No. 20469 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 4 December Tweede Elad Anno 1926 BINNENLAND. Douv/eEqb HEEREN BAAU GEMENGD NIEUWS. DE SPOORWEGONGEVALLEN EN HET JUSTITIEEL ONDERZOEK. Een dienstorder aan het personeel. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft bij dienstorder het volgende bekend gemaakt: De juslitieele autoriteiten hebben zich be klaagd dat door spoorwegpersoneel bij op ruimingswerkzaamheden, in verband staan de met spoorwegongevallen, het justitieel onderzoek naar de oorzaak der ongevallen zou zijn bemoeilijkt. In verband hiermee vestigen wij de aandacht van het personeel op het volgende: Wanneer bij een ongeval de justitie een onderzoek doet instellen, mag dit in geen enkel opzicht worden bemoeilijkt, en indien de justitie dit gelast, moeten de opruimings werkzaamheden worden gestaakt, zoolang het van harentwege wordt noodig geoor deeld. Dit sluit niet uit, dat op gepaste wijze aan de justitie eventueele bezwaren en ge varen, verbonden aan de vertraging van de opruimingswerkzaamheden, onder het oog fcbracht moeten worden. Wordt geen over eenstemming bereikt, dan wordt overeen komstig den wensch der justitie gehandeld, doch moet daarvan langs den hierarchieken weg worden kennis gegeven. Wij brengen in herinnering, dat hoofd conducteur, stations- of haltechef ingevolge ari 106 van het algemeen reglement voor den dienst, van ongevallen, die den dood of verwonding tengevolge hebben gehad, onmiddellijk moeten kennis geven aan den burgemeester der gemeente, in welke het ongeval heeft plaats gehad, en aan den officier van justitie bij de Arrondissements- Rechtbank, onder welke de gemeente res sorteert. Aan dit voorschrift moet streng de hand gehouden worden. HET VERDRAG MET BELGIË. Adressen aan de Eerste Kamer. De heeren S. P. van Eeghen. oud-voor zitter der Kamer van Koophandel en Fa brieken, Jan ter Haar Jr., wethouder van Amsterdam, H. W. van Marle, koopman, mr. N. W. Posthumus, hoogleeraar, E. Heldring, voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken, mr. W. A. Bongers, hoogleeraar, mr. Paul Scholten, hoogleeraar. mr. W. J. M. Westerwoudt, directeur der Nationale Hypotheekbank, dr. Ph. Kohn- Btamm, hoogleeraar. allen te Amsterdam; A. Beynes. industrieel te Haarlem, mr. R. J. H. Patijn. oud-Hd der Tweede Kamer, G. F. Tvdeman, gep. vice-admiraal, W. C. Smit. gep. vice-admiraal, allen te 's-Gravenhage, hebben een adres inzake het verdrag met België gericht tot de Eerste Kamer. Zij betoogen de wen9chelijkheid. dat als nog de onderhandelingen met België wor den heropend op dezen grondslag, dat de bepalingen betreffende het kanaal Antwer penMoerdijk uit het traclaat vervallen en cat de Belgische reserve ten aanzien van ie vaart van oorlogschepen op de Schelde, tiorkomende in de interpretatieve memorie, lorden teruggenomen. Daartegenover zou dan door Nederland het Belgische standpunt inzake de Wie lingen kunnen worden aanvaard Dit zou, aldus adressanten, ongetwijfeld beleokenen het brengen van een nieuw zwaar offer door Nederland maar da-armed zou dan ook ditmaal verkregen worden, dat hot verdrag in voor Nederland gunstigen zin len aanzien van twee onderdooien werd gewijzigd, waartegen hier te la-de onover komelijk bezwaar wordt gevoeld Aan het slot van hun ad-es spreken adressanten de hoop uit. dat het aan de Eerste Kamer moge gelukken e^n uitweg te openen, waarlangs de hangende vraagstuk ken op voor beide landen eervolle m be vredigende wijze kunnen worden opgelost. Wellicht kan