Mijn indrukken uit Amerika. HOESTENDE KINDEREN Th i j m s i roop j GEMENGD NIEUWS. Leidscne Begrafenis On erneming IN EN OM DE HOOFDSTAD. door Dr. NEIL VAN AKEN. XIX, New-York, 24 November. Vanochtend ontdekte ik in mijn brieven bus een biljet dat mij verwittigde, dat ik den 208ten December a.s. voor de recht bank te White Plain*, N.-Y.f moest ver schijnen met de bedoeling zitting te ne men in de jury. Geheel onverwacht kwam dit bericht niet, want men had mij reeds in het begin van dit jaar medegedeeld dat ik op de lijst voor a.s. jury-leden stond, terwijl tevens op een afzonderlijk biljet de redenen wer den vermeld, die ik zon kunnen opgeven om van de lijst geschrapt te worden. Aan gezien ik noch een dokter, een advocaat of onderwijzer ben, noch andere geldige motieven kon aanvoeren om gespaard te worden voor een zitting in een mogelijk tijdroovend proces, kon ik elk oogenblik een oproep verwachten. En zoo zal ik mij dus waarschijnlijk in December in de bank der juryleden bevinden, indien ik ten minste zoowel door de aanklagers als de verdediging „geschikt" bevonden word want beide partijen mogen opkomen tegen een jurylid dat hun niet bevalt. En even min zou ik geschikt zijn als ik familie was van een der partijen, reeds bevooroordeeld was door de kranten of anderszins com mercieel of financieel belang had bij den afloop van het proces, of uitgesproken ge wetensbezwaren had tegen de doodstraf, in Staten waarin deze bestaat. De wet bepaalt dat de beklaagde geoor deeld moet worden door een jury „of his peers" van zijn gelijken. Onder die „gelij ken" verstaat het in beginsel democrati sche Amerika ieder belastingbetalend Amerikaanseh burger. En de jury bestaat ook gewoonlijk niet uit millionairs, maar eerder uit menschen die geen politieken invloed of middelen genoeg hebben om zich aan dezen burgerplicht te kunnen onttrek ken. Timmerlieden en bankbedienden, Han delslieden, beambten en reizigers, alles zit door elkaar als de twaalf „gelijken" die den beklaagde zullen oordeelen. Dat men zich er graag aan wil onttrekken, is dui delijk bijna ieder voelt als het ware hoe het werk zich op zijn lessenaar of elders opstapelt, en de vergoeding van 3 dollar per dag is nu niet zoo geweldig voor een „belastingbetalend Amerikaanseh burger" dan dat dit eenige gewicht in de schaal zal leggen. Een Amerikaanseh proces hoeft Diet door een juiy beslist te worden, zooals men vaak in Europa denkt. Men kan de uit spraak aan een rechter overlaten, die zich in dit geval meestal van de assistentie van twee andere rechters verzekert. Maar deze procedure wordt zelden, en dan alleen in civiele zaken, toegepast. De Prosecutor (Officier van Justitie) zoowel als de Ver dediging hebben het recht een geding met jury te eischen Zoowel bij echtscheidings processen, moordzaken, omkooperijen, etc. is dan ook een jury aanwezig. De rechter vervult in dit geval voornamelijk de rol van arbitrageur, legt de wet uit aan de juryleden, en kan beslissingen vellen over geschillen die tusschen de partijen kunnen ontstaan. Ek zal hiervaD een voorbeeld ge ven. De Prosecutor stelt een getuige eeD VTaag, die, volgens de verdediging, niets met de zaak te maken heeft; hij pro testeert dus tegen de beantwoording van deze vraag. In deze gevallen heeft men zich bij de uitspraak van den rechter neer te leggen. Indien een jury bestond in Holland, zou het zeer wel mogelijk zijn dat 90 pCt. van de bevolking het leven zou doorbrengen zonder ooit in een jury zitting genomen te hebben De misdaden zijn in Holland ge lukkig sporadisch Maar in Amerika, waar do criminaliteit verontrustende afmetingen aanneemt, waar proces na proces de aan dacht vaD de bevolking bezighoudt, heeft ieder een redelijke kans om een of meer keer jury-lid