1 Hoest- Keelpijn Kiespiji AGENDA. AMSTERDAMSGHE ANTHRAGIET Mij. FAILLISSEMENTEN. BUITENLAND. Op deze anders dan alle andere dagen, behoort Chief Whip - de „beter dan alle andere" sigaret! Ze maakt voor U eiken dag tot een feest Eisch VIRGINIA TELEGRAMMEN. .MIJNHARDT'S, 1100 fdpijn LAATSTE BERICHTEN. V1SSCHER1J-BER1CHTEN. I Vrfldao. Jern?l (Middelstegracht 3): Samenkomst te 8 uur. Zaterdag. Graanbeurs: Leger des Heils: Samenkom sten te 8 en 10 uur voorm. en 3, 5 en 7'/» uur des nam. Jeruël (Groenesleeg 16): Samenkomsten te 10 uur voorm. en haI facht nam. Jeruël (Middelstegracht 3)- Samenkomsten te 6 en 10 uur voorm en hallzeven nam. I'Union: Ned. Leger des Heils, Kerslcan- tate 6 uur voorm. en 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 69): Kerst oratorium (draadloos) 6 uur nam. Waalsche Kerk Kerstconcert. 3 uur nam. Zondag. Jeruëi (Groenesteeg 18): Samenkomsten te 10 uur voorm. en hallzeven nam. Nutsgebouw: Leger deB Heils: Samen komsten te 10 uur voorm. en 3, 5 en 7'/> uur nam. Stadszaal (groote zaal): Kerst^eeling S. D A. P. Spr. de heer Stenhuls. 8 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Ra dio-preek om halfzeven nam. Maandag. Leidsche Schouwburg: N V. Hel Schouw- tooneel. „Dokter Klaus". 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Haarlemsche Orkestvereeniging. 8 uur. De avond-, naehl- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zaterdag 25 Dec. (lsten Kerstdag) waargenomen duor de apotheek van den heer C. B. Duysler, Nieuwe-Rijn 18. telefoon 523. Zondag 26 Dec. (2e Kersldag) neemt waar de apotheek van den Keer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Vrijdagavond, 8 uur, tot Zondagmorgen, 9 «uur, waarnomen door de doctoren. Bruining, Niemer. Schreuder, Starck en Veldhuyzen; en van Zondagmor gen, 9 uur, tot Maandagmorgen. 8 uur, door de doctoren: Muyzert, Janssens, Seret en Weebers. Te Oegstgeest wordt deze dienst op den lslen Kersldag waargenomen door dr. Timmermans, 'lel: 390; en op den 2den Kerstdag, door dr. Varekamp, tel. 1916. RECLAME. Apotheek „De Vijzel" De Kempenaer- slraat 4. Oegstgeest, Telel. 274, dag en nacht geopend. 7085 RECLAME. Ilecrensingcl 34-/35 - Telef. 1523. Zorgvnldige bediening in elk opzicht. Verzego'do zakken. 1889 hij met groote waardeering van de inwonen- den spreken. Oudlijds waren er nog wel eens onderlinge twisten en krakeel le beslechten, thans is dit niet meer noodig; er heerscht steeds een goede harmonie. Spr schrijft dit toe aan de meerdere beschaving en ontwik keling der inwonenden en hij verheugde zjch daarin. Ten slotte wenschte in de Fransche taal ds. Cler den jubilaris geluk waarop de heer Peltenburg eveneens in het Fransch ant woordde. Men bleef vervolgens nog eenigen tijd ge zellig bijeen, terwijl de ververschingen rond gingen. VAN HEERENHUIS TOT BIOSCOOP-THEATER. Zooals wij onlangs meedeelden is er tus- schen hel College van B. en W. en den eigenaar van het Casino-theater overeen stemming verkregen over de verbouwing van het heerenhui9 Breestraat 31, vroeger bewoond door wijlen notaris, mr. Coebergn, tot een bioscooptheater niet café-restaurant. De groote antieke voordeur blijft, de twee ramen aan weerszijden van deze deur wor den echter vervangen elk door één groot raam van spiegelglas, doch die worden zoo aangebracht dat ze in harmonie zullen zijn niet deD ingang en met het bovengedeelte van den gevel. Met de voorbereiding der verbouwing is nu een aanvang gemaakt en deze bes.aat vooral in uitbreken van muren en wanden.' De breede eikenhouten trappen naar de eer ste en tweede verdieping blijven ook onge schonden wat dit indirect voordeel heefl dat straks bij de betimmering daarmede rek?