dit geschieden op de wijze als hierboven aangegeven. Verder is een adres aan de Eerste Kamer gericht door de K. v K. te Rotterdam. Ze klaagt daarin dat de minister van buitenl. zaken door onvolledige aanhaling van brief wisseling met haar. haar grachten onjuist heeft weergegeven Hi] heeft in de Tweede Kamer bij de behandeling van het aan hangige wetsontwerp den indruk gewekt, dat de Kamer in 1910 de opening van het Luiksche industriegebied zóó belangrijk achUe. dat zij bereid was onder jekere voorwaarden een kanaal van Antwerpen Daar Ruhrorl te aanvaarden. Inderdaad heeft de Kamer 8 Aug 1910 dpn to*>nmaligen Min. van Waterstaat die bereidverklaring uitgesproken, doch slechts }i de volgende bewoordingen: „....dat, iDdien het noodig is de bedoelde concessie aan België te geven omdat op geen a- dere wijze de wenschen der Nederlandsche peering in zake de kanalisatie van de Maas zou kunnen worden verwezenlijkt er °i. daartegen geen bezwaar moet worden temaakt." Het doel. waartoe de Kamer deze con- j^ssie aan België had willen doen. de me dewerking van dit land te verkrijgen voor kanalisatie van de gemeenschappelijke Maas. is echter niet bereikt. Bovendien ver bond de Kamer aan die voorwaardelijke ^stemming nog enkêle condities ten be hoeve van de Nederlandsche belangen, We'ke in het thans aanhangige verdrag niet Worden teruggevonden. Dp Kamer herhaalt- het kanaal Antwer ps—Moerdijk i9 slechts één van de be zwaren van onze Kamer Het is echter jnode het gewichtigste uit algemeen Neder- kndsch oogpunt Immers is met dit kanaal fern°eid het verkeer over de Nederlandsche avens hetwelk weder een onmisbaar ele- 5?!?* VomH van de welvaart voor geheel oderland Wie tusschen deze beide een d $.nRmaken zal te laat ontwaren. a* bij uiteen heeft willen halen wat op gander is aangewezen en heeft willen e&. wat elkander niet kan ontberen Tenslotte is ook de K. t. K. te Amsterdam met een adres gekomen, waarin dezelfde bezwaren worden ontwikkeld. Aan het eind daarvan wordt o.m. gezegd: Ter bepaling van de gevolgen van het Verdra? van het Nederlandsche bedrijfs leven. is vrij algemeen uitsluitend aandacht gewijd 'aan den invloed, welke daarvan op de Rotterdamsche haven zal uitgaan; dit kan den indruk hebben gewekt, alsof die invloed voor Amsterdam geringer, zoo niet te verwaarloozen is. Deze indruk zou te eenenmale onjuist zijn. tot op zekere hoogte is bij het kanaal Antwerpen-Moerdijk de economische toe komst van Amsterdam zelfs in de eerste plaats betrokken. De havenbeweging van Amsterdam toch wordt in het bizonder ge karakteriseerd door stukgoederenverkeer, en vertoont in dit opzicht, meer nog dan die van Rotterdam, overeenstemmingmet het verkeer in de Antwerpsche haven; daarom heeft ook in dit opzicht Amsterdam in het bijzonder de gevolgen er van te duchten, indien Antwerpen het middel wordt gege ven dat verkeer, voor zoover loopende over den Rijn, tot zich te trekken. Dit middel nu geeft het Verdrag Antwerpen, door een kanaal Antwerpen-Moerdijk. En te onaan nemelijker is dit onderdeel van het Verdrag nu de afmetingen van dien vaarweg, op zichzelf reeds buitensporig, zelfs aan geen grenzen zijn gebonden. Onze Kamer kan het Verdrag, ook na zeer ernstige overweging van al hetgeen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ten gunste daarvan werd betoogd, niet anders zien. dan als van uiterst gevaarlijke strek king voor de toekomst van ons land. ONTWERP—COMPTABILITEITSWET. Het beheer en de verantwoording der Rijkagelden. