a. 20473 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 9 December Derde Blad Anno 1926 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. RECHTZAKEN. BOSKOOP. sf Schaakwedstrijd. D9clafravond vond in Gouda de relurn- tch plaats tusschen de schaakclubs essemaker" Gouda en „Inter Nos", Bos- p. r werd aan 17 borden gespeeld en de lag was ook nu in het voordeel der wenaars n.l. 10 1/26 1/2. Toch kun- we constateeren dat de schaakclub ter Nos" steeds in ledental en kwaliteit n spelen vooruitgaat. Hoe jammer dat onmogelijk blijkt dat haar eerste tien- aan de competities van den N.S.B. deel- ml; de animo der Boskoopers om rei- naar Leiden en omstreken te maken is ot genoeg maar de andere clubs vinden reis te lastig; dus „Inter Nos" is uitslui- i op Gouda aangewezen als zij een strijd spelen wil. ieronder volgt de gespecifieerde uit- Lakeveld (G.)De Bruin (B.) 10 de JongW. de Ruyter 01 Renemanv. Otterloo 10 v ReerZijderveldt 01 Bokhovenv. d. Geer 1/21/2 KamphuizenC. P. de Ruyter 01 GorissenZüydam 0l HornemanJongsma 10 TukkerRoels 10 WientjesLankhuizen 10 v. ErkBouwman 10 Goveartsv. Wijngaarden 10 RekkerSylzema 10 BinkenTrimp 01 KeetSchollen 01 Groenendijkv. d. Beid 10 v. WijnbergenSpruyt 10 LEIDERDORP. Electrische verlichting aan den Zijlweg. .Moesten lot heden nog vele bewoners n den Zijlweg zich behelpen met de derwetsch petroleumlamp om hun__wo- ng te verlichten, binnen enkele dagen d hierin verbetering komen. Het gemeen- bestuur besloot toch om aan het verlan- n van deze inwoners te voldoen en den ijlweg elecfrisch te verlichten. Een zes- pntal palen zullen worden geplaatst. Met i leggen van den kabel is men reeds ge- ed, zoodat ook de huisaansluilingen kun- en plaats hebben. ROELOFARENDSVEEN. Maria-Vereeniging. Donderdag hield de Mariavereenigmg al ler een druk bezochte ledenvergadering in i Zusterschool, waar levens de goederen r de Naaikrans vervaardigd, te bezichti- ?n waren. Niet minder dan 550 stuks lagen ïar keurig gerangschikt bij elkaar, waar- jsschen enkele bloemen gezet waren, zoo lt het geheel een prettige indruk maakte, •m 5 uur werd de vergadering onder leiding in de presidente, mej. A. van Dijk geopend. heette geestelijk adviseur, bestuur en n van harte welkom, maar in het bijzon- ■:r pastoor Onel, die nog zoo kort hier zijn- reeds de vergadering mei een bezoek ereerde. Hierna werd onder begeleiding in mej. A. van der Meer het Sobriëlas- ed gezongen. Vervolgens kwam aan de rde punt drie der agenda nl. het verslag er algemeene jaarvergadering, welke is ge- ouden op 5 Augustus te Amsterdam. Mej. Verhaar, die als afgevaardigde daar ver- -genwoordi?d was, bracht hiervan een "rig en uitgebreid verslag uit Als bijzon derheid kan hiervan nog worden vermeid, il de presidente van het hoofdbestuur een oord van lof bracht aan de afdeeling Roe- ofarendsveen, waar de St. Annavereeni- ing het grootst aantal kinderen telt in het isdom Haarlem, namelijk 1000. Door de presidente werd haar dan ook een ijzonder woord van dank gebracht, dat zij kh zoo schitterend van haar taak had ge- welen. Hierna werden door enkele dames en paar zangstukjes voorgedragen. Vervol- ens ging men over lot de mededeelingen. n de eerste plaats werd gezegd door den eest. adviseur, dat er dit jaar door de da- es-tooneelisfen geen uitvoering zou gege- en worden, doch in combinatie met het ruisverbond heeft de vereeniging besloten e Theresia-film te laten komen, bekend nder den naam v. ..De Ontbladerde Roos". Voor de leden en donatrices za) dit zijn op rijdag 17 December, voor het publiek op Maandag 20 December. Eenige bijzonderhe den voor de