- ning zal moeten worden gehouden wat hst geheel ten goede komt. Aan de westzijde wordt het beneden gedeelte hoofdzakelijk ingericht tot een café- restaurant. Nu de wand, die de twee vertrek ken scheidde is uitgebroken ziet men eerst welk een groote ruimte er voor het café met bijbehoorende aangelegenheden over is. Aan den Oostkant wordt de localiteil ingericht lol foyer, kleedkamer en andere gelegenheden. De eerste verdieping wordt gedeeltelijk in gericht voor woning, doch ook daar wordt ook weer een foyer gemaakt tevens dans zaal, terwijl het achterste gedeelte de galerij zal vormen voor het theater dat in den tuin zal wordpn opgetrokken en waarvoor ook met de voorbereidende grondwerken reeds begonnen Wanneer de vorst niet al te sto rend lussrhen beiden komt zal men in hei begin van het voorjaar reeds een geheel eind er mee opgeschoten zijn. Inlusschen gaat men ook door met de inwendige restauratie. Wij kunnen nu we! vaststellen dat met deze verbouwing en nieuwbouw Leiden een in richting rijk wordt waarop men trolsch kan zijn. DEMOCRATISCHE PARTIJ. De afdeel ing Leiden der Democratische Partij heeft gisteravond in café ,,1'Union", onder voorzitterschap van den heer A. I. Witmans Mzn haar jaarvergadering gehou den. Uit het jaarverslag bleek, dat onder do leden de belangstelling voor de afdeeling levendig blijft. Hel jaarverslag alsmede het financieel verslag werden goedgekeurd. Besloten werd voor de a.s Statenverkie zingen als no. 1 de candidatenlij9t te plaatsen den heer A. 1. Witmans Mzn., als no. 2 dpn heer D van Gruting (Katwijk) en als no. 3 den heer C. O. Racké Deze lijst zal nog nader worden aange vuld. Hierna hadden de besprekingen plaats voor de gemeenteraadsverkiezingen, waarbij bleek, dat de aftredende raadsleden, de heer Witmans en mevr. Dietrichde Rooy zich wei beschikbaar stelden. De aftredende bestuursleden, de heeren Witmans, Weijl, Ebbink. Milikan en mevr. Dietrich—de Rooy werden herkozen. -T- Voor het voorloopig diploma A (machi nisten examen) is geslaagd de heer J. Bink, alhier. Na gehouden examen zijn aan de Leidsche Mode-Vakschool geslaagd voor leerares mej. L. v. d. Drift en piej. C. Rut gers (met uilgesteld diploma); voor coupeuse de dames M. Mechelst- en A. van der Wal; voor coslumière de daines N. de Winter en M. Zandbergen. Voor het examen Steno-Typen, afgeno men door de Ver. v. Dir. v. Ponlscholen, slaagden de dames J. Bergman. P. G. van Dijk. E. Post en de heeren D. van Dijk en Fl. van Namen, allen alhier. Idem voor Machineschrijven slaagden de dames P H M. J. Bonnet. A. Fallaux, D M. P Hanselaar, C. W. J. de Vries, alhier, en dp dames E. A. Cras te Voorschoten, A. Ko ning te Leiderdorp, de heer. P. Ressenaar alhier en de heer W. Koning, te Leiderdorp. Bij de* morgen voormiddag te tien' uur in de Hooglandsche Kerk te houden gods dienstoefening. welke geleid zal worden door dr. Riemens, zal, evenals bij vroegere bijzondere gelegenheden, een kerkkoor op treden, dal eenige Kerstliederen zal zingen, om op deze wijze aan de bijeenkomst nog meerdere wijding te geven. Gistervoormiddag, circa 11.60, had op den Nieuwe-Rijn dichtbij de Beschuitste-g een aanrijding plaats lusschen een vracht auto, bestuurd door H. J. de V. uit Schieda/n en een rijwiel waarop de 13-jarige loop jongen Arie L. zal. Het voorwiel van hel rij wiel werd totaal vernield. Arie L. wist er juist bijtijds af te springen en kreeg geen leisel. De schuld lag volgens ooggetuigen bij de jeugdige fiel9rijdóft die in woesten vaart de Beschuilsteeg uiftèêd en geen achl scheen hebben geslagen op hel signaal van den autobestuurder, zoodal hij vlak voor de auto stond voor de bestuurder ^ijn komst kon vermoeden. Gisternamiddag circa zes uur deed een hol'end paard, voor een wagen van "den heer van O., eigenaar van een wasch-inrichling aan de Haarlemmervaart, gespannen, de wandelaars op de Breestraat den schrik op het lijf krijgen. Het dier kwam in snellen vaart van den kant van het Noordeinde met den slingerenden wagen achter zich, zonder koetsier er op, aanhollen. Gelukkig wist de rechercheur R. die den wagen aan zag komen, het dier bij de teu gels te vatten en tot stilstand te brengen, vlak voor het Stadhuis. Bij onderzoek bleek