No. 20464 MAANDAG 29 NOVEMBER Anno 1928. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. SCH DAGBLAD PRUS DER ADVERTENTIEN: 80 Cta per regel Bij regelabunneruent belangrijk lageren prijt Kleine Advertentiën uitsluitend bi] vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij ,*en maximum aantal woordeD van 30 incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchdque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 pbu8 de2.eb courant: voor leiden per s maanden 1 2 85 per weet Buiten Leiden waar afenten feeestigd rijn per week Franco per post 2 86 portokosten J 0 18 .0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door A. Yerstraaten, wonende te Leiden, een ver- roekschrilt is ingediend, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, roor gebruik ter plaatse van verkoop, in het perceel Haarlemmerstraat No. 153. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 Noyember 1926. 4566 de spoorwegrampen bij leiden. Naar aanleiding van het spoorwegongeluk nabij „De Vink" zijn. aldus de „Tel.", de ingenieur van weg en werken Panthaleon baron van Eek, de hoofdbouwkundige Leith en de opzichter van weg en werken Berg- huijs door de directie der Ned. Spoorwegen gestraft met een schriftelijke berisping. Wij hebben getracht bij de directie beves tiging van dit bericht te verkrijgen, doch deze gaf er de voorkeur aan niet vooruit te loopen op het rapport van de commissie van onderzoek. Te zijner tijd verklaarde de directie zich bereid alle gewenschte inlich tingen te verstrekken. Morgenochtend om 10 uur vangt in de wachtkamer 1ste klasse van het station alhier het onderzoek aan naar de oorzaken van de jongsFe treinontsporing nabij den Haarlemmerweg. De commissie van onderzoek zal zijn sa mengesteld uit dezelfde personen, die het onderzoek naar de ramp bij „De Vink" ver- richtten. Gelijk bekend zijn dergelijke on derzoeken vanwege de Ned. Spoorwegen niet openbaar In diverse bladen is de meening verspreid dat de groote snelheid van den ontspoorden oederentrein de oorzaak van het ongeval ou zijn. Van andere zijde wordt dit echter tegengesproken en beweerd, dat juist de te feringe snelheid oorzaak van het déraille ment was. Hoogstwaarschijnlijk zijn meerdere per sonentreinen over den wissel met groote snelheid gereden, terwijl deze reeds in den zelfden toestand verkeerde, als op 't oogen blik der ontsporing Ongetwijfeld moet dat het geval zijn ge feest met trein No 10-14, die kort vóór de •ntsporing den wissel passeerde. Immers na het passeeren van dezgn trein was er, naar men ons verzekerde, absoluut geen tijd meer, om nog iet9 aan den wissel te veranderen. Trein 1044 heeft dus de gevaar- ik e plek door zijn groote snelheid zonder ngelukken kunnen passeeren. het melkconflict. Er is inzake het conflict tusschen de melkveehouders en den melkhandel nog veinig verandering te constateernn. Geen ter partijen wil toegeven en pogingen tot schikking hebben nog geen resultaat ten feit is het dat er eiken dag meer melk door de veehouders zelf in de stad vordt uitgevent. Een prijs van 10 cent per der is verlokkend tegenover een prijs van te cent van den melkhandelaar Het zijn '°oral de kleine melkslijters die daarvan ladeel ondervinden In de volkswijken *"ordt veel melk van de ventende boeren ?kocht Minder groot i9 het in de 9traten m grachten, waarin de melk voor 't grootste teel door de melkinrichtingen wordt eele- r*rd. En deze kunnen, nog melk genoeg uit ■"mdere plaatsen krijgen. Het publiek vaart bij dezen strijd wel, naar de strijdende partijen lijden er beide '-hade bij. Een compromis zal dan ook wel tet lang meer uitblijven. bond van hoogeronderwijs- personeel. Dr. j. Munk hield een lezing voor leden 1 Senoodigden van de afdeeling Leiden van vn Bond van