W. BROUWER, Horloger, Zestig jaar getrouwd. KOOPT UW St. NICOLAAS-GESCHENKEN No. 20463 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 November Tweede Blad Anno 1926 GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. - Haarlemmerstraat 23, Tel. 2076 Grootste Keuze BENOEMINGEN. Ter vervulling van de vacature van on derwijzeressen in het handteekenen aan de Meisjesschool voor U.L.O. (vacature mej, E. H. Bresser) worden aanbevolen: lo. mej. J. M. Bosch, leerafes in het tee kenen aan de Rott. Industrieschool te Rot terdam. 2o. mej. M. A. E. Romp, idem aan de Vakschool te Briele; 3o. H. W. Boerhout lijd leerares aan een industriesch. te Rot terdam. In verband met een schrijven van mej. P. Thielman te Terborg, waarbij zij te kennen gaf, dait zij, door benoeming elders, in onze gemeente niet meer voor eene benoeming tot onderwijzeres bij het o.l. onderwijs in aanmerking wenschte tc komen, werd op den 22en November j.l. besloten de benoe ming van een zestal onderwijzeressen aan te houden. Na gepleegd overleg met den Inspecteur van het L.O. in deze inspectie bieden B. en W. nu volgende voordrachten: A. o. 1 school aan deVrouwenkerksleeg A: 1. Mej. J Keja. onderwijzeres te Lopik; 2. Mej. J. J. Voskuil, onderwijzeres te Raalle; 3, mej. M. Slothouwer, tijdelijk onderwijze res te Tiel. B. o. 1. school op het Schuttersveld B: 1. Mej. J. J. Voskuil, onderwijzeres te Raalte; 2. mej. AI. Slothouwer, tijdelijk onderwijzeres te Tiel; 3. mej. L. G. Tuk, kweekelinge te Leiden. E. o. 1. school aan de Medusastraat A: 1. mej. M. Slothouwer, tijdelijk onderwij zeres te Tiel; 2 mej. L. G. Tuk, kweekelinge te Leiden-. 3. mej. Ghr. van Weizen, tijde lijk onderwijzeres te Leiden. D. o.l. schoot aan den Zuidsingel B: 1. Mej. L. G. Tuk, kweekelinge te Lei den; 2. mej. Chr. van Weizen, tijdelijk on derwijzeres te Leiden; 3. mej. M. J. Schop- huizen, lijdlijk onderwijzeres te Leiden. E. o. 1. school aan de Paul Kruger9traat B: 1. Mej. Chr. van Weizen, tijdelijk onder wijzeres te Leiden; 2. mej. M. J. Schophui- zen, tijdelijk onderwijzeres te Leiden; 3. mej. E. J. van Griethuijsen, onderwijzeres te Katwijk aan Zee. F. o. 1. school aan de Havenstraat B: 1 Mej. M. J. Schophuizen, onderwijzeres te Leiden; 2. mej. E. J. van Griethuysen, idem le Katwijk; 3. mej. H. de Jong, idem te Annen. Extra ondersteuning in de Kerstweek. Ingevolge Raadsbesluit van 24 December 1925 werd in de Kerstweek van dat jaar aan gehuwden, kostwinners en alleen staande personen, die. hetzij door het Bur gerlijk Armbestuur, hetzij door den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken, werden ondersteund, een extra ondersteu ning van 25 pCt. op de gewone uilkeeringen verleend. De kosten, die op ongeveer f 2500 waren geraamd, bedroegen voor het Burgerlijk Armbestuur i 781.12lb en voor den Gemeen telijken Diénst voor Sociale Zaken f 1157.08. Dat is in totaal f 1938.081/». Aangezien B. en W. van oordeel zijn dat in de omstandigheden, waaronder in 1925 gesloten werd een Kerstuitkeering te ver strekken, geen wijziging gekomen is, geven zij den Raad in overweging ook dit jaar een extra ondersteuning van 25 pCt. op de ge wone uitkeeringen in de Kerstweek aan ge huwden, kostwinners en alleenstaande per sonen, die, hetzij door het Burgerlijk Arm bestuur. hetzij door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, worden onder steund te verleenen. Op de betreffende be- grootingsposten zijn de vereischle gelden beschikbaar. Overbouwen van de Zegersteeg door de firma Beuth en Zn. In de zitting van 14 Maart 1918. besloot de Raad, overeenkomstig het ter zake uit gebracht praeadvies van B. en W., aan de naamlooze vennootschap voorheen R. M. Beuth en Zonen, niet te verleenen een door haar gevraagde vergunning tot het over bouwen van de Zegersteeg. omdat door die overbouwing de belangen van de bewoners dier steeg zouden worden geschaad. Genoemde naamlooze vennootschap heeft thans opnieuw een verzoek om vergunning het maken van een overbouwing van de Zegersteeg ingediend, welke overbouwing blijkens de bij het verzoek overgelegde tee- keningen .niet, zooals dit in 1918 het geval RECLAME. 