No. 20479 DONDERDAG 16 DECEMBER Anno 1926. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws 1 van heden. 1 RECHTZAKEN. LEiDSCH DAGBLAD PRIJS DER 4DVEHTENTIEN: I 80 Cte per regel Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven JO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36. per week .....77, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 1 2 35 portokosten. 77;. /oia ,0.18. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van W. de Laat om vergunning tot het uitbreiden van de banketbakkerij in het perceel Sophiastraat No. 17, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie K No. 22il, is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 December 1926. 5355 VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op Maandag 20 December 1926. des nam te twee aai. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van 5 leden der Commis- r;e, bedoeld in arl. 2. Ie lid, sub 3o. der ver- ordening, houdende Reglement voor de Commissiën van Advies betredende de ar- beids- en dienstvoorwaarden van het perso neel in dienst van de gemeente Leiden. (Af tredend- de H H. F. Eikerbout, J. Wilbrink, P. Heemskerk, Dr. B. D. Eerdmans en H. J. Baart). 2o. Benoeming van 5 plaatsvervangende leden dier Commissie, (Aftredend: de H.H. B. J. Huurman, J Splinter Gzn., Th. M. W. Bergers, K. Sijtsma en F. Kooislra). 3o. Benoeming van een Amblenaar van den Burgerlijken Stand. )276) do. Voorstel tot overplaatsing van den onderwijzer J. Jurjaanz, van de school Ha- verstraat B naar de Centrale school voor het levende leerjaar. (267) 5o. Praeadvies op het verzoek van F. J. Hopman, om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur- bus. (269) 6o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1925, van het College van Vrouwen-Kraammoeders. (277) 7o. Rekening, dienst 1925, van het Col lege van Vrouwen-Kraammoeders. (277) 8o. Begrooling, dienst 1927, van het Col lege van Vrouwen-Kraammoeders. (277) 9o. Begrooting, dienst 1927, van het Geref. Minne- en Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis. (277) lOo. Voorstel: a. inzake het sluiten van kasgeldleenin- gen, gedurende hel le kwartaal 1927 b. tot vaststelling van een suppletoire be grooting, dienst 1927 ten behoeve van de af lossing van de bij de Leidsche Spaarbank gesloten geldleening. (271) llo .Voorstel tof kostelooze overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een strook water, groot plm. 2 M2.. kad. bekend Sectie N, No. 292 ged. (272) 12o. Voorstel tot kostelooze overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een gedeelte van het kadastrale perceel Sec tie K, No. 3719. (273) 13o. Voorstel tot kostelooze overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van de Rijndijkstraat, Sectie M, Nis. 1389 en 1866. (271) llo. Voorstel: a. tot aankoop van hei perceel bouwgrond in den Stadspolder, Sectie K, No. 1161; b. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat. (275) 15o. Voorste! tot verhuring van verschil lende perceelen wei- en teelland. (278) 16o. Praeadvies op hel verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, om ver gunning tot het leveren van duinwater in de geheele gemeente Oegstgeest. (279) 17o, Praeadvies op het verzoek van de Vereeniging voor Christelijke Gezondheids- en VacantiekoloniëD in Nederland, om toe. kenning van eene bijdrage in de bosten van uitbreiding en inrichting van het Kolonie buis „Zonneheuvel" te Seppe. (265) 18o. Verordening, houdende wijziging van ue Verordening van 17 December 1911 (Ge meenteblad No. 36), betreffende de levering van Gas door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electric:teit te Leiden. (268) AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER. In de a.s. Maandag te houden vergade- ftng van den Gemeenteraad zal de burge meester jhr. mr. dr N C de Gijselaar af scheid van den raad nemen. Het afscheid v*n de Leidsche burgerij, waartoe zich een mtgebreid comité gevormd heeft, gelijk be- en<i, za] plaats hebben op Donderdag 30 ecember a.s. in den foyer van de Stadsge hoorzaal, DE BEGRAFENIS VAN PROF. MAURITS JOSSON. Zooals reeds is gemeld, zal de teraarde bestelling van prof. Maurits Josson, lid van den Raad van Vlaanderen, hoogleeraar aan de Vlaamsche Hoogeschool en director in het Vlaamsche Ministerie van Schoone Kunsten, morgen op de begraafplaats der Ned.