Hoogeronderwijs-personeel in Collegezaal van 'hei Nat. laboratorium. Dr Munk had als onderwerp gekozen, „de l van Z0n' Hcht en lucht op hel men- -helijk lichaam". Up zeer duidelijke wijze zette spreker uit- *eP het zonlicht nuttig en ook soms laik^ kan Z,,D voor mensc^ en ^er» t het levenwekkend, doch ook vernieti gd. doodend is. hetgeen hij met talrijke k°orbeelden staafde. ^P*eker gaf een overzicht met welk suc- maV11611 *n geneeskunde weet gebruik te ,ve ?n, VaP lichtstralen en deze als 't ware wl. filtreeren zoodat dan alleen ge- de gunstig werkende stralen, 'eid 9 ^ngelsche ziekte, dat is week- •;VolVan beenderen bij kinderen met 'en jf iVer^rommins:en. is niet« anders dan eejj zon Vpelal wordt hier als r geneesmiddelen levertraan toegepast welke een stof bevat, die door invloed van zon en licht in staat is de kwaal te verbete ren. Het zeeklimaat is voor verschillende ziek ten goed door de zuivere lucht, die daar meer dan elders aanwezig is. Ook het zon licht dat daar onbelemmerd haar gunstige werk kan verrichten wordt nog versterkt door het weerkaatsend oppervlak der zee. Behandeling bij tuberculosegevallen door zonnekuur in de open lucht heeft enorm succes. Gezwellen, meestal veroorzaakt door tuberculose worden met zon of hoogtezon behandeld. Meerdere voorbeelden werden nog op het gebied der bestralingstechniek ge geven, doch het gaat te ver deze hier alle te vermelden. Na het eindigen zijner rede gaf spreker nog de gelegenheid tot het stellen van vra gen, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. De voorzitter, de heer Bakker dankte na mens alle aanwezigen ds. Munk voor zijn leerrijke rede naar welke allen met zooveel genoegen hebben geluisterd. Hij hoopte dat de Bond van H.O. perso neel bij een volgende gelegenheid wederom op den steun van dr. Munk mag rekenen. Hierna werd de bijenkomst gsloten. vereeniging van mathesianen. Zaterdagavond hield voor bovengenoem de vereeniging de heer Van Batenburg m de bovenzaal van de „Harmonie" een le zing over „Reisindrukken." Precies 8 uur opende de voorzitter de heer Veenhuizen de vergadering met een hartelijk welkom aan alle aanwezigen in het bijzonder aan den spreker aan wien hij een woord van dank bracht voor zijn be reidwilligheid om het lezingsseizoen te ope nen. De heer Van Batenburg gaf een voor dracht over zijn uitstapje naar Frankrijk en Italiëna een korte wijle m Parijs te hebben vertoefd, waarbij de voornaamste bezienswaardigheden werden bezocht, ver. trok men naar Italië. Om 8 uur in den morgen, aldus spreker, stapten wc uit oen trein en zien Rome voro ons liggen, de stad van weelde. De stad die getooid is met rozen en oleanders, prachtige palmen en overal bloe men en nog eens bloemen, die de wonden der ruïnen bedekken. Ten eerste bezichtigden wij het oude Forum Romanum, de plaats welke de Ro meinen tot middelpunt dienden voor het stad en volksleven. De plaats waar keizers en veldhecren hun triomftochten hielden. Uitvoerig be sprak spreker de daden der wonderlijke keizers die in het Forum Rornanum hebben geregeerd. We verlaten het onim en gaan naar de Pieterskerk, gebouwd dnor 13 architecten. De uitvoering duurde meer dan honderd jaren. Bramente de eerste architect en zijn aanhangers waren reeds laDg gestorven, toen de eerste mis aan den heiligen Apostel kon worden opgedragen. Het zou ons te ver voeren de interes sante mededeelingen van den heer Van Batenburg oveT dezon bouw weer te ge ven. Na Rome werd Napels bezocht, de Oostersche stad, waar de typische volks gewoonten door spreker werden naar vo ren gebracht, een en ander door lichtbeel den zeer verduidelijkt Napels is een stad van tegenstrijdigheden, een vermenging van paradijs en hel, de stad lokt en bekoort door een schoonheid zonder weergave en schrikt af door