te zijn. In New-York bedraagt het aantal moorden per jaar zesmaal het aantal moorden in Londen, en twintig keer het aantal moorden per jaar iD geheel Ne derland. Waaraan deze geweldige crimina. liteit toe te schrijven is, kan niemand nog met zekerheid uitwijzen. Velen nemen aan dat de geweldige weelde, die in Amerika wordt ten tooD gespreid, de minder be voorrechten aanzet om te trachten dit ook voor zichzelf te verkrijgen, op een gemak kelijke manier AndereD noemen de ras senvermenging de schuld, of het Amen- kaansche gezinsleven, en verder de Darco- tische middelen. Vele van de tegenwoor- dige ,,hold-up men", die met een onbewo gen gezicht en een ijzeren hand banken en winkels berooven, en hun weg vrij schie ten bij een mogelijken tegenslag, zijD jon gens van twintig jaar en nog jonger, ver slaafd aan cocaïne of een andere „dope", wier moed geheel verdwenen is wanneer ze geen nieuwen voorraad kunneD krijgen van het middel dat hun zenuwen staalt en hun een bovennatuurlijke tegenwoor dige van geest geeft De slachtoffers van deze gedegenereerde jonge boeven zijn meestal politieagenten, die „en masse" worden doodgeschoten. Een pa-ar dagen geleden werdeD nog twee politieagenten gedood door een twintigjarigen misdadiger, die echter gevangen werd doordat eeD der stervende mannen een eveneens aanwezi gen boef net zoolang vasthield tot er hulp op kwam dagen. De gevangen misdadiger werd net zoo lang geprest tot hij den naam en het verblijf van zijn handlanger had opgegeven. Ondertusschen is er weinig hoop op een vermindering der criminaliteit zoolang de toestanden onder degenen, die belast zijn met de vervolging en de straf van de mis dadigers niet volkomen zuiver zijn. In de eerste plaats is het duidelijk dat zij die geld hebben bevoordeeld zijn boven ande ren, omdat zij de beste advocaten kunnen engageeren die hen door hun handigheid in elk geval van den stoel kunnen redden, terwijl met een armen drommel, die geen duren verdediger kan nemen, korte met ten worden gemaakt Maar zelfs nadat zij in d© gevangenis zijn aangeland, schijnt er niet één wet voor allen te gelden. Het bekende New-Yorksche dagblad de „World" pubbceert op het oogenblik een reeks anonieme artikelen, waarin een ad vocaat, die zich wegens verduistering zelf bij de politie had aangegeven, en twee jaar lang in verschillende gevangenissen doorbracht, zijn lotgevallen beschrijft. De omkooperij was enorm; hij kon van alles krijgen als hij er maar voor betaalde, ci- garetten, etc. tot cocaïne toe. Ook bij het onderzoek dat onlangs werd ingesteld na dat vier gevangenen getracht hadden uit d© bekende gevangenis de „Tombs" te ontsnappen, wat den dood van den direct, der gevangenis en den zelfmoord der mis dadiger ten gevolge had, bleek dat den voornaamsten van deze zelfmoordenaars alles was toegestaan, zelfs bezoek bij dag en bij nacht, zoodat controle op het bin nensmokkelen van wapens en werktuigen practisch onmogelijk was. Een andere wan toestand waar men onlangs tegen opkwam, is het op „parool" loslaten van gevange nen, van wie velen de gegeven kans zoo snel mogelijk benutten om e©n inbraak of een roof op touw te zetten. Ook valt er veel te zeggen over het over dreven plezierige leven dat 6ommige ge vangenissen haar tijdelijken gast aanbie den; zij hebben hun bioscoop, hun eigen baseball- of voetbal-elftal, waarmee zij uit komen op Zon- en feestdagen, en bovendien nog speciale pleziertjes, als de onlangs gehouden wedstrijd wie de meeste appel taart kon eten. Zoo is de Amerikaan hij vervalt altijd in uitersten. Verder is er ook iets in de processen wat een buitenlander eigenaardig aandoet. Het Proces van den Dag is de zaak-Hi 11- Mills; een Dominó in Somerville, Dr. Hall, werd vier jaar gcledeD in gezelschap