DE OORLOGSBEGROOTING. UIT DE OMSTREKEN. MEMORIE VAN ANTWOORD. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Oorlogsbegrooting voor 1927, merkt de minister ten opzichte van het algemeen defensiebeleid allereerst op, dat hij uit den aard der zaak de meening van de leden, die aandringen op bezuini ging door aanzienlijke inkrimping, en ver kleining vdn het leger, algeheele opheffing van het vestingstelsel, volledige afschaf fing van de cavalerie en ruime afvloeiing van het beroepskader, niet kan deelen, aan gezien de sterkte van de weermacht vol doende moet zijn, om de veiligheid van het land redelijkerwijze te waarborgen. Dat overigens in legerzaken de noodige zuinig heid wordt betracht blijkt uit het feit, dat waarin 1922 voor de behoeften van het le ger, ongerekend pensioenen en wachtgel den bijna f 65 millioen noodig werd geacht, dit bedrag in 1927 is teruggeloopen tot f 45 1/2 millioen. Tegen te ver gaande bezuiniging moet volgens den minister ernstig worden ge- waakt. De maatregelen, welke de minister ten aanzien van de organisatie van de infan terie voorstelt, zijn er op berekenduitslui- tend de oorlogsorganisatie zooveel mogelijk te bevorderen. Dat het voorgestelde stelsel een nadeel zal zijn ten aanzien van het beslaande, kan in geenen deele worden toegegeven, gelijk de minister uitvoerig uiteenzet. Voor het standpunt, dat de minister in neemt ten aanzien van het zelfstandig com mando over de vesting-Holland, verwijst hij naar Z"n in de vergadering der Tweede Ka mer van 23 September j.l. in antwoord op de vragen van den heer Van Dijk verstrekte inlichtingen. De tengevolge van die ophef fing plaats gehad hebbende vermindering van de organisatie van de dienstvakken van den generalen staf, en van de intendance elk met een officier zal niet worden aange vuld. De betrekkelijke waarde, die voor de uit oefening van den verkenningsdienst en den veiligheidsdienst aan de reserve erkadron? huzaren kan worden toegekend, heeft er toe geleid, voorbereidingen te treffen, om het aantal reserve eskadrons met 4 te vermin deren, doch daartegenover het aantal com pagnieën wielrijders met 4 uit te breiden. Ook de vredesorganisatie van het esca- dron kan worden ingekrompen. De uilvoe ring hiervan zal evenwel zóódanig geschie den, dat in het belang der bevorderingskan- een tevens een betere verhouding wordt ge bracht in de officiers- en onderofficiersran gen. Ter verbetering en aanvulling van de be wapening van het veldleger dient volgens den minister in de allereerste plaats het volgende te geschieden: le. Verbetering van het veldgeschut en de daarbij behoorende munitie ter vergroo ting van de kracht tot 11 a 12 K.M. Met deze verbetering is reeds een aanvang ge maakt. Zij zal naar de minister hoopt, in 3 a 4 jaren geheel zijn tot stand gebracht. 2e. Aanschaffing van 36 lange kanonnen van 101/2 c.M. met munitie. De proeven voor de vaststelling van het te kiezen model zijn thans afgeloopen-, 12 stukken moeten in 1927 worden afgeleverd. De overige zul len spoedig volgen. 3e. Aanschaffing van modern luchtdoel geschut met munitie, zoeklichten en instru menten verkeert nog in een stadium van voorbereiding. 4e. Aanschaffing van infanteriegeschut met munitie enz. verkeert nog in het stadi um van voorbereiding. 