No. 20479 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 16 December Tweede Blad Anno 1926 GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. Benoemingen en ontslag. Door den Raad moeten worden benoemd 5 leden en 5 plaatsvervangende leden der commissie van advies betreffende de ar- beids- en dienstvoorwaarden van het per soneel in dienst van de gemeente Leiden. Aftredende leden zijn de heeren F. Eiker bout, J. Wilbrink, P. Heemskerk, dr. B. D. Eerdmans en H. J. Baart; aftredende plaats- verv. leden de heeren B. J, Huurman, J. Splinter Gzn., Th. M. W. Bergers, K. Sijtsma en F. Kooistra. Voor de benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de vacature, ontstaan door het aan den heer R. Zuidema verleend eervol ontslag, worden voorgedra gen de heeren: lo. P. P. Deumer; 2o. Th. B. J. Wilmer. Voorgesteld wordt den onderwijzer J. Jur- jaans van de school Haverstraat B naar de Centrale School voor het zevende leerjaar over te plaatsen. Eveneens wordt voorgesteld om aan den heer F. J. Hopman, op diens verzoek eervol ontslag te verleenen als leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Weer verplicht toelatingsexamen voor het Gymnasium. In verband met 's Raadsbesluit van 19 Mei 1924, waarbij aan het College van Cu ratoren van het Gymnasium de bevoegd heid werd verleend om leerlingen, op ver klaring van het betrokken hoofd van de lagere school zonder examen tot de eerste klasse van het Gymnasium toe te laten, hebben curatoren den volgenden brief aan B. en W. laten toekomen: Bij brief van 26 April 1921 verzochten wij uw College den Raad voor te stellen, het toelatingsexamen tot de eerste klasse van het gymnasium af te schaffen voor hen, die een schriftelijke verklaring overleggen van het hoofd der lagere school, waarbij zij door dezen worden geschikt en bekwaam geacht het onderwijs in de eerste klasse van een gymnasium te volgen. Na overleg met den Inspecteur der Gymnasia heeft Uw College daarop den Raad voorgesteld in de bedoelde gevallen het College van Curato ren de bevoegdheid te verleenen van het toelatingsexamen vrij te stellen. Op 19 Mei 1924 besliste de Raad dienovereenkomstig. Wij hebben van deze bevoegdheid thans gedurende drie jaren, n.l. met betrekking tot de toelating tot de cursussen 1924-1925, 1925—1926 en 1926—1927 gebruik ge maakt. Tot ons leedwezen is de daarmede opgedane ervaring evenwel ongunstig ge weest. Was het percentage der leerlingen, die aan het eind van den cursus niet uit de eerste tot de tweede klasse konden worden toegelaten, in de vier voorafgaande jaren 19211924 resp. 16, 101/*, 15 en 6, in de jaren 1925 en 1926, toen het leerlingen be trof, die zonder admissie-examen tot het gymnasium waren toegelaten, steeg het tot r^sp. 27 en 261/a. Dit is naar ons oordeel en naar dat van den rector en de leeraren voor een groot deel aan het wegvallen van het admissie-examen te wijten In dezelfde richting wijst de uitslag eener proefneming, die op verzoek van den inspecteur in Oct. j.l. dus op een tijdstip, dat de invloed van het gymnasiale onderwijs nog niet overwegend kon zijn in de eerste klasse is gehouden met de opgave van werk voor Nederlandsch en Rekenen, gelijk dit voor toelating tot het gymnasium als eisch zou moeten worden gesteld. Ook hierbij bleek een te groot aantal leerlingen niet aan rede lijke eischen te voldoen. Op deze gronden, en voorts mede, omdat de hoofden der lagere scholen niet alle denzelfden maatstaf blij ken aan te leggen en de beoordeeling voor hen ook niet gemakkelijk is. zoodat ook bij hen, naar wij meenen te weten, de tegen woordige toestand geen onverdeelde in stemming vindt, hebben wij op voorstel van rector en leeraren besloten van de ons ver leende