AGENDA. BUITENLAND. de algemèene toestand. belgie. duitschland. tsjecho-slowaki je. zuid-sla vie. albanië. lithauen. vereenigde statpn. japan. china. buitenlandsch gemengd. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Jeruël (Middelstegracht 3): Samenkomst te 8 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal): Spr. de heer van Leeuwen uit Dordrecht. 7 uur. Woensdag. Leidsche Schouwburg: Zangschool Dijys- ter. Opvoering van „De tooverring". Half- acht nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater" Haarlemmerstr.Bioscoop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theaterM, Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagplijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur Scala (Den Haag): Kerstprograrama. 8 u. De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Dec. cofc en met Zaterdag 1 Januari (Nieuwjaars dag) waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. £52. Zondag 2 Januari wordt de dienst waar genomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 130, en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Januari 1926 niet-eervol ontheven van de tijdelijke waarneming der betrekking van kanselier aan het gezantschap aldaar. Bij dit IC. B. is tevens bepaald, dat die onthef fing geacht werd te zijn ingegaan op 1 Jan. 1926. Officieel kreeg hij kennis van zijn ontslag op 21 Maart jl. Daar de heer Wen- niger het ontslag en de terugwerkende kracht er van onrechtmatig oordeelt, heeft hij zich onlangs tot de Tweede Kamer ge wend met het ver^pek een hernieuwd onder zoek in te stellen naar de gebeurtenissen, welke tot zijn ontslag hebben geleid. Voorts tot uitbetaling van hem toekomende gelden en vergoeding van gemaakte reiskosten. Op hel desbetreffend verzoekschrift heeft de minister van Builenlandsche Zaken in den loop Van deze maand eenige inlichtingen aan de Tweede Kamer verstrekt, zegt de „Tel." fn verband met de door den heer Wenni- ger aanhangig gemaakte procedure is de Staat der Nederlanden op 4'Januari a.s. voor de rechtbank te Den Haag gedagvaard. BEZOEK VAN VIER CHINEESCHE BISSCHOPPEN. Gistermiddag zijn te Amsterdam aan gekomen vier priesters uit China, die eenige maanden geleden te Rome door den Paus tot bisschoppen gewijd werden en daarna een reis door Europa hebben gemaakt. De vier geestelijken ,die gedurende een week in ons iand blijven, werden in de wachtkamer van het Centraal Slation begroet door een co mité van ontvangst dat dopr Katholiek Am sterdam voor dit hoog bezoek was samen gesteld. Na de verwelkoming, begaven Je vier bisschoppen zich per auto naar de pastorie op het Bagijnenhof, waar zij in het Fransch werden toegesproken door den De ken mgr. P. Stroomer, die hun namens Ka tholiek Amsterdam een geschenk overhan digde. Gisteravond werden de bisschoppen in een feestvergadering in hel Concertgebouw gehuldigd. Te Utrecht zijn de Chinecsche bisschop pen in de wachtkamer van het station door prof. Schaepman. directeur van het Groot seminarie te Rijsenburg, in het Latijn toe gesproken. DE KINDER-ELLENDE IN DRENTHE. Het oordcel van Ptof. Scheltema. Prof. Scheltema te Groningen, die als tijdelijk door de Regeering aangezocht con troleerend deskundige de verschil lende va- canlie-kolonies nu en dan bezoekt en alleen dAéxom reeds meer kijk heeft op de mate van verwaarloozing en het lijden der kin deren, schrijft: „Kort geleden heb ik den keurenden arts, die de kinderen uit Drenthe onderzoekt, eens op zijn reis naar Emmen