Sint Nicolaas - Geschenk AGENDA. Wisbrun&Liffmann BONTMANTEL BONTSTEL BONTVELLEN BONTRANDEN ïiillilllill LEIDSCHE SCHOUWBURG. SPORT. BUITENLAND. fELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Maandag. Leidsche Schouwburg: Ver. Rott.-Hofstad- tooneel. „Wat is de Waarheid?" 8 uur. Nutsgebouw: Openbare vergadering Herv. (Geref.) Staatspartij Spr. ds. Gravemeyer. Stadszaal (groote zaal): Uitvoering kin derkoor „De kleine stem". 8 uur. Dinsdag. GraanbeursOpenb. vergadering Comm. Partij. 8 uur. Huize Bruyns: Ver. Oud-Leiden. Lezing jbr. mr. W. A. Beelaerts van Blokland. 8 uur. Leidsche Volkshuis: Volkszangavond afd Leiden Ned. Vereen, voor den Volkszang. 8 uur. Sladszaal (groote zaal) Uitvoering Leidsch A-capclla-koor. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der r polleken wordt van Maandag 29 Nov. tot on met Zondag 5 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31. telefoon 1313. en G. F. Reyst, Steenstraat 35, telefoon 136. RECLAME. Rotterdamsch Engros-MagazIJn, voorheen Haarlemmerstraat 116-120. U EEN NUTTIG EN MOOI B is een mooie of een mooi Wij brengen hierin een prachtige H| Sorteering. zoowel in de goed- ij koope als in de betere genres 3 i nw Men zie vooral onze Etalages. §nf 4565 diverse merken sigaren en sigaretten zijn aan te treffen. Een kijkje in de nieuwe zaak op de Maro 60 is wel de moeite waard. Abusievelijk is door ons Zaterdag ver meld, dat de volkszangavond morgenavond in de Stadszaal zou plaats vinden; dit moest zijn in het Leidsch Volkshuis. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 235 volwas senen en 6 kinderen, in totaal 2*11 personen. NUT EN VERMAAK. Het Huis Henze Zoon, tooneelspel in 3 bedrijven van Eline van Stuwe. Het is ons altijd een genoegen, wanneer wij van onze Leidsche dilettantenvereenigin- jen wat goeds kunnen zeggen, of van voor uitgang kunnen gewagen. „Nut en Vermaak", thans in haar 52e levensjaar, heeft zich sinds het gouden feest n stijgende lijn bewogen en heeft daarvan gisteravond in een prachtig bezetten schouwburg getuigenis hoe vele leden de vereeniging teltl opnieuw doen blijken. Opnieuw is hooger gegrepen en hooger bereikt, 't Was, over 't geheel, een goede voorstelling, een voorstelling die er zijn mocht over de gansche linie. Wij meenen evenwel, dat „Nut en Vermaak" nog kan blijven stijgen en uit dit oogpunt beschouwe men enkele op- en aanmerkingen, die be doeld zijn als raad of als men wil opbouwen- ie critiek. Gekozen was als stuk voor de eerste op voering van dit jaar volgend voorjaar volgt immers nog een tweede een tooneel- werk van Jacqueline Reyneke van Stuwe, le bekende schrijfster, die echter meer haar sporen heeft verdiend op het gebied der ro manliteratuur. Bepaald sterk van bouw ach- 'en wij dit tooneelwerk dan ook niet, maar het behandelt een niet onaardig gegeven, dat •moral op 't dramatische is afgestemd. Voor '.oover ons bekend, is het stuk voor Leiden lieuw. daarom heel in 't kort iets over den inhoud Hildebrand Henze heeft het oude koop- nanshuis hooger opgevoerd en wil dat eens en zoon zijn arbeid zal voortzetten. Hij rouwt een knappe vrouw, die hem echter leemt om zijn geld verliefd is op een schil ler. die van een oogenblik van zwakte ha- •rzijds misbruik maakt. De gevolgen blij- ■n niet uit Henze vermoedt niet9. is geluk- ig in 't bezit van zijn vrouw en van een ind. dat het zijne niet is Onverwacht komt ij achter de waarheid en dan begint een hel i het huis Henze