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een ontwerp-Comptabiliteitswet, dat beoogt het beheer en de verantwoording d:r Rijks- gelden wettelijk te regelen. In varband met da indiening van dit wetsontwerp zal het indertijd door den toenmalipen Minister Van ^Gijn ingediende en nog bij de Kamer aan- "angige wetsontwerp tot regeling van de Inrichting van de Staatsbegrooting inge trokken worden. In het nieuwe ontwerp worden allereerst voorschriften gegeven omtrent de inrich ting der Staatsbegrooting. Deze wettelijke voorschriften bljjven echter, om een niet al te knel'ende band te worden, waarvan de begroo tings wetgever zelf zich weer zou moeten losmaken, tot de hoofdlijnen beperkt. De regeling voorgesteld gnat allereerst uit van het beginsel, dat er naar gestreefd moet worden zooveel mogelijk de uitgaven die bq elkaar behooren, ook in de begrooting ais een eenheid tot uiting te brengen. Daarom is bepaald, dat, wat de inwendige structuur betreft, de artikelen, die te zamen een organisatie-eenheid vormen, zooveel mogelijk bij één afdeel ing, onder-afdeeling of paragraaf samen te brengen. In de tweede plaats wordt ten aanzien van de begrooting van uitgaven een split sing van ue hoofdstukken in twee titels, n.i. den gewonen dienst en den kapitaal- dienst, voorgesteld. Het beginsel, dat er naar moet worden gestreefd om zooveel mogeiyk de uitgaven welkt bij elkaar behooren, ook in de be grooting ais een éénheid tot uitdrukking te brengen, leidt er toe, elk hoofdstuk tevens te belasten met de rente en aflossing van dat deel der staatsschuld, dat ten be hoeve van dat hoofdstuk is aangegaan. In- tusschen is dit denkbeeld voor de oudere staatsschuld niet meer uitvoerbaar. Er zal dus in de Stiatsbegrcoiiug een afzonderlijk hoofdstuk voor de Nationale Schuld moe.en blijven bestaan. In artikel 4, tweede lid, wordt bepaald, dat de salarissen en verdere kosten van elk departement van algemeen bestuur van het betrokken hoofdstuk vereenigd worden. In het tegenwoordige begrootings-systeem wordt met de saldi van vroegere dienst jaren geen rekening gehouden. Dit stelsel wordt niet juist geacht. Als een dienstjaar sluif met een nadeelig saldo, moet dit 'ekort zoo spoedig mogeljjk worden ingehaald, ter- wjjl omgekeerd aan een batig saldo ten spoedigste een bestemming behoort te werden gegeven. Daarom moeten deze saldi naar het eerstvolgende dienstjaar over gaan. Ei is een aantal dienstvakken, dat, wijl zjj een meer commercial karakter dragen, of wel omdat zij over belangrijke voor raden moeten beschikken, voor meer dan één dienstjaar bestemd, met ee.i eenvoudige kasboekhouding met kan volstaan. Voor deze dienstvakken zullen voortaan in de Staatsbegrooting geen andere posten wor den opgenomen, dan voor bereken ingon tusschen het Rijk en het betrokken dienst vak worden noodig geacht. Behalve omtrent de inrichting der Staats begrooting bevat de nieuwe Comptabiliteits wet ook voorschriften omtrent het be grotingsbeheer, de bevoegdheden der be heersorganen en der comptabelen. Naast een bepaling, die aan iederen Mi nister het zelfstandig beheer over zijn hoofdstuk waarborgt, wordt voorgeschreven dat de Minister van Financiën uit de hem jaarlijks toe te zenden begrootingsontwer- pen samenstelt, hetgeen onder de eigenlijke begrooting wordt verstaaD. Daarbij is tevens geregeld uit welkem hoofde hij tegen de hem ingezonden ontwerpen bezwaar kan doer ge-lden. De Minister van Financiën zaJ bijv. moeten uitmaken, of en in hoe verre het mogelijk is bepaalde heffingen, als