Purol bij Winterhanden en Wintervoeten.Doos 901 30 ct. BINNENLAND. 60 en o. SMIT KERK- EN SCH00LNIEUWS. FAILLISSEMENTEN. BOUWFONDS VOOR BINNENL. ZAKEN, LANDBOUW EN ONDERWIJS. 5 6 milüoen per jaar voldoende. 1 In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, inzake het wetsontwerp tot opheffing van het Bouwfonds voor de de- parlementen van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zegt de regeering o.m. het volgende: Inderdaad had het de voorkeur verdiend om, in plaats van in de duurste tijden het bouwen uit te breiden, tot inperking over te gaan. Degenen, die dit verwijt thans op peren, zien echter twee omstandigheden voorbij. In de eerste plaats, dat in de be doelde jaren zoowel door de Regeering als door de Staten-Generaal de toen geldende prijzen als voor dien tijd normaal werden beoordeeld. En in de tweede voornaamste plaats vormde juist de omstandigheid, dat de gewone dienst niet aanstonds den terugslag van de hoogere uitgaven onder vond, het voornaamste motief om door te bouwen. Het is aan den minister van Financiën gebleken, dat door zijn departement, juist in den na-oorlogstijd, bij herhaling onder de aandacht van de bij het Bouwfonds be trokken departementen is gebracht, dat het in hooge mate noodzakelijk was tot inper king te komen ook van de uitgaven, welke uit leeninggeld worden bestreden. Dat deze nagenoeg telken jare bij de beoordeeling van de Bouwfondsbegrooting herhaalde aan drang niet het daarmede beoogde effect heeft gesorteerd, moet, zoo wordt gezegd, als een argument te meer vóór de opheffing van het Bouwfonds worden beschouwd. Verder wordt gezegd, dat de centralisatie van den Rijksgebouwendienst mede als motief voor de opheffing geldt. In antwoord op de aan het slot van het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer ge stelde vragen wordt medegedeeld, dat de opheffing van het Bouwfonds inderdaad in sluit, dat de uitgaven voor bouwwerken voortaan steeds ten volle uit den gewonen dienst zullen worden gekweten en .dat daarvoor onder geen omstandigheden meer zal worden geleend. De Regeering acht, op grond van een nauwkeurig ingesteld onderzoek, een totaal bedrag voor stichting en onderhoud van circa f5 k 6 milüoen per jaar gelijk ook de laatste jaren besteed isvoldoende om daaruit de kosten voor alle betrokken tak ken van Staatsbedrijf uit dezen hoofde te bestrijden. De vraag, of de gebouwen, ressorteeren de onder het departement van Oorlog, onder den Rijksgebouwendienst moeten worden gebracht, maakt nog een punt van overwe ging bij de Regeering uit. HET TOELATEN VAN VROUWEN ALS GETUIGEN BIJ AKTEN. Een nieuw ontwerp In uitgebreider vorm. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 20. 131 en 991 van het Burgerlijk Wetboek en van artikel 858 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, zoomede van de artikelen 22 en 23 deT Wet op het No tarisambt strekkende tot het toelaten van vrouwen als getuigen bij akten. In zijn Memorie van Toelichting her innert de Minister van Justitie er aan. dat bij Koninklijke Boodschap van 19 Febr. 1921 bij de Tweede Kamer werd ingediend een ontwerp van wet tot wijziging der artikelen 20. 