Scheiden wil hij n.l niet, •it zou een smet werpen op zijn geslachts- tam 15 jaren lang duurt die hel. tot einde- ik door wederzijdsch begrijpen, wanneer 'e ellende ten top i9 gestegen doordat de >on totaal niets van de zaak wil weten en schilder zich voelt tot een uiterste beslis- '7 don toestand drijft Het is voor dilettanten een zwaar gegeven, aar. gelijk reeds gezegd .Nut en Ver- aak" heeft het er goed afgebracht Het 'ille spel dient nog bevorderd en nog wat neer geofferd aan natuurlijkheid, maar in spel werd veel bereikt. In het tweede bedrijf werd door Henze vaak te veel de slot-tirade van een zin herhaald. Dat had beter ge schrapt kunnen worden. Wanneer wij over de executanten iets willen zeggen, dan beginnen we met de mannelijke hoofdfiguur Deze Henze leefde en typeerde goed. Minder was de vrouwe lijke hoofdfiguur, die haar doffe stem niet mee had. Toch moet ook haar lof worden gebracht. Jan Jacob, de zoon, maakte ietwat te veel den indruk van een niets-weet, wat hij toch niet is. Het grensde ietwat aan ach terlijkheid, zooals nu dikwerf werd geac centueerd. In het derde bedrijf was dit even wel veel beter, gelukkig. De bijrollen waren goed bezet, alleen de schilder en Aleida wa ren zwakjes. Décors etc. waren goed verzorgd. Onder leiding van den heer J. I. B. van Seventer uit den Haag, kan „Nut en Ver maak" het nog ver brengen. Het publiek wa9 vol lof en gaf daarvan uiting door hartelijk applaus. Ook Sappho, die de muziek in de entre-actes verzorgde, deelde in de waardeering. SCHERMEN. DE STRIJD OM DE CLUBKAMPIOEN. SCHAPPEN. Een dubbele zege voor de Amsterdamsche Schermclub. Er bestond Zaterdagmiddag voor de in de feestelijk versierde schermzaal van de Doe lenkazerne alhier gehouden wedstrijden op degen en sabel om de clubkampioenschap pen van den Kon. Ned. Amateur-Scherm- bond een feitelijk ongekende belangstelling, zoodat het zaaltje nauwelijks aan alle toe schouwers een bescheiden staanplaatsje ver te bieden. Het was een verheugend doch niettemin ietwat vreemd aandoend ver schijnsel, omdat de insider, die geregeld de wedstrijden bezoekt, het zoo geheel anders gewend is en al zoo langzamerhand in die geringe interesse was gaan berusten 1 Er was ditmaal zelfs hoog bezoek! Zoo waren daar o.m.: burgemeester De Gijselaar ipet z'n echtgenoote; de garnizoenscommandant, overste De Gelder; de commandant van de Marine-Kustwacht, overste Schülz, en de commandant van het 2e regiment veld artillerie, overste Kist. Tegen halfdrie werd begonnen met den de- genwedstrijd tusschen de equipe van de Am sterdamsche Schermclub, bestaande uit de heeren: F. Mosman, W. Driebergen, J. van der Wiel en W. Brouwer, en die van de Leidsche Schermvereeniging, gevormd uit de heeren: E. J. Bruin9, A. E. W de Jong, J. W. Henny en D. P. Lehman. Hoofdse condant was de heer Hubert van Blijen- burg, uit Utrecht, onder wiens zeer correcte leiding de kamp een uiterst fair en aange naam verloop heeft gehad. De Amsterdam mers waren daarbij sterker en demonstreer den een zoodanige meerderheid dat in kor ten tijd een 40 voorsprong was behaald. Henny verloor met 20 van den sterk schermenden Van der Wiel, Bruins werd met 21 het slachtoffer van den wel enthousiasten doch waarlijk niet gerouli- neerden Mosman, en De Jong.Ja. waar lijk, onze nationale captain begon met een nederlaag! Tegen den actief optredenden Driebergen scheen De Jong minder voor zichtig to zijn dan gewoonlijk, waardoor de Amsterdammer