Eet HEER HOUANDscn ZWIISIRSC CHOCOLADE RIEDEN PRIMA ANTHRADIETSOORTEN „DE ZWAARSTE" GEMENGD NIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. GEVEILDE FERCEELEN. INGEZONDEN. RAOI0-PR0GPAMMA. ~KÖNST EN LÉTTEREN. RECLAME. 4549 4-0 millioen straatklinkers naar de Vereenig- de Staten. Zij waren door proefnemingen lot de over tuiging gekomen, dat de Hollandsche straat klinker op de spits staat van alles wat in dat artikel wordt gefabriceerd. Er bestaat een groot aantal fabriken van straatklinkers in de Vereenigde Staten en duizenden kilomers weg zijn aldaar met straatklinkers verhard. De Amerikaansche productie schijnt echter niet voldoende en dit wijst er op, dat men daar met de straatklin kerwegen beter resultaten heeft verkregen dan het asfalt- of betonwegen, die in dat land reeds veelvuldig zijn toegepast. AUDIoNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal op Donderdag 2 December niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal. in plaats van op Donderdag 2 December, op Woensdag 1 December om 2 uur 's middags worden gehouden. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 December a.s. benoemd tot burgemeester van Goirle: II J. G van Ginneken, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag a's burgemeester der gemeente Budel. Het totaal der bij de algemecne ver eenigde commissie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland ontvangen gelden bedraagt na de 68ste verantwoording f 4,625,787. RECLAME. 1610 EEN PARIJSCHE DAME BEROOFD. Met den D-lrein, die omstreeks lien minu ten voor vijven aankomt te 's-Gravenhage, kwam Vrijdag een Parijsche dame, mevr. S. V. mee. Zij was van plan daar eenige da gen door te brengen en had daarom een ka mer in een> hotel aan den Stationsweg ge huurd. Toen zij uit haar coupé stapte, droeg zij een taschje. waarin eenige juweelen wa ren en ongeveer tweehonderd gulden aan Ilollandsch geld. Zij had gezien aldus verklaarde zij later dat het taschje nog dicht was. Maar op het Stationsplein geko men bemerkte ze, dat het open stond en de inhoud verdwenen was. Eerst meende zij, dat door het open gaan van het taschje, de sieraden er uit gevallen waren. Maar toen zij nog eens teruggegaan was, vond zij niets. Zij heeft dan ook de politie er direct in ge kend. omdat er wel sprake van zal zijn, dat de inhoud gerold is, vermoedelijk in de don kere hal. De inhoud bestond uit een paar diamanten oorringen, een diamanten haarspeld en een diamanten collier en een dito sierspeld, alles gevat in platina. Deze voorwerpen, ter waar de van fr. 100.000, zijn met het schildpad den doosje waarin zij geborgen waren, ver dwenen. INBREKERS GEVAT. De Haarlemsche recherche heeft aange houden den 27-jarigen W. V.. los werkman, verdacht van de inbraak ten huize van den heer Z. in de Karei Manderstraat. Als ver dacht van heling der gestolen voorwerpen is aangehouden de 30-jarige K. v. R., even eens los werkman. De recherche heeft hier mede een goede vangst gedaan, want ge bleken is. dat de twee mannen zich tevens hebben schuldig gemaakt aan den diefstal met braak. Donderdagavond gepleegd bij den heer B aan de Julianalaan te Overveen, toen de familie naar c-en concert was. V. heeft bekend, v. R. blijft ontkennen. EEN HEIMACHINE VAN EEN HELLING GEKANTELD. Op het werk der nieuwe schutsluis te IJmuiden is bij het heiwerk voor den bouw van het biiitensluishoofd, een heimachine, een z.g Haubach-hamer bij het afrijden van een helling gekanteld, waardoor het ge- heele gevaarte |n den sluisput stortte Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor Aan het heiwerk in den sluisput werd geen schade toegebracht Wel had de heimachine belangrijke schade De oorzaak is vermoe delijk het breken van een kabel. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In het Iterson Ziekenhuis te Gouda is overleden de 76-jarige A. v. V die bij het kort geleden in zijn woning aan de Vrou- wensteeg plaats gehad hebbende gas-ver- giftigingseeval ruim 2 uur buiten kennis is geweest Met behulp van zuurstof-apparaten gelukte het toen de bijna geh^l gevloden levensgeesten op te wekken. Thans is de man echter gestorven. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Op de Nieuwegracht te Utrecht is- mej. de B.. leerares aan df huishoudschool aldaar, terwijl ze op de fiets reed met een auto in botsing gekomen. Mej de B. werd legen den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Met do auto van den heer GGD werd zij naar de DiaconesseninrichLing vervoerd. EEN VLUG JONGETJE. Nijmegen herbergt in den 3-jarigen Im merzeel een pienter manneke, dat reeds de bewondering van Utrechtsche professoren gaande maakt Als kind van nauwelijks een jaar had hij van een vriendje reeds fle lees- teekens geleerd en nu als jongetje van drie jaar leest hij alles vlot, wat hem voorgelegd wordt. AUTO EN TRAM. Zaterdagmiddag is te Axel op den over weg van de spoorlijn Mechelen-Terneuzen de auto van den heer D. in botsing gekomen met de locomotief Van een bietentram der Z. V. T. M. De auto kreeg een stoot en werd tegen een ijzeren paal der afsluitboom ge drukt, waardoor ze omsloeg en gedeeltelijk vernield werd. De beide inzittenden, de heer D., met een passagier bekwamen arm- en beenbreuken, terwijl de heer D. ook over in wendige pijnen klaagde. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Zaterdagavond circa halfzeven heeft een vrij ernstig ongeval plaats gehad op den oiibewaaklen overweg onder Teteringen, even voorbij den viersprong. Een fuslwagen der bierbrouwerij ,,De gekroonde Bel" uit Oosterhout, werd door den sneltrein, ko mende uit de richting Tilburg gegrepen De wagen, die geladen was met vaten en kisten, werd eerst tegen een seinpaal en daarna in epn hoek van het vroegere seinwachters- huisje geslingerdd. Een raam van dit huisje werd verbrijzeld Een kist kwam boven op dp locomotief terecht. Reizigers, die in den trein zaten, verklaarden later, dat zij dach ten, dat er met steenen gegooid werd! De wagen werd zwaar beschadigd. De knecht, die op den fustwagen gezeten was. bekwam eenige niet-gevaarlijke kneuzingen. De trein had een halfuur vertraging. DOODELIJKE ONGEVALLEN. Bij het lossen van een ketel voor een zuivelfabriek op het spoorwegemplacement te Etten c a. (N.-Br.) is de 51-jarige P Huy- brechts. voerman bij den expediteur Broeckx te Tilburg, bekneld geraakt tusschen zijn wagen en een muur. Ernstig gekneusd werd de man in het R.