leden, werd door hem hier nog aan toegevoegd. Voorts dankte spr. in welgekozen woorden allen die hebben bijgedragen lot het ver vaardigen van deze keurige kleedingslukken, die hier liggen tentoongesteld. Doch niet alleen de vervaardigsters er van brengt hij dank maar ook degenen, die dit alles héb- tan geschonken en ook zij die op de aan of andere manier zich hiervoor hebben ver- ^'enstelijk gemaakt. Verder voegde spr. er aog oen ernstig woordje aan toe over het loei der drankbestrijding. Tenslotte ging men over tot de gratis-ver- Ming waarvoor 60 prijzen waren beschik baar gesteld. Onder groot animo werden de Rijzen door den geest, adviseur aan de win ders ter hand gesteld. Van de rondvraag *erd nog door enkelen gebruik gemaakt. Na tat zingen van „Roomsch Blijdschap" dankte de presidente allen voor de trouwe opkomst en sloot de vergadering op de ge bruikelijke wijze, waarna allen voldaan uiswaarts keerden. Het busje geplaatst ten jale van de Naaikrans hield in f 14. WOUBRUGGE. Loop der bevolking. In de maand November hebben zich de ^olgende personen hier gevestigd: A. van d^n Bosch, uit Leiderdorp; Th den Hollan- der- uit Hazerswoude-, C. A. van Beyeren, dit Alphen aan den Rijn. ertrokken zijnWJ van der Pouw f-raan, naar Leimuiden; G. Molier, naar ,en W. Boerman, naar Leiden; G. e bruin, naar Alphen aan den Rijn; J. Verhaar, naar Alphen aan den Rijn; C. L. Baak, naar Alkemade; P. Langhout en ge zin, naar Ter-Aar; W. J, Ket, naar Voor schoten; C. K. Opdam en kind, naar Lei den; J. van Geer en gezin, naar Bodegra ven en M. J. de Bruin, naar Bodegraven. ZWAMMERDAM. De collecte ten bate van de Vereeni ging voor Bijbelverspreiding, door eenige jonge dames alhier langs de huizen gehou den, heeft opgebracht f 64.35 1/2. De melkslijter van D. alhier had gis termorgen, terwijl hij op zijn hondenkar was gezeten, het ongeluk dat bij het pas- seeren van een auto de honden plotseling naar links uitweken, v. D. die nog van den wagen sprong, werd op het zelfde mo ment door de auto aangereden en brak daarbij zijn been. Hij werd naar huis vervoerd alwaar dr. Schr. de eerste hulp verleende. De bestuur der van de aulo de heer M. alhier, kwam ter Secretarie aangifte van het ongeval doen. AALSMEER. Aan de coöp. fabriek van houtbewer king alhier, had een arbeider, zekere B., het ongeluk, met een zijner handen in aan raking te komen met de electr zaag. Het gevolg was, dat van een vinger een lid werd afgesneden en hij zich direct onder dokters behandeling moest begeven. HAARLEMMERMEER. Motor-ongeluk. Woensdagmorgen had op den Venneper- weg nabij den Hoofdweg in Haarlemmer meer een ernstig ongeluk plaats. Mej. O. uit Hoofddorp zou op een motorrijwiel een ritje meemaken en had op de duozitting daarvan plaats genomen. Terwijl de bestuurder den motor aanzette, geraakte mej. O. met een barer voeten tusschen het raderwerk of de ketting van het motorrijwiel bekneld, met het noodlottig gevolg, dat haar voet ernstig werd verwond en zoodanig verminkt, dat zij direct na door een dokter uil Nieuw- Vennep voorloopjg verbonden te zijn naar een ziekenhuis in Haarlem moest wor den overgebracht. Weer een vrachtauto door een trein vernield. Dc heer P. N., wonende aan den Hoofd weg le Hoofddorp, reed Woensdagmiddag met zijn ledige vrachtauto op den Oostelij ken Hoofdweg te Nieuwvennep in de rich ting Abbenes cn had er te laat erg in, dat de trein, die uit dc richting Leiden om streeks 1 uur te Nieuwvennep arriveert, in aantocht was. IIocwcl hij uit alle macht remde, kon hij de auto niet tijdig meer tot stilstand brengen, zoodat de wagen ter plaatse op den onbewaaklen