van een Mrs. Milis in de bosschen doodgescho ten gevonden Van dezen dubbelen moord zijn na al deze jaren de vrouw van den vermoorden Dominé en drie familie leden van haar aangeklaagd. Men vTaagt zich af waarom de zaak indertijd gesust werd, maar ook waarom zij nu weer opge rakeld wordt. Men vermoedt dan ook dat de Prosecutor, die de zaak weer in bewe ging heeft gebracht, een promotie voor hem zelf in zicht zag als hij deze geschie denis tot een bevredigend en overtuigend einde bracht. En het persoonlijke interesse dat deze Prosecutor als vertegenwoordiger van den Staat, in deze zaak neemt, is iets wat een Hollander vreemd aandoet Dit proces kenmerkte zich trouwens door veel verwarring, veel getuigen en groote langdurigheid. D© getuigen, die als paddestoelen uit den grond schieten, spreken elkaar tegen al naar gelang 'ze de getuigen van de aan klacht of van de verdediging zijn, zoodat men met goed geloof kan bewereD, dat de helft in ieder geval eeD valschen eed heeft afgelegd. In Holland kan men iemand dwingen te komen getuigen, ter wijl hier een detective, van wien wordt vermoed dat hij vier jacr geleden in op dracht van Mis. Hall de zaak heeft ge sust, en zich nu buiten den staat New- Jersey bevindt, weigert getuigenis af te leggen en daartoe niet gedwongen kan worden, omdat iedere staat een konink rijk op zichzelf is, en niet uit hoett te leveren. Dat de jury-leden door al deze tegen strijdigheden van de wijs gebracht kunnen worden, is duidelijk. Hopelijk blijf ik in December voor een dergelijke zitting be spaard! Vrijspraak was tenslotte de uit slag. RF"LAME. nemen gaarne MIJNHARDT'S Bij Apoth en Drogisten Naam Mijnhardt op de B verpakking Let hierop! 5138 VERDRONKEN. Gisternamiddag werd aan de noodwonin gen, uit een sloot nabij de Vondelstraat te Voorburg het lijkje opgehaald van het 5- jarig zoontje van den in een der bedoelde huizen wonende werkman v. W. Hoe het knaapje te water is geraakt, is niet bekend. DE INBRAAK IN HET PRINSENHOF TE DELFT. In verband met den diefstal van een zeer waardevolle partij antieke gouden munt stukken uit het Prinsenhof te Delft, waar voor reeds een 32-jarige smid uit de Wie- ringschestraat te Den Haag, werd gearres teerd. heeft de politie gistermiddag in de Wagenstraat aldaar nog twee personen aan gehouden, de losse werklieden v. d. K en K., die verdacht worden eveneens bij den diefstal betrokken te zijn geweest. Zij zijn ter beschikking van de politie te Delft ge steld. DE SCHOONVADER OVERLEDEN. In het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam is overleden de 60-jange J. v. d. Lelie, die Dinsdagavond na een twist met zijn schoonzoon, deD <±8-jarigen J. A. P., welke hem zijD jas over het hoofd wierp, in de Jonker Fransstraat onder een autobus geraakte. Tegen den schoonzoon is thans proces verbaal opgemaakt wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, den dood ten gevolge hebbende. EEN DAPPER NACHTWAKER. Donderdagavond te kwart voor elven be merkte de nachtwaker v. d Schot van den Gecontr. Part. Nachtveiligheidsdienst te Rotterdam, dat vaD pand 8 aan de Nieuwe Haven, waarin de firma D. en v. D. kan toor houdt, de buitendeur op een kier stond. De man wildo de deux verder open duwen om te onderzoeken wat hier gaande kon zijn, doch slaagde hier niet in, daar aan de achterzijde iemand ex tegen duwde. Hij achtte het toen het verstandigst, ae deur in het slot te trekken en af te wach ten wat er zou gebeuren. Inmiddels trok hij zijn gummistok. Na eenigen tijd gewacht te hebben, zag hij de deur weer opengaan en een hoofd om den hoek komen gluren. Toen sprong de waker naar voren en gaf het hoofd een fiksehen klap. De man die geslagen was, viel achter over, doch herstelde zich zoo spoedig mo gelijk en rende straat