No. 20491 VRIJDAG 31 DECEMBER Anno 1926 BERICHT. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LE1DSCH DAGBLAD i PRIJS DEB ADTEBTENTIEK i 5? 0,1 Jf ret#1" Bi> «vfel.bonaani.nt belangrijk lareren pril». ww?""!??' ulteluiteDd biI "ooniitbetalin,. Woensdag» en 60 CU bij een maximum aantal woorden ran 30. «O rS!'^Jr0lfeDi,P?®treCl,t„?oor r,entuec,« opzending na brieren 10 CU porto U betalen. Bewijsnummer 6 CU Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer* voor Olreotle en Admlnletratle 2500 Redaetle 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PR LIS DEZER COURANTl Voor Leiden per S maanden ƒ2.86. pet week Bulten Leiden, waar agenten gerestigd zijn, pet week Franco per poet 2.86 portokoeten. Dit nummer bestaat uit ZEVEN Bladen EERSTE BLAD. Morgen, Nieuwjaarsdag, ral ons Blad niet verschijnen en zijn onze Bureaux den geheelen dag gesloten, v DE DIRECTIE. 1 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend: a. W. Nieuwenhuis »n rechtverkrijgenden tot het oprichten van een vleeschbewerkingsinrichting in het per ceel Gasstraat No. 4, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie N. No. 693, b. P Stoeken en rechtverkrijgenden tol Set uit breiden van de ververij en stoomerij in de perceelen Voldersgracht No. 23 en van Dis- hoi No. 6, kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie H. Nis 2949 en 2739c. de N.V Leidsche Coöperatieve Melkinrichting „De Landbouw" en rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden van de zuivelinrichting in hel perceel Rijnsburgersingel No. 23, kadastraal beiend gemeente Leiden, Sectie A. No 1079 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, 80 December 1926. 6056 LEIDEN's NIEUWE BURGEHEESTER. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Jan. 1927 benoemd tot Bnrgemeester van de gemeente Leiden, Hr. A. van de San de Bakhnyzen. HET AFSCHEID VAN BURGEMEESTER JHR. DE GIJSELAAR. De belangstelling bij het officieel afscheid en de daarop volgende receptie in den Foyer der Stadsgehoorzaal was, zooals wij gisteren reeds meedeelden, bijzonder groot. Midden in de zaal aan den kant van de Breestraat stonden de zetels van jhr. De Gijselaar en van mevrouw De Gijselaar en daar achter groene palmen en op en voor de taiel waarom heen straks de leden van het uit voerend comité zouden plaats nemen, waren bloemen geplaatst. Een groote bloemenmand met witte seringen prijkte voor de tafel. Het was een attentie van de aid. Leiden van den Nationalen Bond van Hotel-, Restau rant- en Caféhouders. De geheele Foyer was met deelnemers aan het huldeblijk, autoriteiten, ambtenaren en afgevaardigden van corporaties en vereeni- gingen gevuld. Toen de burgemeester met zijn echlg®- noot werd binnengeleid, gevolgd door de le den van het uitvoerend comité en enkele anderen, stonden alle aanwezigen van hun zetels op, waarna de voorzitter van het Comité de heer Reimeringer met heldere stem den scheidenden Burgemeester en zijn echtgenoot toesprak, wiens rede we gisteren reeds hebben medegedeeld en werd den bur gemeester het huldeblijk aangeboden. De heer en mevrouw De Gijselaar, blijk baar door het geschenk aangenaam verrast, doorbladerde het prachtwerk en het album met de namen der deelnemers(sters), waar na, zooals wij gisteren reeds mededeelden de Burgemeester in het kort antwoordde. Hij bedankte allereerst voor de vriendelijke en waardeerende woorden van den voorzit ter, die in zijn rede was teruggetreden i„ het verleden, wat hij uitteraard niet zou doen. Hij wilde onmiddellijk zijn dankbaarheid betuigen voor de allervriendelijkste attentie en voor het mooie geschenk, dal altijd een buitengewone herinnering van zijn arbeid