UIT DE OMSTREKEN. ZWAMMERDAM. Benoemingen. Uit de door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier opgemaakte dubbeltallen voor de ver kiezing van een ouderling en diaken dier kerk, is bij stemming tot ouderling gekozen de heer F. L. van Muiswinkel en tot diaken de heer W. M. Boerefijn. Burgerlijke Stand: Overleden: Marijtje Odijk, 79 jaar, wedu we van Anthonius Bents. AALSMEER. Gemeenteraad. Benoeming van een schoolhoold. De begiooting vastgesteld. Vermelding der cijfers. Na opening en afdoening van één punt in besloten vergadering werd tot hoofd der O. U. L. O. school benoemd de heer G. den Hertog te Zeist, die tevens als directeur en leeraar van den gemeentelijken handels avondcursus werd benoemd. De behandeling en vaststelling der gemeente-begrooling voor, 1927 kwam daarna aan de orde. Hierbij werden door verschillende leden algemeene beschouwingen gehouden. Werd een enkel somber geluid hierbij vernomen, de meeste raadsleden waren meer optimistisch ge stemd omtrent den financieelen toestand der gemeente, al is het niet te ontkennen, dat weer moet overgegaan worden tot hef fing van H. Omslag tot een bedrag van f 35.000. Voor de malaria-bestriiding werd f 72 uitgetrokken, Bond van plaatselijke vereen. „Nut en Sport" f 1000, Studiefonds R. T. W. school f 100. De begrooting voor 1927 geeft de volgende cijfers te zien: gew. dienst f 363512.60 in ontvang en uitgaaf, buitengew. dienst f505577.18 in ontv. en uitg. H. Omslag f35000. (Verm. cijfer IVO. Electr. Bedrijf: ontvang f 12986.70, uitgaaf f 12989.04. Burg. Armbestuur f2253.13. Wo ningbedrijf f4123.68 onty^en uitgaaf. Ilierna werd de vergadering verdaagd. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: M. de Gier en hf. de Jong A. Schotman en E. Rikkere. Getrouwd: N. M. Lemmers en G. P. de Roode S. Peters en J. H. van der Aar. Bevallen: F. G. Ottevan der Weyden z, M. W. Broxtermanvan den Barselaar d. A. J. M. SchuitVeer, d. P. de JongBootsma, z. J. C. RusmanZui derduin, d. H. MaasdamVink, z. J. C. M. ZandbergenOudejans, z. M. SeysenerVerhoeven, z. M. M. Barn- hoornStroombergenStroombergen, z. De politie heeft proces verbaal opge maakt tegen 5 bloemisten die hun auto's te lang in de Hoofdstraat lieten staan. Deze onbeheerdstaande auto's belemmeren het verkeer en gaven herhaaldelijk aanleiding tot klachten. Er is voldoende gelegenheid om auto's te stallen. Dat het een waarschuwing zij voor tien tallen anderen. Mej. J. J. Huussen alhier is bestemd voor den Indischen dienst en wel als onder wijzeres bij het meer uitgebreid lager on derwijs. KATWIJK. Raadsagenda. De raad dezer gemeente vergadert op Dins dag, 30 November des voormiddags 9.35 uur. Punten van behandeling: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging der verordening op het Bouwen en Sloopen. 3. Voorstel tot wijziging van de verorde ning, bevattende bepalingen omtrent het verbaal op de Gemeente-Ambtenaren van betaalde Pensioensbijdragen. 4. Vaststelling van regelen voor de bebou wing der terreinen langs den weg van Was senaar over Katwijk naar Noordwijk. 5. Idem van regelen voor het bouwen langs den Noordwijkerweg vanaf den Ach terweg naar de brug over Rijnland's Uitwa teringskanaal. 6. Voorstel tot het leggen van bouwverbod op gronden langs de Voorstraat te Katwijk aan den Rijn. 7. Voorstel tot aanvulling der Instructie van den Opzichter der gemeente. 8. Voorstel tot wijziging van de verorde ning. regelende de bezoldiging van den Hoofd-Opzichter en den Opzichter der ge meente. 9. Voorstel betrekkelijk inwinnen van medisch advies door Hoofden der Scholen. 10. Voorstel tot verhuur van grond. 11. Voorstel lot verkoop van grond. 12. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting 1926. 