Sensationeele arrestatie van Opiumsmokkelaars No. 20493 DINSDAG 4 JANUARI Anno 1927 0FF1CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. BUITENLAND. i Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cta., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchique- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden 1 2.35. per week J 0.18. Builen Leiden, waar agenten gerestigd zijn. per week„0 18. Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer besteat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Welhoude.rs van Leiden brengen ter openbare kennis, dat I. Salo mons, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcobolhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel 1ste Binnenvest gracht No. 1. AUG. L. REIMERIXGER. Weth. io. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 Januari 1927. 6172 DE STAKING BIJ DEN HEER POPTIE. Naar aanleiding van de door ons gepubli ceerde mededeelingen van patroonszijde in zage de staking bij den broodbakker Poptie aan de Hoogewoerd, wordt ons van de zijde der werknemers nog gemeld, dat de alge meen geldende loonregeling in het bakkers bedrijf hier ter stede in het onderhavige ge val f 31.50 bedraagt. De heer P. betaalde n& de tijdens de on derhandelingen verkregen loonsverhooging aan één gezel f 30, d. i. f 1.50 minder. De overige loonen bleven daar nog onder van f 2—1 6. Deze loonregeling geldt in vrijwel alle bakkersbedrijven. Met de twee bedrijven, waarvan door de werknemers reeds eerder melding is gemaakt, zijn speciale overeen komsten gesloten, volgens welke deze rege ling respectievelijk 136 en f33 bedraagt plus nog verschillende andere' voor de ge zellen gunstige voorwaarden. Wat betreft het gezegde van den heer P., dal hij nooit bezoek zou hebben gehad van een vertegenwoordiger van den gezellen- bond, wordt medegedeeld, dat de heer van der 2!beuw, secretaris van de plaatselijke af- duelmg, met de districtsbestuurderen en met den bondsvoorzitter zich meermalen monde ling met den heer P. verstaan hebben. Aangaande de onder-getuige-afgelegde verklaringen wordt vermeld, dat het perso neel unaniem weigerde de individueele overeenkomst aan te gaan, welke de heer P. hun ter teekening aanbood. Ten slotte de kwestie van het uitbreken der staking, hetwelk volgens den patroon het gevolg was van het zich verslapen van een der gezellen. Nadat op 19 December j.l. den heer P. een ultimatum was gesteld, waarin om antwoord vóór 22 December des avonds om 7 uur was verzocht, welk antwoord evenwel niet bin nenkwam, besloot het personeel om 23 Dec, niet aan het werk te gaan. De heer van der Zeeuw vergezeld van den dislrictsbestuur- der begaf zich in den nacht vóór de staking om 3 uur naar den heer P. om hem dit be sluit mede te deelen. Daar de bakkerij ech ter niet eerder dan 4 u. 15 openging, werd tot zoolang gewacht en hem toen de bood schap medegedeeld. Toen verklaarde de heer P. zich bereid de overeenkomst alsnog te teekenen, mits be halve dat het ontslag van B. gehandhaafd bleef, ook J. A. ontslagen werd. Beide partijen kwamen overeen, dat deze zaak eerst met het personeel besproken zou worden, dat om kwart voor vijf buiten stond te wachten. Eén gezel versliep zich echter en kwam om 5 minuien vóór 5 (het werk moest om 5 uur beginnen) eerst aanzetten. Toen deze volledig ingelicht was, ging het personeel om 5 u. 05 naar binnen, doch de heer P. was er niet en verscheen eerst 10 minuten later met geen andere mededeeling dan dat de besprekingen thans overbodig geworden waren. De oorzaak van de staking ligt