GELDKONINGEN. 45-Jari|S bestaan van de Tooneel-Vereeniging „Leidsche Dilettantenclub". C. FORTMANN No. 20476 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 13 December Tweede Blad Anno 1926 BINNENLAND. Glaswerk naar Ontwerpen FEUILLETON. Wij hebben over de Leidsche Dilettanten- club, die 1 December 1881 werd opgericht en nu dus haar 45ste levensjaar al weer eenige dagen inging een zeldzame levens duur voor een tooneelvereeniging al vele keeren geschreven. Zij heeft zonnige dagen doorleefd, maar ook stormen over haar hoofd zien gaan. doch in vóór- en tegen spoed heeft zij zich weten te handhaven. Over den nationalen tooneelwedslrijd. ter gelegenheid van dit 45-jarig bestaan uilge schreven, hebben wij reeds eerder gewag gemaakt en wij zullen er later meer dan eens op moeten terugkomen. Thans kunnen wij gewag maken van de receptie, gistermiddag in de keurig versierde concertzaal van „l'Union" aan de Steen- straat. Het bestuur, waaronder er velen zijn. die reeds op een langen staal van dienst kun nen wijzen, zat onder de schaduw van de banier der vereeniging, lusschen groen en bloemen aan de groene bestuurstafel. De zaal was bijna geheel gevuld met Be langstellenden. leden, besturen en leden van zusterverenigingen uit Leiden en van buiten. De jury voor den looneel wedstrijd, de hee- ren Bloemink, Menkhorst en Spendel was ook aanwezig en lest best: ook het hoofd der gemeente jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar gaf door zijn tegenwoordigheid blijk vanf belangstelling. Tevens waren een aantal telegrammen en schriftelijke gelukwenschen ingekomen, waaronder Van het eere-bestuurslid den heer P. II. Leijenaar. te Bussum, van het bestuur der muziekvereen. der N. Z. H. T M.. van het muziekkorps van de firma T. D. alhier en anderen. Verder telden we ongeveer een dozijn prachtige bloemstukken en kransen, o a. van het lid den heer Weers, van een groep kunstlievende leden (familie Van Weeren), „Hulp en Steun", van „Kunst naar Kracht", van „Krebustlipo". van W. D. J van H. Z. O. D., allen uit Den Haag, van P. C. L., „Ondersteuning zij ons doel" en „D. O. S." te Leiden, terwijl „Luctor et Emergo" uit Den Haag een zilveren -krans aan de banierschonk. Nadat de muziek, een aardig strijkje onder leiding van J. Optendrees. zich reeds een en andermaal had laten hooren, sprak de vol ijverige voorzitter, voor wien in deze dagen schier niets te veel is, de heer Joh. W. Harting, een kort openingswoord. Met gemengde gevoelens zag het bestuur terug op de voorbijgegane 45 jaren van lief en leed. En wat bracht de maandenlangs voorbereiding een beslommeringen mee. Angst en spanning vervulde meermalen het bestuur als het zich afvroeg of alles wel zou klaar komen en zou slagen. Maar als hij nu de zaal overziet, gevuld met belangstellenden en een blik slaat op de talrijke blijken van sympathie, dan door tintelt vreugde zijn hart. Vooral het bezoek van den burgemeester doet het bestuur recht goed. Aan hem, die als donateur de Veree niging steeds heeft gesteund en ook een schitterende medaille voor het concours heeft geschonken, brengt hij het eerst hulde, den wensch uitsprekende, dat het hem en zijn echlgenoote ook na zijn heengaan goed moge gaan (luid applaus). Ook de jury bracht hij dank voor haar aanwezigheid in het bijzonder den heer F. Bloemink, die de vereeniging steeds met raad en daad bijstond en den heer Menk horst, die deze taak gaarne aanvaardde, toen het bleek dat de heer Hageman verhinderd was. De geschiedenis der vereeniging in hot kort memoreerend, herdacht hij in het bij zonder de door den dood ontvallen eere leden, de heeren F. H. de Jong en P. Ma- zurel Jr. en heette in hartelijke bewoordin gen welkom de aanwezige eereleden T. H J. de Jong Jr., Noordwijk, Van Dam, Amster dam, Eikerbout, Leiden, en Schötteldraycr, Den Haag; de heer P. H. Logeman uit Bus- sum, ook eerelid, had bericht gezonden, dat hij door ongesteldheid was verhinderd aan wezig te zijn. Hij dankte voor de bloemen en geluk- wenschen en sprak ten slotte den wensch uit, dat ook deze dag een gezellig karakter zóu dragen en huldigde