13. Voorstel tot het maken van een nieu we brug over den Rijn. 14. Rondvraag. Burgerlijke Stand. Geboorten: Willem Johannes, z. van T. Boezaard en L. van der Plas Teunisje, d. van H. Remmelzwaal en A. van Velzen Theodora Maria Catharina, d. van F. Meijer en Th. M. Vreeburg Corstiaan Louis, z. van J. Dubbeldam en M. G. Korndöffer Martinus Jacobus, z. van P. Dulfer en C. van der Plas Johanna, d. van A. van der Plas en A. Barnhoorn Willem, z. van H. Hoek en Schaap Maartje, d. van J. Haas noot- en N. den Haas Teun ie, z. van G. Oudshöorn en J. Zeihorst Wilhelmina, d. van C. Guijt en J C. de Jong Marijtje, d. van D. Varkevisser en A. Haasnoot Jan netje, d. van C. Ouwehand en J. van Duijn Overleden: Paulus Johannes Minnee, oud 65 jaar, echtgenoot van K. Souverijn. Huwelijks-aangiften: Arie van Duijn en Helena J van Duijn. Huwelijken: P. Segeth en M. C. M. Taat J. van Elburg en W. E. J. Vooijs. KATWIJK AAN DEN RIJN. Is de Achterkerkweg jarenlang in zeer slechte conditie geweest, door de bestrating was hier reeds een goede verbetering ge bracht. Thans zal over de geheele lengte aan de Westzijde een trottoir worden aange bracht. zoodat dan de toestand wel naar wensch zal zijn, niet alleen van de bewo ners doch evenzoo van diegenen die daar veel passeeren moeten. Gisteren heeft alhier de plechtige slui ting der H. Missie, gegeven door de Z.Eerw. Paters Redemptoristen, plaats gehad. KATWIJK-AAN-ZEE. Aan het bureau voor arbeidsbemidde ling stonden als werkzoekend ingeschreven: arbeiders 53, schilders 3, grondwerkers 20, visschers 3, metselaars 6, opperlieden 3, nettenboetster 1, timmerman 1, stoker 1 en kuiper 1, tezamen 96 personen. De onlangs in functie getreden politie beambte A. Klijnman is thans ook aange steld als buitengewoon gemeente-veldwach ter dezer gemeente. Bij den penningmeester van het Steun comité kwam nog in f7 van: Overschot feestavond Polyhymnia te Leiden. Aan den Zaterdag gehouden afslag van haring kwamen 2 partijen in afslag. Prijzen per kantje als volgt: 155 kan ties volle haring Engelsche wal vangst f 20.2020.70, 7 kantjes idem (wrak) f 17.5017.95, 47 kantjes Yleharing Engel sche walvangst f 18.90, 1 kantje idem (wrak) f 15.45, 268 kantjes Steurharing Engelsche walvangst f 15.7516.25, 31 kantjes idem (droog) f 12.8513.40, 5 ton makreel f 38 —40. Van de haringloggers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwamen in de haringhaven te IJmuiden aan de KW 39 met 45 kantjes volle, KW 62 met 88 kantjes steur-, 9 kantjes ijle- en 143 kantjes volle haring, en KW 42 met 160 kantjes steur- en 40 kantjes volle haring. Deze schepen hebben de haringvisscherij geëindigd. Heden had de beproeving der reddings middelen plaats waarop wij morgen nader hopen terug te komen. Naar wij vernemen is alhier opgericht de N.V. Visscherij Mij. „Rijnstroom", door de heeren J. H. Donner, Rotterdam, P. de Best, C. Haasnoot Dzn. en Th. Haasnoot, al hier. Uit de N.y. „Reederij Katwijk aan Zee" zijn als Commissarissen uitgetreden de heeren A de Koster te Leiden en L. G. de Mooy te Rijswijk. Wijst het eene bericht op nog veel vertrouwen op de visscherij, het andere geelt een indruk die niet in die rich ting gaat. Gevonden voorwerpen: een portemon- naie met inhoud; fotografieën. L1SSE. Auto-ongeval. Zondagmiddag had alhier nabij t,de Engel" een auto-ongeval plaats, dat echter nog vrij goed is afgeloopen. De oorzaak van dit ongeval is het volgende: De stoomtram welke in de richting Leiden ging, bracht door den Zuid-Westen wind de afgevoerde stoom over den straatweg. Een Brockway-bus volgde onmiddellijk de tram, maar matigde den gang met het oog op het belemmeren van het uitzicht door dien alge- voerden stoom. Van de tegenover gestelde richting kwam een open Fordje van den heer S. van Rotter dam. Waarschijnlijk werd de Brockwaybus welke inlusschen