kerk- en scnoolnieuws. Jllléén gemengd nieuws. i V°0rbijvarende motorboot opgevischt. uit de rijnstreek. uit de omstreken. De beproeving der Reddingsmiddelen te Katwijk aan Zee No. 20465 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 30 November Derde Blad Anno 192S Wcr hln><& -£anden. Vergeet niet NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Uithuizen (hulppred.): J. Kuipers, te Beekbergen; Te Westzaan (toez.) W'. G. Reddingius, te Vlieland. Bedankt: Voor Nieuwe Schans: J. A. Swart te Dokkum. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te HilligersbergStraatweg (vxior de tweede maal): D. J. Couvee, te Brussel. Aangenomen: Naar Nieuwlande (Dr.): F. Slomp Jr., cand. te Ruinerwold. Bedankt: Voor Tijnje (Fr.) en Schoonoord Dr.) F. Slomp Jr. cand. te Ruinerwold; Voor Anna Jacoba-polder (Z.): dr. S. O. Los, Ie Gravenhage- Oost; Voor Apeldoorn: J. G. l'censlra, te Scheveningen. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Nieuwe Pekela: L. de Bruy- i, te Zwolle: Te Aalsmeer: J. v. d. Vegte, te Doelinchem; Te Steenwijk: C. v. d. Zaal, te Deventer. Bedankt: Voor Rozenburg: G. W. Alberts, Ir Zutfen. GEREF. GEMEENTE. Bedankt: Voor Sliedrecht: J. Overduin, te IVerkendam. AFSCHEID DS. DE GROOT, TE WADDINGSVEEN. Zondagavond nam ds. C. de Groot, predi- lunt der Ghr Geref. Gemeente te Waddings veen afscheid van zijn gemeente. Wegens hoogen leeftijd had ds. de Groot emiraat aangevraagd en verkregen. In deze week gaat ds. de Groot zich metterwoon in Zeist vestigen. RECLAME. 4573 BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTOBUS. Twintig passagiers tuimelden door elkaar. Gisteravond omstreeks kwart voor acht is er op den hoek van de Engelenburgslraat en Paul Krugerlaan te Den Haag een ern stige aanrijding gebeurd tusschen een tram wagen van lijn 12, gaande in de richting van het Hollandsche Spoor en een autobus der onderneming O. P. A. en O. M. A., welke den dienst onderhoudt tusschen de binnenstad en het Nagtegaalplein. De tram reed met matige snelheid maar de bestuurder kon toch niet voorkomen dat °P de bedoelde plaats de tram de autobus tanreed. De schok was zoo hevig, dat de '3 kantelde en op zij kwam te liggen. In de bus bevonden zich ongeveer Iwin- l passagiers, waaronder vele dames. Na tuurlijk waren allen doodelijk verschrikt. De meeste ramen waren vernield en een ?root aantal passagiers had verwondingen tan hoofd en handen opgeloopen. Door de gebroken ruilen werden de pas- taters uit de zwaar beschadigde autobus trokken en door den inmiddels ter plaatse eefeomen Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst verbonden. Gelukkig had gpen der betrokken personen ernstige verwondingen; enkelen werden naar den Centralen Post vervoerd, de overigen werden direct naar b''n woning gebracht. Door den kraan wagen werd later op den lav°nd de. autobus weggehaald en de straat *eer voor het verkeer vrij gemaakt. Door de politie wordt een onderzoek in- j^teld naar de schuldvraag en in hoeverre J10! ongeluk aan onvoorzichtigheid te wijten ïf"i zijn. Det tramverkeer op de lijnen 6 en 12 "ond eenigen tijd geheel stop en ondervond n°2 geruimen tijd vertraging. VRACHTAUTO IN HET WATER GEREDEN. Egti vrachtauto, geladen met meel reed te °r Aar. doordat iets aan de stuurinrichting me* Dinke vaart in het Aarkan aal. alve bes!uurder zalen in den wagen ]Pr kinderen. Het Aarkanaal is daar ter k a" ZPer ^eP- Wonder boven wonder m ep allen worden gered Tn niet geringe dit te danken aan het feit. dat juist n srhtfit tnet. polderwerkers in de buurt welkp arbeiders onmiddellijk assisten- verlepnden. Dp auto werd spoedig daarna door een Te p-eraa^ Pn verdronken. Iknech» ^oven Maandagmorgen een den ri Van de weduwe Nwonende aan I oe&selschen watermolen water gaan scheppen in de Dommel. Bij de rivier ge komen zag hij een vrouwspersoon op het water drijven. Hij snelde onmiddellijk heen om hulp te gaan halen, doch toen hij terug keerde was de drenkelinge in den kolk van den watermolen verdwenen. Tot heden is ze nog niet opgevischt. Er is ook nog niet vastgesteld wie de vrouw of het meisje is. ONGEVALLEN TE ROTTERDAM. Te Rotterdam heeft de 12-jarige C. B. van het Jaffa in een stal aan de Berkel- straat een trap van een paard gekregen. Met een schedelbreuk