overweg van de Haarlemmcrmeerlijnen met de locomo tief van den trein in botsing kwam. I)e cabine, waarin de bestuurder gezeten was, werd geheel van de aulo afgerukt en in de Hoofdvaart geslingerd. Als door een wonder kwam de heer N, er met eenige lichte kwetsuren, den schrik en een nat pak af. Ook het andere gedeelte van de vrachtauto werd geheet vernield. De botsing was zoo hevig, dat de stukken en brokken aan de overzijde van het water waren terechtge komen. De politie stelde een onderzoek in. De anikeropbrengst. Nu de bietencampagne in den Haarlem mermeerpolder is geëindigd, kunnen we met betrekking tot de opbrengst van dit gewas de volgende cijfers mededeelen, die begrij pelijkerwijs op een globale schatting be rusten. Gerekend wordt dat er in dezen pol der dit jaar ongeveer 1300 hektaren met bieten werden beteeld; de gemiddelde op brengst bedroeg 25000 K.G. per hektare, dus in het geheel ongeveer 32.500.000 K.G. Het suikergehalte bedroeg gemiddeld 16 pCt., zoodat in dezen polder in 1926 de op brengst aan suiker heeft bedragen ongeveer 5.200.000 kilogram. Giften voor een nianwe Geref. kerk. Naar wij vernemen, is voor den bouw van een nieuwe Gereformeerde kerk bij het Marktplein le Hoofddorp, aan binnenge komen en toegezegde belangrijke giften van f 2000, f 1000, f 100, enz., reeds een bedrag van ruim f 26.000 bijeengebracht. HILLEGOM. Doodelijk ongeval. Woensdagmiddag ongeveer halfzes was J. Wassenaar, wonende alhier, zoo onvoor zichtig om een 125 Meter voor de stopplaats bij den Oude Tol van de rijdende tram te springen. Hij raakte onder den wagen en werd door de wielen overreden. De vermin king van het hoofd was zoo vreeselijk, dat het bijna niet aan te zien was. De dood was onmiddellijk ingetreden. Alleen uit corres pondentie, die hij bij zich had, was de on gelukkige te herkennen. Vrouw en kinderen laat hij achter. KATWIJK AAN ZEE. Steuncomité Stormramp. Van 18 Dec. '26 ontving de voorz. nog de volgende giften: door D. B. te A. inzame ling f226.80 Uit kerkcollecte H. Gem. K. a. Z. f 10, door Ds. R. van N.N f 20 (met be paalde bestemming), id. door mej. v. D. van N N. te A f 25, door den heer Burgemeester van G. J. P. te H. f 30 en van L. P. te A. f 10. Het Groot Badhotel annex Paviljoen zal van af 1 Jan. 1927 in exploitatie ge bracht worden door den heer J. Romkes Zijlstra uit den Haag. Nu er weer een groot aantal werkloo- zen in onze gemeente zijn, doordat veel grondwerkers e.a. van de haringvisschcrij terug kwamen wordt het aankoopen der duinen ten zuiden van ons zeedorp, van het Domeinbestuur, weer vaak besproken. Naar men ons meedeelt schijnt daar ech ter weinig schot in te komen, hoewel deze aangelegenheid reeds lang hangende is. Wij vernamen dat er door het Domein- bestuur een voorstel gedaan was, dat de ge meente Katwijk maar moest beginnen om de gronden te laten afzanden (egaliseeren) om dan daarna den koopprijs voor het bouwterrein te doen vaststellen. Ieder begrijpt natuurlijk indien er een dergelijk voorste) was dat de gemeente het niet kan aanvaarden. Voor de werkverschaffing was het echter voor de gemeente wel noodig om in 't bezit dier duinen te komen. De opbrengst der hier gehouden ba zaar voor een „vrij bed" in het Ziekenhuis bedroeg f1650. Tot tijd. onderwijzeres aan de derde Hervormde school alhier is benoemd mej. J. F. v. d. Akker, alhier. Zeven partijen haring werden gisteren aan den afslag aangevoerd. Het volgend re sultaat werd bereikt: 487 kantjes volle ha ring Eng. walvangst f 21f 19, 21 kantjes idem wrak f 17.30f 15.95, 88 kantjes ijle haring f 17.45—f 16.10, 1 kantje idem wrak f 14.60, 181 