|9. 20461 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 November Derde Blad Anno 1926. UIT DE OMSTREKEN. RADIO-PROGRAMMA RECHTZAKEN. SCHEEPSTIJDINGEN, KATWIJK-AAN-ZEE. Dinsdagmiddag zal de Bazaar len be- ^ve van het „vrije bed" voor rustbehoe- tde zieken, geopend worden. Wij veron- •stellen dat de gemeentezaal ook dan meer n goed bezet zal zijn. Op allerlei wijze gaan wij hier in Kat- jk de slad navolgen. Wanneer dat nu in eden zin plaats heeft zooals gistermiddag t jong en ook oud er schik in heeft, dan I3gt dat vanzelf onze goedkeuring weg. Sint Nicolaas, neen twee Sinten, reden itermiddag door onze gemeente, de eene een auto. waarachter een dito voor de !e en groote kisten met cadeaux, zoo uit anje gearriveerd, was van de firma Haas- aek op de Zuidslraat, de andere in open luig. van de firma Van der Helm. En ordat uit beide vehikels door de goede •gen van den Sint. Zwarte Piet met kwis- e hand cadeautjes strooide, was het te grijpen, dat de jeugd een pret had van ang, een vreugde, die door de ouderen «rendeels gedeeld werd. N'aar wij vernemen wacht een 2500 kin- ren eerstdaags nog een aangename ver- ising, zoodat het Sinterklaasfeest dit jaar er de kinderen niet al te schriel zal Van de Katwijker haringloggers, irvan de vangsten naar Katwijk wor- j verscheept, kwamen in de haringha- d binnenKW 69, met 10-2 kantjes volle ring; KW 134, met 80 kantjes volle en kantjes steurharing en KW 79, met 6 tjcs volle haring. NOORDWIJK-BINNEN. Tot gemachtigden van het kiescollege Ned.-Herv. Kerk alhier zijn gisteren lozen de heeren D. Wassenaar Jzn. en J. t. d. Loo, terwijl in plaats van den heer v. d .Lee, welke niet herkiesbaar was, A gekozen de heer H. Sleebboom. OEGSTGEEST. Vergadering van Bloembollencnltnnr. De vergadering van de afdeeling- Oegst- st en Omstreken van de Alg. Vereeniging ar Bloembollencultuur is gisteravond ge- aden in café „Zomerlust" te Leiden. Voorzitter was de heer G. F. Hemerik. Deze opende de vergadering, waarna de tulen worden gelezen en onveraderd wor- d goedgekeurd. In bespreking komt dan: mededeel.'ng over in 't voorjaar van 1927 te houden toonstelling van bloemen van bol-ge- ssen en andere bloeiende planten. De heer W. van Egmond, lid van de omissie, deelt mede, dat de Commissie srlocpig is werkzaam geweest. Velen ga- bljjk van medewerking, waardoor ver- :bt wordt, dat de tentoonstelling zeer er zal slagen. Vooral ook kleine in ters, waarvan enkelen toezegging deden, zeer welkom. De bedoeling is, de ten- stelling te houden in de laatste week Februari, beginnende op Dinsdag en igende Vrijdagavond, voorzitter brengt de commissie d3ak deze voorloopige gedane werkzaam- d. ant 4 der agenda toont aan: Mededeeling den heer A. Schouten, controleur van i Plantenziektenkundigen Dienst, over bouw der planten in verband met iten. Het is, zoo zeide 8pr., niet de kling dezen avond een zekere les te doch uitsluitend te spreken over den ro der planten, en den groei in verband' I» ziekten. ■pr. lichtte hierbjj zjjto rede toe met «kende voorbeelden en wees op de ent- deling der planten en hoe prachtig het Ba te gaan hoe de ontwikkeling in bouw tftgaat. Een duideJgk beeld werd gegeven een plant zorgt voor de opname van wsel en het vervoer van dat voedsel door kanalen in de plant zelve. Aangetoond werd, hoe een plant uit dui- cellen één geheel vormt, hoe de ftoermiddelen zyn om zetmeel, gevormd I daglicht, des nachts af te voeren naar re.