stilstond, niet opgemerkt zoodat met volle vaart op de bus werd gere den. Alle vijf inzittende der Ford, drie da mes en twee heeren, vlogen de straat op, ter wijl het wagentje als een harmonica in elkaar schoof. Alle inzittenden hadden eenige lichte kwetsuren, maar zeer onbeduidend. Na ver bonden te zijn door dr. De Graaf, konden ze hun reis per tram volgen. De bus kreeg alleen een groote deuk in de bunker. Gelukkig dat hef een open wagentje was, want ware dit niet hef geval geweest, dan was dit ongeval zeker niet zoo goed afgeloo pen. Het Fordje is totaal vernield. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina Maria, d. van G. P. Blom en J. Kqpijman. Antonia, d. van G. V. Augustinus en A. v. d. Klugt. Leonar- dus Wilhelmus, z van A. v. d. Lans en P. Brouwer. Margaretha Maria, d. van E. Scholte1 en A. Roodenburg. Gehuwd: S. v. d. Aart en E. J. v. Resteren. Hef bestuur van de vereeniging „Het Groene Kruis", afd. Lisse, meldt ons dat de gehouden collect* voor het fonds ten bate van „het misdeelde kind'" heeft opgebracht f901.795. Tot ouderling en diaken in de Ned. Ilerv. Kerk werden herkozen de heeren G. v. cf. Bent en A. Tibboel. Dinsdag 7 Dec. zal op de gewone spreekuren bij de plaatselijke geneeskundi gen, de gelegenheid opengesteld zijn tot kos- telooze inenting of herinenting. Bij de herziening van de politieveror dening hier ter plaatse voor twee jaar gele den, werd ook een verordening vastgesteld op de winkelsluiting. Op de handhaving dezer verordening werd nu niet bepaald streng gelet. In de afgeloo pen week heeft de burgemeester aan iederert winkelier een afschrift dier verordening uit gereikt en heeft ter kennis gebracht aan be langhebbenden, dat hij opdracht heeft gege ven de verordening op de winkelsluiting strenger te handhaven. NOORDWIJK. Postduivententoonstelling. Gisteren werd door het bestuur der post duivenvereniging alhier in hotel „Royal" wan den heer IC. v. d. Berg de aangekon digde post- en 9ierduivententoonstelling ge houden. Keurig stonden de korven in lange rijen naast en op elkander. Het aantal in zendingen bedroeg- postduiven 198, sier- duiven 9 en kroppers 2. De eerste eereprijs, een zilveren wissel beker, aangeboden door de heeren Y. van Duin. G. J. G. v. Parijs en C. Dieben werd toegekend aan den heer Jac. de Mooy te Rijnsburg (evenals het vorig jaar) inzen ding met de meest behaalde punten; de 2de eereprijs, f5. aan den heer J. Rakhorst, al- hieT, inzending met op een na de meest be haalde punten; de 1ste eereprijs, een zil veren beker, aangeboden door de heeb J. v. d. Berg Lzn., voor den mooisten vogel der tentoonstelling, aan den heer Joh. Rakhorst, alhier; de 2de eereprijs, een zilveren me daille, aangeboden door den heer N. Meijer Nzn., voor den frjaisten doffer der tentoon stelling, aan den heer Joh Rakhorst alhier; de 3de 'eere-prijs. een zilveren medaille, aangeboden door mej. C. Meijer A.d., voor de mooiste duif der tentoonstelling, werd toegekend aan den heer J. de Mooy, te Rijns burg. Verder werden diverse medailles en geldprijzen toegekend. Een speciale prijs voor den leelijksten vogel der tentoonstelling werd toegekend a^n den heer Th Steenvoorden. Wij kunnen niet anders dan een woord van hulde brengen aan het kranige bestuur voor de keurige regeling. In het zoo volledig mogelijk rapport van den welbekenden keurmeester, den heer P. J. van Daalen. uit Haarlem (deze had de afdeeling postduiven ter beoordeeling) en in het rapport van den heer Th. Werter te Leiden, welke de afdeeling sierduiven be oordeelde, werden van iedere inzending de eventueele gebreken enz. nauwkeurig aan- geteekend, een voorwaar niet gemakkelijk doch ter zake kundig werk. Na afloop der tentoonstelling had een verloting plaats van door de vereeniging aangekochte prijzen. Het bestuur kan met voldoening op deze welgeslaagde tentoonstelling terugzien. Bij het alhier gevestigde correspon dentschap voor arbeidsbemiddeling zijn deze week als werkzoekende ingeschreven 79 personen, n.l. 25 handarbeiders, 18 vis schers. 