EET MEER HOUAMsch ZWIISERSCK ORAlSltlA-vANVALKEMBURG'S-* e A -ïLEVERTRAAl STAATSBEGROOTING 1927. RECLAME. «a 8. Krachtige ontwikkeling van de inter nationale arbeidswetgeving. 9. Behandeling van den Volkenbond birj het onderwas. 10. Universaliteit van den Volkenbond. Over de redactie van punt 4 ontstond een vrij langdurige discussie. Verschillende wijzigingen der redactie werden voorgesteld en van andere zijde weer bestreden. Ten elotte werd besloten dit punt te laten ver vallen. Het program van actie, dat voor de volgende vijf jaren zal gelden, werd overi gens goedgekeurd. In plaats van het zittende Hoofdbestuur, dat periodiek moest aftreden, werden tot leden van het nieuwe hoofdbestuur gekozep de heeren Van As, prof. Heering, mr. Joekes, prof. Moresco, mr. Rutgers, De Roode, mr. Kooien, mr. Van Slooten, Surie en prof. v. d. Pot De heer Van der Mand ere, secretaris van het oude hoofdbestuur, sprak woorden van dank tot mr. J. Limburg, voor het vele, dat deze in den loop der jaren voor de vereeniging heeft gedaan. De verga dering betuigde met een hartelijk applaus haar instemming met deze woorden. Hierna werden eenige besprekingen ge voerd over de middelen van propaganda ter bereiking van heit doel der Vereeniging, welke besprekingen ingeleid werden door den voorzitter aer propaganda-commissies den heer Van der Mandere, die in het bijzonder mededeeling van de besluiten, welke op de op 6 Oct. j.l. gehouden pro- pagandavergadering zijn aangenomen. De vergadering vereenigde zich mot de beslui ten. Ook voor de volgende jaren zal 18 Mei wederom als herdenkingsdag gelden. Verder zal o.m. overgegaan worden tot het samenstellen van een perscommissïe en het in het leven roepen van een inlichtin gen-bureau. Aangenomen werd nog een voorstel van het hoofdbestuur betreffende een nieuwe regeling van de financieel© verhouding tus- eche*- het hoofdbestuur en de afdeelingeu, en wijziging in verband daarmede van art. 9 van het huishoudelijk reglement. Voorts werd o.m. nog aangenomen een voorstel van de afd. Den Haag, waarbij de vergadering zich uitspreekt voor een krachtige bevordering van internationale rechtspraak, arbitrage en verzoening. Na rondvraag werd de vergadering ge sleten. WIJZIGING VAN DE VISSCHERIJWET. Blijkens het voorloopig Verslag der Twee de Kamer is, de indiening van het wetsont werp vooral voorzoover het de bedoeling hèeft mede te werken aan de verbetering van den vischstand. algemeen toegejuicht Vele leden meenden echter, dat bepalingen als de voorgestelde nimmer op zichzelf tot het beoogde doel kunnen leiden, doch alleen indien zij gepaard gaan met maatregelen te gen waterverontreiniging. VoJgen9 verscheidene leden worden de beroepsvisschers niet genoeg beschermd teij gen de gelegenheidsvisschers. Sommige leden wenschten dat alle ama- teur-visschers moesten voorzien zijn van eeij legimatiebewijs', afgegeven door het be stuur der gemeente, waar gevischt wordt. SUIKERBIETEN UIT BELGIS. Van den Nederlandschen Rijkslandbouw- consulent te Capelle (België) is vernomen, dat volgens een mededeeling van den Belgi schen minister van Landbouw vergunnin gen tot uitvoer van suikerbieten uit België zonder beperkende voorwaarden zullen wor den verstrekt voor partijen, welke vóór 9 November jl. gecontracteerd zijn. INVOER VAN PAARDEN IN FRANKRIJK. De directie van den Landbouw deelt mede dat blijkens telegrafisch bericht van Hr. Ms. gezant te Parijs de Fransche regeering heeft besloten, den invoer van 1350 Neder- landsche trekpaarden, Belgisch type, toe te staan tegen het