1542 was, ter hoogte van de eerste verdieping van de beide hoekperceelen Kaiserstraat, hoek Zegersteeg, is ontworpen, doch op een hoogte van 7 M. boven den beganen grond. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat tegen de thans gevraagde overbouwing geen bezwaar be staat. Immers voor de vrees, dat tengevolge van de overbouwing de toetreding van licht en lucht in de Zegersteeg zal worden be perkt en tocht in die steeg zal ontstaan de bezwaren die tegen het verleenen van de in 1918 gevraagde vergunning gólden bestaat geen aanleiding, wanneer de over bouwing op aanmerkelijke hoogte boven den beganen grond wordt gemaakt. Amendementen-stroom van de S. D. Raadsfractie. Door de leden van de S. D. raadsfractie zijn bij de a.s. behandeling van de begroo- ting niet minder dan 26 voorstellen of amen dementen ingediend, waarvan er een ook mede onderleekend is door den heer Wit- mans. Het zijn veelal slechts wenschen, waarbij er zijn die reeds eerder in voorstel len werden belichaamd. Van den heer Dubbeldeman zijn er vier: le. Het doen uitspreken van de wensche- lijkheid dat B. en VV er bij de landsregee- ring op zullen aandringen een financieele regeling te treffen, waardoor de huurprijs van woningen van woningbouwvereeni- gingen gebracht kan worden in over eenstemming met den huurprijs, die ge steld zou moeten worden, wanneer de hui zen nu werden gebouwd. 2c. Medezegging schap te geven in het beheer der femeente- woningen, zooals dat geschiedt bij de Wo ningbouwvereniging. 3e. Inrichting van een badgelegenheid in de buurt van de Koepoort. 4e. Stichting van een gemeente lijke woningbeurs. De heer Van Eek heeft er niet minder ingediend dan negen: le. Om te besluiten de opcenten van de vermogensbelasting te brengen van 15 op 50; 2e. de post onvoor ziene uitgaven te verhoogen tot f50.000; 3e. idem aan de raadsleden een telefoon aansluiting voor rekening der gemeente te verstrekken 4e. weder invoering van de Zakelijke belasting op het bedrijf; 5o. verhooging van den aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud bij den aanslag in de plaatselijke belasting naar het inkomen met f 200 te verhoogen. 6o. invoering van een belasting op bouwterreinen, gelegen aan bestaande straten, grachten, pleinen enz.; 7o. het van gemeentewege instellen van een levensmiddelendienst; 8o. toelaten van per- soneelsvertegenwoordigers tot de vergade ringen der raadscommissie; 9o. toestaan van optochten met muziek en banieren op Zon dagnamiddag. Van den heer v. Stralen zijn er 3: le. bij de gezinsinkomsten der werkloo- zen van de eerste f 5 niet in mindering te brengen; 2. tot het doen uitvoeren der cen trale rioleeringswerken, inrichten van nieu we veemarkt etc. en aanleg van een groot sportpark voor werkverschaffing; 3. een huurbon te geven van f2 boven een huur prijs van f 3.50 aan werkloozen hoofden van gezinnen. Van den heer Baart ook drie: le. betaling van bet loon uit het particulier bedrijf aan losse arbeiders in gemeentedienst of het mi nimum der betreffende loongroep. Zulks met terugwerkende kracht; 2. personeel, dat een jaar in lossen dienst is, vast te maken; 3. het zwemtarief voor de Zijl te brengen op resp. 10 en 3 ct. voor en na 4 uur 's mid dags. Van den heer Schüller 2: le. tot vernieu wing van de Havenbrug; 2. tot den aanleg van trottoirs in de Kraaierslraat van Hoo- gewoerd lot Utrechtsche Veer. Van den heer Versney 4: le. tot aanleg van speel- en sportterreinen; 2. tot oprich ting van nog één school voor U.L.O.3. tot verstrekken van 9choolkindervoeding in va- canlies; 4. tot f 500 subsidie aan het In stituut voor Arbeidersontwikkeling. