GELDKONINGEN. Na. 20484 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 22 December Derde Blad Anno 1926 BINNENLAND. BEZOEKT onze Moderne Kapsalons KERK- EN SCHOOLNIEUWS. VISSCHERIJ-BERICHTEN. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. VERGADERING VAN PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. R.-K. Landbouw-winterschool te Voorhout In de voortgezette vergadering van Prov. Staten van Zuid-Holland zijn de tarieven voor de veerrechten DordrechtZwijn- drecht en DordrechtPapendrecht vastge steld. De begrooting voor het krankzinni gengesticht Oud-Rosenburg werd goedge keurd. terwijl het voorstel om een subsidie te verleenen voor de inrichting van een Nij verheidsavondschool te Woerden z. h. st. werd aangenomen. Na eenige minder belangrijke punten volgde het voorstel om subsidie te verlee nen in de kosten van rente en aflossing voor de stichting van een R.-K. Landbouw- winterschool te Voorhout. Hierbij merkt de heer De Kanter op. dat hier sprake is van een philantropische hypotheek. De vraag of we altijd van deze hypotheek af kunnen, moet dan ook ontkennend wor den beantwoord. Naar sprekers oordeel dient eei^t te worden afgewacht, of de school levensvatbaarheid zal hebben en in een behoefte voorziet. Wanneer zij eerst in een gehuurd gebouw werd ondergebracht, zou spr. tegen subsidie geen bezwaar heb ben. De heer Kersten sluit zich hierbij aan. De heer De Kok merkt op, dat de boeren hebben aangedrongen op de oprichting de zer school. Spr. verdedigt het subsidie. De heer DE WILDE wijst op het systeem, dat ingang gevonden heeft, dat de school vereniging, de gemeente en de provincie ieder 1/3 der oprichtingskosten betaalt, ter wijl het Rijk de exploitatiekosten betaalt. Gedep. Saten stemden met de voorgeno men oprichting van de onderhavige school- in. Gedep. Staten kunnen niet ingaan op het denkbeeld van den heer Kok, om de bij drage in plaats van over 4-0 jaren, over 20 jaren te verdeel en. De heer Van Aalten verdedigt namens de commissie het voorstel. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. „VRIJ VAN MILITAIREN DIENST". Het lid der Tweede Kamer, de heer Dec kers. heeft tot den Minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende vragen gericht: Heeft de Minister kennis genomen van een mededeeling, door den luitenant-kolonel van den Generalen Staf den heer P. Donk gedaan in een rede, door hem gehouden voor de Vereeniging ter beoefening van de krijgs wetenschap te 's-Gravenhage op 17 Decem ber 1926, volgens welke mededeeling het voorkomt, dat voor benoembaarheid in een openbare betrekking de eisch wordt gesteld, dat de gegadigde zij „vrij van militairen dienst"? Zijn den Minister voorbeelden bekend van dergelijke achterstelling van den dienst plichtige bij den niet-dienstplichtige? Welke maatregelen denkt de Minister, voorzitter van den Raad van Ministers, te nemen, om te bevorderep, dat aan die ach terstelling een einde kome? DE WERKVERRUIMING. Naar de „Tel." verneemt, zal begin Jan. op het dep. van Binnenlandsche Zaken tus- schen Minister Kan en de vertegenwoordi gers van de vier grootste gemeenten weder om een conferentie worden gehouden ter bespreking van de practische werkverschaf fing en werkverruiming, als 'vervolg op do conferentie van 16 dezer. Ditmaal zal de practische uitvoering van de besproken plannen, de détails van de voorbereiding en het imigratieplan worden geregeld. GEORGANISEERD OVERLEG. De bijzondere commissie voor georgani seerd overleg, in zaken, rakende de amb tenaren van het