ontzettende vuilheid. Van het mooie Italië is misschien de golf van Napels het allerschoonste, het lieflijk uitzicht op het eiland Capri en andere eilanden, welke het oog om strijd boeien en d aai bij komt de vuurspuwende berg de Vesuvius, welke men overal ziet. De uitbarsting van de Vesuvius in 79 na Christus, heeft Pompeï bewaard, gecon serveerd en alles wat nu gevonden worot, wordt gebracht naar het groote museum in Napels. Na Napels werd Pisa bezocht, het schil derachtige stadje met zijn grootschen dom, de doopkapel en den beroemden scheeven toren (11de en 12de eeuw). Voor deze buitengewone interessante voordracht welke ruim 2^ uur duurde en door talrijke aanwezigen met aandacht werd gevolgd, oogstte de heer Van Ba tenburg een krachtig en welverdiend ap plaus. De voorzitter dankte namens alle aan wezigen en namens het bestuur van de Vereeniging van Mathesianen den heer v. Batenburg voor zijn onderhoudende en ge zellige lezing. Alzoo is weer een aanvang gemaakt met het in Leiden zoo gunstig bekend staande lezingsseizoen van de Vereeniging van Mathesianen. FILMVOORSTELLENG VAN DIERENBESCHERMING. Ten aanschouwe van een kleine duizend schoolkinderen, allen leerlingen uit de 6de klasse en deelnemers(-sters) aan den door de afdeeling Leiden van de Ned Vereeni ging tot Bescherming vaD Dieren georgani- seerden opstellenwedstrijd, had Zaterdag middag in de groote Stadszaal de voorstel ling plaats van de reeds lang tevoreD aan gekondigde film: „Wat de dieren ons te zeggen hebben." Alvorens de projectielantaarn in werking werd gesteld. 9prak de heer Hugo van Poel geest een woord van welkom tot de kinde ren, die met ongeduld het tijdstip van be ginnen verbeidden. Na zeer in het kort zijn voldoening over de groote deelname aan den wedstrijd en het aantal waarlijk goede opstellen te heb ben uitgesproken en de drie winnaressen met haar extra-prijzen te hebben verblijd, gaf spr dan ook maar spoedig het 9ein tot den aanvang. In vijf acten werd ons achtereenvolgens vergund een blik te werpen in het dieren leven. waarin, zooals dat ook in het men- schenleven is, nog zoo heel veel verkeerds schuilt. De totaal vermagerde paardjes in deze rol prent. de arme afgejakkerde trekhonden en de vieze verwaarloosde zwerfkatten zij spraken tot ons van het mateloos verdriet, wat er ook in het dierenrijk geleden wordt tengevolge van het in vele gevallen alge- heele gemis aan gevoel en liefde voor het levend individu bij den mensch. Wat al niet wreedheden zouden voorko men worden, wanneer men het huisdier ook werkelijk eens ging beschouwen als een huisgenoot, als een trouw en onbaatzuchtig vriend, die niet alleen maar goed genoeg is om de eigendommen van ziin meester te be waken of onder een kar zijn leven te slij ten, doch die in ruil voor zijn prestaties eens met wat meer liefde werd behandeld. Wat geschiedt er nog veel onrecht aan de dieren bij het veetransport wat mankeert er in het algemeen nog veel om het dier een dierwaardig beslaan te kunnen verzekeren Zeker, er zijn toevluchtsoorden voor het verschopte of zwervende dier. doch hun aantal is te klein om afdoende hulp te kun nen verschaffen. De film voerde ons in verschillende kli nieken en asyls. o.a. dat hier ter stede waar de goede behandeling en verpleging wel heel gunstig afstak tegen alle ellende, die wij daarvoor juist aanschouwd hadden. Men houde het ons ten goede, dat wij niet al te zeer in finesses treden; de uitge breidheid van de film laat zulks niet toe. Laten wij echter volstaan met op te merken, dat de Ver voor dierenbescherming geen beter propaganda-middel had kunnen vin den, dan deze film. waarin de harde reali teit van het dierenleven op zoo treffende wijze wordt uitgebeeld. De film. welke circa twee uur duurde en die werd toegelicht