AGENDA. Eigen haard is goud waard LEIDSCHE SCHOUWBURG. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Zaterdag. R.-K. Volksgebouw (Steensehuur 15). Tentoonstelling op Veiligheidsgebied. Van 610 uur. Zondag. Jeruël (Groenesleeg 1G): Samenkomsten te 10 uur voorin, en halfzeven nam. Jeruël (Middelstegracht 3): Samenkom sten des morgens en 's avonds om halfzeven. Leidsche Schouwburg: „W 6", „Zijn re vanche". 8 uur. R.-K. Volksgebouw (Steensehuur 15). Tentoonstelling op Veiligheidsgebied. Van 13 en 710 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Radio preek ds. Groenewegen. Tien min. voor zes uur. Volksgebouw: Inst. voor Arb.ontwikke- ling. Spr. de heer G. van Overbeek over de Potemkin-film. 10 uur voorm. Maandag. Jeruël (Middelstegracht 3). Spr. de heer van der Horst over Sadhoe Soendar Singh. Leidsch Volkshuis: Spr. de lieer Swierstra, over de Philips-fabrieken. 81/* uur. N. V. Broodfabriek „De Zeeuw". Bui- tengew. alg. verg. van aandeelhouders ten kantore der vennootschap. 7 uur. l'Union: Openb. Protestvergadering Hen- gelaarsbond voor Leiden e. o. 8 uur. R.-K. Volksgebouw (Steensehuur 15). Tentoonstelling op Veiligheidsgebied. Van 10—12, 2Vt>5 en 8—10 uur. Stadszaal (groote zaal): Haarlcmsche Orkestvereeniging. 8 uur. Stadszaal (foyer): Prop.-feestavond Ver. tot ondersteuning van Ambtenaren. 8 uur. Oegstgeest: Herv. school. Openb. verg. Chr. Hist. Unie. 71/» uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Dec.a.s, waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maan dagmorgen, 8 uur, waargenomen door de doctoren: Hovens Greve, Kors, Mulder, Rassers en Van Voorthuysen. Te Oegstgeest wordt deze dienst waarge nomen door dr. Timmermans, tel. 390. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De Kempenaer- straat 4, Oegstgeest, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7085 RECLAME. mits gestookt met onze prima anthraciet. Amsterdamscha Anthrac et-Maat'i Heerensingel 34/35. Telef. no. 1523. 1889 Dr. II. G. Bungenberg de Jong, ni. -w- benoemd hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde, om onderwijs te geven in de medische chemie, hoopt zijn ambt te aan vaarden met het houden eener redevoering, op Woensdag 26 Januari a.s., des namid dags te 2 uur in het groot-auditorium van het universiteitsgebouw. Gisteren slaagde voor het examen reke ning-courant boekhouder, gehouden te Ara- sterdam. de heer J. W. Naglegaal, alhier. Voor het apothekersassistent-examen zijn geslaagd de dames H. Quispel en M. M. Buningh uit Rotterdam en A. A. Sterkman Krayenbelt uit Den Haag Afgewezen 1 can- didaat. De heeren A. J. Dijksman en Anton rarmentier zijn geslaagd voor het examen Rekening-Courant-Boekhouden, afgenomen door het Instituut „Mercurius", te Amster dam. Tot directeur van de gemeentelijke bank van leening te Rotterdam is benoemd de heer J. Overduin .directeur van de bank van leening alhier. In de laatstgehouden vergadering van het Leidsch Drankweercomilé zijn tot voor zitter en secretaris respectievelijk gekozen de heeren Kees Veerman en B. de Jong. De directie van Zomerzorg zit niet stil. Dit bleek weer gisteravond, toen een talrijk publiek het café restaurant mede om de uitvoering van Wagner-muziek door het Ilaghe-trio bestaande uit den pianist Ra- falowilz, den violist De Boers en den cellist Kloos, bij te wonen, Ditmaal had de directie voor een voor Leiden bijzondere attractie gezorgd door een bekenden zanger te laten optreden, den helden tenor Marshall. Deze bracht verschillende mooie aria's, o.a. uit de Walküre en Lohengrin ten gehoore, waar bij hij blijk gaf over een krachtig, vol ge luid le beschikken. Het publiek wist het optreden van dezen zanger zeer te waar- deeren, wat bleek uit het krachtig applaus, dat hem na ieder nummer ten deel viel. Ook het orkest liet zich van een zeer goede zijde kennen en vertolkte de verschillende Wagner-nummers op een wijze, die lof ver dient „Zomerzorg" heeft dan ook tal van Lei- denaars een