9 losse arbeiders. 6 schilders. 5 tim merlieden, 1 metselaar. 1 opperman. 1 broodbakker, 1 kok, 1 huisknecht, 1 smid en 10 jongens. NOORDWIJKERHOUT. In de Chr. school werd een ouder avond gehouden. Om zeven uur opende de voorz., ds P. Hofstedt, de vergadering op gebruikelijke wijze, heette de ruim zes tig aanwezigen hartelijk welkom en be sprak een Bijbelgedeelte, met de pracii- sche toepassing, welke plicht op de ouders tegenover hun kindereD rust, wat betreft het gezag. Onder leiding van het hoofd der school, den heer K. J. Noy, zongen kinderen uit de hoogste klassen daarna een viertal liederen, die bijzonder in den smaak vielen. Na den zang gaf de onder wijzeres, mej. C. W. v. d. Berg een inlei ding ten beste over „Het Zangonderwijs". Het hoofd leidde het onderwerp „Dom heid" in. Beide werden met groote aan dacht gevolgd en vonden algemeene in stemming. In de pauze maakten allen gaarne gebruik van de gelegenheid om het werk der leerlingen te bezichtigen. De wanden der lokalen trokken de aandacht om de geëxposeerde teekeningen. Waar het verdere van den avond een meer huishoudelijk karakter droeg, vol staan we met de opmerking „ook deze derde Ouderavond is weer... geslaagd!" In de Ned.-Herv. Kerk zal Woens dagavond te 7 uur voorgaan ds. v. Dijk, uit Lisse. Tot secretaris-kerkvoogd der Ned.- Herv. Gem. is herbenoemd de heer W. J. Guldemond, alhier. Een drie-jarig knaapje van de familie Van Schoten aan Piet-Gijzenbrug, is door een noodlottig toeval te water geraakt en verdronken. De jeugdige v. d. Berg alhier, stoeide op de rails van de zanderij. Hij brak een been en moest direct vervoerd worden naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. NOORDWIJK AAN ZEE. Naar we vernemen is met het oog op den woningnood alhier, „Patrimonium" van plan het woningcomplex uit te breiden. Het zoeken moet echter nog steeds zijn naar een geschikt terrein. OEGSTGEEST. De heer J. C. Wirtz Czn. 70 jaai. Heden viert de heer J. G. Wirtz alhier z'n 70sten verjaardag. Johannes Cornelis Wirtz werd 29 Nov. 1856 te Rotterdam geboren. Even 11 jaar oud zijnde, werd hij kweekehng aan de Chr. school in de Hovenierstraat aldaar. Na voor een deel zijn opleiding aan de Gem. Vorm school aldaar te hebben ontvangen, stond hij op 14-jarigen leeftijd als kweekeling aan het hoofd van een klas met niet minder dan 80 leerlingen. Op 18-jarigen leeftijd de hulpacle beha lend, arbeidde de heer Wirtz als onderwijzer te Rotterdam, Emmikhoven en Klundert, om in 1881 als hoofd op te treden te Amster dam, als hoedanig hij ook werkzaam was te Goes en Bedum, waar de jarige teven9 direc teur was van de Normaallessen. In 1901 trad de heer Wirtz als hoofdredac teur van de Nieuwe Prov. Groninger Cou rant op, waarna in 1902 zijn benoeming volgde tot Airoodissementsschoolopziener. In 1905 werd de heer Wirtz tot districts schoolopziener in het district Winschoten benoemd en trad hij weer uit de dagelijk- sche journalistiek. De heer Wirtz, die zich hoofdzakelijk op onderwijsgebied bewoog, is oprichter van de Christ, kweekschool te Groningen en van de Ger. lagere scholen aldaar. Van deze laatste scholen zal de nu in aanbouw zijnde den naam dragen van J. C. Wirtzschool. Driemaal had de heer Wirtz zitting in het hoofdbestuur van de Vereen, van Christ. On derwijzers enz. en hij trad op zoowel ala voorzitter als secretaris. De heer Wirtz is nog lid van den schoolraad voor de scholen met den Bijbelsecretaris van de commis sie van beroep en voorzitter van het district Leiden van het