RADIO-PROGRAMMA SCHEEPSTIJDINGEN. KUNST EN LETTEREN. deze gewetensbezwaren niet te willen uit- breiden. Spr. hoopt dat de minister deze zaak nog eens nader zaJ bezien. Ook de minister dient te bedenken, dat er ten opzichte van het dienetweigeringsvraagstuk in ons land iets aan het veranderen is. fcspr. vraagt ot in de commissie voor de gewetensbezwaar den niet iemand zitting kan hebben, die deze jonge menschcn begrijpt. De heer GERHARD (S.-D.) wil een vraagstuk van onderwijs en opvoeding be spreken. Wanneer de desbetreffende artikelen worden aangenomen, heeft dat tengevolge dat de militaire gymnastiek- en sport school, benevens het instituut voor psycho technisch onderzoek zullen worden opge heven. De minister is van meening, dat de school te Utrecht geen levensvatbaarheid heeft. Reeds het vorig jaar heeft men getracht van deze school af te komen, en haar wil len overdoeD aan Onderwijs, doch dit de partement heeft daarvan niet willen weten. Spr. vraagt welk belang men er bij heelt, om de lichamelijke militaire opleiding naar Breda te willen overbrengen. In Utrecht heeft men zeer goede deskundige leiding. Spr. verzocht den minister deze zaak nog eens ernstig te overwegen en te onder zoeken of niet op een andere wijze een goede oplossing kan worden gevonden. Nog meer betreurt spr de opheffing van het bureau voor psychotechnisch onder zoek Dit bureau geeft belangrijke advie zen voor de wijze van behandeling der jongens Uiteraard is het bureau ook een studiebureau. Spr. hoopt, dat de minister de toezeg ging zal doen, dit bureau alsnog in stand te houden. Moch de minister dit niet doen, dan zal spr. de Kamer door de indiening van een motie over deze beide punten een uitspraak laten doen. De heer BRAAT i9 van meening, dat het gebruik van builenlandsch vleesch een groote schade beteekent voor de binnen- landsche producenten. Spr hoopt, dat de minister het gebruik van producten van eigen bodem zal willen bevorderen. Heeft de minister, vraagt spr., ook de voe dingswaarde van beide soorten vleesch laten onderzoeken? Spr. gelooft, dht het buiten- la ndsch bevroren vleesch belangrijk min der voedingswaarde heeft Ook moeten de voor het leger benoodigde paarden hier te lande worden aangekocht. De heer J. J. C. VAN DIJK (A.-R.) be tuigt instemming met de uitspraak van den minister, dat de weermacht van ons leger voldoende moet zijn. dat het veslingstelsel .moet worden gehandhaafd en dat met de raaterieele uit-isting van het leger moet worden voortgegaan. Het spreekt vanzelf, dat over deze uit spraken de gewone kritiek is geoefend, uit welke kritiek men een geheel verkeerde in druk zou kunnen krijgen. Het is wel kras, dat men durft beweren dat er in ons leger nagenoeg niels in orde is, en dat ons leger niets dan schijn is. Ook zou men gaan den ken, dat het met de materieele uitrusting droevig is gesteld De werkelijkheid is ech ter geheel anders, zooals ook uit de mede deel ingen in de Memorie van Antwoord blijkt. Zooals ook elders, kan evenmin bij het leger alles in eens in orde zijn. Spr. acht de gevoerde wijze van bestrij ding klein De voorstelling van zaken door den heer Oud inzake dp bewapening is er geheel naast Toen bleek, dat er geen gel den waren voor het plaji van 106 millioen, heeft spr destijds voorgesteld alleen het eerst noodige aan te schaffen. Wat betreft het Zwitsprsehe stelsel, door de heeren Oud en Ter Laan bepleit zegt spr., dat de heer Deckers reeds heeft gecon stateerd, dat hier een lichte aberatie aan wezig was. Spr. sluit zich in dit opzicht bij dén heer Dpckers