-erve-plaatsen, en hoe de gezondheids fond afhangt van de sterkte van de cellen plant Hierbij werd een overzicht even van den bouw van een plaotencel. toorts zagen wjj toegelicht hoe een plant 'faondjee heeft voor de ademhaling en zwammen en bacterieën juist door die pondjes de plant binnentreden. De vatbaarheid voor de plantenziekte dan ook veelal af van den al of niet ■m bouw van de plant. Zwamweefsels Jgep gemakkelijk in de zwakke cellen, in de sterke cellen niet. •Noodig is dus voor een goede plantenteelt pede verzorging en opkweeking. Jok wees spr. op de vorming van andere öon dan zetmeel en eiwitstoffen. Hierbij [d;D gevormd giftige stoffen ter afwering 1 insecten. Gom en hars vormt een plant bescherming van wonden en het be- *on van bloemknoppen tegen schadelijke Nen. pterieën zijn ééncellige lagere planten ;-"ben geen organen om zich zelf voedsel psehaffen, doch ontwikkelen zich echter Pinten (parasitisch) om zoo zichzelf te Joerderen. slotte wees spr. op het groote nut de kennis van planten om waar te "®en nemen waarom en waardoor het Jjji* is, dat ziekten in planten kunnen eè eri hoe ze te bestrijden. Zonder <j" ?°fie kennis van planten is dit niet Daarom geeft de Plantenziekten- ge dienst altijd kosteloos inlichtingen en onderzoekt allerlei ziekte- pbQnselen. ejflerna stelt spr. de leden in de gelegen- gj®® mogelijke vragen te stellen, tokt ev Wo 6611 dan^baar gebruik ge- tor* a 0Dt5tond een leerzame discussie, rej? v°°rzitter, de heer Schouten dank j^1 voor zrjn leerzame rede ïftijig r k N. den Older gaf een in fo a-l °yer de vraag: Hoe bewaart men Ginter het best Ganna Cro2y. Spr. deelt hierover zijn eigen ondervin dingen mede. Het beste is de plant aan den groei te houden. Dit nu is in den winter eeti groote moeilijkheid. In October moeten hiertoe de plantenvoorzichtig met een kluit aarde uit den grond gehaald worden en geborgen In een schuur of kas, op 50 60 graden temperatuur, en op stel lingen, tot' aan het voorjaar. Voor planten uit zwaren grond gaat dit gemakkelijker dan voor die uit losse aarde. Vooral moeten zq vorstvrij gehouden worden. Veelal worden de Carina's in 't voorjaar verhandeld. De wortels mogen niet schoongemaakt worden, want dan verkalken zjj. Omstreeks half Januari moeten zjj weer verder aan den groei gebracht worden om verkalking te voorkomen. Vooral voor planten, die in lossen grond geteeld zgn is het noodzakelijk ze in 't voorjaar weer aan den groei te brengen. Ook over dit punt ontstaan onderlinge leerzame besprekingen, waarna de voor zitten den heer Den Older dank bracht voor zijn inleiding. Eenige belangen der afdeeling, welke van buishoudelgken aard zgn, werden besproken. Een tweetal vragen werden in de „Vragen- bus'' gevonden, waaromtrent de heer G. Lubbe zich bereid verklaarde deze op de volgende vergadering in te leiden. Als slot dezer vergadering werd een ver loting gehouden van een pracht-collectie planten, waarna de voorzitter de vergadering sloot onder dankbetuiging voor de trouwe opkomst. Vergadering van IJsvereenigingen. In de groote zaal van hotel „Het Witte Huis" was een gecombineerde vergadering belegd van de besturen van de verschil lende ijsvereenigingen uit den omtrek, aan gesloten bij den Zuid-Hollandschen Ijsbond. Vertegenwoordigd waren: Oegstgeest, Warmond, Sassenheim, Lisse en Lisser- broek. De heer B. J. M. Kortman, voorzitter van de ijsclub „Oegstgeest", opende deze ver gadering en sprak zijn genoegen uit over de opkomst. Het was spr. zeer aangenaam in het bijzonder te mogen begroeten den heer Diecke, secretaris van den Z.-H. Bond, en den heer Schölvinck Jr., dislricts-com- missaris van den Z.