minimum tarief van invoer rechten zonder coëfficiënt. WEER NIEUWE VRIJBILJETTEN BIJ DE NED. SP. In verband met gerezen moeilijkheden met de tegenwoordige inrichting der vrjj- biljetten bij de uitgangscontrole, hebben de Nea. Spoorwegen voor 1927 een nieuw soort vrjjbiljetten ingevoerd. Bestond vroe ger het vrijbiljet uit een boekje met 30 coupons, nu bestaat ieder boekje uit 30 enkele reizen, die zeer gemakkelijk uitge scheurd kunnen worden, zoodat niet meer zoo lang bij de uitgangscontrole gewacht behoeft te worden. Voor 1927 is voor het gezin de identiteitskaart 1926 nog van kracht, voor het personeel is een nieuwe foto noodig. VERBOND VAN VAKORGANISATIES VAN HOOFDARBEIDERS. Te Utrecht is net tweejaarlykseh congres gehouden van bet Verbond van vakorgani saties van hoofdarbeiders in Nederland. De heer L. Veenstra,' te Rotterdam, was voorzitter. De verschillende verslage® werden goed gekeurd. De drie aftredende bestuursleden, de hee ren L. Veenstr? voorzitter; Jac. Bakker, secretaris; en A. P. van AssendeJft, pen ningmeester, werden met algemeene stemme® herkozen. De voorzitter had zich eerst niet her kiesbaar gesteld, doe' i sterken aandrang var de vergadering hy zich een her kiezing welgevallen, h onder voorwaar de. dat men moeite zaJ doen in de toe komst een anderen leider te vinden. Vastgesteld werd het voorloopig door den bestuursraad reeds gesanctioneerd reglement o«p de correspundentschappen. Vervolgens werden zeer uitvoerige be sprekingen gehouden over de contributie- regeling. Het voorstel van de® Werkmeestersbond oih de contributie met 50 pet. te verhoogen en te brengen op 75 cent per lid en per jaar, met dien verstande^ dat het boogere bedrag gestort wordt in een fonds, waaruit alleen bij staking of uitsluiting de aan gesloten bonden op nader te omschrijven wijze recht op steun kunnen doen gelde®, werd verworpen met 10.304 tegen 57U9 «temmen, waarna het voorstel van het hoofdbestuur om boven de contributie van 50 cent per lid en per jaar, een bijdrage te heffen van 10 cent vo»r de reservekas, z. h. s. werd goedgekeurd. Eenige besprekingen vonden plaats over een door de Vereeniging van scheepswerk- tuigkundigen Ingediende motie in zake de vorming van een weerstandskas. Besloten werd een commissie te benoemen, welke de zaak van een weerstandskas in haar geheelen omvang zal bestudeeren. Deze com missie zal1 over deze aangelegenheid een rapport uitbrengen, waarbij de bedoelde motie als leiddraad zal dienen. In de eerst volgende bestuursvergadering zal deze com missie worden samengesteld. Aan de orde was daarna een voorstel van Cen Werkmeestersbond, luidende: Het Ver bond streve er naar en zal daartoe zijn volle medewerking verleemen dat er kome een Verbond van den Arbeid, waarin alle groepen (handarbeiders, amótenaren en be ambten in overheidsdienst) een behoorlijke zelfstandigheid bezitten". Na uitvoerige bespreking werd besloten, zich te houden aan de besluiten van den bestuursraad1 om voorshands alleen samen werking te zoeken met het C.N.O.P. en eventueel andere ambtenarenbonden. In zake het voorstel van den Werkmees tersbond om te streven naar en zoo vaak zulks noodzakelijk blijkt aan te dringen bij de bevoegde instanties op invoering van een wettelijke regeling van de vacantie, hetzij bg algemeenen maatregel van bestuur, hetzij bij wet in te voeren, had het be stuur geprae-adviseerd. dat het bereid was dit voorstel ongewijzigd over te nemen. Het congres kon zich met algemeene stemmen hiermede vereemgen. De Werkmeestersbond had mede voorge steld om