dat de bestuurder H. B uit de sociëteit „Minerva" een mand met waschgoed bezig was op den wagen te zetten, toen een knecht die het dier bij de teugels hield dit even had los gelaten. Het paard dacht vermoedelijk dat hel lijd was om te vertrekken en toen hij geen leidsels voelde ging het vlug er van door. Gelukig veroorzaakte het geen ongemak. Men verzoekt ons, de aandacht te willen vestigen op een advertentie in dit Blad. betreffende en feestavond welke de afdeeling Leiden van de Ver. „Het Nederl. Meisjesgilde" ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan dier vereeniging op Zaterdag 8 Januari in de groote Stadsgehoorzaal hooot te geven. Uit de ander afdeelingen van het Gilde komen een aantal padvindstpr9 het feest, waarop muziek, gymnastiek en dans elkan der zullen afwisselen, meemaken, welke ook den volgenden dag hier zullen blijven om alsdan de stad te bezichtigen. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs, bedroeg gisteren in totaal 1923 Tegen 933 op 24 Dec 1925. V e r n i e t i g d door Gerechtshof Deo Haag: F. J. J. Brakcl, Kort Rapenburg 10, te Leiden. RECLAME. V* HOLLAND'S 4A CENTS BESTE 1U SIGAAR 9959 DE ALGFMF^MF TO^VAMD Een Duitsch-Fransche rege ling Het Britsche memo randum over China Een alwijzende houding van Ja pan? Naar het Wolff-bureau meldt is door nota wisseling tusschen het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken en den Fran- schen ambassadeur de Duitsch-Fransche re geling van kracht geworden over de spoe dige afwikkeling inzake de sequestratie van Duilsch eigendom In Oct. is die regeling getroffen Daarbij heeft de Franschp regee- ring verklaard dat zij het op grond van hel vredesverdrag gesequestreerde Duilsehe eigendom, voorzoover tot 30 Oct. '26 de li- quideering nog niet begonnen is. vrij geeft en dal zij definitief afziet van haar rechten betreffende Duitsche eigendommen die tot dusver niet gesequestrperd zijn Overigens heeft de Fransche regeering zich bereid ver klaard aan Duitschland eventueele liquida tie-overschotten uit te betalen. Het Engelsche memorandum over China is nog niet bekend gemaakt doch ondank» dat verklaart de „Volkstribune", het orgaan van de Koeominlang te Kanton, uit naam van de nationalisten ten stelligste flat de voorstellen te eenenmale onaannemelijk zijn. Het netto resultaat, dat hel nieuwe aanbod zal hebben, zal wezen dat hel de reeds bittere houding van het Chineesche volk tegenover hun meedongenlooze impe rialistische vijanden zal verscherpen. Over de houding van Japan wordt offici eel niets gemeld, doch de ..Kokoemin" zegt echter officieus te kunnén mededpelcn. dat het departement van 'Buitenlandsche Za ken niet gunstig staal tegenover de Britsche voorstellen en dientengevolge tegenvoorstel len zal doen voor een spoedige hervatting der tarievenconferenlie. DTJTTSCHT.AND. Nog aTtijd: het vonnis-Rouzier Groote opwinding en vele betoogingen Algemeene uit sluiting in de schoenindustrie. In geheel het land worden beloogingen gehouden der meest verschillende organisa ties die de rijksregeering aanzeilen om in de kwestie van het proces van Landau het Duilsehe standpunt zoo krachtig mogelijk te verdedigen. Enkele slemmen eischen daarbij .dat de politiek van Locarno, wegens de onverzoen lijke houding der Franschen, zal worden op gegeven. Von Hoesch, -de Duitsche ambassadeur te Parijs, heeft gisteren van de Rijksregeering de opdracht gekregen de Fransche regee ring te verzoeken in het geval Rouzier een regeling te treffpn die rekening houdt met de billijke verontwaardiging van de Duil sehe bevolking De Duitsche regeering heeft er van afgezien zelf voorstellen le formu leeren. daar zij op h.'t standpunt slaat dat het de laak van Frankrijk 19 het onrecht te herstellen dat thans is gepleegd. Intusschen cons'afeeren de Duitsche bla den dat de 24 uur. binnen welke het vonn.s door den Franschen Minister van Justitie herroepen zou moeten zijn, verstreken zijn zonder dat