer! voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRLIS DEZER COURANT) Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35. per week/0 18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd lijn, per week„0.18. Franco per post 2 36 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: dat gelegenheid zal worden gegeven tot het aangeven van leerlingen voor plaatsing op de School voor Buitengewoon L. O. op el- ken werkdag van 6 Januari t. m. 15 Januari e.k., de9 voormiddags van 81/3 tot 9 uur en op Maandag, Dinsdag. Donderdag en Vrijdag bovendien des namiddags van 1 7= tot 2 uur, bij het Hoofd der School in het Schoolge bouw aan de Caeciliastraat 65a; dat voor kinderen, die thans een openbare lagere school bezoeken, de inscmhrijving op de genoemde tijden ook kan plaats hebben bij het hoofd der school, waar het kind thans geplaatst is. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1927. 6229 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door Hee- ren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan het Gemeentebestuur van Leiden en zijne rechtverkrijgenden vergunning is ver leend tot het oprichten van een rioolgemaal op de perceelen kadastraal hekend Gemeente Leiden Sectie K. Nis. 1688, 148 en 3083, ge legen aan den Maresingel. AUG L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1927. 6231 HINDERWET. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen Ier algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van P. van de Rotte, om vergunning tot het uitbreiden van de machinefabriek en reparatiewerkplaals in het perceel Langestraat No. 8, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie C No. 1819, is verdaagd. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1927. 6232 JAARVERGADERING „NUT EN VERMAAK" In de groote zaal van café „Zomerzorg" hield gisteravond de Kon. Erk. Muziek- en Tooneelver. „Nut en Vermaak" haar jaar- lijksche algemeene vergadering. In tegenstelling met jaarvergaderingen van andere vereenigingen, welke doorgaans slecht bezocht plegen te zijn, was de be langstelling voor deze bijeenkomst vrij groot, waaraan het feit, dat aan het officieele ge deelte nog een genoeglijk samenzijn was verbonden, wel niet vreemd zal zijn geweest. Ook in deze bleef de vereeniging dus haar devies getrouw Nadat „The Popular Jazz" met een vroo- lijken marsch de goede stemming er in ge bracht had. opende de voorzitter, de heer C. Versney de vergadering met een woord van welkom tot alle aanwezigen, hen tevens een in alle opzichten voorspoedig 1927 toe- wenschende. Spr. hoopte, dat ook dit jaar „Nut en Ver maak" in groei en bloei zou mogen toene men. De secretaris, de heer H. W. Nelck. deed hierna voorlezing van een schrijven van den heer De Gijselaar. waarin deze zich be reid verklaarde, om gedurende den tijd. dat hij nog in Leiden woonachtig is. het be schermheerschap der vereeniging te blijven behouden. Deze mededeeling werd door de vergadering met luid applaus onlvangen. In het jaarverslag, uitgebracht door den heer Nelck. werd opgemerkt, dat het 52ste vereenigingsjaar in ruime mate reden tot tevredenheid en dankbaarheid had ge schonken. hoewel de teleurstellingen der vereeniging niet bespaard bleven. In het bij zonder deed de heer Nelck een beroep op alle leden om afbrekende critiek achter wege te laten en om alle krachten in te spannen om den geest op de diverse bijeen komsten blijvend te doen zijn. zooals deze tot nu toe steeds was. dus vriendschappelijk en eensgezind De tooneelafdeeling onder leiding van den heer VaD Seventer maakte