AGENDA. LEIDSCHE SCHOUWBURG. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Maandag. Jeruël (Middelstegracht 3). Spr. de heer van der Horst over Sadhoe Soendar Singh. Leidsch Volkshuis: Spr. de heer Swierstra, over de Philips-fabrieken. 81/* uur. N. V. Broodfabriek „De Zeeuw". Bu£ tengew. alg. verg. van aandeelhouders ten kantore der vennootschap. 7 uur. 1'UnionOpenb. Protestvergadering Hen- gelaarsbond voor Leiden e. o. 8 uur. R.-K. Volksgebouw (Steenschuur 15). Tentoonstelling op Veiligheidsgebied. Van 1012, 2V&5 en 810 uur. Stadszaal (groote zaal): Haarlemsche Orkestvereeniging. 8 uur. Stadszaal (foyer): Prop.-feestavond Ver. tot ondersteuning van Ambtenaren. 8 uur. Occstgecst: Herv. school. Openb. verg. Chr. llist. Unie. 7V» uur. Dinsdag. Graanbeurs: Jaarlijksche uitvoering Leid- sclie C. J. M. V. Padvinders. 8 uur. Ilooigrachtkerk: Ds. Berkhoff. 8 uur. R.K. Volksgebouw. (Steenschuur 15). Ten toonstelling op Veiligheidsgebied. Van 10 12, 2V»5 en 810 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken van de H.H. G. II. Planken, Hoogewoerd' 171, telefoon 502, en I>. J. van Dnesum, Mare 76, telefoon 406. op grond van strijdigheid met de goede ze den en zijn collega te Zutfen verbood haar op grond van revolutionaire tendenzen. Spr. stelde den zedenmeesterigen burge meesters waaronder jhr. De Gijselaar het oordeel van een burgerlijk vooraanstaand man in Duitschland Max Harden ten voor beeld, die hun verbod uit domheid ver klaart. liet verbod van dit en andere moderne kunstwerken door verschillende burgemees ters is te wijten aan het verouderd art. 188 der gemeentewet, dat in hun handen niet veilig is. De diepste grond van dit verbod ligt noch in de zorg voor de zedelijkheid, noch in vrees voor revolutie maar in de tegenzin van de wegstervende kapitalistische moraal legen de ontluikende moderne cultuur. De film is, volgens spr., een uiting van het ontwakend Rusland en een protest te gen het Czarisme, niet alleen van de com munisten maar ook van de liberalen, die eveneens het Czarisme moede waren. Spr. gaf daarna onder stille aandacht der aan wezigen een uiteenzetting en omschrijving van den inhoud der film, die hij een stukje moderne cultuur noemde. Jhr. de Gijselaar noemde de fijm af schuwelijk, maar de afschuw ligt dan aan de ziide der machthebbers, die op de weer- loozen laten schieten. In de hierop volgende pauze werden nog eenige vioolnummers gegeven, waarna de heer Van Overbeek zijn lezing net een warme opwekking om de film te komen zien, besloot, waarna de voorzitter de ver gadering sloot. DE MINISTER VAN OORLOG TE LEIDEN. Hedenvoormiddag heeft de minister van Oorlog, vergezeld van den kapitein-adju dant Van Weel en den luit.-kolonel-inten dant Van Breem (hoofd van de 4e afdeeling) een inspeelie-bezoek gebracht aan de gar- nizoensworkplaals alhier. Tegenwoordig wa ren daarbij de garnizoenscommandant, luit.- kolonel C. C. de Gelder, en de 1ste luite- Bruins, beheerder der werkplaats. Het be zoek duurde van 9 uur tot halfelf. Alle werkzaamheden werden gedemonstreerd. TENTOONSTELLING VAN VEILIGHEIDSMIDDELEN. Zooals wij de vorige week reeds met een enkel woord meldden is vanwege de afdee ling Leiden van den R.