131 en 991 van het Burgerlijk Wetboek en van artikel 858 van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering, zoo mede van artikel 23 der Wet op hel No tarisambt strekkende tol het toelaten van vrouwen als getuigen bij akten. In September 1924 is bedoeld wetsont werp ingetrokken, nadal was gebleken, dat een wijziging van artikel 22 der Wet op het Notarisambt noodzakelijk zou zijn. een wij ziging echter, die het vraagstuk der al dan niet-benoembaarheid der vrouw tot notaris in het geding zou brengen. De zaak was n 1. deze. dat de in dat artikel voorkomende en op den notaris en de getuigen terug slaande woorden ..zijne of hunne vrou wen" ten aanzien van de getuigen, na het uitdrukkelijk vervallen voor dezen van den eisch van het mannelijk geslacht, niet zou den kunnen worden gehandhaafd; werd nu echter voor zooveel de getuigen betreft van „hunne echtgenooten" gesproken, dan zou de voor de notarissen te handhaven term „zijne vrouw" meer. relief krijgen en daar mede het aan deze uitdrukking ontleende argument voor de niet-benoembaarheid der vrouw tot notaris worden geaccentueerd. De Minister heeft in zijn Memorie van Antwoord inzake hoofdstuk II der Staats begroting 1926 te kennen gegeven dat hij voor dit bezwaar voelde, en dat hij daarom een ontwerp waarbij de getuigen bij nota- rieele akten buiten beschouwing worden gelaten, zou willen indienen Intusschen is hem gebleken, dat de mogelijkheid, dat vrouwen kunnen optreden als getuigen bi] notarieele akten voor haar die. in het bezit van het radicaal van candidaat-notaris. op een kantoor werkzaam zijn. door de belang hebbenden van groot practisch belang wordt geacht. Zoowel op grond daarvan, als omdat het bezwaar, hetwelk tot intrekking leidde, hem tenslotte niet zoo groot voor komt zij die meenen, dat aan het bezi gen der uitdrukking van art. 22 gelijk ook in art 21 en fin eenigszins anderen vorm „zijne echtgenoote"> in art 53 geen belee- kenis behoeft te worden gehecht zullen de handhaving Ihans» van deze uitdruk king allicht evenmin van heteekenis achten als het bezigen nog in 1904 van deze uit drukking in het toen vastgestelde derde lid van art 27 is de Minister nader te rade geworden toch een nieuw w Nontwero in den uitgcbreideren vorm in te dienen Daartoe strekt het thans aangeb-^en ont werp. hetwelk, behoudens de toevoeging van de wijziging van art. 22. gelijkluidend is aan het ingetrokken ontwerp^ m CENTRAAL BLOEMBOLLEN-COMITé. Het „Twee cents per Roe-fonds". Naar „Het Weekblad voor Bloembollen cultuur" meldt, is er een vergadering ge houden van het Centraal Bloembollen- Comité. De vertegenwoordigers van de Algemeene Vereeniging, den Bond van Bloembollen- handelaren, het Holl. Bloembollenkweekers Genootschap, de vereenigingen „De Narcis' „De Tulp" en „De Hyacinth", de vereeni ging Floralia, den Bond „Het Westland", de veiüngsvereeniging West-Friesland en de Ned. Gladiolusvereeniging waren aan wezig. De Haarl. Coöp. Groenten en Bloem bollenveiling was verhinderd zich te doen vertegenwoordigen. Na vaststelling der notulen en behande ling van verschillende ingekomen stukken werden de navolgende besluiten genomen. Aan de bij het Comité aangesloten ver eenigingen zal worden verzocht om een aantal personen, die in gebreke blijven hun bijdrage aan het Fonds voor Wetenschap pelijk Onderzoek en Onpersoonlijke reclame te voldoen, als leden dier vereenigingen te royeeren. De vertegenwoordigers der Ver eenigingen zegden hun medewerking voor dezen maatregel toe. Het verslag door prof. Van Slogteren op gesteld over zijn reis naar Amerika, ter deelneming aan het Int. Botanisch Congres te Ithaca en zijn bezoeken in verband met den invoer van bollen in dit land, is in rondlezing bij de leden van het Comité. Prof. Van Slogteren deed de toezegging om in Januari in een door het Comité bijeen te roepen vergadering, waartoe alle vakge- nooten zullen worden opgeroepen, een