volgens'de stakers in de eigenaardige houding van den heer P. Geslaagd zijn voor het diploma Engel- sehe handelscorrespondentie, uitgereikt door de vereeniginc van leeraren R. f. T. E. H. de heeren T. Wiersma, alhier, en B. M. van der Sijs, te Lisse. Uil meer dan 150 sollicitanten is be noemd lot directeur van de Studenten sociëteit ..Minerva", als opvolger van wijlen den heer L. Bienen Sr., de heer C. J. J. Kouw, eertijds gérant van hotel „De Twee Steden" in Den Ilaag en voordien directeur van hotel „De Linde" te Oosterwijk. Gistermorgen is de heer Kouw door de Commissie van Beheer geïnstalleerd en aan het. personeel voorgesteld. Gistermiddag hield de heer J. W. de Tombe, die gelijk gemeld op 1 Januari j l. den dag herdacht, waarop hij zich voor vijf-en-twin(ig jaar hier ter stede als accoun fant vestigde, te zijnen kantore aan tyet Rapenburg een drukbezochte receptie. Behalve dat talloos velen ook van buiten Leiden den jubilaris persoonlijk.kwamea ge- lukwenschen, gaven bovendien nog veie anderen blijk van belangstelling door h?l zenden van bloemstukken, zoodat de ont vangkamer in een waren lusthof was her schapen. Onder de aanwezigen merkten wij o. m. vele hier ter stede gevestigde advocaten en vertegenwoordigers van den Rijksaccoun- tanlsdienst op. Geslaagd is voor het examen boek houden en aanverwante vakken afgenomen vanwege de Vereeniging van leeraren in het Boekhouden de heer P. H. J. Winkel, alhier, leerling van lipt Genootschap „Kennis is Macht". De le ploeg dienstplichtigen der lich ting 1927. bestemd voor het onbereden ge deelte der Ie artilleriebrigade (2e en 6e regi ment veldartillerie) en aangewezen voor de onderofficiersopleiding, komt, met de overige dienstplichtigen van die ploeg, 17 dezer (on derscheidenlijk te 's-Gravenhage en Leiden) voor eerste oefening onder de wapenen. In oï>3 verslag van gisteren betref fend© het eeuwfeest der firma Dro3 pebrs. Tieleman hebben wij gesproken over den heer A. H. Dros, „thans nog beheerend vennoot der firma". Men gelieve te lezen: „der firma Tieleman Dros". De directie van 't „Casinolheater" heeft gemeend Int jaar goed te moeten be ginnen en naar wij meenen is dat ten volle i gelukt. Men vangt, zooals gewoonlijk, ook thans weer het programma aan met de tradilioneele weekrevue, waarna volgt de eerste hoofdfilm in 6 neten „De man met reden tot echtscheiding". Deze film is hoogst amusant en de lachspieren komen dan ook gedurig in beweging. Na dè pauze krijgt men de eigenlijke hoofdfilm in 7 aclen „Moet je nog een Augurkie". Om deze film te gaan beschrij ven zou te veel van ons gevergd zijn, doch wij willen wel mededeelen, dat 't een film is met 'n aaneenschakeling van alle mogelijke beschaafde geestigheden. Het publiek heeft dan ook genoten, wat getuigde de onbedaar lijke lachbuien, 't Was feitelijk geen lachen meer, men brulde. Men overtuige zich zelve eens. Niot de heer T. J. doch P .T. J. van Weerlee staat op de voordracht ter benoe ming van een onderwijzer in handteekenen hij het openbaar lager onderwijs te Den Haag. Gisteravond omstreeks halfacht is de 16-jarige timmermansleerling Chr. L. op de Haarlemmerstraat aangereden door een auto, bestuurd door H. P. A. K., waardoor de wielrijder kwam te vallen en zijn rech tervoet eenigszins gekneusd werd. Een Bussumsch rechercheur werd het slachtotf8r ven zijn beroep. Onze goede stad ié in den laatsten tijd wel het centrum van sensationeel nieuws. In het vorig jaar na de spoorwegongevallen ten slotte nog de noodlottige dood van twee meisjes onder Warmond en nog was de derde dag