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot lid van het Algemeen College van Toezicht, Bij stand en Advies voor het Rijks-tucht- en opvoedingswezen- mr. J. Schokking, Tweede Kamerlid, wonende te Leiden; mr. L G. Besier, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, wonende te 's-Gravenhage en mevr. A. C. J. de Vnes, geboren Bruins, Tweede Kamerlid, wonende te 's-Gravenhage. MR. D. FOCK. Naar „Het Vad." meldt, is de heer Fock geheel hersteld en zal hij binnen enkele weken voor eenigen tijd naar Zuid-Frank rijk vertrekken. WIJZIGING WET INKOMSTENBELASTING Verschenen is het verslag in zake het wetsontwerp tot wijziging der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. De vaste commissie voor Belastingen juicht het, na mondeling overleg van de Regeering toe, dat door den Minister van Financiën het initiatief tot een wijziging Is genomen, waardoor het mogelijk wordt, dat bij het vaststellen van aanslagen de uit komsten van minder goede jaren met die van goede jaren worden verrekend. De commissie vraagt echter, of het niet aanbeveling zou verdienen, aan deze rege ling een ruimere strekking te geven in dien zin, dat niet alteen verrekening van nega tieve resultaten over eenig belastingjaar het positieve over een ander jaar, doch ook verrekening van minder goede positieve resultaten over eenig jaar met betere over een ander jaar wordt mogelijk gemaakt. Hierdoor zou kunnen worden voorkomen, dat zij, die een wisselvallig inkomen heb ben, ten gevolge van hot bestaande progres siestelsel een belangrijk honger bedrag aan belasting betalen dan van hen zou warden vorderd, indien hun inkomen in werkelijk heid elk jaar even hoog was. De Regeering vestigde er de aandacht od dat verlenging van den tijd, waarover de gegevens voor een aanslag moeten worden nagegaan, tot drie jaar een aanzienlijke uitbreiding van de controle-werkzaamheden per aanslag eischt en dus een enorme ver hooging van de administratiekosten ten ge volge zal hebben. Bovendien zou de ge- wenschte regeling voor belanghebbenden tot moeilijkheden kunnen leiden. Een minderheid in de Commissie ver klaarde door de argumenten der Regeering te zijn versterkt in haar opvatting, dat her stel van het oude stelsel niet wenschelijk is. Als voorbeeld werd genoemd hptgeen jaren geleden te Amsterdam is geschied, Toen aldaar in een bepaald bedrijf een al gemeene malaise intrad, bleken duizenden en duizenden aanslagen, welke niet alleen op het malaise-jaar. doch ook op de twee daaraan voorafgaande goede jaren betrek king hadden, oninbaar te zijn. De meerderheid der Commissie verklaar de aan herstel van het oude stelsel boven het voorstel der Regeering de voorkeur le geven. Verscheidene leden der Commissie gaven te kennen, dat van terugwerkende kracht als in art. II bedoeld, geen spTake behoort te zijn. Bij nota van wijziging wordt voorgesteld dat deze wet voor het eerst toepassing zal vinden bij de aanslagregeling voor het be lastingjaar 1927/1928. met dien verstande, dat bij de vaststelling van het inkomen voor dat jaar alleen verrekening is toegestaan van verliezen, die bij de vaststelling van het inkomen voor het belastingjaar 1926- 1927 onverrekend zijn gebleven. NEDERL. MIDDENSTANDSBOND. Het bestuur van den Ned. Middenstands bond is dezer dag-en in vergadering bijeen geweest te 's-Gravenhage. Afzonderlijk ver gaderden eerst de groepsbesturen A. en B.; de eerste vergadering onder leiding van den heer Ed. G. Schurmann, de laatste onder die van den heer L. de Groot In groepsbestuur A werd de heer L. Bern, J. Gorris, die periodiek aan de beurt van aftreden was, als lid van het algemeen bestuur herkozen. De heer Van Bommel bracht als voorzitter van de Onder linge Risico-vereeniging voor den Handel- drijvenden Middenstand verslag uit van de resultaten over het afgeloopen boekjaar dezer vereeniging, tengevolge waarvan een buitengewone ledenvergadering reeds be sloten heeft het herverzekeringssysteem er voor te doen toepassen. Alle besluiten, opdrachten, enz. van het Middenstandscongres te Bussum, werden daarna behandeld voor zoover deze groep A betroffen, en verschillende voorstellen daarop betrekking hebbende. In groepsbestuur B. vond da herkiezing als lid van het algemeen bestuur plaats van den heer L. de Groot, die aan de beurt van aftreden was, terwijl als secretaris van dit groepsbestuur wertl aangewezen de heer J. Mouljjn, in plaats van den heer D. C&rree, die opgehouden heeft bestuurs lid te zijn van den Ned. Bond van Behan gerspatroons en tengevolge daarvan ook geen lid van het groepsbestuur is kunnen blijven. Alvorens deze benoemingen geschiedden, waren echter nog de heeren Vv'. J. Mou lin, 's-Gravenhage en Ph. J. Schut, Am- 6ttrdam, als Ieüv.