-H. Bond. Onze ijsclub, zoo zeide spr., heeft reeds een 30-jarig bestaan achter zich en is ieder jaar bij berijdbaar ijs steeds in de weer om de banen in zoodanige orde te brengen, dat zij voor het doorgaand verkeer en voor de leden dezer vereeniging ten dienste gesteld kunnen worden. Hiermede worden dus dien sten bewezen als: werkverschaffing .genoe gens voor de leden en na de toetreding der Vereeniging als lid van den Z.-TI. Bond, voor het algemeen verkeer. Mocht er dus dezen winter weer van de ijssport te genie ten vallen, zoo zal onze Vereeniging weder om met lust en ijver in volle actie treden. Spr. hoopt daarom op de volle medewerking van de mede aangesloten Vereenigingen, opdat aan het groote en nuttige doel beant woord moge worden. Het is spr. niet minder aangenaam deze vergadering in onze ge meente te mogen openen na de toetreding het vorige jaar tot den Z.-B. Bond, waartoe krachtdadig heeft medegewerkt de heer Schölvinck. Na deze openingsrede gaf spr. het woord aan den heer Diecke. Spr. zegt allen dank vooj hun tegenwoor digheid en speciaal den heer Kortman voor dp gesproken woorden, waaruit bleek.' dat de Oegstgeester IJsclub een enthousiaste af deeling in den Bond kan worden. Jaarlijks wordt een gecombineerde vergadering ge houden van verschillende districten op zich zelf om propaganda te maken voor den bond en ter bevordering van een goede verstand houding onderling, waarmede aldus het doel van den Bond bereikt kan worden. Mede is het doel om door de werking van de afdeelingen het publiek duidelijk te maken wat de werking van den Bond ls. Spr. ging dan in korte trekken na de op richting van den Bond. nu 30 jaar geleden en besprak in het vervolg het doel en de werking. Het doel is werkverschaffing te bevorde ren, hetwelk verkregen wordt door in den winter bij begaanbaar ijs, goede ijswegen aan te leggen. Even zoogoed als het onderhouden van de groote verkeerswegen, b.v den hoofd weg Amsterdam naar Rotterdam, is het voor het toerisme noodzakelijk ook de ijswegen in orde te brengen en daarmede de veilig heid van het publiek te dienen. Meer en meer treedt het toerisme op den voorgrond, wat ook in den winter goed merkbaar is. Bij goed weer en sterk ijs ziet men zoowel vanuit de sleden als op het platteland verschillende groepen zich for- meeren om groote tochten te maken per schaats of hier en daar bezoeken af te leggen. Het is daarom noodzakelijk, dat de banen in uitstekenden staat gebracht wor den en vertrouwd begaanbaar zijn. Hier voor nu zorgt de Z.-H. IJsbond. Evenals in de steden de straten door het personeel van den reinigingsdienst begaan baar gehouden worden, is het ook noodig, dat dit geschiedt met de ijswegen van den Z.-H. Bond. Hiervoor is dan ook personeel noodig. Een krachtige organisatie als de Z.-H. B. werkt hierin ten goede, door middel van de afdeelingen. Thans telt de Bond meer dan 130 afdeelingen, zoodat, als het maar even vriest, alles in werking gesteld kan worden Spr. memoreert dan de vóór een 15-tal jaren terug geconstateerde verslapping ln den Bond, dj oorzaken en de gevolgen en de meerdere bezwaren welke zich destijds voordeden. Doch er is met goeden moed voortgewerkt en er zijn nadien weer vele en groote ver beteringen te constateeren. Hoe meer ijs vereenigingen zich dan ook aansluiten bij den Z.-H Bond hoe krachtiger er gewerkt kan worden om het plaatselijk en landelijk toerisme te bevorderen. Vervolgens ging spr. de voordeelen na, welke bij algeheele aaneensluiting verkre gen worden in het algemeen belang, n.l.: het insigne, dat het lidmaatschap aanduidt. Met dit insigne, zichtbaar gedragen, hebben alle leden vrij toegang op de in bewerking gestelde verkeersbanen van aangesloten ver eenigingen bij den Z.