kantjes sleurharing Eng. wal vangst f 17.45f 16.40, 13 kantjes id. droog f 14.25f 10.10; alle prijzen berekend per kantje. De afslag zal nog een enkele maai in dit seizoen worden gehouden. KATWIJK AAN DEN RUN. De vereeniging „Onderlinge hulpkas bij ziekte" alhier, hield haar jaarvergade ring gisteravond in de consistoriekamer der Gereformeerde Kerk. Na opening door den Voorzitter, den heer W. Schoneveld, het zin gen van Psalm 25 2, lezen van Psalm 146 en na gebed, werden achtereenvolgens de jaarverslagen van den secretaris, den heer P Slingerland en den penningmeester, den heer G. Reus, aan de orde gesteld. Beide stemden tot tevredenheid; het ledental ver meerderde en de kas werd versterkt. De in komsten bedroegen met het vorig saldo in totaal f740.13. terwijl de uitgaven bedroe gen f251.35. Het batig saldo bedroeg dus f 488.78, welk geld grootendeels was belegd op de Gemeente Spaarbank. De commissie van advies waarvan tegenwoordig waren de heeren dr. J. Hueting en ds. II. Meijering, werd in zijn geheel herkozen, evenals de aftredende bestuursleden de heeren P. Slin gerland en W. Botermans. Tot leden der commissie voor het nazien der boeken voor het volgend boekjaar werden gekozen de heeren Jc. van Beelen en B. v. d. Jagt. Na afdoening van enkele huishoudelijke aange legenheden werd de vergadering gesloten. NOORDWIJKERHOUT. In een gisteravond gehouden vergade- dering van stemgerechtigde leden der Ned. Herv. kerk werd herkozen, tot ouderling, de heer J. Parlevliet en gekozen tot diaken, de heer K. J. Noy, die deze benoeming alsnog in beraad wenscht te houden. Een ingezetene alhier verkocht ster ken drank per liter ver beneden den gewo nen prijs. Dit gaf de politie aanleiding om te veronderstellen, dat ergens een geheime branderij gevestigd was. Overal in den om trek is alles nagesnuffeld, doch tot heden zonder resultaat. NOORDWIJK. Bij den gemeentelijken keuringsdienst alhier werden gedurende de maand Novem ber ter keuring aangegeven: 27 runderen, 122 varkens en 3 schapen, totaal 152 stuks. Het aantal huisslachtingen bedroeg 26 var kens en 1 rund. Ingevoerd werd 1369 k g. rundvleeseh en 74 k.g. varkensvleesch, to taal 1443 k.g. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug-ontvangen in de 2e helft der maand Nov. 1926. Brieven Binnenland: Auguste Gieseler, Amsterdam. Brieven Buitenland: Elly Kuchelberg, Keulen a d. Rh. Een briefkaart zonder adres. NOORDWIJK-BINNEN. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier werd gisteren herkozen tot ouderling de heer D. N. v. Malssen en tot diaken de heer F. van Hensbergen. VOORHOUT. Dc Zendings(zakjes) Collecte heeft to taal opgebracht f 71.80. WARMOND. Dank zij de offervaardigheid van Te ouders en den zeer gewaardeerden finan- cieelen steun van vele kindervrienden kon aan de leerlingen van de openbare school alhier een St. Nicolaasfeest worden aange boden, dat uitmuntend is geslaagd. Heel wat liedjes werden met opgewektheid gezongen en vele verzen werden soms op verdienste lijke wijze voorgedragen. Chocolade, koekjes e. a. versnaperingen werden met graagte ge nuttigd. Het glanspunt van den avond brak natuurlijk aan, toen de goede Sint met Pie terbaas binnenkwamen en weldra cadeau tjes begonnen rond te deelen om ten slotte nog op pepernoten te tracteeren. Vele ouders, broertjes en zusje9 woonden den feest avond bij. Volgens officieele mededeeling van den technisch beheerder van de waterleiding alhier, bedraagt het aantal aangeslotenen aan het waterleidingnet momenteel 462. ter wijl een 319 tal tevens waterverbruiker zijn. Bij minislerieele beschikking is aan mej. N. van