aan. Men dient zich af Ie vragen of een mililieleger ook door het Ne- derlandsche volk gedragen zou worden en voorts, of Nederland met zijn open grenzen dan niet andpre verdedigingseischen zou stellen. Ook moet gevraagd worden of een dergelijk mililieleger wel goedkooper zou zijn. Ten aanzien van den vliegdier.st merkt spr op, dat versterking van t luchtwapen zoo krachtig mogelijk moet geschieden Over de opleiding van de beroepsofficie ren zegt spr. dat het hem voorkomt dat het gevaarlijk zou zijn er reeds aanstonds op te rekenen dat steeds voldoende aanmelding van adspirant-officieren zal beslaan Men dient hierbij voorzichtig te zijn en de oplei ding niet geheel afhankelijk te stellen van het verlofskader. Ook spr. ziet in ophpffing van het bureau voor psycho technisch onderzoek een ge vaar Bii overbrenging van het bureau naar hel Departement vreest spr.. dat aan het psycho technisch onderzoek in het leger af breuk wordt gedaan. Spr is tegen de overbrenging van het 15e Regiment naar Nijmegen Deze overbren ging dient Ie worden uitgesteld tot een goede regeling is getroffen voor de kazerneering van de Ie Infanterie brigade Wat aangaat dp hoogpre legerleiding, «acht spr de beste oplossing dat de chpf van den fïeneralen Staf in oorlogstijd opperbe velhebber wordt In die structuur is noo- dig de functip van sous chef van den Gene- ralen Staf. die in oorlogstijd den chef kan vervangen De minister is echter van mee ning dat dp functies van den commandant van het veldleger en van den opperbevel hebber moeten worden gecombineerd. Rot commando van het veldleger is. zooals ook generaal Sniiders en luit -generaal Van Terwisga schrevpn. zoo zwaar dat dpze den commandant geheel in beslag neemt samenvoeging der heide functies is dan ook volgens genoemde schrijvers nnmo*elük Samenvoeging zou volgens generaal Snij ders in Inden van vrede reeds bezwaren meebrengen en in tijden van oorlog onover komelijke hpz waren. Ook dit standpunt was VTOPger door spr reeds ingenomen. Het betoog van generaal Snijders, de man van ervaring, moet toch wel aanleiding zijn geweest, om deze hoogst ernstige aangelegenheid nog eens ernstig te overwegen, alvorens de waarschuwende woorden in den wind te ^laan. Spr. constateert, dat de minister, hoewel zijn standpunt handhavende, in de praktijk bet beginsel niet doorvoert. De quae«fie blijft open. Daarom dringt spr. er bij den minister op aan, dal, wanneer de minister zijn standpunt handhaaft, geen beslissing te nemen en voor de toekomst de functie van sous-chef weder zal instellen. Spr. hoopt, dat de minister deze zaak nog een9 ernstig zal overwpgen. omdat niels aan het toeval mag worden overgelaten. Wat de vesting Holland betreft, zegt spr., dat deze vereeniging van verschillende stel lingen onder éénhoofdige leiding groote be zuiniging heeft gebracht. Voor de omvang rijke laak van deze vesting is een comman dant noodig, die de aangewezen adviseur zal zijn van den opperbevelhebber. Met ingang van b Januari is de waarne ming van het commando opgedragen aan den chef van den generalen staf, hetgeen spr. logisch acht. De minister is daarop echter teruggekomen en is tot de conclu sie gekomen, dat het commando moet wor den opgedragen aan den commandant van bet veldleger. Dit aiht spr. in het geheel niet logisch. De commandant van het veld leger heeft nu naast zijn zware en moei lijke taak een nieuwe taak gekregen, doch spr. vraagt zich af, welke taak daarbij het meeste zal lijden Spr. vraagt of de groote belangen der legerleiding moeten worden opgeofferd aan de