5e. Voortzetting van de completeering der bestaande bewapening en munitie-uitrus ting. Naar aanleiding van de vraag, met be trekking tot gasafweer-middelen verwijst de minister naar een bij deze Memorie ge voegde geheime bijlage nopens de beschik bare gasafweermiddelen en de in uitvoering zijnde, of voorgenomen uitbreiding daar van. Uit deze bijlage blijkt, dat aan het einde 1927 een hoeveelheid complete gas maskers aanwezig zal zijn, die dicht nadert tot het benoodigde aantal, evenwel nog zon der de vereischte reserve. In het algemeen meent de minister, dat men zich in zake de aanvulling van de be wapening, wat de uitrusting betreft, voor geruimen tijd zal moeten bepalen tot het z.g. beperkte plan van f 63 millioen, daar de geldelijke toestand des lands er toe noopt om het plan van 105 millioen thans buiten beschouwing te laten. Door jaarlijks de noodige fondsen aan te vragen zal geleidelijk in de behoeften van het leger worden voorzien. Wal de organisatie van de onbereden ar tillerie betreft, kan worden medegedeeld, dat de kustartillerie niet onbelangrijk zal worden ingekrompen, terwijl de luchtdoel artillerie eenigszins zal worden uitgebreid in verband met de steeds meer op den voor grond tredende behoefte aan dit wapen. De minister overweegt de invoering van een «apitulanten-stelsel, waarbij een ge deelte van het jongere beroepskader (offi cieren en onderofficieren) wordt vervangen door reserve- of dienstplichtig kader, dat zich verbindt gedurende een bepaald aantal jaren vrijwillig in werkelijken dienst te blijven, om daarna, hetzij naar het beroeps- personeel over te gaan, hetzij met een pre mie in de burgermaatschappij terug te kee- ren. hetzij in een burger Rijksbetrekking te worden geplaatst. Daarvoor wordt nevens het voordeel van vermindering van salaris- en pensioenlast, het niet te missen voordeel verkregen, dat een groot aantal dienst plichtige officieren en onderofficieren, wan neer het te zijner tijd zijn plaats in het ge mobiliseerde leger zal hebben ingenomen, over ruime ervaring beschikt. Voorts zal er bij voortduring naar wor den gestreefd, de instructie, te geven bij het instituut der vooroefeningen, meer en meer in handen te leggen van het verlofsperso- neel. ten einde ook op deze wijze tot ver mindering van het aantal beroepsinstruc teurs te kunnen geraken. Aangezien de minister het mogelijk acht, de a.s. beroepsofficieren te kiezen uit de jongelieden, die bij de Scholen voor Ver lofsofficieren hun eerste opleiding hebben genoten en voor overgang naar het beroeps leger genegen zijn, overweegt hij te zijner tijd een wijziging van de Wet op het Mili tair Onderwijs, die trouwens ook uit an deren hoofde gewenscht is, bij de Kamer aanhangig te maken. Het ligt niet in het voornemen, het fort bij Vlissingen verder af te werken of uit gaven van beteekenis te doen ter verbete ring van de bewapening der kustforten. Een verlaging van het contingent kan niet in overweging worden genomen. Er zijn geen maatregelen te wachten tot opheffing van het korps Politietroepen. Het oordeel van den minister over het ontwerp-rechtstoestand met onderofficie ren is, dat belanghebbenden in hun eischen veel te ver gaan. Het ligt niet in het voor nemen de bedoelde regelingen tot stand te brengen voordat de rechtstoestand der bur gerlijke ambtenaren geregeld wordt. Wel is de minister voornemens maatre gelen te treffen, welke zullen leiden tot het versnellen van de inderdaad te trage be vordering van de subalterne officieren en van de onderofficieren. Ten aanzien van het aan de militaire in ruimen van een plaats in de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in amb- tenaarszaken, i9 de minister van oordeel, dat zulks niet noodig is. Het overleg omtrent een wijziging der pensioenbepalingen voor het reserveperso- neel is geëindigd en binnenkort is een wets ontwerp te verwachten, waardoor de gere zen moeilijkheden