is hij in het zieken huis aan den Bergweg ter verpleging op genomen. De 40-jarige havenarbeider J. L. uit de Transvaalstraat is aan boord van het aan de WilheLmiDakade te Rotterdam liggende stoomschip „Nieuw Amsterdam" in br meter diepe ruim gevallen. Met een ge broken rechterdij been is hij in het zieken huis aan den Coolsingel ter verpleging op genomen. DE INBRAKEN TE HAARLEM EN OVERVEEN. De tweede verdachte in zake de inbraken te Overveen en Haarlem, H. v. R., heeft thans ook bekend. Op zijn aanwijzing heeft te Amsterdam bij zekeren C. F. R. de Haar- lemsche en Bloemerïdaalsche recherche een huiszoeking gedaan, waarbij tal van voor werpen in beslag werd genomen. Ook wer den vele zilveren en gouden voorwerpen aangetroffen, welke vermoedelijk eveneens van misdrijf afkomstig zijn en waarnaar de Amsterdamsche recherche een verder onder zoek zal instellen. R, is naar Haarlem over gebracht. DE OVERVAL BIJ TIEL. Nadere bijzonderheden. Omtrent de overval te Ingen bij Tiel door een gemaskerden roover vallen nog de vol gende bijzonderheden te vermelden: Zondagavond legen acht uur hoorde de 72-jarige weduwnaar G. Hol gestommel op zolder, doch hij dacht, dat het katten waren. Kort daarna werd de deur van de kamer ge opend en kwam een gemaskerd persoon bin nen, die H, aanviel en aan het hoofd ver wondde. De dienstbode, die uit was geweest, vond Hol in den kelder, waarin de man hem ge worpen had. Hij had zijn bewustzijn terug gekregen, toen de dief Dogmaals kwam, doch had zich bewusteloos gehouden, waarop de dief het huis verliet, de deur sloot, en den sleutel meenam. De inbreker heeft kans ge zien door de meidenkamer binnen te komen. Er moet ongeveer f 400 gestolen zijn. De toestand van den heer Hol schijnt ern stig te zijn. Het parket is gistermorgen naar Ingen ver trokken en heeft daar een persoon gehoord. Arrestaties zijn, voor zoover bekend, niet gedaan. De aandacht van den veerman te Ingen werd Donderdagavond getrokken door een hoogst ongunstig uitziend persoon, een vreemdeling, die zich naar Ingen tiet over zetten. Zondagavond, dus den avond van de inbraak, is dezelfde persoon van den Ingen- schen oever door denzelfden veerman over gezet naar den anderen oever. Hij vertelde dat hij naar Utrecht moest, doch op de op merking van den veerman, dat hij dat wel niet zou bereiken, daar het reeds laat was, zeide hij dan in Eist te zullen overnachten. MIJNONGELUK. Op de Oranje-Nassaumijn I, te Heerlen, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een doodelijk ongeval plaats gehad. De ar beider J. J. werd door vallend gesteente getroffen en terstond gedood. Het slacht offer was gehuwd en vader van een kind. DIEFSTAL UIT EEN AUTO. Men meldt uit Brussel: Uit de auto van den heer De la Gérivy uit Utrecht zijn op den Boulevard Anspach een lederen reiszak met toiletartikelen en twee schilderijen ter waarde van vijftigdui zend francs gestolen. De politie heeft een onderzoek ingesteld, tot dusver echter zon der succes. Heer tot een directeur van een kermis tent. Zeg, waar hadden jullie zooeven zoo'n twist over Kermisgast. O, mijn hongerkunstena- res vroeg opslag wegens het duurder wor den der levensmiddelen. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Overleden: Agnes Verbij, echtgenoote van G. Ballering 64 j. Gehuwd :*W. M. van der Voort 48 j, en Al. M. van Kesteren 4j j. N. L. van Rijn 35 j. en C. A. Menken 34 j. Tot ouderling der Geref. Kerk is ge kozen de heer B. van Wieringen Bzn. en tot diaken de heer Jac. de Wilde. In ons bericht betreffende de perio dieke aftreding van notabelen der Ned.- Herv. Gem. is een fout geslopen. Niet de heer C. W. Oppelaar is als zoodanig af tredend maar de heer D v. Klaveren. WADDINXVEEN. De onlangs alhier opgerichte loon cel club is thans definitief gedoopt, Door Vriend schap Saamverbonden (D V.S.). Als eerste regisseur is benoemd de heer C. J. Jaspers en als tweede de heer J. N. Straver, alhier. Naar wij vernemen is aan het radio- technisch bureau N. M. van Rooijen alhier bij beschikking van den Minister van Wa terstaat vergunning verleend tot het span nen van telefoondraden voor het te slichten radio-distributie-bureau. Op den Kerkweg is hiermede een begin gemaakt RECLAME. bij het boodschappen doen, een doos Purol