avond vol van muzikaal genot bezorgd en zal door op dezen weg voort te gaan. vele Leidenaars aan zich verplichten Ongetwijfeld zal het a.s. Vrijdagavond, wan neer een populair opera-concert gegeven wordt met denzelfden zanger als solist, in Zomerzorg niet minder vol zijn Blijkens een advertentie in dit num mer zullen zes conferenties worden gehou den over Sint Franciscus in de Harlebrugs- kerk. Deze conferenties van den bekenden Franciscaan pater Sluys zijn vrij van pole miek, niet aanvallend en berekend voor 'n niet-Kalholiek gehoor. Ons wordt verzocht mede te deelen, dat de heer H. W. ten Seldam, die heden avond 8 uur in de kleine Stadszaal een lezing zou houden voor de vereeniging „De Paed. Bibliotheek", daarin door ziekte ver hinderd is. Hel bestuur is echter zoo geluk kig geweest, de heer G. F. E. Kiers, alhier, bereid te vinden in deze vergadering te spre ken over: Intelligentie-onderzoek. De bekende „Doeza-apolheek", Doeza- straat 31, is een lange tijd voor het oog ver borgen geweest. De zaken werden intus- schen gedaan in een perceel in de nabijheid aan de HeerenslraaL Nu is de schutting verdwenen en voor het oog van de belangstellende toeschouwers is een geheel nieuw, naar de eischen des tijds ingericht gebouw zichtbaar geworden. De ouderwetsche Doeza-apotheek is als een Phoenix uit haar asrh verrezen, tot een te waardeeren verhooging van het aspect van de straat, waar naar deze apotheek is ge noemd. Er zit architectuur in dezen in frisch- roode baksteen opgetrokken gevel, waarop de architect P. J. M van Oerle alhier, trotsch kan zijn. Het werk is zeer ten genoege van den eigenaar uitgevoerd door de heeren Kraan, Groenewegen. en Verwijs. Voldoet het uiterlijk aan hooge eischen van wel stand, de apotheek is zoo ingericht dat zij ook, aan de eischen van hygiëne voldoet. De voorraadkamer, daar achter gelegen, is mede op het gemak en het gerief zoowel voor het publiek als het personeel gemaakt. De apotheker is nu door deze flinke ruimte in staat om alle klanten, particulieren zoo wel als de leden van de bij deze apolheek aangesloten fondsen prompt te bedienen. Twee vlugge vriendelijke assistenten wer ken er bij dag en bij nacht ook mede dat de geheel nieuw geworden Doeza-apolheek in de behoefte van deze zich uitbreidende wijk voldoet. In de critiek over de tentoonstelling in de Lakenhal staat naar aanleiding van een voorstelling van een kapel. De kleurtegen- slellingen zijn ruwer gebleven in dit ge dachtebeeld. Dit moet zijn: „zuiver ge bleven". Door de politie is verleden Zaterdag op den Haarlemmerweg een snoekkleurige jonge herdershond opgevangen, welke naar de werf is overgebracht. Inlichtingen zijn te bekomen bij den commissaris van politie. Ten nadeele van K. in de Wasstraat zijn in den afgeloopen nacht twaalf stuks waschgoed ontvreemd. Door kwajongens is gistermorgen een driewielig transporlrijwicl, volgeladen met brood en toebehoorende aan den bakker B. uit de Prinsenstraat, toen het een oogenblik onbeheerd op de Mare stond, opzettelijk te water geduwd, waardoor het brood natuur lijk voor de consumptie ongeschikt raakte. De daders zijn onbekend, doch wanneer de politie hen te pakken krijgt, zal het tucht huis, naar ons verzekerd werd, voor hen openstaan. Aan het postkantoor Leiden en zijnd wijk-, bij- en hulpposlkanloren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd f 118.347,54 (hieronder 130 formulieren ad f 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 213 formulieren ad f 1 in spaarbankzegels van 1 cent (schoolsparen). en terugbetaald f 123.737,76. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f5390,22 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroes 119. Door lusschenkomsl dezer kantoren werd ter Directie op staalsschuldboekjes inge schreven nominaal f 2100 en afgeschreven f 3600. Derhalve minder in- dan afgeschre ven f 1200. JUBILEUM LOUIS DE VRIES. De vlaggen hingen uit. In den chouw- burg was een enthousiast publiek. De op komst had echter beter moeten en kunnen zijnl 't Is waar, erg bekend was deze acteur hier niet. Wij herinneren ons hem hier in 7 jaar slechts tweemaal te hebben ge zien, n.l. in Schakels als Pancras Duif en in De Wandelende Jood. Er was evenwel de vereischte jubelsfeer en dus is het jubileum van den opvolger van Bouwmeester geslaagd te noemen. Men weet, hoe wij Luigi Pirandello's Hendrik IV als tooneelwerk niet bepaald kunnen waardeeren, uit de recensie na Moissi's optreden in deze rol. Ook gister avond is deze totaal-indruk niet gewijzigd. Hoofdzaak was evenwel het spel van den jubilaris en dat was in orde! In tegenstel ling met Moissi, die trouwens het gansche stuk als een tooneelspel gaf, speelt de Vries van begin tot eind Hendrik IV naar het dramatische toe, het genre, waarin hij im mers op zijn best is. Ook nu wist hij in de slotscènes van tweede en derde bedrijf ern stig te boeien en ging van hem uit die magische tooneelkracht, die alleen den grooten is gegeven. Herhaaldelijk werd hij .toegejuicht en ten slotte werd hem een ovatie gebracht. Over 't geheel genomen is hij niet slecht terzijde gestaan. Noemen willen we nog Pine Beider en Pierre Mols als de markiezin en haar amant. Na afloop had de huldiging plaats. Aller eerst werd het woord gevoerd door prof. mr. E. M. Meyers namens schouwburecommis- sie en publiek. Dat de schouwburg niet ge heel vol was. weet spr. aan het feit. dat hier in Leiden den laatsten tijd al veel ge jubeld was, waarbij het publiek in een stemming was gekomen van: Bevrijd ons van 't gejubel. Heer, Geef ons de goede stukken weer. En dit, terwijl de jubilaris altijd voor goede stukken heeft gevoeld en alles deed om deze tot hun recht te doen komen. Het publiek schijnt te willen het Engelsche sociely-play, terwijl uw genre altijd is ge weest het groote spel en spr. geloofde, dat het publiek dat altijd nog liever ziet, al is de schijn ander9. Alleen, het publiek is kieskeuriger geworden, wenscht het moge lijke, niet het onmogelijke en daarom is het zoo moeilijk stukken voor u te vinden. Bouwmeester is dood, de nieuwe Bouw meester leeft, aldus spr. U is een ras-artist van denzelfden stempel en spr. hoopte, dat Leiden den jubilaris nog veel in dergelijke rollen zou zien, dan zal het publiek het niet aan waardeering laten ontbreken. Hij over handigde daarop een fraaien krans. Dan sprak namens de afd. Leiden van het Nederl. Tooneelverbond de presidente, mevr. v. Italliev. Embden. Zij wees er op, dat, geeft de kunst contrasten, het leven ze ook geeft. Den avond te voren een stamp volle zaal te Amsterdam, nu hier heel wat minder. Maar: Amsterdam kent u, Leiden kent u niet-, heel zelden bent u slechts hier geweest, aldus spr., al hebt u zoovele mooie rollen gespeeld. Wij doen echter niet aan stadspatriotisme, wij weten, dat u ook is een bijzonder mensch. Spr. heeft gele zen over de harde, moeilijke jeugd van den jubilaris in het diamantvak, van zijn ouders, hoe zijn liefde voor de kunst hem, 30 jaar oud, nog op de Tooneelschool bracht en hij er kwam dank zij geestkracht en geestdrift, die u ons nu overgeeft, verze kerde spr., waarvoor wij u dankbaar zijn. Vooral het Tooneelverbond, de schakel tus- schen tooneel en publiek, waarvan u hoofd bestuurslid is, vond er een reden te meer in, u te huldigen. Spr. overhandigde een ets van oud-Leiden, aangeboden door nieuw- Leiden, de hoop uitsprekend op een nauwe- ren band voor en achter het voetlicht. Daarop werden nog twee kransen over handigd, een van het Leidsch Studenten corps, een van de Vereeniging van Vrouwe lijke Studenten. De jubilaris nam daarop zelf het woord. Hij gaf de verzekering, dat hij gekomen zou zijn, al hadden ook maar twee personen plaats besproken, want hij'was overtuigd, dat er wel meer zouden komen. Onder de genen, die plaats besproken hadden, waren reeds bijzondere figuren, spr. noemde den burgemeester en zijn echtgenoote, prof. Barge en prof. Meyers. Hij wist, hij had ook hier zijn