de bestaande inter nationale ver bindingen te verbreken, omdat z. i. het practische en moreele nut met evenredig is aan de daaraan bestede kosten en wijl de vrijkomende gelden dan in den vak sla to doeltreffender zouden kunnen worden aangewend. In zijn praeadvies zegt het bestuur niet overtuigd te zjjn van de noodzakelijkheid, de eerst kortelings gesloten overeenkomst met de C.I.T.l. te verbreken; waar deze geenszins financieel bezwaarlijk kan wor den geacht, zou het bestuur aan een hand having van het verkregen contact de voor keur geven. De voorzitter bepleitte ook ter verga dering de wenschelijkheid om het contact met de C.I.T.l. te behouden. Na een korte bespreking werd z. h. s. besloten, dat het V.V.H. voorloopig bij de C.I.T.L zal blijven aangesloten Het congres werd daarna gesloten. BOND VAN RIJWIEL- EN MOTOR HANDELAREN. De Bond van Rijwiel- en Motorhandelaren hield te Amsterdam zijn 23ste jaarvergade ring- Het jaarverslag, benevens het financieele verslag van den secretaris-penningmeester werden goedgekeurd, terwijl een begrooting tot een bedrag van f22 500 vastgesteld werd Rapporten van verschillende commissie o.a. van de z.g. benzine-commissie. welke de taak opgedragen is betere toestanden in den benzinehandel te fundeeren, droegen even eens de goedkeuring der vergadering weg. Naast de reeds gekozen H.B.-leden in de pro vinciale vergaderingen, werden de heeren J. Baakman Assen. J Everaarts Akrum, J. Fre- driks Zaandam en H. Koerselman Zutphen in het hoofdbestuur gekozen. Behandeld werden voorts verschillende voorstellen, ingediend door het hoofdbestuur de commissies en de afdeelingen. Ter gelegenheid van dit congres had de Bond in 't zelfde gebouw een jaarbeurs voor den handel georganiseerd, waar 22 groot- handelshuizen exposeerden. Dit congres werd voorafgegaan door de jaarvergadering van het Centraal Bureau voor den Rijwielhandel, waar de heer M. S. Wijnbérg. directeur van dit bureau, een over zicht der werkzaamheden in het afgeloopen jaar gaf, en de heeren H. Siebol Amsterdam en Jhr J C Mollems, secr van de K v. K. te Haarlem, het woord voerden, resp over het afbetalingssysteem en de gemeente op het terrein van den particulieren handel. BUITENGEWOON CONGRES VAN DEN NED. MIJNW. BOND. De Algem Ned. Mijnwerkersbond hield te Haarlem een buitengewoon congres, dat druk bezocht werd en waarin de heer Van der Bilt. voorzitter, een inleiding hield over den toestand in den mijnbouw en verder het hoofdbestuurslid van het N. V. V., de heer De la Bella het woord voerde. Een resolutie werd aangenomen, waarin, gehoord de inleidingen over den toestand in den mijnbouw en gelet op de bedrijvigheid in de miinindustrie, de groote vraag naar kr len. alsmede de stijging van de koienprijzen, de gegadigde van oordeel waren, dat deze verbetering de positie van den mijnbouw zich voor het komende jaar zal handhaven, van oordeel dat wel is waar door wederin voering van den zes-urendienst op Zaterdag en de toekenning van 5 pCt. loonsverhooging over de maand -Dec. 1926 de mijnwerkers in dezen beteren gang van zaken deelen, ge let nog op den grooten achterstand, welke in de mijnwerkerskringen is ontstaan door de veelvuldige loonsverlagingen, welke sedert Januari 1921 hebben plaatsgevonden, con cludeeren. dat met de reeds overeengekomen in te voeren verbeteringen niet kan worden volstaan, spreke daarom als hare meening uit, dat op grondslag van eene redelijke loonsverhooging moet worden gestreefd naar een loonovereenkomst voor den duur van één jaar; dat verder in loyale samenwer