en ander over zijn reis en indrukken mede te deelen. Voor kennisgeving werden aangenomen de verschillende berichten van ontvangst en dank van de door de Commissie voor Onpersoonlijke Reclame gezonden bloem bollen voor de beplantingen te Berlijn, Bronx parks New-York, Hyde Park Londen, San Francisco en Milaan. Aan de Commis sie voor Onpersoonlijke Reclame werd hulde gebracht voor haar arbeid en werd bepaald dat vermelding van firmanamen daarbij volstrekt vermeden zal worden. Op goede gronden mag verwacht worden, dat de verschillende beplantingen aan hun doel zullen beantwoorden. De vergadering nam voorts kennis van het financieel verslag over de besteding der gelden van het Fonds 1925. waarvan de to taal inkomsten hebben bedragen f 41302.46 van een totaal met bloembollen en aanver wante artikelen beplante oppervlakte van 2.036.655 Roe, benevens eenige extra-in komsten. Gezien het feit, dat het de eerste maal was dat dit fonds bijeengebracht werd. kwam voldoening tot uiting over het bereikte resultaat. In aansluiting hiermede kwamen ter ta fel overzichten van de werkzaamheden der beide Commissies van Overleg. De door deze commissies, die resp. het terrein van het Wetenschappelijk Onderzoek en dat der Onpersoonlijke Reclame bestrijken, gegeven bijzonderheden over hun arbeid zullen te gelijk met de cijfers van het financieel ver slag worden gepubliceerd. Deze publicatie zal zeer spoedig plaatsvinden. Binnengekomen grieven van enkele per sonen, over de inning der bijdragen, wer den met verzoek om inlichtingen in handen van den administrateur gesteld. Deze deelde nog mede, dat het met het binnenkomen der opgaven voor het Fonds 1926 uitstekend gaat, hetgeen uit de onderstaande cijfers blijkt. Tot 20 December waren bij den admi nistrateur 4791 opgaven ingekomen, teza men van 2.135.082 Rijft]. Roeden. Mededee- ling geschiedt van de wijze, waarop door de Alg. Vereeniging gewerkt wordt om de opgaven van hen die zulks verzuimden aan den administrateur te doen. binnen te krij gen Een ambtshalve aanslag in het Huish. Reglement voorzien wordt denzulken opge legd. Het aantal buitenstaanders krimpt met den dag. Veel moeilijkheden zijn en waren te overwinnen met onwil tot opee- ven. met eensluidende namen en door de langzaam binnenkomende betalingen. Ook bestaat er hier en daar verwarring, die ook op de Alg. Vergadering van Bloembollen cultuur tot uiting kwam. De gelden die thans geïnd worden zijn de bijdragen voor het tweede fonds, berekend naar de te velde staande bollen van dit jaar. Uit de gegeven cijfers blijkt, dat de op brengst van het fonds stijgende is. DE RIJKSWEG HAAGSCHE SCHOUW—HAARLEM. Bij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingediend lot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigen dommen enz. in de gemeenten Bennebroek en Heemstede, noodig voor de verbetering van den Rijksweg van de Haagsche Schouw naar Haarlem. De lengte van het te verbeteren wegvak bedraagt nagenoeg zes en een halven K M. De totale kosten der verbetering worden ge raamd op f 725.000, waarvan f 200.000 voor aankoop van de benoodigde terreinen is be stemd. P. T. en T.