bezuiniging van enkele duizenden guldens Daarom vraagt spr. den minister ook deze zaak nog eens nader ernstig te overwegen. Wat betreft de organisatie van do Infan terie. wil spr er op wijzen, dat de voor gestelde wijziging der compagniën groote bezwaren zal meebrengen voor de mobi- lisatiebureaux, welke toch reeds een zware taak hebben. Bij de gewijzigde organisatie komen twee bataljonsadministrateurs te ontbreken, waardoor de administratieve leider en de vraagbaak ontbreekt bij de oorlogsorga nisatie cn de mobilisatie minder goed ver loopt. Bij elke schoolcampagnie zal moeten worden bewerkt de lichting voor twee oor logsbataljons en daarbij komt dan nog de vredesarbeid. Men zal er niet in slagen met het verkleinde administratieve personeel al dien arbeid baas te worden. Ook bij de herhalingsoefeningen zal geen personeel beschikbaar zijn om de leiding te geven. De voordeelen der organisatie worden over. troffen door de nadoelen. De ploeg voor de kaderopleiding zal voor 2/3 van den tijd in het ongunstige jaargetijde moeten oefenen en de twee ploegen zullen een deel van den tijd over elkaar vallen. De kaderadspiranten kunnen ook niet den geheelen tijd met de klassen worden belast. Er zal dus geen boroepspersoneel kunnen worden gemist Door samenwerking van vredes- en oorlogsorganisatie wordt dus de nieuwe regeling verzwakt. De nadeelen van de nieuwe organisatie zullen de voor deelen overtreffen. Door de vermindering van het paardenbestand zullen de oefe ningen schade lijden en de paraatheid van den troep achteruitgaan. De verkennings- dienst zal ook achteruitgaan door 4 reser- vceskadrons lichte cavalerie te vervangen door vier compagniën wielrijders. De heer TILANUS (C.-H.) vraagt, of de minister alsnog het advies wil inwinnen van den legerpredikant in algemeenen dienst inzake het ontbreken ïd het regle ment van krijgstucht van een paragraaf omtrent de waarde vaü den godsdienst. Spr. dringt met klem aan op wederop neming van een dergelijke paragraaf. Wat belreft de hcogere bevelvoering, zegt spr. dal hij reeds op 27 Mei zijn meening hierover reeds heefl kenbaar gemaakt. Wan neer een opperbevelhebber moet worden be noemd. dan is dal een zaak van de Kroon. Spr. sluil zich aan bij heigeen door den heer van Dijk over de brochure van generaal Snijders is gezegd. Voorts vraagt spr ook in verband met ie prijsgeving van de vesting Naarden, of de minister meent, dat wij al onze kracht moe ten zoeken in operatief optreden Spr. betreurt voorts ten zeerste de ver zwakking van ons ruiterwapen en meent, dat de minister hier geen gelukkige bezui nigingsmaatregel heeft getroffen, al geeft hij toe. dat aan den anderen kant de 4 nieuwe compagniën wielrijders een compensatie ge ven, waardoor aan de cavalerie een niet al te gevoelige knak wordt gegeven. Verder vraagt spr. mede in verband met de behandeling van de relletjes, of de minis ter de verantwoordelijkheid op zich neemt voor een voldoenden graad van geoefendheid van de troepen. Is de geoefendheid en marschvaardigheid inderdaad wel voldoende? Ten aanzien van de jongste plannen van den minister hoopt spr dat de minister ern stig zal rekening houden met de in de Ka mer gemaakle opmerkingen Spr. kan niet met genoemde plannen instemmen, Het ergste acht spr. de verstoring van de pas op gebouwde organisatie van de Infanterie. Spr. betwijfelde, of er van mobilisatie wel iets terecht zou kunnen komen, wanneer men nog verder ging met de bezuiniging van personeel. Lezing van de Memorie van Antwoord heeft spr echter weder op verschillende punten bevredigd