AGENDA. Kijk op Uw Thsrmo.Teter AMSTERDAMSCKE ANTHRAGIET Mij MUZIEK. KEEK- EK SmOLKIEUWS Pijnen ia rug, en lendenen Klooster balsem Zaterdag. Leidsche Volkshuis Ned. Bohd van Abst. Studeerenden OpvoeriDg van „De brief van den Koning Halfacht. „l'Union": Uitvoering Eerste Leidsche Klucht- en Revuegezelschap 8 uur. Stadszaal (groote zaal Filmvoorstelling „Wat de dieren ons te zeggen hebben." 8 uur. Zondag. Jeruel (Middelstegracht 3): Morgen- en avondsamenkomsten. Jeruël (Groenesteeg 16): Samenkomsten te 10 u. voorm. en halfzeven nam. Lakenhal: Tentoonstelling fotowerken H. Berssenbrugge. 124 uur. i Maandag. Lakenhal: Tentoonstelling fotowerken IL Berssenbrugge. 104 uur. Leidsche Schouwburg: Ver. Rott.-Hofstad- tooneel. „Wat is de Waarheid?" 8 uur. Nutsgebouw: Openbare vergadering Ilerv. (Geref.) Staatspartij Spr. ds. Graveroeyer. Stadszaal (groote zaal) Uitvoering kin derkoor ..De kleine stem". 8 uur. Vergadering van commissarissen N. V. „Eeiste Leidsche Hulpbank" ten kantore Oude Rijn 104. Halfvier nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van: Maandag 22 tot en met Zondag 28 Nov. a.s waargenomen door de apotheek van den heer M. Bockwijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond. 8 uur, tot Maan dagmorgen. 8 uur, waargenomen door de doctoren: Bruining, Niemer, Schreuder, Starck en Veldhuyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst waar genomen door dr. Timmermans, tel. 390. RECLAME. Apotheek „De Vijzel" De Kempenaer- straat 4. Oegstgeest, Telef. 27-1, dag en p.acht geopend 7085 RECLAME. en op Uw Horloge Gij zu t er verbaasd over staan als Gij z ct in hoe'n koiten tijd Uw kamer heerlijk warm is als Gij onze p ima Anthracict gcbiuikt. - Verzegelde zakken HEERENSINGEL 34/35 TELEF. No. 1523 1889 V POPULAIR-WETENSCRAFrSLIJKE VOORDRACHT OVER RO. EN HET PROTESTANTISME. In de Hooglandsche kerk, die weder flink bezët was, hield dr. Riemens eergisteren avond zijn derde voordracht over Zedelijk- heidsopvalting en Waarheidsbronnen bij Rome en bij 't Protestantisme. De hoofdge dachten komen neer op het volgende: bij de tweede voordracht, over de Sacramenten, liet spr. de biecht vrijwel onbesproken; deze dient nu te worden gezien in een breed ver band. In de Chr. kerk moet geestelijk lei ding zijn. maar deze mag nooit verworden tot heerschappij over het geloof-der ande ren; in dit verband geldt 1 Petri 5:3 en 2 Cor. 1 24 Komt het protestantisme wei eens in geestelijke leiding te kort. de R. K. kerk maakt deze leiding tot heerschappij /an de priesters over de Ieeken. Daarom weet Rome feitelijk geen raad met de opvat ing van geloof welke men in het Nieuwe Testament voortdurend aantreft (bijv. Gal. 3 2426 en Rom. 10 4), en maakt 'aarvan een beginstadium, dat gevolgd noet worden door het waarnemen van plichten. Daardoor wordt de verlossingsgods- uenst van het Christendom gedegradeerd lot wets godsdienst. Gelooven in roomschen zin komt neer op: zich uit zekeren mystie ken drang, stellen onder het gezag van den paus en de geestelijkheid. Dit komt heel sterk uit in de Biecht. Het kindschap Gods, verkregen - niet zooals Paulus leert door de leiding van den Geest maar door den Doop, verliest men weer door een dood-^ zonde. Daaruit komt men terug tot genade door de Biecht. Volgens roomsche leer kan met onvolmaakt berouw een goede biecht plaats hebben Naar de beschrijving van den r.k. catechismus wordt nu een breede toelichting gegeven van het biechtinstituut. Naast motieven van echt Christehjken oor sprong staan hier dingen, die bedenking wekken: gewetenscontrole, 