Delft assistente met akte aan de O. L. School alhier vergunning verleend tot het geven van onderwijs in de nuttige handwerken aan de O. L. school alhier, waartoe zij in de vorige vergadering was be noemd, doch over welke benoeming een ge schil gerezen was tusschen het gemeente bestuur en den inspecteur van het L. Onder wijs, over de al of niet bevoegdheid deze lessen in vrijen lijd en legen afzonderlijk salaris te geven. WASSENAAR. De tram ondervond Woensdagavond tot tweemaal toe stoornis door het onklaar raken van den motorwagen. ELECTRIFICATIE DER TRAMLIJN HAARLEMLEIDEN Tram of autobus. Omtrent de voorgenomen electrificalie der tramlijn HaarlemLeiden, waarvan wij een dezer dagen melding maakten, schrijft het „Hbl.": Jaar op jaar is de toezegging gedaan, dat de tram van Heemstede (.Haarlem) naar Leiden zou worden geëlectrificecrd. Het is bij beloften gebleven en bij een schuddende, roet-verspreidende, veel te langzaam rijden de stoomtram. De autobus blijkt ook op dit traject te kun nen doen wat jarenlange klachten niet ver mochten te bereiken. Men zal moeten erkennen, dat de Nederl. Brockway Bus-Mij. van Haarlem op Leiden en de tusschenliggende plaatsen een uitste kenden dienst met zeer goede wagens on derhoudt. Ondernam de tram vroeger om het uur de reis, sinds de autobus om het half uur de route maakt, rijdt de tram in de middag uren ook elf half uur af. De resultaten zijn echter niet gelukkig; bracht het vervoer op de lijn HeemsledeLeiden in de eerste elf maanden van 1925 (toen er nog geen auto bus reed) f 11)6.392 op, in dezelfde maanden van 1926 was de opbrengst f 149.062. En nu gaat de tram-directie, nu de Brock- way-Mij. verplicht is voor haar bestaande lijn concessie aan le vragen, dreigen en be loften doen. Dreigen, dat zij het verleencn der concessie aan de autobus, de tramlijn HaarlemLeiden zal opheffen; beloven, dat zij, bij het niet-verleenen der concessie, in een jaar, misschien in nog korter tijd, deze lijn zal electrificeeren. Wij zijn het volkomen eens met de ge meentebesturen van lfillegom, Lisse en Sas- senheim, dat een goede electrische tramlijn te verkiezen is boven een autobusdienst. De tram kan meer passagiers vervoeren, heeft ruimer en gemakkelijker zitplaatsen en heeft bovendien wat in deze streek van groot belang 19 het goederenvervoer. Daarte genover volgt de autobus niet steeds den hoofdweg, waarmee zeer velen zijn gebaat Nu zou er o. i. een groote onbillijkheid in schuilen om ten behoeve van de tramweg mij., die tot nu toe met de wenschen van het publick geen rekening heeft gehouden, maar die daaraan plotseling tegemoet wil komen, nu zij zich in haar beslaan bedreigd ziet, de autobus, die dezen omkeer mogelijk maakte, eenvoudig van den-weg af te schuiven. Ook al, omdat dan weer de afwezigheid van een concurrent de kans doet stijgen van op nieuw onverhoorde wenschen van het pu- bliek. Wat nu voor de tram binnen een jaar mogelijk is, werd immers jarenlang uit gesteld. De gemeenlebsturen in de bollenstreek hebben dan ook terecht aan hun toezegging om de bezwaarschriften van de tram-direc tie bij Ged. Staten le steunen, voorwaarden verbonden. Zij wenschen, bij electrificatie in een jaar, invoering van een 20-minuten- dienst en een tarief, docr Ged. Staten goed te keuren. De mogelijkheid zou bestaan, dat bij elec trificatie van Sassenheim niet over Oegst- geest, maar over Warmond naar Leiden zal worden gereden. Verder zou, voorloopig, op enkele gedeelten van den weg enkel spoor worden gelegd, totdat ook die gedeelten ver breed zullen zijn. Zou echter hetgeen nog in overweging is op de electrische