in korten tijd tweemaal door z'n verdediging kwam en den hoofd stedelijken voorsprong op 30 bracht. Ge leidelijk aan werd de stand daarna opge voerd. Het werd 40, 41, 51, 61, 62, 72, 73, en 8—3, waarna een le vendige strijd tusschen Brouwer en Henny eenige afwisseling bracht. De Amsterdam mer was aanvankelijk meer aanvallend doch moest tenslotte met 20 het onderspit delven tegen de groote felheid van den Lei- denaar. (84). Er restten thans nog vier partijen, waarvan er slechts één door onze stadgenooten werd gewonnen. Zelfs De Jong leed nog een nederlaag, en wel met 20 tegen Brouwer, den Amsterdamschen reus. Alzoo won de Amsterdamsche Scherm club het degenkampioensehap met 115 gewonnen partijen en met 16 ontvangen tegen 26 gegeven treffers. Voor ieder per soonlijk waren de uitslagen: Leiden- Bruins. 0 gew part. en 8 ontv. tr. De Jong. 2 gew. part. en 6 ontv. tr.; Henny, 2 gew. part. en 5 ontv. tr.; Lehman, 1 gew. partij en 7 ontv. tr. Amsterdam: Mosman, 2 gew. part. en 6 ontv tr.; Driebergen, 3 gew. part. en 4 ontv. tr,: Van der Wiel, 3 gew. part. en 3 ontv. tr. Brouwer, 3 gew. part. en 3 ontv. tr. Op sabel kwamen nu, onder leiding van den heer J. A. L. Tukker, uit: de Amster- danmsche Schermclub, met dezelfde ploeg, en de Haa^sche Schermhond, met de heeren P. Fraterman, F. Schrurs. L. Stam en P. Luglenburg. En merkwaardig genoeg had ook nu de hoofdstedelijke ploeg, die overi gens volkomen verdiend heeft gewonnen, eenigermate het fortuin op haar hand door dat, gelijk kapitein De Jong in den degen- wedstrijd, thans ook de sterkste schermer van de tegenpartij, in dit geval Lugtenburg, maar heel matig op dreef was, hetgeen bui ten kijf van grooten invloed is geweest op het totaal-resultaat Immers Lugtenburg. de sterke sabelschermer, verloor drie van de vier partijen, zelfs ook tegen Mosman, ter wijl daarvan toch bij z'n normalen vorm geen sprake zou zijn geweest. Het gevolg was nu weer een duidelijk overwicht der Amsterdammers, die opnieuw tot 40 wis ten uit te loopen. Op fraaie wijze maakte Fraterman en daarna 41 van door in de partij tegen Driebergen een 31 achter stand om te zetten in een 43 overwinning. Regelmatig werd vervolgens echter de score opgevoerd tot 62. en men meende reeds dal de strijd was beslist totdat de kan sen even keerden Van der Wiel werd met 42 door Fraterman geslagen Mosman met 40 door Schrurs en zoo was de «tand 64. terwijl Brouwer in de elfde partij bui tengewoon veel moeite had met Slam, die I zelfs voortdurend de leiding had. Met 43 zegevierde de Amsterdammer evenwel, en daarmede was tevens het lot gevallen: 74. Ophalen scheen nauwelijks meer mogelijk voor de Hagenaars, en de twijfel was daar enboven heel gauw heelemaal verdwenen door opeenvolgende Amsterdamsche succes sen, die den stand op 95 brachten. Stam won daarna van Driebergen, Van der Wiel van Lugtenburg.en de heeren Brouwer c.s. hadden met 106 gewonnen partijen en met 42 ontv. tegen 48 geg. treffers even eens het sabelkampioenschap in de wacht gesleept! Amsterdam: Brouwer, 4 gew. part en 7 ontv. tr.; Driebergen, 1 gew. partij en 15 ontv. tr.; Van der Wiel, 3 gew. part. en 10 ontv. tr.; Mosman, 2 gew. part, en 10 ont vangen tr. Den Haag: Fralerman, 2 gew. part. en 13 ontv. tr.; Schurs, 1 gew. partij en 12 ontv. tr.: Stam 2 gew. part. en 10 ontv. tr.; Lug tenburg. 