door den hoofdinspec teur, den heer Ennink. uit Voorburg, werd dcor de jeugd met groote aandacht gevolgd. Om vier uur begon de tweede voorstel ling. eveneens voor kinderen, doch uitslui tend tegen betaling toegankelijk Ook hier was het bezoek bevredigend te noemen De voorstelling werd opgeluisterd door muziek van de Chr Muziekvereeniging „Athalia", welke zooals wij met genoegen terloops constateerden bezig is zich te herstellen van een lijdelijke depressie 's Avonds bij de voorstelling voor de „grooten" was de zaal eveneens uitstekend bezet. De voorzitter, prof. André de la Porte, hield een korte openingsrede, waarin hij den wensch uitsprak, dat door het gebodene van hedenavond velen bewogen zouden worden als lid tot de vereeniging toe te treden De orkestvereeniging „Per Aspera ad Astra", dirigent de heer J. Noordanus Sr.. vulde op aangename wijze de pauzes en oogstte te recht na elk nummer een dankbaar applaus. PROPAGANDA-AVOND VAN DEN N. B. A. S. In de groote bovenzaal van het Leidsche Volkshuis waren Zaterdagavond een groot aantal menschen vereenigd, voor 't meeren- deel jonge menschen daartoe bijeengekomen op uitnoodiging van hel bestuur der afdee ling Leiden van den Ned. Bond van absti nent studeerenden, d. w. z. studenten-leer lingen van Gymnasia, H «B. S., Kweekscho len en andere inrichtingen van onderwijs die zich hebben verbonden geen alcoholische dranken te gebruiken. Wanneer men nu denken mocht dat het er wel een „saaie boel" zal geweest zijn, dan vergist men zich zeer. Er heerschte in tegendeel een gezellige prettige toon. Op het podium stond de banier der afdeeling waar op voorgesteld wordt een rustig en vredig gelegen landhuis, omstraald door de morgen zon en in de geheel bezette zaal straalde de levenslust van honderden frissche gezichten van jonge menschen die in goed vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. De presidente, mej Lize Scholz, besprak een éénvoudig openingswoord, zeer ver heugd over de opkomst van zooveel jongelui, leden van schoolclubs en anderen. Zij deed uitkomen dat de Bond meer wil dan alleen gezelligheid en sport. Al versmaadt hij deze niet het streven staat op hooger plan. Hier te komen is de eerste stap op den weg, die voeren kan naar het einddoel. Dezen winter zullen door den algemee- nen voorzitter Rob Agten, uit Utrecht, een tweetal lezingen worden gehouden waarin het ''oei van den Bond nader zal worden uiteengezet. Ook op die avonden zal het ge zellig element niet ontbreken. Zij wekte tenslotte and-ren op om begun stiger te worden en de jongeren om zich als lid op te geven. Hierna declameerde het hoofdbestuurslid Jac de Voogd uit Den Haag op zeer ver dienstelijke wijze Bou tens' diepgevoeld „Beatrijs", door jongeren en ouderen met stille aandacht gevolgd en aan het slot warm toegejuicht. Een der afdeelingsleden, Jo de Jong uit Leiden, gaf daarna drie nummers op de viool. Ook deze jeugdige violist had voor zijn loffelijk spel een warm applaus in ontvangst te nemen, hoezeer hij zich ook haastte zich er aan te onttrekken. Een der hoofdbestuursleden Jo Bender hield vervolgens een korte propaganda- speech. waarin hij een ideale verhouding tusschen mensch en mensch schetste waar aan echter zooals hij met voorbeelden staafde in onze maatschappij nog zooveel ontbreekt Het opkomend geslacht, en vooral hen. die eenmaal zullen worden geroepen de maatschappij mee te vormen en op te bou wen in geestelijken zin, wekte hij op zich daartoe voor te bereiden als leden van den Bond. Hierna werd een korten tijd gepauzerd, waarin men aan het buffet zich van limo nade, thee of koffie kon voorzien Na de rustpoos werd opgevoerd het too- neelspel in twee bedrijven- ..De brief van den koning van Rabindranath Tagore Aan spel en opvoering was