weer een flinke schrede voorwaarts, getuige de beide uit voeringen in den Schouwburg, welke door de pers uitstekend werden beoordeeld Den heer Van Seventer werd hartelijk dank ge bracht voor zijn eminente leiding en de hoop uitgesproken, dat hij nog vele jaren zijn krachten aan ..Nut en Vermaak" zou mogen blijven geven tot heil van de vpreonivipg Bij de zusterverepnigingen bleek ,N en V." steeds een uiterst welkome gast, terwijl de repetities zich kenmerkten door een ge- zelligen toon en prettigen omgang. De fusie tusschen de tooneelvereenigin- gen „W 5" uit Den Haag, „Jacob van Len- nep" uit Haarlem en „N en V." bleef ook dit jaar bestendigd, terwijl geen nieuwe ver eenigingen toetraden. Achtereenvolgens werden daarna de talrijke bijeenkomsten, dansavonden, tooneeluitvoeringen en bals. welke in het afgeloopen jaar werden gege ven en die alle uitmuntend slaagden, korte- lijks gememoreerd. Ook de financieele toestand der vereeni ging gaf reden tot tevredenheid. Ondanks het feit. dat diverse extra-dansavonden werden ingelascht, sloot de oorspronkelijk vastgestelde begrooting geheel, terwijl bo vendien nog bijdragen werden geschonken voor liefdadige doeleinden, enz. De heer P. I. A. Wijnbeek bedankte in het afgeloopen jaar als regisseur der ver eeniging: in zijn plaats werd als zoodanig de heer J Snel gekozen, terwijl diens functie in het bestuur werd ingenomen door den heer M S. van Polanen. Het ledental steeg tot 180. terwijl het aantal donateurs op 1 Januari j.l. 210 be droeg. Het uitgebreide en keurige verslag be sloot met de mededeeling. dat het bestuur de toekomst met hoop tegemoet gaat en in het vertrouwen, dat alle leden de vereeni ging daadwerkelijk zullen steunen (luid ap plaus). De heer Versney dankte den heer Nelck niet alleen voor zijn correct jaarverslag, maar bovenal voor de tallooze beslomme ringen, welke hij zich in het belang der vereeniging getroost. Uit het jaarverslag van den penning meester. den heer M. A. Susan, bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f 3936 54 en de uitgaven f3677.411/». zoodat het batig saldo met inbegrip van het kasgeld in het begin van het vereenigingsjaar ten bedrage van f 25.18 en na afschrijving van f 100 voor de reservekas, f284.301/? beliep, een resultaat derhalve, dat gezien de uitgebreide reeks festiviteiten, welke het bestuur den leden aanbood, bijzonder fraai genoemd mag worden. De kascommissie rapporteerde bij monde van den heer M. J. Akkermans. dat alle boeken en bescheiden in volmaakte orde waren bevonden, waarna de heer Susan, onder hartelijke dankzegging voor het ge voerde financieel beheer, werd gedéchar- geerd. De begrooting voor 1927 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op f2150. Nadat de heer Nelck nog eeniee mededee- lingen had gedaan met betrekking tot het in Februari a.s. te houden Carnavalsfeest, was het officieele gedeelte afgeloopen en bleef men nog geruimen tijd gezellig bij dans en muziek hijeen. waarbij al spoedig de gewone genoeglijke sfeer heprschfe. dank zij vooral de muziek van „The Popular Jazz". De gezellige bijeenkomst, waartoe Cu ratoren der Leidsche Universiteit ten einde het contact tusschen hen en de Leidsche hoogleeraren te bevorderen ongeveer een maand geleden de professoren hadden uit- genoodigd. doch welke bijeenkomst toen wegens het overlijden van den Curator mr. Ledeboer is uitgesteld, zal nu plaats vinden Woensdagavond 2 Februari in Huize Bruyns Op deze bijeenkomst zullen dan de hoog leeraren kennis kunnen maken met den nieuwen Curator jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck en den nieuwen secretaris van Cu ratoren mr. Baron de Vos van Steenwijk. Geslaagd voor het examen boekhouden en aanverwante vakken, afgenomen door do Vereeniging van Leeraren in het Boekhou den, te Amsterdam, de heer Ludo F. M. Groffie alhier. Voor hel diploma Engelsche handels correspondentie afgenomen vanwege de Vereeniging van Leeraren L.i.t.e.h slaagde onze stadgenoote. mej. T. Owel, en de heer N. Haasnoot te Kalwijk-aan-Zee. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de jaarlijksche feestavond van de Leidsche Jeugdgroep voor Dierenbescherming, zal plaats hebben op Zaterdag 15 Januari a.3., des avonds 8 uur precies in de zalen van het Concertgebouw 1'Union. Zijn wij wel ingelicht dan is dit jaar bij zonder veel zorg aan het programma be steed, terwijl na afloop een bal zal volgen. In het verslag van de huldiging van den heer Van Spall zijn eenige onjuist heden geslopen, welke wij bij deze even verbeteren. De firma ProwaseckStöxen is n.l. niet in Voorschoten maar in Leiden (Koene- steeg) gevestigd. Wel heeft de heer Pro- waseck voor eenige jaren een bronsgieterij gehad in Voorschoten, maar zich sindsdien met den heer Stöxen geassocieerd en zich hier in Leiden geïnstalleerd. Genoemde heeren zijn ook geen beeldhouwers, maar houden zich uitsluitend bezig met het gie ten van werkstukken van beeldhouwers en tevens het drijven in metaal; de bewuste plaquette, voorstellend het portret van den heer Van Spall, is dan ook bij genoemde firma in koper gedreven. GEBOREN: Dirk, Z. v. D. J. YVallaart en J. v. d. We tering. Johanna Maria, D. v. G. C. L. M. Bik en A. M. v. d. Poel. Magdalena Pie- lernella Maria, D. v. G. de Kloe en M. Hil- gers. Hermanus Johannes, Z. v. A. J. J. Peeters en A C. Goddijn. Chrisioifet Antonius, Z. v. J. A. Bouwman en E. Lau rier. Willem, Z. v. W. Hamerting en M. E. v. Dissel. Berend Jacob, Z. v. J J. Hoff en C. G. Vermeer. Gerardus Johan nes, Z. v. H. v. d. Westen en W. v. Kem pen. Marina Maria, D. v. J. Verschoor en E. H. Kluivers. Johanna, D. v. P. v. Polanen en G. Vijlbrief. Johanna Hen- drika Cornelia, D. v. H. J. J. Koedijk en J. M. v. Poelgeest. Cornells Marinus, Z. v. J. L. de Zeeuw en M. A. v. Groenestijn. Hendrik. Z v. Y. Hortensius en T. Wind- horst. Engeline Maria, D. v. J. C. v. d. Steen en C S. M. v. Sonderen. Abraham, Z. v. D. Schouten en C. L. Blom. Eva Petronella, D. v. L. Rietkerken en E. P. Robbers. Maria Frederika, D. v. J. Ver kerk en M. F. Duinkerken. Jannetje, D. v. A. v. Iterson en W. A. van Rossum. Nicolaas Eneelbertus, Z. v. E. J. Bakker en J. M. den Elzen. Anna Maria, D. v. P. J. de Bruijckere en P. F. Reinke. - Willem, Z. v. A. de Vogel en N. y. Water Marie Constance. D. v. J. E. de Meijier en N. J. Sprik Barend, Z. v. D. Voorzaat en J. H. Kessehoom. Jacoba Alida. D. v. N. Bekooy en M. H. v. d. Blom. Martina Maria Thercsia, D. v. M. H. Waaijer en A. C. v. d. Valk. GEHUWD: W. F. Fakker jm. en D. Boontjes jd. P. Njevaart jm. en J. M. Bootsgezel jd. R. j. Florijn jm. en C. Kukler jd. C. de Ridder jm. en M. J- Betgen jd. A. v. d. Bos jm. en M. Buurman jd. D. Beij jin. en G. Blote jd. G. Filippo jm. en J. I. v. d. Steen jd. OVERLEDEN: S Kleijn—v. Deuren, vr. 33 j. J. J- de Kruys, m. 77 j. J. Eerland—Gankeer, vr 30 j. D. Webster, m. 72 j. II. G. Peters. Gezel 63 j. W. v. Klaveren, zn. 73 j A. W. K ley horst, zn. 4 j. C. Lin- schooten. zn. 16 mnd. P. C. Bik, m. 69 j J. Kwestro, wedr. 83 j. N. J. Moo- nen, zn. 21 j. II. v. d. Laan—v. Polanen. wed'. 