1 gew. partij- en 13 ontv. treffers. Na afloop wenschte de heer Henny als voorzitter der ontvangende vereeniging, de Amsterdamsche Schermclub geluk met haar dubbel succes, en bracht de hoofdsecondan ten dank v. de uitstekende leiding der wed- dank voor de uitstekende leiding der wed strijden; aan overste Kist voor het steeds welwillend beschikbaar stellen der zaal, en aan de firma Lau, voor de aangebrachte ver siering, om te eindigen met den wensch dat de Leidsche Schermvereeniging er het vol gend jaar in zal slagen aan de Amsterdam mers den titel te ontnemen. Namens laatst genoemden sloot de heer Brouwer zich aan bij de woorden van waardeering inzake de leiding, waarna hij besloot met op te mer ken dat indien de L.S.V. er in mocht sla gen hen 't volgend jaar het kampioenschap te ontnemen, dit dan mag geschieden in een even prettigen kamp als op dezen ge noeglijken dag had plaats gevonden. DUITSCHLAND. Actie tegen Gessier Inci dent te Wilmersdorf. Opnieuw is een actie gaande tegen den rijksweerminister Gessier. De „Vorwüts schrijft o.a.: De sociaal-democratie heeft tegen de toe standen in de Rijksweer zeer ernstige be zwaren en zij is van meening, dat de Rijks- weer eindelijk eens zoodanig behoort te wor den geleid, dat zij ophoudt een gevaar te zijn voor de binnen- en buitenlandsche politiek. De sociaal-democraten wenschten tusschen het Rijksweerministerie en den Rijksdag, tusschen leger en volk een verhouding te scheppen van klaarheid en waarheid, dus een situatie die ongeveer het tegendeel is van den thans bestaanden toestand. Het Gentrum-orgaan de „Germania" uit zich ongeveer in dezelfde bewoordingen. Volgens „Die Welt am Abend" is aan Gessier door de regeeringsparlijen te kennen gegeven, dat zijn wekzaamheid voor de bui- tenlandsch-politieke situatie een ernstig ge vaar vormt en zou inzonderheid Stre9emann op het afreden van den Rijksweerminister hebben aangedrongen. Thans wordt in Opper-Silezië weer een verkapte militaire oefening zijn ontdekt on der leiding van een 40 rechtsradicalen rijks- weerofficieren. 't Heet sportbeoefening. Bij en betooging van de organisatie Reichs banner te Wilmersdorf bij Berlijn had een ernstig incident plaats. Tijdens een toe spraak van den voorzitter van den Rijks dag, Loebe, werd van het balkon van een tram 9chot op de menigte gelost dat een lid van de Reichbanner rakelings langs het hoofd ging. Voordat de politie zich een weg door de menigte had gebaand, hadden leden van de Reichsbanner hun fietsen op de rails geworpen en de tram tot staan gebracht. Op het balkon, vanwaar geschoten was, stond een aantal Hakenkreuzler in uniform. On der hen bevond zich een jongeman, die de opdringende menigte met een dolk wilde tegenhouden. De beambten der veiligheids politie haalden daarop de Hakenkreuzler van de tram, om hen naar gereedstaande vrachtauto's der politie over te brengen. Een deel der Hakenkreuzler trachtte te ontsnap pen. Ongeveer tien hunner werden door de woedende menigte in gehaald en afgerost. Eenige andere toegeschoten leden van de Reichsbanner en politiebeambten wisten te voorkomen, dat de vluchtelingen nog erger werden toegetakeld. Op het balkon van de tram vond men drie revolvers, die door de Hakenkreuzler wa ren weggeworpen. Zij ontkennen echter ge schoten te hebben en geven elkaar de schuld van het gebeurde. FRANKRIJK. Stenn aan groote gezinnen Uiting van Millerand. Het Fransche Parlement heeft voor het volgend jaar de aanmoedigings-uitkeering, die de Slaat aan groote gezinnen toekent, verdrievoudigd. Tot dusver ontvingen Fran sche gezinnen