-PERSONEEL. De salarissen van het laagst-betaalde personeel. In een gisteravond te Den Haag gehouden vergadering van den Centr. Bond van den Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Tele foon-personeel, heeft in het Venduhui9 het lid van het hoofdbestuur, de heer H. Freen, het woord gevoerd, speciaal over het ver langen van de brieven- eil telegrambestel lers om herplaatsing in het Bezoldigings besluit op een salaris van f 1300f J800 (mei verplichten aftrek van 8.5 pet. voor pensioen). De vergadering nam een motie aan, waarin zij- gehoord de uiteenzetting over de salaris- positie van het laagst-betaalde personeel bij P. T. en T. en den slechten financieelen toestand, waarin het verkeert; verklaart, dat de treurige omstandighe den, waarin de bestellers, kantoorknechts ejx het laagst-bezoldigde technische perso-. RECLAME. 5881 neel verkeeren. minstens zoo donker zijn als de uiteenzetting daarvan deed uitko men; herinnert er aan. dat dit personeel reeds van 1 Januari 1923 af een extra-belasting n.l. een arbeidsdag van 8 1/2 uur werd op gelegd, waardoor het reeds gedurende 3 jaren onbetaald overwerk verrichtte; wijst er op. dat de salarisverlaging mede noodzakelijk is geoordeeld om weder tot kloppende bedrijfsrekeningen te komen, maar tevens, dat tot nu toe nagelaten wordt de genomen harde maatregelen te herzien nu èn Rijksmiddelen èn de financieele uit komsten van het P. T. T.-bedrijf zulks vol komen toelaten; onderstreept met grooten aandrang het door de postale commissie van Overleg uit gebrachte advies, aan welk advies zoowel de vertegenwoordigers der P. T. T.-admini- 8lratie als die der vakorganisatie hun st^m gaven. n.l. voor de brieven- en telegram bestellers een jaarloon van f 1300f 1800 (bruto) en voor het lager technisch perso neel een evenredige verhooging; besluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering. den Directeur-Generaal der P T. T. en de pera In deze vergadering waren behalve de Hagenaars aanwezig vertegenwoordigers d?r afdeelingen Delft, Leiden, Voorburg en Leidschendam. DE OPVOLGING VAN Mr. DRESSELHUYS. Bij besluit van den voorzitter van het Centraal Stembureau van heden is in de plaats van den heer H C. Dresselhuys, die is overleden, benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de heer S. E. B. Bierema le Usquert. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij de Arrend, rechtbank te Maastricht mr. H. M. F. II. Schillings, thans substituut-griffier bij die rechtbank; is benoemd tot adjunct-commies bij het Rijksbureau voor de Monumentenzorg M. D. Ozinga, thans tijdelijk. Te Amsterdam bestaan plannen voor den bouw van een groot theater. Een com missie ia bereids opgericht. Voorzitter is burgemeester De Vlugt. De audiënties van de ministers van Financiën en Marine a. i. zullen Maandag niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIë. DOODGESCHOTEN. PALEMBANG, 28 Dec. (Anela). De em ployé van de Bataafsche Petroleum Maat schappij Nikkels is tijdens een geldtrans port doodgeschoten. RF^LAME. STEENSTRA AT 4» - Tl'. HF. 485 Voor den Oudejaarsavond: GANZEBORST GEVOEDE VAKKENSPOOT RAOSCU ilACIIEK LEVERWORST KALFSPAS l El'S COTELETIEN GAOAO'S LII ACH WORST WAMA1E KNACK WORSTJES TELEFOON 485 5871 NED HERV. KERK. Beroepen: Te Drogeham c.a. (toez.), J. van de Pol te Heeg; te Culemborg (toez J. II. Klein Wassink te Rottevalle; te Hedel, D. J. v. d. Graaf, te Ridderkerk. GEREF KERKEN. Bedankt: Voor Enschedé (3de pred.pl), D. Ringnalda Jr., te Leimuiden. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Amsterdam-Oost, J. Vries, te Rijnsburg. L. de HERSTELD EVANG. LUTH. GEM. Aangenomen: Naar Helder, dr. J. E B. Blase, Ind. pred. met verlof hier te lande. HERSTELD KERKVERBAND. De vergadering te Amsterdam. Te Amsterdam is gisteren in d© Park- kerk een vergadering gehouden van de Gereformeerde kerken binnen het hersteld© kerkverband, welke vergadering is bijeen geroepen door de Geref. Kerk van Amster dam Zuid. Dr. J. G. Geelkerken sprak namens de roepende kerk een openingswoord. Uit het onderzoek der credentie-brieven bleek, dat aanwezig waren afgevaardigden van d© kerken van Amsterdam, Amsterdam-Zuid, Baarn, Oude Mirdum, Tienhoven en Zand. voort. Het moderamen word als volgt samen gesteld: ds. H. C. van den Brink, voorz., dr. J. G. Geelkerken, scriba, ds. S. P. Vermeer, assessor. In zijn openingswoord constateerde ds. Van den Brink, dat men thans bijeen was overeenkomstig den bestaanden toestand als classis Amsterdam, waaruit slechts twee kerken, Amsterdam, en Amsterdam Zuid vertegenwoordigd zijn De andere kerken worden beschouwd als tijdelijk bi] de classis Amsterdam inwonende en met haar vergaderende. De aanwezige predi kanten, ds. Aalders, ds. Buskes, ds. Van Duin, en ds. Koppenaal, kregeD evenals de afgevaardigden uit de groepen te Amers foort en te Haarlem^ advigeerende stem» Een orde van behandeling van de voor stellen werd opgemaakt. Aangenomen werd het voorstel Zand voort om over te nemen de -2de en 3de alinea van de beginselver klaring der kerkelijke conferentie, welke luiden „Zij spreekt uit, van harte te begee- ren, dat de tengevolge van de besluiten der buitengewone generale synode te Assen 1926 verbroken eenheid van kerkelijk sa menleven tusechen de Geref kerken in Nederland en de kerken van het herstelde kerkverband weder worde hersteld. Zij acht dit echter alleen mogelijk, indien de Ger. kerken in Nederland onvoorwaardelijk bui gen voor het volstrekte gezag van God© Woord en dus terugkeeren tot ongerepte trouw aan de 3 formulieren van eenigheid en tot onverzwakte handhaving der gelden de kerkenordening." Goedgekeurd werd het rapport der de- putaten tot samenspreking met predikan ten, die zich in dienst der kerken binnen het herstelde kerkverband willen stelle*. Dit betrof vooral de 6amenspreking met de predikanten ds. Aalders en ds. Van Duin. De predikanten, door de kerkelijke con ferentie benoemd als adviseurs met het oog op de beweging in verschillende plaat sen, brachten vervolgens verslag uit. Daar. uit bleek dat sommige groepen reeds tot zelfstandige kerkformatie zijn overgegaan, terwijl in andere plaatsen voorloopig gods dienstige samenkomsten zijn georganiseerd en dit in andere plaatsen in voorberei ding is. Besproken werd voorts de voorziening in den predikdienst. Daar er te weinig predi kanten zijn, moet er voorloopig in alle ker ken bij beurte worden preek gelezen. Het recht om eeD stichtelijk woord te spreken, kan gegeven worden aan broeders, cue daartoe de gave bezitten binnen hun plaat selijke kerk. Voor terugkeer tot het in stituut van oefenaar zal worden gewaakt. Deputaten ter regeling van het peremptoir examen zullen de volgende classisverga- dering van advies dienen in zake het ver- leenen van het recht tot „spreken van oen eichtelijk woord" aan studenten. Hierna is gepauzeerd. De namiddagvergadering begon met ecnL ge benoemingen. Aks archiefbewarende kerk en adres der classis werd aangewezen de kerk van Amsterdam-Zuid. Ds. BuskeB en br. Neumann werden aangewezen als de putaten voor de regeling der predikdien sten voor het samenstellen van een huis houdelijke regeling ds. Aalders en dr. Kop penaal; tot quaestor werd benoemd de ouderling K. W. v. d. Toorren en M de Bruin als secundus. Voor vaststelling van het percentage voor het classicale quotum naast den quaestor ds, W. E. v. Duin en br. M. de Bruinals deputaten voor de regeling van het praeparatoir examen da v. d. Brink, dr. Geelkerken en de ouder ling Blankenberg; als dep art. 13 (em.