king met de overige mijnwerkersbonden, vertegenwoordigd in de contactcommissie, moet worden aangestuurd op een betere ac- coordstelling en invoering van een minimum toonstelsel voor ondergrondschen arbeid dat ook verbetering van positie moet worden ge- eischt voor de bovengrondse he mijnwerkers en dat deze verbetering tot uitdrukking moet komen in een algemeene verhooging der mi nimum uurloonen. In den namiddag had voorts nog een ver gadering plaats van het bij den Bond aan gesloten bovengrondsche mijnwerkersperso- neel, waarin besproken werd de mogelijk heid tot verkorting van den arbeidstijd voor het boven grond sc he personeel op Zaterdag, welke verkorting door de vertegenwoordigers in de Dinsdag a s. te houden contactcommis sie-vergadering verdedigd zal worden. UIT NED. OOST-INDIë. EEN ONDERHOUD MET OUD-GOUVERNEUR-GENERAAL FOCK. De oud-landvoogd mr. D. Fock, die nog steeds met dokters-arrest in hotel De Belle- vue te Den Haag verblijft, waar hij nog geen bezoek mag ontvangen, omdat een pijnlijk been hem in zijn bewegingen hindert en een hardnekkige heeschheid hem het spre ken moeilijk maakt heeft desondanks een vertegenwoordiger van Aneta te woord ge staan. We ontleenen aan het interview het volgende: De bestrijding van het communisme was het eerste ondrwerp, waarover het oordeel van mr. Fock gevraagd werd en in verband daarmede is de vraag gedaan of mr. Fock het wenschelijk achtte in Indië een beroep te doen op de regenten om in hun afdeeling onder eigen verantwoordelijkheid op eigen wijze het communisme te bestrijden. In het algemeen zou ik daar geen voor stander van zijn. antwoordde mr. Fock. On getwijfeld behoeven wij bij de bestrijding van het communisme de goede en ernstige medewerking der Regenten, welke zij ook ten volle verleenen, maar het schijnt toch gewenscht, dat de Regenten hierbij hande-, len in overleg met het Europeesch bestuur. Van beteekenis is het om gelijk reeds ge schiedt, door middel van de regenten in vloed uit te oefenen op de onder hen 3taande ambtenaren om speciaal actief te zijn in het mededeelen 'van ongewenschte toestanden onder de bevolking, waardoor vanzelf spo ren van communisme gevonden kunnen worden. Zoodra de bevolking een beetje zelfstandiger leert oordeelen, zal het com munisme vanzelf minder vat op haar krij gen. Nu zijn de simpelste verhalen vaak vol doende om den dessaman tot het commu nisme over te halen. Allerlei voorspiegelin gen b.v. dat geen belasting meer zal behoe ven te worden betaald, zijn geliefde mid delen. Koers of politiek van de regeering staat hier buiten, want zelfs de meest vooruit strevende regeering zal vóór alles maatre gelen nemen om dergelijke onlusten den kop in te drukken. Een oordeel uitspreken over alles wat thans geschiedt, is onmogelijk zoolang niet alle gegevens beschikbaar zijn. De regeering staat, blijkens haar verklaring in de Kamer, op hetzelfde standpunt. Over de ambtenaren en over hun mede werking kan ik niet anders dan met lof spreken. Moeilijkheden zijn wel voorgeko men als men b.v. voor ondergeschikte be trekkingen veel te geleerde menschen had, die zich dan misplaatst voelden, maar dit zijn gelukkig uitzonderingen geweest. Heeft u, toen de jaren van drastisch be zuinigen kwamen, steeds medewerking on dervonden? Dooreengenomen, ja. Met bezuiniging heeft het politieschan- daal niets te maken. Er was een voortdu rende wrijving tusschen de inspectie van de politie en hel Bestuur en veel van de maat regelen, die het laatste wenschte, werden door de inspectie tegengewerkt, die de