tramlijn geen goede renvervoer plaats hebben, dan verliest deze electrificatie haar beteekenis bijna geheel, omdat het goederenvervoer op dit traject van te groot belang is. Aan de „Opr. Haarl. Crt." meldt men nog het volgende: Naar wij vernemen wordt er reeds druk op de lijsten geteekend, die aanstonds aan Ged. Staten zullen worden aangeboden en instandhouding der auto-busdiensten vra gen. Reeds Dinsdag had men ver boven de duizend handteekeningen, waaronder ver schillende van vooraanstaande ingezete nen, waaruit blijkt, dat de Raden der ver schillende gemeenten lang niet alle voor een tramverbinding zijn, maar ook ver schillende hun stem geven aan de autobus. Nu wordt dit een moeilijke kwestie; want, stel voor dat de Raad van een ge meente zich uitspreekt voor de auto-bus, en Ged. Staten zouden een beslissing ne men tegen autobusverbinding, dan zal het de vraag zijn hoe de gemeente zal hande len; want zonder medewerking van het betreffende gemeentebestuur zou er van een tram dan toch niets terecht kunnen komen. Hetzelfde geldt natuurlijk ook voor de autobussen, als Ged Staten tegen den zin van een bepaald gemeentebestuur aan de autobussen concessie zouden verleenen, daar ten allen tijde het gemeentebestuur de standplaatsen kan weigeren in de gemeente, hetgeen dus tot eigenaardige verhoudingen zou kunnen leiden, daar dan van een en ander een beroep bij Ged. Sta ten en desnoods bij de Kroon het gevolg zou kunnen zijn. Naar wij evenwel vernemen is op de ver gadering van de verschillende Gei Staten van de diverse provinciën, welke verga dering te Utrecht is gehouden, ter bespre king van te verleenen concessies aan auto buslijnen, duidelijk naar voren gekomen dat het de bedoeling van de nieuwe wet was om aan bestaande autobusondernemin gen de noodige vergunning te verstreK- ken, doch bij eventueele opening van nieu we lijnen rekening te houden met de be zwaren van de reeds bestaande verbindin gen. Als zeer sterk voorbeeld wordt o.m. aangevoerd hoe het dan zou moeten op die lijnen, waar reeds de spoor de verbinding onderhield en ook de tram, wat bijv. met Amsterdam—Zand voort het geval is. Verder werd ons uit zeer betrouwbare bron medegedeeld dat do gemeentebestu ren van Sassenheim en Lisse aan de train- wegmaatschappij wel haar voorioopige me dewerking hebben toegezegd, mits de train- wegmaatschappij de voorwaarde zou willen aanvaarden dat de vorvoerpryzen in over leg met de gemeentebesturen zouden vast gesteld worden, üp dit laatste is evenwel de directie der tram niet willen ingaan, daar zij van mccning was, dat dit niet tot de competentie van een gemeentebestuur behoort. Verder is er ook nog geen over eenstemming omtrent het vrachtvervoer verkregen, daar nog niet vaststaat hoe de nieuwe lijn zou loopen, doch algemeen ver trouwt de bevolking er op dat aan de auto bus de gewenschto vergunning en dan natuurlijk geen tijdelijke, daar hiermede de autobussen nooit accoord zouden gaan en dan liever meteen de afwijzing zouden ontvangen wordt verleend, waarop dan nog de vraag overblijft of de electrificatie nog wel door zal gaan. IJMUIDEN, 9 December 192G. VISCHPRIJZEN. 