op om den nacht waker te lijf te gaan. De mannen trachtten elkaar te over meesteren, waarbij de nachtwaker, dank zijn wapen, de meerdere bleek. Hij kon zelfs, terwijl hij zich den kerel van het lijf hield, op zijn alaxmfluit blazen, waar door eenige agenten te hulp schoten en den inbreker arresteerden. Zooals later bleek had deze een hand langer die reeds een barometer en een gas kachel uit het pand had weggehaald. De man die gesnapt was, stond vermoedelijk op den uitkijk en op zijn „collega" te wachten, opdat ze opnieuw hun slag kon den slaan. Deze handlanger werd even later door eenige agenten in een zijstraat aangehouden. De inbrekers waren broers, resp. M. N. en J. T. A_ N. goheeten. Zij werden in verzekerde bewaring gesteld. MOTOR TEGEN VRACHTWAGEN. Op de Zandvoortschelaan botste de mo torrijder C. tegen een vrachtwagen. De heer C. passeerde een naar Zandvoort rijdende auto en zag daarna waarschijnlijk den vrachtwagen niet, die midden op den weg reed. Hij heeft in volle vaart willen pas- seeren. De voerman van den vrachtwagen werd van den bok op straat geslingerd. De motor van den heer C. werd versplinterd, terwijl hij zelf ernstige verwondingen op liep. De overblijfselen van den motor zijn door de politie in beslag genomen. EEN DRONKEN CHAUFFEUR MAAKT TWEE SLACHTOFFERS. In Amsterdam reed gisteravond op den Amstel een auto, waarin naast den chauf feur een oude man was gezeten. Daar de auto in de verkeerde richting reed, trachtte een agent den chauffeur daarop attent te maken. De chauffeur reed echter met volle vaart door, tengevolge waarvan de agent werd aangereden en lichte kwetsuren be kwam, terwijl vermoedelijk een enkel is ge broken. De chauffeur reed door in de richting van den Adm. de Ruyterweg, waar weer een agent hem trachtte aan te houden, doch zich bijtijds in veiligheid wist te brengen. Dicht bij Halfweg reed de auto door een haag en kwam in botsing met de Haar- lemsche tram, die de auto totaal vernielde. De twee inzittenden waren nog bijtijds van de auto gesprongen, waarbij de oude man echter viel en met een diepe hoofdwonde bewusteloos werd opgenomen. De chauffeur nam de vlucht doch werd door een veldwachter aangehouden en naar een politiebureau te Amsterdam overge bracht. Het bleek, dat beide inzittenden van de auto dronken waren. De chauffeur had den wagen van den eigenaar om te verkoopen, doch was er met zijn ouden vriend een toertje mee gaan maken. Hij zal vervolgd worden wegens het niet voldoen aan het sein om te stoppen en we gens toebrengen van lichamelijk letsel. EEN OVERVAL VAN DRIE GEMASKERDE BANDIETEN. Donderdagavond heeft een brutale over val plaats gehad bij den landbouwer Dijks in de Schellerallee, juist tegenover café „De Bierton", te Zwolle. Terwijl de vrouw alleen thuis was, zijn drie gemaskerde kerels het huis binnenge drongen. Ongeveer tusschen zeven en half- acht werd er getikt op de deur van het huis van Dijks. Het was er donker in de omge ving en er liep geen sterveling haast op dat uur. De deur was echter gegrendeld en de vrouw, die niet ieder durfde binnenlaten, vroeg wie er was. „Goed volk, Van Kamp huis", riep een der gemaskerde. (Kamphuis is de buurman van Dijks) Hierdoor gerust gesteld opende zij de deur. Meer dood dan levend van schrik zag zij plots drie gemas kerde bandieten voor zich. „Waar is het geld," riep weer een der bandieten, doch de vrouw antwoordde, dat er geen geld was. Ze smeten haar op den grond en drukten haar een prop in den mond. Terwijl een der mannen, die naar schat ting jonge kerels waren van 22 24 jaar, bij de vrouw bleef staan, doorzochten de twee 'anderen heel de huiskamer. Ze snuffelden nog wat in de kasten, doch vonden niets van hun gading. Hierop namen zij de vlucht, de hevig ontstelde