ge- heele organisatie van de politie en de poli- tioneele regelingen aan zich wilde trekken. Van de zijde van het Bestuur was reeds herhaaldelijk gewerkt in de richting van een betere controle, doch met weinig succes. Thans is de inspectie teruggebracht lot het terrein waar zij behoort, dat van de zui vere technische bekwaamheden der politie. Met bezuiniging heeft dit alles niets te ma ken gehad. Is de fraude onder de ambtenaren wer kelijk zoo groot geweest? Geen sprake van, zeker niet gróóter dan in Holland. Denkt u alleen maar wat bij den bouw van het ziekenhuis te Leiden is geschied Maar in Indië werd steeds van elke ontdekking van een tekort een gewel digen ophef gemaakt. Van een golf van cor ruptie had nooit gesproken mogen worden, al hebben in den tijd. toen veel menschen hun evenwicht kwijt waren, ook Indische ambtenaren dingen gedaan, die niet gedaan mochten worden. Maar zouden alleen amb- tenare? zich aan zooiets schuldig gemaakt hebbe of zou het alleen van hen eerder bekerm worden? Tegen de bewering van een corruptie! Indië heb ik altijd met kracht geprotesteerd en zal dat blijven doen. Als u den toestand Van Indië van thans vergelijkt met dien van vóór ^1914 constateert u dan vooruitgang? In haast alle opzichten. Indië heeft zich geweldig ontwikkeld en gaat nog altijd dien weg op. Het heeft echter meer en meer behoefte aan zelfstandigheid, zoowel op po litiek als economisch gebied. Zoo heel veel, dat thans in Hollatod beslist moet worden, zoowel voor de Regeering als voor den han del. kan best, misschien beter, in Indië zijn beslag krijgen. Ue menschen, die tot deze grootere verantwoordelijkheid in staat zijn, we vinden ze in Indië en toch is er nog wel eens een teveel aan toezicht uit het Moeder land, dat werkelijk achterwege kan blijven. Indië is in staat in heel veel opzichten voor zichzelf te zorgen. In ons land is een besliste fout het gebrek aan kennis omtrent Indië. Hoevelen weten er weinig of heelemaal niets van en op het gebied van voorlichting is nog een groote taak te vervullen En het juist vervullen van die taak zal van enormen invloed zijn op het betrekken van het steeds stijgende getal werkers, dat Indië uit Holland be hoeft. De strijd om het bestaan in Indië is minder scherp dan hier en daarom treft het steeds dat nog zooveel jongelieden ongene gen zijn in de tropen hun levensdoel te vin den. dit te meer, daar men in Indië vaak reeds op jeugdigen leeftijd belangrijk en ver antwoordelijk werk heeft. Indië heeft nog zulk een groote ontwikke lingsmogelijkheid. Gelebes begint pas >p te komen, van Borneo is slechts een leel, hoofdzakelijk de Oostkust, in ontwikkeling. Meent u, dat luchtlijnen voor Indië van belang zullen zijn? Aan doorgaande verbindingen b.v. EuropaAuslralië moet Indië zeker mee doen doch voor lijnen in Indië zelf, zal het vervoer wel te gering blijken. De militaire vliegtuigen gaan nu SabangMedanBata via exploreeren, doch ik vrees een tegen valler. Het verkeer is hiervoor nog te weinig intensief. HET OPTREDEN TEGEN DE COMMUNISTEN. BATAVIA, 22 Nov (Aneta). Een nieuwe dictator der communisten, Socrio Soepar- mo, die zich pas als zoodanig heeft opge worpen, is te Weltevreden gearresteerd. De dames, die uit Bantam uitgeweken waren, keeren naar haar woonplaatsen terug. Het bestuur zegde de goedgezinde be volking aan naar de kampongs terug te keeren, daar zij anders als verzetslieden zullen worden beschouwd. Verschillende brigades zijn uitgezonden naar Zuid-West Batavia en Noord-Weste lijk Preanger, teneinde het uitwijken uit