36 Tarbot p. K.G. f 1.25—fl; 11 Griet p. kist van 50 K.G. f -40f 18; 5639 Tongen p. K.G. f 1.70—(0.85; 19 Groote Schol f34— f25, 12 Middclschol 137—f26, 16 Zetschol f -46f 38, 654 Kleine Schol f28—18.50, 11 Schar 1 20f 5, alles p. kist van 50 K.G.; 13 Roggen p. 20 stuks f 19f 13; 20 Vleeten p. stuk f 1.50; 16 Pieterman en Poontjes f8—f6, 17 Groote Schelvisch 141—f26, 72 Middel Schelv. f23—f 15, 313 Kleinmiddel Schelv. f20f 10, 501 Kleine Schelv. f 12 f4.70, alles p. kist v. 50 K.G.; 18 Kabel jauw p. kist V. 125 K.G. f52f35; 409 Gul len p. kist v. 50 K.G. f 12.50f 2.70; 13 Lengen p. stuk f 3.60f 3.25; 221 Wijling p. kist v. 60 K.G. 13.70—f2.70. Er zijn 14 stoomtreilers binnengeloopen. BINNENGEKOMEN BARINGLOGGERS, waarvan de vangsten naar Katwijk en Noordwijk verscheept worden. In de visschershaven: KW 29 met 4 last pekelharing. HET MILITAIRE OPROER TE EDE EN ASSEN. Behandeling voor den Krijgsraad. Dinsdag a.s. zullen voor den Krijgsraad 7 militairen terecht staan, die hebben deel genomen aan het militair oproer te Ede op 20 Sept. in infanteriekazerne no. 1. De dag vaarding legt hun militair oproer ten laste, omdat zij tezamen met een groot aantal andere militairen hebben samengerot om in vereeniging hun plicht te verzaken. Na dat door een of meerderen van hen onte vredenheid was gewekt, omdat zij meen den dat twee militairen in arrest waren ge steld, weigerden zij zich naar bed te be geven, ofschoon het avondappèl reeds was gehouden, alvorens aan hun eisch was vol daan dat de in arrest gestelde militairen in vrijheid zouden worden gesteld of hun zou worden medegedeeld waarom dezen zich in arrest bevonden en hun gelegenheid gege ven zou worden de cellen te inspecleeren. Nadat hun herhaaldelijk door hun officieren gezegd was, dat aan hun eisch niet kon worden voldaan, hun nadrukkelijk gelast was naar bed te gaan, gedreigd was met het gebruiken van geweld en ten slotte een ter mijn van 10 minuten was gegeven om te bed te zijn, werd door verdachten aan die dienstbevelen niet voldaan, maar verlieten zij de kamers der kazerne waarin zij zich bevonden en begaven zich in de gangen, alwaar zij onder hevig gejoel en geschreeuw en het zingen van opruiënde liederen hun eischen tegen de aanwezige officieren her haalden, terwijl zij trachtten de officieren uit de gang naar buiten te dringen. Verdachte IT. K. en F. zijn daarbij voort durend als woordvoerders, verzetleiders en opruiërs opgetreden, volgden de hevelen van kapitein Jansen niet op. ook niet nadat deze hen bedreigd had, dat zij als belhamels zouden worden aangewezen. Zij herhaalden steeds den eisch omtrent de in arrest ge stelde militairen, totdat door het krachtig en met geweld optreden de deelnemers aan het militair oproer waren teruggedreven. Verdachte C. heeft eveneens geweigerd de hevelen te volgen, inspectie der cellen ver langd op dreigenden toon en is zich in de voorste rijen van de oproerige militairen blijven bewegen. Verdachten D. en S. hebben zich geken merkt als de luidruchtigste woordvoerders en verzetleiders. Verdachte W. heeft Trei- gend zijn vuist bewogen in de richting van kapitein Jansen en andere officieren. Ver dachte W. K. heeft zich. met geweld verzet tegen zijn arrestatie, tijdens deze de mili tairen opgeruid tot verzet en opruiing ge pleegd door de militairen toe te roepen, toen onderofficieren der politietroepen op de ka mer waren gekomen: Jongens, zet de bajo net op, dan steken wij ze er aan. Als getuigen zullen worden gehoord de kapiteins Jansen en Koene, de re9. le luit. v. d. Borden, de sergeants Nolthenius en Blankwater en de sergeant-majoor der po litietroepen. Verdachte W. K. zal worden verdedigd door mr. E. v. Zinnicq Bergmann, D. door mr. v. d. Eerden, F. door jhr. mr. van Nis pen tot Sevenaer, W. door mr. Kruse. S. door mr. Adelmeyer en H. K. en F. door mr. S. de Jong, uit Amsterdam. Verder zal terecht staan de soldaat R., die betrokken was hij het militair oproer te Assen en die beklaagd is van opruiing. In zijn zaak zullen twee getuigen worden ge hoord.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9