No. 20468 VRIJDAG 3 DECEMBER Anno 1926. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN 30 Cta. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdag9 en Zaterdag9 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen, Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden t 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VLEESCHKEURINGSWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 19 en 47 der Vleesch- keuringswet 1919, Staatsblad No. 524, en op het, ter uitvoering van art. 19 dier wet vastgesteld, Koninklijk Besluit van 10 Juli 1926, Staatsblad No. 233; Brengen ter kennis van belanghebben den, dat de bij art. 19 der Vleeschkeurings- Trct genoemde inrichtingen als vleeschwin- jels, werk- en bewaarplaatsen van vleesch, ileeschwarenfabrieken, rookerijen en zou- :erijen van vleesch enz., op 1 Juni 1927 an de in genoemd Koninklijk besluit na- er omschreven eischen moeten voldoen en noodigen belanghebbenden uit tijdig ie in bovenaangehaald Koninklijk Besluit zeëischte maatregelen te treffen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 December 1926. 4834 DE MINISTER EN HET HOOGER ONDERWIJS. Uit de memorie van antwoord in zake de •laatsbegrooting 1927 voor onderwijs, kun- •ten en wetenschappen valt het volgende te nelden: Dc redenen van de stijging van de kosten via het hooger onderwijs zijn in de begroo ting na te gaan. In hoeverre er een teveel aan studenten lomt aan de rijksuniversiteiten en hooge- :holen, is niet gemakkelijk te beoordeelen. Dit hangt af van de behoelte, die in de r.aatschappij zich voordoet aan gestudeer- cn voor de maatschappelijke functies. iNu !e aandacht in breede kringen op deze westie is gevestigd dient naar de meening an den minister de verdere loop van za lm te worden afgewacht. Voor de instelling van een leerstoel voor i studie van den Volkenbond acht de mi jter den tijd niet rijp. Het schijnt hem toe, it de beteekenis van den Volkenbond vol gende tot haar recht kan komen bij het aderwijs -in het staatsrecht, hel volken - echt en de geschiedenis. De yraag in hoeverre de homoeopathie écht heeft op een plaats in de wetenschap- lelijke beoefening der medische studiën aan iize universiteiten, heeft de minister nog ééns weer aan het oordeel der faculteiten onderworpen. De adviezen dienaangaande lijn nog niet alle ingekomen. Wanneer de nieuwe kliniek der dermato me te Leiden in gebruik zal worden geno- „en, ligt het in het voornemen, aan het hoofd daarvan te plaatsen een buitenge woon hoogleeraar. DE EERE-PROMOTIE VAN PROF. SNOUCK HURGRONJE. Hel is alweer verscheidene dagen geleden, a^dus schrijft de Parijsche correspondent van de „N. R. C." aan zijn blad. dat pro- •'-ssor Snouck Hurgronje met enkele andere fcuitenlandsche geleerden in het gToote amphitheater van de Sorbonne. we zouden zeggen de aula, tot eere-doctor in de letter kundige faculteit uitgeroepen werd. Daar de bidsche hoogleeraar zelf niet kon komen erd hij door den gezant vervangen. Profes- r Brunot, voorzitter dier faculteit, was [)n promotor en heeft daarbij eenige woor- -11 gesproken, die nog verdienen te worden ermeld. Professor Hurgronje is voor hem de door zichtigste islamkenner van den tegenwoor- gen tijd. Frankrijk kan zich als groote hammedaansche mogendheid door zijn in breede en edelmoedige, denkbeelden la- Q leiden. Brunot huldigde terloops wijlen lessor de Goeje. die den heer Hurgronje ft name het Arabisch bijbracht en door zen opgevolgd werd. en herinnerde aan beteekenis. die de beevaarten naar Mek- inhoud van zijn proefschrift, voor zijn Verzoekingen kregen Zijn aanvankelijke 'eiding voor de godgeleerdheid