-H. Bond in Zuid-Hol land, Noord-Holland en Utrecht, behalve op de door de afdeelingen ingerichte afzonder lijke banen. Alle leden van afdeelingen. bij den Bond aangesloten, mogen deelnemen aan de mogelijk dezen winter te houden wedstrijden op de banen van den Haag sehen IJsbond. Mede is in bewerking een aansprakelijk heidsverzekering voor de leden en een ver zekering voor het personeel (baanvegers, enz.) van de aangesloten afdeelingen. Door aansluiting wordt aldus medege werkt aan de plaatselijke bevordering van het vreemdelingenverkeer, werkverschaf fing, lichamelijke opvoeding enz. Voor dit alles betaalt iedere afdeeling per jaar 5 pCl. van de inkomsten (contributie), plus 2Va cent per lidmaatschapskaart. Een uiteenzetting wordt dan door spreker gegeven van de algeheele samenstelling van den Bond. In ieder district wordt gekozen een dis- tricls-commissaris, die dan tevens van die gezamenlijke afdeelingen voorzitter is. De werkzaamheden worden door de besturen geregeld met dezen commissaris, opdat op deze wijze een goed geheel verkregen kan worden, zoo de afdeelingen aan haar ver plichtingen voldoen. Het ideaal voor betrouwbaarheid van de banen, ten dienste voor de leden-toeristen, is te verkrijgen door middel van het ge trouw melden van de ijsberichten aan den districts-commissaris. Spr. hoopt dat binnen korten tijd het centrum van de ijsstreek in deze streek zal te vinden zijn. Als district-commissaris is benoemd de heer Schölvinck Jr., te Warmond, die met alle kracht zal medewerken om een goed geheel te verkrijgen. Hierna verkreeg het woord de heer Schöl vinck. die den heer Diecke dank brengt voor deze belangrijke rede. In het kort deelt spr. mede de noodigo stappen, welke gedaan moeten worden bij vriezend weer, zoodat hij onmiddellijk met alle aangesloten afdeelingen in verbinding komt, opdat het enthousiast sportlievend pu bliek op de betrouwbaarheid der banen kan rekenen. Hiervoor is echter geld noodig. Er is in den korten tijd, dat spr. als com missaris werkzaam is. al veel bereikt. O a. is toezegging gedaan, dat de baanvegers van de aangesloten afdeelingen een uniforme herkenningsband zullen verkrijgen. Ook zullen hun bussen worden verstrekt om aan hen, die geen lid van den Z.-H. Bond zijn. te verzoeken om een bijdrage. Deze bijdragen zullen dan vloeien in de kassen van de betrokken afdeelingen. Spr. verzoekt allen om medewerking. De heer Diecke geeft vervolgens een na dere toelichting van de werking der Haag- sche IJsclub, waaruit bleet, dat de uniforme bus bij invoering door allé afdeelingen zeer zeker, een goede kans van slagen zal hebben. De discussies, waaraan alle afdeelingen deelnemen, worden hierna geopend. O.m. besprak de afdeeling een niet-ge- makkelijk oplosbaar probleem De uitge strektheid van de wateren te Warmond is verbazend groot, daartegenover zijn de mid delen der kas van de IJsclub zeer gering. Een afdoende werkwijze met voldoende personeel is dus niet mogelijk in te stellen, waarom de Warmondsche IJsclub zich in hoofdzaak heeft bepaald tot aanleg en on derhoud van „Poelmeer", in eigendom bij baron Van Heemstra. Hiertoe is van den eigenaar en belang hebbende autoriteiten vergunning verkregen. Deze baan mag. als particulier bezit van de Vereeniging, dus feitelijk niet bereden worden door niet-leden der Vereeniging Op deze wijze is het mogelijk gebleken, de kas der Vereeniging le versterken. Helaas is het nog niet mogelijk om een goede uitgestrekte baan aan te leggen en te onderhouden van af het Warmonderhek tot aan de meeren Daar nu tot heden geen steun is verkregen van den Z.