bijv. de Successiebelasting, die als kar pitaal heffing is aan te merken, geheel of ten deele naar den kapitaaldienst over te brengen, alsook welke uitgaven eventueel uit leeningsgelden mogen worden bestreden. J> wet geeft daarbij geen beperking. Aan den Minister en aan den door hem aar te wijzen ambtenaar wordt de bevoegd heid toegekend inzage te nemen van alle boekhoudingen en daarmede samenhang-:ede administraties. Voorts worden de noodige voorschriften gegeven omtrent het beheer der rijksmiddelen. Het derde hoofdstuk van het ontwerp regelt het vaststellen der inkomsten en het opmaken der Rijksrekening. De voorgestelde bepalingen in zake de controle stemmen in hoofdzaak overeen met de thans geldende wijzigingen. Voorts is in de artikelen 2783 thans uitdrukkelijk het repressieve controlestelsel aanvaard. DE ONZEKERE BASIS ONZER GEMEENTE-BELASTINGEN. Dr. t. Aalst bezorgt Hoevelaken een surprise Wat voor de financiën van een dorpsge meente de vestiging of het vertrekI van slechts één der belastingschuldigen kan beteekenen, wordt weer eens ge ïllustreerd door 'n bericht van de „Stand,", dat in de Woensdag gehouden raadsverga dering van Hoevelaken de voorzitter bij behandeling van de begrooting over 1927 de mededeeling deed, dat door de komst van dr. Van Aalst, die huize „Hoevelaken" zal gaan bewonen, alle opcenten op de per soneel e belasting in de gemeente zouden kunnen vervallen, terwijl het vermenigvul- digingscijfer van de gemeentelijke inkom stenbelasting van 1.5 tot 0,6 zal worden teruggebracht In Hoevelaken dat 1 Januari 1925 1227 inwoners telde was het met de be lastingheffing niet mis. In de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek over 1925/1926 vinden wij. dat men er hief maximaal 100 opcenten op de perso- neele belasting, 50 oq de vermogensbelas ting, terwijl b.v. van een inkomen van f 5000 een gehuwde met 2 kinderen in de plaatselijke inkomstenbelasting moest be talen f 266.61. Ter vergelijking diene, dat Amsterdam, waar de fiscus, naar bekend, nogal wat durft vragen, van een dergelijk inkomen onder dezelfde omstandigheden in genoemd belastingjaar f 236.40 aan plaatselijke inkomstenbelasting hief, met zijn opcenten op de personeele belasting tot 141 ging, doch geen opcenten de ver- inojzingsbelasting had. Geen opcenten op de personeele belas ting meer en de plaatselijke inkomstenbe lasting tot 2/5 gereduceerd St. Nicolaas van Aalst heeft de Hoevelakeners wel goed bedacht! Als wij de som goed hebben uit gerekend, zegt de „N. Crt.". zal hij betalen lV« maal hetgeen alle overige Hoevelaken- sche belastingschuldigen zullen betalen, plus hetgeen zij tot nog toe gezamenlijk aan opcenten op de personeele belasting hadden te voldoen. DE MOTIE-BULTEN. Het dagelijksch bestuur van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks Dienst heeft naar aanleiding van de verkla ring, dat de motie-Bulten op verschillende gronden onuitvoerbaar is, welke de regee ring heeft afgelegd in de Memorie van Ant woord op Hoofdstuk Vllb, een adres gericht tot de Tweede Kamer der Slaten-Generaal, waarin wordt betoogd dat de kosten van de uitvoering van deze motie geen elf millioen zouden moeten beloopen. Voorts wordt in dit adres bestreden de meening der Regeering dat verhooging van de bezoldiging van het Rijkspersoneel nood zakelijk consequenties voor het spoorweg personeel moet hebben. Een en ander wordt uitvoerig toegelicht, waarop de conclusie is gebouwd dat de financieele uitkomsten der spoorwegen niet in den door de