zeer veel zorg besteed en het eigenaardig stuk van dezen merkwaardige Oosterling liet niet na indruk op de meeste jonge ontvankelijke gemoede ren te maken. Het is inderdaad een mooie leerzame avond geweest. eerste leidsche klucht- en revue-gezelschap. Voor een uitstekend bezette zaal gaf Za terdagavond bovengenoemd gezelschap in café „l'Union" zijn tweede uitvoering. De voorzitter, de heer H. van Egmond opende te circa kwart over acht de bijeen komst en sprak zijn voldoening uit over de groote belangstelling en de eervolle plaats welke de vereeniging hier ter stede in de rij harer zusterverenigingen inneemt. Even later betrad genoemde heer opnieuw het podium, thans in zijn hoedanigheid van humorist, waarbij hij met zijn aardige liedjes veel succes oogstte evenals mej Ko renhof. Hierna werd opgevoerd het blijspel „Een knap stel" dat de zaal deed bulderen van het lachen en een daverend applaus tengevolge had. Na de pauze traden achtereenvolgens op de heer Heusden en het bekende duo van Ravensbergen en van Egmond, die beide veel succes oogstten. Ten slotte werd nog opgevoerd „De we duwe Durosel", dat een uitstekende vertol king genoot en zeer in den smaak viel. Aan het einde van den avond hadden de medewerkende dames een souvenir in ont vangst te nemen. Een druk bezocht bal be sloot dezen geslaagden avond. Bij Kon. Besluit is benoemd tot secre taris bij het College van Curatoren der Rijks universiteit alhier, mr. J. A G. baron de Vos van Steenwijk te Noordwijk aan Zee. De heer de Vos van Steenwijk w^rd in 1889 te 's Gravenhage geboren, waar hij het gymnasium bezocht. Na met goed gevolg het eind-examen te hebben afgelegd, werd hij als student in de rechten aan de Leidsche Universiteit inge schreven, waar hij in 1913 promoveerde op stellingen tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Daarna was hij eenige jaren werkzaam met het verrichten van opdrachten verstrekt vanwege het ministerie van buitenlandsche zaken en vervolgens vanwege het departe ment van financiën. Het bestuur der Litteraire Faculteit der Leidsche Studenten deelt mede, dat de kwestor J. van Gelderen en de asses&or i mej. J. M. C Gelück uit het bestuur ge treden zijn en dat voor deze functies can- didaat gesteld worden resp, de heer J. J. C. de Jong en mej. A. C. Jamee. Op 1 Januari a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat onze stadgenoot, de heer Charles van Spall aan de Leidsche Duin watermaatschappij verbonden werd met den titel van controleur-administrateur Ruim vijftien jaar later werd hij benoemd tot directeur der Maatschappij, zoodat zijn 25-jarig directeurschap ongeveer samenvalt met dit 40-jarig jubileum. Onder zijn energieke en zaakkundige lei ding is de Leidsche Duinwatermaalschappij zeer vooruit gegaan. En hoewel de Leidsche burgerij steeds tegen billijken prijs water van superieure kwaliteit werd geleverd ziin de financieele resultaten van de Maat schappij bijzonder bevredigend en kan elk jaar een aanzienlijk bedrag (v^r 1027 op f73 000 geraamd) aan de gemeente Leiden worden uitgekeerd, terwijl den aandeelhou ders een vrij hoog dividendnercentage wordt toegekend Er heeft zich uit het personeel der Maat schappij een commissie gevormd met het doel den directeur ter gelegenheid ran dit jubileum te huldigen. Door den heer Knuttel zijn voorsteilen bij den Raad ingediend: lo aan de hoof den, die dit wenschen, gelegenheid te ge ven een proef te nemen met het Dalton- stelsel, 2o. een regeling te do#h maken door B en W. waarbij aan de werkloozcn het volle loon, dat zij gewooD waren te trekken, wordt uitbetaald; 3o f2000 uit te trekken voor schoolreisjes4o aan de achool voor het 7e leerjaar een 8e leerjaar BINNENLAND. De begrafenis van mx. Lede boei. Opgericht is een Bond tei behartiqing