'n rechtszetting in plaats van 't confidentie; gevaar van on- oorloofde vragen (in verband daarmee de pauselijke decreten tegen biechtvaders, die lot zedeloosheid verleiden, van de pausen Pius IV, Paulus V, Gregorius XV en Bene- dictus XIV in 1741). de opgelegde satisfac tie, die door een ander kan worden over genomen; de aflaten, waardoor tijdelijke straffen, vaak met zonden verward, kunnen worden te niet gedaan uit den „schat der Kerk" enz Spr. vergelijkt het biecht- rToces bij de gelijkenis van den verloren oon uit Lucas XV en de belofte van God- iel ijke vergeving in de Schrift Groote be waren heeft spr tegen de casuïstiek en de uoraal-lheologie van Jezuieten en Re- •mptoristen (reservatio mentalis enz.). >itelijk kent de R. K kerk verschillende lorlen van moraal en van Christendom, a zij laat het derde rangs-christendom in i lar midden rustig begaan, getuige de ge- hiedenis met den „heiligen rok" te Trier 1844 Spr. twijfelt niet aan de oprechte doding van menig Roomsch-Kalholiek. aar z.i. wordt de objectiviteit van hun >rdeel ih sterke mate belemmerd omdat zij dwongen zijn bun instituut te vereenzel- gert met dp ware gemeente van Christus velke niet aan dat inslifuut gebonden is De martelaar Guido de Brdv schreef dan >nk in art 7 der Nederl. Geref Confessie: de waarheid is bovenal!" Bij protestanten inoge de vrees voor onwaarheid weieens grooter zijn dan de vrees voor liefdeloos heid helaasI, bij Rome overtreft de zucht naar verheerlijking van 't pauselijk Insti tuut de vrees voor onwaarachtigheid. Zoo prijst een criticus in het Leidsch Dagblad van Nov. 1.1. de zuiverheid van elk roomsch concilie boven de Synode van Assen, maar dan vergeet hij, dat bijv. het concilie van Constanz in 1415 een goddeloozen paus liet ontsnappen en een oprechten man, Johan nes Huss, ten vuurdood doemde. Veel wordt goedgeredeneerd door de leer, dat naast den Bijbel de „goddelijke overle vering" waarheidsbron is der Kerk. Het protestantisme verwerpt de overlevering niet: het kan zich voor kinderdoop en Zon dagsviering, maar ook voor gehuwden staat der voorgangers en wering van beelden ter adoratie uit de kerken op oude concilies be roepen. In zooverre zijn wij katholiek, juist omdat wij niet roomsch zijn Maar in het N. T. is de nadruk op het geschreven Woord veel grooter en ernstiger dan bij Rome, dat bijbellezen hoogstens nuttig, maar niet noodzakelijk acht. Wij protestanten kunnen als bron van waarheid alleen aanvaarden, wat gelijk onze consciëntie betuigt, van God komt, met name het Evangelie. Wij hebben geen vrede met Rome als de „petrinisehe" kerk; onvolmaakt is ook de eenzijdig „paulinische", wij hopen op de „johanneïsche" kerk. der liefde, wij ver wachten „Jeruzalem" Spr. eindigt aldus „toen onze Zaligmaker heenging, zeide Hij ,.üc zal u geen weezen laten ik kom weder tot u (Joh. 14 18). En toen Jezus zoo sprak beidoelde Hij niet: den Paus, maar: den Heiligen Geest". i i WINKELWEEK VAN DE VEREENIGING „CENTRUM BELANG". De vereeniging „Centrumbelang" die zich speciaial interesseert voor de belangen van de neringdoenden aan Botermarkt. Visch markt, Nieuwe-Rijn en omgeving heeft een St. Nioolaas Winkelweek georganiseerd, die de. bijzondere aandacht onzer sladgenoo- ten ten wille verdient ook uit andere wijken. Zonder iets te willen afdingen op de cata logus der winkeliers en zakenmenschen in andere straten kunnen wij al vast zeggen dat de deelnemers aan dezen wedstrijd er bijzonder hun best op hebben gedaan. En daarvoor waren ook bijzondere redenen Voor de winkeliers die volgens het