85 j. J. de BolsterKramer, vr. 46 j. W. Glasbergen, dr. 6 mnd. W. H. IC. Kannemans. m 68 j. E. M. Ver hagen. jd 58 j. W. R. Mariens, zn 23 j. II. Hartman. Wedr. 89 j. H. Sinteur. zn. 6 mnd. C. Segaar. wedr. 72 j. C. E. Stavleu—Mes. Wede. 84 j. K. Hoog stratenRoodcnburg. vr. 72 j. N. Jonge- neelKeroer, Wede. 85 j. GEVESTIGD: M. J. Chevallier, eleclricien. Schelpen kade 31 L. J. A. Marlijn, behanger, Oude- Rijn 152 C. J. A. Schmidt, manufactu rer, Meidoornstraat 48 Wede. E. Brandse v. d. Wijngaard. Oude Vest 233. P. M. van Steen en gezin, fitter, Gasstraat 70 II. A. F. Keestra. dienstbode, Oude-Vest 77 A. F. v. d. Heuvel, typograaf. Verver straat 49 H. WijnvoordBakker. Bree- straat 36 A. M. Jacke, hulp huish Steen- schuur 11 R. en M. M Hilfman, Rijns- burgerweg 89 S. W. Aandeweg, huis houdster, Breestraat No. 109. E. O. Boerstra, onderwijzer, Schelpenkade 45 J. J. B. Faure en fam., boekhouder, L. de Colignystraat 15 E. E. F. Folkard von Scherling, boekhandelaar, Vreewijkstr. 31a Wede. II. A. v. GelderBoeken, War- monderweg 45 A. v. d. Mey, Haarl.str. 188 A. Dieperink, Oude-Vest 47 C. J. A. Ras en fam., lunchroomhouder. Kort- Rapenburg 10 J. Duyvenbode, dienst bode, Rijnsb.weg 124 J. P. Lelieveld en gezin, groentenhandelaar, Langegracht 242 J. Scheygrond en gezin, inspecteur, Haagweg 16a C. v. d. Mey en gezin, tuinder. Haagweg 76 A. Krans, N. Beets- slraat lc F. Kattenburg, dienstbode, Haarl.str 18 J. Venne, dienstbode. Haar lemmerstr. 209 W. Mark, bankwerker. Looierstraat 23 Mr. W. v. Iterson. Rijns- burgerweg 32 E. Eliveld. huishoudster, II Rijndijk 174 G. Batelaan. dienstbode, v. d. Werffstraat 74 J. GoesgensBlok. Vestestraat 98. VERTROKKEN: B. P. Tepas, Amsterdam, Vechtstr. 55. H. C. Hoogervorst, id., Hoogte Kadijk 19. M ,J. Ottes, Den Haag, Nieuwe Mol straat 57. A. A. Bartelink, Eindhoven, Acaciastraat 11. H Zirkzee, id. id. A. M. Trap, vt., Utrecht, v. der March- straat 17. S Bourgeois, vr., Oegstgeest, Rhijngeest. G. de Mooij, vr., id., Emma- laan 63. N. Verboom vr., Den Haag, Gem. Ziekenhuis. A. A Kuiken, Aals meer, a. boord woonschip. D. v. Gils, Gouda, Keizerstr 64. fr. v. der Horst, Oegstgeest, de Kempenaerstr. 3. L. M. v. Itallie, vr., Amsterdam, Ruysstr. 40. A. W. Snouck Hurgron.ie, Den Haag, Sweelinckstr 57. D. Boersma, Harlin- gen, NoorderhaveD 77. N. S. v. den Énde, vr., Den Haag, Galvanistr. 120. Th. fr. P. Ermers, Den Haag, Wetering kade. 126a. W. J. de Konink, Harder wijk, Luttekepoortstr 27. J. G. Boom, vr., Oegstgeest, De Kempenaerstr. bij Duyvendak R. W. de Jonge, Den Haag, 3e v. d. Kunstr. 15. J. Korenhof, vr., Oegstgeest, „Endegeest" J. J. v. der Reijden, Alkmaar, Koningsweg 2. E. Hogewoning, vr., Den Haag, Stadhouders laan 120. L. Hogewoning, vr., idem L. de Colignystr. 45. W Halvemaan, vr., Rijpwetering H. Chr. Walgenbach, vr., Oegstgeest, Koninginnelaan 9. L. Breuer Den Haag, Weteringnlein 15 H. J. As- perslag, Den Haag, Berkenboschlokstr. 18. E. Ro9talslov, vr., Oegstgeest.. Ge- versstr. 31. J. H M. Bersee, Dordt, Grovestr. 17. C P. de Blauw, Voor burg, v. Egmondestr 47. J. v. d Tuyn, Helder, Anjelierstr 9 J. v. d. Burgh, vr., Wassenaar, Hicponnglaan 7. S v. d. Zwart, vr., Noordw hout, N. Duinstr. 