Rijkstucht-, opvoediogs-, gevangenis- en reclasseeringswezen, heeft in haar jongste bijeenkomst besloten den Minister van Justitie te adviseeren, in de arbeidsvoorwaarden voor de hulpbewaarders meer gelijkheid te brengen, mede door een uniforme toepassing van de ter zake be trekkelijke bepalingen. Een subcommissie werd benoemd ter overweging van de vraag, of ook werk meesters bij andere vakken dan de bereids daarvoor aangewezene voor een toelage in aanmerking zouden verdienen te komen. De ingekomen nadere ontwerpen van een dienstregeling voor het personeel van enkele gestichten werden in handen gesteld' van de daarvoor bestaande subcommissie. Het bestuur van den Centralen Neder!. Ambtenaarsbond heeft aan den Minister van Justitie verzocht de instelling van een bijzondere commissie van georganiseerd overleg voor de wetenschappelijke instel lingen, waartoe o. m. behooren de musea, de sterrewacht te Leiden en het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. NEDERL. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. In een Zaterdag te Amsterdam vanwege den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren gehouden, drukbezochte vergadering, werd ingesteld een adviescommissie voor de Gem.-financiën. Tot leden van het voorloopig bestuur wer den aangewezen, de heeren: L. Baptist, hoofdcommies ter secretarie te Zutphen; K. de Jong, gemeente-ontvanger te Zaandam; J. A. Leppink, hoofdcommies ter secretarie te Nijmegen; J. M. van Sas, hoofdcommies ter secretarie te Maastricht, en J. van Wijk, hoofdcommies ter secretarie te 's-Graven hage. De heer van Sas werd aangewezen als voorzitter en de heer de Jong als secr.-pen- ningmeester. DE HANZEBANK. Naar gemeld wordt zal de Hanzebank in het Bisdom Haarlem in de maand Januari 1927 beginnen met een derde uitkeering ad 10 pet aan haar crediteuren. De algemeene vergadering van den Vrijheidsbond is bepaald op Zaterdag 8 en Zondag 9 Januari te Rotterdam. RECLAME. voor Dames en Heeren Bekwame krachten - J. H. LAKEN, Stationsweg 31, Leiden, Tel 26G8 5610 NED HERV KERK. Beroepen: Te Cothen (U.). D. Hokwerda. cand. te Gaastmeer; te Terkaple-Akmarijp, O. S. Cazemier, cand. te Groningen. EVANG. LUTH. GEM. Beroepen: Te Amsterdam, F. Voges, te Eikeloh (Hannover). GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Sliedrecht- A. H. Minder- man te Lisse en A. de Blois, te Dirksland. Beroepen: Te Sliedrecht, A. de Blois te Dirksland. EX. ENGELSCH M. O. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zal het mondeling gedeelte van de exa mens M. O. Engelsche taal en letterkunde (akte M. O., B) (letterkundig gedeelte), voor zoover die in het openbaar zullen worden gehouden, dit jaar worden afgenomen te 's-Gravenhage, in het Valkenhuis (Buiten hof No. 35), op 24, 27, 28, 29 en 30 Dec. DE NIEUWE OPVOEDING. Te Amersfoort is opgericht de vereeniging De Nieuwe Opvoeding. De vereeniging be oogt de bevordering van den nieuwen geest in opvoeding en onderwijs in den ruimsteii zin des woords. Zij tracht dit doel te berei ken: a. door volwassenen voor te bereiden voor een taak in verband met opvoeding; b. door de middelen te verschaffen of te helpen verschaffen om op de beste wijze de opvoeding der jeugd te behartigen. De bij zondere middelen waardoor dit doel kan worden bereikt, zijn: a. de bevordering der samenwerking tus- schen opvoeders vertrouwd met de nieuwe inzichten in opvoeding en onderwijs, die bereid zijn door afwisseling van gedachten als anderszins elkander wederkeerig te steu nen in hun paedagogischen