van meer dan drie kinderen beneden de 13 jaar voor elk kind méér een uitkeering van 120 frank. Dit bedrag is nu op 360 frank gebrachL Met kinderen be neden de 13 jaar worden kinderen beneden de 16 jaar gelijkgesteld wanneer zij blijkens een geschreven contract, een leertijd door maken of op studie zijn. of gebrekkig of aangetast door een ongeneeslijke ziekte. Ouders, die inkomstenbelasting betalsn, ral len buiten deze uitkeering. Zinspelend op de stijging van den frank zeide Millerand. de vroegere Fransche pre sident dat Frankrijk zichzelf kan en wil redden. Nu geen geklets meer over opgeven van het Syrische mandaat of gesjacher met de kolonies! ENGELAND. Nieuwe overeenkomsten bereikt Do conferentie der Schotsche mij,iw.'ikers h»ef definitief de vu or waarden der rege ling goedgekeurd en aan de mijnwerkers instructie gegeven om het werk heden te hervatten, overal waar het kan. Krachtens de nieuw© regeling zullen de arbeiders het werk hervatten voor esn loon van 9 sh. 4 d. voor een achturigen dag, welk loon tot 30 April a.s. zal worden betaald. Er zal een Schotsche verzoenings- raad in het leven worden geroepen en naar gelang van de opbrengst der mijnen za! het loon na 30 April worden vastgesteld. De overeenkomst zal voor drie jaar van kracht zijn en is met twee maanden op zegbaar. In Northumberland hebben de mijnwerkers eveneenr met groote meerderheid besloten de regeling te aanvaarden. Zij kregea order om het werk onmiddellijk te hervatten. Denkelijk zijn er meer dan 600.000 men- 6cher aan 't werk. Cook heeft nogmaals steun gevraagd aan Moskou! Lloyd George heeft zijn campagne voor zijn hervorming van het gronib^z.t ingevet te Londen, waarbij hij op zijn bekende gees tige wijze de regeering hekelde. MEXICO. Steun aan de regeexing. De Kamer heeft een motie van vertrou wen in de regeering aangenomen en de re geering toegejuicht uit waardeering voor haar standvastigheid inzake de land- en petroleumwetten. Deze betooging volgde op een bespreking, waarbij verscheidene afgevaardigden de politiek van de regeering te Washington gelaakt hadden, niet alleen ten opzichte van de land- en petroleumwetten, maar ook in verband met de crisis in Nicaragua. Een van de afgevaardigden zei, dat zekere be langhebbende kringen in de Ver. Staten niet tevreden zouden zijn, voordat de sterren en strepenvlag over Mexico waait. Doch dat zal niet gebeuren, zoolang er nog een Mexicaan overeind slaat om den inval af ie weren. Geen meevaller voor Amerika is, dat alle Britsche belanghebbenden in de petroleum industrie in Mexico en ook andere maat schappijen uit andere landen de bepalingen der Mexicaansceh wetgeving hebben aan vaard. FINLAND. Geen non-agressie-verdrag met Rusland. Gemeld wordt, dat de Russisch-Finsche onderhandelingen over een verdrag van non-agressie definitief afgebroken zijn. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE VESUVIUS IN VOLLE WERKING. De Vesuvius is in volle werking. De kra ters slooten een dof gerommel uit dat in de dorpen aan den voet van den berg duidelijk te hooren is. Een lavastroom is nog niet vastgesteld. GROOTE PETROLEUMBRAND. Te Ploesti (Roemenië) is een petroleum- bron van de Crajewa-maatschappij in brand geraakt. De sterke wind deed het vuur naar de aangrenzende putten van de Uni- rea-maatschappij overslaan. Meerdere hon derden arbeiders houden zich met het blus. schingswerk bezig. De brand moet zijn veroorzaakt door de achteloosheid van eenige