- pred., enz.) ds Smelik, do ouderling v. d. Plas uit Zandvoort en br. K. J. Bekkering van Amsterdam. Samenroepers werden te vens voor elk deputaat-schap genoemd. De kerken zullen eenmaal in de drie maanden collecteeren voor hulpbehoevende studenten (art 19). Als deputaten voor deze zaak worden aangewezen de predi kanten Buskes en Veimeer, benevens de ouderling De Groot uit Baaim. De classis sprak waardeering uit voor den arbeid van het Radio-comité Amster dam-Zuid en beval aan, dat de kerk, van waar door middel van dit comité een ra diodienst wordt uitgezonden, een collecte voor dat comité zal houden. De zorgen voor onderscheidene plaatsen werden aan diver se kerken toevertrouwd. Voor Baarn werd aangewezen als consulent ds Smelik; voor Amsterdam-Groot dr. Geelkerken. Een zeer uitvoerige discussie werd ge voerd over de quaestie van het Nieuw- Testamenfcisch kerklied EeD commissie wordt benoemd om op de volgende classe van advies te dienen in deze materie In deze commissie worden benoemd: ds. Van Duin, br. Van der Plas, ds. Smelik en br. Swart. Met betrekking tot den naam der ker ken werd nog geen uitspraak gedaan; er zullen deputaten worden benoemd om op de volgende classe van advies te dienen. In bijzondere gevallen hebben zij vol macht om op rechtskundig advies naar gebleken noodzakelijkheid te handelen. Als deputaten worden benoemd da H. C. v. cL Brink, prof di. P. A. Diepenhorst, dr. J. G. Geelkerken De vergadering ging te vijf uur in co mité, ter afdoening van enkele zaken d;e beter in besloten kring konden worden be handeld. Aan de vele belangstellende broe ders en zusteps bracht de voorzitter dank voor hun aanwezigheid. Ala deputaten voor steun aan hulpbehoe vende kerken werden nog benoemd dr. Koppenaal, br. M de Bruin en br. Steyger. Als tijd van samenroeping eener volgen de vergadering werd genoemd ove* twee maanden. Roepende kerk is de kerk van Zandvoort, plaatsParkkerk. Te zeven uur sloot da H C. v. d. Brink de vergadering met dankgebed. VEREENIGING VOOR MULO. Te Arnhem is gisteren de algemeene ver gadering gehouden van de vereenging voor M.U.L.O. De tweede voorzitter, de heer Snijders, sprak een openingswoord en heette in hel bijzonder welkom den burgemeester mr. S. J. R de Monchy. Vervolgens werd het voorstel van de af- deeling Den Haag. waarin het hoofdbestuur wordt opgedragen een wetswijziging te be werken, waardoor het mogelijk wordt een klasse van meer dan 30 leerlingen aan een M.U.L.O.-school te splitsen, onafhankelijk van de bepalingen t, a. y. de verhouding tusschen het aantal onderwijzers en het aantal leerlingen aan de geheele school, bij acclamatie aangenomen. Daarna kwam in behandeling een voorstel van Oostelijk Gel derland om bij eventueel© wederinvoering van een vreemde taal beneden het zevende leerjaar, dit onderwijs uilsluitend te geven aan de U.L.O -scholen. Na eenige discussie trok de afgevaardigde van Oostelijk Gelderland zijn voorstel in. Een voorstel-Deventer om de regeering te verzoeken om de wet op het L. O zoodanig te wijzigen, dat de afzonderlijke akte Wis kunde wiift voortbestaan werd met alge meene 9lemmen aangenomen. Vervolgens kwam een ander voorstel van Deventer in behandeling waarbij het hoofd bestuur uitgenoodigd werd een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid en mogelijkheid van een regeling bij afzonder lijke wet van het tegenwoordige uitgebreid Lager Onderwijs. Besloten wordt de verdere afwikkeling van deze materie over te laten aan het hoofdbestuur. Daarna werd gepauseerd. Na de pauze hield de heer Jansen een inleiding over: De Nederlandse he Taal, waarna nog het woord voerden de heer Wielenga, hoofd-inspecteur van het L. O. de heer Bon. voorzitter van het N O G., de heer Uyt den Bogaert namens het Chr. M.U.L.O en de heer Bol. namens de R.