arbeid; b. het organiseeren van studiegroepen, 't houden van congressen, cursussen, voor drachten, excursies en tentoonstellingen; c. het uitgeven van periodieken en ge schriften, alleen of in samenwerking met anderen; d. het bevorderen der slichting van nieu we scholen, en van het onderwijs aan alle scholen in de nieuwe richting; e. het stichten en in stand houden eener boekerij; f. het uilwisselen van leerkrachten tus- schen de aangesloten inrichtingen van on derwijs; g. het opkomen bij bevoegde macht, in woord en geschrift, voor de belangen welke de vereeniging voorstaat; h. het zoeken naar samenwerking met vereenigingen. instellingen of gezaghebben de belangstellende, welke een doel nastre ven. verwant met dat der vereeniging; i. het gebruikmaken van alle wettelijke middelen, welke bevordelijk kunnen zijn aan het doel der vereeniging. Tot nog toe sloten zich ruim 70 personen uit alle deelen des lands aan. Het ligt in de bedoeling, dat ook geheele scholen zich kun nen aansluiten. Het eerste 6treven zal er vooral op gericht zijn tot samenwerking te komen tusschen de verschillende scholen die geheel of gedeeltelijk nieuwe methodes, zooals de Dalton-methode, de Montessori- methode, de Decroly-methode e. d. toepas sen. Het uitwisselen van ervaring, wederzijd- sche hulp,"liet bespreken van nieuwe me thodes, enz. is het voornaamste voor de te vormei] studiegroepen. Verder zal er ernstig naar gestreefd worden de opleiding te verbe teren en hen die reeds gediplomeerd zijn een na-opleiding te bezorgen door monde linge of schriftelijke cursussen, die in de eerste plaats werk-cursussen zullen zijn. Besloten i9 niet een nieuw tijdschrift op te richten, maar zich aan te sluiten bij een reeds bestaand, om versnippering van krach ten te voorkomen. Reeds zijn besprekingen gaande met redactie en uitgeefster van een onzer opvoedkundige tijdschriften. Het be stuur is als volgt samengesteld: J. II. Bolt, Amersfoort, voorzitter; mej, M. Carpeau, Haarlem, Nassauplein 8, secreta resse; mej. C. van der Veen, Bussum. pen- ningmeesteresse; Cor Bruyn, Hilversum; A. Êlberink, Laren (N.-II.); dr. N. G. Ha maker, Utrecht; dr. Dan. de Lange, Biltho- ven. RECLAME. 5579 IJMUIDEN, 22 December 1925 VISCHPRIJZEN. 25 Tarbot per K.G. f2.401.90; 8 Griet per kist van 50 K.G. f 6523; 2110 Tongen per K.G. f2.50—1.70; 12 Groote Schol per kist van 50 K.G. f 3835; 8 Middenschol per kist van 50 K.G. f4337; 9 Zetsschoi per kist van 50 K.G. f -1638; 181 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f 3315; 2 Schar per kist van 50 K.G. f 14; 4. Tongschar per kist van 50 K.G. f61—53; 22 Roggen per 20 stuks f39—14; 114 Vleeten per stuk f2.401.40 81 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 166; 9 Groote Schel- visch per kist van 50 K.G. f 5030; 61 Mid del Schelv. per kist van 50 K.G. f 3718.50; 176 Kleinmiddel Schelv. per kist van 50 K.G. f2413.50; 376 Kleine Schelv. p. kist van 50 K.G. f 187. 9 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f7447; 192 Gullen per kist van 50 K.G. f277; 185 Lengen per stuk 13.75—1.70; 17 Heilbot per K.G. f 1.80— 1.60; 257 Wijting per kist van 50 K.G. f 6— 2.50; 256 Koolvisch per stuk 1 1.700.75. Er zijn 12 9toomtreilers binnengekomen. AALSMEER. In de gehouden algemeeDe ledenver gadering van de veilingsvereen. „Bloe- menlust" werden de aftredende bestuurs leden de heeren J. v. d. Meer, Jb. Schou ten en M. Alderden Jr., herkozen. De heer v. d. Meer werd tot voorz. gekozen.f boO werd toegestaan voor een inzending op de Parijsche