-n van dit groepsbestuur door den voorzitter geïnstalleerd; zij heb ben daarin zitting genomen resp. namens het Genootschap tot Bevordering der We tenschappelijke Optiek en den Ned. Bond van Kauio-handclaren, welke beide organi saties kortgeleden tot den bond zijn toe getreden, Ook in deze» vergadering werden (le con- gresbesluiten aan de orde gesteld me*t de bedoeling om aan het Algemeen Bestuur nadere desbetreffende voorstellen te doen. Ten 6lotte> gaf de voorzitter een over zicht van hetgeen tot dusver verricht is ten aanzien van de opdracht aan het congres te Assen in 1925, betreffende het aanbestedingswezen. Volmacht werd door do vergadering gegeven de actie voort te zetten. 's Middags ving onder leiding van de® heer Ed. G. Schiirmann een vergadering aar van het algemeen bestuur, in tegen- woerdigh/eid ook van die leden der beide groepsbesturen, die in het algemeen bt*- stuur geen zitting hebben. Allereerst werden in deze vergadering de voorstellen van de beide groepsbesturen welke des morgens waren geformuleerd, voorgedragen en goedgekeurd, terwijl ver volgens door den voorzitter verschillende belangrijke nieuwe voorstellen en mededee- iingeui namens het dagelijksch bestuur wer den gedaan, waaromtrent echter nog geen publiciteit gegeven kon worden. Goedgekeurd werd ook een concept-adres, te riemen tot den Minister van Justitie betreffende het gerechtelijk incasseeren van kletine vorderingen, wefk concept was samen gesteld door den heer mr. M. J. Wolff, die bi) monde van den voorzitter dank werd gebracht voor zijn belanglooze medewerking* in. deze aan den bond bewezen. Het dagelijksch bestuur werd opgedragen een audiëntie aan te vragen bij den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid ter nadere bespreking van het voornemen van den Minister, die volgens berichten weldra zal overgaan tot het doen invoeren vaD een Werktijuenbesluit voor winkels, en dat dan tevens gepaard zou gaan ook met invoering van een Rijkswet op de winkel sluiting. De heer Ingenool hield een korte in leiding over het onderwerp „Ziektekosten verzekering voor den middenstand", waar omtrent thans door een hier te lande be staande verzekeringsmaatschappij een aan bieding was ingekomen. De vergadering echter achtte het wenschelijk. dat de bond niet officieel daarbij zal optreden. Op een desbetreffend schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid Het is momenteel zestig jaar geleden, dat Gerrit Smit, 83 jaar, en Jannetje Wij- nands, 79 jaar, wonende te Noordwijker- bout in ondertrouw werden opgenomen. Ofschoon de zorgen des levens in dit langdurig tijdperk, hen niet bespaard ble ven, zijn beiden, heden ten dage, nog vol maakt gezond, en daarbij opgeruimd en vroolijk. De „schatten der aarde" werden hun tot heden nog niet in den schoot gewor pen, ofschoon het huwelijk gezegend werd met een veertiental spruiten, waarvan nog zes in leven zijn. Gerrit was 46 jaren lang in dienst bij de familie Duivenvoorden in 't Langeveld. Trouw en eerlijk heeft hij steeds zijn werk verricht en toen hij te oud werd voor het zware boerenwerk kocht de heer P. Dui venvoorde voor hem een huisje aan den Zeeweg, waarin hij levenslang vrij mag wonen. Dit was een edele daad 1 Gerrit kon na uitrusten, maar Gerrit en Jannetje moes ten ook eten, enz. Daarom hanteert de diamanten bruid, tot heden nog steeds de naald, van 's morgene vToeg tot 's avonds laat. (Zooals reeds vermeld is). Tot haar 65ete jaar had ze bovendien nog een ander vak. Voor Noordwijkerhout was ze indertijd de zeer gezochte en ge- wensohte baker, die in tal van welgestelde gezinnen, onschatbare diensten bewezen heeft. Dit is ook één der voornaamste redenen, dat vele vooraanstaande families „Jan netje" op haar diamanten huwelijksfeest willen huldigen en dat zij met „Hilde- brand" zeggen: „Laten we onze baker in eere houden en waardeeren. Ze maakt aanspraak op een kroon", en ookop de dankbaarheid van vele dorpsgenooten. RECLAME. 