en omstre ken vergezeld om mij er van te overtuigen, of er ook overdrijving school in de nood kreten. die ons over de ellende der kinde ren aldaar bereiken. Ik bezocht met hem een school, die tus- schen don besten en den slechtsten toe stand in ligt; op vele scholen is het erger, op enkele wat beter. Mijn stemming was ietwat sceptisch: ik ging er been met de verwachting, dat de slechte toostand wel wat overdreven zou zijn voorgesteld, zooals allicht geschiedt, als er aanvallen op de weldadigheid ge daan moeten worden Maar ik heb al spoedig begrepen, dat wij hier inderdaad staan voor de zwaarste vor men van kinder-ellende, nu over een ge- heelo streek uitgestrooid en dat men deze toestanden niet te zwart kan afschilderen. Hier is nu eens werkelijk alle reden om te helpen en de kinderen door een gezond- heidsbad. met goede voeding, reinheid, orde, regelmaat, uit een diepen put te redden als men er prijs op stelt om het komende ge slacht in deze 9tr^kon in het bezit te stel len van de grondvoorwaarde voor econo mische verheffing, n.l. een ongerepte ge zondheid. Het hart keerde ons in het lijf, om. bij het waarnemen van deze verwaarloosde stakkers, nu eens niet als uitzondering, maar als regel in een geheele streek. Het is één praecipifaat van armoede-ellende. Tk heb er in hel geheel geen bedenking tegen, dat U van d^ze uitingen in het publiek ge bruik maakt, a's U meent, dal zij kunnen dienen om tot meer hulp te komen". Dr. S. DE JONG. Te Utrecht is, 66 jaar oud, overleden dr. S. de Jong, gep generaal-majoor van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. Naar de „N. K." verneemt, is de heer J. L. Th. Sanders, burgemeester van Roer mond, voornemens, binnenkort zijn ontslag aanvrage aan II. M. de Koningin in te die nen. De Pers over het Britsche memorandum Gaat Sir Eric Drummond heen? Laat men zich in België gunstig uit over den inhoud van het Britsche tmemorandura inzake China, minder waardeerend is de meening in Frankrijk. In do „Figaro" dringt Romier er ten sterkste bij de diplomaten op aan, op hun hoede te zijn. Hij zegt, dat het sluiten van overeenkomsten met een plaatselijke re geering, wier krachten nog niet door wer- kelijken strijd zijn beproefd, gelijk staat met annuleering van alle bestaande ver dragen, dus ook van de fmancieele over eenkomsten en verdragen, die gesloten zijn met de centrale regeering te Peking. Niemand kan weten, wat een plaatselijke regeering kan volbrengen, maar ieder weet, dat als die plaatselijke regeering een ne derlaag lijdt, geen enkele andere partij haar verplichtingen zal over nemen. De Temps" erkent, dat het memoran dum ia opgesteld in een liberalen en edel- moedigen geest, doch betwijfelt, of de voor st-ellen door de Chmeezen aanvaard zulluu worden Het blad zegt verder: ,,Van een algemeen standpunt beschouwd, schijnt het wat te vroeg, om blind vertrouwen te stel len in de regeeriDg van Kanton en zonder eenige compensatie de rechten op te ge ven, die voortvloeien uit de verdragen Het nationalisme van Kanton verdient de volle aandacht van de mogendheden, doch tot nu toe is niet het bewijs geleverd, dat Kanton zich heeft bevrijd van de bolsje wistische invloeden, en geregelde betrek kingen kan onderhouden met de andere mogendheden op een zuiver nationale basis." De Chineesche bladen geven nog geen commentaar Een Japansch blad verklaart dat Japan niet kan instemmen met heb voorstel om onvoorwaardelijk de douaDe- toeslagen in te voeren, die te Washington