Regeering bedoelden zin het salarispeil van het Rijks personeel mogen beinvloeden. Een verhooging van het salarispeil met 5 pet. aldus recapituleert het bestuur be hoeft geenszins tot gevolg te hebben dat eenige groep ambtenaren boven het alge- meene welvaartspeil van de volks-klasse uitgaat. Het verzoekt de Tweede Kamer het daarheen te leiden, dat de regeering er toe overgaat de in de motie opgesloten uit spraak te aanvaarden om tot een redelijke salarisverbetering te geraken. REORGANISATIE RIJKSWATERSTAATSDIENST. Onder voorzitterschap van den heer H. A. Riddenkhof te Rotterdam, tevens lid van de Commissie inzake de reorganisatie van den Rijkswaterstaatsdienst, heeft de Ver- eeniging van Ambtenaren werkzaam op de Bureelen van den Rijkswaterstaat dezer da gen een vergadering gehouden, waarin het rapport van genoemde Commissie is bespro ken. De vergadering kwam tot de overtuiging, dat reorganisatie volgens de hoofdlijnen van het plan der Commissie, t. w le een gecen traliseerde dienst als verbinding tusschen de landelijke eenheden en den Minister, en 2e. vergrooting van de landelijke eenheden, niet alleen in het belang van het Rijk en den dienst moet worden geacht, maar dat daar door tevens een afdoende oplossing moet worden verkregen van het reeds jaren han gende vraagstuk in zake het administra tieve personeel. Men achtte het stelsel der grootere eenhe den te verkiezen boven het stelsel van de talrijke kleinere eenheden, omdat men van oordeel was, dat de Rijkswaterstaat tech nisch en economisch meer behoefte heeft aan een kleinere kern van leiders dan aan een grootere groep van administrateurs. De vergadering nam unaniem een motie in dien geest aan. HET WERKLOOZENVRAAGSTUK. Volgens „Het Volk", heeft minister Kan een schrijven gezonden aan de burgemees ters van Amsteidam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, om op 9 December ten Departe- mente van Binnenlandsche Zaken een be spreking te houden over de oplossing van het werkloozenvraagsluk. Bij deze conferen tie zullen ook tegenwoordig zijn de wethou ders dier gemeenten, onder wier afdeeling de werkloosheidsvoorziening ressorteert. IJKEN VAN MATEN EN GEWICHTEN. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, gelet op het K. B. van 20 November 1925, waarbij is bepaald, dat de maten en ge wichten in het jaar 1926 of 1927 onder worpen moeten worden aan den herijk, en dat de herijk zal plaats hebben binnen het tijdvak van 1 Januari 1920 tot en met 30 September 1927, voor de verschillende ge meenten de data voor den herijk vastge steld. Het merk van goedkeuring dat in 1925 en 1926 bij den herijk gebpzied is. is geldig tot en met 30 September 1927. DE MILITAIRE RELLETJES TE AMERSFOORT. Naar de „Tel." verneemt is bij het Hoog Militair Gerechtshof een aanklacht inge diend tegen majoor Brussen, uit Amersfoort, die beschuldigd wordt, bij de militaire rel letjes. welke aldaar op Koninginnodae heb ben plaats gehad, niet de noodiee maat regelen van geweld tot onderdrukking der ongeregeldheden te hebben genomen. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen zal Maandag e.k. niet plaats hebben. RECLAME. W r\ r I echte fhicsche" tabaffl - 1542 ONGEVALLEN. Enkele met dogdelijken afloop. Te Delft is gistermorgen omstreeks halfelf de electricien A. Jenje ten huize zijner ouders aan den Oost-Singel uit de tweede verdieping op straat gevallen en kort daarna overleden. Het slachtoffer is 24 jaar en on gehuwd Donderdagavond waren de chef-monteur der A E. G en een electricien op de ter reinen der papierfabrieken te Velzen bezig met het plaatsen van een electromotor bij een der waterbronnen. In h<d gebouwtje bij deze bron. had zich. zonder dat beiden hiervan ook maar iets bemerk'en brongas ontwikkeld en toen de motor werd aangezet en een vonk wegsprong, ontplofte dit gas. waardoor een groote vlam ontstond die het geheele gebouwtje vulde. De - hef-rnonteur en de electricien bekwamen am handen, armen en gelaat vreeselijke brandwonden. Beiden zijn per auto naar hun woningen gebracht. De 19-jarige zoon van den predikant King, te Sleen. kwam bij het overstappen onder de tram. Beide beenen werden hem afgereden Hij verkeert in levensgevaar. Gistermiddag is de 52-jarige vrachtrijder L. M. op de Barendrechtschr brug te Rot terdam bekneld geraakt tusschen zijn wa gen en een tram van de R T M Hef rech terbeen is verbrijzeld In hot ziekenhuis aan den Coolsingel is hij ter verpleging opge nomen. De 53-jarige scheepsbouwer D. S. uit de Stampioenstraat is in de Dok haven te Rot terdam aan boord van een schip van 5 Me ter hoogte gevallen Hij brak beide polsen en is in het ziekenhuis^aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Gistermorgen te halfnegen viel te Zwolle door het losschieten van den haak van de ktarol de 34-jarige werkman Pons, uit Rot terdam, van een hoogte van zeven mpter "*n het reservoir van de gemeentelijke water leiding. dat zich op circa 75 M. hoogte in den Zwolschen watertoren bevindt Door de N. V. Ned. Bitumen-industrie te Amsterdam wordt dit reservoir van binnen geschilderd. De politie en de brandweer zonden zoo snel mogelijk hulpmiddelen om den man van deze zeer moeilijk te bereiken plaats te vervoeren. De ziekenverpleger Por daalde langs een ladder in het 10 M. diepe reser voir af en verbond op den bodem den zwaar gewonden man. die daarna op een baar ge bonden door de dekselopening naar den klokkeloren werd getakeld. Het had meer dan twee uur geduurd voor men zoover wa9. Langs de 9malle wenteltrap werd P. daarop naar den beganen grond overge bracht. Zijn toestand is ernstig. EEN IN AANBOUW ZIJND HUIS INGESTORT. Gistermiddag is te Rotterdam in de Mee- trapstraat een in aanbouw zijnd woonhuis gedeeltelijk ingestort Var. het pand ston den reeds de benedenverdieping en de lste étage en voorts was de vloeT van de tweede verdieping al gelegd Deze vloeT steunde op twee stempels. Plotseling is de bintlaag van dezen vloer omlaag gestort, zij bleef op den vloer van de eerste ver dieping liggen. De 32-jarige opperman D. B., uit de Reepstraat, die juist met een kruiwagen met steenen over de eerste verdieping reed, raakte onder het puin bedolven en viel op de benedenverdieping. Zijn kame raden hebben hem spoedig verlost. Hij heeft oogenschijnlijk geen letsel gekregen. De bouwpolitie stelt een onderzoek in. AANGEHOUDEN. Te Gouda zijn aangehouden de vreem delingen A. R. P. en A. S N., beiden Spanjolen, gedomicilieerd te Rotterdam, die zich zoowel te Rotterdam als te Gouda hadden schuldig gemaakt aan poging tot diefstal van geld. Bij het nwisselen van een bankbiljet van 100 srulden bij de win kelierster A. aan den Kleiweg te Gouda, trachtten zij hun slag weer te slaan. Daar de politie te Rotterdam beide per sonen zocht voor eenzelfde feit, zijn zq naar Rotterdam overgebracht en ter be schikking gesteld van den hoofdcommissa ris van politie aldaar. STRAATPOOF. Op klaarlichten dag werd gisteren aan een dame te Zeist een handtasch ontrukt door een onbekend gebleven man. De dame was juist naar