-K. gasthuis te Etten od- genomen. waar hij aan zijn wonden is over leden. De man was weduwnaar en laat 5 minderjarige kinderen achter. De 80-jarige P. Paulusma, uit Suameer, die te Bergum door hollende paarden omver was geloopen, is in het ziekenhuis te Leeuwarden aan de gevolgen overleden. De 34-jarige ongehuwde machinist Van Oning is op de steenfabriek der N.V Steen fabrieken voorh. S. G. van de Pol en Co te Eckenwiel, tusschen de locomotief van het grondspoor en den kipwagentrein gekomen. Zijn hoofd werd verpletterd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. EEN DIEVENBENDE. Vóór eenigen tijd werd te RaarMeerssen bij zekeren Kr een diefstal gepleegd, waar bij een geldkist werd meegenomen, die pl m. f 800 bevatte. De dienstbode, dip gearres teerd werd, verdacht van medeplichtigheid en naar de gevangenis werd ovprgebracht. is overleden. Door een twist, die eeniee dagen geleden tusschen buurvrouwen plaats vond. is de politie op het spoor gekomen van de dievenbende. Eenige personen zijn in den loop dezer week reeds aangehouden, terwijl de overigen bekend zijn. Het aantal personen, dat dirpet of indirect bij den dief stal betrokken is, zou uit ongeveer 15 per sonen bestaan. De echtgenoote van Kr. is inmiddels oaf: overleden, men zegt van schrik. Nader zou gebleken zijn. dat de dienstbode niet bij hot complot betrokken was. De dieven hadden zich toegang tot de woning verschaft, toen Kr bij buren was aan het kaarten. De vrouw, die hardhoorig is. was alleen met de dienstbode thuis. BRANDEN. De boerderij van L. K.f onder Groningen en Vierlingsbeek. is tot den grond toe afge brand. Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de graanmagazijnen van den heer E. Weekers te Weert. De reinigings-machine- rieën werden geheel vernield. Aan vloer, zolders en dak werd schade aangericht. Motor en voorraad granen leden veel water schade Verzekering dekt de schade Zaterdagmiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in de boerderij, bwnond door den heer J van Kimmenade op Hushoven. In een oogwenk stond het huis in lichte laaie, daar het vuur gretig voedsel vond in den voorraad ontrst, welke in de schuur in- geborgen was Veel huisraad, schuur en akkergerei en de oogst werden door 't vuur verteerd. Een gedeelte der meubelen en het vee kon gered worden. Verzekering dekt de schade. LIJK GEVONDEN. In een weide te Esschen (België) werd door een jager het lijk gevonden van een onbekenden omstreeks 60-jarigen man, ver moedelijk een Nederlander. Er waren geen kwetsuren op het lichaam te bespeuren en in de zakken werd nog eenig Hollandsch geld gevonden. Op een der kleedingstukkep stond de naam Bergen op Zoom. („Msbde.'X Oude dame: Ik moet een kaartje voor Florence. Beambte: Florence, Florence. Waar is dat ergens? Oude dame: Ze zit in de wachtkamer. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Meppel: A. J. Bouma te Warnswerd a. d. Streek en P. Deddens te Rijswijk (Z.-H.). Aangenomen: Naar Haarlemmermeer- Sloterweg, F. H. van Loon, te Smilde Naar Nieuwerkerk a. cl. IJssel: J. H. Meuleman, te Hoogersmilde. DE NEDERL. GEREFORMEERDE KERKEN. De „Gooi- en Eemlander" meldt: In een vergadering van bezwaarde gere formeerden te Baarn, is besloten over te gaan tot stichting van een Ned. Geref. Kerk aldaar. Vijf en twintig gezinnen hebben zich bij de nieuwe gemeente aangesloten, waaronder twee aan welke de kerkeraad den doop van een kind, op grond van onder censuurstelling wegens oppositie legen de besluiten der Synode geweigerd had. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Ter vervulling van de laatste vacature in de directie hebben de besturen der Samen- merkende Zendingscorporaties den heer D. Crommelin tot zendingsdirector benoemd. De heer Crommelin was na het volhrengen zijner theologische studie te Utrecht eerst zendeling-Ieeraar te Modjowarno op Oost- Java, het zendingsterrein van het Nod Zend. Genootschap. Deze werkzaamheid, die van 1907 tot 1919 duurde, werd onderbroken door het waarnemen van het zendingscon sulaat gedurende het verlof van dr. C. W. Th. baron Van Boetzelaer van Dubbeldam. Na diens aftreden in 1916 werd de heer Crommelin zijn opvolger. Tot 1923 werkte hij samen met mr J. M. J Schepper, thans hoogieeranr aan de Rechtshoogeschool te Batavia. Daarna zette hij het werk alleen voort totdat hij in den loop van dit iaar vervangen werd door dr. N. A. C. Slote- maker de Bruine. De heer Crommelin kwam naar Nederland, waar de Zending thans profijt trekt van de kennis en erva ring die hij in Tndië eerst als zendeling ^n daarna als zendingsconsul opdeed. Met in gang van 1 Januari 1927 gaat de benoe ming in. RECLAME. Firma Wed. E J WIJNTJES Zoon nAVEN 14. 9589 TI-LEF. 6. Gehouden verkooping in het Notarishuis te Leiden op Vrijdag 26 November 1926, ten overstaan van: 1. B. H. Stumpel, notaris te Leiden: Tien perceelen aan de Fagelstraat, uitkomende aan de Van Oldenbarnevldstraat, kooper P. B ter Laag voor f51.200. 2. J. A. van Hamel. Notaris te Leiden: De Kempenaerstraat No. 11 te Oegstgeest, Mulder voor f 6750. Kraaierstraat 4. J. W P. Licht q.q., voor f 4700. Varkensmarkt 30, 30a is niet gegund. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE WONINGTELLING TE LEIDEN. Geachte Redacteur. Het door U gepubliceerde rapport inzake de woningtelling 1926 geeft ons aanleiding eenige opmerkingen te maken, waarom we U beleefd eenige ruimte in üw blad ver zoeken. In de eerste plaats is het te betreuren, dat van de resultaten van deze woningtel ling niet meer is gepubliceerd dan het door B en W. uitgebrachte beknopte overzicht. Zij die zich voor de woningbehoefte en de volkshuisvesting interesseeren hadden recht wat meer te verwachten van een wo ningtelling, waarvan het rapport toegezegd te zullen verschijnen Januari 1926. tot 1 November van dat jaar uitbleef. En van een groot belang mag het toch worden geacht dat een vergelijking kan worden gemaakt tusschen de cijfers van de woningtelling 1919 en die van 1926, ten einde daaruit af te leiden of het advies van B en W. „handen af van den woningbouw" door den Raad dient te worden aanvaard. Want zulk een advies te aanvaarden op het beknopte overzicht door B. en W. gegeven, achten we een lichtvaardig sollen met de belangen der volkshuisvesting. In de eerste plaats achten we een bewijs van die lichtvaardigheid de laconieke op merking dat van de 1165 samenwonende gezinnen er slechts 150 gezinnen een eigen woning verlangen. De steller van het rap port is hier grenzeloos naief of hij wil ten koste van alles aantoonen dat er woningen voldoende zijn. Laten de bestuurders der woningbouwverenigingen maar eens mede- deelen wat de oorzaken der samenwoningen zijn. hoe honderden jonge gezinnen op ze ker oogenblik door werkloosheid getroffen bij vader en moeder weer intrekken en het boeltje op zolder opbergen tot betere tijden aanbreken. Laat hem eens 100 gezinnen bezoeken, die ooit in hun leven samenge woond hebben en hen de vraag doen beant woorden of zij kunnen aannemen dat van 1165 samenwonende gezinnen er slechts 150 een eigen woning verlangen. We ver moeden echter dat hier een schrijffout in 't spel is en die 150 gezinnen het zijn, die geen eigen