vrouw achterlatend. De hevig verschrokken vrouw kon zich nauwelijks roeren en heeft aldus ruim een uur gewacht tol haar man uit de kerk thuis kwam. De politie stelt een onderzoek in. BOTSING. Gisteravond is te Enschede op den hoek van den VVooldriksweg een vrachtauto in botsing gekomen met een autobus met 15 personen. Laatstgenoemde sloeg om. Al de inzittenden werden min of meer gewond, doch niet ernstig. Drie ervan zijn naar het ziekenhuis vervoerd. BRANDEN. Aan de Snippeling te Diepenveen is door onbekende oorzaak het dubbele woonhuis, bewoond door de gezinnen Evers en Doorn bosch, tot den grond afgebrand. Ook de inboedels en voorraden hooi en rogge gin gen verloren. Alles was laag verzekerd. Onder Scheemda is gisteren het winkel huis van H. Mulder afgebrand. Er is weinig gered. Alles was verzekerd. VERDUISTERING. Gisteren is de reiziger H. H. te Win schoten door de politie gearresteerd, ter zake oplichting en verduistering van gel den ten nadeele van de cxediet- en han dels-Mij. „Volkswelvaart", te Ba&rle-Naa- sau, gepleegd, te Nieuwolda. De aangehou dene ia naar Nieuwolda overgebracht. MOORD TE GRONINGEN. De 37-jarige machinezetter E. Sch., van de drukkerij en Uitg.-Mij. J. B. Wolteirs, in de Bakkerstraat te Groningen, is gister avond, bij het verlaten van de drukkerij in de gang naast het gebouw, onverhoeds aangevallen en doodgestoken. De dader is ontvlucht. Op de plaats van den moord zijn twee scheermessen gevonden. De verslagene was gehuwd en vader van 4 kinderen. TUSSCHEN EEN DORSCHMACHINE. Te Bocholz heeft naar de „L. K." meldt, een droevig ongeluk plaats gehad. Een 13- jarige jongen geraakte tusschen een in be weging zijnde dorschmachine. Hoewel de machine aanstonds werd stopgezet, werd het kind toch nog ernstig verminkt. In deer- niswekkenden toestand werd hij opgenomen en overgebracht naar het St. Joseph hospi taal te Heerlen. Zijn toestand is zeer ernstig. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Decem ber in Nederland uitgesproken 71 faillisse menten tegenover 80 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 December 1926 3565 faillissementen tegenover 3866 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. „Dat moet iemand me maar eens na doen", zei Knap, „daar overrijd ik gister avond, zonder lantaarn op verboden weg, in strafbaar tempo, met een gestolen fiets 'n politieagent, zonder gesnapt te worden." RECLAME. auto-transporten, crematie H. P. H. KEEREWEER TEI.EFOOM 8«1 - l.KI '»EN JU Een nienw museum. „Week-ends" en uitgaan. We zijn hier weder een museum rijker geworden, een gebeurtenis, waarop zeker de aandacht mag worden gevestigd van alle provincie-menschen, die af en toe ons Am sterdam voor enkele dagen komen bezoeken, met de bedoeling er alle beslommeringen eens van zich af te schudden en het groote stadsleven, dat zij in hun zooveel kleinere omgeving moeten derven, mede te leven. In vroegere jaren was een uitgang naar de hoofdstad of naar de hofstad voor vele pro vincialen, met name voor hen, die hun woonplaats niet zoo erg dicht bij die steden hadden, een gebeurtenis, waartoe men, al thans met het gezin, niet zoo spoedig over ging; dikwijls was zoo iets toch een reis, die vermoeiend was en bovendien kostbaar op de treinen. Maar sedert Juli j.l., toen de aanmerkelijk verlaagde spoorweg-tarieven begonnen te gelden en bovenal nu veicn zich door middel van de auto gemakkelijk en vlug kunnen verplaatsen, zijn de Engel- sche „week-ends" ook in ons land hoe lan ger hoe meer bij velen gewoonte geworden. Hotelhouders hebben mij verzekerd, dat zij dit wel degelijk in hun bedrijf kunnen be merken en verklaarden mij, dat het bezoek van provincialen van Vrijdagavond tot Zon dag- of Maandagavond steeds toeneemt en degenen, die van