tentoonstelling; f 1000 waarborg geteekend tentoonstelling Aalsmeer 1928. Het veilingprocent voor 1927 werd weer op 7 vastgesteld. Maandag werden aan de Centralevei ling alhier record-piijzen voor de afgesne den bloemen betaald. De seringentakken hepen tot een gulden per stuk, de rozen tot 95 ct. Er was een kweeker, die voor 150 seringentakken f 150 maakte. Ook de an dere bloemen waren alle zeer hoog ge prijsd. Aan „Bloemenlust" waren de ro- zenprijzen dien dag eveneens enorm hoog, waarschijnlijk in verband met de Kerst dagen. Onder de kweekers hier begint veel belangstelling te komen voor het probleem om met olie te 6token. Maandagavond trad in „Bloemenlust" voor hen op ir. Jas, van Den Haag, die in dit verband een le zing hield, verduidelijkt door lichtbeelden. Bij een kweeker wordt momenteel een in stallatie ingericht, om met olie te stoken. Het stoken met olie4 moet in de practijk zeer goed voldoen en verschillende voor- deelen boven het gebruik van kolen kun nen aanwijzen. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft f320 opgebracht. Tot leden van het college van notabe len der Ned. Herv. Kerk werden Dinsdag ge kozen de heeren Alb. Baardse. Jb. Been Kzn. en C. P. Gerritsen. Aan de Centrale Veiling alhier, werd Maandagmorgen voor een totaal-bedrag van f22.000 aan bloemen verkocht. De bloemen werden zoo goed als geheel voor export ge kocht (Engeland en Duitschland). HAARLEMMERMEER. Maandagavond werd alhier op den Hoofdweg een wielrijder door een man, die aldaar bij een boom stond, aangeval len, van de fiets getrokkeD en zoodanig geslagen, dat hij niet dan met moeite overeind kon komen. De wielrijder kon omtrent den dader, die zich direct uit de voeten maakte, geen aanwijzingen geven, omdat 't donker was en hij door den on- verwachten aaDval de kluts een beetje was kwijt geraakt, zoodat hij zich niet dadelijk rekenschap kon geven van 't gebeurde. De heer W., Maandagavond op z'n motorrijwiel rijdende op den Sloterweg alhier, wilde een erf opdraaien, doch kon door het felle licht van een naderende auto de omgeving niet goed meer onder scheiden en had 't ongeluk met motor en al in de wegsloot terecht te komen. De bestuurder bleek er met een paar Lichte kwetsuren te zijn afgekomen. Er was di rect hulp bij de hand om het motorrijwiel, dat nogal averij ha-d opgeloopen, weder op het droge te brengen. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat bij bewoners van Hoofddorp zich ver voegde een als heer gekleed persoon, met een grooten handkoffer bij zich, die in derdaad le kwaliteit hand- en theedoeken enz. voor zulke ongekend lage prijzen te koop aanbood, dat sommige huismoeders bij de bezichtiging van het haar overhan digde monster, dadelijk van een en ander een heel of half dozijn besteldeD. De koop man, bemerkende, dat hij wat z'n reu-- zenkoopje betreft een goeden indruk had gemaakt, zeide dat het bestelde nog denzelfden middag door Jan, zijn bediende zou worden thuisbezorgd en haalde daar op coupons voor costuums voor den dag, in de verwachting deze nu ook wel bereids aan den man te kunnen brengen. Dit even. wel ging niet zoo grif, omdat sommige bewoners het zaakje niet vertrouwden ca het ook bij het rechte eind hadden, toen men na zijn vertrek begon te begrijpen, dat de verkoop van de hand- en theedoe ken maar een truc was om den kooplust op te wekken en de levering van deze goederen wel achterwege zou blijven. De huisvrouwen, die meenden zulk mooi lin nengoed voor weinig geld thuis te zullen krijgen, hebben dan ook van