woning verlangen. In welk ge val de conclusie natuurlijk geheel fout is. Waarvan we dan ook ten volle overtuigd zijn: „Met cijfers is alles te bewijzen" is een gezegde in den volksmond, welks juist heid naar we meenen hier weer eens ten volle wordt gedemonstreerd. Want we zijn ook aan het cijferen gegaan en kwamen tot een geheel andere conclusie. In de eerste plaats becijferden wij dat bij de woningtelling 1919 op een bevolking van 61408 zielen er 13628 woningen waren, dat is 4Va per woning. ^De telling 1926 geeft aan op een zielental van 69029 een aantal woningen van 15892 of 4.4 per woning. Nemen we nu aan dat de sindsdienplaats gehad hebbende annexatie de woningraad heeft vermeerderd met woningen, welke niet overbevolkt waren en we mogen meenen we. dit gerust aannemen dan is de verbetering nog meer zeer weinig sinds 1919 en moet men met een zoo opti- mistischen toon als B. en W. doen hooren, zeer voorzichtig zijn. Rekenen we dat sinds 1919 een gemid delde huurverhooging heeft plaats gehad van 30 pCt. dan bliikt dat in 1919 van de 13628 woningen er 9685 waren tot f 6 huur per week of 71 pCt. en in 1926 er waren op de 15892 woningen 10055 tot een huur van f 6 of 64 pCt. Wat ook al geen reden geeft tot juichen, als vaststaat dat aan die woningen het meeste gebrek is ge weest en bijna alle woningen der woning bouwvereenigingen beneden dien huur ge bleven zijn, uilgenomen Tuinstadwijk. Doch we hebben ook eens nagegaan aan de hand van de gepubliceerde cijfers wadr dat woningoverschot, zeggen we op 1 Maart 1927, dan vandaan moet komen. Er zijn geteld 15892 woningen. Er zijn geteld 1165 dubbelbewoiiingcn (voor ons staat vast dat er veel meer zijn. die echter in de nieuwe wijken niet zijn opgespoord), waarvan 150 gezinnen een eigen woning verlangen. Dan zijn er 2G0 onbewoonbaar verklaarde woningen, geeft een totaal van 16302 woningen welke voor deze 16302 gezinnen noodig zijn. Het rap port geeft als reservepercentage aan 2 pCt. is 326 woningen. Daarbij komen 200 gezin nen voor aanwas per jaar, er zullen dus noodig zijn op 1 Maart 1927 een aantal wo ningen van 16828. Er zijn er geteld 15892. Aangenomen wordt dat op 1 Maart 1927 zullen klaar ge komen zijn 446 vereenigingswoningen, 67 plus 358 min 50 particuliere woningen is een totaal van 16713 woningen, zoodat er dan nog een tekort is van 115 woningen. Nu laten we nog buiten beschouwing dat de groote meerderheid van de 200 nieuw te vormen gezinnen en 111 van de 150 gezin nen die een woning zoeken, aan die 358 plus 67 parliculiere woningen niets hebben omdat de huur daarvan totaal boven hiin draagkracht gaat. Waren we op dit oogen blik in een gunstige economische opleving waardoor een opschuiving kon worden ver wacht, dan zou van die 425 woningen een deel gebruikt worden. Waar we integendeel! de werkloosheid weer zien toenemen, moeti dit buiten beschouwing blijven. Komen we dus op 1 Maart 1927 tot een tekort van 115 woningen volgens de gege vens uit het rapport, het werkelijke tekort is veel hnoger. n.l. voor de laagste huur- groepen. W ezagen de beschikbare wonin gen tot f 6 huur sinds 1919 dalen van 71 pCt. tot 64 pCt. We weten dat de 260 ge zinnen uit de onbewoonbaar verklaarde wo ningen een woning moeten hebben van be neden f 3 huur; we zien dat van de 150 ge zinnen die een eigen woning verlangen er 79 zijn die geen f3 verwonen kunnen. We zouden nu nog moeten welen