er iets gebeurd is. De vrijspraak van Rouzier is nu dus definitief geworden. De VorwArts téekenl bij dit bericht aan. dat het Fransche strafrecht hooger be roep van den aanklager niet kent. He! verzoek om revisie van de drie Duit- schers zal worden behandelt door den raad van appèl, die te Parijs zitting houdt. Te Germersheim. waar des'ij&s het inci dent heeft plaatsgevonden. js de opwinding der bevolking zóó groot geworden dat de Fransche cóummandanf buitengewone maat regelen heeft voorgeschreven om luitenant Rouzier. die daar in garnizoen ligt, le be schermen. Hel conflict in de schoenindustrie, dal te Berlijn is begonnen, wordt thans algemeen.' Be.snrekingen hebben geen resultaat opgele verd. weshalve op 8 Januari de algemeene uitsluiting zal ingaan. FRANKRITK. Hel congres der ambtenaren SalarisverhoogJng of staking. Te Parijs wordt een ambtenaren-congres gehouden dat gisteren een motie van het bestuur der federatie heeft aangenomen, waarin toetreding der federatie tot de C. G. T. (Algemeen verbond van den arbeid) gevraagd wordt tegen 1 Mei op zijn laatst. Verder wordt voorgesteld zoo spoedig mo gelijk met de G. T. stappen te onder nemen bij de autoriteiten ten gunste van de meest dringende eischen der arbeiders en om een gemeenschappelijke actie te on dernemen tegen alle krachten der sociale reactie. Verder werd een motie aangenomen, die o.a. een verhooging der salarissen eischt in overeenstemming met het indexcijfer 600, met een minimum van 10.000 en een maxi mum van 100.000 frs. Het congres gaf vol macht aan het bestuur om een campagne te beginnen in hel geheele land voor deze eischen. de ambtenaren zijn bereid om des noods te staken om het herstel van hun positie te verkrijgen. OOSTENRITK. De schoolstrijd. De nationale raad heeft met 83 tegen 80 stemmen een motie aangenomen van de socialisten, welke de christeliik-socialen hadden bestreden, om in het Burgenland de confessioneele scholen door stadsscholen te vervangen. IT AT IE. De aanslagen op Mnssolini. Het bijzondere gerechtshof, dat processen in verband met aanslagen op het hoofd van den staat zal behandelen, zal bestaan uit vijf consuls der fascistische militie, onder voorzitterschap van generaal Sanna. Het proces tegen Zanihoni en generaal Capello zal beginnen op 25 Februari 1927, dat tegen Lucetti op 22 Februari 1927. Met betrekking tot het proces tegen miss Gibson is nog geen besluit genomen. POLEN. De Duitsche minderheden. Op het 25 November door den Duitsche^ Volksbond ingeleverd bezwaarschrift in de kwestie der Duitsche minderheidsschulen is thans de beslissing van president Calonder gevallen. Zij is in alle .opzichten gunstig uitgevallen voor de Duilschers. President RECLAME. 7480 4"' ARDATH LONDON Calonder verklaart aan het 9lot zijner be slissing. dat hij zich. voor het geval dat de hoogere Poolsche overheden zich aan zijn besluit niet onderwerpen, gedwongen zou zien den raad van den Volkenbond te ver zoeken het geheele jurydische geschil in zijn a.s. zitting te beslechten. VEREENIGDE STATEN. Gevechten te Nicaragua Het Teapoüchandaal. In Nicaragua heeft een veldslag plaats gehad tusschen de troepen van generaal Diaz, het hoofd van de conservatieve regee ring. en die van de liberale nevenregeering. Laatstgenoemde tropen werden verslagen, doch de kans op hervatting van den strjjd is groot en daarom zijn er Amerikaansche marinestrijdkrachten aan land gegaan in het district Rio' Grande, ten einde het leven cn de bezittingen der Amerikaansche on derdanen te beschermen. Het. opperste gerechtshof van het district Columbia heeft hel voors'el verworpen 'door den advocaat van den vroegeren minister van binnenlandschp zaken Fall en den pe- Iroleummagnaat Smelaire gedaan, om de beschuldiging tegen beiden ingediend in verband met de verpach'in? van de oliere serves van de regeering te Teapot Dome in telrekken. wegens het échec der regeering om een vonnis uit te lokken tpgen Fall en den