in Leiden zal blijven. Hij dankte ook voor de extra exemplaren, van het boekwerk, welke hij zou terhandstellen voor zijn bloed verwanten en vrienden. Hij kon aan hel officieele afscheid in de laatste gemeenteraadsvergadering weinig toevoegen, doch slechts herhalen hoe hij steeds van de burgerij medewerking ontving, z»o hartelijk dat hij er soms verlegen onder werd. Daar zonder zou de uitvoering van het burgemeestersambt ook moeilijk kunnen Dit moet worden gedragen door de samen werking van de burgerij. Het is wonderlijk hoe men hem steeds is tegemoet getreden soms tot het overdrevene toe wal hem wel eens verlegen maakte, gelijk gezegd. Dit heefl hem kracht gegeven tot de uit voering van zijn ambt op onparlijdige wijze, zooals hij dit bij de aanvaarding van zijn ambt beloofde, zij het ook dat hij zijn sub- jectieve meening over zaken heeft gehad. Als hij nu op zijn taak terug ziet, dan moet hij allereerst dank betuigen aan zijn vrouw die hem steeds heeft gesteund en gesterkt ook en vooral in moeilijke omstandigheden Verder heefl hij steeds de medewerking on dervonden van de wethouders, waarin ge lukkig niet veel wisseling plaats heeft ge had Dan dankte hij de hoofd- en andere ambtenaren voor den sleun en medewerking hem steeds verleend, om len slotte nog eens terug te komen op de warme sympathie van Leiden's burgerij en ten slotte den hart- grondigen wenscb uit te spreken, dat de ge meente mag groeien en bloeien en dat Lei den steeds een gelukkige en welvarende slad mag blijven. Er volgde op deze eenvoudige en harte lijke toespraak, spontaan geuit, een warm applaus. Daarna volgde een korte pauze, waarna de gelegenheid werd geojiend, aan allen die hel wenschten om van den burgemeester en zijn echtgenoote afscheid te nemen. Daarvan is een bijzonder ruim gebruik ge maakt. Hel is ons niet wel mogelijk, om alle cor poraties, laat staan de particuliere perso nen, die in volgorde elkaar opvolgden en zich tot den scheidenden burgemeester richtten oi hem en zijn vrouw slechts de hand drukten te noemen. Wanneer wij dus besturen oi personen die het toekwam ge noemd te worden, mochten vergeten, neme men ons dit niet kwalijk. Het eerst trad naar voren dr. J. van der Kolk. directeur-geneesheer van de gestich ten Endegeest. Voorgeest en Rhijngeest, om als oudste hoofdambtenaar in de gemeente uit naam van alle ambtenaren afscheid le nemen Hij wilde niet terugtreden in hel ver leden, zooals de wethouder deed. Hij zou het trouwens alleen van zijn eigen bedrijf kunnen doen. Hij acht dit niet noodig en hij geloofde dat het ook niet in den smaak zou vallen van den burgemeester, wien hij steeds heeit leeren kennen als „een vijand van gepraat en een vriend van den daad Daardoor vooral hebt gij grooten invloed op ons gehad, door die eigenschap hebt gij ons geïnspireerd tol werken en daarvoor zijn we u het allermeest dankbaar, zooals wij ook uw werk op hoogen prijs blijven stellen, zeide spr. ten slotte, waarna het groot amb tenaarscorps het burgemeesterlijk echtpaar voorbij trok en de hand drukte. De burge meester had voor allen nog een vriendelijk woord. Daarop volgde een voor velen verrassend intermezzo. Een kleine vrouwelijke ge stalte, doodeenvoudig gekleed, kwam aan den arm van een jongere vrouw, de zaal binnen, schreed op den burgemeester toe, sprak enkele hartelijke woorden, die aller hartelijkst werden beantwoord. De heer en mevrouw De Gijselaar waren blijkelijk zeer getroffen door deze felicitatie van het bij studenten en oud-studenten van verschil lende generaties zoo goed bekende koffie- vrouwtje Rika, uit den Kamp (Hendnka Nieuwenhuis). Daarop voerde het woord prol. dr. H. M. van