zullen worden opgelost. Voor uitbreiding der pensioenregelingen voor het reservepersoneel in dier voege.dat het pensioen door tot dat personeel behoo rende militairen over den diensttijd bij het gemobiliseerde leger gelijk zou zijn aan dat van de beroepsmilitairen, bestaat geen aan leiding. Van een volledige gelijkstelling van hen, die gepensionneerd zijn onder de werking van vroegere militaire pensioenwetten met hen, die den dienst verlaten onder de thans vigeerende bepalingen, kan geen sprake zijn. Met betrekking tot de malversaties te Woerden deelt de minister mede. dat het hernieuwd onderzoek door een commissie feiten aan het licht heeft gebracht, die van dien aard waren, dat de minister het rap port heeft gezonden aan zijn ambtgenoot v. Justitie, die het gesteld heeft in handen van den officier van justitie te Utrecht. Er is 'n strafvervolging ingesteld; het onderzoek is nog niet geëindigd. De kazerneering van de grenadiers en jagers in het barakkenkamp te Waalsdorp zal worden bestendigd. Bij de afdeelingen en artikelen wordt o.m. medegedeeld, dat de commissie, die de organisatie van het departement van Oor log zal onderzoeken, daarvan een rapport zal uitbrengen aan de Bezuinigingscom missie, dit rapport nog niet heeft uitge bracht. De Memorie van Antwoord gaat verge zeld van een nota van wijzigingen. Het eindcijfer van het hoofdstuk wordt gebracht van f58.985.100 op f58.972.221. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 12 DECEMBER. LEIDEN. Kemon. Geref. Gemeente: Voorn., half- elf, dr. Lente. Evang. Luth. Gemeente: Voorin., halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Docpsgez. Gemeente: Voorm., 10 uur, ds. L. Bonga. Bei. Soc. Vareeniging: Geen dienst Vqje Kath. Kerk: Zaterdagnam., 8 nur, Vespers en Lof; Zondagvoorm., halfelf, Mis. Eglise Wallonne: Dimanche h dix heures et demie du matin, mr. S. Cler Vereen, van Vrrjz. Herv. (Zaal Volkshuis): Voorm., halfelf, dr. K. H. Boersema, P. ALPBEN. Xod.-IIerv. Kerk, Julianastraat: Voorm., hslftier. en nam., halfzeven, ds. Veldhoen. Hulpgebouw, Gouwsluis: Nam., halfzeven, ds. De Bruin. Ned.-Herv. Kerk, Oudshoorscheweg: V.m., 10 uur. ds. Van linschooten. Evangelisatiegebouw, Hooftstraat: Voorm. halftien, en nam., halfzeven, de heer Dekker, uit Bleiswjjk. Geref. Kerk, Raadhuisetr.: Voorm., 10 uur, ds. Schouten, en nam., 6 uur, de hear Oranje. Geref. Kerk, Hooftstraat: Voorm., 10 nur, en nam., 6 uur, ds. Wientjes. Geref. Kerk, De Ruytarstraat: Voorm., 16 uur, de heer Oranje, en nam., 6 uur, ds. Schouten. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Enklaar, uit Ter-Aar, en nam. G uur, ds. Pott Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam (H. A. en dankzegging). Geref. Gemeente: Voorm. halftien preek- lezen en nam. 6 uur, ds. Van Reenen. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, dr. P. Glas. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie: Voorm.. halftien, en nam. 6 uur, de eerw. heer Bun- nink, uit Scherpenzeel. „Salvatori": Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Pot, uit Maassluis. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Fernhout. DE KAAG. Ned. Herv. Gem.: Voorm. halftien (H. Dj, ds. Van Baaien. HAZERSWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halftien, en nam., halfzeven, ds. Luuring. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam, 2 nur, ds. Gispen. HILLEGOM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm, 10 uur, en nam, 5 uur, ds. Grolle. Gerei. Kerk: Voorm, 10 uur, eu nam, 5 uur, ds. Van Herksen. L Chr. Geref. Kerk: Voorm-, 10 nur, en nam, 5 uur, leeedienst; Dinsdagnam, 7 u, ds. Zwiep. Nea.