bevoegdheid om van het toelatings examen tot de eerste klasse van het gym nasium vrij te stellen, voorshands geen ge bruik meer te maken, zoodat voorlaan weer van alle leerlingen het afleggen van een toelatingsexamen zal worden noodig geacht. Verlaging van de gas-meterhnnr. Door Commissarissen der Stedelijke Fa brieken van Gas en Eleclriciteit is een voorstel in deze materie bij B. en W. inge diend, te beginnen na de opneming .an het verbruik over de maand December a.s., waarmede hun College zich geheel kan ver eenigen. Uit de toelichting tot dit voorstel door Comm. gegeven, blijkt dat de exploitatie rekening der gewone gasmeters over 1925 op een totaal van f 64.048 een winst aan wijst van f 16.916. Waar bovendien deze buren in vergelijking met die in andere ge meenten vrij hoog zijn, meenen zij te moe ten voorstellen met ingang van 1 Januari 1927 tot zoodanige verlaging der huren over te gaan, dat vermoedelijk een juist sluitende exploitatie-rekening zal worden verkregen. De exploitatie-uitkomsten over 1926, voor zoover bekend, verzetten zich hiertegen niet. In verband met de omstandigheid, dat de tegenwoordige meters op den duur waar schijnlijk zullen worden vervangen door Z-C. H-meters, die bij gelijke capaciteit min der ruimte innemen, verdient het aanbeve ling bij de bepaling der nieuwe huren die meters, welke bestemd zijn om door een- 2elfden H-meter te worden vervangen, tot groep bijeen te voegen en voor de me ters van eenzelfde sroep een gelijke huur vast te stellen, zoodal hij de latere vervan ging de meterhuur dezelfde blijft. Commissarissen laten een overzicht der jude en der nieuw voorgestelde maand- nuren volgen: Oude Oude Nieuwe Nieuwe Groepen: Huren: Groepen Huren: 3 lichts 0.40 5 0.50 H—I 0.40 10 0.60 20 0.85 (30 1.10 H—11 °-80 50 1.60 60 1.85 H—111 1-4° 80 2.35 (100 «ARV H-IV 2- meer dan 100 2.85 4 10 5.35 H—V 3.— Gelijk uit dit overzicht zal blijken, wordt voor alle meters een verlaging voorgesteld, behalve voor de 3-lichts meters. Deze 3-lichts meters echter worden, aangezien zij van onvoldoende capaciteit zijn, niet meer geplaatst, terwijl de weinige nog in gebruik zijnde binnen enkele jaren zullen worden vervangen. Openbare verpachting van de heffing van tol- en bruggeld aan de Leiderdorp3che bmg. Op 30 April 1927 loopt de pachtovereen komst af met den heer P. J. Ramaker in zake de heffing van tol en bruggeld aan de Leiderdorpsche brug. Deze pacht werd aan vankelijk bij raadsbesluit van 23 Januari 1922 aan den heer Ramker opgedragen voor f 1850 per jaar, doch de pachtsom werd in gevolge raadsbesluit van 22 December 1924 verminderd tot f 1250 per jaar, in verband met de hoogere kosten van bediening, ten gevolge van het electrisch beweegbaar ma ken van de brug. Bij B. en W., evenals bij de Commissie van Fabricage, is inmiddels echter de vraag gerezen, of de hoogere bedieninpskosten in deze verlaging tot juiste uitdrukking zijn gebracht, m. a. w. of de tegenwoordige pachtsom voldoende kan worden geacht. Alleen een openbare verpachting kan hier omtrent licht verschaffen. Te meer aanlei ding bestaat h.i. voor een publieke verhu ring, nu met den pachter gevoerde onder handelingen om een eenigszins beteeke- nende verhooging van pachtsom te verkrij gen, niet tot een bevredigend resultaat heb ben geleid. Het voornemen van B. en W. is dan ook binnenkort een openbare verpachting te houden. Geen subsidie aan de Vereen, voor Christel. Gezondh.