hielp hem zijn studie van de godsdienstige grond den der oostelijke instellingen. Spelen- rwijs leerde hij tegelijk Maleisch en Ja- 3ansch. Waar de jonge geleerde wenschle het mo- ttmedaansche leven aan zijn bron zelf na ?aan. Tien maanden bereidde hij zich te l'zjedda voor den hachelijken tocht naar ^pkka voor Als pelgrim vermomd, wist hij z*3 maanden in de heilige stad te toeven zonder ontdekt te worden levend temidden Van bevolking en vreemdelingen, overleg gende met de geleerden en met de menigte gestadig verkeer Zijn boek Mekka geM- V. vrucht van daar opgedane indrukken Tn ervaringen. is het nauwkeurigste, dat we an hel wetenschappelijke, godsdienstige n Politieke leven der Arabieren hebben fnals het meest getrouwe relaas der ge- ^edenis dier stad. ^Ult fundamenteele geschrift heeft profes- .r Snouck Hurgronje later door vele kost- dfe Publicaties van allerlei aard over ver leden en heden van den Islam laten volgen. Verscheiden leerstoelen werden hem toen in en buiten Nederland aangeboden, maar hij kon niet besluiten er een aan te nemen. Be noemd tot raadsman voor de oostelijke ta len en het mohammedaansche recht, stond hij in het volle dadenleven. Hoe ook zijn adviezen werden gewaar deerd. hij meende dat er nog iets aan zijn gezag haperde. Hetzelfde jaar ging hij op onderzoeksreis naar Atjeh Dank zij zijn ver wonderlijken taalaanleg wist hij zich in eenige maanden zoo volkomen met die van de bewoners vertrouwd te maken, dat hij er studies van de meeste beteekenis over schreef. De ervaring, met deze bevolking opgedaan, versterkte hem in de gedachte, dat alleen een nieuwe gedragslijn kans van slagen had. Wat hij in dezen zin voor stelde ontsprong altijd aan een ideaal van recht en vrijheid. Aan welk gevaar ze ook tijdelijk de meesters van hel land kan bloot stellen, hij bezat de zeldzame verdienste van ze te laten zegevieren. Zijn inspanning schortte nochtans nooit zijn geestelijke be drijvigheid op. In 1906 had de universiteit van Leiden •het geluk weer de hand op hem te leggen. Zijn onderwijs heeft er betrekking op taal, litteratuur, recht en godgeleerdheid. Hij opent den studenten niet alleen zijn kennis, maar ook zijn boeken, manuscripten, verza melingen. Verscheiden zijner werken zijn in het Engelsch of het Duitsch vertaald. De universiteit van Parijs heeft een buitenge woon man beloond, een staatsman, die is een geleerde gelijk de wereld er geen tweede kent. denker en socioloog, het voor beeld van den burger, dien alle beschaafde landen zouden willen bezitten, indien ze hun zedelijke belangen willen behartigen, hun administratieve gedragslijn verhelderen en hun tegenwoordigheid aan gene zijde van de zeeën rechtvaardigen. LEZING VAN DS. K. H. BOERSEMA. In het Wijkgebouw (Langestraal) hield ds. B. gisteravond een bespreking over het onderscheid tusschen de vrijzinnig-gods- dienslige en de orthodoxe, beginselen. Spr. wees vooral op dit verschil, dat de moderne of vrijz.-godsdienstigen meer spre ken over de Gods-idée, terwijl de ortho doxen steeds spreken van de Godsopenba ring. De laalsten zouden God niet kennen als Hij hen niet in den Bijbei en door Jezus Christus was geopenbaard. De modernen zijn van oordeel dat het geloof in God behoort lot het wezen van den mensch; het gaat van den mensch uü; maar daorom is God voor hen toch meer dan een gedachte. Hij is de groote werkelijkheid. Met deze opvat ting hangt samen de verschillende waar- deering van den bijbel, en van de belijdenis schriften. Voor de orthodoxen zijn deze gezagheb bend, voor den modernen niet. De mo dernen erkennen geen ander gezag dan dat van het geweten en het verstand. De vnjz.