var de belangen van houders van Nederlandscht octrooien. Vergadering van den Vrije. Dem. Bond Rede van mr. Marchant Vergadering van gemeenteraadsleden van den Vrijheidsbond. Een drama te Weltevreden; vele dooden en gewonden. BUITENLAND. In Schotland en in Northumberland wordt heden het werk in de mijnen hervat Een incident nabij Berlijn door het op treden van Hakenkreuzler. Het Mexicaansche parlement staat achtei de regeering. Groote branden in Turkije en Rusland. te verbindenf 600 uit te trekken vooj projectie-apparaten aan scholen. De hoer v. Btralen deed nog een voor stel het Burg. Armbestuur op te heffen en de burgerlijke ajm verzorging weder te doen ressorteeren bij B. en VV bijgestaan door een raadscommiss1 van bijstand. Zaterdag j.l. gaf de Leidsche Geiten fokkers vereeniging een propaganda-feest avond in de concertzaal van het Volks gebouw. Te halfnegen opende de voorzitter, de heer H W. van Zijp, de bijeenkomst met ten woord van welkom; hij wensen te den aanwezigen een gezelligen avond eo sprak den wensch uit, dat deze avond tot groei en bloei der L. G. V. zou trekken. Hierna gal hij het woord aan den heer G J. Tukker, rijksvee teelt-consulent, die Iverschillende leerzame wenken gal over de voeding van lammeren, stah.ng, stamboek eu melkproductie, welke rede aandachtig gevolgd werd. Daarna verscheen de heer Joh. r. de Mey, controleur der L. G. V. op het too- neel, die een verslag had gedicht van het verloop aer L. G. V., en waarin het werk der verschillende bestuurders naar voren wera gebracht. Tevens werd het voordeel van een goede verzorging aangetoond, daar er twee pracht-exemplaren van geiten van den heer H. Sirag voor het voetlicht ver schenen. Toen was de beurt aan de Leidsche Kluchtspelers, die steeds dq verscnillemue vereemg.ngen haar welwUleoue me..ewerkji0 verleenen. Opgevoerd fterd „Het Levend doode snijder spaar", klucht in één bedrijf, die de lachspieren geducht in beweging bracht, gevolgd door duetten en voor drachten. Dat er genoden is bleek wei aan het langdurig applaus, wat de speelsters ea spelers in ontvangst hadden te nemen. Na nog eenige uren van gezell.g ojjoeu- zrjr. sloot de voorzitter met een woord van dank aan allen, die medegewerkt hadden tot het welslagen van dezen avond. De Ontvanger der Dir. Belast., Inv. en Acc. 2e kantoor te Leiden Langebrug 20, maakt aan rechthebbenden op een kosteloos rijwielbelastmgmerk 1927 bekend, dat voor hen. die geen tijd hebben gedurende dc ge wone kantooruren gelegenheid zal worden gegeven op Dinsdag 14. 21. 28 December 1926 en 4 Januari 1927 en op Donderdag 16. 23. 30 December 1926 en 6 Januari 1927. telkens de9 avonds van 7 tot 9 uur, daarvan aangifte te doen. De directeur van het postkantoor alhie/ verzoekt opname van het navolgende. Voorlaan moeten de bedragen der post wissels en quitantiezendingen, bestemd voor België, in plaats van in Belgische Franken worden uitgedrukt in Belga's. De postwissels zullen door de Belgische postkantoren worden uitbetaald in Franken na omrekening van de op de wissels ver melde bedragen naar de vaste verhouding 1 Belga 5 Francs. Het maximum bedrag voor postwissels en quitantiezendingen naar België is vastge steld op 200 belga's Bovenstaand geldt ook voor de postwissels naar de Belgische Congo. Door twee brandweerlieden is Zater dagmiddag een schoorsteenbrandje in het perceel Vliet 14, bewoond door de familie Van der L. gebluecht. Zaterdag heeft de heer G. Schoon water in het perceel Mare 60. nabij de Haarlem roerstraat een Valutahuis in sigaren en siga re tien geopend Het inwendige is eenigszins door verbouwing in een beteren staat ge bracht. EeD groot aantal stellages zijn aange bracht, waarop een groote keuze van de

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1