arbeiders die in de nabijheid der putten brandende sigaretten wegwierpen. Drie werklieden zijn in hechtenis geno men. De schade bedraagt meer dan tien mil- lioen lei. GROOT FABRIEKSBRAND TE BERLIJN. In een groot fabrieksgebouw te Berlijn is een brand uitgebroken, die door de brandweer slecnts na veel moeite gebluscht kon worden. De beide bovenétages en de dakverdieping werden een prooi der vlam men. Het blusschmgswerk was zeer moei lijk. Twee brandweerlieden zijn hisrbij door verstikking om het leven ge tornen, terwijl twee anderen ernstig verwond wer den. DE TOESTAND IN CHINA. HANKOW, 28 November. (Reuter). Tegeu Zaterdag a.s. dreigt een anti-vreemdelingen staking en boycott uit te breken, die ook alle bij buitenlanders in betrekking zijnde Ghineesche huisbedienden en kantoor- employes zal omvatten. De Britsche inwo ners hebben aan het ministerie van buitenl. zaken geseind om versterking der bescher mingstroepen en er worden maatregelen ge troffen voor het organiseeren van speciale politie sedert de raddraaiers zijn begonnen met het intimideeren der Chineesche politie mannen en hun gezinnen bedreigen. De krachtigste houding nemen de Franschen aan, met het gevolg dat op een klacht de militaire overheid een soldaat en een burger heeft doen terechtstellen wegens het gister avond verwekken van ongeregeldheden in de Fransche concessie. Door verschillende con cessies wordt het opslaan van levensmidde len georganiseerd. DE KWESTIE DER EXTERRITORIALITEIT PEKING, 28 Nov. (Reuter). Het vierde deel is gepubliceerd van het rapport der commissie inzake de ex-territonaliteit, welke onlangs te Peking bijeenkwam. De commissie is van oordeel, dat, wanneer haar rapport wordt gevolgd, de mogend heden waarborgen moeten ontvangen, welke in de plaats komen voor de ertra- territorialiteitsrechten De commissie ver klaart dat, bij opheffing der ex-territoria- liteit den onderdanen van vreemde mo gendheden vrijheid moet worden verleend van woonplaats, vrijheid om handel te drijven, en burgerlijke rechten in alle dee- len van China zooals de naties dit elkaar onderling toestaan, alles geheel op den grondslag van wederkeerisrheid OndeT de verschillende aanbevelingen der commissie a is o.a. deze dat aan de administratie rechtbanken onder welke de burgerlijke rechtspraak ressorteert, effectieve bescher- ming wordt verleend tegen invloed rjD buiten. Ook beveelt de commissie aan dat een programma wordt vastgesteld tot ver betering van de bestaande wettelijke, just cieele en gevangenissystemen. Tenslotte beveelt de commissie aan, dat hangende de opheffing der ex-territonali teit, de mogendheden in samenwerking met de Chineesche regeering, in zaken waar voor zulks noodïg blijkt te zijn, een gewij zigde regeling treffen voor de bestaand' practijke n inzake de exterritorialiteit. HET CHINEESCHE KABINET AFGETREDEN. PEKING, 29 Nov. (Reuter). Het ka binet heeft aan de vjjf militaire leiders it het Noorden telegrafisch kennis gegeven dat het wegens gebrek aan geld is af getreden. ANTI-FASCISTISCHE ACTIE IN ITALIg PARIJS, 29 November (Havas). Een anti fascistisch gezinde persoonlijkheid heeft an het Petit Journal verklaard, dat, Nicciott Garibaldi hem voorgesteld heeft, zich me geweld meester te maken van zekere stuk ken, toebehoorende aan den politieken bal ling Carlo Bazzi. Bedoelde persoonlijkheid weigerde dit, en vernam tc^en dat Garibaldi uit Rome 4 mil loen waren beloofd voor de uitlevering diei