Geref. Schoolverband. In 1920 werd de heer Wirtz benoemd tol inspecteur van de inspectie Winschoten, welke functie hij in 1921. wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd heeft neergelegd. Bij het verlaten van het onderwijs werd de heer Wirtz benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De heer Wirtz vestigde zich te Oegst- geest, waar hij eveneens zich aan het pu blieke leven gaf en o.a. de Geref. kerk tot institueering bracht en die als ouderling diende. Van de Jeugdcommissie van de vereeni ging voor Volkenbond en Vrede maakte de heer Wirtz eveneens deel uit. Als publicist en schrijver op het gebied van onderwijs en paedagogiek verwierf de 70-j. echter zijn grootste bekendheid in den lande. De heer Wirtz hanteert nog steeds de pen met groote toewijding en het eene ge schrift na het andere ziet van zijn hand het licht, zoodat het getal de 40 al is overschre den. Een tweetal bibliotheken staan even eens onder zijn redactie. In 1921, toen hij het onderwijs verliet, is de heer Wirlz'te Winschoten op grootsche wijze gehuldigd, waartoe de openbare onder wijzers het initiatief namen en waarbij hem zijn geschilderd portret werd aangeboden. Mede daarom wil de 70-jarige van alle feest betoon ditmaal verschoond blijven en zijn gedenkdag slechts te midden der zijnen vieren. Burgerlijke Stand. Overleden: B. Sassen 50 j. Ja. Ha. Ca. Wittentrop, 64 j. RIJNSEURGr Gemeenteraad. Het herstel van den toren Een historisch overzicht Een voorstel van dr. Jonker aangeno men tot voortzetting der werk zaamheden. Zaterdagavond kwam alhier de gemeen teraad in spoedeischende vergadering bijeen. Voorzitter was burgemeester J. L. Bosschieter die de vergadering met gebed opende. Aanwezig waren alle leden. De Voorz. deelde mede, wat hem had be wogen deze spoedeischende vergadering uit te schrijven. Zooals bekend is, was besloten tot herstel van den gemcentebo- ren, welk werk is opgedragen aan de firma Pastoor en Verbrugge te Mierio. In de afgeloopen week kreeg de voorz. bezoek van een architect van het Rijksbu reau voor Monumentenzorg, die over dit werk kwam spreken. Naar aanleiding van die besprekingen had de Voorz. zich nacici in verbinding gesteld met den directeur van dit Bureau, met de afdeeling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en met de Provinciale Griffie. Op bovengenoemd bureau was men van meening, dat het herstel van den toren op zoodanige wijze diende te geschieden, dat deze weder in zijn oorspronkelijken staat werd hersteld. De vraag rees echter, indien het Rijk invloed uit wilde oefenen op de werkzaamheden, m hoeverre dit dan financieel tegemoet wilde komen. Uit do gevoerde besprekingen bleek, dat bij her stel van den torer m tufsteen, het moge lijk zou zijn, dat het rijk voor 40 pCt. in de kosten zou bijdragen, ën in dat geval de provincie wellicht voor 20 pCt. De aan- aemer, in vertrouwen, dat indien hiertoe besloten wordt, deze werkzaamheden ook aan hem zouden worden opgedragen, was bereid gevonden voorloopig het werk te 6taken. Wethouder S. Schoneveld deelt mede, dat omtrent het in te nemen standpunt men in vergadering vaD B. en W. niet tot overeenstemming is kunnen komen, waar om van hen geen concreet voorstel ter tafel komt. Dr. H. G. Jonker vraagt hoe het komt, dat terwijl de toren niet op de lijst van monumenten staat, de commisise zich daar. voor zoo interesseert. De Voorz. antwoordt, dat dit hem on bekend is. In den raad is besloten, den toren te herstellen. Dit besluit is ter goed keuring gezonden aan Ged. Staten. Wellicht dat de commissie in het Kabinet van den Commissaris zich van deze zaak op de hoogte neeft kunnen stellen. Ook is het mogelijk, dat kunstminnaars, in of buiten de gemeente, de commissie er op attent hebben gemaakt. Dat de commissie, ai staat