zijn voorgesteld en noemt de Engelscfte nota een vergeefscKe poging om de natio nalisten tevreden te stellen. In Berlijnscho diplomatieke kringen wordt be'Weerd, dat Sir Eric Drummond, de se cretaris-generaal van den Volkenbond, van plan zou zijn zijn ontslag te nemen en dan een hooge diplomatieke Engelsche be trekking zou aannemen Penes, de Tsjechi sche minister van Buitenlandsche Zaken, zou zijn opvolger worden. Het bericht is niet bevestigd. Minister Pecher De inhond van de motie der socialisten. De minister van Koloniën Pecher is over- Mr. Eduard Pecher is 41 jaar geworden. Sedert 1912 zat hij als liberaal lid voor Ant werpen van de Kamer. Hij was een aulbrileit op koloniaal gebiod, en heeft de Kamer over., koloniale aangelegenhden meermalen -\oor- gelicht. De motie, welke op het socialistencongres is aangenomen in verband met verdere deel neming aan de regeering, en die aan de ver schillende parlijafdeelingen zal worden voorgelegd, luidt als volgt: Het buitengewoon congres van de Bel gische Werkliedenpartij. Brengt de regeeringsverklaring in herin nering waarin bevestigd werd dat de regee ring van de nationale eendracht enkel voor opdracht hebben zou den financieelen toe stand van het land le beredderen en de sta bilisatie van den frank door te voeren en ook dal deze regeoring ophouden zou te be staan, zoodra die uitslagen zouden bereikt zijn. Bevestigt dat zoo, technisch gesproken, de stabilisatie werd doorgevoerd, er niette min aan de versteviging er van móet wor den voorlgearbeid en dat namelijk de perequatie en de heraanpassing welke er van hel gevolg zijn, vooral ten bate van Je arbeidende klasse moeten toegepast worden. Verklaart dat de Belgische Werklieden partij bereid is om hare medewerking aan de regeering te blijven verleenen op voor waarde dat er akkoord worde gegaan met een program van onmiddellijk te verwezen lijken hervormingen. Drukt haar vertrouwen uit in den Lands- raad van de Partij om een dergelijk pro gramma op le maken en aan de goedkeu ring van de arrondissemenlsfederatiè te onderwerpen en eventueel op grond daar van de noodige onderhandelingen aan le vatten. De vergadering heeft tezelfdertijd e-?n schematisch programma opgemaakt, dat de volgende punten behelst: 1. Spoedige invoering van de perequatie der vergoedingen voor arbeidsongevallen 2. Uitbreiding van het werkloozen- en crisisfonds 3. Verdediging en ontwikkeling der mu tualiteiten door middel van verhoogde toe lagen. -L Perequatie van de ouderdomspen sioenen. 5. Hervatting van de werkzaamheden dor Nationale Maatschappij voor goedkoope wo ningen. 6. Herziening van de pachtwet. 7. Behoud van de supertanks, mits her aanpassing er van en verhooging van de vrijgeleide minima. 8 Ontwikkeling van het onderwijs in atle graden door de eerbiediging en de be vordering van de initiatieven der oj^enbare machten en der gemeenten. 5. Herziening van de wet op de arbeids ongevallen en bekrachtiging van een wet op de beroepsziekten. 10. Voorbereiding van een stelsel tot uit bating van de koolmijnlagen door middel van een Nationale Maatschappij der Kool mijnen en met de medewerking van de mijn werkers. 