-TI Bond. wordt grootendeels het lidmaatschap bij dezen bond als overbodig geacht Sprekers vraag was daarom dit in de Bondsvergadering ter sprake te brengen en verzoekt zoo mogelijk steun te ontvangen De heer Diecke begrijpt zeer goed. dat aanleg en onderhoud van deze groote uit gestrektheid niet mogelijk is. doch vraagt wel den bond medewerking te verleen en door het aanduiden van de gevaarlijke plaatsen als wakken en dergelijke en deze naar behooren af te zetten. Spr. zegt toe, het bondsbestuur over deze zaak te interpelleeren, om door samenwer king tot een vergelijk te komen. De afdeeling Lisse geeft een uiteenzetfing van de werking dezer Vereeniging, waaruit geconstateerd kan worden, dat. zoo alle af deelingen van hetzelfde standpunt uitgaan zeer zeker in dit district een onverwrikbaar en doelmatig geheel kan verkregen worden. Met nadruk werd door deze afdppling medegedeeld, dat. als er berijdbaar ijs is. met de hulp van het gemeentebestuur een afgesloten baan wordt aangelegd, behou dens de verkeersbanen. en waarop, om de saamhooriqheid in den Bond op een zoo hoog piogelijk peil te honden, alle leden van den Z.-H. TJsbond gratis worden toegelaten. Een warm applaus viel na deze mededee- ling de afdeeling Lisse ten deel. Een beroep werd daarom gedaan op de afdeeling Warmond om haar vlag niet te verloochenen, door de weigering op haar aparte baan van leden van den Z.-H Bond. Door de afdeeling Oegstgeest wordt ver zocht om de insignes van den Bond meer modern en kleiner van vorm te doen uit geven. Dit zal mede door het Dag. Bestuur onder de oogen gezien worden. Besproken wordt nog om een sterke pro paganda te maken voor den Z.-H. Bond, waarmede het groote doel bereikt kan wor« den. Na bespreking van enkele andere zaken, werd deze belangrijke vergadering door den heer Diecke gesloten, onder dankzegging voor de opkomst en de gehouden aangename discussies. RIJNSBURG. Door haar vertegenwoordiger, den heer G. v. d. Perk, had de Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum, een aantal inwoners dezer gemeente uitge- noodigd tot een demonstratie met haar radio-apparaat M<4. De groote zaal van den heer J. J. Ver- bree, was geheel met belangstellenden ge vuld. Ingenieur r. d. Bijlaart sprak namens de N.S.F. zijn genoegen uit, de inwoners dezer plaats met het aangename en nut tige der radio bekend te kunnen maken. Alvorens de aanwezigen omtrent de radio en de behandeling der toestellen be kend te maken, gaf spr. gelegenheid het programma van de Chr. Radio-Vereeniging te volgen. Nadat het eerste deel hiervan was afge werkt, gaf hij een elementair overzicht, van wat eigenlijk de radio was en hoe zij werkte. De demonstratie gelukte zonder eenige storing, terwijl het gesprokene van den heer v. d. Bijlaart met groote belangstel ling werd gevolgd. Op initiatie! van de heeren S. Scho- neveld, dr. H. G Jonker en C. H. A. Collee is alhier besloten tot oprichting van een leesgezelschap. Voor de eerste maal werden deze heeren gekozen als lid van het bestuur, resp. als voorzitter, penning meester en secretaris. SASSENHEIM. Toen de vrachtrijder A. hedenmorgen een passagiersauto wilde passeer en, welke zoo goed als stilstond, kwam een personen auto achterop gereden, waardoor de vracht rijder werd aangereden. De fiets werd geheel vernield, doch A. kwam er, behalve met gescheurde kleeren, goed aL De politie heeft de zaak in handen. Het 25-jarig bestaan der sociëteit „Eensgezindheid" is gisteravond feestelijk herdacht De win terlezingen, uitgaande van de Hervormde en de Gereformearde Gemeente, zijn begonnen. Do eerste lezing is gehouden doer dr. Wielenga, uit Amsterdam, in de Hervormde kerk. Spreker hield een rede over: „De schoonheid van den Bijbel", welke door de talrijke aanwezigen met groote aandacht werd gevolgd. VOORSCHOTEN. In den nacht van 22 op 23 November j.l. is vermist een zoo goed als nieuwe roei boot (eikenhout) met twee grijze roeispanen. De boot is van buiten groen geverfd tot aan den waterspiegel, verder blank eiken. Van binnen grijs geverfd. 