-godsdie\stigen zijn van oordeel, dat zooals o.a. op de Synode in 1815 be paald is. de belijdenisschriften zich moeten wijzigen naar de ontwikkeling der men- schen en niet dat de menschen hun oordcel moeten vastleggen aan wat de belijdenis schriften leeren. De orthodoxen gelooven in een God bui ten de wereld (trancendentie), de mo- modernen aan een God, die in en door de wereld werkt (immanentie). Die God is hunne vereering waard. Het zou ondoenlijk zijn hier in een kort verslag al het gesprokene weer te geven. Behalve de overtuigd vrijzinnigen, die deze dingen gaarne nog eens duidelijk hooren uiteenzetten waren er ook anders-denken den, die door hunne vragen bewezen den spr. met groote belangstelling te hebben ge volgd. Mej. Snellen bedankte ds. B. voor zijn belangrijke lezing en de aanwezigen voor hun goede opkomst en sprak de hoop uit dat allen de volgende week zouden te rugkomen om het tweede gedeelte te hoo- ALMANAK VAN HET LEIDSCH STUDENTENCORPS. Bij de firma L. C. van Doesburgh is we der in opdracht van het Leidsche Studen tencorps verschenen de 110de jaargang van den Leidschen Studentenalmanak, 't Werkje waarnaar vooral in de studentenkringen en in de Academiale kringen in het alge meen elk jaar met verlangen wordt uitgezien heeft weder hetzelfde deftig aanzien van vorige jaren en de inhoud is weder 'rijk en veelzijdig, het papier solide en deftig. Tus schen de tekst vindt men aardige teekenin- gen symboliseerend de jaargetijden. Daarop volgend allerlei opgaven die men in een al manak pleegt aan te treffen. Over de Rijks-Universiteit bevat de al manak een aantal wetenswaardige gegevens Deze rubriek vangt aan met een keurig uit gevoerd portret van den rector-magni ficus waar op de samenstellingen van het College van Curatoren, het bestuur der Academische Senaat, de faculteitsbesturen en van hoog leeraren lectoren en privaat docenten vol gen. Daarop volgt een lijst van de Weten schappelijke inrichting en verzamelingen van het Rijk op Hooger-Onderwijsgebied. Daarop volgen de opgaven omtrent alles wat het Studentencorps zelf betreft, waarin uiteraard de studenten en met name de corpsleden het meeste belang zullen stellen. Corpscommissies, corpsvereenigingen, dispu ten en gezelschappen hier en daar met il lustraties tusschen de tekst, worden er in grooten getale genoemd. Vervolgens vindt men een aantal verslagen, allereerst dat van het Corps zelf en van zijn werkzaamhodevi loopende van 15 Nov. 192515 Nov. 1926, waarop het jaarverslag der Sociëteit „Mi nerva" volgt waaruit o.a. blijkt dat in het afgeloopen jaar eenige vernieuwingen wer den aangebracht De voorraad bellelrie van de bibliotheek werd met vele boeken uitgebreid en mocht zoowel van particuliere als van vereeni- gingszijde eenige schenkingen ontvangen. De geïllustreerde verslagen der corps ver- eerieingen laten zich aangenaam lezen. Het- „In memoriam" herdenkt wijlen prof. Heiko Kamërlingh Onnes, Fred. Pijper, Johannes Offerhaus Lz., met hunne por tretten. Daarop volgt Mengelwerk en tot slot Mixed Pickles. LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. Gelijk reeds kort gemeld, zal de Leidsche Dileltantenclub ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan een nationalen Toonccl- wedstrijd houden in l'Union, aan de Steen straat. Vier Zondagen, n.l. 19 Dec., 9 en 23 Jan. en 6 Febr. zullen telkens één drama, één tooneelspel en één blijspel, alle één- acters, worden gegeven voor den wedstrijd, waarna de jubileerende vereeniging zelf 26 Febr. optreedt met een drama in 3 bedrij ven „Gebroken Levens" van Joh. v. Eeke- len. Tevens zal dan de