11. Voorbereiding van de militaire her vorming op grond van de vermindering der financieele en persoonlijke lasten. De kabinetscrisis. Een con flict in de Midden-Dnitsche kolen-industrie. Er is nog weinig nieuws over de kabi netscrisis, doch zoo langzamerhand merkt men toch dat er achter de schermeD hard wordt gewerkt. Vermoedelijk zullen de openlijke onderhandelingen over de samen stelling van het nieuwe kabinet eerst op 10 Januari, dit is op deD dag, waarop de centrale commissie van den Rijksdag haar werkzaamheden hervat, aanvangen Van Duitsch-Nationale zijde worden echter, naar het schijnt, ook nu pogingen aange wend om dr. Stresemann, die zijn plan van eon voorlooptg verlof heeft opgegeven, te winnen voor eeD samenwerking met hen. In een interview met den Berlijnschen correspondent van de „N. Fr. Presse" heeft de aftredende rijkskanselier Marx verklaard al het mogelijke te zullen doen, opdat Stresemann weer als minister van buitenlandsche zaken m het nieuwe rijks kabinet komt, daar dit beteekenen zou, dat Duitschland de Iqn der gevolgde bui tenlandsche politiek voortzet. Indien niet alle voorteekeneD bedriegen, zal in het nieuwe jaar een ernstig arbeids conflict in de Mxdden-Duitsche kolen in dustrie uitbreken. De mijnwerkers-organi saties hebben de arbitrale uitspraak, waar bij bepaald werd, dal van 1 Januari tot 30 April 1927 acht w plaats van zeven uur per dag zou wordengewerkt, met ovcr- groote meerderheid van stemmen verwor pen. Meb vreest, dat een algemeene sta king in den Midden-Duitschen mijnbouw onvermijdelijk zal zijn. Eet soltol-congies en de Pans. life meer dan een half millioen leden tellende Tsjecho-Slowaaksche sokol-veree- niging. heeft besloten een krachtige pro testbeweging op touw te zetten legen het Vatikaan. dat aan de Roomsche Polen. Ser viërs en Wenden verboden heeft het snkol- congres te Praag bij te wonen in verband met" de Iluss-herdenking. Teleurstelling ovet de samen stelling van 't nienwe Kabipet. Hot nieuwe kabinet-Oezoenowitsj vindt in de pers geen gunslig onthaal. Het wordt in de bladen bedenkelijk genoemd, dat drie buiten het parlement staande personen deel van het kabinet uitmaken, terwijl twee hunner, officieren, in actieven dienst zijn. Een groot deel der pers is van meening dat de benoeming van twee generaals het begin beteekent eener militaire dictatuur in Joegoslavië. Oezoenowitsj en Raditsj zullen in het parlement, in verband met de vorming der nieuwe regeering. heftig worden aangeval len, daar zij het land in dezelfde positie hebben gebracht, als die, waarin Roeme nië. Griekenland en Spanje verkeeren. waar zich eveneens militairen in actieven dienst in het staatsbestuur hebben gemengd. De parlementsfractie der radicale partij wacht reeds sedert verscheidene dagen op het rapport van Oezoenowitsj over het door hem cevormde nieuwe kabinet en het heeft groote ontstemming teweeggebracht, dat hij nog altijd niet voor de fractie is verschenen. De nieuwe regeering zal zich in de Skoeptsjina nauwelijks kunnen handhaven en men neemt aan. dat de bijeenroeping om die reden zoolang mogelijk zal worden uit gesteld. Zeer scherp heeft zich ook de leider der Sloveensche volkspartij. Korosetsj. tegen het nieuwe kabinet uitgesproken, hoewel twee portefeuilles voor zijn partij gereserveerd zijn. Groote teleurstelling heeft de benoeming gewekt van den minister van Financiën uit het oude kabinet-Oezoenowilsj. Peritsj, tot minister van Buitenlandsche Zaken. Peritsj. wiens politieke en juridische be kwaamheden zeer hoog worden geschat, is op het gebied der buitenlandsche politiek een volkomen nieuweling en men gelooft dat hij slechts de strooman van den oud- ministor van Buitenlandsche Zaken. Nin- tsjilsj. is. Indien hij inderdaad diens poli tiek zou voortzetten, zou de aangekondigde wijziging in Slavië's buitenlandsche politiek uitblijven. Nintsjitsj heeft nog zeer onlangs in een gepubliceerde verklaring er nadruk kelijk op gewezen, dat hij een politiek van vriendschap met Italië de beste acht. De aardbeving en haar gevolgen. Telegrammen uit Tirane melden, dat als gevolg van de aardbeving in den Sciacca- berg bij Durazzo, een nieuwe vulkaan is ontstaan; deze is thans sinds vier dagen in werking. Gemeld wordt, dat het water in het nabij gelegen meer kookt.