mede le brengen. Elk oogenblik van den dag komt het in Uw gezin te pas. 4603 HAARLEMMERMEER. Begiootiiig Haarlemmermeerpolder. In da gehouden vergadering van Hoofd ingelanden van den Haarlemmermeerpolder werd de begrooting van dezen polder in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 535.193 74. Geraamd werd voor: huishoudelijk beheer f 481.30; onderhoud van de wegen en bijzon dere eigendommen 1323.535.82; lasten f17.464; rente en aflossing schulden f81.068.25; diverse uitgaven f14.351; bui tengewone uitgaven f 24.425onvoorziene uitgaven f26.192.67; wat de inkomsten be treft: saldo vorigen dienst f24.455.03; op stalrechten f44.000; omslag 17527.94.50 H.A. k f21 per H.A. f368 086.84. Een voorstel om den post „onvoorziene uilgaven" met f 5000 te verminderen en dit bedrag als een reserve te beschouwen „voor kwade jaren" werd verworpen. Tot heemraad werd gekozen de heer Ott de Vries; de polderlasten werden verhoogd van f 17.50 tot f 21 per H.A. Een voorstel van den heer Roodenburg om de polderlasten te bepalen op f 20 per II A. werd met 82 stemmen verworpen. Met het oog op het vertrek van den heer W. F. G. Sant naar Scholen is tot waar nemend hoofd van school no. 5 le Nieuw- Vennèp benoemd de heer P. Brouwer te Haarlem. In de gehouden jaarvergadering van de ijsclub H. N. K. alhier werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar, waarbij bleek dat er een balig saldo van ruim f 170 in kas was. Tot bestuursleden werden gekozen dc heeren P. Bakker, N. Laan, L. Dogenaars en A. C. Suidgeest. Zaterdag beging een koopman alhier de onvoorzichtigheid zijn rijwiel eenige oogenblikken legen een gebouw neer le zet ten. Toen hij weer wilde wegrijden kwam hij tot de onaangename ontdekking dat het kar retje verdwenen was. De politie stelde direct een onderzoek in en slaagde er in het rijwiel op te sporen en in beslag te nemen. De groote win terpaardenmarkt zal op het Marktplein te Hoofddorp worden gehou den op Dinsdag 14 December a.s, Tot machinist bij de Ned. Spoorwegen te Wageningen is met ingang van 1 Decem ber a.s. benoemd de höer E. van den Eshof te Hoofddorp. KATWIJK. Gemeenteraad Een voorstel tot salaris- verhooging Wijziging der veror dening op het bouwen en eloopen Verhaal van pensioenbijdrage op de gemeente-ambtenaren Een bonwverbod De instructie van de gemeente-opzichter en de bezol diging van hoofdopzichter en op zichter Medisch schooltoezicht Een nienwe brug over den Rijn. Aanwezig alle 15 leden. Voorzitter: de heer De Waal Malefyt, burgemeester, die de vergadering met gebed opende. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeel ingen wer den door den voorzitter ter tafel gebracht, waaronder een voorstel van den heer J. van Duyn, om alle werklieden, in diepst der gemeente, die een jaarlyksch loon hebben van minder dan f 1500, te verhoogen met f2 per week. Het voorstel werd in handen Yan de Commissie van Fabricage gesteld om prae- advies. Besloten werd de commissie voor deze gelegenheid te versterken met twee leden, waarvoor door den voorzitter worden aan gewezen de heeren Houwaart en G. van Duyn. Een schrijven van den aannemer, den heer W. Anholt, waarin hij namens zijn principaal, den heer Van Herwaarden, secre taris van de Kaiksteenfabriek alhier, ver zocht een tweetal tijdelijke huizen te bouwen. B. en W. stellen voor dat verzoek onder zekere voorwaarden toe te staan. De heer Van der Perk meende, dat de huizen er al staan. Er ontspon zich een druk discours over deze kwestie, dat echter eindigde met aan neming van het voorstel zonder hoofdei, stemming. Van het bestuur der Domeinen was be richt ontvangen, dat de huur van 't strand aan de gemeente weder met 5 jaar zal ge acht worden te zijn verlengd tegen den ouden huurprijs van f 100 per jaar. Bericht van de heeren ds. Rutgers en den heer Varkevisser, dat zij hun benoeming tot lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Onderwijs aannemen. Verder waren ingekomen een aantal dis posities, houdende goedkeuring van door den Raad genomen besluiten. Een besluit in zake de verordening op de heffing en invor dering van het havengeld in deze gemeente was met eenige opmerkingen van Ged. Sta ten teruggezonden, met het verzoek daarin enkele veranderingen aan te brengen, waar aan