oordeel van het publiek de meest aantrekkelijke verkoopkrachtige etalage heeft, zijn medail les beschikbaar gesteld. En bet publiek vormt de jury en het bestuur heeft het zoo weten te schikken dat deze publieke jury ook nog een mooi kansje heeft voor een waarde- vollen prijs. Wij mogen dus verwachten dal velen ook daarin nog een prikkel te meer hebben om een dezer dagen deze winkeliers met een bezoek te vereereri. En wij weten het allen en de winkeliers niet het minst: aanzien doet gedenken. Men zal van ons niet vergen, dat wij van elke etalage een omschrijving zouden geven. Wij moeten volstaan met het weergeven van een algemeen'en indruk. En die is uit nemend geweest. Men zal zich een wande ling naar het „Centrum" en langs deze za- kitm niet beklagen. Uit naam der deelne mers moeten wij het publiek raden eeii goed gevulde beurs mee te nemen. Gisternamiddag te 3 uur had in de Grnan- beurs. immers ook in het Centrum gelegen, de officieele opening der Winkelweek platits. De voorzitter, de heer L. C. Schrijvers, die de aanwezigen het welkom toeriep, deelde mede, dat de wethouder de heer A. L. Heimeringer, die had toegezegd de win kelweek officieel te openen, daarin verhin derd was door ambtsbezigheden In een schrijven aan het bestuur had de heer R. daarover zijn spijt uitgesproken Als bewijs van waardoering zegde hij een medaille too wat 90k reeds hadden gedaan de direcfies der plaatselijke bladen en enkele organi saties. De heer Schrijvers zette verder het doel van du Winkelweek uiteen en herinnerde met blijdschap aan het besluit van den ge meenteraad tot verbreeding van het Gan getje sleeds een lievelingsdenkbeeld van de vereeniging. Misschien is hare propaganda daarvoor aan dit besluit niet geheel vreemd wat dan een aansporing moge zijn om voort te gaan met de Centrumbelangen te beplei ten wat niet behoeft te verhinderen de al- gemeerie belangen der gemeente voor te staan. Hierna verklaarde de voorzitter de Winkelweek voor geopend. Daar.na voerden nog het woord de heeren Ziegelaar namens de Chr. Middenslands- vereenijring-, Leman voor de Neutrale Mid- denstandsvereeniging die tegelijk een me daille a.anbood en de heer van Noort na mens du R. Kath. Middenstandsvereen. „De Hanze". Er werden ververscliingen aangeboden. DE BIOSCOPEN. In het Luxor-tlieatei krijgen wij het vol gende programma: Er wordt begonnen met een zeer uitge breid journal, waarin 0. m. de aankomst van St. Nicolaas per stoomboot in de Sleu telstad en waarbij wij een goeden kijk krij gen op de duizenden kinderen, die den Sint verwelkomden. Daarna derde en laatste episode van „Schoppenaas' welke film ons tot op het laatste moment in spanning hield. Na de pauze de hoofdfilm „Het spook der guillotine", in 6 acten, naar de novelle van Anne Marie van Nathusius. Deze film waar in de bekende Mary Christians. »Theodoor Loos en Wilhelm Dieterie, de hoofdrollen vervullen, is een groot historisch werk en maakt door fijne aankleeding en fraaie op namen, het geheel tot iets aantrekkelijks. Het strijkje was buitengewoon op dreef en wij twijfelen deze week niet aan een druk bezoek. Hpt City-theatei vangt aan met een uit gebreid wereldnieuws. Direct daarna wordt een aanvang gemaakt met de eerste hoofd film „De vlugge luiaard' met in de hoofdrol Buck-Jones. Deze film munt uit door het prachtige spel der hoofdpersonen, vooral Luie Steven maakt van het filmwerk, wat er van te maken valt. Na de pauze krijgen we de tweede serie RECLAME. 