Nes, sprekende namens de Pelgrim- iathers en de dominion Teachers, die op hun bezoeken in ons land steeds naar Leiden werden gelrokken door jhr. De Gijselaar, wiens hartelijke sympathie en gulle gast vrijheid zij weten op prijs te stellen en te beantwoorden als de burgemeester in Enge land kwam waar hij in die kringen groote populariteit geniet. Dr J. Riemens, predikant der Ned. Herv. gemeente, sprak vervolgens uit naam van den Kerkeraad van deze gemeente en bad het burgemeeslerlijke echtpaar den zegen des Heeren toe, waarna de rector-magnificus van de Leidsche Universiteit, prol mr. E. M Meyers dankte voor het vele dat jhr. De Gijselaar in hel belang der Universiteit heeft gedaan Een burgemeester en de Universi teit hooren bij elkaar en deze burgemeester had begrepen dat Leiden haar Universiteit en de Universiteit Leidfn niet kan missen en hij dankte er den burgemeester voor dal deze den band die hem aan de Universiteit bindt, niet heeft verbroken, en sprak den wensch uit dat de Universiteit hem nog lang als curator mocht behouden. De burgemeester deze toespraak kort be antwoordend hoopte dal het hem gegeven mocht zijn nog een aantal jaren in het be lang der Universiteit werkzaam te mogen wezen. Daarop volgden o.a. nog ir. Touw namens de 3-Oclober-vereen., overste West, namen9 het Leidsche garnizoen, de heer Alter na mens de Israëlitische gemeente en eindelijk het Collegium als vertegenwoordigers van het Leidsch Studentencorps, en de besturen van de R.-Kath Studentenvereen. „St. Auguslinus, dan de Vereen voor Vrouwelijke Studenten, en de Padvindersorganisatie, enz., enz., terwijl wij voor de lichamen, die in meer of minder nauwe betrekking staan tol de gemeente noemen de Leidsche Duin watermij. de N. Z H. T M. en eindelijk een aantal particuliere personen uit alle rangen en van verschillende richting. Onze indrukken korl samenvattende, kun nen wij van dit afscheid zeggen: het was goed, zooals voor 17 jaar de ontvangst goed was en zooals het 17-jarig bewind goed is geweest. Leiden zal burgemeester De Gijselaar nimmer vergeten en jhr. De Gijselaar zal tot het einde van zijn leven de beste herinneringen van Leiden bewaren. TEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Aan de 208ste Vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van een grool aan tal schetsen uil de XVle eeuw. van keurig uitgevoerde plattegronden van de oude ste den van ons land. De Voorzitter, de heer J. A. Verhoog, opende deze laatste vergadering des jaars, met er op te wijzen, dat het bestuur dezer dagen voor een zeer moeilijk geval stond, immers, ir. Booden van Hengelo, die zou spreken over eiectrische tractie, was op 't laatste oogenblik verhinderd wegens ziekte. Gelukkig was Dr. Holwerda. de Directeur van het Museum van Oudheden alhier, zoo bijzonder welwillend geweest, zijn lezing over het ontstaan der steden, die in Febru ari zou gehouden worden, reeds n u te hou den. waardoor de situatie gered werd en waarvoor den spreker- door de vergadering hulde werd gebracht. De heer dr. Holwerda wilde dan de aan wezigen er mede in kennis stellen hoe of de oudste steden zijn ontstaan en hoe of men getracht heeft dit probleem op te lossen Spreker dacht dat dit onderwerp voor de tegenwoordige stedenbouwers wel van be lang zou zijn. Door de opgravingen van spre ker zelve en onderzoekingen van anderen, o.a. van prof Meier uit Stuttgart, is daarom trent meer zekerheid ontstaan, aldus deelt ons de heer Fred A Wempe Sr mede. Ze ker, er zijn de berichten uit oude verhalen, de grondplannen der tegenwoordige steden herinneren nog aan vroeger, de plaatsna men hebben nog veel te zeggen, doch het bleef bij gissingen. Om nu