- en Vacantiekolonies. in Nederland.» Het bestuur van de Vereeniging voor Christelijke Gezondheids- en Vacantie-kolo- niën in Nederland verzocht den Raad, een bijdrage te wilen verleenen in de kosten van uitbreiding en inrichting van het Kolonie huis „Zonneheuvel" te Seppe, bestemd voor de verpleging van zwakke en prae-tubercu- lose kinderen. Hoewel B. en W. gaarne willen medewer ken in het belang van de Volksgezondheid en niet minder in dat der tuberculosebestrij ding, meenen zij toch dat de gemeente niet verder mag gaan dan het geven van een subsidie in de kosten van uitzending van kinderen naar buiten. Indien de gemeente toch hare bemoeienis op dit terrein nog ver der ging uitbreiden, dan zouden, naar zij vreezen, spoedig meerdere verzoeken van dergelijken aard hen bereiken, die uit den aard der zaak niet alle zouden kunnen wor den ingewilligd. B. en W. kunnen dan ook geen vrijheid vinden den Raad te adviseeren om gunstig op het verzoek den vereeniging te beschik ken. Verhuring van wei- en teelland. Op 31 December a.s. eindigt de huur van verschillende landerijen toebehoorende aan de gemeente. Teneinde tegemoet te komen aan de niet geheel ongegronde bezwaren van de meeste pachters tegen de huidige regeling van de betaling, willen B. en W. de huidige regeling der betaling in dien zin wijzigen dat de betaaldagen worden gesteld op 1 April, 1 Juli, 1 October en 31 Decem ber van ieder huurjaar, zoodat in het ver volg niet vóór, doch na afloop van elk kwartaal moet worden betaald. Kasgeldleeningen. B. en W. deelen den Raad mede, dat het hun wenschelijk voorkomt gedurende het le kwartaal 1927 tot opneming van kasgelden te kunnen overgaan. Hoewel toch op het oogenblik het tegoed in rekening-courant der gemeente bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten pl.m. f 1.300.000 bedraagt, is het met het oog op de bijzondere eischen, die in de eerstvolgen de maanden aan de gemeentekas zullen worden gesteld, zeer waarschijnlijk, dat tot opneming van kasgelden in genoemd tijd vak moet worden overgegaan. In de eerste plaats moeten nog in den loop dezer maand worden voldaan de koopsom men van onlangs aangekochte huizen. Vervolgens moet op 2 Januari 1927 wor den afgelost de, ingevolge besluit van 16 Juni 1924, bij de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij gesloten kasgeldleening van f 200.000 en. eveneens op 2 Januari 1927, het restant ad f585.000 van de, ingevolge besluit van 1 December 1924, bij de Leid- sche Spaarbank gesloten geldleening van f 600.000. Voorts moeten tegen het einde van het jaar aan het Pensioenfonds voor Burgerlijke Ambtenaren worden betaald de pensioen bijdragen over 1926 terwijl de in het le kwartaal 1927 verschijnende rente van ge- meenteleeningen, groote aannemingstermij nen enz. eveneens aanzienlijke sommen zullen vereischen. Bovendien wordt verwacht, dat van de door de gemeentebedrijven e.a bij den Ge meente-ontvanger gedeponeerde gelden be langrijke bedragen zullen worden terugge vraagd. In verband met een en ander zouden zij het maximaal bedrag, dat in het le kwartaal van 1927 de kasschuld zal mogen beloopen, op f 1 250 000 wenschen te zien gesteld Zij merken hierbij op, dat bij de bepaling van dat bedrag buiten beschouwing is gela ten de som van f 70.000, tot welk bedrag in gevolge de krachtens Raadsbesluit van 29 Juni 1925 met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aangegane rekening-courant overeenkomst, het debet-saldo der gemeente bij die Bank kan stijgen, zonder dat vooraf de goedkeuring van Gedeputeerde Staten noodig is. Kostelooze overname van grond. Het is gebleken, dat in het ten name van de gemeente staande kadastrale perceel Sectie K. No. 3719 (aynde een blok huizen van het le gemeentelijk bouwplan by oen Héerensingel) de N.V. „Nationaal Grond bezit'" en den heer J. F. Uytenbogaard te Amsterdam ieder .den mede-eigendom heb ben voor 1 M2. Deze mede-eigenaren hebben ach bereid verklaard hun gedeelte kosteloos aan de ge meente