uitspraak der iury plaats hebben. Men ziet, het is een groolscheepsche op zet van deze vereeniging, die zich vele vrienden hier ter stede heeft verworven. Deelnemende vereenigingen zijn: P. C. en L. te Leiden met een drama; Hulp en Steun te Den Haag. met een toneelspel; Oostelijke Eilanden en Omstreken te Am sterdam met een blijspel (le dag); Kunst en Arbeid tc Zaandijk met een drama; Onder Ons, te Delft, met een tooneelspel; Door Eendracht Sterk te Den Haag, met een blij spel (2e dag); Luetor el Emergo te Den Haag met een drama, Oud-IIaagsche Brandweer, te Den Haag met een tooneelspel, Hooger zij ons Doel, te Den Haag, mot een blijspel (3e dag); D.O.S. te Leiden, met een drama Steun te Den Haag, ryfct een tooneelspel Kunst naar Krachten le Den Haag met een blijspel (4e dag). In elke afdeeling zijn fraaie prijzen be schikbaar gesteld: le zilveren lauwerkrans of tak, 2e verg. zilv. med.; 3e groote zilv. med., terwijl een groot aantal bijzondere prijzen beschikbaar zijn voor regie, beste speler en speelster, beste keuze stuk, prijs voor uitspraak, beste bijrol, prijs voor too- ncelaankleeding, kappersprijs, etc. Uit de opgave van schenkers van prijzen blijkt ook reeds, dat de vereeniging, die veel stormen heeft doorslaan, doch zich steeds staande hield en thans floreert, zich aller- wege sympathie heeft verworven. Onder de schenkers zien w7e b.v. onzen burgemeester, den heer v. Spall enz. De jury bestaat uit de heeren F. H. N. Bloernink, II. W. Spendel, en B. W. Menk- horst. Zondag 12 December 's middags zal de jubilaresse in l'Union receptie houden, ter wijl er 's avonds een feestelijke bijeenkomst plaats vindt. Beroepen is bij de Geref. Gemeente, Nieuwe Rijn alhier, ds. H. Kievit, van Vee- nendaal. Morgen keert de eerste-luit. H. A. Ver- kuyl van het 4de reg. infanterie van zijn detacheering in de legerplaats bij OkLbroek naar zijn korps terug. Door onzen stadgenoot, den heer Ch. L. Waldkötter, is in brochurevoi een korte populair-hislorische beschrijving van den Leidschen Burcht uitgegeven, w .in hij in het kort de oorsprong en de geschiedenis van dit oude monumen uiteenzet. Wij verwijzen naar de advertentie der Vereenigde Zangers betreffende hun repe tities in den vervolge. Zooal9 uil een advertentie in dit Blad blijkt heeft de heer Joh. J. L. lvoet met ingang van heden zijn sedert jaren a;;n den Oude-Rïjn gevestigde schilderszaak overge bracht naar Molensteeg 14, alwaar hij te vens onder den toepasselijken naam van ,,'t Molentje" een glas- en verfhandel heeft geopend. Diverse verfwaren, toiletartikelen, borstel waren, schoon maakbenoodigdheden, kan men er koopen. Opzet en uitvoering van het schilderwerk, zijn. zooals men van een vakman kan verwachten, keurig. Morgenmiddag wrordt in het perceel Morschstraat 52 door de gez. Fruitman een nieuwe winkel in drogisterijen geopend. De geheele verbouwing werd geregeld door den aannemer, den heer de Tombe, terwijl de heer C. Ponsen het architecto nische gedeelte verzorgde. Over de verkoopsartikelen behoeven wij hier niet uit te weiden; men vindt er vrij wel alles, wat in een goede drogisterij aan wezig moet zijn. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs bedroeg gisteren in totaal 850 legen op 3 Dec. '25 in tolaal 756. EEN VREEMDE MAN IN HUIS? Woensdagavond le ongeveer half tien ge beurde in de Lange Warande te Rotterdam een „drama". Mej, II., een jong meisje, dat in die straat woont, kwam op dat uur alleen thuis. De familie was uit. Toen zij haar hoedje en manteltje aan den kopslok wilde hangen, leek het of daar iets bewoog. Het meisje schrok keek echter met vrouwelijke nieuwsgierigheid wat dit wel mocht zijn en begon toen plotseling luid te gillen. Een man, een kerel zooals alle jonge meisjes die in hun fansatic kennen, stond zoo slil mo gelijk tusschen de goedige winterjassen en loerde onder borstelige wenkbrauwen met oogen waarin de schijn van blanke dolken flitste juist naar haar. Onder angstkreten vluchtte het meisje zonder hoed en mantel de straat op, waar men haar spoedig te hulp snelde. Met haastige energie werd het huis bewaakt, de slraat afgezet en trad een on verschrokken dienaar der wet het huis bin nen met eenige heldhaftige burgers. De kerel moest toch niet zoo woest ge weest zijn als het meisje had geconstateerd, hij was n.l. spoorloos verdwenen. Het was een onopgelost mysterie totdat een onder zoek op de meest angstwekkende plaats van het huis bij de kapstok uilwees. dal een manchesterpak van Pa dal eenigszins bol aan een der kapstokhaken hing, de on schuldige aanleiding van de bewogenheid der jonge dochter geweest was. BOEFJE. Te Delft mocht een 11-jarige knaap uit een behoeftig gezin bij een der ingezetenen iederen dag zich te goed doen aan een warm middagmaal. Van deze gastvrijheid maakte de jongen ernstig misbruik door zich in een onbewaakt oogenblik in de gang te begeven en daar uit een mantelzak geld te stelen. Hij werd op heeterdaad betrapt en even later ter nadere verantwoording overgebracht naar hel Bureau van Politie. DE „MAASDAM" TE VIGO AANGEKOMEN. Hel s.s. „Maasdam" is gisternacht te Vigo aangekomen. Een telegram van den kapi tein meldt, dat de brand gebluscht is. De passagiers zullen van boord gaan en de reis over land voorlzetten. Betreffende de schade is nog niets bekend. Het schip wordt in den loop van de volgende week te Rotterdam verwacht. KOPPEL SCHAPEN ONDER DEN TREIN. Bij den spooroverweg in De Hoep bij Schagen is gisteren een koppel schapen door een trein overreden. Elf dieren werden ge dood, een twaalfde moest worden afge maakt. BROEDERTWIST MET DOODELIJK GEVOLG. Te Liessel heeft zich een ernstig drama afgespeeld in het gezin van een zekeren L., waarvan de moeder voor de tweede maal ge trouwd is en waar ook de gehuwde zoon M inwoont. Herhaaldelijk heerschle er on- eenigheid. Woensdag liep de twist zoo hoog, dat M. een revolverschot loste op zijn ge huwden broeder K., die doodelijk in de long werd getroffen. AANRANDING. De politie te Rucphen heeft zes personen gearresteerd wegens aanranding van drie meisjes, werkzaam op de kunslzijdefabriek te Breda. DE MOORDAANSLAG TE HEERLERHEIDS De verdachte M. van den moordaanslag, Dinsdagmorgen te Heerlerhe.ide gepleegd, heeft bij het afgenomen verhoor verklaard, uit zelfverweer te hebben geschoten daar de gewonde L. hem met een mes zou hebb?n bedreigd. Op hel ingestelde onderzoek bleek, dat dit verhaal onwaar i9. Wel hebben M. en L. veertien dagen geleden een twist ge had, waarbij het slachtoffer van nu, M. zoo danig had verwond aan het hoofd, dat hij tot Dinsdag niet zijn dagelijksche werkzaam heden kon verrichten. M. kwam Dinsdag weer voor het eerst naar zijn werk en heeft toen het schol gelost. ERNSTIG ONGELUK TE GRONINGEN. Een voerman doodelijk verminkt. Bij het lossen van steenkool aan het sta tion v. d. Drachlster tram te Groningen is gistermiddag half 5 de 50-jarige W. R., voerman, gehuwd, wonende te Groningen, toen hij met een volgeladen wagen met steenkool de rails wilde passeeren, door een rangeerende tram gegrepen. Hij kwam tusschen de wielen en een zak cokes te recht werd 10 m. over de spoorbaan voort- gesleurd, en zwaar verminkt opgenomen. Zijn beide beenen waren verbrijzeld. In het Acad. Ziekenhuis is hij om 7 uur over