van dit jaar niet ten einde of t-r speelt zich vóór en bij het station een too- neel af. dat niet alleen in Leiden van zich zal doen spreken, maar ook daar buiten de aandacht trekt. In Leiden, zoo had de Amslerdamschc politie vernomen, zou een belangrijke trans actie in opium plaats hebben. Zoowel de tijd als de plaats., waar zulks geschieden zou, waren liaar ten naastebij bekend. In verband hiermede vervoegde zich gistermorgen aan het politiebureau alhier de inspecteur van politie K.t uit Amsterdam, die het geheele vooronderzoek geleid had en derhalve volledig op de hoogte van de plannen der smokkelaars was. De inspecteur vertelde, dat denzelfden middag, omstreeks vier uur, uit de richting Amsterdam, vlak bij het slation een auto zou arriveeren, waarin een heer zou zitten, die een aanzienlijke hoeveelheid opium in ontvangst zou nemen. Deze heer had zich tegenover de smokke laars voorgedaan als den kooper van de opium, doch was in werkelijkheid niet anders als een rechercheur van politie uit Bussum. Kok geheeten. Bij de smokkelaars stond hij -echter he kend als een zekere De Kort. Het plan was nu verder vrij eenvoudig: de Leidsche politie had slechts zorg te dra gen voor de aanhouding van de auto. waar van ten overvloede de bijzonderheden wa ren opgegeven en dan het oogenbük af te wachten, waarop de smokkelaars zich met de opium naar hun gewaanden handlanger in de auto zouden begeven om alsdan de misdadigers te arresteeren. De geheele zaak was goed voorbereid en in scóne gezet. Geruimen tijd voor vieren trok een sterke politiemacht naar het station om zich in de onmiddellijke nabijheid daar van zooveel mogelijk verdekt op te stellen. De 'zaak droeg zich geheel toe zooals de inspecteur had voorspeld Tegen het vastgestelde uur kwam van den Rijnsburgerweg dus uit de richting Am sterdam een auto aanrijden, welke op het Stationsplein stil nield en waaruit een heer stapte, terwijl de chauffeur achter het stuur rad zitten bleef. Op hetzeHde oogenblik stapte eenige per sonen, die zich tot dien eveneens schuil hadden gehouden, op de auto toe een bruine koffer en eenige pakken aan de hand mee dragende. Dit was voor de politie het sfln om te voorschijn te komen en de geheele groep te omsingelen. Een der dragers werd na een korte wor steling overmeesterd en gevankelijk naai het politiebureau gevoerd; de ander smeet zijn last op den grond en ging aan den haal, naar den overweg en vervolgens langs de spoorbaan in de richting Voorschoten. De chef van de recherche, dé heer Weyers en de inspecteur op de naleving der bijzon dere wetten, de heer Eskens zetten onmid de!ijk den vluchteling na Eerstgenoemde loste een drietal revolverschoten in de lucht niet alleen om den vluchtenden man schrik aan te jagen, doch voornamelijk om hel spoorwegpersoneel op den vluchteling attenl te maken en hem te grijpen. Ook de heer Eskens loste een schot in de lucht. De assistent-stationschef, de heer J. Groot, die den man zag loopen, dacht aan vankelijk le doen le hebben met iemand, die op doze wijze trachtte in den trein ta komen. Door de revolverscholen opmerk zaam gemaakt, bleef hij staan en gooide eenige sleenen naar den voortvluchtige evenwel zonder resuljaal. Na een sensationeele jacht, waarbij d*- man over een palissadeering klauterde, bleef Lij ten slotte staan voor een breede sloot ter hoogte van de Gevangerlaan. Daar hij zijn hand in zijn jaszak stak, vermoedde de heer VVeyers, dat de man in het bezit was van een revolver. Daar hij voortdurend met een revolver weid bedreigd, gaf de man zich ten slotte