-Prot Bond: Voorm, halfelf, dr. A. Binnerts, uit Haarlem. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm, 10 uur, en nam, 6 uur, prof. dr. T. Hoekstra, uit Kampen. KATWIJK AAN DEN RUN. Ned.-Hexv. Kerk: Voorm, halftien, en nam, 6 uur, d3. Bollea. Geref. Kerk: Voorm, halftien, en nam, 6 uur, ds. Meyeriug (H. A.). KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk; Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Israël. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Haspers. LIS3E. Ned.-Herv. Kerk: Voorin, 10 uur, en nam, 5 uur, d3. G. vaD Dijk Azn. Geref. Kerk: Voorm, halftien, en nam., 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm, halftien, en nam, 5 uur, ds. A. M. Berkhoff, uit Am sterdam. Geref. Gemeente: Voorm, halftien en nam, 4 uur, ds. H. A. Minderman. LEIDERDORP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm, 10 uur, en nam, halfzeven, ds. Mondt. Geref. Kerk: Voorm, halftien (Voorber. H. A.), en nam, halfzeven, ds. F. Woudstra. NOORDWIJKERHOUT. Ned.-Herv. Kerk: Voorm, 10 uur, 3s. P. Hofstede. NOORDWIJK-EINNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. Van Haaften. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorber. H. Al, en nam. 5 uur, ds. A. Sleyling, em. pred. te Apeldoorn. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. F. G. Hospers, en nam. 5 uur, ds. Voorsteegh, uit Katwijk aan Zee. Geref. Kerk; Voorm. 10 uur (Voorber. H. A) en nam. 6 uur, ds. Koers. OUDEWETERING. Remon. Gemeente: Nam. 7 uur, dr. Sax. OEGSTGEEST. Ned.-Herv. Gemeente: Voorm, 10 uur, in het „Groene Kerkje", en nam, 5 uur, in „Irene", ds. T. J. Jansen Schoonhovem; Woensdagnam, kalfacht, bijbellezing in de bewaarschool H. Morsch. SASSENHEIM. Ned. Prot. Bond: Nam. halfzeven (ge bouw Juliana-laan) ds G. J. Sirks, uit Den Haag. "Ned.-Herv. Kerk: Voorm, 10 uur, en nam, 5 uur, ds. Krjjkamp. Geref. Kerk: Voorm, halftien, en nam, 5 uur, ds. Boeyenga. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Hermanides; Woensdagnam. 7 uur, Bijbellezing. VOORHOUT. NeifHerv. Kerk: Voorm. 10 uur ds F. G. H. Nicolaï; Dinsdagnam. 7 uur, dezelfde. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. II. P. Fortgens. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien lees- dienst en nam. 6 uur, ds. H. A. de Geus. Geref. Kerk; Voorm. halftien leesdienst, en nam. halfzes ds. Houtzagers, uit Reeu- wijk. WARMOND. Ned.-Hexv. Kerk: Voorm, 10 uur, en nam, 6 uur, dr. J. J. Woldendorp. WOUBRUGGE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halftien, en nam, halfzeven, ds. J. K(jne. Geref. Kerk: Voorm, halftien, en nam, halfzeven (H. A.), ds. J. W. de Gunst, em.- pied. te Oegstgeest ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. H. Mulder. ZWAMMERDAM. Rem. Geref. Gemeente: Voorm. 10 uur, ds. H. Cramer. Ned.-Herv. Kerk: Voorm, 10 uur, en nam, halfzeven, ds. Kloots. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam, halfzeven, ds. Wissink. 8 NED. HERV. KERK. Zestal: Te Leeuwarden (vac.-Klein Was- sink): P. J. Bakker, te Dalen; B. ter Haar, te Groenio; J. Henzei, te Zutfen; N. G. Kloots, te Roderwolde-, A. E. K. Pols, te Noorddijk en C. G. Wagenaar, te Usquert Beroepen: Te St. Anna Parochie (toez.) C. A. Snoep, te Gaast. Bedankt: Voor Huizen: K. J. v. d. Berg, te Amersfoort. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Delft: S. W. Bos, te Dokkum BELG. CHR. ZENDINGSKERK. Beroepen: Te Gent (België): Th. Korpo raal, pred. oud-Geref. Gem, te Delft EEN FILIAAL VAN AMSTERDAM-ZUID. In een bijeenkomst van vroegere leden der Geref. kerk van Amsterdam-West met een kerkeraadscommisdle ad hoe der Ned. Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid is beslo ten, voorloopig over te gaan tot het stich ten van wat men zou kunnen noemen ean filiaal-gemeente van laatstgenoemde kelk in het Westelijke stadsdeel van Amster dam. Het is de bedoeling, geregeld diensten te doen houden onder leiding van den ker- keraad van Zuid, in een nader aan te wgzea lokaal. Een commissie van vijf in West wonende personen is benoemd om in over leg met den kerkeraad van Zuid deze dien sten te regelen. EEN VREEMDE TAAL OP DE LAGERE SCHOOL. De algemeene vereeniging van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, heeft zich met een adres tot de tweede Kamer ge wend, houdende het verzoek het wetsont werp tot wijziging der L. O.-Wet, waardoor het mogelijk wordt, mede een vieemde taal op de lagere school te onderwijzen, aan te nemen. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Installatie Tan een nieuw raadslid Geen snbsidie 8an „Zonneheuvel" Een kas- yeldleening van 150.000. Voorzitter de burgemeester. De heer Van Wgk had bericht gezondan, dat hg, wegens ongesteldheid, verhinderd was om deze vergadering bij te wonen. Allereerst had beëediging en installatie plaats van den heer Gerben Bakker, die in de plaats van wjjlen den heer Willem Bies heuvel, door den voorzitter van het hoofd stem bureau tot lid van den gemeenteraad werd benoemd verklaard. De voorzitter uc-nschte den heer Bakker, als jongste raads lid in jaren onze Benjamin, zooals mr. Slob hem bjj deze gelegenheid noemde van harte geluk met zijn eervolle benoeming en hoopte, dat hg in het belang van de meen te Haarlemmermeer veel zal kunnen doen, en dat hem steeds de krachten zullen worden geschonken om zgn taak met op gewektheid te kunnen vervullen. De heer Bakker dankte den voorzitter voor de tot hem gesproken vriendelijke woorden en nam daarna zgn plaats in. Naar aanleiding van een paar door Ge<ï. Staten gemaakte opmerkingen inzake het in de vorige vergadering ingevolge art 178 der gemeentewet genomen besluit met be trekking tot de algemeene herziening van de plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, werd besloten het eerstgenomen besluit in te trekken, en een nieuw besluit te dezer zake in te zenden. Aan mej. G. W. C. Veldman werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 6 te Abbenes, alhier, met ingang van 1 Januari a.s. Gelezen werd een adres van het bestuur der Vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vacantie-koloniea in Nederland, houdende verzoek met toekenning van een bedrag als bgdiage voor de noodzakelijk gebleken uit breiding van het koloniehuis „Zonneheuvei" te Seppe. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten te berichten, dat de financieele toe stand der gemeente het voorshands niet toe laat om nieuwe subsidieaanvragen in gun stige overweging te nemen, hoe sympathiek het beoogde doel overigens den raad ook moge zgn. Ingekomen was een verzoek van het bestuur van de R.-K. Diocesanen land- en tuinoouwbond, afdeeling Nieuw-Vennep, om suDsidie voor de te houden cursussen. De voorzitter deelt mede, dtat bg de behandeling \an de gemeentebegrooting voor 1927 voor het beoogde doel reeds een bedrag van X50 werd uitgetrokken, hetwelk op de gebruikelijke voorwaarden ter beschikking van genoemden bond zal worden gesteld, zoodat aan adressant in dien geest zal wor den geantwoord. De voorzitter deed voorlezing van een adres, onderteekend door een 176-tal ge huwde vrouwen uit Nieuw-Vennep en Ab benes, houdende