45. J. Veldhnyzen, vr., Almelo, O. Del- denscbeweg 108. A. J. v. Berkel, Den Haag, Hoogezand 60. G. J. Guldemond, vr., Sassenheim, Kastanjelaan 1 J A. de Gelder, vr., Oegstgeest, Regentesse- laan 31. G. v. d. Wegen, Krabbendiik, nabij het Station N. v. d. Keur. Dordt, Munt 3. J. H. den Os, Gouda, Stations restauratie. DUITSCHLAND. De crisis. Het Weensche blad „Die Stunde" publi ceert een telegram van zijn Berlgnschen correspondent, die verzekert te hebben vernomen, dat dr. Curtius, rijksminister van economische zaken, door den rijkspresident met de samenstelling van het nieuwe Kabinet is belast. Dit bericht is op zgn minst voorbarig, maar de "kans is groot, dat de keus van Hindenburg in de eerste plaats op dr. Curtius zal vallen. Deze zou dan een Kabinet trachten te vormen, dat de burgerlijke partijen zou omvatten. In dien zi.m pogingen echter tengevolge van de afwijzende houding van het centrum schipbreuk mochten leiden, zou eventueel" met de ontbinding van den Rijksdag kunnen worden gerekend. Dr. Curtius is Vrijdag door den Rijks- president ontvangen, die met hem den po- litieken toestand heeft besproken. Curtius zal eerst wachlen op een officieel mandaat en als hg dit krijgt, zal dit begin volgende week het geval zijn. Het „Berliner Tageblatt" wijst er nog op, dat dr. Curtius de vertrouwensman van dr. Stre-semann is. Toen hij tot minister I van economische zaken werd benoemd, begeerde men, dat de keus op hem was gevallen omdat men aldus hechtere samen werking tusschen buitenlandsche zaken eo economische zaken kon verwachten. Dr. Curtius heeft overigens als rijksminister van economische zaken bg de door hem gevoerde onderhandelingen over het Fransch- L'iiitsche handelsverdrag en het rjz?rkarlel de leiding van Stresemann gevolgd. Het „Berliner Tageblatt" merkt op, dat indien zoowel de rijkskanselier als de rijks minister van buitenlandsche zaken tot de Duitsche volkspartij zouden behooren, deze al te groot overwicht op de coalitie van morgen zou verkrijgen. De sociaal-demo craten zouden in elk geval geen dergelijk kabinet steunen, zelfs niet indien zg de zekerheid hadden, dat tot minister van ver dediging een persoonlijkheid zou worden benoemd, die de noodige hervormingen bij de rgksweerbaarheid tot stand brengen zou. Het „Berliner Tageblatt" gelooft niet, dat Curtius een stabiele regeering zou kun nen vormen. Mislukt zijn poging, dan is voor Rijksdagontbinding de beurt wellicht nog aan Stegerwald of Marx. FRANKRIJK. Weinig werkloosheid. Een antwoord van Clemencean. Na afloop van den ministerraad hebben Sarraut en Tardieu verklaard, dat uit het onderzoek naar de werkloosheid, in alle departementen ingesteld blijkl, dal de toe stand geenszins verontrustend is. Behalve in de belangrijke centra in Parijs, Lyon pd Marseille, is de crisis in de departementen onbeteekenend. De ingenieurs, chefs van openbare werken, zullen alle schikkingen treffen om bij de waterstaatswerken werk- loozen aan te stellen. De rijks- en departe mentale werven kunnen zoo noodig onmid dellijk 16.000 stakers gebruiken, maar er melden zich geen menschen aan Het groot ste aanbod, dat te Pau is ingeschreven, be draagt niet meer dan 60. Het aantal werk- loozen te Parijs bedraagt thans 13,000, waarvan 3000 handwerkers. De „Echo de Paris" stelt een onderzoek in naar de gevolgen van een vervroegde ont ruiming van het Rijnland en wendt zich tot allerlei menschen, militaire en burgerlijke, wier oordeel over dit vraagstuk geacht kan worden waarde te bezitten. Begrijpelijker wijze heeft het blad zich het eerst tot CJe- menceau, den vader van de overwinning, gericht. Clemenceau heeft hel verzoek van de Echo als volgt beantwoord: Mijnheer en waarde collega. Tk dank u hartelijk voor uw vriendelijken brief, ter- BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van den termijn der opschorting van de betaling van rente en aflossing van de Snrinaamsche spoorwegleening. De antobnsdiensten der Nederlandsche Spoorwegen. BUITENLAND. Dr. Cnrtins