de toren niet op de lijst van de monumenten, toch met alle bijzonderheid bekend is, blijkt uit een door de Commissie toegezonden schrijven, dat de voorz. voorleest. Dit schrijven be helst het voLgende: „De volgens de overlevering tusschen 1122 en 1134 (van den Bergh, Oorkonden- boek van Holland en Zeeland, I No. 122 en 137) door Petronella, gemalin van den Hollandschen Graaf F'oris II, na diens dood ter eere zijner nagedachtenis ge stichte adellijke, aan de H Maagd en St. Laurentius gewijde, Benedictijnen Vrou wenabdij, was een der aanzienlijkste kloos ters van ons land. Haar beteekenis blijkt wel hieruit dat zij in 1245 uit het bisdom werd geëximeerd (alsvoren I No. 411. Mul ler en Joost ing. Bronnen van de geschie denis der Kerkelijke Rechtspraak in het bisdom Utrecht II, 293), en direct onder den Paus geplaatst-, voorrecht, dat zij in Holland slechts met de roemruchte abdij van Egmond deelde Tegelijk met het klooster werd in 1133 de abdijkerk inge wijd. Nog een tweede Godshuis verrees weldra binnen de omheining der abdij, de omstreeks 1176 door Sophia, gemalin van graaf Dirk VI, in het laatst van haar leven gestichte parochie, of buurtkerk (Annates Egnumdam ad an. 1176 p. 740) waar voortaan de gemeene buren, d.w.z. de dor pelingen en landb'eden de H. H. diensten zouden bijwonen. Doch slechts 13 dagen na de inwijding brak een felle brand uit, die niet alleen de nieuwe kerk geheel in de aseh legde, maar ook de aangrenzenoo abdij bijna geheel verwoeste (alsvoren ad. an. 1183 p. 76) Dank zij den steun van aanzienlijke beschermers als de Holland- sche graven Floris III en diens zoon, Dirk VII, werd de abdij onverwijld weer opge bouwd (Hüffer. De adellijke Vrouwenabdij van Rijnsburg p. 38/38). Met deze historische feiten stemmen goed overeen de rijke vormen van onzen laat-Romaanschen toren, met zijn lisenen, boogfriezen en zwaar geprofileerde nissen, welke op een m deze streek wel niet voor plm. 1200 te stellen stichtingstijd wijzen. Gedurende de eerste jaren van den tach tigjarigen oorlog, vermoedelijk tijdens de belegeringen van Leiden (alsvoren p. 258) werden de kloostergebouwen verwoest. Be. langrijke overblijfselen komen niet alleen op tal van 18e eeuwsche gravures als b.v. bij A. Rademaker (1727) in zijn Kabinet der Nederlandscüe en Kleefsche oudheden II, 178 en 179 en, bij Lud. Smids 1711) schatkamer der Nederlandsche Oudheden 2e druk 1737 blz. 287 (gesneden door J. Schijnvoet) voor, maar zelfs nog op een door J. P Visser Bender in 1812 gesneden prent voor. Het voornaamste overgebleven fragment was echter dat van een der beide kerken, welke in de 17e eeuw met gebruikmaking hiervan weer werd opge bouwd Blijkens de onder de zerken der abdissen bij de verbouwing in 1901 gevon den grafkelders, hebben wij hier vermoe delijk te doen met de abdijkerk. Bij deze verbouwing ging dit waardevolle fragment helaas goeddeels verloren. De geheel van tufsteen opgetrokken toren, een der zeer schaarsche Romaansche bouw. werken van beteekenis id Holland, heeft de stormen vaD den tijd echter ongestoord doorstaan. Hij bleef bij de verwoesting van het klooster blijkbaar ongerept, en ook in later tijd heeft hij niet vele wijzigingen ondergaan. Slechte werd voor den ingang in 1618 een sierlijk Renaissance poortje ge. bouwd. Op do bovengenoemde gravures is de toren bekroond door een hooge gemet selde spits Deze is m 1830 afgebroken en vervangen door een klein baksteenen acht- kant, bekroond door een vrij lage spits en omgeven door een balustrade, welke be ëindiging het uiterlijk aspect van het bouw werk geenszins schaadt, doch integendeel een rustige en natuurlijke afsluiting van den torenromp vormt Daar andere veran deringen van beteekenis aan dit monument niet plaats vonden, hebben wij dus hier nog