hoeveel van de 214 leegstaande woningen beneden f 6 huur en huurprijs hebben beneden f3. We vermoeden van geen enkele. Nemen we aan dat van de 200 nieuwe gezinnen er 100 zijn voor een woning tot f 3 huur. dan is er voor die woningen op 1 Maart 1927 een te kort van 260 plus 79 plus 100 is 439 wo ningen. Slaan we daarbij op het rapport door de Gezondheidscommissie in 1921 uitgebracht, waaruit blijkt dat van de 1200 onderzochte woningen er 749 slecht waren (waarvan nog 60 dubbelbcwoond) en nemen we aan dat daarbij de 260 onbewoonbaar verklaarde zijn. zoodat er 487 onmenschwaardige wo ningen zijn. dan moeten we vaststellen dat er pas sprake zou kunnen zijn. om van op heffing van den woningnood te spreken als die 439 plus 487 gezinnen een woning kon den krijgen beneden f 3 huur We laten den onzin dat van 1165 dubbel bewoningen slechts 150 een woning ver langen huiten beschouwing, doch komen tot de conclusie, dat de stellers van het rap port, op lichtvaardige wijze B. en W. tot onthouding op het terrein der volkshuisves ting hebben geadviseerd. Geachte redactie, mijn dank voor de plaatsing. P. J. BOMLI. Leiden, 28 November 1926. VOOR DINSDAG 30 NOVEMBER. Hilversum, 1050 M. 12 uur: Polilieber. 3l uur: Radio-knipcursus. 4.30 6.15: Concert door het H. D. O.-orkest 6 156 45- Volksliederen-cyclus. IX Het Duitsche volkslied. Diete Blooker, sopraan. Willem v. Warmelo a. d vleugel. 6 45 7 45- Vervolg- en conversatielessen Engelsch. 7.45- Polilieber 8.10—10.30: R K. radio-avond. Het Nederlandsche radio-sextet (fluit, clarinet, hobo. fagot, hoorn, piano). Frits Bolsius. bariton. Spreker- de heer L. F Bouman. adj.-chef aan het^ vliegveld Schiphol. 1 Drie deelen uit Hel sextet. Thuille (sextet); 2. Recitatief „Jachtaria" u. d. Jahreszeiten, Haydn (bolsius); 3. Sere- nade voor fluit, hoorn en piano, Müller; 4a, O, Isis und Osiris, u. d. Tooverfluit, Mozart; b. In diesen heiligen Hallen (bariton); 5 Trio voor clarinet, tagot en piano, Beelho- ven-, 6. Lezing door den heer Bouman en ander over het hedendaagsche luchtver keer en de toepassing van de radio daarbij 7. Erlkönig, Schubert (bariton); 8. Sextet (Andante), Ruygruk (Sextet); 9. Alt Heidel berg, Jensen (bariton). 10 Quintuor, Riras- ky-Korsakow (fluit, clarinet, fagot, hooro pianq). 10 uur: Persberichten. 10.50 Dansmuziek door de Radio-dance band. Daventry, 1600 M. 11.201.20: Con cert door het DavenLrykwartet en solistea (contra alt. viool humorist), Radio dans- band. 1.202.20: Concert v. h Holborn restaurant. 3.20: Lezing: Music foi schools. 4.20: Causerie 4.35: Muziek van het Marble Arch pavilion 5.35 Kinderuurtje. 6.20: Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Ben. weerber., nieuws. Spaan sche lezing. 7 50 Muziek. 8 uur Le zing: Music Hall personalities. 8.20 Andrew's day programma Inleiding door Dr. Devon; Pyper, muziek. 8.30- Schol sche koorzang. 8 45: ,.0 Est la guerre' oorlogs-episode. 9.15. Zang (contra al' bariton)" 9 30: Edinburgh caelic-koor. - 9.45: Causerie van Dr. Devon en muziek door de Schotsche pijpers 9 50: Causerie Music and the ordinary listener. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35: Sonate in C-moll. Schubert. Piano, E. Bainton. - 10.5012 20: Dansmuziek. Olympiaband. Parijs „Radio-Paris". 1750 M. 12.50 2.10Concert Orkest Localelli en Mme Valentino, zang. 5 055.55: Concert (piano, viool, cello). 