mededeeling dat de ge meentelijke verloskundige daar ter plaatse slecht ter been is en baar gezichtsvermo gen zoodanig is verzwakt dat zij haar be trekking niet meer naar behooren kan waarnemen en met verzoek maatregelen te willen treffen tot het benoemen van een andere verloskundige. De heer Roodenburg gaf in overweging om in de eerstvolgende vergadering met een definitief voorstej te dezer zake te komen, terwijl ook door den heer Scheffer op grooten spoed werd aangedrongen. De voorzitter deed toezegging dat er met de afwikkeling van deze aangelegen heid de noodige spoed zal worden betracht. Gelezen werd een verzoek van den aan nemer Meegdes te Halfweg om een tege moetkoming in de door hem geleden schade voor een hem ontnomen werk te Zwanen burg, op welke vergoeding hij overeen komstig de bepalingen van het burgerlijk wetboek recht meende te hebben. De voorzitter deelde mede, dat den heer Meegdes op een door hem aan B. en VV. gericht gelijk adres werd bericht, dat de afrekening betreffende de door hem in dertijd aangenomen werkzaamheden in het dorp Zwanenburg reeds heeft plaats ge had met den curator in zijn faillissement, die daartoe volgens de wet was aange wezen, zoodat daardoor de zaak tusschen de gemeente en hem is afgedaan en daarop niet meer kan worden teruggekomen. De vergadering ging hiermede aceoord. Een adres van de bewoners der nood woningen in het Modderpad te Hoofddorp inzake uitbreiding der electrische straat verlichting werd gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Ingekomen waren verzoeken van bouw vakarbeidersbonden om de steunregeling voor de werklcozen niet op 1 Januari 1927, waar op 1 November 1926 te doen ingaan. Goedgevonden werd te berichten dat be sloten is om de bedoelde steunregeling in werking te doen treden op 17 December uanataaud*. Gelezen werden adressen van de bestu ren van gereformeerd schoolonderwijs te Nieuw-Vennep, christelijk nationaal school, onderwijs te Abbenes, de vereeniging van gereformeerd schoolonderwijs (Oostzijde) en gereformeerd sohoolonderwijs aan den Sloterweg (Rijk) houdende verzoek om vergoeding ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet met betrekking tot eenige voorgenomen veranderingen aan dc school, gebouwen. Besloten werd deze adressen te stellen la. handen van B. en W. om advies. Nadat B. en W. nog machtiging hadden gekregen om bij de Haarlemsche Bankver- eeniging een tijdelijke kasgeldleening aan te gaan tot een maximum van f 50.000, ging de raad in besloten zitting over. KATWIJK AAN ZEE. Chr. Oranjevereeniging „Oranje Getrouw". Gisteravond hield deze vereeniging in de zaal voor Prot. Belangen een openbare samenkomst, waarm mevr. Schokking, uit Leiden, een lezing hield over „Juliana van Stolberg." Ds. Voorsteegh opende de vergadering, die goed bezocht was, met te laten zingen van Psalm 68 het 16e vers. Nadat ds. V, in gebed voorgegaan was, riep hij alle aan. wezigen een hartelijk welkom toe en deelde mede dat het hem een groote blijdschap was, deze vergadering te openen omdat we een lezing zouden hooien over Jul ana v. Stolberg door een hoogbegaafde vrouw en ook, omdat het juist geschiedt nu eerst daags als God Haar het leven spaart onze prinses Juliana, (het kleinkind in la tere linie), haar 18en verjaardag hoopt te vieren. Spr. achtte het verder buitengewoon ge lukkig dat mevr. Schokking bereid gevon den was dezen avond in ons raidden te vertellen wie Juliana van Stolberg voor haar kinderen, voor Nederland en Europa is geweest. Welkom heette spr. ook de heeren gebr. Veltkamp en de heer Eiker-, bout, die bereid waren