vrienden. Als je door omstandig heden niet in staat bent geregeld ergens te spelen, is men wel wat gauw vergeten. Dan zijn er echter wel weer steunpilaren, die zeggen: 't komt wel weer in orde. Hij be loofde, voor zoover hij dat kon. stukken te brengen, die het publiek wel wil zien. Hij dankte alle aanwezigen voor hun hulde. Nog een ovatie en bet scherm zakte dezen avond voor het laatst. DE ALGEME^ME TOrc!TAwn. De militaire controle op Pnitscli- land Volkenbondsraadsbeslui ten Een Dnitsch-Italiaansch verdrag. De vertegenwoordigers der landen, die het verdrag van Locarno onderteskend heb ben, zijn, even na elf uur, in het hotel van de Engelsche delegaties bijeengekomen. De bijeenkomst heeft 1 uur 20 geduurd. Het resultaat van de te Partje gevoerde onderhandelingen is omstandig be-.prokcn en een algemeene vooruitgang in den alge meen en toestand kon vastgesteld worden. Een nader bericht van den Geaantenraad! wordt afgewacht. De volgende bijeenkomst met de vertegen woordigers van Duitschland Is bepaald op beden. Gisteravond was de stemming algemeen opgeklaard. De drie winners der Nobel-vredespr ijzen, Ctemberlain, Briand en Stresemann, hebben in zeer hartelijke openbare verklaringen eikandc-rs oprechte vredelievendheid bedon gen. Zoo overvloeiend van welwillendheid zijn hun woorden, dat het moeilijk valt aan te nemen, dat een mislukking van de oplossing der controles-kwestie nog mogelijk is. Intusschen heerscht algemeen de opvat ting, dat zelfs, indien 3e Ambassadeurs- conferentie de Duitsche ontwapeuingsmaatr regelen niet geheel voldoende acht, dit geen reden zal zgn om de spoedige invoering der bondscontrole en de afschaffing der in tergeallieerde controle langer dan tot be gin Januari uit te stellen. I>e tekortkommr gon zjjn blijkbaar niet em3tig geftoeg om een verdere verhindering der Fransch- Duitsche toenadering te rechtvaardigen en zouden eventueel aan speciale instantie voor een regeling kunnen worden onderworpen, waarvan de hoedanigheden later kunueo worden vastgesteld. De Geaantenraad heeft echter voor een aangename verrassing gezorgd. Volgend communiqué is uitgegeven: De gezantenraad heeft acte genomen van de verklaringen van generaal Pauwels, die de geallieerde deskundigen als onvoldoende beschouwen, hetgeen op een weigering neer komt. Dientengevolge verkeart de gezanten- raad in de onmogelijkheid om te verklaren, dat Duitschland de militaire bepalingen ten uitvoer gebracht heeft, zelfs met de réserve, dat de laatste vastgestelde tekortkomingen later zouden opgeheven worden. De raad heeft in dien zin rapport uitge bracht aan de ministère van buitenlandsche zaken te Genéve, en stelde geen datum vast voor een latere bijeenkomst, die over bodig is, tenzij Duitschland een minder onverzoenlijke houding aanneemt Hel is nu aan de ministers te Genève om de gevolgen te trekken uit den tegen woordige n toestand, wat de voortzetting der onderhandelingen met Stresemann be treft. De Volkenbondsraad heeft op voorstel van Becesj besloten, dat de Volkenbondsconfo- reniie voor het toezicht op de particuliere wapenfabricage niet reeds in den volgenden zomer zal plaats vinden, zooals de Vol kenbondsvergadering gewenscht had, doen eerst in den herfst na afloop der achtste Volkenbondsvergadering. Benesj meende, dat de conferentie nog niet voldoWe voorbe* reid is om een succes reeds a.s. zomei waarschijnlijk te doen zijn. De conferentie aal worden voorbereid door een bijzondere commissie, waarin ieder raads lid een vertegenwoordiger zal hebben, ter wijl bovendien Amerika en sovjet-Rusland zulleD worden uitgenoodigd zich er in te d(»en vertegenwoordigen. Reeds heden be* sliste de Volkenbondsraad dat ook 'deae conferentie te Genève zal plaats vinden. Verder is het rapport in de financieel© commissie over de saneering van de bank en geldverhoudingen in Estland goedgekeurd. Ook een leening werd goedgekeurd. De Estlandsche regeering gaat echter niet accoord met de voorgestelde plannenI