Jan, den be diende nimmer iets gezien of gehoord. Huismoeders, opgepastwaDt genoemd heerschap is met z'n koffer weder in den Haarlemmermeerpolder gezien. De aanvoer op de paardenmarkten was dit jaar in Haarlemmermeer weder zeer gering. In vroeger jaren werden al hier op één paardenmarkt meer paarden aangevoerd dan in het geheele jaar 1926 op alle markten te zamen. In hoofdzaak zal dit wel moeten worden toegeschreven aan de tusschentijds gehouden monsterin gen, die het marktwezen in niet geringe mate drukken. Tot onderwijzeres aan de R.-K. St.- Annaschool te Vijfhuizen alhier, is be noemd mej. M. A. Emmclkamp to Amster dam. HILLEGOM. Er zal in de Kerstvacanlie weer een kinderoperette gegeven worden onder lei ding van mej. Rie Kruydenberg. Dit keer is gekozen „De Sneeuwkoningin", in 6 bet drijven, waarin 70 personen medewerken. Mej. Kruydenberg heeft al meermalen goed geslaagde kinderoperettes opgevoerd, zoodat vertrouwd mag worden, dat „De Sneeuw koningin" bijzonder veel belangstelling zal hebben Twee opvoeringen zullen er zijn, één op Maandagavond en één op Dinsdag middag, een kindermatiné. De tentoonstelling van kippen, konij nen en duiven heeft veel succes gehad. Er waren over de 1000 bezoekers, waarvan de 500ste en de 1000ste een verrassing kregen. 500 kinderkaarten zijn er bovendien afge geven. Dat is een heel mooi succes voor de twee jeugdige vereenigingen, die de ten toonstelling organiseerden. KATWIJK AAN ZEE. Comité-itormramp. Na de laatste verantwoording in het ,,L D." van j.l. Zaterdag kwam bij den voorzitter in een bedrag van f 1100 van de Z. H. M. t R. v. S. te R. n.l. f 1000 uit het fonds I. M. de R. en f 100 van do N. B. B. ver te B. Door bemiddeling van burgemeester de W. M. f 20. In totaal werd tot op heden door hem ontvangen en aan den penningmeester afge dragen f 5996.84. Nu de af zanderij aan den boulevard dru kaan den gang is, rijzen er vanwege de strandtent stoelen- badkoetsenhoudera wel eenige bedenkingen. Het strand, dat immer een mooi breed 6trand genoemd werd, ja, als het mooist© en breedste der Noordzeekust bekend staat, dreigt dezen naam te verliezen. Door de huidige afzanding wordt het een groot Geautoriseerde vertaling naar hel Engelsch van E. PHILIPS OPPEN HELM. door W. M. D. SPIES—VAN DER LINDEN. 22) „Ik verondertel, mijnheer Vine, dat u hier niet bent, om ons grapjes te vertoonen. Ik verzoek u, mij te zeggen, welk document het is, dat u bedoelt". „Ik geloof," antwoordde Vine, „dat ik niet in al le veel bijzonderheden hoef te treden. Het is een stuk, dat u en uw vrienden niet lang geleden op een avond in het huis van Phineas Duge leekenden." Weiss stond op, liep het kantoor door en draaide den sleutel in het slot van de deur om. Hij was een groote man en er was een lichte blos op zijn gezicht gekomen. Ook Liltleson had zich zachtjes van den rand van de tafel laten glijden, en stond, met zijn blik op het gelaat van zijn vriend ge vestigd. als het ware op een sein te wachten. Norris Vine, lang, hoekig, alles behalve een alhleet, vertoonde niet het minste spoor van ontsteltenis Hij leunde achterover in zijn 9toel en liet het, in hoorn gevatte oog glas. dat hij gewoonlijk droeg, zachtjes aan het dunne zwarte koordje ronddraaien „Mijnheer Vine," begon Weiss, „wat ook de houding moge zijn, die we later aan zui len nemen tegenover u is er niet de minste reden comedie te spelen. Wij hebben dat stuk geteekend en wij zouden onszelf wel voortdurend voor het hoofd willen slaan, dat wij het deden. Hel denkbeeld was van Phineas