-K. Volksbond in sa menwerking met den Raad van Arbeid al hier in het gebouw van dien Bond, Steen schuur 15, een tentoonstelling van veilig heidsmiddelen georganiseerd. Reeds Zaterdagavond toen de expositie uitsluitend toegankelijk was gesteld voor da leden, was de toeloop groot en ook voor he den en morgen rekent het bestuur op een druk bezoek. Het tentoongestelde verdient een groote belangstelling ten volle, daar het ongetwij feld in hel belang van het groote publiek is, wanneer het door aanschouwelijke voorstel ling wordt gewezen op de groote gevaren, waaraan het bloot staat in fabriek of werk plaats bij veronachtzaming van de noodige voorzorgsmaatregelen En hiertoe bestaat volop gelegenheid door een zeer uitgebreide collectie wand platen van den Raad van Arbeid. Boven dien vindt men er nog tal van voorwerpen ter bescherming zooals veiligheidsbrillen, looplampen, nauwsluitende bedrijfsklee- dingslukken, enz. enz. teveel om op te noe men. Tenslotte herinneren wij nog even aan de lezing, welke morgenavond ir. Gorter, directeur van het Veiligheidsmuseum te Amsterdam, zal houden over de toepassing van veiligheidsmiddelen. 7-DAAGSCHE NON-STOP RIT. De Fordwagen, welke den non-slop rit door Nederland maakt, bevond zich Zater dagmorgen in Brabant, om door te gaan naar Zeeland en heeft de volgende route zonder onderbreking afgelegd: Rotterdam. Leeuwarden (zie ons vorig communiqué), vervolgens Dokkum, Buiten- rr9u .^rac^en' Assen. Groningen. Elrum, lithuizen. Appingedam. Winschoten via Pekal naar Stadskanaal, via Veendam. Hoo- gezand naar Groningen, Assen, Coevorden, Hoogeveen, Dedemvaart, Almelo, Hengelo, Enschedé, Deventer, Zutphen, Lochem, Winterswijk via Varsseveld. Terborg naar Doetinchem, Doesburg, Arnhem, Nijmegen, via Mock. Gennep, Afferden, Venlo, Roer mond. Sittard, Maastricht, Heerlen, Sittard, Roermond. Weert, Helmond. Eindhoven. De wagen verkeert in uitstekende con ditie, de motor loopt prachtig. SOEFISME. Zaterdag 18 December zal mevr. van Ingen-Jelgersma in het Nut van het Alge meen (zie advertentie in dit blad) spreken over de mystiek van het Soefisme. Wij wil len trachten naar aanleiding van deze le zing met een enkel woord doel en beteeke- nis van het Soefisme te omschrijven. Het Soefisme vereenigt alle godsdiensten omdat het erkent dat alle godsdiensten uit één bron zijn voortgekomen. De Soefi beschouwt.de. verschillende godsdiensten als de kleuren van den regenboog. Ilij ziet ze in harmonie met elkander en weet dat ze slechts kleur- schakeeringen zijn van het Goddelijk licht. Het doei van den Soefi is om zich te ver heffen boven de verschillen en onderschei dingen, die de menschen verdeeld houden waardoor hij de eenheid van al het bestaan de kan ervaren en zoodoende het onbeperk te leven leert kennen. Het is het mystieke leven welke tot deze realistische voert en dit te bereiken ie het doel geweest van alle wijzen en heiligen door alle eeuwen heen.1 Het Soefisme wordt als een boodschap aan het Westen gebracht door Murshid Inayat Khan.Zijn leer wordt verzinnebeeld in het eenvoudig ritueel van de Soefi eere- dienst welke op haar altaar de verschillende heilige boeken der wereld vereenigt. Ook deze dienst zal Zondag 19 Dec. in het Nut gehouden worden. Heden herdenkt onze stadgenoot A. Kooreman den dag, waarop hij voor veertig jaar in dienst trad bij de N.V. Ned. fabriek van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zn. Hedenmorgen werd de jubilaris door de directie ontboden, waarbij de directeur, de heer J. Zaalberg hem complimenteerle met het heuglijk feit en hem prees voor zijn ijver en trouwe plichtsbetrachting. Als blijk van erkentelijkheid bood de heer Zaalberg hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. Ook zijn collega's onder het personeel, bfj wie Kooreman goed staat aangeschreven bleven bij de huldiging niet achterwege en wenschte den jubilaris bij monde van den heer L. J. van Weeren onder aanbieding van een fraaien klok geluk. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de dag verder in den huiselijken kring feestelijk gevierd werd. Op de te Roermond gehouden interna tionale pluimveetentoonstelling werden, door onze stadgenoot P. de Wolf met vier inzendingen dwerghoenders, vier eerste en vier eereprijzen behaald. Het is reeds geruimen tijd geleden, dat onze stadgenoot, de heer J. J. Borgh zijn 25-jarig jubileum in dienst der N. Z. H. T. M. herdacht, welk feit destijds door bij zondere omstandigheden niet kon worden gevierd. Hedenmorgen was den jubilaris evenwel nog een kleine, doch hartelijke huldiging bereid, waarbij zeer velen door hun tegen woordigheid blijk van sympathie en achting schonken. De heer Borgh, die reeds sedert de electrificatie van de lijn Den Haag Leiden hier ter stede als commies werk zaam is, werd het eerst toegesproken door den chef van exploitatie, ir. W. J. Modder man en vervolgens door den heer Mul, die zijn gelukwenschen vergezeld deed gaan van een stoffelijk blijk van waardeering. Behalve de talrijke persoonlijke, had de heer B. ook vele schriftelijke en telegrafi sche gelukwenschen in ontvangst te nemen. De heer Baviaan Huurman Jr., alhier is geslaagd voor hel examen Rekening- Courant-Boekhouder afgenomen door het Instituut Mercurius te Amsterdam. Op morgen, Dinsdag 14 Dec. 's na middags 3 uur, zal vanwege den Leidschen Bestuurdersbond en de afd. Leiden van de S.D.A.P. in het Volksgebouw een bijeen komst plaats hebben, speciaal voor werk- loozen, waarin toespraken zullen worden gehouden door de heeren mr. D. A. van Eek, afdelingsvoorzitter der S.D.A P. en J. •T. van Stralen, secretaris van den Leidschen Bestuurdersbond over- de gehouden bè- grootingsdebattên in den Leidschen Raad en de daaruit te trekken lessen voor de ar beidersklasse. Door de brandweer is Zaterdagmiddag omstreeks halfvijf ten huize van den café houder B., Breestraat 53, een schoorsteen brandje gebluscht. Hedenmorgen omstreeks 7 uur, is de 34-jarige mej. P. in de Javastraal over een emmer gestruikeld, waardoor zij kwam te vallen en een pols brak. Door den Eerste- Hulpdienst werd geneeskundige hulp ver leend. Hetzelfde overkwam Zaterdagavond de 53-jarige mej. B., die op den Stationsweg van den trottoirband afgleed en dusdanig terecht kwam, dat zij haar linkerpols brak, terwijl haar knie gekneusd werd. Na in het Academisch Ziekenhuis behan deld te zijn, werd zij naar haar woning over gebracht. Door J. B. is bij de politie aangifte ge daan, dat gisteravond omstreeks halftwaalf te zijnen nadeele een fiets, die hij een oogen- blik onbeheerd voor een café in de Vrou- wensteeg had achtergelaten, is ontvreemd. Ingekomen is voor „Schoolkinder voeding en Schoolkinderkleeding" f 6 zijnde de boetegelden van 1926 van de Firma dö Koster Co., alhier. In de Stedelijke Werkinriohting zijn in de afgeloopen week opgenomen 269 vol wassenen en 6 kinderen, in totaal derhalve 275 personen. „w 5". „Zijn revanche", tooneelspel in 3 •x bedrijven, van J. van Randwijk. Na „Nut en Vermaak" zelf, trad gister avond in den Schouwbrug op voor de leden van eerstgenoemde vereeniging de zuster vereniging uit Den Haag „W 5". Gespeeld werd een doorzichtig, maar niet onaardig tooneelspel van een van onze IIol- landsche auteurs. Op zichzelf is dit een loffelijke daad; zoo bevordert het dileltan- ten-looneel ook „Nederlandsch Fabrikaat"! In dit tooneelspel wreekt een blinde zich over hem aangedaan onrecht, door zijn dochter te laten trouwen met den klein zoon van dengene, die hem op straat stuur de en door aan de firma te verkoopen een door hem uitgevonden machine, die alleen in staat is de firma te redden van het fail lissement Het is wel een edele revanche! Ook „W 5" heeft revanche genomen. Wa ren wij vorig jaar over hetgeen deze Haag- sche vereeniging ten beste gaf en over de wijze waarop maar heel matig te spreken, thans