* In verband met de aarbeving en het in storten van lal van woningen te Durazzo heefl Mussolini order gegeven, om* uit de middelen van het Italiaausche Roode Kruis onmiddellijk materiaal voor een hulpkamp plaats biedende voor 650 personen, naar Durazzo" te zenden. De verbanning der Dait- schers nit Memel. De verbanning van Duitsche staatsbur gers uit het gebied van Memel heeft een. Duitsch protest uitgelokt, naar aanleiding waarvan president Wpldemaras heeft toe gezegd zelf naar Memel te zullen gaan om een onderzoek in te stellen. Een snelheidswedstrijd voor de overmacht? Een betoog van den voorzitter der vlootcom- missie. In het Huis van Afgevaardigden heeft de voorzitter van de Vlootcommissie. de heer Butler, betoogd, dat er op grond van de overweging, dat er ,,een snelheidswedstrijd voor de overmacht ter zee gaande is tus- sëhen de naties", de Vereenigde Staten een nieuwe vloot zouden moeten hebben. Hij verzekerde, dat hij volharden zal in zijn krachtige pogingen om het Congres te dwingen het program der vlootcommissie te aanvaarden. Butler verklaarde, dat door 't verdrag van Washington de Vereenigde Staten beroofd zijn van een bedrag van 30 millioen dollar aan de mooiste oorlogs schepen. die ooit gebouwd zijn Er zijn 53 oorlogsschepen noodig, tot een waarde van 400 millioen dollar om aan Amerika zijn plaats terug te bezorgen. Overbrenging van het lijk van den Mikado. In den nacht van Zondag op Maandag was te Tokio een menigte, die geschat werd op meer dan één millioen samengestroomd in de straten, waar zij staande of geknield deil Keizerlijken stoet gadesloeg, die hpt stoffelijk overschot van den Keizer van Havama overbracht naar het paleis van Tokio. De indrukwpkkende plechtigheid van het töoneel werd verhoogd door de vaag flikkerende lantaarns, die de politie mee voerde. Erkenning der Kantonregeering door Rnsland? Volgens de „RoeJ" is binnenkort de erkenning van de regeering te Kanton door de Sovjet-regeering te wachten De Sovjet- regeering wenscht de regeering te Kanton te beschouwen al9 de officieele regeering voor geheel China. Tot gezant te kanton zal waarschijnlijk Karachan benoemd wor den. Tsjang tso lin is le Peking aangekomen. Men verwacht thans spoedig het einde van de langdurige regeeringscrisis. TRAGISCH ONGEVAL. De familie Roger, man, vrouw en drie kinderen van 12, 11 en 9 jaar, uit Parijs, zou de Kerstmis op haar villa te Villervills doorbrengen en was daarvoor op Kerst avond op de villa aangekomen. Ze waren reeds eenigen tijd Ier ruste, toen de echtgenool wakker werd en een zwaren rook in de slaapkamer bemerkte Na zijn echlgenoote en kinderen te hebbeü gewekt, bemerkte hij dat de trap in brand slond. Hij sprong daarop uit hel hooge venster na zijn gezin te hebben bevolen, om geen armen of beenen te breken, te wachten, daar hij een ladder zou gaan halen Hij kon er echter niet spoedig genoeg een vinden en toen hij terugkwam was de geheele villa een vuur zee, welke het onmogelijk was te naderen. Radeloos moest de man het aanzien, hoe