nu op voorstel van B. en W. werd vol daan. Hierna werd met de behaodeling der ageüda aangevangen. Allereerst kwam ter tafel een voorstel tot wijziging der verordening op het bou wen eD sloopen. Deze wijzigingen waren in een vorige vergadering in handen ge steld van een commissie van advies, wier In het Cryogeen Laboratorium te Leiden, verricht de beroemde Fransche Prof. Becguerel uit Parijs (links), in samenwerking met Prof. de Haas (rechts), onderzoekingen op het gebied der optica bij lage tem peratuisn. Hierbij geven wij twee foto's van de be proeving van de reddingsmiddelen der N. Z. H. Reddingmaatschappij, te Katwijk- aan-Zee, welke gisteren plaats had. Op de eerste foto zien wij heel duidelijk dat de vuurpijl, verbonden aan een touw, dat keurig in de daarachter staande kist opgeslagen ligt, door middci van een ferme lading buskruit, die juist ontbrandt, de lucht ingesohoten wordt naar het z.g.n. in gevaar verkeerende schip. De pijl was irca 550 Meter uitgeloopen en men had direct verbinding met het vaartuig. Op de andere foto zien wij, hoe na de verbinding door middel van het wipper toestel een paar jongens „in de broek" langs de verbindingslijn „gered" worden. advies nu werd voorgelezen, waarna de gewijzigde verordening zonder hoofdelijke stemming werd vastgesteld. Hierna kwam aan de orde het voorstel tot wijziging van de verordening bevat tende bepalingen omtrent het verhaal op de gemeenteambtenaren van betaalde pen. sioenbijdragen. Ook over deze gewijzigde verordening was advies uitgebracht, door een commis sie, bestaande uit de heeren Grimbergen, J van Duyn en Parlevliet, welk praeadvies eveneens door den secretaris werd voorge lezen en dat luidde, de verordening goed te keuren, waartoe na een opmerking van den heer Parlevliet zonder hoofd, stem ming werd besloten. Vervolgens werd vastgesteld de regeling voor de bebouwing der terreinen langs den weg van Wassenaar over Katwijk naar Noordwijk overeenkomst1 g het ad vies der daarvoor aangewezen commissie. Eveneens werd overeenkomstig de uitge brachte advie?en der aangewezen Commis sie besloten betreffende de regeling voor hel bouwen langs den Noordwijkerweg vanaf den Achterweg naar de brug over Rijnland's uilwateringskanaal en het leggen van bouw- verbod op gronden langs de Voorstraat te Katwijk aan den Rijn. Over het laatste voorstel maakten de heeren Houwaart. van Tongeren en Grim bergen eenige opmerkingen. Hierna kwam ter tafel een voorstel van B. en W. tot aanvulling der instructie van den Opzichter der gemeente in dien zin dat deze geen particuliere werkzaamheden mag verrichten. De Commissie die dit voorstel om prae-advies was ter hand gesteld had voorgesteld de gewijzigde instructie goed te keuren. De heer Van Beelen achtte de wijziging niet noodig. De opzichter moet toch van B. en W. daartoe vergunning hebben. Hij denkt dat B. en W. nooit een verzoek zullen weige ren. De weth. Ouwehand dat kon u wel eens tegenvallen. De heer Wouda vindt de bepaling zeer goed al kan hij met al de motieven der Commissie niet meegaan. De heer Van der Zwan vindt de wijzi ging niet noodig terwijl de heer Houwaart wenscht, dat B. en W. royaal zullen zijn in het verleenen van vergunningen. Weigering zal den opzichter minder dupeeren dan de Katwijksche bevolking. De heer J. van Duijn vindt dat dit laatste onjuist is. Er zijn in Katwijk ook goede par ticuliere architecten. Bij het voorstel tot wij ziging van de verordening, regelende de be zoldiging van den hoofdopzichter en den opzichter der gemeente had een vrij uitvoe rig debat plaats. De heeren Van der Zwan en Houwaart maakten nog eenige losse opmerkingen; de heer Van Tongeren las een lang betoog voor, dat hy aanving met de mededeeling, dat hij dezer dagen Minister Kan heeft ontmoet. (Gelach). Het bleek, dat hy Zyre Excellentie slechts op een plaatje zag. II y wilde namelyk de bekende circulaire var Minister Kan aan de gemeenten, inzake de de uitgaven in debat brengen. In verband met een en ander stelde hy nu voor niet de periodieke verhoogingen toe te kennen, maar alleen de verhooging der aanvangssalarissen. De heer Wouda betoogt, dat wy nu aan de gr&oe van de bezuiniging staan. vWy moeten wel verhoogen,

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9