dezen avond met orgel, cello en vioolmuziek op te luisteren en mevr. Kramer— Van der Star, die wel willend eenige liederen ten beste zou geven., Spr. noodigde deze laatste, om maar di rect „een versje te geven", waarna mevr. Kramer zong: „Komt zielen, dezen dag..." van J. S. Bach. Ze werd op een keurig Mannborg-orgel vrijwili'g door den heer Nic. v. Beelen daartoe afgestaan door een der heeren Veltkamp begeleid. Een paar woorden over deze zangeres: Als jong meisje hebben wij haar vaak ge hoord, doch sedert haar huwelijk, thans vcor het eerst na jaren weer optredend, waren wij verrast over den schoonen, die pen, vollen klank dit haar stem sindsdien heeft gekregen. We zullen nu wel meer van haar hooren 1 Na de zang van mevr. K. speelde het muziek-ensemble een menuet van Gluck. Alsnu kreeg mevr. Schokking het woord. Spreekster zette direct Juliana van Stol berg in een lijst als te zijn een vrouw die wij altijd blijven eeren, omdat zij de moe der is van onzen Willem den Zwijger en daarbij onzer aller hulde ten volle waar dig is, om de groote beteekenis die haar leven heeft voor de geschiedenis van ons vaderland. Het was deze vrouwe, die door de kracht des gebeds gesterkt, in den worstelstrijd van ons volk tegen Spanje, machtiger en krachtiger wapenen heeft ge bruikt dan wie ook. Dat ook onze koningin hooge vereering gevoelde voor deze stammoeder van Oranje blijkt wel hieruit, dat zij haar kind, on^-ö prinses, den naam gaf van die stammoe der. En na dien is de persoonlijkheid van Juliana van Stolberg weer veel meer op den voorgrond getreden. Spreekster deelt verder mede dat slechts enkelen o.a. dr Jacobs, dr. Brill en Groen van Prinsterer, als geschiedschrijvers en archivarissen eenige authentieke mededee- lingen omtrent haar doen en brieven van haar in bezit hebben, waaruit duidelijk biijkt het bijzonder karakter dezer vrouw* Spr. schetst verdei de kracht die er van J. v. St. als opvoedster barer kinderen uitging, en waardoor vooral onzen prins Willem werd beïnvloed Vervolgens wor den vroegere en latere familierelaties uit gestippeld en de geboorte-datum van J. v. St. op 12 Febr. 1506. Daarna werd de jeugd van Juliana be handeld en op welke wijze haar zeer be vattelijke geest tot groote ontwikkeling kwam. Als buitengewoon vroeg ontwikkeld meisje, werd zij op 14-jarigen leeftijd ver loofd met Filips van Haüau, waarmede zij 4 jaren later in 't huwelijk trad, uit welke verbintenis vijf kinderen werden geboren, waarvan er een stierf. Den dag na het overlijden van haar gemaal, werd de jong ste spruit geboren. In 1531 huwde J. v. St. met graaf Wil lem v. Nassau-Dillenburg, die met haar de leer der Hervorming aanhing en op dat kasteel heeft zij het verdere deel van haar leven meerendeels doorgebracht. Spr. deelt mede hoe J. v. St daar, bij de vele zorgen voor het huishouden, in allerlei takken van kennis, kunst en wetenschap uitblonk en velen tot hulp, steun en sterkte was. Op Donderdag 24 April 1533 aldus ipr. werd medegedeeld dat een zoontje geboren was, wiens naam „Willem" zou zijn. Volgens oude roomsche gebruiken werd het aldus gedoopt. Op hem volgden nog 3 zonen en 4 dochters, allen welbekend. In 1544 werd Reimer van Nassau bg bet beleg vaD St. Dezier gedood en kwamen al zijn titels en bezittingen aan den jon gen Willem van Nassau-D. Deze was toen 11 jaren en moest toen aan het hof van den keizer opgevoed worden. Daar raakte hij den invloed zijner moeder kwijt. Hij huwde zeer jong, doch verloor zijn vrouw spoedig, waarna hij weer Dillenburg op- 2-2

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6