zijn vrouw en kinderen voor zijn oogen ver brandden. GEVAARLIJKE KWAJONGENSSTREEK. Uit Gemüunden wordt gemeld, dat op de lijn naar Lichtenjels in de nabijheid van hel station Schönbrunn cementen buizen rn ijzergaas op de rails gelegd waren. De loco motief van een trein kon. omdat zij nog slechts geringe vaart had, de hindernissen wegschuiven, hoewel de machine schade opliep, zoodat de trein vertraging onder vond. De dader van den aanslag is gevat. Het is de 17-jarige zoon van een gemeenle- beambteuit Schönbrunn. die een volledige bekentenis aflegde en verklaarde, da! hij niet aan gevaar voor onlspqring gedacht had. doch slechts had willen zien. hoe een locomotief hindernissen op zij schuift. BRAND IN EEN HOPMAGAZIJN. In Saaz, het middelpunt van den hop- bouw van Bohemen, is in een grool hop- muagazijn brand uitgebroken. Het geheele magazijn van vier verdiepingen, waarin on geveer duizend centenaars hop waren opge slagen. werd een prooi der vlammen. Het vuur sloeg over naar drie nabijgelegen hui zen. De inwonenden konden zich slechfs met groote moeite in veiligheid brengen Ook deze drie huizen brandden geheel af. De schade bedraagt vele millioenen kronen. BRAND IN DE HAVEN VAN HULL. Door onbekende oorzaak is brand ont staan in de entrepóts van de haven van Hull. Een tiental magazijnen zijn afge brand. De schade is zeer groot. DROEVIG ONGELUK BLJ KONINGSBERGEN. In hel dorpje Bögen bij Koningsbergen zijn op eersten Kerstdag drie kinderen van vijf tot twee jaar gestikt, doordat een partij hooi die achter den kachel lag om te dro gen, begon te smeulen en te rooken. De ouders waren bij buren op bezoek, STRENGE KOUDE IN HET BUITENLAND. In Frankrijk heerscht zeer strenge koude. Te Parijs zijn een groot aantal personen door de koude bevangen. Zes hunner zijn overleden. Ook uit andere plaatsten komen berichten van sterfgevallen. In het gebied van de Marnc en de Boven- Marne worden kudden wilde zwijnen door de koude uit de bosschen gedreven; zij zwerven om de dorpen heen Een dezer kudden kwam op klaarlichten dag eeD bui tenwijk van Vitry-le Francois binnen; ja gers verdreven haar. Een enkel wild zwiin vluchtte de binnenplaats van een woning op; het werd door den bewoner mei een hooivork gedood In Spanje is de toestand iets beter. De temperatuur is thans gedaald tot 9 graden onder 0 Vele treinen komen met urenlange vertraging door sterken sneeuwval aan. Zelfs in Zuid-Spanje valt op sommige plaatsen sneeuw, terwijl de temperatuur onder het vriespunt is gedaald. Volgens een bericht uit Koblentz is de Rijn van den mond van de Lahn af mei: drijfijs bedekt, dat een groot deel van de rivierbreedte beslaat. Ook op de Mffezel is veel drijfijs. De scheepvaart op Moezel en Saar is gestremd. Ook de Main vertoont drijfij9. Uit Dresden wordt gemeld, dat ook op de Elbe veel drijfijs is. Zondagavond heerschte er een temperatuur van 6 graden onder nul. De scheepvaartmaatschappijen hebben het geregeld vracht- en passagiers- verkeer stopgezet. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. BERLIJN, 28 Dec. (V.D.) Generaal Pawcls vertrekt in het begin van Januari naar Pa rijs om met den Raad van Gezanten onder handelingen le voeren over de beide nog niet opgeloste punten der ontwapenings kwestie. In Parijs verwacht men een gunslig re - sultaat, zoodat de Volkenbond zich daar mede niet meer zal hebben bezig te houden. GEEN STABILISATIE VAN DEN FRANC. PARIJS. 