kunnen wij met lof gewagen van de voorstelling. „W 5" heeft aan het werk van Van Randwijk een alleszins lofwaardige vertolking geschonken. De opvoering was deugdelijk voorbereid en behoudens enkele kleinigheden werd goed spel gegeven. Den regisseur, den heer J. S. B. van Seventer, komt een woord van hulde toe. Te meer, waar hij aan den blinde een gave uitbeel ding ten deel liet vallen. Verder willen we van het eerste plan noemen de dochter Lena en haar aanstaande. De scènes, waarin „ge vrijd" moet worden, kunnen nog wat losser. Van enkele bijrollen was iets heel goeds ge maakt. Zoo v. Willigen en mej. Smit. Ook Peters had goede momenten, vooral in het 2de en 3de bedrijf. Het zwakke punt was Brandsma de bankdirecteur, die le veel in een keel-opzet- ten zijn kracht zocht om zijn spel wat aan te zetten, terwijl fabrikant Boom ietwat te sloom was. Maar, gelijk gezegd, het was een goede op voering en „W 5" heeft bij den natuurlijk vollen schouwburg veel succes behaald, dat alleszins was verdiend. Er is braaf „ge klapt" en veel gelachen. De dames werden in de bloemetjes gezet; een aardige attentie van „Nut en Vermaak". „Sappho" zorgde voor aangename vulling der pauzes. DE ALGEMEENE TOESTAND. De zitting van den Volken bondsraad is gesloten 31 Jan. einde der militaire con trolecommissie in Dnitsch- land. Het rapport van den Gezantenraad heeft te Gcnève heel wat moeilijkheden veroor zaakt, gelijk te voorzien was. Een paar maal heeft zelfs een mislukking gedreigd. Briand liet zich zelfs eens ontvallen, dat hij misschien een tweede Cannes zou be leven. Men herinnert zich wellicht, hoe de Fransche regeenng hem destijds den grond onder de voeten wegstampte! Ook nu is vanuit Parijs pressie op Briand geoefend. Daarentegen schijnt Stresemann pressie op Berlijn; te hebben geoefend en zoo is per slot van rekening dan toch nog overeenstemming verkregen. Het resultaat van deze beraadslagmgen is neergelegd in het volgende protocol: In het verloop eener bespreking, op 12 December 1926 te Genève gehouden tus- schen vertegenwoordigers der regeeringen van Duitschland, België, Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië en Japan over de bij de intergeallieerde militaire controle-commis sie en den gezantenraad in behandeling zijnde nog niet opgeloste vraagstukken, is met voldoening vastgesteld, dat omtrent het grootste deel der meer dan 100 kwes ties, tusschen genoemde regeeringen in de maand Juni 1925 betreffende de uitvoering der militaire bepalingen van het Verdrag van Versailles opgeworpen, overeenstem ming is verkregen. Slechts over twee punten is men het nog niet eens, doch alles rechtvaardigt de hoop, dat ook deze beide punten langs minne lijken weg .geregeld zullen kunnen worden. Inmiddels is men het volgende overeen gekomen lo. De behandeling langs diplomatieken weg van de kwesties in zake de vestingen en het oorlogsmateriaal zal voor den Ge zantenraad worden voortgezet. Er zullen nieuwe voorstellen worden gedaan, om het bereiken eener oplossing te bespoedigen. 2o. In den tusscbentijd tot het bereiken eener oplossing zullen alle aangevangen werkzaamheden aan de vestingen stopge zet worden, ongeacht het recht der par tijen, haar juridisch standpunt te hand haven. 3o. De intergeallieerde militaire con trole-commissie zal op 31 Januari 1927 uit Duitschland worden teruggetrokken. Vau dezen dag af zal art. 213 van het Vredes verdrag toepassing vinden, naar den maat staf van de door den Volkenbond genomen beslissingen. 4o. Wanneer op dezen dag de genoemde kwesties, tegen de verwachting in, nog niet langs minnelijken weg opgelost moch ten zijn, zullen zij voor den Volkenbonds raad worden gebracht. 