af te staan, mits de kosten van overdracht voor rekening van de gemeente komen, tegen welke voorwaarde uiteraard geenerlei bezwaar bestaat. Ook de eigenaren van de Rijndykstraat; verzoeken die straat aan de gemeente in eigendom en onderhoud te mogen overdoen. Hoewel uit de rapporten van de Com missie van Fabricage en den Directeur der Gemeentewerken blykt, dat aan de bedoelde straat verschillende gebreken kleven, die niet kunnen worden weggenomen, komt het B. en W. met de Commissie van Fabricage toch gewenscht voor tot de overname dier straal over te gaan, omdat afdoende ver betering van de straateigenaren niet is te verwachten en evenmin van hen te eischen. Zij hebben den eigenaren daarom doen weten, dat zy bereid zijn de door hen verlangde overname te bevorderen, indien door hen een bedrag van f 2000 in de gemeentekas wordt gestort. Genoemd bedrag is voldoende, om daaruit de kosten van Hers tra ting als anderszins te bestrijden. Aangezien nu de eigenaren op 10 Dec. j.l. een bedrag van f 2000 bij den Gemeente ontvanger hebben gestort, stellen B. en W. den Raad voor te besluiten tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van dien grond. By de Leeuwenhoekstraat is een strookje grond gelegen, welks bezit voor de gemeente met zonder belang is, daar het grenst, zoowel aan het terrein van het Openbaar Slachthuis als aan de onlangs aldaar aan gekochte landerijen. De Commissie van Be heer over het Slachthuis zou aankoop van het perceeltje, dat 209 M2. groot is en dat in 1904 door wijlen Prof. Dr. D. A. de Jong werd gekocht voor f1045, dan ook gewenscht achten. De tegenwoordige eigenares heeft zich bereid verklaard het terrein aan de gemeente af te staan voor f 600 welke prys B. en W. aannemelijk voorkomt. Levering van duinwater aan de gemeente Oegstgeest Zoc-als bekend is, werden aan de Leidsche Dmnwatermaatschappy bij verschillende raadsbesluiten partieel© vergunningen ver leend tot het levéren van duinwater in onderscheidene gedeelten van de gemeente .Oegstgeest. Laatstelijk werd bij raadsbesluit van 9 Maart 1925 vergunning verleend tot waterlevering ten behoeve van perceelen, gelegen in het op de in de Leeskamer liggende kaart met roode arceering aan gegeven gedeelte. Ihans vraagt de maatschappij uitbreiding van de haar in den loop der tijden verleende vergunningen in dien zin, dat zy in den vervolge duinwater mag leveren in de ge- heele gemeente Oegstgeest. Feitelyk betreft het hier slechts de bij voeging van een tweetal betrekkelijk kleine gedeelten van Oegstgeest, waarin eenige villa's en andere huizen zyn of worden gebouwd en ten opzichte waarvan het niet te verwachten is, dat aldaar binnenkort een eenigszins belangrijke vermeerdering van bebouwing zal plaats hebben. Uitbreiding van de vergunning over die gedeelten is dus van weinig beteekenis te achten in ver gelijking met de totale aan de gemeente Oegstgeest te leveren hoeveelheid water. Noch by de Commissie van Fabricage, noch bij den commissaris der gemeente by de Leidsche Duinwater-Maatschappij bestaat dan ook tegen inwilliging van het verzoek beswaar en dit te minder, nu de prise d'eau der maatschappij in de laatste jaren ten gevolge van het voor waterlevering in ex ploitatie brengen van de terreinen Groot- en Klein Berkheide een groote uitbreiding heeft ondergaan. RECLAME. Iedere moeder dient Foster's Zalf voor radig te houden, want kinderen lijden vaak aan jeukende huidroos, uitslag, schavingen of puistjes. Foster's Zalf is zeer heilzaam voor dergelijke kwalen, en wordt ook aan bevolen tegen ringworm, insectenbelen, psoriasis en eczeem. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar k f 1.75 per doos, f 1.per tube. 5312 BLOEMBOLLENCULTUUR IN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. Gisteren heeft de Haarlemsche Gemeen teraad vergaderd. Nadat mededeeling was gedaan van het ardes van „Bloembollencultuur", merkte de heer Van Liemt (R.-K.) op, dat hij langza merhand van deze zaak genoeg kreeg, voor al door de wijze van requestreeren door deze vereeniging. De heer Peper (C.-P.) noemde baar zelfs aanmatigend. Ook de heer Loosjes (V.-B.) wilde de wijze van requestreeren niet verdedigen, maar meende, dat de Raad nu toch wel bericht kon zenden. Anderen sprekers gaat de zaak duizelen, terwijl wethouder Slingenbprg (V.-D) haar beu is. Spr. geloofde niet. dat als de f 100 000 nog gegeven moest worden, er toe zou wor den besloten. Men heeft, volgens spr., in die vereeniging niet voldoende vertrouwen in den Raad. Maar men kan ook te slim en te listig zijn. „Bloembollencultuur" mag een voorbeeld nemen aan de jonge vereeni ging „Coöp. Bloembollenveiling", die uit eigen middelen een terrein heeft gekocht. Spr. meende, dat ..Bloembollencultuur' moet wachten hoe voor Haarlem de grens wijziging afloopt. Volgens den heer Loosjes (V.-B.) heeft de heer Siingenberg spr. als diens persoonlijke meening doen blijken, dat het subsidie ook geldt bij vestiging in „Spaar en Hout". De heer Klein (R.-K.) vroeg naar de be teekenis van deze verklaring; waarop de heer Siingenberg (V.-D.) antwoordde, dal zij z i. onjuist is. De heer Loosjes heeft m Maart bij de discussies zelf verklaard, dat het aanbod der gemeente alleen zou gelden bij een vestiging binnen de tegenwoordige grenzen. De heer Loosjes noemde het een handig heid van den hoer Siingenberg, dat hij nu op grond van de notulen van een vroegere vergadering beweerde, dat spr. toen alleen doelde op Haarlem in haar tegenwoordigen omvang. Spr. noemde dit klein, omdat hij weet, dat er ook notulen van een andere vergadering zijn. De heer Siingenberg protesteerde tegen deze woorden en meende, dat de Raad dan maar de notulen van die geheime vergade ring moet openbaar maken. Spr. laat niet zich in het openbaar aanwrijven, dat hij met handigheden omgaat en doet dus een voor stel tot het voorlezen van de betrokken passage uit de notulen. De voorzitter lichtte nog eens het stand punt van den Raad toe en meende, dat het wel wenschelijk is. dat de Raad het voor stel van de meerderheid van B. en W. aan neemt. De heer Joosten (S.-D.) meende, dat de Raad nu toch wel eens mag nagaan, waar aan hij bezig is. „Bloembollencultuur" vraagt een bepaald antwoord; als de Raad dat niet wil geven, waarom zou hij dan verder doorspreken. De verklaring van den voorzitter, dat het blijven van „Bloembollencultuur" in Haar lem als een belang voor de gemeente wordt geschouwd, gaf den heer Peper (C.-P.) aan leiding tot de opmerking, dat dit belang niet meer bestaat. De voorzitter meende, dat de oplossing zeer gemakkelijk zou zijn, wanneer „Bloem bollencultuur" geheel „Spaar en Hout" van Heemstede kocht. Zij krijgt dan van Haar lem f 100.000 en kon van het terrein zoo veel verkoopen als het wil. De heer Klein (R.-K.) diende een zoodanig voorstel in; waarop wethouder Heerkens Thijssen (R.-K.) opmerkte, dat men dus het subsidie van f 100.000 afhankelijk zou ma ken van dien koop door „Bloembollencul tuur", hetgeen in strijd is met het raads besluit van Maart j.l. Het voorstel-Peper om het raadsbesluit van 24 Maart in le trekken, werd verwor pen met 24 tegen 7 stemmen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om f 100.000 aan „Bloembollencultuur te schenl:-n als zij zich vestigt in „Spaar en Hout". Op een vraag van den heer Loosjes of dit nu ook geldt als „Spaar en Hout" bij Haar lem komt, merkte de heer Siingenberg op, dat dit niet in het besluit ligt opgesloten. Immers anders zou het subsidie niet f 100.00, maar f 155.000 worden, daar Haarlem bij de annexatie „Spaar en Hout" moet overnemen voor de som, waarvoor Heemstede het heeft gekocht. Mej. Berdenis van Berlekom (V.