-Herv. Gemeente „Rhijnhof" plaats hebben, echter niet om 11 uur, zooals eerst was bepaald, maar met het oog op de komst van Vlaamsche vrienden, eerst te kwart over twaalf. Verwacht worden o.a. leden van den Raad van Vlaanderen, terwijl prof. Spelers, uit Eindhoven en de heer R. Angermille uit Rotterdam, de vereeniging het Vlaamsche Heil" zullen vertegenwoordigen, evenals mr. R. M. A. R. van Roy van de Vlaamsche Vereeniging „Houw en Trouw". Verder komen er vertegenwoordigers van het Algemeen Ned. Verbond, waaronder overste Oudenaller en van het Dietsch Ver bond, terwijl de heeren Aug. L. Reimerin- ger, wethouder dezer gemeente, en Kampschuur namens de Leidsche loge der Vrijmetselaren een krans op het graf zullen leggen. De Vlaamsche vlag, geel met een zwarten leeuw, zal naar de in Vlaanderen gevolgde wijze, de kist bedekken. HET OORT-KNAPPERT-FONDS. Naar de Commissie, die zich ten doel stelt een Oort-Knappert-Fonds te stichten ten behoeve van het Wijkgebouw aan de Langestraat, ons meedeelt, gaat het met het inkomen van bijdragen voor genoemd fonds naar wensch. Waar echter f40.000 noodig wordt geacht, is er natuurlijk nog geen sprake van, dat het doel reeds zou zijn be reikt. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de schenkers van groote giften er op kunnen vertrouwen, dat het kapitaal niet zal worden aangesproken, als de totaalsom niet bij elkaar komt. Waar prof. Oort ook in Leiden zooveel goede vrienden en bekenden onder de min der rijk bedeelden heeft en het Wijkgebouw in die kringen goed bekend is, willen wij er op wijzen, dat elke gift, groot of klein, met sympathie gegeven, welkom is. Adres-. mej, Wilha, Snellen, Witte-Singel 107a, giro 43930. ADRES AAN DEN RAAD. Aan den Raad is volgend adres ge zonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden F. G. van Duu- ren en H. Beij, respectievelijk voorzitter en secretaris van de afdeeling Leiden van den Centralen Bond van Transportarbeiders, dat m het artikel van de Alg. Politie verordening betreffende het verbod om Zondags aan particulieren melk te doen be zorgen, niet is opengelaten de mogelijkheid, dat in zeer bijzondere gevallen ontheffing van dit verbod kan worden verleend; dat dit tot gevolg zal hebben dat op den a.s. Eersten Kerstdag en Nieuwjaarsdag als gewoon de melk en melkproducten bezorgd zullen moeten worden, wat in verband met het karakter van deze feestdagen niet mo gelijk zal zijn, terwijl daarnaast gevreesd moet worden, dat op die feestdagen geen voldoende hoeveelheid melk aanwezig zal zijn om het publiek, in voldoende mate van dit product tot 's Maandagsmorgens d.a.v. te voorzien. Redenen waarom zij Uwen Raad drin gend verzoeken te besluiten dat de bezor ging van melk op Zondag 26 December en Zondag 2 Januari zal worden toegelaten, of een wijziging in het betreffende artikel van de Alg. Polilie-Verordening wordt opgeno men. waardoor Uwen Raad in bijzondere gevallen ontheffing van het bepaalde in de verordening kan verleenen. Ondergeteekenden veroorloven zich nog Uw aandacht te vestigen op een soortge lijke beslissing door den Gemeenteraad van 's-Gravenhage den tweeden December 1.1. in haar vergadering genomen. OPENBARE LES MUZIEKSCHOOL DER MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. In de groote Stadszaal had gistermiddag en -avond de jaarlijksche openbare les plaats van de leerlingen van bovengenoemde Muziekschool 's Middags om één uur werd met het omvangrijke programma een aan vang gemaakt waarbij de kleinsten het eerst aan de beurt kwamen. Met stralende gezichten, vrij van eenige „Bühnenfieber" betraden ze om beurten het podium. Nie mand voorzeker zal van ons een opsom ming verlangen van het vele, wat er gedu rende de middaguren geboden werd; laten wij derhalve volstaan met de mededeeling. dat allen het er goed afbrachten. Zonder daarbij daarbij de overigen in hun presta- ties en aanleg te willen miskennen, meenen wij toch, dat speciale vermelding verdienen de Nos. 3. 