oliemagnaat Doheny op 16 Dec. op de zelfde gronden De beklaagden zijn voorde rechtbank gedaagd. BUTTT-mcANDSCH GFMFMOD. ONTPLOFFING AAN HET STATION TE SOFIA. Op het Centraal-Slation te Sofia heeft door ontbranding van lichtgas een hevige ontploffing plaats gehad, die het stations gebouw ernstig beschadigd heeft. Eenige mannen van het personeel zijn door vallen de stukken steen getroffen en zwaar ge wond. De treinenloop moet omgelegd wor den. EEN MOORD TE DELHL Te Delhi is de beroemde Hindoe-leider Swami Shradanand is door een Mohamme daan vermoord. Alle winkels zijn gesloten. De politie heeft maatregelen getroffen om een vechtpartij te verhinderen. In de stad heerscht een paniek. NOODLOTTIGE SCHOUWBURGBRAND TE WINNIPEG. Vijf brandweerlui zijn gewond en drie worden vermist tengevolge van hel instor ten der muren van den schouwburg van Winnipeg, die een prooi der vlammen ge worden is. De schade* bodraag t 125.000 dollar. AARDBEVING IN ALBANIË. ATHENE, 24 Dec. (V. D.). Gemeld wordt, dat in Albanië een aardschok waargenomen is. Te Duranzo zijn verscheidene huizen in gestort. Het telegraafkantoor is verlaten. Een deel der bevolking poogt te vluchten. UIT MEXICO. MEXICO (Stad), 24 Dec. (Reuter). He den is officieel bekend gemaakt en treedt dus onmiddellijk m werking een dekreet van president Calles, waarbij ge durende een jaar de invoer van oorlogs materiaal van eiken aard verboden wordt, met inbegrip van vuurwapenen, munitie, vergiftige gassen en pantserauto's. NA DEN AANSLAG IN PERU. LIMA, 23 Dec. (Belg Tel-Ag.De mi nister van binEenlandsche zaken, de bur gemeester en de politieprefect van Lima hebben in den mislukten aanslag op bet leven van den president van Peru aanlei ding gevonden om hun ontslag in te dienen. ERNSTIGE TREINBOTSING. ROCKHART (Staat Georgia), 24 Dec. (Reuter) Bij een botsing tusschen twee sneltreinen zijn vermoedelijk twintig men- schen gedood en een aantal gekwetst. RECLAME. tabletten «oieuen tabtötfc n a tablevcen table tt jletten öfj Apoth.en Drogisten 5749 STADSNIEUWS. ,/ETBAL WEDSTRIJD H.B.S.—A.S.C. De voetbalwedstrijd H?B.S.A.S.C. is uitgesteld. EENHEID IN DE ADMINISTRATIE DER GEMEENTEBEDRIJVEN. In één der vergaderzalen van het gebouw H. T. O., Rijswijkscheweg, te Den Haag, heeft gisteren een vergadering plaats gehad van afgevaardigden van een 20-tal gemeen ten in Nederland, beoogende o.m. meerdere eenheid te" brengen in de administratie van Gemeentelijke Grondbedrijven, en waarbij belangrijke actueele vraagstukken betref fende de financieele gestie dier bedrijven in bespreking kwam. Uit de vergadering werd een kleine stu diecommissie benoemd, welke over eenige vraagstukken nader zal rapporteeren. H. M. de Koningin zal op Maandag 3 Januari e.k. de gelegenheid bieden aan auto riteiten om gelukwenschpn aan te bieden ter gelegenheid van de jaarswisseling. Aandeelhouders .van de Alg. Centr. Bankvereeniging voor den Middenstand te Amsterdam, die zich niet wenschen aan te sluiten bij den Landelijken Bond ter behar tiging van de belangen van aandeelhouders der A. C. B.. doch niettemin het belang in zien van een georganiseerde aclie hebben te Den Haag een voorloopig comité gevormd. IJMUIDEN 24 Dec. 1927. VISCHPRIJZEN. 32 Tarbot p. K.G. f 2.80-2.20. 8 Griet per kist van 60 K.G. f 47—25 3098 Tongen per K G. f 32 17 Groote Schol per kist van 60 K.G. f 43—34. 11 Middelschol f 45— 39. 12 Zetsehol f60-10. 189 Kleine Schol f 3712 50 1 Schar f 12 14 Koggen per 20 20 stuks f 2512. 18 Vlceten per stuk f 2.30. 4 Groote Scheivisch p. kist van 50 K.G. f 43—37. 24 Middel Schelv. f39 29 51 Kleinmiddel Schelv f 24- 19. 45 Kleine Schelv f 20 10 50. 6 Kabeljauw p. kist van 125 KG. f 58 37 191 Gullen per kist van 50 K G f 17—15.50.. 5 Heilbot p K G. f 1.80. 133 Wijting p. kist van 50 K G. f0 —3 20. Er zijn 12 stoomtreilers binnengekomen. Verder kwam binnen de trawllogger KW 38 met f 1217 besomming. 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2