genoemd als formatenr van een Dnitsch kabinet. De Poolsche minister Zaleski over de bnitenlandsche politiek van Polen. Dreigende toestand voor de Engelsche concessie te Hankan. wijl ik u mijn spijt betuig, dat ik aan uw verzoek niel kan voldoen. Ik ben uit een tijd, waarin de journalis ten hun meening aan hel publiek gaven in plaats dit daarom te vragen. Bovendien, wanneer ik in de wreede om standigheden, waarin wij ons bevinden, dacht met nut iets te kunnen zeggen, dan zou ik niel wachten totdat ik daarom werd gevraagd. Niet lang geleden ben ik in dat geval geweest. Verder hechl ik veel minder aan hetgeen de menschen zeggen, dan aan wat zij doen. Verontschuldigt deze meeningvan een doode, die zijn begrafenis heeft zien voor bijgaan. ENGELAND. Uit de arbeiderswereld. Het lang uitgestelde onderzoek naar de algemeene staking van Alei j.l zal 20 Jan. a.s. plaats hebben. Men zal zich herinne ren, dat de mijnwerkersstaking begonnen is op 1 Alei en dat de algemeene staking door den algemeenen raad van het vak- vereenigingscongrc8 afgekondigd werd met ingang van 3 Mei to middernacht. De al gemeene staking werd door den raad van het vakvereenigingscongres ingetrokken op 12 Mei en de mijnwerkersstaking duurde tot zij eind November verliep Kort nadat de algemeene staking geëindigd was, vroeg de mijnwerkersfederatie een onderzoek aan, omdat zij den algemeenen raad er van beschuldigde de arbeiders verraden te hebben. De algemeene raad stemde toe in een enquête door de verantwoordelijke leiders der vakvereenigingen. In arbeiderskringen verklaart men ech ter, dat bij dit onderzoek blijken zal, dat de algemeene raad geen defensieve hou ding aanneemt, dovb integendeel een uit voerige akte van beschuldiging zal indie nen tegen de mijnwerkersfederatie. Daarin zullen in bijzonderheden de talrijke gele genheden uiteengezet worden bij welke de mijnwerkersleiders het advies verwierpen, van vakvereenigingsleiders of de bruggen vernielden, die zij gepoogd hadden te slaan, terwijl zij tevens steeds eischten, dat de raad zou optreden in hun belang.- Cook is terug uit Rusland. De onderhandelingen inzake de loon regeling en het weer in dienst nemen van de spoorwegarbeiders zijn gisteren voort gezet. Oud-Minister Thomas heeft een hartstochtelijk beroep gedaan op de direc ties om een uitweg te zoeken, waardoor geen duizenden mannen voor onafzienba- ren tiid werkeloos en broodeloos zouden worden of blijven Na de uiteenzetting van Thomas verklaarde Sir Felix Paul, de voorzitter vaD den bond van directeuren, dat hij een herziening van d-e loonschalen in ernstige overweging zou nemen en dat hij en zijn mededirecteuren de ernstige woorden van Thomas ter harte zouden nemen. Vandaag worden de besprekingen over het weder aannemeD van het tijdens de algemeene staking in Mei ontslagen per soneel voortgezet. Dit is het moeilijkst probleem en geen van beide partijen heeft een voorstel kunneD uitwerken, dat een bevredigende oplossing biedt. De arbei ders beroepen zie hop het woord van Bald, win, dat er geen slachtoffers zouden val len als de leiders de onwettigheid van de algemeene staking zouden toegeven, maar zij zijn tevens gedwongen te erkennen, dat er voor alle mannen, en vooral bij de afdeelingen van het vervoerwezen, geen voldoende werkgelegenheid te vinden is. ITALIË. Een tabaksmonopolie. De Italiaan sche Ministerraad beloof een Italiaansche tabaksmaatschappij op te rich ten voor de productie en de bewerking van. en den handel in tabak in Italié, zijn ko*

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1