Inzake de economische conferentie van Mei a.s. is vastgelegd, dat de gedelegeerden zoo onafhankelijk mogelijk zullen zijn en dat er geen delegatieleiders zullen bestaan. Iedere gedelegeerde zal dus een eigen stem hebben De Volkenbondsraad heeft de ont worpen agenda voor de conferentie onge wijzigd goedgekeurd. Heden zullen Stresemann en Scialoja een arbitrageverdrag onderteekeoem, dat zn heb- ben ontworpen en waarin geen politieke bepalingen zijn opgenomen. Het is een verdrag binnen het kader van Locarno en zoodanig wordt het ook in Frank rijk en Engeland opgevat, al zijn enkele kringen in Frankrijk niet heelemaal gerust DUITSCHLAND. Wantrouwensmoties verworpen. Tegen de Hohenzollerns. De Rijksdag heeft gisteren met de stem men der voorstellers voor, de Volksohe en communistische motie van wantrouwen te gen den minister van binn. zaken verwor pen. De Duitsch-nationalen en do sociaal democraten onthielden zich van stemmen. De laatsten rechtvaardigden hun ontnou- ding met de aankondiging, dat zij bij de derde lezing der supplementaire begroo ting een beslissing zullen uitlokken over het geheele kabinet. In den Pruisischen Landdag is door de communisten volgend voorstel ingediend: Ofschoon de Pruisische regeering uit drukkelijk het verkoopsrecht van de kunst schatten der Hohenzollerns bedongen heeft trachten deze de hun bij ovr enkomst van 15 November toebedeelde k stwerken in het buitenland te verkoopen. De Pruisische staat gelieve uit hoofde van deze contract breuk alle nog aanwezige kunstwerken te confisceeren, en zonder eenige schadeloos stelling voor de eigenaars, onder de ver schillende musea te verdeelen, en de ge heele overeenkomst nietig te verklaren." Het voorstel om deze motie met de agenda te verbinden, stuitte op verzet van rechts. FRANKRITK. Het Incident te Ventimiglia. De karibinier Brindello, die door den voortvluchtigen bandiet werd gewond, is overleden. De stationschef van Ventimiglia vond om een uur 's ochtends bij de rails van wissel No. 5, op dezelfde plaats, waar de ongelukkige karabinier neerviel, een bom, voorzien van een speciale inrichting om hem bij een schok te doen ontploffen. ENGELAND. Na het mijnconflict. Er zijn thans 800.000 delvers aan het werk en indien de vraag naar kolen ten gevolge van nieuws prijsdalingen toeneemt, zullen er nog heel wat meer to werk ge steld kunnen worden, en zal de werkloos heid onder de delvers veel geringer zijn dan men eerst vreesde. De laatste uitvoerbeperking op kolen zal morgennacht ingetrokken worden. Daarna zullen ook anthraciet en cokes weer vrij uitgevoerd mogen worden. Het verbond der eigenaars heeft een plan tot instelling vaD gemeenschappelijke schachtcommissies goedgekeurd, waarin ook vertegenwoordigers van de werklie den zullen zitten. Ook werd besloten een fonds voor on derzoekingen bijeen te breDgen. ITALIË. De begrooting. De jongste Italiaansche begrooting sluit, blijkens de mededeeling van den minister van financiën, met een overschot van 2*4 milliard lire. DENEMARKEN. Een kabinetsopdracht. De koning heeft aan het lid van het Fol- keting, den grondbezitter Madsen Mygdal (gematigde linkerzijde) opdracht gegeven om een Kabinet te vormen. Madsen Myg dal heeft de opdracht aanvaard. ZUID-SLA VIE. Pasjit's dood. Over de laatste uren van Pasjits wordt uit Belgrado aan het Berliner Tage- blatt" geseindTusschen 4 en 5 uur eer- gistermiddag werd Pasjits door den ko ning in audiëntie ontvangen. Vandaar keerde hij naar zijn kleine houten huis terug, waar hij zijn bescheiden avondmaal nam. Na het eten werd hij herhaaldelijk bewusteloos Hij werd naar bed gebracht. Toen hij weer tot bewustzijn was terug gekeerd, verzocht hij zijn politieke vrien den <e ontbieden. Deze waren spoedig ter plaatse. Pasjite sprak over de radicale partij, doch hij verloor opnieuw het be wustzijn. Gisterochtend om 4 uur had hij een helder oogenblik en drong toen weer aan op eensgezindheid in de radicale ge lederen. Om 9 uur overleed