2 zitplaatsen groen geverfd, de achterste plank zit los en om de voorste is een ketting voor het vastma ken der boot. Van de vermissing is aangifte gedaan. VOOR VRIJDAG 26 NOVEMBER. Hilversum (1050 M.) 12.00: Politie bericht. 5.156.00: Bespeling van het concertorgel door Pierre Palla in theater Tuschinsky. -6.006.45: Vioolconcert door Marcelle de Haas. 6.457.45: Ver volg- en conversatie-les Fransch. 7.45: Politiebericht. 8.10: Nutslezing. Spr.: de heer Voorbeytel C&nnenburg, over: De groote ontdekkingsreizen welke de verove ring van de aarde completeeren. 9.00: Populair concert van het H. D. O.-Orkeet. Daarna dansmuziek door de Nassau dance orchestra. Daventry (1600 M.) 11.20—12.50: Concert door het radiokwartet en solisten (sopraan, bariton, cello). 12.50: Orgel concert van de St. Mary-Le-Bow-kerk. 1.202.20: Lunchmuziek van hotel Metro- pole. 3.40: Fransche les. 4.05: Con cert door de People's concert society. G. Stratton, viool. Werken van Brahms. 5.05: Concert M. Millers, bariton en D. Ruchan, piano. 5.35: Kinderuurtje. 6 20: Orkestconcert. 7.20: Tijdsein Big Ben. weerber., nieuws. 7.50: Muziek. 8.00: „The Lily of Killarney", opeTa in 3 acten van Benedict Versterkt orkest en koor. 9.50: Lezing: The humour of tragedy. 10.05: Liederen van Schubert door F. Kelsey. 10.20: Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35: Nieuwsber. op rijm door kom. duo. 10.50: Variëté. Harley en Barker, gesyncop. liedjes a. d. piano. F. Grove, humorist M. de Piëtro, banjo. 112012.20: Dansmuziek van Hotel Me tropols. Parijs „Radio-Paris", (1750 M.) 12.50 2.10: Concert door het orkest Gayina. Mme. Co-sin, zang. 5.055.55: Concert Orkest. Hr. Sandrv, zang. M. Landeua en Mme. Leconte, declamatie. 8.5010.50: Concert Scènes van „Le mariage forcé", Stacquet en „Le maïtre de Chapelle", opera comique van Paer. Königswusterhauseo (1300 M.) 11.20 —7.45: Lezingen, lessen en vertellingen. 7.50: Concert door Heinrich Rehkemper en orkest 9.50: Concert uit café Con tinental Hannover. Munster (410 M.) 12.50—1.50: Orkest- concert 3.355.20: Lezingen. 5.20 5.50: Concert door het Aulich vocaal ter- ze tt. 6.00—6.20: Lezing. 6.40—7.20: Gedichten van Zerkaulen. 7.20: „Dei Zigeunerbaron", operette in 3 acten. 10.10: Slot Brussel (508.5 M.) en Antwerpen (265.5 M.) 8.50: Concert. Orkest en Hr. v. d. Frnteyne, zang. 9.50: Lez-'ng. 10.05 10.50: Concert Orkest en zang. DOOD DOOR SCHULD. Voor den Krijgsraad te 's-Hertogcnboscl stond terecht J. H geboren te Katwijk, res. 2e luit. leerling-vlieger bij de luchi- vaart-afdeeling te Soesterberg, ter zake dat hij op 5 Juli 's avonds om 10 uur met zijn niet verlicht motorrijwiel, waarop als duo-rijder had plaats genomen le luit-vlie- ger Mulder, van het vliegkamp Soester berg, na gemaakte afspraak om te half 11 in Laren te zijn, met zoo groote snelheid heeft gereden, dat hij aan den overweg to Soestduinen tegen een afsluitboom reed, die in drie stukken brak, terwijl de duo rijder tegen den 2en afsluitboom werd ge slingerd en zoo ernstig gewond, dat hij den volgenden dag aan de gevolgen is over* leden. Verdachte bekende. Hij had het licht gedoofd omdat het een valsch schijnsel gaf. Den afsluitboom had hij in de verte niet gezien dichtbij heeft hij echter ge remd. Volgens dr. K v. Dongen speelt de alco hol hier een