28 Dec. (Belg. Tel. Ag.) De „Echo de Paris" zegt op grond van abso luut zekere inlichtingen met stelligheid te kunnen verklaren, dal er geen sprake van is. als zou de regeering in de eerstvolgende dagen tot stabilisatie van den franc over gaan. DE INTERN. VERKEERSCONFERENTIE. WASHINGTON. 28 Dec. (Reuter). Het Witte Huis heeft besloten dat de Vereenigde Staten zullen deelnemen aan de internatio nale conferentie betreffende de dubbele be lasting in het internationaal verkeer, die 5 Januari e.k. te Genève zal worden geopend. SPANJE EN DE TANGER-KWESTIE. BERLIJN, 27 Dec. (V. D.) Naar uit Madrid wordt gemeld,, wil Spanje de Tan- ger-kwestie weer ter sprake brengen. Uit de verklaringen van den Koning en Primo de Rivera blijkt, dat Spanje piet accoord kan gaan met de wijzigingen van het Tan- ger-statuut, het beheer betreffende. Spanje koestert den wensch. dal het Tanger-sta- tuut dermate wordt gewijzigd, dat Tanger mag worden ingelijfd binnen de Spaansche Marokko-zone. DE VEILIGHEIDSWETTEN IN ITALIË. ROME 28 Dec (V D.) Gisteren is de sa menstelling van de bijzondere militaire rechtbank, die de overtreders der nieuwe veiligheidswetten zal behandelen, bekeüd gemaakt. Tot de leden der rechlbank behoo- ren een generaal en vijf consuls (kolonels) van de Fascistische militie. De voorzitter der rechtbank is generaal Carlo Sana lid van het parlement voor Sar dinia. commandant van een legercorps. Alle vijf consuls hebben dienst gedaan in het leger Een der consuls, Cnstini, is afge vaardigde voor Abruzzi. DE TOESTAND IN NICARAGUA. BERLIJN, 27 Dec. (V. D.). De te Puerto Cabezas gelande Amerikaansche marine troepen zijn begonnen de zich daar bevin dende opstandige liberalen te ontwapenen. NEW-YORK, 28 Dec. (V. D.) Een telegram van den commandant der Amerikaansche marine-eenheden meldt, dat de troepen van generaa! Diaz nabij Pearl Lagoon een ne derlaag hebben geleden. Generaal Diaz zou zich bereid verklaard hebben de troepen terug te trekken om verder bloedvergieten te voorkomen. MANAGUA (Nicaragua), 28 Dec. (neuter) Aan beide zijden zijn ernstige verliezen geleden in den veldslag, die vier dagen ge duurd heeft tusschen conservatieven en Li beralen. Dezen zouden zijn geholpen door Mexicaansche vrijwilligers, zoodat de Con- servalieven gedwongen werden zich terug te trekken naar Bluefields. Admiraal Inti- mer. de commandant der oorlogsschepen der Ver. Staten, die op het oogenblik in Nicaragua verblijf houden deelde aan het departement in Puerto Cazebas mede dat Rio Grande El Bluff en Bluefields tot neu trale zones zijn verklaard, waar de troe pen der tegenstanders zich moeten ontwa penen De admiraal geeft den raad nog andere neutrale zones te vestigen om zoo doende de vrede te verzekeren van de kuststeden. t GROOTE OVERSTROOMINGEN. NASHVILLE, 28 Dec. (N. T. A. Draadloos) De Cumberland-rivier is buiten haar oevers getreden en heeft het noorden en oosten der stad Nashville onder water gezet. Tweedui zend menschop zijn door het water uit hun huizen verdreven of maken toebereidselen om hun woningen te verlaten. t NEMPHIS, 28 Dec. (N. T- A. Draadloos). Volgens berichten uit het stroomgebied der Mississippi worden Arkansas en Tenn,essee geteisterd door stormen en overstroomingen. EEN VREESELIJKE DAAD. BERLIJN, 27 Dec. (V. D.). Naar uit New- \ork wordt gemeld, heeft een farmer, ver moedelijk uit vertwijfeling omdat de oogst zoo slecht was uitgevallen, zijn vrouw en acht kinderen vermoord. Vervolgens sloeg hij de hand aan zich zelf. 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2