hij. De ge- neesheeren constateerden hartverlamming en algemeene lichaamsverzwakking. Het bericht van het overlijden van Pasjits ver spreidde zich snel door de stad en weldra verzamelde zich een enorme menigte voor het sterfhuis. Ook de koning kwam nog zijn ouden, nu dooden, dienaar zien. POLEN. Een incident in den Landdag. Toen bij het begin der Landdagzitting van gisteren de boerenafgevaardigde Bal kin een dringende interpellatie tot de re- geering richtte, omdat hij voor eenige da- gen op een vergadering in het Oostelijke grensgebied door de Poolscbe politie weg gesleept en bloedig geslagen werd, trachtte de rechterzijde hem door een vreeselijk lawaai het spreken te beletten. Ten slotte haalde Ballin zijn bloedgedrenkt hemd 'als corpus delicti te voorschijn en slingerde het naar de banken der rechterzijde. Eerst langzamerhand kon de rust weer her steld worden. De voorloopige begrooting voor het le kwartaal 1927 werd toen naar de commis sie verwezen en het persdecreet in le en 2e lezing met algemeene stemmen verwor pen. TAPAN. Een staking herroepen door ziekte van den keizer De keizer lijdt aan longontsteking. Het personeel der gemeentetram kondigde gis teravond de staking af, doch annuleerde haar tengevolge van de ziekte des keizers. BUITENLANDSCH GEMENGD. EINDE VAN DE STAKING TE ANTWERPEN. Het bestuur van de Pelgische Juwe- liersvereeniging heeft besloten de uitslui ting in de Diamant-industrie op te heffen. Maandag a.s. zullen de onderhandelingen tusschen de werkgevers en de werknemers aanvangen- Het werk wordt denzelfden dag hervat. De Algemeene Diamantver- eeniging de A W. B. heeft garantie ge- kregen, dat een loonsverhooging zal wor den toegestaan. Aan den anderen kant heeft de A. W. B. ook enkele concessies gedaan. DE NOBELPRIJZEN. In de groote zaal van het concertgo* bouw te Stockholm zijn gisteren de Nobel prijzen uitgereikt Ouder de deelnemers was o.a. de Koning. Prof. Schueck, de voorzitter van het bestuur van de Nobel- stichting, hield de welkomstrede Uit de handen van den KoDing ontvingen de hoog- leeraren Franck, Hertz, Szigmondy en Swedberg hun prijzen en diploma's. De prijs voor letterkunde werd in de plaats van door Bernard Shaw, die niet verschenen was, in ontvangst genomen door den Engelschen gezant te Stockholm. Aan Stresemann, Briand, Chamberlain en generaal Dawes is, ra overeenstemming met de statuten der Nobelstichting, een telegrafische uitnoodiging gezonden om half Januari 1927 naar Oslo te komen ten einde aldaazr een lezing te houden. DE VERKIEZINGEN IN HONGARIJE. BOEDAPEST, 11 Dec. (V. D.). De uitslag der verkiezingen, voor zooverre thans be kkend, toont aan, dat de oppositie een ver pletterende nederlaag heeft geleden. Alle lei ders, ook die der legitimisten, met uitzon dering van Apponyi, tegenover wie geen re- geeringscandidaat is gesteld, zijn in de minderheid gebleven. Het aantal zetels van de sociaal-democraten is tot op de helft ge reduceerd. Reeds nu kan worden vastge steld, dat Bethlen de absolute meerderheid, d.w.z. meer dan twee-derde van hel slem- menaantal heeft gehaald De oppositie ver krijgt hoogstens 24 mandaten. DE CHAOS IN CHINA. BERLIJN, 11 Dec. (V. D.). De ochtend bladen melden uit Peking, dat Tsjang tso- Lin, thans zijn hoofdkwartier naar Peking heeft verplaatst en de leiding der voorloo pige regeering op zich heeft genomen. BRANDEN. RIJSSEL, 10 Dec. (Belg. Tel. Ag.) In een weverij hier ter stede is brand uitgebroken. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt op 2 mitlioen francs geraamd. VANCOUVER, 10 Dec. (Reuier). Een brand, die in de Parcival Buildings heeft gewoed, heeft een schade veroorzaakl. welk' op 250.000 dollar wordt geschat. Tien han delshuizen ziin getroffen. In de Nieuwe Kerk aan den Dam le Amsterdam heeft hedenmorgen comman dant Tille9en van het Duitsche slagschip „Hannover", een krans gelegd aan het graf van Michiel Adriaansz. de Ruyter. 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2