rol. Verdachte was zeer ner veus en spr. nam een sterke alcohollucht waar. Hij heeft ook geconstateerd, dat ver dachte één licht uit de verte voor twee en twee lichten voor één aanzag Dr. D. Nieuwenhuise bevestigde zijn rapport omtrent de doodsoorzaak. Dr. F. H. Reijn, uit Soest, die bij den gewonde was geroepen, deelde mede, dat verdachte zeer onder den indruk was. 2e luit. J. Knap, te Soesterberg, beeft gezien, dat verdachte, die met hem aan tafel zat, champagne dronk. Hij heeft hem sterk ontraden naar Laren te rijden. le luit. F C. v. Gijen bevestigde dat verdachte gedronken had, maar hij was niet abnormaal. Verdachte rijdt zeer on voorzichtig. Getuige heeft hooren zeggen, dat het gekkenwerk was om in zoo korten tijd den tocht te willen maken. W. v. Voorthuijsen, machinist te Soest, hoordo het motorrijwiel in razende "aart aankomen en er volgde een geweldige slag. Het was niet donker Verd. maakte den indruk onder den invloed van drank te zijn. C. Bot, stationsassistent, had ook den slag gehoord en aan een vliegongeluk ge dacht. Op een afstand van 100 M. waren de afaluitboomen wel is waar flauw, maar toch voldoende te zien. De auditeur-militair wees er op, dat het een punt is waar men voorzichtig moet zijn. Duo-rijden op motorrijwielen vindt spr. zeer gevaarlijk. Verdachte had Mulder die gedronken had, niet mee mogen nemen. Hij wilde echter vlug op de Larensche ker. mis zijn en heeft bij de snelle vaart de afsluitboomen niet gezien. Bekend is, dat verdachte wel eens meer van die bravour- stukjes uithaalde. Verdachte's schuld be wezen achtende eischte spr. 3 maanden hechtenis. De verdediger, mr. M. H. de Boer, te Utrecht betwistte dat het ten laste geleg de bewezen is. Wat verdachte's bekentenis betreft, merkte spr. op, dat men zich al gauw schuldig voelt als men er van nabij bij betrokken is. PI vroeg vrijspraak voor zijn cliënt, die aan de weduwe van luit. Mulder een ruime gift gaf en nog meer wil vergoeden. De Krijgsraad beraadslaagde in raadka mer en veroordeelde daarna verdachte con form den eisch tot 3 maanden hechtenis. ROTTERDAMSCHE LLOTD. BUITENZORG, thuisreis, 24 Not. van Padans. PATRIA, 24 Nov. van Balavia n. R'dam. HOLLANDAMERIKA-LIJN. RIJNDAM, 21 Nov. van Shanghae te Hongkong. EDAM. 25 Nov. van R'dam te Havana verwacht STOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN". MELAMPUS, 23 Nov. van Liverpool te Batavia. TANTALUS, Amst, n. Java, pass. 22 Nov. Dungeness. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN. SIMALOER, thuisreis, 23 Nov. van Shanghae. KON NED STOOMBOOT-MIJ. AURORA arr 2i Nov. te Triëst. DOROS. R'dam n. Middl. Zee, pass. 24 Nov Gibraltar. ERATO. arr 2-f Nov. te Kopenhagen. FAUNA, Amst. n. Midld. Zee, pass. 24 Nov Gibraltar. STRABO, arr. 24 Nov. te Stettin. MARS. 23 Nov. van Samos n Smyrna. KON WEST-INDISCHE MAILDIENST. ALKMAAR, Chili n. Amst., 24 Nov. te Antwerpen. CLIO, 22 Nov. van Baltimore n. Lands End. ORANJE NASSAU. 23 Nov. van Ponta Delgada n Barbados. NICKERIE, thuisreis, 25 Nov. te Lissabon verwacht. KON HOLL. LLOYD. WATERLAND, thuisreis, 23 Nov. van Santos. ORANIA, uitreis. 23 Nov. van Santos. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. DJOCJA, uitreis, 25 Nov. te Teneriffe ver wacht. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN. MEERKERK, uitreis, pass. 24 November Gibraltar. ANDJJK uitreis, 23 Nov. te Rangoon. JAVA—CHINA—JAPAN-LIJN. TJIBESAR ,22 Nov. van Yokohama naar Balavia STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". GROT1US. uitreis, 24 Nov. van Suez. RIOUW, thuisreis. 2G Nov. le Suez ver wacht.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9