4486 BIJ werd besloten het zitting hebbend lid en het plaatsvervangend lid voor den Bond in den Hoogen Raad van Arbeid, resp. de heeren J. O. Blankert en J. H. van I»nk- huyzer wederom voor het jaar 1927 als zoodanig aan te wjjzen. Met instemming werd begroet een inge komen brief van het bestuur der 'sGraven- haagsche Winkeliersvereeniging om het middenstandscongres in 1927 te 's-Graven hage te doen houden en deze vereeniging thans officieel aanbiedt als gastvrouw daar bij te willen optrede®. Gaarne zal hiervan gebruik worden gemaakt. Op het verzoek dei Goudsche Winkeliersvereeniging om in 192S het congres te Gouda te doen plaats vinden, kan de vergadering nog niet de finitief beslissen. Zij wenschte zich daar omtrent nog niet te binden, vooral met het oog er op, dat 1928 het Olympiade-jaar is en zij nu niet kan nagaan in welke ge meente het 't meest gewenscht zal zijn dan bjjeen te komen. Nadat de directeur van het bondsbnreau zijn verslag had uitgebracht over de door hem sedert het congres te Bussum gevoerde propaganda tot uitbreiding van het aantal tot den bond behoorende organisaties, en waarop hij voor zgn gedane werk den dank van den voorzitter alsmede dien van den heer Peletier namens de vergadering in ontvangst had te nemen, werd de vergade ring te 5.30 uur gesloten. HET VRAAGSTUK DER VERBLINDENDE VERLICHTING. Verschenen is het rapport der Perma nente verlichtingscommissie van de K. N. A. C. en den A. N. W. B. Deze commissie heeft, ingevolge een door den minister van Waterstaat aan de K. N. A. C. gerichten brief d.d. 18 Maart 1925 een rapport samen gesteld, betrekking hebbende op de verlich ting van motorrijtuigen in verband met het daaraan verbonden gevaar voor verblin ding. De commissie heeft naar aanleiding van deze opdracht gemeend, een grondig onder zoek te moeten instellen naar het geheele verblindingsvraagstuk, zoowel naar het wezen der verblinding zelve, als naar de maatregelen, welke in andere landen ter be perking daarvan zijn getroffen. Bij het rapport, dat meer bepaaldelijk be schouwingen bevat omtrent de in het bui tenland van kracht zijnde regelingen en de hoofdlijnen aangeeft van een naar het oor deel der commissie voor Nederland ge schikte regeling, is een voorstel gevoegd voor de bepalingen, welke krachtens arti kel 2 sub 3 van de Motor- en Rijwielwet bij Algemeenen Maatregel van Bestuur vastgesteld zullen moeten worden, bene- vers een artikelsgewijze toelichting daarop. Als bijlagen zijn verder bij het rapport gevoegd- A. Een kort verslag van de verrichte on derzoekingen omtrent de voornaamste fac toren, waarvan de verblinding afhanke-» lijk is. B. Een verslag omtrent het onderzoek naar middelen, waarmede door niet-deskun- dig politiepersoneel overtredingen van de in de ontwerpbepalincen voorkomende ver- lichtings- en anti-verblindingseischen vast gesteld kunnen worden. De vertegenwoordiger van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft in een afzonderlijk schrijven aan den minister omtrent eenige punten in het rapport voor behoud gemaakt en daarbij toelichtingen gegeven. UIT DE MEUBELINDUSTRIE. De besturen van de samenwerkende or ganisaties van meubelmakers hebben, naar „Het Volk" rneldt, beraadslaagd over de contract-actie. De drie bondsbesturen waren van meening. dat het contract gezamenlijk moest worden opgezegd. Dientengevolge heeft het hoofdbestuur van den modernen Meubelmakersbond aan de afdeelingen be richt, dat in de vergaderingen over deze kwestie moet worden beslist, waarbij het hoofdbestuur tot opzegging adviseert. DE OMVANG DER VAKBEWEGING. Blgkens de Statistiek van den omvang der vakbeweging, welke dezer dagen door het Centraal Bureau voor de Statistiek werd gepubliceerd, is het aantal georganiseerden in ons land in 1925 teruggeloopen van 497.500 tot 493.500. De daling is veel geringer geweest dan in vorige jaren. In 192. bedroeg zjj n.l. 20.000, in 1923 56.000 in 1922 zelfs 67.000. Uit het volgende staatje blgkt, dat de achteruitgang in 1925 teweeg werd gebracht door de organisaties van personeel in openbaren dienst en die van administraties en technisch personeel. In deze groep or ganisaties van werkheJ6n, waar bij het in- treder van de economische crisis de daling het eerst en bet sterkst waarneembaar was, viel een kleine vooruitgang te boeken. j

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5