nog de werfkracht van het lid Th. Kramp, die in 1 jaar ruim 120 donateurs aanbracht. Nadat hierop met gulle handen verver- schingen waren rondgediend, voerden ach tereenvolgens het woord de voorzitters van „Luctor et Emergo" en „Hulp en Steun" uit Den Haag, de heer Konig te Zaandijk, en de voorzitter der jury, de heer Bloemink, die allen hun beste wenschen uitspraken. De andere aanwezigen volstonden met het bestuur de hand te drukken. De voorzitter deed evenals de heer Bloe mink, nog eenige mededeelinpen in ver band met het te houden concours, en dankte allen voor hun vriendelijke attentie om ten slotte onder luid applaus den welwillenden gérant van „L'Union", den heer Rap te danken, die de schouwburgzaal geheel gra tis voor het houden van het concours aan de vereeniging afslaat. Hierna had nog een huishoudelijke ver gadering plaats van bestuur, jury en aan het concours deelnemende vereenigingen. Na afloop vereenigden bestuursleden en afgevaardigden zich aan den gemeenschap- pelijken maaltijd in „FUnion", waarbij het ook recht gezellig toeging, terwijl de avond werd besloten met een feestelijke bijeen komst voor leden, begunstigers en genoo- digden die lot laat in den avond duurde. Te 8 uur werd het bestuur der L. D. C. ten huize van den voorzitter afgehaald in 3 open rijtuigen de stad rondgereden en naar de feestzaal gebracht. Plechtig inge haald met Bengaalsch vuur, muziek en zang, werd het bestuur naar het tooneel ge leid en daar toegesproken door den heer J. Boon, voorzitter van de donateurs-com missie, en onder hartelijke bewoordingen een krans aan de banier overhandigd. Voorts wefd een banierkast aangeboden en aan den voorzitter een eiken schrijfbureau. Daarna werd namens een comité uit de le den bij monde van den heer C. v. d. Wilk aangeboden aan de club een medaillekastje en aan den voorzitter een eiken boekenkast Namens het feestcomité bood deze soreker den voorzitter nog een fraai inklsfel aan. De voorzitter, overstelpt door al deze ge schenken dankte geroerd daarvoor; hij bracht veel van de hem toegezwaaide lof over op zijn medebestuurders v.n. den heer Th. Kramp, dien hij namens de verc ing tot lid van verdienste benoemde, evenals de heer H. Leget, die 127* jaar bestuurder der L. D. C. was. De heer Kramp dankte met eenige korte woorden voor deze onderscheiding, ook na mens den heer Leget. Nu kwam mevr. LegetNieboer namens haar en mevr. Lauwrier (leden der ver eeniging) een prachtig koperen kopstuk voor het vaandel aanbieden, ten einde daar aan de medailles op te hangen. Na al deze plechtigheden bleef men on der gezellige dans en voordrachten nog ge- ruimen tijd bijeen. De zaal was geheel ge vuld door de leden en donateurs, geheel belangloos versierd door het lid den heer. J. A. Weers. Bij het sluiten bracht de voorzitter de heeren v. d. Wilk en F. Simons een woord van dank voor de uitstekende organisatie van den avond. -is- BET NED.—BELGISCH VERDRAG. Tegenstand in de A.-R.-partij. Een groot aantal vooraanstaande anti revolutionairen uit alle deelen van het land, heeft tot de anti-revolutionaire leden van de- Eerste Kamer het verzoek gericht om het verdrag in zijn huidigen vorm niet goed té keuren. Onder de onderteekenaars treffen wij o.a: aan de heeren: Mr. G. A. H. Grosheide, secr. van de Ver eeniging voor de Binnenbeurtvaart: prof. dr. Y. Hepp, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam; prof. dr. Z. W. Sneller, hoogleeraar aan de Handelshooge- school te Rotterdam; prof. dr. A. A. van Schelven, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Haarlem; P. L. de Gaay, Fort man, burgemeester te Dordrecht en A. Co- lijn. ouddid Tweede Kamer, burgemeester te Amstelveen. UIT ONDERWIJSKRINGEN. Hoogleeraren en oud-hoogleeraren van de Landbouwhoogeschool hebben der Eerste Kamer, evenate hun ambtgenoolen te Utrecht en Groningen verzocht te voorko men. dat het onlwerp-verdrag met België ongewijzigd worde bekrachtigd. Van de 32 hoogleeraren en oud-hooglee raren hebben 27 hun naam onder het ver zoekschrift geplaatst. Van de 5, die niet tee kenden. willen er 2 als voorstanders van