5o, Voor alle kwesties, die met de uit voering der bereikte of nog te bereiken oplossingen samenhangen, kan elke der in den Gezantenraad vertegenwoordigde re geeringen aan haar gezantschap te Berlijn een technisch deskundige toevoegen, die zich met de betreffende Duitsche autori teiten in verbinding kan stellen. Daarop heeft de Volkenbondsraad het rapport van minister Benes over de inter pretatie van het investigatie-protocol, dat twee en een halve bladzijde, met de schriji- machine geschreven, groot .was, goedge keurd en vervolgens in geheime zitting de voorzitters der verschillende investigatie- commissies benoemd n.l.voor Duitschland den Franschen generaal Baratier, vooi Oostenrijk den Italiaanschen generaal Ma rietta en voor Hongarije sir Carton. Voor Bulgarije zal, naar verluidt een Neder landsch generaal worden benoemd, wiens naam echter nog niet bekend is. 't Volgende kan daarover nog worden meegedeeld: De raad van den Volkenbond beslist overeenkomstig artikel 213 van het verdrag van Versailles bij meerderheid van stem men of het in concrete gevallen noodzake lijk is tot een onderzoek over te gaan. In dat geval moet de raad het onderwerp en de grenzen van het onderzoek nader aan geven. De commissies van onderzoek handelen op gezag en volgens de instructies van den raad van den Volkenbond. Ten einde een vruchtbaar onderzoek mo gelijk te maken, moeten de commissies van onderzoek zich wenden tot de door de Duitsche regeering aangewezen vertegen woordigers of gevolmachtigden, wier taak het is terstond de medewerking van de volgens de Duitsche wet bevoegde recht bank of militaire overheid m te roepen. Daarna zal met onderling overleg tot het onderzoek en vaststelling der feiten wor den overgegaan, zooaJs de commissie dat binnen de grenzen van haar opdracht nut tig oordeelt. De bepaling, dat onderdanen van een 6taat, op welken het investigatierecht wordt toegepast, geen leden van de commissie van onderzoek kunnen zijn, is zoo te ver staan, dat de onderdanen van een staat, ep welks gebied een onderzoek wordt in gesteld, nooit lid van de commissie, welke dit onderzoek uitvoert, kunnen zijn. Er bestaat overeenstemming daarover, dat de bepalingen vaD artikel 213 van hei. vredesverdrag met Duitschland inzake do investigalie voor de gedemilitariseerd Rijnlandzone op dezelfde wijze als op do overige gedeelten van Duitschland van toe passing zijn. Deze bepalingen beoogeii voor deze zone evenmin als voor de andere gebieden de instelling van een bijzondere controle door permanente en duurzame plaatselijke elementen. In de gedemilitariseerde Rijnlandzone kunnen zoodanige bijzondere, in artikel 213 niet genoemde elementen in het leven werden geroepen door een overeenkomst tusschen de betrokken regeeringen. Natuurlijk zijn deze bepalingen eveneens van toepassing voor artikel 159 van het verdrag van St.-Qermain (Oostenrijk) arti kel 133 van het verdrag van Trianon (Hon garije) en artikel 104 van het verdrag van Neuilly (Bulgarije). De Volkenbondsraad heeft de beslissing omtrent de ontruiming van het Saargebied door de Fransche militaire troepen aange houden tot de Maartzitting, omdat nog geen volledige overeenstemming verkregen was, inzake den nieuwen bewakingsdienst van het spoorwegverkeer door Fransche bur gerlijke beambten. Zaterdagavond heeft tenslotte de slotzit ting plaats gehad van de winterzitting van den raad. ZUID-SLAVIE. Pasjitsj' uitvaart. Pasjitsj is gisteren begraven. Meer dan honderdduizend personen bewezen den overleden staatsman de laatste eer en een onafzienbare menigte had zich aan beide zijden van den weg naar het kerkhof op gesteld. Aan het hoofd van den stoet werd naar oud-Servisch