de ontwikkeling der steden te volgen, ging spreker terug tol de Romeinen Kort na Chr geboorte en zoo zagen wij geprojecteerd hoe toen reeds de eigenaardige kwadraatvorm met afgeronde hoeken; de veslingvorm van de Romeinen, overal te vinden was en zich in de oudste nederzettingen steeds herhaalde Die oude stadsvorm waaraan het bewuste vierkant uit een hof mei voorhof bestond kreeg later uitbreiding doordat men buiten dien kern de marktstraat aanbouwde en daar weer buiten in plaats van die eerste kern de eigenlijke Burgt. In den tijd van Karei de Groote werd eigenlijk den kern gelegd van de bekende Frankische steden Deze eerste oorspronkelijke stads vorm werd door de projectie's duidelijk te zien gegeven vooral in de plattegronden van Bruggen en Keulen In Keulen zelf is nog een stuk van de (raai gemetselde Romein sche muur aanwezig Die marktstraat liep steeds op de Kerk uit, die in die dagpn veel al de Schutskerk was van den Heiligen Mar- linus. Na deze beschouwingen uit het Karolin gische tijdperk kwam spreker tot de hoofd schotel voor dezen avond hel resultaat van zijn interessanlen opgravingen te Wijk bij Duurstede Wijk bij Duurstede het oude Vi- kus van Dorestad was in de oudheid bekend als nagenoeg de grootste handelsstad ter we reld, gelegen aan een machtige arm van den Rijn. BINNENLAND. Mr. Van de Sande Bakhnyxea benoemd tot bnrgemeester Tan Leiden. De reorganisatie Tan den Hoogen Reed ▼an Arbeid. Vergadering Tan het Wit-Gele-Krnli in het bisdom Haarlem. .-»£ Anto-ongelnkken met doodelijken afloop te Viissingen en Diepanhelm. Te Dordrecht ia een 88-Jarlge man in de ▼lammen omgekomen. Groote brand te St. Nicolaaega; een meisje verbrand. iii -w~ BUITENLAND. Thomas en Cook OTei het Engelscho vakvereenigingswezen. k In Lithauen zijn de ter dood Teroordeelde communisten terecht gesteld. De honding tegenover het Britsche refe rendum in China. Sinds 1848 had deze plaats meer de aan dacht getrokken der archeologen toen een aantal werkloozen in den grond gingen scharrelen om oude beenderen te zoeken, waarvan zij een massa vonden. Veel is dus door door die men9chen in dertijd omgewoeld en voor verdere onder zoekingen verloren gegaan, doch niettemin hebben de opgravingen van dr. Holwerda duidelijk aangetoond hoe of hier in de oud ste tijden een machtige nederzetting is ge weest niet alleen, doch dat deze nederzet ting was gelegen aan een zeer breede tak v. de rivier den Rijn. Door zeer fraaie foto's werd den aanwezigen getoond hoe in die tallooze sleuven, die gegraven werden bui ten de tegenwoordige stad, duidelijk de paalgaten en greppels nog zijn te herken nen van de oude palissadeering. Tot op een lengte van wel 1 K.M. is deze walmuur ge volgd kunnen worden, waaruit tenslotte bleek dat dit de oorspronkelijke marktstraat was geweest en bij welke onderzoekingen men ook werkelijk de oude bedding van die machtige rijnstroom ontdekte, 't Wa9 nu maar de vraag waar men de allereerste ne derzetting van die groote beroemde koop stad zou moeten vinden; de eigenlijke kern dus en ziet, al maar conclusie trekkende uit den eigenaardigen vorm der kadastr. legger» kwam dr. Holwerda tot de veronderstelling dat die oude kern gevonden zou kunnen worden onder een stuk land genaamd „de Heul". Zoowaar de berekening was jui9t, want hier werd de oude walmuur terug gevonden juist ook in den vorm zooals dit in de Ka rolingische tijd gebruikelijk was. Ten slotte restte nog de vraag waar dan die machtige rijnstroom gebleven is en dan herinnerde Het afscheid van Burgemeester Thr. de Ciiselaar van Leiden's Burgert). 1 De nieuwe Burgemeester van Leidefl Mr. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1