het verdrag beschouwd worden. De redenen van het niet onderteekenen door de andere 3 zijn niet bebkend. DE POSTDIENST OP DE KERSTDAGEN. Op den len Kerstdag zullen één brief en één pakketpostbeslelling worden uitge voerd. De vaststelling van de tijdstippen van aanvang deze bestellingen wordt aan de directeuren overgelaten. Deze moeten bij de vaststelling behalve met het tijdstip van aankomst van de post, er rekening mede houden, dat aan het personeel zoo veel mogelijk gelegenheid moet worden ge geven tot kerkbezoek. In de briefpostbestelling behooren alle te bestellen stukken, dus ook die welke des Zondags van de bestelling zijn uilgesloten, te worden opgenomen. De stations voor den postdienst zullen voor het publiek gesloten zijndie voor den telegraaf- en telefoon-dienst zullen zijn ge opend, voor zoover zij op Zondagen zijn opengesteld. Op den 2en Kerstdag zal de dienst ge heel geregeld zijn als op andere Zondagen. Door ophanging van een kennisgeving in de wachtkamers en voor de ramen van de kantoren en stations, alsmede voor zooveel zulks kosteloos kan geschieden, door opne ming van een bericht in de nieuwsbladen, wordt aan het publiek tijdig van een en an der mededeeling gedaan. NEUTRAAL OVERHEIDSPERSONEEL. Zaterdagmiddag is t-e Amsterdam een vergadering gehouden, georganiseerd door het Comité van Neutraal Overheidsperso neel. De heer Kooiman, secretaris van het C. N. O. P sprak over de regeling van het formeele recht der Nederlandsche ambte naren. Vervolgens sprak de heer B. de Boer, voorzitter van het Alg. Ned. Vakverbond over de salarispositie van het rijksperso neel. Ten slotte werd bij acclamatie de vol gende motie aangenomen Het comité enz., overwegende: le; dat onder het motief van stijgende tekorten op de Staatsbegrooting, aan de ambtenaren, in den vorm eener salarisver laging, ondragelijke lasten zijn opgelegd; 2c. dat de opbrengst der Rijksmiddelen echter zoodanig is geweest, dat sinds 1924 de raming met bijna honderd millioen gul den werd overtroffen 3e. dat dus deze extra-belasting, die groote groepen tot den rand der armoede bracht, slechts blijkt te zijn geheven voor de dekking van een denkbeeldig tekort spreekt over dezen gang van zaken zijn diepe teleurstelling uit; RECLAME. BREESTRAAT 122—124 DE BAZEL DE LOR5I COPIER en andere Meesters 5150 BIJ ONZE FIRMA te BEZICHTIGEN VRAAGT INLICHTINGEN verwacht van de regeering dat zij het aangedane leed zooveel mogelijk zal her stellen; is van oordeel dat dit herstel behoort to geschieden door herziening van het Bezol digingsbesluit, na georganiseerd overleg en dat, in afwijking van de totstandko ming daarvan, door een „uitkeering in eens" in den ergsten nood behoort te wor den voorzien; betuigt daarom zijn instemming met do motie-Bulten, aangenomen in de zitting der Tweede Kamer van 10 November j.l. doet een beroep op de volksvertegen woordiging om de regeering tot uitvoering daarvan te bewegen draagt het bestuur op, de actie daartoo onverzwakt voort te zetten; v besluit deze motie ter kennis te bren gen van de regeering en de Staten-Ge- neraal. CHRISTELIJK OVERHEIDSPERSONEEL Dezer dagen heeft het Permanent Co mité van Chr. organisaties van personeel in publieken dienst vergaderd. Na uitvoe rige besprekingen werd besloten, op grond van onvoldoende bezoldiging van onderscheidene groepen, en onjuiste in deeling, te blijven ijveren voor herziening der huidige salaris- en loonregeling van het Rijkspersoneel. Voorts werd de positie van het perso neel, op arbeidscontract werkzaam, be sproken. Met genoegen werd geconsta teerd, dat het departement van oorlog een. aanvang maakt om de positie van dat per soneel gelijk te stellen met dat van vast of tijdelijk personeel. Besloten werd op algeheele gelijkstelling te blijven aandrin gen. Vervolgens werd besloten aan de Ver. van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen mede te deelen, dat het Permanent Lt>- mite bereid is bij voorkomende gevallen, welke ook de rechtspositie en salarieering der onderwijzers raken, het advies van ge noemde vereeniging in te winnen. Aan den Bond van Chr. Politieambte naren zal worden bericht, dat aan zijn ver zoek om toelating tot het Permanent Co mité niet kan worden voldaan, maar dat een oplossing is gevonden om voor den tijd van twee jaar een permanente samen werking te verkrijgen. Het hoofdbestuur van den Chr. Postbond zal naar aanleiding van zijn verzoek om lid te worden van het Permanent Comité, wor den uitgenoodigd voor een conferentie. R.