het postkantoor geweest, waar zij een aangeteekenden brief met een bedrag van eenige honderden gul dens had afgehaald en in haar tasch gebor gen. Van den dader geen spoor. LICHTER OP DE PIER GESLAGEN. Gistermiddag omstreeks halfvier is voor de pieren van de haven van IJmuiden een zeelichter, gesleppt door de Duilsche sleep boot ..Fairpïav 7". op weg van Bremerhaven naar Hoek van Holland, door het breken van den tros van de sleepboot losgeslagen De lichter, geladen met pijpen, sloeg tegen de Noorder-pier en was zinkende De beide opvarenden konden door de sleepboot wor den overgenomen. EEN VEERBOOT AANGEVAREN OP DE SCHELDE. Onbeschrijfelijke paniek onder de 300 passagiers. De veerboot „Burght I", die de verbin ding tusschen Hoboken en Cruybeke op a© Schelde onderhoudt, had Donderdag tc Ho boken een driehondertal passagiers, man nen, vrouwen en kinderen opgenomen om ze stroomopwaarts naaT Cruybeke ove<r te brengen. In het midden van de rivier gekomen had de boot op zij een sleep van drie schepen, getrokken door een sleep boot en voor zich twee motorbooten. Wat op dat oogenblik gebeurde zal het onderzoek moeteD uitwijzen Gezegd wordt dat de kapitein van de sleepboot eerst bakboord en vervolgens na een korte aar- 'zeling stuurboord-signaaJ gaf, waardoor do overige schepen van de wijs werden ge bracht. Feit is dat een der motorbooten plots van koers veranderde en schuins op de veerboot aanstevende. De kapitein van de veerboot zou na een oogenblik aarzelen zijn machines hebben stopgezet en vervolgens „achteruit" hebben gecom mandeerd De tnotorboot liep met kracht op de veerboot in, waarin ze een groot gat boorde. Onder de passagiers brak een onbe schrijflijke paniek uit Degenen die rich in de kajuit bevonden sprongen als krank zinnig naar boven, waar een vreeselijke verwarring heerschte en gevochten werd om de zwemgordels. Vrouwen en kinderen werden tegen den grond geworpen en ver trapt Gelukkig zat de motorboot met haar voorsteven nog in de veerboot vast, zoo dat deze niet kon zinken De kapitein van de motorboot had de goede gedachte, „vooruit" te commandeeren, zoodat do veerboot langzaam naar den oever geduwd werd. De tweede motorboot kwam onder- tusschen langszij liggen en nam een gToot aantal passagiers over. De sleepboot liet zijn sleep varen en deed hetzelfde. Zoo aan beide zijden geëscorteerd en opge duwd, wist men de veerboot weer tegen den wal te brengen. Geen enkel persoonlijk ongeval viel te betreuren. In de dorpen langs de Schelde heeft het geval intusschen levendige beroering teweeg gebracht. BEROOVING TE LEEUWARDEN. Te Leeuwarden zijn gisteren ter beschik king van de justitie tresteld twee vrouwen en drie mannen, verdacht van berooving van een buitenman voor een aanzienlijk be drag of medeplichtigheid daaraan Het mis drijf is gepleegd in een kroeg te Leeuwarden of tijdens een autotocht. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau vaD Van der Graaf Co.'s Bureaux -voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 2 Dec. in Nederland uitgesproker 71 faillissementen tegenover 65 faillissementen in dezelfde week van het vonge jaar. Van 1 Januari tot en met 2 December 1926 3494 faillissementen tegenover 3786 over hetzelfde tijdperk van het vorig© jaar. Heer Ctot koster, die hem de kerk zal laten zien)- ,.Heb je hier één of twee klokken in den toren?" Koster: ..Twee, mijnheer." Heer „Die hangen dan zeker boven elkaar?" Koster: „Neen, onder elkaar, meneer."

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5