Bantam te beletten. RECLAME. sa v LEEOWARDF.H - 1610 ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID. Met leedwezen heeft de minister gezien, dat verschillende leden teleurgesteld en ontstemd waren over zijn beleid. Het wil hem voorkomen, dat, in het algemeen ge sproken, hier over het hoofd is gezien, dat wij in een overgangstoestand leven, waarin gezocht moet worden naar het evenwicht tusschen hetgeen men op sociaal terrein gaarne zou willen en hetgeen be reikbaar is, wil het bedrijfsleven en daar mee de welvaart, in zijn geheel geen schade lijden. De minister zegt te kunnen toegeven, dat de bestaande regeling m zake de ouderdomsvoorziening misschien voor ver betering vatbaar ls, maar dat er een la cune zou bestaan, waarvan de niet-aan- aanvulling hem tot een grief zou kunnen worden gemaakt, zal toch moeilijk kunnen worden beweerd. De wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering is niet een onderwerp, dat rijp is om binnen de enkele maanden sinds de minister is opgetreden, tot een oplossing te worden gebracht. Wat de welvaartspolitiek betreft, wordt opgemerkt, dat op dit terrein voortdurend wordt voortgegaan met groote publieke werken, droogmakerijen, ontwateringen en dergelijke. De minister is voornemens niet alles te gelijk te overwegen, doch zich te beper ken en op dat beperkte gebied oplossin gen te bereiken. Een spoedige regeling van den werktijd in de binnenbeurtvaart kan niet in bet vooruitzicht worden gesteld. Aan den wensch tot uitbreiding der Ar beidsinspectie "meent de minister weer stand te kimnen bieden De minister acht het onjuist te spreken van een ontwrichting der Arbeidswet, om dat er enkele bedrijven zijn, waarin door omstandigheden de achturige werkdag nog geen regel is. De minister meent voorts, dat de tijd voor invoering bij de wet van een vacan- tieweek voor arbeiders nog niet geko men is. Voor vrouwen, jeugdige personen en kin. deren, werkzaam in den land- en fuinbouw, hoopt de minister een wettelijke regeling in het leven te roeper t»n aanzien van den arbeidsduur Onderhanden is een herziening der Vei ligheidswet ter bestrijding van de onge vallen in den landbouw, speciaal die, ver- j de oorzaakt door machines en door den ele& trischen stroom. De minister stelt zich voor de Stuwi doorswet om te werken met het oog invoering van de 48-unge werkweek in hei havenbedrijf, waarbij naast het overwerl nog de mogelijkheid van tweeërlei ioor afwijkingen wordt geopend. Een regeling van de huisindustrie de minister alleen mogelijk met behulj van minimumloonen. Een tijdelijke regeling in zake moedgf schapszorg acht de minister niet gewenscht De minister is gaarne bereid zijn deel over de bedrijfsorganisatie en de dezeggenschap der arbeiders nader te over wegen Vooralsnog is hij van oordeel, dat onderwerp noch theoretisch noch practise] voldoende bezonken is om een wettelijl' regeling te rechtvaardigen. De Arbeidsinspectie heeft een wijzign van het Veiligheidsbesluit in bewerking. De minister heeft zijn standpunt in zai de reorganisatie van den Hoogen Ra* van Arbeid thans bepaald, Ln verban: hiermede zal vermoedelijk binnenkort voorstel tot wettelijke regeling worden gediend. De minister verklaart zich onvoorwaar delijk te moeten verzetten tegen een po ging om de Ziekteverzekering te licht: uit het complex der sociale verzeker^ Het is de bedoeling de invoering d< Ziektewet vooraf te laten ga«an aan unificatie der verzekering. Het denkbeeld van een combinatie vaa kostelooze rente en invaliditeitsrente voor den minister op principieelen