-K. WERKLIEDENVERBOND. Te Utrecht is op de vakbonds-najaars- vergadering van hel R.-K. Werkliedenver bond door den heer C. J. Kuiper een inlei ding gehouden over: de laak der katholieks vakbeweging bezien in het licht van de na^ oorlogsche economische en sociale verhou dingen. Daarbij werd de volgende motie in gediend: De vergadering, enz., gelet op de naiionale en internationale concentratie en trustsvorming in het groot bedrijf, mede onder den stijgenden invloed van hel zich meer en meer met het bedrijfs leven bemoeiende bankkapitaal en de daar uit veelal volgende relatieve verzwakking van de posilie der arbeiders; van oordeel, dat er reden i9 om na te gaan, welke consequenties uit bovenge noemde verschijnselen voortvloeien voor de Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van E. PHILIPS OPPEN HEI M. door W. M. D. SPIES—VAN DER LINDEN. 14) „U vergeet," zeide zij. „dat ik niet langer vrijen toegang tot het huis van mijn vader heb." „Het zou al heel gemakkelijk voor u zijn," antwoordde hij, „er binnen te komen, voor al nu uw vader zijn kamer houdt. Ik ver onderstel, dat u weet, waar hij zijn belang rijke stukken bewaart." „Ja, dat weet ik," antwoordde zij. „Het is jammer vervolgde zij met een flauw glim lachje op de lippen, „dat die inbrekers het Diet wisten, vindt u niet?" Hij haalde zijn schouders op. „Een onhandige poging was dat natuur lijk," gaf hij toe, „vooral omdat uw vader altijd een detective bij het huis heeft. Het ^ordt goed bewaakt, maar ik geloof, dat u heter werk leveren kunt, miss Duge." „Hoe ziet dat papier er uit?" „Het is enkel een vel „foolscap." Ik zal u Diet precies zeggen, wat er op geschreven riaat, maar het behelst een voorstel, een zekere som geld bijeen te krijgen, om eenige voorname politici, die deze „Anli-Trust- Hiir* steunen, te doen valten Al onze namen 6taan er op, die van Bardslev, van Weiss, van Seth Higgins en mijn eigen naam. Die uw vader zou er ook op moeten voorko men, maar ik geloof, dat hij ons fe slim af was." Zij begon haar handschoenen aan te trek ken. „Nu," zeide zij, „ik heb, dank zij u, een heerlijken morgen gehad en deze rozen zijn beeldig. Gesteld, dat ik behoefte gevoel nog meer uiting te geven aan mijn dankbaar heid, waarheen kan ik u dan schrijven?" Hij gaf haar zijn kaartje, dat zij in haar mof stopte. Zij verlieten samen het restau rant en praatlen weer over de menschen, die zij voorbij kwamen, over een stuk in den schouwburg, waar zij aan herinnerd werden bij het zien van een populaire actrice, en andere onverschillige onderwerpen. Hij bood haar zijn auto aan. maar zij bedankte. „Ik ga hier vlak een bezoek brengen," zeide zij. „Adieu!" „Ik hoop dat ik spoedig van u hooren zal," zeide hij, zich over haar hand bui gend. „Mischien," antwoordde zij glimlachend, terwijl zij zich afwendde. HOOFDSTUK X. Norris Vine. Stella liep snel Fifth Avenue af en sloeg Broadway in. Hier nam zij een tram naar de zakenwijk en ongeveer twintig minuten later stond zij voor het kantoor van Norris Vine, op de bovenste verdieping van een skyscraper, dicht bij Maddison Square. Vine opende zelf de deur en bracht haar door het kantoor van het personeel naar zijn eigen klein, maar luxueus ingericht appartement. „Was je net van plan om uit te gaan?" vroeg zij. „Het hindert niet," antwoordde hij. „Ik heb nog minstens een half uur voor je." Hij leidde haar naar zijn fauleuil en ging zelf op zijn bureaustoel zitten. De zon viel op zijn smal. eenigszins streng gezicht en zij keek peinzend naar hem. „Is 't. dat je ouder wordt, Norris?" vroeg zij, „of gaat de boel op het oogenblik niet zooals je zoudt willen?" Hij trok zijn wenkbrauwen op. „Het is erg inspannend, dit leven," merkte