-B.) meen de. dat de discussie langzamerhand zoo ver ward is geworden, dat noch de Raad, noch „Bloembollencultuur" er uit wijs zal kunnen worden. Ten slotte werd aangenomen een voorstel van B en W. om het subsidie van f 100 0O0 te schenken als „Bloembollencultuur" in „Spaar en Hout" wordt gevestigd, doch dat dit bedrag niet wordt gehandhaafd, wan neer de koop met Heemstede gesloten wordt voor een bedrag, waarmee Haarlem zich niet kan vereenigen. Welk subsidie in dat geval door Haarlem zal worden toegekend, kan nog niet worden gezegd. De heer Siingenberg (V.-D.) verklaarde ten slotte, dat hij het verschil van meening met den heer Loosjes niet als afgedaan be schouwde. De heer Loosjes (V.-B.) ging hiermee ge heel accoord, doch meende, dat de notulen der besloten vergadering in een dergelijke vergadering weer zouden moeien worden besproken. Hieromtrent zou nader worden beslist. HET NEDERLANDSCH—BELGISCHE VERDRAG, Geen maritieme toerusting van België. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Staalman: Kan de minister iets mededeelen omtrent de al of niet juistheid van persberichten, dat België na het sluiten van het kortelings door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goedgekeurde tractaat met Nederland zich maritiem gaat toerusten en dat de plannen hiertoe voor den bouw van breede monitors met zeej* zware kanonnen reed9 in 1924 ge maakt zouden zijn? heeft de minister van buitenlandsche za gen geantwoord: Het persbericht, volgens hetwelk België het voornemen zou hebben, zich maritiem te gaan toerusten, met gebruikmaking van in 1924 opgemaakte plannpn voor den bouw van breede monitors met zeer zware kanonnen, is reeds van officieele Belgische zijde op de meest stellige wijze tegengespro ken. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ DE VINK. Gisteren is te Rotterdam een officieel bericht ontvangen van de directie van de Nederlandsche Spoorwegen, waarin wordt medegedeeld dat met ingang van l Fe bruari 1927 de heer J. Veenenbos, bouw kundige bij de Nederlandsche Spoorwegen in de sectie Maatstricht, zal worden over geplaatst naar Rotterdam. De heer Veenen bos wordt werkzaam gesteld op het bureau van den chef van weg en werken, Ir. Pan- taleon Baron van Eek Dit beteekent, dat de heer Veenenbos de plaats zal innemen van den hoofdbouwkundige den heer Leith. Zooals men zich zal herinneren heeft de heer Leith voor de commissie-Kraus ver klaringen afgelegd, welke zeer ongunstig waren, zoowel voor den chef van het bureau den heer Panialeon Baron van Eek. als voor den hoofdopzichter, den heer Berghuis, in zake de ramp bij de Vink. Uil bedoelde officieele mededeeling blijkt, dat Ir. Pantaleon en de heer Berghuis ge handhaafd worden. Moet men in verband hiermede thans aannemen, zooals wij in dertijd reeds veronderstelden zegt de „Tel." dat de heer Leith tot zondebok wordt ge maakt? EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 21 dezer, le 81/2 uur. RIJKSCOMMISSIE WERKVERRUIMING. De Rijkscommissie Werkverruiming heeft dezer dagen te 's-Gravenhage vergaderd on der voorzitterschap van prof. dr. W. II. Nolens. Beslolen werd, dat de commissie haar aan dacht zat blijven schpnken aan de plannen tot ontginning van woeste gronden door mid del van stedelijk afval. Mededeeling werd gedaan omtrent maat regelen ter verruiming van de werkgelegen heid in Zeeuwsch-Vlaanderen. Van gedachten werd gewisseld omtrent de slappen, welke zouden kunnen worden ge daan om te bevorderen, dat de werken