stukken. Hij voegde daaraan toe dat Gari baldi plannen had gemaakt om in een Joe goslavische haven een anti-fascistische exp* ditie te organiseren, die aan de Italiaansch- kust der Adriatische Zee zou landen, doek tegelijkertijd waarschuwde hij de regeerin» te Rome. DIVERSE OVERHEIDSPERSONEN IN ITALIë ONTSLAGEN. PARIJS 23 November (Havas). Naar de bladen uit Rome vernemen, zijn de gou verneur, twee vice-gouverneurs en tien ge meenteraadsleden van Rome om onbekende redene afgetreden. DE WERKING VAN DEN VESUVIUS INTENSER. ROME, 28 Nov. (V. D.) Do werk zaamheid van den Vesuvius is sterk toe genomen. De lava begint reeds over den kraterrand naar buiten te komen en vloeit langzaam naar Valle Inferno, de tusschen den eigenlijken Vesuvius en Somma gelegen vallei. De lava beweegt zich over een breedte van zes meter met een snelheid van vier meter per minuut voorwaart-. Heden, Zondag, had de lavastroom reeds een lengte van 1500 meter bereikt. Prol MaJadra, de diréeteur van het Rjjks-obser- vatorium op den Vesuvius, acht het on mogelijk. dat de omliggende plaatsen ge vaar zullen loopen. daar de uitstroomend* heete lava bij verder voortschrijden zal moeten stollen voor en aleer zij de bewoonde' gebieden zal zijn genaderd. De bewolking gedraagt zich dan ook volkomen rustig. SCHEEPSBRAND. COLOMBO, 29 Nov. (Reuter). Aan boord van het Britsche stoomschip Ayrshire is brand ontdekt toen het op het punt stond van hier naar Europa te vertrekken. Het schip City Nagpur, dat een draadloos nood signaal van de Ayrshire opving, snelde te hulp en trachtte den brand te blusschen, doch toen dit niet gelukte, nam het passa giers en bemanning van de Ayrshire aan boord. Daarna bracht de korvet Lupin hel brandende schip tot zinken. DE TOESTAND VAN DEN KEIZER VAN JAPAN. TOKIO. 29 Nov. (V. D.). Officieel word! meegedeeld dat de toestand van den Keizer snel achteruit gaat. KETELONTPLOFFING IN CANADA. QUEBEC, 29 November (Reuter). Dooreen ketelontploffing te Doucettes zijn vijf men- schen omgekomen. KAPITEIN BAKHUIS GEHULDIGD. Zaterdagmiddag i9 in een der bovenzalen van de Kroon te Den Haag de kapitein Bak huis, wiens voornaamste taak was hulp verleening aan de burgerwachten in de pro vincie Zuid-Holland, gehuldigd door een commissie uit de burgerwachten der klei nere gemeenten, die hun opbloei voor een groot deel aan hem te danken hebben. Jhr. Elia9, commandant van de burgtf wacht te Hoek van Holland voerde k* woord Hij bood hem als blijk van was' deering een geschenk aan. bestaande u' een zilveren theeservies met blad. een veld kijker en een stel gouden manchetknoop^ Mevr Bakhuis kreeg bloemen. Aan den kapitein werd hierna nog over 'handigd het ontwerp van een album, wan' in de namen der commissiel n en vani al len, die tot het huldeblijk hebben biiü? dragen, zullen zijn opgenomen. INBRAAK MET GEWELDPLEGING. In den afgeloopen nacht is ingebroke® bij den bejaarden weduwnaar G. Hol. te TieL door een gemaskerd persoon, die hem randde en tewusteloos sloeg. Er worder eenige honderden guldens vermist Men meent aanwijzingen omtrent der dader te hebben. DOODGEVALLEN. Zaterdagmiddag is de 61-jarige kpdb'^ wer P. de Vr„ te Tiel, van een hooizolde doodgevallen. STUDENTENBEWEGING TEGEN HEI BELGISCH VERDRAG. Het te Amsterdam gevormd comité. c' zicb ten doel stelt een nationale stude".^ beweging tegen het Nederlandsrh BelP- j Verdrag in het leven te roepen, hee" 1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2