voor ons een zoowel uit architecto nisch als historisch oogpunt belangrijk overblijfsel der vermaarde abdij, waarvan de bekoring nog wordt verhoogd door zijn schilderachtige ligging in het landschap. De tuf, waaruit de toren is opgetrok ken, is thans op verschillende plaatsen zóó ernstig verweerd, dat stukken naar bene den vallen, gevaar opleveren voor voorbij gangers en het kerkdak beschadigen, zoo dat voorziening dringend noodig is." Na voorlezing van dit schrij.ven worden de beraadslagingen voortgezet. Den heer T. Kralt spijt het, dat B. en W. in deze geen leiding geven. Zij toch zijn in staat geweest, de zaak te overwe gen, terwijl de raadsleden er geheel on voorbereid voor komen te staan. De heer EL van Delft meent, dat men uit slechts twee zaken heeft te kiezen, óf eindigen met het herstel, óf doorgaan, maar dan volgens wensch van het Rijk. Wethouder S. Schoneveld antwoordt den heer T. Kralt dat B en W. uit bescheiden, heid geen voorstel hebben gedaan, omdat him meeningen niet overeenkwamen. Spr, is echter bereid zijn persoonlijk standpunt uiteen te zetten. Spr dan is wel gevleid door de belangstelling die ter elfder bijna ter twaalfder ure vanuit Den Haag wordt betoond en die blijkt uit het inge komen schrijven. De zaak is echter, dat de toren dringend herstel behoefde, en uit den vallenden steen blijkt, dat voorheen met de historische waarde van het gebouw geen rekening is gehouden. Thans, nu de werkzaamheden al aardig vorderen, komt deze kwestie. Thans zal men kunnen besluiten tot res- taureeren voor een belangrijk hooger be drag, wat altijd nog tegenvalt-, zooals uien onlangs ook weer te Noordwijk heeft ge zien. Weliswaar kan subsidie worden ge vraagd, maar de restauratie blijft ter volle verantwoording van de gemeente, en deze komt te staan onder strenge controle, daar de werkzaamheden moeten geschieden on der controle van Den Haag. En wat zullen de gevolgen voor de toe komst zijn, nu Rijk en Provincie geld in het bouwwerk steken. Bovendien zit men met den tegenwoordigen aannemer. Dan vraagt men zich af, waarom dit, alles; het publiek van Rijnsburg vraagt er niet om. Spr. ie tevreden met de wijze waarop thanfl de toren wordt hersteld, en wil daarmee voortgaan. Thans is alleen ingekomen een verzoek tot restaureeren in oorspronkelij ken staat-, geen gebod. De heer K. van Delft vTeest verder ia grijpen van de regeering, zooals men vrue- ger, bij het verbouwen van de kerk, ook heeft gezien. De Voorz. deelt zijn bevindingen mede, aan de verschillende bureaux, door hen bezocht. Hem is gezegd, dat de mogelijk heid bestaat, het eenmaal genomen raads besluit aan den minister ter vernietiging voor te dragen, als zijnde genomen m strijd met het algemeen belang. Dr. Jonker merkt op, dat de werkzaam heden thans zijn aangenomen voor een be- paald bedrag, het overige, ook het subsi die is maar misschien. De heer D. Knijff vraagt of voor de reeds gemaakte kosten ook ra het subsidie dcc len. Komen deze echter geheel ten laste van de gemeente, dan is spr. er tegen nog verdere kosten te maken. Wethouder J. v Klaveren kreeg bij de voorloopige besprekingen den indruk, dal subsidie kon worden verkregen, ook over de reeds gemaakte kostet» Wethouder S. Schoneveld heeft die ver wachting niet. De Voorz gehoord de deskundigen ,n Den Haag zou er veel voor voelen, den toren in zijn oorspronkelijken staat te her stellen. De gemeente zou dan kunnen b*' palen, tot welk bedrag zij maximum iu de kosten wil bijdragen De heer C D. v. d. Vijver is van mee nrag, dat beter de vergadering eenige da gen later had kunnen zijn gehouden, daar thans moeilijk een besluit kaD worden ge* nomen. B. en W. hadden dan een beste en een, zij het dan ook voorloopige otr 2-3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10