voor de verbetering van het wegennet zooveel mogelijk zullen ten goede komen aan de werkgelegenheid. Besloten werd. de aandacht van de be treffende autoriteiten le vestigen op de wen- schetijkheid uit een oogpunt van werkver ruiming om den aanleg van enkele wegge deelten spoedig ter hand te nemen. Voor kennisgeving werd aangenomen een afwijzende beslissing van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, met be trekking tot de uitbreiding van een industrie in Drente. Met betrekking tot een bij de commissie ingekomen klacht betreflende de tewerkstel ling van vreemde arbeiders bij een rijks werk zullen nadere inlichtingen worden af gewacht. Besproken werd de moeilijkheid, die het drukkersbedrijf ondervindt bij het verkrijgen van orders voor drukwerk, dal bestemd js om per post naar het buitenland te worden verzonden. Het bureau is verzocht, in dezen diligent le blijven. Een brief van den minister van water staat met betrekking tot plaatsing van een order in het buitenland gaf aanleiding tot een uitvoerige bespreking. Met instemming werd kennis genomen van een brief van den minister van arbeid, handel en nijverheid, waarin deze berichtte, welke maatregelen genomen waren ter vol doening aan een door de commissie gedaan verzoek met betrekking lot bevordering van het verstrekken van ordeTS voor de Neder landsche nijverheid. Uit Ie mededeelingen van het secreta riaat bleek, dat weer in tal van gevallen met de commissie overleg was gepleegd inzake de plaatsing van orders, welke naar het bui tenland dreigden te gaan, bij Nederlandsche ondernemingen en dat in vele gevallen de adviezen der commissie geleid hadden tot het wegnemen van bezwaren, welke aan de plaatsing van orders bij Nederlandsche fa brieken in den weg stonden. LEGERORDER. Een dezer dagen te verwachten legeror der bevat de ministrieele beschikking vol gens welke dienstplichtigen van oudere lich tingen dan van 1927. die bestemd waren voor detacheering bij het oefeningsdetache ment voor de Kon. Milit. Academie een uit stel van eerste oefening of tijdelijke vrij stelling van den dienstplicht genieten, na het verstrijken van dit uitstel of deze vrij stelling in werkelijken dienst bij het regi ment, waarbij zij zijn ingelijfd, komen. PROCES TEGEN DEN GOUVERNEUR VAN SURINAME. De heer D. Simons, lid van de Kol. Sta ten van Suriname, i9 met ds. Onnekes, den door den gouverneur ontslagen Ned.-Herv. predikant naar Nederland gekomen om een proces le beginnen tegen baron van Heem stra. Gouverneur van Suriname, wegens laster tegen hem en zijn familie. EEN VERBODEN VEREENIGING? Door den waarnemenden burgemeester van Vlissingen is de vertooning van de film Potemkin verboden. Door het Instituut voor Arbeidsontwikkeling werd als gevolg daar van opgericht de vereeniging „Artikel 188", die tot doel heeft het vertoonen van too- neelstukken en films met hooge moreele en artistieke waarde, die door den burgemees ter verboden zijn. De contributie werd vast gesteld op 60 cent per jaar, terwijl de eerste opvoeringen, n.l die van de Potemkin-film met de origineele Potemkinmuziek werden bepaald op 21, 22 en 23 December. Dinsdagavond hield het bestuur der nieuwe vereeniging zitting om leden in te schrijven en reeds waren ruim 300 personen aangeteekend, toen de commissaris van po litie met eenige politiemannen verscheen en alle bescheiden in beslag nam. Naar wij vernemen is een en ander geschied in over leg met de justitie, ten einde een onderzoek in te stellen of hier al of niet sprake is van een verboden vereeniging Mocht dit zoo zijn, dan zouden niet alleen de bestuurs leden. maar ook de personen, die zich als lid opgaven, strafbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5