-K. Vereeniging voor M U L.O. De voorzitter dankte de sprekers voor hun waardeerende woorden en sloot na rondvraag de vergadering. BOND VAN ONDERWIJZERESSEN. Te Haarlem werd gisteren de jaarverga- dering gehouden van den Bond van Onder- wijzeressen bij het Voorbereidend Onder wijs. De presidente, mej. Crombet, wees er op, dat het afgeloopen jaar een moeilijk is ge- weest. In verschillende plaatsen werd ge tracht te beknibbelen op wat verkregen was. Vooral de salariskwestie eischte waakzaam heid. Uitvoerig wees spr. op de beteekenis van het voorbereidend onderwijs. Uit het financieele verslag bleek, dat er een voordeelig saldo was van f 1145.57. Het jaarverslag van de secretaresse deed zien, dat de bond in bloei toenam. Het vol gend jaar zal Arnhem waarschijnlijk als ai- deeling toetreden. Aan de orde kwam het voorstel van mej, Bakkenist te Amsterdam, waarin deze voor stelt om de algemeene leden, die dezelfde verplichtingen hebben al9 de afdeelings- leden, ook dezelfde rechten te geven. De afd. Amsterdam had bezwaar tegen de aanvaar ding van dit voorstel, evenals de afdeeling Utrecht. De presidente zeide, dat het hier een af- deelingskweslie betreft en stelde voor het voorstel niet aan te nemen Dit werd daarna met algemeene stemmen verworpen. Alle aftredende leden van het hoofdbe stuur werden herkozen. In plaats van mej. Wouters, die bedankt had, werd benoemd mej. Van Noordwijk te Rotterdam. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Delft aangewezen. VEREENIGING VOOR PAEDAGOGIEK. Gisterochtend is in het gebouw van de burgerwacht te Amsterdam de algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging voor Paedagogiek begonnen endsr voorzitter schap van dr. Hamaker. Deze deelde mee, dat de vereeniging than9 227 leden lelt, waarvan 50 in 1920 zijn toe getreden. De Utrechtsche afdeeling is op nieuw opgericht, in Den Haag is een afdee ling gesticht, de Amslerdamsehe heelt zich sterk uitgebreid. Daarna herdacht spr den heer G. Meyer, meermalen voorzitter der Vereeniging, Jan Klootsema, directeur van den Kruisberg, de heeren Wagenvoort H. Hein, dr. van Wayenburg, den Amsterdam- schen paedoloog, de heer School te Hilver sum, die aan de vereeniging ontvallen zijn gedurende het laatste jaar. Dan was het woord aan dr. J. v. d. Spek, Den Dolder over De Waarde der psycho analyse voor de opvoeding. In de middagbijeenkomst sprak prof. mr. dr. Leo Polak, over: Slraf en Opvoeding. Naar aanleiding van beide voordrachten had eenig debat plaats. Tot lid van het Hoofdbestuur werd de heer J. Stamperius gekozen, inplaats van den heer dr. Hamaker. RFCLAME. m 'steeds m het goede W en het beste, doorom alleen tablettenJf&tMy&l 'i Hf en nooit vervalschingen.S êmmmmmm». 5882 „Handelsbelangen" No 1957 zal de cre- diteurenlijst bevatten in het faillissement van N V Ravenbergen's Bloembol lenkwee- kerij en Bloemenhandel, te Rijnsburg Zij telt 18 namen mei een lotaal bedrag aan vorderingen van f 25 098 52 De baten zijn nog niet volledig bekend. Uitgesproken: G. Rip zonder beroep, te Sassenheim, Rusthoflaan. Rechter-comm mr. J. A. F. v. Asperen. Cur.: mr. A. J. Fokker, te Leidenj i 2—a

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6