over en werd eveneens gearres teerd. Hij bleek evenwel ongewapend le zijn. Door deze schietpartij had zich aaq het Stationsplein alras een groole menschen- menigte verzameld, waardoor het der politie niet mogelijk was te constateeren of wellicht nog meerdere personen in het complot be trokken waren. De heer Kok alias De Kort, die zooals gemeld eerst uit de auto was geslapt, bleef zijn rol van medeplichtige doorspelen. Toen hij een der beide dragers gearres teerd zag, sprong hij op de treeplank, den chauffeur toeschreeuwende, door te rijden Alvorens deze aan dit bevel gevolg had kunnen geven, loste een der Leidsche rechercheurs, die vlak bij de auto stond, een schot in de lucht schuin over den kap van de auto heen. Op hetzelfde oogenblik echter, dat hij den haan van zijn revolver overhaalde, sprong de heer Kok weer van de treeplank af, waar door hij precies in de richtlijn van den revolver kwam en de kogel, hem juist in de rechterslaap trof. Ernstig gewond stortte hij neer en werd in levensgevaarlijken toestand naar het Sint Elizahethsgeslicht overgebracht. Een operatie mocht niet meer baten; hedenmorgen om halfvijf is de heer Kok. die 30 jaar oud was, aan de bekomen ver wondingen overleden. Op zijn eigen nadrukkelijk verzoek was het personeel, dat met de arrestatie belast was, onkundig gelaten van de ware toe dracht der zaak, zoodat dit niet beter wist of de passagier uit de auto was een mede plichtige. De auto werd in beslag genomen en de chauffeur naar het politiebureau geleid. Toon bleek, dat deze met de geheele zaak niets uitslaande had, is hij weer op vrije voelen gesteld De geheele hoeveelheid opium, in totaal circa 20 K G,, ter waarde van ongeveer f 7000 werd eveneens in beslag genomen. De beide aangehoudenen bleken le zijn de 31-jarige J J. van der S., koopman van beroer» en de 35-jarige G. K.. beiden woon achtig te Rotterdam. Beiden ontkenden iets van d<m smokkelhandel af te weten en zijn na verhoor nog gisteravond in vrijheid ge steld. daar» de Opiumwet geen voorloopige hechtenis toelaat Het lijk van den heer Kok zou heden ge rechtelijk worden geschouwd. De slimme smokkelaars zijn door de politie verschalkt, en ware het niet dat een noodlottig revolverschot onbedoeld een der mannen zoodanig had getroffen, dat hét den dood tengevolge had. rnen zou alle reden hebben over het resultaat tevreden te zijn. Nn werpt de dood van een jonga- man. die er zelf het meest toe bijdroeg, dat dit smokkelaarsplan verijdeld werd. een donkere schaduw op dit overigens mooie succes. NED. HERV. KERK. Beroepen; Te Wedde (Gr.); J. M. B. van Dalfsen, te Die ver. Bedankt: Voor Opheusden: D. Th. Keek, te Garderen; voor Roodeschool: M. v. d. Voet, te Kuinre; voor Maassluis: B. C. Verhagen, te Wateringen; voor Gouda: F. II. van Oosten, le Feyenoord. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Amsterdam-West: W. II. den Houting, te Huizum, en J. van Herksen, te Hillegom; Te 's-Gravenhage-West (2 vaca tures); A. M. Boeyenga, te Sassenheim en W. van 't Sant, te Watergraafsmeer. Beroepen: Te Lopik: G. Steenblok, cand. te Nieuwdorp. GEREF. GEMEENTE. Bedankt: Voor Den Haag: II. A. Minder- man, te Lisse. JER. GEREF. KERK. Beroepen: Te Werkendam en te Broek o. Akkerwoude; Joh. v. d. Vegt, le Doesburg Aangenomen: Naar Maassluis; B. van den Berg, te Helder. Bedankt: Voor Maarssen: A. H. Hilbers, to Enschedé. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Bedankt: Voor Veend. mNieuwe Pekcla: W. Luikinga, te IJmuiden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Jaspar naar Parijs onpractisclie verklaring van Hearst. België's «minister-president Jaspar is gis teren naar Parijs vertrokken, waar hij eenige dagen zal verblijven en zeer waar- j schijnlijk van de gelegenheid gebruik zal maken om met Poincaré en Briand zekere Belgisch-Fransche aangelegenheden te be- j spreken. De Amerikaansche krantenkoning Hearst j heeft weer eens van zich doen spreken. Hij heeft een verklaring uitgegeven, waarin het volgende wordt gezegd: De Hearst-bladen zijn tegen den Volken- bond en het Internationale Hof gekant, niet I omdat zij tegen de beginselen daarvan zijn, maar omdat, volgens hun inzicht, de leden in de practijk volstrekt niet volgens deze beginselen te werk gaan. Deelneming aan het Hof zou de Vereenigde Staten meesle pen in Europeesche conflicten zonder daar- door den wereldvrede te bevorderen. Maar Amerika kan wel andere stappen onder nemen om voor zich zelf en de wereld den vrede te verzekeren. De tijd is thans geko men, zegt Hearst, om een samenwerking van alle Engelsch-sprekende volken der wereld in het leven te roepen, ten einde tot i dat doel te geraken. Hiermee is geen allian tie bedoeld en niet een zoo nauwe be trek - I king als door de maritieme verdragen is verkregen, maar met uitsluiting van Indië, Egypte en andere onderhoorige naties be- hooren de Vereenigde Staten. Groot-Britan- nië, Ierland, Canada, Australië, Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika samen le werken om onder elkaar den vrede te verzekeren en voorzoover dit mogelijk is den wereldvrede te handhaven. Dit zou geen offensief ver hond moeten zijn en behoort geen dreigende beteekenis te hebben, maar een overeen komst om onder elkander geen oorlog te voeren en alle deelnemers te beschermen tegen aanvallen van anderen. Er zou een overeenkomst nopens de bewapening moe ten komen, in zekeren zin een beperking, maar toch met voldoende kracht en doel treffendheid om met gemeenschappelijke strijdmiddelen steun te kunnen verleenen aan de bereiking van het doel. De opneming van andere naties met andere taal en ka- rakter zou de combinatie meer verzwakken dan versterken, daar het streven naar een heid van handelen er minder mogelijk door zou worden. De .Volkenbond heeft aange toond dat een organisatie van heterogene elementen onpraclisch en ondoelmatig is. De Volkenhond heeft bij geen enkele quacs- lie eenstemmig kunnen besluiten en hande len of ook maar een oogenblik doeltreffend ten gunste van den vrede kunnen optreden Hij bepaalt zich tot het geven van verschil lende adviezen, die geen der leden opvolgt Hij is een geest, wel met een zekeren vorm. maar zonder stoffelijk lichaam. De groole vraag, gaat Hearst voort, is, wat Frankrijk, Duitschiand, Italië of de Scandinavischs landen van zulk een coöperatieve aaneen sluiting zouden zeggen. Ik geloof niet, dal ze er eenig redelijk bezwaar tegen kunnen hebben, omdat het immers geeh offensief verhond zou gelden, maar integendeel een vredesbeweging. Vanuit Engeland heeft Hearst geen meds- werking te verwachten Verbazen zal het zeker niet! DUITSCHLAND. Uitsluiting voorkomen Weer een valsche aanklacht Zoowel patroons als arbeiders in de Duitsche schoenindustrie hebben de door een scheidsgerecht voorgestelde nieuwe BINNENLAND. Te Leiden zijn eenige opiumsmokkelaars gearresteerd. Een Bussumsch rechercheur slachtoffer van zijn beroep. De invoer van Nederl. gedistilleerd in Frankrijk weer toegestaan. Bijzonderheden over den opstand in West-Sumatra. BUITENLAND. Hearst, de Amerikaansche krantenkoning voor samenwerking tnsschen de Engelsch- sprekende