De verbreking van den sampngang tusschen manschappen en kader achl spr. een verheugend feit. Spr. hoopt, dal de minister er streng de hand aan zal houden, dal de compagnieën die lichtingen in opleiding hebben, ook kun nen beschikken over al haar kader. Verder gelooft spr. dat de minister ver standig zal doen om de afvloeiing van de sergeanlen-majoors administrateurs nog eens in ernstige overweging te nemen. Spr. vreest, dat de weinige administrateurs het vele werk niet zullen kunnen bijhouden, en dat de zaak reeds hij de eerste herha lingsoefening in September zal spraak loo- pen. Daarom hoopt spr da! dp minister dit plan een jaar zal uitstelten totdat de nieuwe organisatie zal hebbpn uitgewezen, of hij dit gedeelte der onderofficieren zal kunnen missen. Voorts zegt spr. de verbetering van het veldgeschut, van den vliegdienst en de we tenschap, dal in 1927 ook het aantal gas maskers voldoende zal zijn, alleszins bevre diging schenken. Minder ingenomen is spr. met 's Ministers plannen in zake de kustverdediging. Uit de behandeling van het Belgisch Verdrag is duidelijk gebleken, dat én Limburg èn de Schelde objectan zjjn, welke uit defen sief ooomunt bijzondere aandacht verdienen. De Miester dient daarmede ernstig reke ning te houden. Daarom begrijpt spr. niet waarom het fort in Vlissingen niet zal wor den afgebouwd. Voorts zegt spr. de verzwakking van de cavalerie en de inkrimbing van het beroeps kader af te keuren. Het beroepskader is nocdig en daarom dringt spr. ernstig den Minister aan op behoud van dit kader. Dat zoo spoedig wijziging wordt gebracht in de organisatie van het leger, welke pas tot stand is gekomen, betreurt spreker ten zeerste. Spr. vertrouwt, dat aanneming van deze begrooting een einde zal zijn gekomen aan de voortdurende reorganisatie van ons leger. Wat betreft de voorgenomen overbreng3t van het 15e regiment, zegt spr., dat de Minister de kosten van overbrenging niet te gering moet achten. oorts, zegt spr., in 't algemeen is con centratie van de regimenten in enkele gar nizoenen niet wenschelijk te achten. Het 15e regiment heeft bij legering m Delft voldoende kunnen oefenen. Trouwens Delft wordt als mobilisatie garnizoensplaats ge handhaafd. Ook acht spr. het gewenscht» dal de manschappen uit Rotterdam worden ingelijfd in een garnizoen, niet zoo ver van Rotterdam gelegen. Daarna zegt spr., dat het gewensoht is, de centrale commissie voor Georganiseerd Overleg zoo klein mogelijk te houden. Daar om is spr. tegen opneming van een ver tegenwoordiger in aie commissie van de onderofficieren. Verder is spr. van meaning, dat bij de bevordering van onderofficieren wel dege lijk rekening moet worden gehouden met de anciënniteit. Naar aanleiding van de motie-K. ter Laan vraagt spr. hoe een principieel ont- wapenaar een dergelijke motie kan indienen. Spr. zal zgn stem aan de motie kunnen geven, omdat hjj vermindering van het contingent niet toelaatbaar acht De Minister van Oorlog, de heer LAMBOOY, merkt op, dat hij de verant woordelijkheid, die hij op zich genomen heeft, mei genoegen draagt, ook al laten de tijdsomstandigheden niet toe. dat de door hem noodzakelijk geachte verbeterin gen niet kunnen worden aangebracht in het tempo, dat spr. wel zou wenschen. Spr. heeft daarbij het gevoel, dat hij zijn plicht heeft gedaan. Aan den anderen kant is het spr. onbe grijpelijk. hoe sommige leden de verant woordelijkheid op zich kunnen nemen, door den indruk-m^óns land en in het bui tenland te willen vestigen, dat in het leger niets in orde is en dat wij ons toch