7840 van de 3-weeksche sensatiefilm „De man met de kap'in 7 episodes, die evenals het eerste deel ons tot het einde in spanning hield, en welke ons de volgende week wel de gewenschte goede oplossing zal brengen. De talrijke bezoekers behoefden zeker geen spijt te hebben van hun gang naar dit theater. Ook het strijkje komt een woord van lof toe. De directie van het Casino-theater heeft deze week een goede keuze gedaan met het thans loopende programma. De directie is schijnbaar van mening ge weest de bezoekers deze week eens te moe ten laten lachen en dat is haar dan gisler- avond ook volkomen gelukt. Het bijpro gramma is namelijk -samengesteld uit eenige werkelijk komische nummers en men kon naar hartelust genieten van alle geestighe den die in deze film voorkomen. Na de pauze de hoofdfilm in 6 acten „Zondaressen in zijde". Deze mooie speel film die uitblinkt door mooi spel, aanklee ding en monteering boeit van begin tot einde. Het zou ons teveel plaatsruimte kos ten deze film te gaan beschrijven. Doch overtuigd u zelve eens door een bezoek te brengen aan dit theater daar het de moeite waard is deze mooie rolprent te zien draaien. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor. het doctoraal examen Romaansche taal mej. NL G van der Does (Den Haag); voor? het doctoraal examen IUas3. Letteren de heer G. II. Blanken (Eist). Voor het gisteren alhier gehouden apothekers-assislent-examen zijn geslaagd de dames C. A. Mook, geb. te Rotterdam, en E. van den Berg geb. Ie Bërgschenhoek, en de heer G. A. W. J. O. E. Paris, geb. te Sternberg. Afgewezen 1 candidaat. Door den heer Groeneveld zijn nog een drietal voorstellen bij den Raad inge diend: le. het marktwezen als afzonderlijk bedrijf in te richten; 2e. tot het aanstellen van vaste verkeersagenten'; 3e. tot het op richten van een ophaal- eh slortingsdienst. In verband met den lsten Advents Zondag, zal morgen in de godsdienstoefe ning der N. H. gemeente v.m. 10 u., waar dr. J. Riemens voorgaat in de Fieterskerk, één der oud-leerlingen van dr. Riemens, violoncel spelen terwijl verder de begeleiding in handen is van een violist en een beken den organist, den heer Duysten Men verzoekt ons mede te deelen, dat vanaf Woensdag a.s. het informatiebureau der Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, Stationsplein tot na der aankondiging gesloten zal zijn. Voor informaties gelieve men zich te wen den lot de Kempenaerstraat 52, Oegstgeest. De politie heeft in bewaring ge nomen twee leege koolzuurcylindèrs, die onbeheerd op de Vischmarkt zjjn f aange troffen. De rechtmatige eigenaar wordt) verzocht zich op het politiebureau aan te melden. Aang-ehouden zjjn Ch. S., zonder'vaste woonplaats, veroordeeld t/>t 3 dagen hech tenis wegens dronkenschap, en P. v. K., e\ eneens zonder vaste woonplaats, veroor deeld tot 2 dagen hechtenis, wegens venten zonder vergunning. Gisternamiddag vervoegden zich bij een winkelier hier ter stede twee mannen van het navolgende signalement: lo. 30 h 40 jaar, middelmatige lengte mager, smal postuur, scherp geteekeud, donker gelaat, type Engelschman, sprak vloeiend Engelsch; 2o. oud 26 30 jaar, klein postuur, gezet, zonder baard of knevel, zwarte oogen, donkere wenkbrauwen, sprak Spaansch en Fransch. Zij kochten voor een klein bedrag eenige artikelen en betaalden met een bankbiljet van f100. Bij het teruggeven van het geld wilden zjj dan -weer bankbiljetten, dan weer zilvergeld hebben. Na het vertrek vermiste d® winkelier een bankbiljet van f 40. 