naties. Erkenning van sovjet-Rusland door Hon garije in de maak. Bloedige strijd in Nicaragna. loonregeling aanvaard, zoodat de dreigen de algemeene uitsluiting vermeden is ge worden. De politie te Berlijn houdt zich sinds eenige dagen bezig met een zaak, die in meDig opzicht herinnert aan de geruchtma kende zaak Haas-Schröder te Maagden burg. Dr. honoris causa Hermann Him- melsbach, een bekehd houthandelaar, lid van het rijksverband van Duitsche indu- stricelen en eerevoorzitter van het verbond van Zuid-Duitsche industrieclen is nog juist aan een arrestatie ontsnapt. Twee lieden hadden hem onder eede beschuldigd j te hebben gepoogd een zekeren Fernbaeh, uitgever van het Berlijnsche tijdschrift de Holzmarkt, uit den weg te laten ruimen. Het bevel tot Himmelbach's arrestatie was reeds uitgevaardigd, toen de politie tot de conclusie kwam, dat de betrokken man nen een meineed hadden afgelegd. Zij wer den in hechtenis genomen. Het zijn een zekeren Breslauer en Schneider, die bei den te Berlijn wonen. De firma Himmelsbach is betrokken bij een groot aantal processen, waarvan er pas nog een voor de rechtbank te Freiburg ge diend heeft. Deze processen houden ver band met aanklachten tegen de firma, dab zij in het bezette gebied ten nadeele vaal het rijk en tén bate van de bezettende mogendheden uitgestrekte bosschen zou hebben geveld. De voornaamste aanklager van de firma Himmelsbach was de uitgever van de Holz markt. De firma H. had eenigen tijd gele den een aanklacht wegens beleediging tegen Fernbaeh ingediend. In eer6te in stantie was Fernbaeh vrijgesproken, in tweede instantie werd hij echter veroor deeld. Na dit proces ontving de firma een groot aantal zeer beleedigende anonieme brieven .Himmelsbach zelf werd op zeke ren dag in het portaal van het Berlijnsche bureau aangesproken door den hem onbe kenden Breslauer, die beweerde in staat te zijn belangrijke onthullingen te doen. Hij verklaarde eveneens met Fernbaeh overhoop te liggen en beloofde H. allerlei gegevens te zullen verschaffen. Hij vroeg ten slotte geld te leen om de gegevens te kunnen koopen, waarover een zijner vrien den in Silezië zou beschikken. Een paar weken later verschenen Bres lauer en zijn vriend Schneider bij de firma Himmelsbach. Zij verklaarden toen onder eede, dat in een geheime bijeenkomst te Darmstadt het besluit was genomeD de firma Himmelsbach te vernietigen. Dr. Himmelsbach vroeg bewijzen en gaf intus- schen zijn advocaat opdracht Breslauer en Schneider in het oog te laten houden. De informaties van den advocaat wareD bui tengewoon ongunstig voor het tweetal. Breslauer liet daarop gedurende geruimen tijd niets van zich hooren Op zekeren dag verscheen hij echter bij Fernbaeh en deelde mede dat dr. Himmelsbach hem geld ge boden had om Fernbaeh uit den weg te ruimen. Later verklaarden zoowel Bres lauer als Schneider zich bereid deze be schuldiging voor de rechtbank te herha len. Een verklaring onder eede werd daar op-in het bureau van Fernbaeh opgesteld en aan den procureur-generaal toegezon den. Daar in deze verklaring zelfs de klein ste bijzonderheden vernield stonden, meen de de rechter van instructie, die met het onderzoek in deze zaak was belast, han delend te mogen optreden Voordat hij echter tot arrestatie van dr. Himmelsbach overging, achtte hij het raadzaam inlich- tegen over Breslauer en Schneider in te winnen. Daarbij bleek dat beiden recidi visten waren. Dr. Himmelsbach werd daar. op zeLf geboord en uit zijn verhoor bleek zijn onschuld.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1