niet kunnen verdedigen Naar sprekers overtuiging is onze weer macht ze-ei4 zeker voldoende en zal men ons bij een nieuwen oorlog, eveneens als in 1914, met rurd laten. Spr. herinm rt aan de uitlating van Von Mol Ike, wan rui! blnkt, dat onze weerbaar heid van grnoten invloed is geweest op de plannen van onze Oostelijke buren. Hebben wij niet den plicht op onze hoede te zijn en zou de regeering de verant woordelijkheid op Zich kunnen nemen door gehoor te geven aan den aandrang tol een zijdige ontwapening. Spr. wijst op het bui tenland, waar de geestverwanten van den heer Ter Laan geenszins uitvoering geven aan het denkbeeld van eenzijdige ontwa pening. Voorts gelooft spr., dat de wup. nen, die wij vandaag uit handen zouden leggen, ons zeer spoedig weer op aandrang van het buitenland in handen zouden wor den gegeven. Nederland is niet te vergelijken met Luxemburg. Luxemburg moest in den oorlog worden betrokken, doch Nederland ligt eenigszins afzijdig en mede daarom heeft men ons land buiten den oorlog kunnen houden. Spr. herinnert voorts aan een stuk van Troelstra van 3 Augustus 1914 over de mobilisatie, waarin instemming werd be tuigd met het gezegde, dat de mobilisatie een pacifistisch karakter had. Voorts werd door den heer Troelstra gezegd, dat ieder zijn plicht als Neder lander moest doen, en dat alle partijschap, pen moesten zwijgen, doch dat alleD als één man moesten optrekken voor ons land. De mobilisatie geschiedde om ons land buiten den oorlog te houden, en de vraag of onze weerbaarheid wel voldoende was, werd toen niet gesteld Ook Troelstra was toen van oordeel, dat ook kleine landen gewicht in de schaal kunnen leggen. Troel stra was het in dit opzicht dus een mei Ludendorff. Voorts zeide Troelstra, dat de leuze,,geen man en geen cent" pure demagogie was en dat de strijd moest wor den geleid in internationale ontwapening. Verder herinnert spr. aan een uitlating van den Belgischen minister de Brouc- quère, die zeide, dat België bereid is om tot ontwapening over te gaan, zoodra zijn veiligheid zulks toelaat, doch niet, wan neer die veiligheid dat niet toelaat. Ook de vrijzinnig-democraten hebben al tijd ontwapening gewenscht, wanneer deze internationaal zou geschieden en wanneer recht boven macht zou zegevieren. ISpr. leest verschillende citaten voor van voor aanstaande vrijzinnig-democraten, waaruit blijkt, dat eenzijdige ontwapening als een gevaar moet worden beschouwd. Voorts zegt spr. getracht te hebben zich een voorstelling te vormen van de theorie van den heer Ter Laan Dat zou een mooie toestand worden. Naar aanleiding van de opmerkingen over hetgeen ons leger zal kunnen prestee- ren, merkt spr .op, dat ons leger bestaat uit 300.000 man. Ons veldgeschut zal een dracht krijgen vaja 11 a 12 K.M., waarbij wij een heel eind voorstaan b.v. bij Zwit serland. Thans hebben we daarvan 222. terwijl het aantal zal worden binnenkort 247. We heb ben 3500 projectielen per veldkanon, meer dan elders.. De dracht van de 60 houwitsers zal ver hoogd worden. Deze houwitsers beschikken over 1200 scholen per vuurmond. Voorts hebben de veldkanonnen de be schikking over 1800 schoten per vuurmond. Van de prachtige lichte mitrailleurs heb ben we thans 4000, het volgend jaar 5000; van de zware mitrailleurs zijn er 2000 en dit aantal zal in de komende jaren worden opgevoerd tot 2400. Voorts zijn er 525.000 geweren en karabij nen, terwijl van de 61/* m.M. patronen 150 millioen aanwezig zijn. Verder hebben we een millioen handgranaten. Bovendien is voor de oude kanonnen een nieuw sluitstuk gevonden. Bovenstaande cijfers zeggen toch wel, dat onze weermacht wel in orde is. De vergadering wordt verdaagd tot Woens dag 1 uur. RECLAME. HoischiH a t schoe 1 Kou gevat?) Onmiddellijk maatregelen nemen en Aspiriïl - table tien ln origineele verpakking met den oranjen band gebruiken. Daarna Onder de wol en flink zweetenl zoo blijft een tnensd» gezond Prijs 75 ets. 5578 VOOR DONDERDAG 23 DECEMBER. Hilversum (1050 M.) 12.00: Politie bericht. 