grom onaanvaardbaar Een wijziging van het Kon. besluit vaa 17 April 1923 zal weldr* tot invoering ko men, waarbij zal worden toegestaan verzekerde rente te doen ingaan op iedo- ren leeftijd tusschen 55 en 65 jaar. Binnen enkele dagen zal een commissi* worden ingesteld, wiei taak o.m. zal rn- sluiten een onderzoek in te stellen naar de praktijk in zake de ongevallenaangift: bij groote ondernemingen met een eigen geneeskundigen dienst In voorbereiding is een ontwerp tot wij ziging van de Land- en Tuinbouwongeval lenwet, waarin o.m een voorstel zal wor den opgenomen tot voorziening in de moei lijkheden, verband houdende met het ver richten van aangenomen werk in den laad. bouw. Aan den uitgeoefenden aandrang om te grijpen ten aanzien van leeningen bij Rijksverzekeringsbank, meent de ministe niet te kunnen voldoen De minister kan niet inzien, waarom di Bank thans genoegen zou moeten neme: met renteverlaging. De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreem delingenverkeer had gevraagd om een sub. si die van f 100.000. Aan dit verzoek heeft de minister niet kunnen voldoen met het oog op den toestand der schatkist. Hij heeft echter gemeend da+ het groote be lang dat Nederland heeft bij een inten sieve bevordering van het vreemdelingen verkeer, inderdaad wel een bescheiden ver hooging van het subsidie wettigde Op grond daarvan is in plaats van f 15.500, f 25.000 voor 1927 aangevraagd- Van 1 Januari 1926 tot 1 September 19M zijn gebouwd 31.337 woningen, waarvan 25.715 of 82 pCt. door particulieren. Daarvan zijn naar schatting niet meer dan 1600 met steun gebouwd. De minister onthoudt zich van een ant woord op de vraag of niet eerlang de ter mijn voor opheffing der Huurwetten moet worden bepaald, totdat het gevoelen van den Raad van State daarover zal zijn in gewonnen. Van eenzijdig of partijdig optreden van de ambtenaren van een keuringsdienst is den minister nog niet gebleken. De vraag of aan de regeering voldoend* middelen ter beschikking staan ter voor koming van waterverontreiniging door loo- zing van gemeentelijke riolen, moet ont kennend beantwoord worden. De minister hoopt binnenkort een be slissing te kunnen nemen in zake de taak- verdeelmg van de inspectie der volksge zondheid en het instituut voor zuivering van afvalwater, welke beido zijn betrok ken bij de bestrijding der waterverontrei niging. Weldra zal de Kamer een voorstel be reiken in zake een nadere post voor 1$ voor de geleidelijke verplaatsing van ge zinnen uit krotten naar particuliere wo ningen. JUSTITIE. Ten aanzien van het wetsontwerp betref fende de naamlooze vennootschap stelt de minister zich voor bij een nota van wiJ0" ging verschillende veranderingen aan t* brengen, intusschen met behoud in het al gemeen van het stelsel van het ontwerp- Met betrekking tot de uitvoering der z.g. Psychopathenwetten kan worden ®e' degedeeld, dat op plannen betreffende de inrichting van een Rijksasyl in overleg met de inspecteurs voor het staatstoezicht ,op krankzinnigen en krankzinnigengestich ten zijn uitgewerkt. Het ligt m het aan vankelijk voornemen van den minister om. indien dit mogelijk mocht blijken, te be vorderen, dat het tijdelijk Rijksop voeding* gesticht voor jongens te Leiden, na ver bouwing, wordt aangewezen als Ri.iksas.d- Een ontwerp van wet houdende aan^ ling van het Wetboek van Strafrecht ®e een bepaling tot bestrijding vaD de flesschentrekkerij, is aanhangig bij deD Raad van State. Verhooging van den beschermden leef- 2-3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6