gebruik, door een soldaat der garde een uit graan, boter, honig en suiker bestaand gerecht gedragen, dat, volgens dit gebruik, onder de deelnemers aan de begrafenis voor het graf wordt verdeeld. Daarop volgden vele kransdragers, die de gransen van den koning, der regeering, en der vertegenwoordigers der buitenlandscne mogendheden droegen. Op vier vrachtauto's volgden de overige kransen. De koning üa<i een uit gouden en zilveren lauwerbladen bestaanden krans geschonken. Vijftien of ficieren droegen in cassetten de veertig ridderorden van Pasjitsj, w.o. de hoogste ridderorden van Joegoslavië, Engeland, Frankrijk en vele andere staten. De koning en prins Paul Karageorgewitsj volgden den stoet van de kerk tot het ko ninklijk paleis, welks vensters ten teeken van rouw met zwarte stof waren gedra peerd. Ook de gevel van het paleis van den minister-president was met zwart om floerst. Onder de deelnemers viel vooral een afdeeling Komitadzjis op in hun schil derachtige kleederdiracht en een troep Wrangel-soldaten in oude Russische paxa- de-uniformen, aangevoerd door twee gene raals. Twee af deelingen cavalerie en een divisie artillerie maakten deel uit van den stoet. Het hoofd van den stoet was de laatste huizen van BelgTado reeds voorbij, toen een groot deel nog onbeweeglijk voor de kathedraal stond opgesteld, een af stand van bijna 3 ELM. Onderweg hield de stoet herhaaldelijk stil om verschillende toespraken aan te hooren. Eenige muziekcorpsen speelden onafgebroken treur-marsehen Even over eenen arriveerde de lijkkist op het kerkhof. Daar werd zij door afge vaardigden der radicale partij de kapel binnengedragen, waar de kist nog eenige dagen zal blijven saan, totdat de groeve voor Pasjitsj gereed zal zijn. Tijdens de rouwplechtigheid speelden zich hartroeren de tooneelen af. POLEN. Geheime sovjet-agenten gevat. Op het station te Warschau zijn dezer Öag6n twee uit Rusland komende dames gearresteerd', die geheime agenten van de communistische internationale bleken te zijn Zij waren in het bezit van verschillende kofiers met propaganda-lectuur in het Russisch, P.oolsch en Duitsch. _j., RUSLAND. De oppositie roeit zich. Uit Moskou wordt gemeld, dat Trotski ondanks het „advies der centrale commissie der communistische partij toch op dè con ferentie der communistische Internationale is verschenen en voor zichzelf het recht beeft opgeeischt, om zich te mogen ver dedigen tegen de aanvallen van Sfcalio. Laatstgenoemde heeft namelijk oen lang rapport over den internen toestand in de communistische partg gepubliceerd Trotski, die herhaaldelijk werd geïnter rumpeerd, werd bemtwoord door Boe charm, die op heftige wijze Trotski beschuldigde de geschillen in de partij te doen voort duren, terwijl de partij zelf de Kwestie reeds lang als geëindigd beschouwde. Voluens Boecharin was het er Trotski slechts om te doen zich aanhangers te ver werven. Het officieel orgaan der communistische partij, de „Prawda", beschuldigt Trotski er van de belofte te hebben veroroken, die hij op 16 October j.I. heeft afgelegd en thans weer te trachten oneenigneden in de partij te zaaien. Andere berichten melden, dat ook Zinowjef een rede heeft gehouden, doch bijzonderheden ontbreken. De centrale commissie der communisti sche partij heeft aan alle ondergesciiikte commissies meegedeeld, dat men diegenen, die een vergrijp plegen tegen de statuten der communistische parij niet meer, zooals tot heden geschiedde, uit de partij mag banaen. Personen, aan wie deze straf is opgelegd, kunnen aanvragen indienen, om weder tot de partij te worden toegelaten. Deze maat regel wordt beschouwd als een concessie aan de oppositieleden, waarvan velen