3.304.30: Uurtje voor wees- en ziekenhuizen. 6.006.45: Orgelcon cert door Gor Kee, organist van de Ned.- Herv. Kerk te Koog a. d. Zaan. Soliste: Mevr. J. Ilekkert v. Eysden, sopraan. Orgel begeleiding van H. W. Flentrop. 6.45 7.45: Beginselen van het Burgerlijk Recht en van het Handelsrecht, door mr. P. J. v. Dam 7.45: Politieber. 8.10: Concert door het H D.O.-orkest, o. 1. v. NicoTreep. Populair programma. Soliste: Franciska Fischer, sopraan. Aan den vleugel: Egbert Veen. 10.30: Dansmuziek d. h. Radio orkest o. 1. van Hans Mossel. Daventry (1600 M.) 11.20: Concert door het Daventry-kwarlet en solisten (so praan, bariton, viool). 12.05: Dram. declamatie. 12.20: Vervolg Concert. 12.20—2.20: Gramofoonmuziek 3.20 4.05: Evensong van de Westminster-Abbey. 4.20: Causerie: The Mohammedan great prayer. 4.35: Trocadero muziek 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Muziek v. h. Rialto- theater. 6.55: Lezing met muzik. illustr. door de Rivièra club dansband: Christmas dances. 7.10: Landbouwberichten. 7.20; Weerbericht, nieuws. Lezing: A vil lage Christmas in the Austrian Tyrol. 7.50: Muziek. 8.00: Lezing: From Bom bard to browning. 8.20: „A Pickwick party" (Dickens droom, fantasie). Orkest, koor en solisten 9.30: Chaconne v. partita in d-moll, Bach. W. Primrose, viool. 9.45: Muzik. comedie. Voor-oorlogsche mu ziek en zang. Orkest en V. Chatterton. so praan. J. Farrington. bas. 10.20: Tijd sein, weerber nieuw3. 10.35: Fl. Old ham en A. Vane, de fluisterende sopranen. 10.5012.20: Dansmuziek Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 10.50 11.20: Persber. en muziek. 12 50 2.10: Concert door het orkest Locatelli. 5.05—5.55: Kinderuurtje. 9.05— 10.55: Gala-concert. Herhaling omroepers-wed- slrijd. Vocaal kwartet Eliane Schott. Königswusterhausen (1300 M.) en Ber lijn (484 en 566 M.) 1.506.50: Lezin gen en lessen. 6.507.20- Kamermuziek- trio's van Beethoven. 7.20: „Madame Butterfly", opera van Puccini. 9.50 11.50: Dansmuziek. Brussel (508 5 M.) en Antwerpen (265 5 M.) 5.206.20: Kindermatinee. 8.50: Symphonie Haydn. 9.2010.50: Gala concert. Muziek en literatuur uit de Middel eeuwen. Mile Djanel, zang. Hamburg (394.7 M.) 11.50—1.20: Or kestconcert. 1.252.10: Kamermuziek. 3 354.20: Kerstvertellingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.20: Kerst-concert 7.20: ..Kerst-oratorium", van Bach. Orkest en solisten (sopraan, alt, tenor, bas, orgel). 9 4011 15: Dansmuziek. Munster 241,9 M.) 10.50—1150: Or kestconcert. 12.501.50: Strijkmuziek. Nonett, van N. v. Wilm. 3.504.50: GounodThomas. Orkestconcert. 7.50 8.50: Kerstmuziek uit de Pauluskerk. 8.509.35- Marschmuziek. Orkest. 9.45 10.20: Slagrauziek, door orkest. RECLAME. 9959 STOOMVAART-BU. „NEDERLAND". BAWEAN, thuisr., 21 Dec. te Suez. MANOERAN, thuisr., 21 Deo. te Suei. BALI, thuisr., 21 Dec. van Padang. SOEMBA. thuisr., 19 Dec. v. Singapore. KARIMOEN, uitr., 19 Dec. van Singapore. KAIU.MATA, uitr., 18 Dec. te Penang. ROTTERDAMSCHE LLOTD. TJERIMAI, uitr.. 23 Dec. te Marseille venr. MADIOEN, thuisr., para., 20 Dec, Ouessant HOLLAND—AMERIKA-LUN. RIJNDAM. 