9.0510.30: „Les caprices de Marianne", dram. selectie van Musset, door Hr. P. Geay. Königswuslerhausen. 1300 M .en Berlijn 4-83 en 566 M. 2.20—7.20: Lezingen en lessen. 7.50: Uit de opera's Don Juan Idomeneus. Bruiloft van Figaro en II re pastore, van Mozart. Orkest, L. Schone sopraan; M v. d Berg, viool. Munster. 303 M. 12.50—1.50: Werken van Schillings door orkest. 3 204 20 Pianoconcert. 5.205 50. 5.556.20 6.407.20: Lezingen 7.20: Vocaal con cert door Peter Lordmann. 7.509.40 Soldatenmarschen, door orkest. Brussel. 509 M. en Antwerpen. 226 M. 5.206.20: Orkeslconcert. 8 20. De radio courant. 8 5010.50. Galaconcert. INVITATIE-CONCERT „SEMPRE CRESCENDO". Ter gelegenheid van het 95-jarig beslaan van het Studenten-Muziekgezelschap „Sein pre Crescendo" zal. gelijk bekend, onder leiding van den dirigent F. E. A. Koeberg Woensdag 8 December een invitatie-concert gegeven worden door eereleden, leden van verdienste en werkende leden van „Sempre Crescendo", waarvoor zich een comité vormd heeft onder ^voorzitterschap van jonkheer mr. J. H. van Reenen en jonkh. mr. F. G. W. J. Backer, ab-aclis. Solist is Sam Swaap. viool, en eerste con certmeester van Het Residentie-Orkest, die zal voordragen: het viool-concert in D. gr. L van Mozart, en Introduction et Rondo ca- priccioso van Saint-Saëns. Als orkestwer ken zullen worden uitgevoerd: Eerste sym- phonie en ouverture Egrnont. van Beethovei en Avondmuziek. van Koeberg. Voor dit invitatie-concert zijn kaarten op aanvraag te verkrijgen bij den ab-acti9. Aal markt 18, terwijl voor plaatsbespreking van af Woensdag 1 Dec. a.s. gelegenheid is bij de firma Eggers. NIEUWE UITGAVEN. Van de fa. Valkhof f Co. te Amersfdort ontvingen wij: „Het Valkenkamp", avonturen van een padvinderspatrouille, door Joh. W. Eekhof, met teekeningen van J. H. Lutz. Prijs IX.—, geb. f 1.90. „Zwervers" door A\ Trelker, met teeke ningen van J. H. Lutz. Prijs ing. f2.—, ge bonden f 2 90. „Kwikzilver", een boek voor oudere meisjes door Cissy van Marxveldl, met tee keningen van Henri Prick. Prijs ingen. f 2.15 gebonden f 3 25. Deze boeken, fraai gebonden en met ge zellige lectuur, zullen een welkom St. Nico- laas-cadeau zijn. Van Electr. Drukkerij „Luctor et Emergo" te Den Haag: „Groot Liederboek" ruim 700 gedichten, benevens een beschouwing voor toondich ters; over Tekststudie door August Heijting- Van de Erven F. Bohn te Haarlem «Het leven van Joost van den Vondel" door Dr. J. F. M. Sterck. Prijs gebonden f 1.90. Van Boekhandel Patria, alhier: „De ont wikkeling van de aardkorst". Drie Radio-lezingen door Dr. B. G. Escher te Leiden. Prijs f 0.95. Van Nijgh en v. Ditmar's Uitg. Mij- la R'dara: „Lodz", hel land van belofte, roman van Wladislaw H. Reymont, voor Nederl. be werkt door jhr R. H. G. Nahuys. „De Abdij van Typhaines" door Comte de Cobineau. Hollandsche bewerking van dr- W. v Ravesteyn. „De man. die opnieuw gezocht werd" door J. Storer Clouston, Hollandsche bewerking van J. Lourens. Van W. J Thieme en C. J., uitgevers ijj Zutphen: „Uit de leerschool van de leugen door dr. H M. R. Leopold, gelll. door Lid* von Wedell. „Grieksrhe reisindrukken" door drs. J- Schuursma. prijs ingen. f4 90 geb f5 90 Van Querido's Uitg. Mij. te A'danr ^a£l de roode zee. naar den blauwen .Vijl" doo* Rosita Forbes, vertaald door H. J van len. met 42 illustr pn één kaart, prijs jngen f 5.25, gebonden f 6.50. 2-3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6