hij op. „Je moet al je fijnere gevoe lens geweld aandoen en als je dat gelukt is. kom je tot de ontdekking, dat je wat ouder bent geworden." Zij knikte. „Zoo zie je er uit," zeide zij. „Je ziet er uit, of zoo goed al9 alle vuur opgebrand is en er alleen nu zoo iets als een machine van je overgebleven is." „Ik weet het niet," antwoordde hij luste loos. „Je moest meer naar Europa gaan," zeide zij zacht. „Ik kan niet begrijpen, hoe men schen slaven van zichzelf kunnen maken, zooals jullie hier. Verlang je er nooit naar, om uit dien tredmolen te geraken?" „Misschien wel," antwoordde hij, „maar het leven hier wordt als een van die slechte aanwendsels. zooals cigaretten rooken of morphine gebruik. Hel krijgt vat op je het krijgt heel veel vat op je," liet hij er zachter op volgen. „Ik zou wel eens willen weten," zeide zij, „of er iets ter wereld bestaat, dat je uit dit leven weg zou kunnen lokken." Hij sloeg opeens met volle vuist op de schrijftafel, waarvoor hij zat. Zijn gezicht was nog kleurloos, maar iD zijn zwarte oogen was een glimp vuur gekomen. „O. zwijg!" zeide hij. „Ik ben tenslotte niet zoo'n slaaf, dat ik mijn ketenen lief heb; maar kan je niet begrijpen, dat iemand in dit moeras geraakt en alleen door de grootste inspanning op de been kan blijven?" „Is dat met jou hel geval, Norris?" vroeg zij. „Ja," antwoordde hij met plotselinge hef tigheid. „Zes maanden geleden zou ik me zelf, geloof ik. van alles hebben kunnen vrijmaken. Ik zou geen rijk man geweest zijn. maar daarginds in Europa, waar de menschen geleerd hebben, om te leven, is rijkdom in het minst niet noodzakelijk. Ik had genoeg voor Italië, voor een seizoen in Parijs, voor wat sport in Hongarije, zeifs voor een maand of twee in Menton. Ik aar zelde en terwijl ik aarzelde, was de kan9 weer verdwenen Toen kwamen je vader en ik weer tegenover elkaar te slaan en de heele geschiedenis begon weer opnieuw." „Heb ik gelijk." vroeg zij zacht, „als ik mij verbeeld, dat je er op het oogenblik slecht voor staaf Hij knikte. „Ik vecht voor mijn leven," zei hij kortaf. „Waarheen ik mij de laatste maanden ook gekeerd heb, overal schijn ik de tegenwer king van je vader's millioenen te ontmoe ten. Onze oplaag wordt dagelijks minder. De groote adverteerders negeeren ons feitelijk. Wij gaan finantieel snel achteruit. Dat is het lot van ieder, die de hand durfl opheffen tegen de vervloekte afgoden van dit land. Het is het werk van je vader. Stella. Ik had mijn hoop gevestigd op die ziekte van hem, maar het blijft hetzelfde. Weet je ook of hij wprkelijk ziek is, of hoort dit bij zijn plan nen?" „Ik weet het niet precies," antwoordde zij. „Vandaag werd mij verteld, dat het bij zijn plannen hoort." „Wie vertelde dat?" vroeg hij snel, „Peter Littleson," zeide zij, „ik heb met hem geluncht." „Peter Littleson 1" viel hij haar in de rede. „Maar die is een van je vader's partnersl Hij en Bardsley en Weiss en je vader zijn, wat ze hier noemen „De Onoverwinlijken'T Zij knikte. „Ik ben er niet zekeT van." zeide zij, „maar ik geloof, d£t het tot een breuk zal komen." Hij was nu vol belangstelling, ongeduldig bijna. „Vertel mij alles, wat je weet!" drong hij aan. „Dit weet ik." antwoordde zij, „dat Little son mij vandaag te lunchen vroeg, om er achter te komen, of de ziekte van mijn va der echt was of niet en hij gaf mij te ver staan dat zij hem verdachten, hen le be driegen Ik geloof, dat mijn vader het als ge woonlijk. van hen winnen zal. Peter Little son moest erkennen, dat hij ze, tenminste nu, allen kan maken en breken." Norris Vine keek eenige oogenblikken naar buiten. Zijn gelaat was doodsbleek. „Ik ben begonnen, mijn zelfvertrouwen te verliezen," zei hij langzaam, „en wan neer je dat hier doet. dan is het einde met ver meer Ik geloof, dat Littleson gelijk heeft, Stella. Ik geloof, dat je vader, als hij daar zin in had, hen allen, één voor één, zou kunnen aanpakken en breken, zooals hij het mij doet." „Gesteld aan den anderen kant," zeide zij, „dat er iets gebeurde, waardoor zij de kans kregen, hem le breken?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5