18 Dec. v. Batavia n. Colombo, LEERDAM, R'dam n. New Orleane, 20 Deo. van Havana. BEEMSTERDIJK, It Dec. van R'dam te Houston. LOCH KATRINE, 1 Dec. van Los Angelos n. R'dam. NICTHEROY, Pacific Kust n. R'dam, SO Dec. te Panama. VOLENDAM, 21 Dec. van New Yorit I* R'dam. HALCTON-LIJN. VALKENBURG, 21 Dec. r. Rivadeo te R'dam ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-L1JN. WAALDIJK, uitr., 20 Dec. v. Pernambuco. ALWAKI. uilr., 20 Dec. te Montevideo. ZIJLDIJK. 20 Dec., van B. Aires n. R'dam. HOLLANDBRITSCH-INDIE-LIJN. KIELDRECIIT, 20 Dec. v. R'dam te Ham burg. STOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN". GLAUCUS, 18 Dec. van Cebu n. Amst. HOLLAND—AFRIK A -LIJN. NIJKERK. thuisr., para. 20 Dec Peniche. KON NED STOOMBOOT-MIJ. IRIS, 20 Dec. v. Palermo n. Alicante. ORION, arr. 21 Dec. te SaVona. KON WEST-fNIlTSCHE MAILDIENST. AMSTERDAM. 21 Dec. van Chili te R'dam. NICKERIE, uitr., 23 Dec. te Madeira verw. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. ALCOR. 20 Dec. v. B. Aires te Ro9ario. AALSUM. 20 Dec. v. R'dam te Norfolk. ALPHARD, 20 Dec. v. Dublin te Norfolk. ALCHIBA, 19 Dec. v. New-York n. Bremen. EEMDIJK, 20 Dec, v. R'dam te Norfolk. EMMAPLEINR'dam n. Narvik, pass. 20 Dec. Kopervick. JOBSHAVEN, 20 Dec. v. Bremen te Free- port. SULTAN VAN LANGKAT, La Paltice n. pass. 20 Dec. Ouessant. BEVERWIJK, 19 Dec. van Norfolk n. Enge land. BEURSPLEIN. R'dam n. Oxelosund, pass. 20 Dec. Holtenau. RIJSWIJK 20 Dec. v. R'dam le Passages. Wm. VAN DRIEL Sr., 20 Dec. v. Huelva n. R'dam. WITTE ZEE. Belfast n. Sydney C.B.). was 20 Dec. 100 mijlen O. van Cape Race. 55» HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING Symphonie-concert. Maandag 27 December a.s. geeft de H. O. V. weer een symphonie-concert. Solist is Ernst Elsmann, 1ste fluitist der H O.V. Het programma bevat ditmaal zeer veel interessants: Ouverture dei Schauspieldi- rektor van Mozart: op verzoek de Ute symphonie van Beethoven; Saul en David, toongedicht van voor orkest van dr Johan Wagenaar, waarin de harppartij zal ver vuld worden door mevrouw Zeehuizen Houtgraaf Verder als noviteit eerste uit voering El sombrero de tres Picos, Trois Danses vaD Man. de Falla. De solofluitist Ernst Elsmann zal voordragen het concert in Ggr. t. voor fluit en orkest van Mo zart. Dit werk is een geschenk van onzen stadgenoot dr. F P. Muller. TIJDSCHRIFTEN. -In de dertiende halfmaandelijksche af levering van Elsevier's uitgave „Duizend en één kijkjes in Zwitserland", wordt de lezer in gedachten verplaatst naar Frei burg, waar schoone bouwwerken en prach tige natuuropnamen ons opnieuw onder de bekoring brengeD van dit heerlijke land. NIEUWE UITGAVEN. De Oliefabrieken Calve Delft, zendt ons ter recensie de tweede aflevering vaD haar aardige reclame „De wondere avonturen van Arretje Nof", waarvan tekst en il lustratie verzorgd werden door Johan Fa- bricius. De geschiedenis van den held in dit verhaal speelt zich af op een rooverseiland in de Perzische Zee, waar Arretje in tal van grappige verwikkelingen komt, welke onze jeugd eenige genoeglijke uurtjes zul len bezorgen. Losse nummers van ons Blad ziin behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN Breestraat 154 Firma A. HILLEN. Stationsweg. F. T RIJSBERGEN SigarenBsndel Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. T. H. WITTENBURG. Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWTCHT. Kiosk Prin«^<?sekade en bii fOH. HOGERVORST Haarlstr. 128 en des Zaterdags bi? A. GERRITSEN Alphen a. d Rh'n I Z-2

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6