0 Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad, waarin tegen Dinsdagavond in de Stadszaal een volkszangavond onder leiding van den heer Oostveen wordt aangekon digd. Op een druk bezoek wordt gerekend! JOSEF WOLFSTHAL. Hij is Weener van geboorte (1899), leer ling van Carl Flesch. onder wien hij negen jaar studeerde en vervult thans een lce- raarsplaats aan de Hochschule te Berlijn In ons land heeft hij bekendheid verworven als violist in het voortreffelijke pianotrio van Leonid Kreulzer. Hij trad gisteravond voor 't eerst te Leiden op (in de abonne- menls-concerten van dr. de Koos') met een zelfstandige vioolvoordracht. Vioolrecital zegt men tegenwoordig en zoo stond het ook op hpt programma. Waarom? Hij kwam, speelde en overwon. De indruk, dien hij heeft achtergelaten, is wel zoo machtig, dat zijn spel vast in onze herinnering zal zijn geklonken. Die indruk kan nader bepaald worden met het enkele woord: ernst. Wijze van optreden, speelmanier. voordracht, pro- I gramma, alles kenmerkte zich door ernst van iemand, die het recht heeft ernstig te zijn, wiens ernst ernst is. Dat vooronder stelt persoonlijkheid. Sterk persoonlijk 19 zijn spel. Al hoort men er dezelfde breede en voorname allure in van Flesch' viool spel. hoe zou het ook anders, toch is die bij Wolfsthal weer een bijzonder verschijnsel geworden. De leerling is niet in dien zin in den meester opgegaan, dat hij in hem is ondergpgaan. Wat beiden tot eer strekt. Zouden we het, altijd subtiele, verschil tusschen Flesch en Wolfsthal in een paar woorden moeten aanduiden, dan ware Flesch' kunst geestelijker maar koeler, die van Wolfsthal menschelijker maar warmer te noemen. Waardoor die van den laatste ons. in 't algemeen, nader staat. Ernst treedt ons tegemoet in de uiterlijke verzorging van zijn spel. Er is geen figuurtje geen noolje. dat niet aan den primordialen eisch voldoet, van te klinken. Alles is zoo overwogen, dat niets aan het toeval is over gelaten. In zijn voortreffelijke slokvoering, even krachtig als .soepel en zijn bewonde renswaardige zekerheid van greep en daar door van intonatie, beschikt hij over de middelen om het notenbeeld in een schoon klankbeeld om te zetten. Maar bovenal is het al ernst dat zijn voordracht beheerscht. Muziek is, als geest, beweging: opvolging van spanningen, in juiste onderlinge ver houding gelegd, resulleerend in één groot- sche gedachte. Dat i9 het éénheidsbegrip van een Chaconne van Bach van een d moll sonate van Brahms. De wijze waarop Wolfsthal in deze beide stukken elke span ning heeft afgewogen, de samenstellende elementen dezer composities naast elkaar plaatste, de wijze waarop hij. in één woord, deze grootsche scheppingen heeft bestu deerd. getuigde van zóó grooten ernst en zóó groote bewondering, dat de toehoorder in vol vertrouwen en volkomen overgave de schoonheid, die hij opriep, moest onder gaan als een noodzakelijkheid. Ernst, ten 9lotte, was de leidende ge dachte bij de samenstelling van zijn pro gramma. Brahms' d moll. de laatste, de rijp ste en de verhevenste van de drie pracht werken is er (le satz) leidend thema van schooner welving denkbaar en toert het adagio ons niet tot diep in de ziel? Bach's monumentale Chaconne, die men, met de waarden van een Duitsch wijsgeer, evengoed vloeibare bouwkunst als de archi tectuur verstijfde muziek kan noemen Dan, na de pauze, een aantrekkelijke variationen- satz van Joachim, sterk Brahmshoudend een paar prachtige Kreislertjes (Melodie van Gluck en Sicilienne en Rigaudon van Fran- coeur) en als slotnummer het door zijn volkstoon en pakkende rhythme bekoorlijke ,.Aus der Heimat" van Smetana. Theo van der Pas zat aan den vleugel. (Ibach van de firma Bender). De