6, 8a, 8c, 12, 14, 20, 24 en 26 van hel programma. Reeds vroeg in den middag kwam jhr De Gijselaar de uitvoering een tijdlang met zijn tegenwoordigheid vereeren, hetgeen eenig dispuut onder de kleine peuters tengevolge had over het moeilijke probleem, naar wie de burgemeester wèl en naar wie hij niet was komen luisteren. 's Avonds om 7 uur was de beurt aan de grootere, meer gevorderde leerlingen, waar voor de belangstelling groot was. Er is over het algemeen zeer veel goeds te genieten gegeven. Ongetwijfeld schuilen er onder de tegenwoordige leerlingen krach ten. waarvan de Muziekschool in'de naaste toekomst pleizier kan beleven. Van de jongste generatie noemen wij slechts den 12-jarigen pianist C K Noor- derbos, die op zeer verdienstelijke wijze een wals van Chopin As gr. terts (Opus 42^ ten gehoore bracht en den 14-jarigen cellist L. J C. Dee die in Popper's ..Andacht" maar vooral in diens „Arlequin" een toonvastheid demonstreerde, waarop menig oudere cel list met recht jaloersch kan zijn en die voor de toekomst veel doet beloven. Van zeer goed gehalte waren verder de drie nummers voor drie en vier cello's vooral het „Requiem" van D. Popper was heel mooi de aria uit de „Elias" van mej. M. Schijfsma met orkestbegeleiding, de „Ariettes oubliées" van mej J. Stallinga (zang) en de Rhapsodie ii. G moll Opus 79 van Brahms door mej. M. H. Hamme3 (piano). Niet onverweld mag ook blijven de uiterst correcte en welverzorgde vertolking van de „Chant funèbre" door de ensembleklasse onder leiding van mej. Harry van der Harst Mej. E. Kloots, die kortgeleden het diploma piano-onderwijs behaalde, speelde twee Etudes van Chopin (Opus 25 Nos. 1 en 12), waarmede zij veel eer in legde. De voorzitter van de Commissie voor de Mij. voor Toonkunst, de heer A. D Vijgh, stelde haar het diploma ter hand, waarbij hij er o.m op wees, dat mej. Kloots ondanks het feit, dat zij haar studiën had moeten onderbreken, erin geslaagd was het examen binnen korten tijd na de hervatting met gunstig gevolg af te leggen, met welk resul taat spr. haar van ganscher harte felici teerde. Aan mej. Kloots werd een fraaie bloemen- ruiker aangeboden. Van de werken, door de orkestafdeeling onder leiding van den heer Striening uitge voerd, noemen wij in het bijzonder het An dante con moto en Con moto moderato uit de A dur symphonie Op. 90 van Mendels sohn, dat een uitstekende vertolking genoot Denken wij hierbij 9lechts aan het fraai ge accentueerde hoornihotief. Onder de overige nummers waren er nog vele, die het praedicaat „goed" ruimschoots konden verwerven, doch wij zouden dien aangaande met een genist geweten naar het avondprogramma kunnen verwijzen. Besluiten wij met te zeggen, dat het tal rijke publiek op ondubbelzinnige wijze door hartelijk applaus na elk nummer van zijn instemming heeft blijk gegeven. OUDERAVOND OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U. L. O. (LANGEBRUG B). Gisteravond had een ouder-bijeenkomst plaats in het gymnastieklokaal van boven genoemde school. De opkomst was vrij goed. Het hoofd der school, de heer Ver hagen, opende deze bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord. Na eenige mede- deelingen te hebben gedaan, gaf hij het woord aan dr. J. P. A. Brand, tandarts al hier, die zich op uitnoodiging van de oudercommissie voor dezen avond gaarne beschikbaar had gesteld om een lezing te houden* over „Mond- en Tandhygiëne bij kinderen". Spreker begon zijn verhandeling met het volgende: I. Waarom is een goed gebit noodig? le. Om het voedsel te vermalen; 2e. voor het spreken en zingen; 3e. het geeft ons gelaat een bepaald voorkomen. II. Welke gevaren bedreigen het gebit? UI. Hoe kunnen wij die gevaren afwenden? Deze vragen en antwoorden werden door spreker eenigszins breedvoerig behandeld. Met de op het scherm geprojecteerde lan taarnplaatjes gaf deze causerie een duide lijk beeld hoe nuttig en noodig het is aan de verzorging van den kindermond zijn volle aandacht te schenken. De voorzitter bedankte dr. Brand namens alle aanwezigen voor de zoo leerzame en nuttige lezing. Hierna was er gelegenheid voor de ouders tot het vragen van inlichtingen aan het onderwijzend personeel der school Daar de tijd van twee jaren voor de be staande Oudercommissie was verstreken, was