Duge en wij zijn er vrijwel van overtuigd, dat hij ons alleen overhaalde onze namen te zetten als inteekenaars, om daardoor een stuk in zijn bezit te hebben, dat ons in ongelegenheid zou brengen, ais de inhoud ervan bekend werd. Heb ik gelijk met te veronderstellen, dat hij ons dien avond bedroog, dat hijzelf hel stuk nooit teekende?" „Zijn handleekening," zei Norris Vine, „komt er inderdaad niet op voor." Weiss knikte. „Juist zooals ik dacht," merkte hij op. „Een paar weken geleden waren er alle voor teekenen van wat werkelijkheid geworden is, n.l. van een breuk tusschen ons en Phi neas Duge. Dit stuk was het wapen waar mee hij de overhand over ons hoopte le ver krijgen. En nu zien we het in uw handen in plaats van in de zijne. Wat bent u van plan ermee te doen?" „Ik ben van plan het te gebruiken." ant woordde Norris Vine. „Ik ben van plan het te gebruiken, om er een slag mee toe te brengen aan het afschuwelijke stelsel van roof en corruptie, dat het schoonste land op God's aardbodem te gronde richt." „Dat is alles goed en wel," zei Weiss, „maar wij zijn natuurlijk niet van plan het er bij te laten, zonder ons te verdedigen. Wij kunnen bij voorbeeld verklaren, dat het stuk valsrh is. dat het samengeflansd is door u of door Phineas Duge, die er beiden reden genoeg voor zouden hebben. Of we kunnen zeggen, dal het een grap was na een dinertje. We kunnen ook'de beteekenis er van be strijden en zweren dat we van plan waren alleen wettelijke middelen ter bestrijding te gebruiken. Of, om nu maar geheel open kaart legen u te spelen, wij zouden al de macht, die wij bezitten, kunnen gebruiken, om u onschadelijk te doen maken, vóór u in de gelegenheid zoudt zijn, iets met het stuk uit te richten U ziet, wij hebben meer dan één pijl op onzen boog. Onze zaak staat niet volkomen hopeloos. Nu richt ik deze vraag tot u, als man tot man. De waarde van dat stuk is ten slotte die, welke u er zelf aan toekent. Noem uw prijs en bestrijd ons met onze eigen dollars. Norris Vine schudde zacht het hoofd. „Ik denk er niet over. Indien u mij de helft van uw fortuin gaf, zouden we nog even ver zijn." „Wij doen de dingen niet in het klein," zei Stephen Weiss langzaam. „Wij verte genwoordigen een groote macht, waar we van plan zijn voor te vechten. Als ik tegen u van geld spreek, meen ik het. Wij zullen vóór morgenmiddag een millioen dollars tot uw beschikking stellen, als u dat papier hier achterlaat. „Wij kunnen de bespreking bekorten," antwoordde Norris Vine, „door mijn plech tige verzekering dat noch één, noch twintig millioen dollar dit stuk van mij zouden kunnen koopen. Ik heb jaren besteed en elk greintje, van wat ik aan bekwaamheid bezit, gebruikt om te schrijven en te preeken en te strijden tegen die afschuwelijke praktijken van u, om in handen van enkele weinigen op te stapelen, wat tot de welvaart en het geluk aan allen moest dienen. Ik meen de rijkdom van dit land Zelfs al was mijn leven in gevaar, dan nog zou ik geen af stand doen van het meest doeltreffende wa pen. dat ik ooit in handen had." „Waarom dan. mijnheer Vine," vroeg Liltleson, terwijl hij zich vanwaar hij zat naar hem toe boog, „bent u ons komen be zoeken?" „Ik ben gekomen," antwoordde Vine, „omdat ik tegen u persoonlijk niets heb. Ik ben niet goed bekend met de wetten van dit land, maar het schijnt mij toe, dat de be kendmaking van den inhoud van dit stuk nog iels meer voor u zou beteekenen dan financieel verlies Het zou waarschijnlijk cte gevangenis beteekenen. Ik voor mij twijfel er geen