leden. „Jan," vroeg de onderwijzeres aan een nieuwe leerling, „ken je het alfabel?" „Jawel juffrouw," antwoordde Jan. „Wat volgt dan op de A?" „De heele andere boel," antwoordde Jan triomfantelijk. BINNENLAND. De plannen van den minister van onder wijs. Aan het hoofd der nienwe kliniek voor dermatologie te Leiden komt een buiten gewoon hoogleeraar. Vragen van den heer Vliegen in verband met de anti-militairistische opruiing van den bnrgemeester van Goor. Een langdnrige vergadering van de Tweede Kamer; verschillende kleinere wetsontwerpen aangenomen. BUITENLAND. Te Parijs zullen een reeks conferenties plaats hebben. De buitengewone bevoegdheden der Engel- sche regeering rijn voor het grootste deel ingetrokken. Mexico komt aan de petroleum eischen der V. St tegemoet DE ALGEMEFNE TOESTAND. Conferenties ronder tal Een zeer zacht vonnis. De besprekingen gaan een aanvang nemen. Chamberlain is naar Parijs vertrokken, waar hij twee dagen zal vertoeven en Poin- cairé zoowel als Briand zal ontmoeten. Toevallig is wel, dat ook Churchill juist le Parij9 is, al heet het zuiver voor een particulier bezoek zonder verband met Chamberlain's reis. En even toevallig is ook Zalewski, de Poolsche minister van buitenl. zaken thans in de lichtstad. Verder komt Vandervelde morgen en al vorens naar Genève door te gaan. zal hij ook met Briand confereeren. Wat zal daar wat worden afgepraat. Af gedaan is nog twijfelachtig. Denkelijk zal dat eerst in Genève gebeuren, wanneer ook Slresemann aanwezig is. die pas zijn Rus- sischen collega Tsjitsjerin op visite heeft gehad. 11 De Fransche krijgsraad te Trier heeft den Franschen soldaat, die op den weg bij Bitts- burg een Duitscher na een korte woorden wisseling heeft doodgeschoten, tot 6 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk veroor deeld. daar de krijgsraad noodweer aannam. Dat vonnis zal in Duitschlar.d wel ver ontwaardiging wekken. DUITSCHLAND. Uit den Rijksdag. In den Rijksdag zijn gistereD aangelegd o- heden betreffende het herstel van de grens streken behandeld; o. a. werd het gebrek aan crediet brj den middenstand en de leniging van den woningnood ter sprake gebracht Op het vrij oninteressante debat volgde een levendige discussie over de regeling der werkzaamheden. De linkerzyde was hier bij zeer zwak vertegenwoordigd. Van rechts werd voorgesteld, vandaag reeds om 12 unr te vergaderen en dan met de derde lezing van de wet op de prikkellectuur te beginnen, terwijl de linkerzyde eerst de werkloosheid wilde behandelen. De cech- terzjjde behaalde de overwinning, zoodat vandaag de derde lezing van de wet Kulz begint In sociaal-democratische k bgen heerscht groc te ontevredenheid over dezen gang van zaken. De sociaal-democraten beschou wer. dit als een schending van de „stil zwijgende coalitie". Voor de wet op de prikkellectuur zal vermoedelijk nog een meerderheid worden gevonden en wel met behulp van de Duitsch- nationalen, die waarschijnlijk hun goedkeu ring zullen hechten aan net ontwerp van den democratischen minister Kulz, terwjjl diens eigen geestverwanten tegen zuilen stemmen. De sociaal-democraten en com munisten zullen echter nog trachten uitstel van de behandeling te verkrijgen FRANKRITK. Begrooting van binnenl. zaken aangenomen De 8-menwet Bij de bespreking der begrooting van bin- nenlandsche zaken in de Kamer verklaarde de minister dat Frankrijk steeds de tradi tie van het asyl-recbl zal eerbiedigen, doch eischt, dat d» buitenlandsche arbeiders evenals de politieke vluchtelingen dp Fran sche weiten eerbiedigen en den vrede niet verstoren.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1