zoo'n „week-end" te Am sterdam genieten willen, doen tegenwoordig verstandig zich vooraf van logies te verze keren, willen zij niet de kans loopen geen, of met moeite slechts, hun onderdak te vin- den. Het najaars-seizoen met al zijn gelegen heid tot uitgaan, is te Amsterdam thans wederom begonnen en niemand, die hier en kele dagen toeft, zal zich behoeven te be klagen over gelegenheid uit te gaan, want we worden hier ongetwijfeld hoe langer hoe meer grootsteedsch. Merkwaardig is hoe het aantal restau ranis zich in ie laatste jaren hier heeft ver meerderd; zij wedijveren met elkander om den bezoekers het beste in de aangenaamste omgeving te kunnen voorzetten; nog maar korten tijd geleden is hun aantal met een, de „Bordelaise" in de Leidsche straat, ver meerderd en deze nieuwe plaats van restau ratie heeft al dadelijk even veel bezoek ge trokken als de vele andere, die men in de oude stad reeds had er kan er nog wel een bij in een stad met steeds toenemend inwonertal en vermeerderd vreemdelingen- bezoek. en er zullen er nóg wel meer volgen. Onlangs heb ik de aandacht gevestigd op de verschillende musea, die Amsterdam heeft, doch die, vooral omdat men ze bui tenaf nog niet vo'doende kende, slechts be trekkelijk weinig bezocht werden, maar on getwijfeld zal het nieuwste museum, waar op ik in den aanvang van lit schrijven wees, wel spoedig druk bezoek krijgen, ook van buiten, want ofschoon het 't Historisch Mu seum van Amsterdam is bevat het veel dat eiken Nederlander, Amsterdammer of niet, belang zal inboezemen. Toen verleden jaar do Historische ten toonstelling hier gehouden werd in Rjjka. museum en Stedeljjk Museum, heeft men kunnen ontwaren, hoeveel mei kwaaruigs er oit de gesch.euenis der hoofdstad op menig gebied te z.en en te beetudeeren is. Dis tentoonstelling heeft ex veel toe bijgedra gen om de oogen voor al dat oude (lezer stad te openen en het is een groote aan. winst, dat thans zooveel er van blijvend bijeen is gebracht in het nieuwe museum- gebouw. Niet nieuw als bouwwerk, want de verzamelingen bevonden zich thans in een der alleroudste gebouwen, die hier bewaard zgn gebleven, t w. in het vroegers Waag-gebouw aan de Nieuwmarkt. een plaats, waar een provinciaal allicht geen museum zou gaan zoeken. Het gebouw op de Nieuwmarkt is het eenige overgeblevene der drie Waag-ge- Louwen, die Amsterdam vroeger geteld heeft. Het oudste stond voorheen op den Dam en is door den Franschen Koning Lodewjjk voorgoed verwjjderd; het andere stona bü de Reguliersbreestraat en was als boterwaag gevestigd in óe vroegere Regulierspoort, in de onmiddellijke nabij heid der Botermarkt, die in het midden der vorige eeuw tot Rembrandsplein her doopt werd. De derde Waag eindelijk waa in 1619 gevest'gd aan de Nieuwmarkt in de SL-Antoniuspoort, die reeds in 1438 wae gebouwd, doch in het begin der 17e eeuw reeds binnen de stad was komen ia staan. Dit Waag-gebouw had bovendien nog andere beteekenis. Er was behalve de Waag gevestigd een wachthuis der schut tel ij en de, voor dien tijd hooggeroemde, cntieedplaats voor de professoren in de ontleedkunde aan het Amsterdam-che Athe naeum de bekende schilderstukken, die de „Anatomische les" voorstellen, vonden daar hun oorsprong en in de boven lokalen bevonden zich de gildenkamers van de chirurgijns-, schilders-, smids-, metse laars- en schoenlappersgilden. De Waag deed tevens dienst in het belang van de scheepvaart, in zooverre er ook ankers en ankerkettingen werden gewogen, die 111 de onmiddellijke nabijheid, op de Gelder.