het noodig een nieuwe commissie te verkiezen. Alle leden werden herkozen en namen de benoeming aan. Van de rondvraag werd door eenige aan wezigen gebruik gemaakt. Hierna dankte de voorzitter alle aan wezigen voor hun opkomst en sloot hij deze bijeenkomst. Geslaagd is te Amsterdam voor het examen Staatsinrichting M. O. de heer C. Kooien alhier. De Rector van het Gymnasium ver zoekt ons te melden dat het besluit van Curatoren om het gewone toelatingsexamen weer in te voeren, genomen is op verzoek van rector en leeraren. Te 's-Gravenhage hebben eveneens de leeraren denzelfden wensch uitgesproken. Gisteravond vierde de jeugdclub „de Morgenster" onderafd. der Loge Leiden Vooruit van de Int. Nat. Orde van Goede Tempelieren ter gelegenheid van haar twee jarig bestaan haar jaarfeest. Der leidster mej. Sweeren9 en den leider den heer Grinsven werd een bloemenhulde gebracht. Tevens mocht de heer Joh. v. d. Nieuwen- dijk als pionier der Leidsche Tempelieren een bloemenhulde ontvangen. Het werd een recht aangename avond voor de jonge drankbestrijders, de hoop der Tempelieren. Zondagavond 19 Dec. zal in het Volks huis het Kerstconcert gegeven worden, een avond waarop zeer velen zich reeds bij voorbaat zullen verheugen, te meer, nu het Haarlemsch dameskoor met de solisten mevr. van Tienhoven, alt, en mej. Muile meister, viool, den avond zullen vullen. Wij raden dan ook de muziekliefhebbers aan zich tijdig van een programma te voor zien, daar de zaal wel spoedig zal zijn uit verkocht (Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie). De dameskapsalon „Maison Piët", Hoogewoerd 24, bij de dames uit den ge goeden stand in Leiden en omstreken vooral bekend, achtte den tijd daar, om deze zaak te moderniseeren en heeft deze gelegenheid aangegrepen om tegelijk haar uit te breiden en te vergrooten, waartoe de behoefte meer en meer werd gevoeld. De eigenares heeft daarvoor de mede werking ingeroepen van de Haagsche firma Boersma, die voor het installeeren van chique dameskapsalons geheel is ingericht. Zonder in beschrijving van onderdeelen te vervallen, kunnen wij alvast zeggen dat de salon thans geheel naar modern Fransch model is ingericht en dat het aantal cabi nes weder is uitgebreid, terwijl de eigena res, zelve ook gediplomeerd, thans wordt bijgestaan door een tweede gediplomeerde kapster uit de moderne school. Schilder- en behangerswerk werd zeer ten genoege van de eigenares uitgevoerd door de heeren Heus en Dool alhier, zoodat Leiden na deze restauratie zich mag be roemen op een inrichting te meer die met de beste eerste klasse zaken van dien aard in Leiden en in andere steden kan wed ijveren. Door de politie alhier is de hand ge legd op zekeren M. E., bij haar welbekend en die reeds eerder werd veroordeeld en een gevangenisstraf onderging wegens diefstal. Thans wordt hij verdacht van ver duistering van verschillende goederen tot een gezamenlijk bedrag van f 100. E. is ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. De rijwielhersteller H. alhier heeft aangifte gedaan van oplichting te zijnen nadeele. Zondag kwam zich een jong- mensch bij hem vervoegen, die voorgaf Karreman te heeten en in dienst te zijn van het St. Elisabeth-gesticht. Hij moest een uitstapje maken en wilde daarvoor een rijwiel huren. De heer H. koesterde geen argwaan en gaf op het eerlijk gezicht van Karreman deze een aardig karretje mee. K., die geen Karreman bleek te zijn is niet weer komen opdagen en in het St.-Eliza- bethgesticht kent men hem ook niet. Hij is dus het slachtoffer geworden van zijn goed vertrouwen De politie tracht nu den pseudo-Karre- man op te sporen. PUT INGESTORT. De 52-jarige grondwerker W. B. wonende in de Boterstraat te Rotterdam was aan het werk in een put aan de Boezemstraat toen deze put onverhoeds instortte. B. kreeg een betonnen syphon op het lichaam en werd in zorgwekkenden toestand met een bekken breuk naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Men vreest voor zijn leven. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Weer een slachtoffer. Gisteravond te kwart over 7 heeft snel trein 119 van AmsterdamGroningen op den onbewaakten overweg bij Diemen een vrachtauto gegrepen. Reizigers moesten te hulp worden geroepen om de auto van de locomotief los te trekken, hetgeen slechts ten deele gelukt is. In Hilversum werd de loco motief door een ander vervangen. De chauffeur werd geheel verbrijzeld, zoo dat zijn identiteit niet dadelijk kon worden vastgesteld. Later is gebleken dat de auto het eigendom is van de beenzwartfabriek te Oud-Diemen en dat de chauffeur Wolfen- bueltel is geheelen. Het treinverkeer ondervond slechts ge ringe vertraging. INBRAAK. Sedert eenige weken was te Maas en Waal op verschillende plaatsen ingebroken Zoo werd in Batenburg bij een ouden man 1300 gulden ontvreemd Ook in Appeltern werd ingebroken Zaterdagavond heeft m«n in Leeuwen, en Maandagnacht te Drulen jp meerdere plaatsen geprobeerd de woning binnen te dringen. Te Venlo werd in den nacht van 13 op 14 dezer ingpbrokeD bij den smid en antiquair G. V. aan de Loohofstraat. Ontvreemd werd een antiek zilveren bril en een antiek zilveren doosje, waarin zich 125 stuks oude zilveren munten bevonden, ter waarde van circa f 250. BINNENLAND. Door B. en W. van Leiden wordt een verlaging van de gasmeterhnni voorgesteld. De Leidsche Orkestvereeniging is opge heven. De begrooting voor 1927 in de Tweede Kamer. Bij Alphen is een wagon van een goede rentrein ontspoord. Weer een doodelijk ongeval op een onbe waakten overweg. Het OJK. bij het Haagsch Gerechtshof eischt handhaving van het vonnis in de verduisteringsaffaire van voor Drente inge zamelde gelden. BUITENLAND. 1 Er dreigt een acnte regeeringscrisis in Dnitschland. Het Engehche Lagerhuis tot 8 Febr. op reces. Het aanbod van Lloyd George door het bestnnr der Engelsche Liberale partij aan vaard. De dader heeft zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang tot de werkplaats verschaft, daar geen sporen van braak te ont dekken zijn. Te Bemmel drongen dieven Maandagnacht de woning binnen van den steenovenbaas van de firma Ratering Arntz. Zij boorden een gat in de deur, ontgrendelden deze en droegen daarna een kast naar buiten, waar uit zij f 600 stalen. BRANDEN. Bij Scheveklap (gemeente Nieuwolda) is gisteren de kapitale boerderij van den heer Oosterhuis, bewoond door den landbouwer Roelf Kok, afgebrand. Tachtig kippen, tien runderen, acht paarden en eenige varkens zijn in de vlammen omgekomen. Verzeke ring dekt de schade. VERDUISTERING VAN STAAT. Ongeveer 9 jaar geleden heeft een 16- jarige moeder haar buiten echt geboren kind afgestaan aan een echtpaar te Nijmegen, dat dit kind in de registers van den burger lijken stand liet inschrijven als gesproten uit dit huwelijk. Deze dagen is dit aan het licht gekomen; tegen het echtpaar is proces* verbaal opgemaakt. OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag liepen te Akkrum eenige schoolkinderen achter een vrachtwagen. Een der kleinen, het 6-jarig dochterje van den heer Kuindersma, liep achter den wagen vandaan, juist toen van den anderen kant een vrachtauto naderde. De kleine werd ge grepen en ernstig gewond. Zij werd dadelijk naar Leeuwarden vervoerd, doch bleek bij aankomst in het ziekenhuis reeds te zijn overleden, TWIST. Twee arbeiders uit Leeuwen K. en v. A., die van de steenfabriek naar huis terug keerden kregen onderweg twist. Deze liep zoo hoog. dal K. aan v A. met een mes e^a zeer gevaarlijke wonde in den schouder loe- bracht De dader is gevankelijk naar Tiel gebracht. OVERLEDEN. De dertienjarige knaap, die te Bochollz tus9chen een dorschmachine was gekomen en vreeselijk verminkt werd, is in het hos pitaal te Heerlen overleden. Een rentenier-boer is in de stad. komen wonen. In zijn nieuwe woning bevindt zich ook een telephoon. Pas na eenige weken trekt hij de stoute schoenen aan, vraagt het gewenschte nummer en zegt dan3 „Zou u mij ook een kleine zak honden brood kunnen sturen?" Stem aan den anderen kant: „Ja mijn heer, voor wie?" Rentenier-boer: „Nou zeg. voor den hond natuurlijk.' VERDUISTERING. De Adv.generaal bij het Haagsche Ge rechtshof eisrhte, overeenkomstig het von. nis van de rechtbank te Rotterdam, 1 jaar gevangenisstraf tegen V-, aldaar wegens verduistering van gelden, bestemd voor do bewoners der Drentsche yeenstrekem

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1