oogenblik aan, of ieder van u ver diende met het inwendige van een gevan genis kennis te maken. Maar ik wil niet richten. Ik geef u een kans. Als een reisje naar Europa, morgenochtend, met de „Kai ser Wilhelm" u geschikt lijkt, dan zal het u bespaard worden, het verslag van uw eigen dwaasheid in de avondbladen te lezen. Weiss wierp zijn half opgekauwde sigaar weg en nam uit het kistje een andere, dié hij bedaard aanstak. „Wel, mijnheer Vine," zei hij, „u bent een jonge man, die zich nooit met den prae- tischen kant van het leven heeft bezig ge houden. U bent een litterator en u wandelt gewoonlijk met uw hoofd in de wolken. U hebt niet het nuchtere, gezonde verstand van ons. zakenmenschen, om precies te be rekenen wat in onze alledaagsche wereid het resultaat zal zijn van een bepaalde han deling. Ik kan u verzekeren, dat geen enkele gevangenis van Amerika mij of mijne vrien den ooit zal huisvesten en dat het gevaar, dat wij loopen, in geenen deele zoo groot is. als ge u voorstelt, maar. afgezien van ons en onze persoonlijke veiligheid, wil ik u dit voor oogen stellen. Indien u de inhoud van dat stuk morgen in de avondbladen bekend maakt, zult u in Amerika de grootste en noodlotligsle finantieele catastrophe veroor zaken, die dat land ooit gekend heeft." Voor het eerst toonde Vine's koude, onbe weeglijke gelaat eenig teeken van belang stelling. Hij liet zijn eenigszins nonchalante houding varen en ging rechtop zitten met een aandachtige uitdrukking op zijn ge zicht „Wat bedoelt u?" vroeg hij. Weiss sloeg met de open hand voor zich op tafel. „Weet u niet, dat Barsley, Higgings. Litt- leson Phineas Duge en ikzelf het bloed en de spieren van dit land zijn, wat het geld wezen betreft? Geen enkele van de groote spoorwegmaatschappijen of ze is van ons afhankelijk De koersen worden min of meer door ons bepaald Drie van de grootste in- duslrieeie -ondernemingen, die de wereld ooit gekepd. heeft en waarin voor honderden millioenen eerlijk Amerikaansch kapitaal belegd Is. wórden nog door ons beheerscht. Iodien u dal stuk bekend maakt, zal er. wat ook ten slotte bet resultaat moge zijn, op de Amerikaansche geldmarkt de vreeselijkste paniek ontstaan, die de wereld ooit gekend heeft. Het kwam Londen en Parijs nooit zoo slecht gelegen als nu, om ons bij te sprin gen. wat een blik in de ochtendbladen u zal doen zien. U zult geen stad. geen dorp in dit land vinden, geen straal, ik zou bijna zeg gen geen huis in New York waar niet een geruïneerd man zou zijn. om u en uw on doordachte daad te vervloeken De vermin dering in waarde van goede betrouwbare effecten zal, in een paar uur, twee maal zooveel bedragen als de Russisch-Japan- sche oorlog gekost heeft. Ik twijfel er aan. of dit land zoo'n schok ooit te boven zou komen. Dat, mijnheer Vine, is precies wat zou gebpuren. indien u er top over ging het plan te volgen, waarvoor u ons daareven waarschuwde. (Wordt vervolgd), lUflac.: Fl 1,50 lltflac.: FL 0£0 Het geheim voor de goede ver zorging van het babikopje is slechts: Het geregeld en zorgvuldig wasschen met Pixavon. Pixavon geeft het haar een zijdeachtigen glans, zachte volheid en natuurlijke soepelheid: de voornaamste eischen voor een bekoorlijke lijn en ele- ganten vorm van het bubi-kaj>sel. Oeen der gewone vloei- bare zeepen bezit ook maar bij benadering de heilzame werking van Pixavon. Elscht altijd Pixavon (slechts in ge stoten origineele fles- schen) zoowel voor eigen gebruik alsook In den kapperssalon.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9