-che Kade, werden gekeurd. Men ziet, een brok oud© en merkwaardige Amsterdamsche ge schiedenis; een gebouw, dat wel ten volle gerechtigd was tnans als Historisch Museum te worden ingericht. In de vorige eeuw is het oude Waag gebouw geworden het oud-Amsterdamsen Archief en hebben de bekende stids-archi- varissen, als De Roever, Veder, Breen, er voor de geschiedenis der hoofdstad vaak hoogst belangrijke nasporingen ge laan en de liefde voor de kennis van oud-Amsterdam bij stadgenoot en landgenoot door hun schrifturen helpen vermeerderen. Tot de plaats voor archief niet langer doelmatig was en dit verplaatst werd naar het bouw aan den Amsteldijk, dat oorspronkelijk verrezen was Ms raadhuis van het toen malige, nog niet aan Amsterdam toegevoegde Nieuwer-AmsteL Ziedaar de geschiedenis van het nieuwe Museum in enkele trekken gegeven, een ge schiedenis, die zeker op zichzelf reeds merk waardig genoeg zal wezen om bezoekers der hoofdstad te bewegen daar ook eens te gaan kijken. Zij zullen dan tevens gelegenheid hebben de Nieuwmarkt te zien, die door de bedrijvigheid, welke daar heerscht, altijd een kijkje waard is. Men denkt zoo dikwijls, dat de Nieuwmarkt „maar zoo'n oud-rommel markt" is, maar Amsterdamsche vrouwen zullen u dat anders vertellen; er zijn er ve len, die u zullen v rzekeren, dat ze op de Nieuwmarkt dikwerf de mooiste stukken lijnwaad wisten te koopen en heel wat voor- deeliger dan in de schitterende nieuwe mode magazijnen van Kalverstraat of Leidsche- straat mits ge er maar kijk op hebt en weet hoe te koopen. En dat men van stads wege overtuigd is van de beteekenis, die de Nieuwmarkt inneemt in het Amsterdamsche straatleven, wordt wel het best bewezen door het feit, dat de Raad juist onlangs cre- dieten verleend heeft om deze markt te voor zien van een electrische installatie, die den kraamhouders op dit marktplein gelegenheid zal geven electrische verlichting aan hun „winkeltjes" aan te brengen, in plaats der walmende olielampen, die jaren en jaren aan de avondmarkt een fantastischen aan blik gaven, doch die toch heel vaak niet erg bevorderlijk waren voor de linnens, ka toentjes, garens, e. d., die uitgestald lagen. En meer nog, die electrische inrichting is van dien aard, dat de kooplieden, indien zij daarvan gediend mochten zijn, zich ook ge durende hun markt-arbeid van electrische verwarming kunnen voorzien. Al die veran deringen bij de oude St. Antoniuspoort zijn een paar mijlpalen in de geschiedenis van oud-Amsterdam. Van mijlpalen gesproken. Voor al degenen die geen vreemdelingen zijn bij ons vader- landsch tooneel, is het meermalen opge voerde, uit het Engelsch vertaalde stuk „Mijlpalen", geen onbekend werk. Daar naast is thans gekomen een ander tooneel- werk, hetwelk, hoewel onder anderen naam, feitelijk ook mijlpalen voor ons brengt en wel mijlpalen uit ons vaderlandsch familie leven, ik bedoel „De Opstandigen", door Jo van AmmersKuiler en A. Defresne, ont leend aan den bekenden roman van eerstge noemde, hetwelk j.l. Zaterdag voor de eerste maal door „Het Nederlandsch Tooneel" in den Hollandschen Schouwburg in de Plan tage voor het voetlicht is gebracht. Mijn vrienden uit de provincie, die voor nemens zijn eerlang een „week end" in deze stad te komen doorbrengen, zullen wèl doen op hun uitgaan-programma dier dagen een bezoek aan genoemden Schouwburg te brengen, om er dit nieuwe tooneelwerk te zien, dat ongetwijfeld even goed als „Blanke Ballast", hetwelk voor Royaard's schouw burg zoo'n buitengewoon succes is geworden, voorbestemd is gedurende tal van avonden de massa te trekken. Indien er ooit bewezen is, dat een werk van een Hollandsch auteur in tal van krin gen aandacht heeft getrokken en tot de le zers er van gesproken heeft, dan geldt zulD voor mevr. Ammers' roman, nu deze voor het tooneel bewerkt en „opgevoerd" wordt Drie dagen vóór de eerste opvoering was gelegenheid gegeven plaatsen daartoe te be« 23

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10