veel- eischende pianopartij in Brahms' sonate heeft hij in zijn bekend meesterschap mooi in stijl en in saamhoorigheid met den violist voorgedragen; alleen wat al te be scheiden Zijn begeleiding was. zooals we dat van hem gewend zijn, volgzaam en ondersteunend. Wolfsthals optreden is een groot succes geweest. Veel applaus en herhaalde terug roepingen Aan 't slot een extra- wals van Brahms in een bewerking van Joachim, meeslepend gespeeld. Uit den foyer drong veel hinderlijk la waai de concertzaal binnen. Verwondering rrtag het wekken dat de violist, die er op een gegeven moment in de Chaconne even door in weifeling geraakte, het stuk heeft ten einde kunnen brengen Den chef der gehoorzaal treft geen schuld in deze. Hij heeft alle deuren zorgvuldig gesloten ge houden. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 28 NOVEMBER. LEIDEN. Evang. Luth. Gemeente: Voorm., halfe.f, I ds. J. Ph. Makkink. Remon. Geref. Gemeente: Voorm., half-1 elf, dr. Lente. Docpsgez. Gemeente: Voorm., 10 uur, I ds. Bonga. Eglise Wallonne: Dimanche N dix hueres| et ciemie du matin, mr. S. Cler. Vrije Kath. Kerk: Hedennam., 8 uur,! Vespers en Lof; Zondagvoorm., halfel(l Mis. Geref. Gemeente (Nieuwe Rjjn): Donder-1 dagnum., halfacht, de heer W. Zamain, uit Rotterdam. Ver. van Vrjjz. Hervormden (zaal Volks-l huis): Voorm., half elf, ds. Drijver, P., nit Haarlem. ALPHEN. Ned.-Herv. Kerk, Julianastraat: Voorn.,I halftien, ds. Veldhoen, en nam. halfzeven,] ds De Bruin. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam., halfzeven! ds Veldhoen. Ned.-Herv. Kerk, Oudshoomschewej' Voorm., 10 uur, ds. J. van Linscholen. Evangelisatiegebouw: Voorm., 10 uur etJ nam halfzeven, ds Severijn, uit DordrecF f Geref. Kerk. Raadhuisstraat: Voorm. l:l| uur, en nam., 6 uur. ds. Schouten Geref Kerk. Hoofdstraat- Voorm. 10 uur| en nam., 6 uur. ds Wientjes. BODEGRAVEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., half tien, d«| heer Muller? nam., 6 uur, ds. Pott Geref. Kerk: Voorm., halftien, preek-1 lezen; nam., 6 uur, ds. Dam, Geref. Gemeente: Voorm., halftien, preek] lezen; nam. 6 uur, ds. Van Reenen. EOSKOOP. Ned.-Iïerv Kerk Voorm., 10 uur. ds. Glasl Ned.-Herv. (Geref.) Evangeli-.atie: Voorm I halftien. de heer Lvklama uit Wadding? I veen; nam. 6 uur, ds. Suzerijn, uit Waar don. Sal va tori: Voorm., halftien en nam. 6 uur, ds Israël, uit Koudekerk. Geref. Kerk Voorm., 10 uur, en nam. 5| uur, ds. Fernhout. HAZERSWOUDE. Ned.-Herv. Kerk- Voorm. halftien en nani.| halfzeven, ds. Luuring. Geref. Kerk: Voorm., halftien en naro,| hallzeven, ds Gispen. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam.| 5 uur, ds Grolle. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5] uur ds. Van Herksen. Chr. Geref Kerk Voorm 10 uur en naro.| 5 uur. leesdienst. Donderdagnam., 7 uur.dsj Joh. Janssen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned.-Herv. Kerk- Voorm. halltien, f;| nam. 6 uur, ds. Bollee Geref. Kerk- Voorm. halftien en nam.'I uur. ds. Me vering. KATWIJK-AAN-ZEE. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, en n3Bi| 6 uur, ds. Koers, uit Noordwg'L KOUDEKERK. Ned.-Herv Kerk- Voorm, halftien, ^1 heer Gaasbeek, uit Utrecnt; nam. halfzeven, ds. Israël. Geref. Kerk- Voorm., halftien en nam halfzeven, ds. Haspers LEIDERDORP. Ned.-Herv Kerk- Voorm., 10 uur, en nam I halfzeven, ds. Mondt; Woensdagnam.. 7 uur Biibel lezing. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam, halfzeven, ds. F II Woudrira. RECLAME. verdrijft de pijn a-i 4428

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2