voor een tot twee jaar uit de partij zijn gezet VEREENIGDE STATEN. De marine. In zijn jaarrapport dringt Wilbur, de Minister van Marine, er bij de regeering sterk op aan, de beurs open te houden, zoodat de marine de volledige sterkte, welke de wet haar toestaat, kan bereiken. Met do beperkte ter beschikking staande middelen is het noodig geweest meer aan dacht te besteden aan herstellingen dan aan de veranderingen, welke vereischt zijn om de eerste rangsschepen op het gewensch te peil te houden. Gedurende het aigeloopen jaar was de getalsterkte van het personeel belangrijk onder het normale Het rapport gewaagt verder van de aanmerkelijke verbetering in het afweergeschut voor vliegtuigen en kondigt aan, dat er door buskruit bewogen catapulten op de slagschepen geplaatst zullen worden, om observatie-vliegtuigen de lucht in te slingeren. Het aantal deser- teerenden is minder dan ooit. DE OVEREENSTEMMING TE GENEVE. GENEVE, 12 Dec. (Havas). Na afloop der jongste bijeenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken verklaarde Briand dat Duitschland bereid zou zijn te voldoen aan de eischen der geallieerden wat betreft de wapenvoorraden en dat he- treft de zienswijze der geallieerden inzake het offensief en defensief karakter der mi litaire werken. Bnand legde vooral den nadruk op de concessies der Duitschers door te aanvaarden ,dat in geheel Duitsch land een onderzoek zou worden toegestaan. Tevens verzekerde hij dat alle geallieer den ook Polen en Tsjecho-Slovakije voort durend op de hoogte werden gehouden van den loop der besprekingen. Ook keur den zij het besluit goed om niet in over weging te nemen de eerstvolgende zitting van den Raad niet te Berlijn te doen plaats hebben. Stresemann en Briand vertrekken morgenavond resp. naar Parijs en Berlijn. Chamberlain is hedenavond naar Londen vertrokken. GENEVE, 13 Dec. (Belg. Tel. Ag.) On dervraagd door den vertegenwoordiger van het Belgisch Telegraaf-Agentschap, ver klaarde Vandervelde inzake het te Genéve tot stand gekomen accoord: Wij zullen ver trouwen weten te schenken aan hen, die, aan de andere zijde der grens ten koste van moeilijkheden gelijk wij zelf die ken nen, werken als wij voor den vrede en de moreele ontwapening onder voorwaarde, dat de materieele ontwapening voorafgaat. En, voegde Vandervelde er bij, als ik spreek van ontwapening denk ik ook aan de alge- meene ontwapening zooals die trouwens reeds is voorzien in het verdrag van Ver sailles. Wat de fortificaties betreft in het Oos ten verklaarde Vandervelde: Duitschland beweert ze noodig te hebben voor zijn ver. dediging. Dit nu betwisten wij formeel. Wij zullen dus voortgaan met diplomatieke on derhandelingen en als het meeningsver- schil blijft bestaan, zullen wij ons wed den tot den Volkenbondsraad die, zoo noo dig de zaak voor het Haagsche Hof zal brengen. LONDEN, 13 Dec. (V.D.) De ochtend bladen bevatten uitvoerige hoofdartikelen over de beteekenis van de overeenstem ming welke te Genève bereikt is. De „Times" zegt* „De vervnaging der controlecommissie door een commissie van den Volkenbond is niet, zooals veel 6e' vreesd werd, een sprong in het duister. Het is een volkomen logische ontwikke ling van de Locarnopolitiek." De „Daily Telegraph" beoordeelt den toestand niet zeer optimistisch. Of de beide door den Gezantenraad aangewezen niet uitgevoerde punten tekortkomingen v*fl Duitschland zijn of niet, is een kwestie waarover gedebatteerd kan worden Het blad vat zijn oordeel zoo samen, dat de beslissing van Genève een belangrijke en onmiddelbare ontwikkeling op den weg Qer moreele bevrediging beteekent en in het

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2